Gemengd Nieuws. Met het s.s. „Kerkplein," zijn Zaterdag eeinige 'leden van de geredde bemanning vani het vergane s.s. „Hofplein" te Rotterdam binnengekomen. De eerste machinist Koning wordt door vrouw en kinderen verwelkomd. er een zekere geestelijke gemeenschap is. Dat is met alle dingen zoo. Dat is ook het geval met het geloof. Om te kunnen inleven den rijkdom van het geloof, moe ten we by ervaring moeten, wat .ge- loovea is. Dit is ook zoo met de Jongel. en Meis- 1'es-vereeniging. Wie de sfeer daar niet :ent, kan er zich o zoo moeilijk inleven. Bij het inleven kent men verscheidene vormen, zooals objectiveeren en subjecti- veeren. Er is ook de nuanceering van de mannelijke en de vrouwelijke houding. Bij .den man vindt ge den .critischon bij de vrouw den lintuïtieven vorm. Bij de vrouw komt pas de vraag naar de bijzonderheden, naar de onderdeel en op da laatste plaats. Bij den man juist op de eerste. Inleven moet altijd blijken. Moet zich uiten in warme belangstelling. Daarom is er zoo nauw verband tusschen inleven en uitleven. In onzen tijd vindt ge de typische neiging om zich in te leven, zonder dat er van uitleven sprake is. Velen zeggen, altijd bezig te zijn in de dingen van het godsdienstige, politieke en sociale leven, maar niemand merkt er iets van. W e r k e 1 ij k inleven móét openbaar worden. In onzen tijd zijn er velen, die meenen, dat uitleven beteekent jezelf durven uit leven en met Pisuisse zingen ze: Mensch, durf te leven. Ze maken pret en blijd schap, ze maken zichzelf en anderen gelukkig. Maar maakwerk is niet het echte. Als God ets doet, schept hij' iets. Dan is er leven in, en is het niet me chanisch. Indien wij iets maken, is het al kapot, vóór het gemaakt is. In het maken zit juist het foutieve. Want wat echt is, wordt en groeit vanzelf. Het ware uitleven komt spontaan van Binnen uit, omdat ex spanning in zit, omdat we moeten. Nu moeten we weer niet overslaan in eon ander uiterste en zeggen in onze ver houding tot God: het komt alleen maar op het hart aan. Immers in de verhouding van mensch tot mensch, als er liefde is tusschen twee menschen, stelt de een be lang in allerlei mededeelingen en bijzon derheden aangaande den ander. Zou dat dan anders zijn, als het onzen God en Vader betreft, die Zich in Zijn Woord aan ons wil openbaren? Er is in onze dagen waar te nemen een slappe religie, een zwemmen in sen timentaliteit^ maar in wezen niet anders dan ongehoorzaamheid en onverschillig heid. Spr. vestigde er vervolgens de aan dacht op, dat we niet meer kunnen uit leven, dan we werkelijk hebben. Wie voor een stuiver geboren is, kan nooit een dubbeltje worden. Nu is onze tijd echter helaas zoo ho peloos verintellectualiseerd. Men dweept met het intellect. En wélk een intellect 1 Ze zijn er in massa, b.v. te Amsterdam, die liever kantoorheer zijn voor f 80 per maand, dan metselaar voor f 200 per maand. In het eerste geval mogen ze het moge dan kaal zijn een kan toorpakje dragen, in het laatste zoujdemi ze echter een kalkbroek moeten dragen. Spr. weet echter, dat er tal van een voudige boeren en boerenarbeiders zijn, waarin heel wat meer intellect zit, dan in sommige „heeren". Gelukkig zit het intellect nog niet in de kleeren. De intellectualiteit onzer dagen begint al op ,de Lagere School. De kinderen moeten volgeladen worden dank zij de wet, de Middelbare scholen en ook dank zij de ouders, die het verschrikke lijk vinden, als hun kind eens één Idas twee maal- moet doorloopen, terwijl dat toch voor de meesten goed zou zijn maar uitleven kunnen ze zich niet. Dat was vroeger op de ouderwetsche scholen nog wel het geval. Aan karaktervorming wordt tegenwoordig minder gedacht. Op de Middelbare scholen en de cursussen is het al net zoo. Gelukkig, dat de groote gezinnen er zijn, waar de .kinderen voor .een de-el op zichzelf zijn aangewezen. Typisch is de geest van onzen tijd, om de kinderen alles uit de handen te nemen. De dochter van 20 jaar zit in de luie stoel, de mo-eder van 50 jaar zet eh schenkt thee en koffie. De vader gaat de post uit de gang halen, de zoon blijft rustig zitten. Intellect en kennis, daar komt het alleen maar op aan. Misschien komt er eenige kentering. Ze is op economisch terrein waar te nemen. Op sommige kantoren en in enkele be drijven begint men eens niet te vragen: hoeveel diploma's hebt ge in uw zak, maar wat presteert ge? Da \u-aag is: zijn we mannen en vrou wen jjjjj de gratie Gods? We zullen bet geestelijk bezit moeten inleven, willen ye het kunnen uitleven. Daarom zijn echte Calvinisten de meest actieven, omdat ze het weten, dat er geen terrein in het leven is, of het is van God. .Overal hebben ze een taak. Ze willen ook die terreinen, welke de zonde in bezit heeft, heroveren. Op alle terrei nen moeten ze hun roeping in- en uit leven. Niet het minst is dat noodig op het terrein der wetenschap. Daar komjl vaini ons uitleven nog veel .te weinig terecht. Het kost b.v. veel te veel moeite om de f60.000 per jaar voor de uitbreiding der Vrije Universiteit te krijgen, terwijl heit Calvinistisch volksdeel toch zeker mins- stens f 15 miljoen per jaar aan tabak en sigaren uitgeeft. We kunnen tot het in- en uitleven elkander opwekken. Daarom zijn Jongel. en Meisjesvereenigingen zoo absoluut noodig, Maar eerst is noodig het gebed, de vertrouwelijke gebedsom gang met Hem, Die in alle dingen is ver zocht geweest als wij. Ds Van der Veen, die de bijeenkomst had geopend en den spreker had inge leid, dankte prof. Waterink hartelijk voor zijn boeiende en inhoudrijke rede, waarna Z. lijggeleerde in dankgebed voorging. De belangstelling was wel niet zóó groot, dat bet kerkgebouw geheel gevuld was, maar mag toch geroemd worden. Hansweert, Het ledige schip- „Sulphure" is op het kanaal aangevaren door het schip „San Antonio", waarbij laatstge noemd schip belangrijks schade aan het achterschip bekwam. Ook het stuurwerk werd ernstig beschadigd. De San Antonio bekwajm geen noemenswaardige schade. Het motorschip „Emilie", geladen met herat voor Terneuzen, heeft hier gis teren in de buitenhaven de schroef verlo ren Mm zal trachten een andere schroef aan te brengen, waarna het schip de reis kan voortzetten. Krabbe ndifke, Met ingang van 14 Jan. wordt dhr C. Dek te Eindhoven overge plaatst. naar Krahbendijke als stations- arbeider. Ovezand. Zaterdagmidag had alhier on der groote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer D. Mulder, oud-burgemeester. Aan het graf werd eerst het woord ge voerd door den heer Van der Bent, oud burgemeester van Ellewoutsdiik, tevens gemeenteontvanger van Driewegen, die namens de aanwezige burgemeesters en de gemeenteambtenaren van Driewegen, den overledene herdacht als een trouw, eerlijk en humaan persoon, waarmede hij in zijn betrekking als gemeente-ont vanger van Driewegen prettig had sa mengewerkt. Daarna sprak Ds Dijkstra een woord van troost tot de familie, waar na de Ed.Achtb. Heer L. W. B. A. Mul der als oudste zoon de aanwezigen dank te voor de laatste eer aan hun vader bewezen. Van de gemeente-besturen van Ovezand en Nisse waren een tweetal kransen gezonden. Benevens eenige bur gemeesters uit den omtrek waren nog aanwezig Mr Stieger, lid van Ged. Staten en de heer Van Ballegoijen de Jong, secretaris van de Gezondheidscommissie. St.-Laurens. Door de P.Z.E.M. is de prijs van het electrisch licht in deze gemeente, in verband met het aantal aansluitingen, voor het jaar 1930 vastgesteld op 37 cent per KWU. Westkapelle. Zaterdag sprak dhr Meije- rink van Haarlem een propagandarede uit voor den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Een lokaal van de openb. lagere school was geheel gevuld met belangstellen den. Spr. sprak waardeerende woorden over het werk der Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingsmaatschappijen. In een pakkende rede toonde hij aan, van hoe groot belang het is, dat het werk van die vereenigingen overal aangevuld wordt. Spr. demonstreerde verschillende gre pen die een zwemmer dient te kennen om met goed gevolg te kunnen redden en zichzelf daarbij zoo weinig mogelijk aan gevaar bloot te stellen. Verder toon de hij aan de hand van verschillende persberichten aan, hoe nuttig iemand werkzaam kan zijn, die een cursus in reddend zwemmen en Eerste Hulp bij Ongelukken heeft gevolgd. Spr. vertoon de daarna een serie lichtbeelden, die be trekking hadden op hetgeen besproken is; deze lieten duidelijk zien, wat reeds bereikt is in plaatsen, waar een afdeeling is gevestigd. De burgemeester, die den spreker had ingeleid, memoreerde ook nog met een tragisch voorbeeld uit zijn vroegere woonplaats het nut van reddend zwem men. Spr. bracht den heer Meijerink hartelijk dank voor hetgeen hij dezen avond aan de Westkappelaars had mede gedeeld en had laten zien en wekte de aanwezigen op zich als lid van den Bond op te geven. Tevens verklaarde hij ook genegen te zijn voor een voldoend aan tal deelnemers een vergadering te beleg gen om een en ander nader te regelen. De vergadering werd bijgewoond door enkele leden van de Vlissingsche red dingsbrigade. Met den Zuidwesterstorm is Maan dagmorgen op den dijk alhier aange spoeld een groote Belgische gasboei, waarschijnlijk in de Wielingen van zijn anker geslagen. Oostkapelle. Maandagavond vergaderde de afd. Patrimonium onder voorzitter schap van dhr P. Cornelisse. Dóór dhr Jasp. de Kam Andrz. werd een inleiding geleverd over „Patrimo nium op het platteland". Na gewezen te hebben op de weinige belangstelling, die het werk van Patrimonium nog onder vindt op het platteland, geeft spr. en kele richtingen aan, waarin het werk ge leid kan worden en toont aan wat tot verbetering van de afdeelingen op het platteland kan dienen. Een drukke bespreking volgde op dit onderwerp. Het werk der propaganda zal nog worden voortgezet, aangezien er nog velen zicli kunnen aansluiten. Een lid trad tot de afd. toe. De inleider ein digde de vergadering met dankgebed. 0. en W.-Souburg. Door den hevigen storm van Zondag- op Maandagnacht zijn hier verschillende schoorsteenen omge waaid. Ook enkele boomen waaiden om ver of verspelden hun kruin. Bij den beer H. woei het zinken dak van diens werkplaats. Honderden dakpannen kwa men op straat terecht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaaits. ArnemuMen. Door den hevigen Btorm van Zondagavond is hier en daar nog al veel schade veroorzaakt. Zoo is o.a. bij den landbouwer P. v. d. Broeke een gat in het dak van de schuur aan den achter kant gewaaid van wel 3 vierkante Meter groot, terwijl ook nog bij een ander een tamelijk groote schoorsteen het moest ont gelden. De pannen van enkele huizen lagen op de straat. Men is dan ook giste ren den geheel en dag druk aan het werk geweest om de stormschade zooveel mo gelijk te herstellen. Brulnlêse. Aan den heer B. van de Velde is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als sluiswachter bij het calami- teuze waterschap Bruinisse. Als tijdelijk sluiswachter is nu benoemd zijn zoon L. L. van de V elde, thans kantonnier, terwijl in diens plaats dhr A nth. van den Berge Mz. als zoodanig is benoemd. Colfjnsplaat. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de motorboot „Godijhsplaat", van den beurtschipper Kole, in de haven alhier lek geworden en gezonken. Zondag is men druk bezig geweest het schip leeg te pompen en de lading te lossen, waarmee men een heel eind gereed is ge komen. De lading, bestaande uit eenige honderden hectoliters aardappelen, verder tarwe, erwten en boonen en beurtgoede*- ren, is door water beschadigd, daar 't heele schip, met den deklast incluis, on der water zat. Persoonlijke ongelukken kwaimen niet voor; eenige konijnen zijn verdronken. (G. Crt.) Oud-Vosaemeer. Do,or het bestuur van da School met den Bijbel is een aanvraag gedaan om een bedrag yan f7846 voor den houw van een nieuw lokaal bijl die school. Er is in den gemeenteraad uitvoe rig over gediscussieerd. De stemmen staakten (3 tegen 3) en moet dus her stemming plaats hebben in de volgende vergadering. Axel. De storm die gisternacht woedde heeft op sommige plaatsen alhier flink huisgehouden. Verschillende landbouwschuren hebben heel wat van de dakbedekking (pannen) moeten 'missen. Ook de lood bedekking op de R.K. Kerk is leelij'k gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig Ittiet voor. Een krankzinnige. Zondag morgen laat verscheen in de garage van de firma De Rijk aan het Stationsplein te Arnhem een jonge vrouiw. Op- de vraag van een chauffeur wat zij verlangde, ant woordde zij ontwijkend en eenige oogen- blikken later begon zij te razen en te schreeuwen en een paar ruiten stuk te slaan. Zij ontkleedde zich vervolgens en scheurde de kleeren stuk. Het personeel kon de vrouw niet bedwingen. Die politie en de dokter werden gewaarschuwd, waarna de laatste constateerde dat men met een krankzinnige te doen had. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. Zij bleek kort geleden uit een krankzinni gengesticht te zijln ontslagen. Zijl woonde nadien te Arnhem bij haar ouders, do<ch zij was in overspannen toestand de deur uitgeloopen met het bovengemeld gevolg. P o g i n ig tot diefstal. In den nacht van Zaterdag, op Zondag, heeft men ingebroken in de kaaspakhuizen van de N.V. Kaashandel „Vezel" te Schiedam. De politie, gewaarschuwd door een nacht waker, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Op de zolders van de tweede verdie ping werd na lang zoeken een tweetal mannen ontdekt, die zich achter een sta pel kazen hadden verscholen. Het bleken twee goede bekenden te zijln van de politie: de 34-jarige 1 os-werkman Bi., en de 26-jarige S. In een der op de eerste verdieping ge vestigde kantoorlokalen vond men een groote collectie inbrekerswerktuigen. De brandkast was geopend met behulp van den sleutel, welke zich in een lade be vond. Alle papieren zijn overhoop ge haald, doch geld was niet aanwezig. Een blikken trommel met kwitanties hadden de inbrekers in de meening dat er gelds waardige papieren in- zaten, beneden aan de trap klaargezet orn hem later mee te nemen. De daders hebben zich met een roei boot over het water van de Buitenhaven naar de Kaaspakhuizen begeven. Eén van hen, B.., is Onlangs uit de gevangenis ontslagen, waar hij' een straf van U/s jaar had uitgezeten, terzake inbraak en diefstal uit een distilleerderij. Twee beruchte jongens ge knipt. Zaterdagavond te ongeveer half negen waren twee beruchte inbrekers, de 43-jarige colporteur D. en zijn 44-jarige kameraad R. een ongewenscht bezoek aan het brengen in de woning van D. aan de Vierambachtstraat 46 te Rotterdam. De eerste was bet huis, terwijl de be woners allen uit waren, met behulp van 'n looper binnengekomen. De tweede stond in de straat op den uitkijk. Het ongeluk, of liever gezegd, het geluk, wilde, dat 2 rechercheurs in de gaten kregen, dat er iets niet in orde was en dat 'toen no. 1 pas kort binnen was, de bewo ners thuis kwamen. Wel slaagde de inbre ker er in het huis uit te komen, doch hij liep toen pardoes tegen de rechercheurs op, die intusschen den kameraad, die de wacht 'had gehouden, al gepakt hadden. Zonder verzet te plegen gingen de beide arrestanten mee. Zij zijn in verzekerde be waring gesteld. Op hen werd alleen een looper gevonden. Er was nog niets uit het huis gestolen. De vrouw des huizes vond op tafel een oude sleutel liggen, die zij al eenige jaren, miste. Deze sleutel moet de bezoeker in zijn bezit hebben gehad. Kindermoord. Ten vervolge op het bericht van het onder verdachte om standigheden overlijden van een zuigeling te Den Haag, zij medegedeeld, dat de lijk schouwing reeds beeft plants gehad. Het resultaat daaxvan wordt echter geheim gehouden. Zij schijnt echter voor de ouders geen gunstig resultaat te hebben opgele verd. De vader, die ervan verdacht wordt het kind opzettelijk te hebben doen stik ken, doch blijft ontkennen, is althans ter beschikking van de justitie gesteld. Een gevecht met een atroo- p e r. In een jachtveld in de nabijheid van het Apeldoornsche Bosch bevonden zich twee veldwachters in burger gekleed op surveillance. In het veld zagen zij een ze keren B., oud 30 jaar, van beroep fabrieks arbeider, en in die buurt woonachtig. Ge wapend met een huks en in jagende hou ding liep hij daar speurende rond. Een der veldwachters, S., gelastte B. om te blijven staan, waarop B. zijn buks op S. richtte. De andere veldwachter, dit zien de, loste daarop in de richting van B. 'n waarschuwingsschot. In antwoord doorop richtte B. nu de buks op dezen laatste, die, zich zeiven bedreigd ziende, een tweede schot loste, dat B. in het been trof. Bij het verzet tegen zijn arrestatie ont stond een kortstondige worsteling, waar bij B. het onderspit moest delven. Hij be vindt zich thans in verzekerde bewaring. Inbrekers in hun schuil hoeken opgespoord. Gisternacht heeft de politie te Berlijn een razzia gehouden in verschillende bouwschach- ten van den Ondergrondsche en verschil lende in afbraak zijnde huizen, in het Noorden en Oosten van Berlijn. In totaal werden 12 personen gearres teerd, terwijl èen groote hoeveelheid ma teriaal in beslag genomen werd, dat af komstig was van inbraken. O.a. werden 5 langgezGchte automaten gevonden. Vliegtuig door den storm gegrepen. Zondagmiddag zou, naar uit Hamburg wordt gemeld, de vlieger en valschermspringer Jonas met een pas ge reed gekomen vliegtuig van de Baumer- fabrieken voor een proefvlucht opstijgen. Het toestel was nog geen 20 M. hoog, toen het door een windvlaag gepakt en tegen den grond gesmakt werd. Het was den vlieger wegens de geringe hoogte niet mogelijk, het vliegtuig weer jn zijn macht te krijgen. Toeschouwers snelden te hulp, doch de vlieger had zulke ernstige verwon dingen opge.oopen, dat hij spoedig na zijn opneming in het ziekenhuis stierf. Het vliegtuig is totaal verpletterd. Spook te Rotterdam ge vangen. De griezelige historie die eenige dagen lang de gemoederen van de bewoners aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam zoo fel bewogen heeft, is tot een oplossing gekomen, tot groote opluchting van de bewoners van het be wuste pand, die nu tevens van veel narig heid bevrijd zijn. Het spook is gevan gen 1 Het is onvoorzichtig geweest en heeft zich gisteravond op heeterdaad la ten betrappen toen het met zijn vurig oog vreemde liohtschijnselen wierp over den spookzolder en door het dakraam. Spoedig toch waren de vreemde ver schijnselen opgemerkt door tal van voor bijgangers. Een agent van politie trok de stonte schoenen aan en ging naar boven. Hij vond daar een klein meisje, dat on schuldig een zaklantaarn over den zolder liet spelen en zich verlustigde in de mooie ronde lichtplek}'es, die zij met de aardige lamp op den zolder kon werpen. Ook de spookverschijningen van vorige avonden zal men aan hiat spel van het meisje moeten toeschrijven. (Tel.) 1. Nu gaan we jullie vertellen van een verkeers agent je, die allerlei avonturen beleefde. Het agentje, zooals jullie ziet is een pop', die door een vliege nier was gekocht, om hem mee te nemen op zijn vliegtocht om de wereld. Het was een echt mooi verkeersagentje met een helm hoed op en een sabel opzij en met zijn eenen arm in de hoogte, alsof hij- wil zeggen: „stop nou even, laat eerst de lui, die van den anderen kant komen, voorbijgaan." 2. En wat een bof voor zoo'n eenvoudig agentje om een reis om de wereld in een vliegmachien te mogen maken. Op zulk een reis kan men heel veel zien en beleven. Die zal wat kannen navertellen als de reis is volbracht. Vreemde landen, ta zien en vreemde volken te bezoeken is een voorrecht, dat niet iedereen te benrt valt. Hij was dan ook erg blij, toen de vliegenier even vóór de reis om de wereld begon, hem in zijn vliegmachine zette, terwijl tal van men schen, die waren gekomen om den vliegenier te zien vertrekken, het zagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6