No. 80 Woensdag IS Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 4>b ROTTERDAM 1930 Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank- en Effecfenzaken. Binnenland Uit de Provincie, A Aangesloten bij het Bureau voor Oplaagrcontröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belangrijkste Nieuws. verdieping ge rand men een werktuigen. De net behulp van een lade be- overhoop ge- aanwezig. Een itanties hadden g dat er gelds- n, beneden hein later mee met de een roei- Bluitenhaven Eén van gevangenis i van li/s inbraak en geven, cle straf ike ■deri}. jongens g e- ongeveer half te inbrekers, de 1 zijn 44-jarige scht bezoek aan van D. aan de Rotterdam. terwijl de be- net behulp van De tweede stond zegd, het geluk, s in de gaten >rde was en dat was, de bewo- aagde de inbre- tomen, doch hij e rechercheurs meraad, die de gepakt hadden, gingen de beide i verzekerde be- ?erd alleen een nog niets uit nd op tafel een al eenige jareni de bezoeker in en vervolge op verdachte om- n een zuigeling eld, dat de lijk- ats gehad. Het echter geheim voor de oudera hebben opgele- verdaoht wordt iben doen stik- is althans ter gesteld. t een stroo- e nabijheid van bevonden zich ger gekleed op igen zij een ze- beroep fabrieks woonachtig. Ge- n jagende hou- ide rond. Een istte B. om te ;ijn buks op S. ohter, dit zien- iting van B. 'n itwoord doorop dezen laatste, i ziende, een n het been trof. arrestatie ont- irsteling, waar- delven. Hij be erde bewaring. i u n schuil- d. Gisternacht ij.n een razzia .e bouwschach- be en versehil- huizein, in het dijn. irsonen gearres- noeveelheid ma- werd, dat af- u. O.a. werden gevonden. den storm üg zou, naar uit de vlieger en net een pas ge- an de Baumear- iucht opstijgen, en 20 M. hoog, laag gepakt en werd. Het was geringe hoogte g weer in zijn te hulp, doch rnstige verwon- hij spoedig na ekenhuis. stierf, erpletterd. terdam ge- historie die oederan van de >damschen Dijk vagen heeft, is ben, tot groate ars van het be- van veel narig- jook is gevan- ,ig geweest en heeterdaad la- met zijn vurig ilen wierp over het dakraam. vreemde ver- ir tal van voor- politie trok de ing naar boven, meisje, dat on- over den zolder rlustigda in de die zij met de Ier kon werpen, jen van vorige st spel van bet n. (Tel.) Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Te). No. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.«- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertèntiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Als socialisten regeeren. Als socialisten regeeren, dan gaat bet vaak heel anders, 'dan men op grond van de door hen gevoerde propaganda .vel zou verwachten. Zij zijn onnavolgbaar rijk in het beloven maar als het op d o e n aankomt, dan blij ven ze menigmaal in gebreke. In het uitoefenen van critiék hebben zij bet ver gebracht, maar de „kunst" blijkt ook 'bij 'hèn heel wat minder gemakkelijk te wezen. Toen het vorig jaar in Engeland de Arbeidersregeering aan het roer kwam, heette het, dat groote dingen konden wor den verwacht. Het hoofdorgaan van de S. D. A. P. in ons land sprak van „een keer in de wereldgeschiedenis". He Arbeidersregeering is nog niet lang aan 'het roer, maar dergelijke uitdrukkin gen hoort men toch sinds eenigen 'tijd volstrekt niet meer. Het werkloosheidsvraagstuk waardoor Engeland geteisterd wordt, heeft zij niet tot oplossing weten te brengen. Wel heb ben we meermalen de verzekering ge kregen, dat het een uiterst moeilijke kwes tie is, die niet met een handomdraaien in orde is te maken. Natuurlijk heeft oo'k geen enkel ver standig mensch dat verwacht. Maar waar om dan zulke schitterende verwachtingen te wekken 1 Met de ontwapening zou 'het nu in or de 'komen. Maar wat gebeurt er in wer kelijkheid? De Engelsche regeering wil, evenals andereregeeringende bewapening beperken of althans niet uitbreiden, mits.... een internationale regeling wordt getroffen. Aan eenzijdige nationale ontwapening denkt zij niet. Dat is heel verstandig! Maar waarom moet dan zoo «scherpe critiek worden uitgeoefend op anderen, die zich op 'hetzelfde standpunt plaatsen? Als onze regeering in Indië krachtige maatregelen neemt om de orde te hand haven en communistische excessen te voorkomen of neer te slaan, dan regent het critiek. Maar in Engeland heeft de Labour- regeering verklaard, dat, wanneer in Britsch-Indië van den 'kant der onver antwoordelijke elementen daden van ge weld of inbreuken op de wet mochten voorkomen, krachtig zal worden ingegrepen. En dan komt „Het Volk" verklaren, dat-zulk een straffe 'houding gezond kan zijn in zijn uitwerking. Als socialisten regeeren dan blijven heel wat mooie beloften onvervuld en moet men, evenals andere regeeringen, nu een maal rekening houden met de vaak ont nuchterende werkelijkheid. Het verschil is alleen, dat dan in de so cialistische pers toegejuicht Wordt, wat in andere regeeringen, b.v. in óns land, op de meest scherpe wijze wordt heori- tiseerd en afgekeurd. De Volkenbondsraad. De volkenbondsraad heeft besloten, de conferentie voor het sluiten van wapen stilstand op tariefgebied bijeen te roepen tegen 17 Februari a.s. te Genève. Zes en twintig staten hebben zich be reid verklaard, aan de conferentie deel te nemen, waaronder alle Europeesche volkenbondsstaten met uitzondering van Albanië en Litauen, die nog niet geant woord hebben. Verder zal ook Cuba aan de conferentie deelnemen en zullen verschillende niet- Europeesche staten waarnemers zenden. Tot voorzitter van de conferentie is benoemd graaf von Moltke, gedelegeerde van Denemarken op de volkenbondsver gadering en oud-minister van buiten- landsche zaken. Von Schubert drukte in zijn rapport de hoop uit, dat zooveel mogelijk de sta ten ministers naar de conferentie zullen delegeeren en dat deze conferentie het uitgangspunt zal worden van een groo- tere persoonlijke belangstelling van de ministers van handel voor het econo misch volkenbondswerk De volkenbondsraad heeft verder ken nis genomen van het rapport van den Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) heer Colijn over de derde conferentie in zake de afschaffing der in- en uitvoer verboden die te Parijs gehouden is. De rapporteur, von Schubert, heeft de hoop uitgesproken, dat de twee staten, wier ratificatie nog noodzakelijk is voor een definitief in werking treden der con- ventie-Colijn, voor 1 Juli tot de ratificatie zullen overgaan, een wensch, waarmee vooral Henderson zich met grooten na druk heeft vereenigd. De twee staten, wier ratificatie nog ver- eischt wordt zijn Polen en Tsjecho-Slo- wakië. De volkenbondsraad heeft den heer C o- 1 ij n opnieuw den dank van den volken bond betuigd voor diens onvermoeibaren arbeid en toewijding aan het economisch werk van den volkenbond. De commissie tot aanpassing van het volkenbondspact aan het Kellog-pact, tot instelling waarvan de volkenbondsraad heden besloot, zal op 25 Februari a.s. bij een komen. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Henderson, verliet gister avond Genève om zich direct naar Lon den te begeven. Briand blijft tot Dinsdag, misschien tot Donderdag. In politieke kringen te Genève acht men het mogelijk, dat de zitting reeds Donderdag zal eindigen. Politieke besprekingen zijn er ditmaal te Genève slechts weinig gevoerd. De Weichsel vergiftigd? De Foolsche bladen slaan alarm tegen een groot gevaar, dat Warschau zou be dreigen, namelijk vergiftiging. Gister nacht is een reusachtig reservoir van de Poolsche chemische nitraatfabriek ge sprongen en 16.000 L. van een vergiftig zuur zijn in de rivier terecht gekomen. De Czarna mondt uit in een zij-rivier van den Weichsel, de Piliza, die weer uit mondt in den bovenloop van den Weich sel. In de Czarna en in de Piliza wa ren reeds kort nadat het zuur in het water terecht was gekomen alle visschen dood. De oeverbewoners hebben de drij vende visschen verzameld en aan hande laars verkocht, die ze naar Lodz brengen. De politie en de gezondheidsdienst heb ben maatregelen getroffen om de bevol king te waarschuwen tegen de consump tie van deze visch en het gebruik van ri vierwater. De visch zal in beslag .geno men worden. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat het springen van het reser voir van de nitraatfabriek door misdadi- gen opzet is veroorzaakt. Aangezien de waterleiding van War schau uit den Weichsel het drinkwater betrekt, heeft de minister van binnen- landsche zaken bevolen, dat het filtreer- station den toevoer van water naar de Warschausche waterleiding moet stop zetten. Voorloopig zal de watervoorzie ning van Warschau uit den reserve-wa tervoorraad geschieden. Het vergiftigde water van den Weichsel zou, volgens deskundigen, gistermiddag tegen drie uur Warschau bereiken en met een stroom snelheid van ongeveer een meter per seconde in ruim drie uur tijds afvloeien. De Sklarekzaak. In de commissie Sklarek van 'den Prui- sischen Landdag zijn gisteren en'kele be langrijke getuigen gehoord. Het eerst was de koopman Perl, die de economische par tij vertegenwoordigt in den districtsraad van 'C'harlottenburg. Hij vertelde reeds in 1925 en 1927 het bewijs te hebben willen leveren, dat de Sklareks voor de door ■hen aan de stad Berlijn geleverde wa ren prijzen vergden, die vaak 100 pot 'hooger waren dan die, welke de Berlijh- sohe kleinhandel voor dezelfde waren verlangt. De stad Be-rlijn moest bijvoor beeld in 1927 voor katoenen japonnen voor meisjes aan de Sklareks 8.30 mark betalen, terwijl dezefde japonnen in de winkels voor 2.25 mark fo verkrijgen wa ren er. dan zelfs nog beter waren afge werkt. Een bekende Barlijneohe firma kon mantels, waarvoor de S'-'w-.Jss 28 mark rekenden, leveren voor 11.75 en 12.50 mark. Voor jongenspakken, die overal 24 mark kostten, kregen de Sklareks van de stad Berlijn 50 mark. Getuige Perl ver klaart tenslotte, dat de opperburgemees ter Boess de districten ten onrechte had verplicht te koopen bij de Sklareks. Hij meent tenslotte, dat de 'sted door baar monopoliecontract met de Sxlareks in het geheel zoowat 25 millioen mark heeft ver loren. Het raadslid Ganzow verklaart slechts een enkele maal namelijk: in October 1926 bij de Sklareks te zijn geweest. Hij deed dit, omdat de Nationalpost zich in moei lijkheden bevond en hij geen geld had om het personeel te betalen. Hij heeft toen van Leo Sklarek in het geheel 2000 mark gekregen; ook de Duitsoh-nationalen kre gen geld van de Sklareks, 'die alle partij en steunden. Getuige heeft eens op den lessenaar van de Sklareks een brief zien liggen, waarin de sociaal-democratische partij haar dank betuigde voor een gift van 1000 mark. Korte berUfitèn. De Hamburgsche senaat beeft een verordening uitgevaardigd, waarbij de in voer van papagaaien voorloopig wordt verboden. In bijzondere gevallen kunnen uitzonderingen op 't verbod worden toe gestaan. Henry Ford en zijn echtgenoot© heb ben 1 millioen dollar geschonken voor de stiohting van 4 scholen in den staat Ge orgië. Eerste Kamer. Do leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen op Woensdag 22 Januari, des avonds te 81/2 uur. De voorzitter is voornemens aan de orde te stellen in efen op Donderdag 23, Januari des voormiddags te 11 uur te houden openbare vergadering de volgende wetsontwerpen Onteigening van eigendommen, erf dienstbaarheden of andere zakelijke rech ten, no'odig voor uitbreiding van het vöe- marktterrein te Gouda; Goedkeuring van de ondierhandsche overdracht door ruiling van militairen grond te Norg aan mr. E. Pelinck te Assen; Afschaffing van de Verdedigingsbelas ting II en van de opcenten op den suiker accijns; heffing van opcenten op de in komstenbelasting ten behoeve .van het Leeningsfonds 1914 en wijziging van het tarief dier belasting en van het tarief van invoerrechten, Koningin naar Het Loo. De Koningin is gisterochtend omstreeks halftien per auto voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. Prinses Juliana. Naar aanleiding van de berichten in eenige dagbladen betreffende geruchten omtrent het betrekken door H. K. H. Prinses Juliana van het Huis ten Bosch wordt aan de Maasbode van bevoeg de zijde medegedeeld, dat deze berichten geheel ongegrond zijn. Alastrim en Encephalitis. In de week van 5 tot en met 11 Janu ari j.l. zijn hier te lande geen gevallen van encephalitis of van variola minor (alastrim) gerapporteerd. In die week werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepok stof voor 1686, te Rotterdam voor 109 en te Groningen voor 12, totaal voor 1807 personen. Een merkwaardige uitspraak. Naar het „Vad." verneemt, heeft de centrale raad voor de ongevallenverzeke ring Vrijdag een merkwaardige uitspraak gedaan. Bij Kon. besluit van 18 Juli 1929 is ingetrokken art. 5 van het Kon. besluit van 1919, regelende de indeeling in loon- klassen door de ongevallenverzekering. Immers, het Kon. besluit van 1919 had be trekking op art. 67 der Invaliditeitswet, dat door de Wet van April 1929 verval len was. De centrale raad heeft nu ech ter verklaard, dat het Kon. besluit van Juli 1929 verbindende kracht mist, omdat de Raden van Arbeid niet gehoord zijn in deze (art. 61). Moet men nu aannemen, dat het Kon. besluit van 1919, steunend op een verval len wetsartikel, nog gelding heeft? Centrale Bankinstelling Chr, Arbeiders beweging. Door de algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond, gehouden 8 en 9 Juli 1929, werd besloten tot instelling eenar commissie, aan wie zou worden! opgedragen de bestaansmogelijkheid te onderzoeken yan een centrale bankinstel ling voor de .Chr. vakbeweging, annletx spaar- en voorschotbank. Voor het lidmaatschap dezer commis sie zijn door het Dag. Bestuur van het C. N. V. aangezocht, en hebben dit lid maatschap aanvaard, de heeren: Mi' H. Bavinck, advocaat en procureur te Rot terdam; J. B. H. Grotenhuis, penning meester van den Chr. Metaalbewerkers- bond te Leiden; J. H. de Hoog, penning meester van den Ned. Chr. BouwarheL dersbond te Utrecht; J. S. Ruppert Jr., penningmeester van het C. N. V.; W. A. v. d. Velden, adj.-directeur van de Boaz- bank te Rotterdam, en II. J. Zier, accoun tant te Amsterdam. De installatie en eerste vergadering dö- zer commissie zal plaats hebben Maandag 20 Januari a.s., des voormiddags te elf uur, ten kantore van het C. N. V. te Utrecht. Het Kamerlid KSeerekcper. Naar „Het Volk" meldt is de heer A. B. Kleerefcopcr Woensdag j.l. in de Neurologisohis Kliniek van het Wilhel- miinia-Gasthuis geopereerd. De 'operatie verliep gunstig en de toestand is op het ooigenblik bevredigend. Met het oog op de rust weimsohen de doctoren dat patiënt voorloopig geen bezoek ontvangt. Afschaffing Verdedigingsbelasting II en der opcenten op den suikeraccijns en,i. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp hou dende afschaffing van de Verdedigings belasting II.en van de opcenten op den suikeraccijns, heffing van opcenten op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Leeningsfonds 1914 en wijziging van het tarief dier belasting en van het ta rief van invoerrechten, is het volgende ontleend: De regeering erkent, dat haar stand punt óók had kunnen leiden tot een beste ding van het saldo van het leenings- ionds -tot versnelde aflossing der crisis- leeningen. Waar evenwel het tegenwoor dig geslacht nog steeds zwaar gebukt gaat onder de lasten van den oorlogs toestand en waar het tempo, waarin die lasten naar het bestaande plan worden afgewikkeld, niet onredelijk langzaam is, scheen een verlichting van den jaarlijk- schen druk de voorkeur te verdienen bo ven een verkorting van het aantal ja ren, waarin de druk gevoeld zal worden. De minister zet voorts uiteen, dat de crisislasten voor niemand worden ver zwaard, maar voor alle contribuabelen aanmerkelijk verlicht. Wat voortaan be taald zal worden aan inkomstenbelasting plus opcenten daarop, is over de geheele linie minder dan wat tot dusver betaald w^rd aan inkomstenbelasting plus ver dedigingsbelasting II. De opmerking, dat men door het aan hangige wetsontwerp niet „in de lijn zou zijn gebleven die bij de vorige be lastingverlaging te weten, die der in komstenbelasting is gevolgd", moet op een misverstand berusten. De leden, die dit aanvoeren, denken hierbij aan de hoogere inkomens. Toen de minister in 1926 zijn tegenwoordig ambt aanvaardde, werd, als totale inko mensheffing van het rijk (derhalve aan inkomstenbelasting plus leeningsopcen- ten op de inkomstenbelasting pius Ver dedigingsbelasting II), van de hoogste toenemingen geheven 24,75 pet. Op 1 Mei 1927 werd dit 21 pet. Op 1 Mei 1928 werd dit 18 pet. Op 1 Mei 1930 zal dit worden 16,2 pet. De lijn wordt dus voortge zet. Over de toekomst valt kwalijk te oor- deelen, maar bij een gunstigen loop van zaken lijkt het den minister niet uitge- *.i' Binnenland. De tweede Haagscbe Conferentie. De controle op den uitvoer van land- en tuinbouw-producten. (Lezing van den heer Ir. Siehenga.) De Goöp. Suikerfabriek Zeeland. Memorie van Antwoord inzake afschaf fing verdedigingsbelasting II en op centen suikeraccijns. Weer postvliegtuig uit Indië vertrokken. Buitenland. De S'klarek-affaire. De Volkenbondsraad. De Weichsel vergiftigd? Vulkanische uitbarsting op Martinique. Inschrijvingen op bovengenoemde uitgifte Q"7'/a °/o worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen door sloten, dat nog voor het einde der huidige parlementaire periode, immers tegen 1 Mei 1933, dit percentage zal worden 14,85 pet., doordat de thans te scheppen 20 leeningsop.centen zullen kunnen worden gehalveerd. In zeven jaar tijds zal men dan gedaald zijn van 24,75 pet. tot 14,85 pet. Dit resultaat zal dan zijn verkregen voor de inkomensgroepen, die, naar den indruk ontvangen door de leden in het voorloopig verslag aan het woord, nog l^et slechts bedacht zijn. De minister wijst op een en ander, omdat hij niet gaarne zou zien, dat de terugkeer van naar het buitenland vertrokken belasting betalers, waarop hij de aandacht vestigde, in de memorie van antwoord over het aanhangige ontwerp aan de Tweede Ka mer door het thans gerezen misverstand zou worden geremd. Op de vraag, 01* bij stijging van de op brengst der inkomstenbelasting het aan tal opcenten zal kunnen worden vermin derd, ligt het antwoord voor de hand. Zooals reeds in de memorie van toelich ting is opgemerkt, is op een j aarlij ksch accres van drie ton van de gezamenlijke crisisheffingen gerekend. Gaat het accres daarboven uit, dan zal eerlang een ver dere verlaging der crisisheffingen kun nen worden overwogen. Inzake de afschaffing van de opeen ten op den suikeraccijns sluit de minister zich aan bij wat andere leden tegen het geopperde bezwaar hebben aan gevoerd. De besparing van enkele centen per week geldt niet per gezin, maar per hoofd der bevolking. Voor eenigszins groote gezinnen zal zij dus aanzienlijk meer bedragen. Bovendien ligt déze af schaffing in de lijn van wat destijds de bedoeling was bij de instelling van het leeningsfonds en geeft zij gevolg aan een aanbeveling van het economisch vol kenbondscomité, voor ons land van te meer gewicht, nu onze suikeraccijns tot de hoogste in Europa behoort. Afschaffing van de opcenten op de grondbelasting scheen niet in die mate urgent als de in het ontwerp vervatte voorstellen. Ontkend wordt wel niet, dat uit een oogpunt van landbouwbelangen of andere praktische overwegingen een vervroegde afschaffing kan worden verdedigd," maar de voor die afschaffing aangevoerde theo retische gronden schijnen eer te pleiten voor het tegendeel. Dammen. Dinsdagavond speelde Goes I tegen Vlissingen I voor den Zeeuw- schen Dambond, waarvan de uitslag is alsvolgt: Vlissingen I—Goesl: P. Meier—A. Kor- stanje 20; J. Goedbloed—W. de Bruin 20; J. BoogaardK. L. Kramer 02, L. Goedbloed—J. van Calmthout 1—1; J. GoedbloedM. v. d. Berghe 20; J. de MeijL. Dekker 20; M. MaasJ.J. Snoo- dijk afgebr.; P. StreefkerkF. Hartog 0 2;P. de Poorter—A. Hendriks 2—0; C. Moa—J. Schrijver 1—1. Totaal 12—6.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1