it p. IE. DE ZEEUW Van bedriegelijke schittering tIJWIEL TWEEDE BLAD. IELBURG \Ju ■ER RG larantie "icotages, le winke- pstrekken. te Goes. De Tweede Haagsche Conferentie. FEUILLETON. Daar zou-ie voor zorgen I en volgestort. pCt. pCt. pCt. pCt. ivenhage. I I 1 B VAN DINSDAG 14 JAN. 1930. No. 88. Er zijn wel heel wat berichten over (le Haagsche Itestelcomferentie, maar veel nieuws is er daarom nog niet. De besprekingen over do verschillende vraagstukken 'worden nog steeds voort gezet. Zondag heette het, dat de toestand noeal gespannen was, maar gisteren was er blijkbaar weer ontspanning gekomen. Omtrent de werkzaamheden in de hij- eenkomst van gisterenmiddag van de ze«s mogendheden, is van Fransohe zijde noig medegedeeld, dat omtrent he t morato rium overeenstemming is verkregen. Wat den betalingsuatum betreft, neemt het Duitsche Rijk aan, op den löen der maand in deviezen te betalen, dit in verband met het feit, dat de stortingen van de Reichsbank den laaisten van de maand binnenkomen. O Pk deze quaestie is 'dus geregeld. Inzake het negatief-pandrecht, heeft Engeland de daaromtrent voorge stelde formule niet volgehouden, zoodat ook hieromtrent overeenstemming is be reikt. Wat de tarieven van de Duitsche spoor wegen betreft, waaromtrent Duitschland vrijheid van regeling verlangde, dit punt zal niet in de overeenkomst worden vast gelegd, maar er zal een uitwisseling van nota's over plaat3 hebben. Ook is men het eens "geworden over den tekst, welke was voorgesteld over het speciale depot van Duitschland. Over de quaestie van de mobilisatie van de schuld zullen Chéron en Molden- hauer heden besprekingen houden. Men kan aannemen, dat deze zaak Woensdag in orde zal komen. In het bankierscomité heeftzicb gistermiddag een incident voorgedaan, doordien Schacht heeft medegedeeld, dat hij de deelneming' van de Reichsbank in het kapitaal van de Internationale Bank vniet kan waarborgen, terzij een aantal door hem gestelde voorwaarden, werd ingewilligd betreffende particuliere eigendommen en sancties. Naar aanleiding hiervan zijn de Duit sche gedelegeerden met Schacht in hun hotel gaan beraadslagen. Eerst om 7 uur zij'a zij in de ver gadering teruggekomen. Toen werd eenstemmig verklaard, dat dit incident geen invloed zou hebben op het werk der conferentie en dat de quaes- tie-Schacht een zuiver Duitsche zaak was. De Duitsche Regeering was in staat, binnen 30 uren de namen ,op te geven van de banken, die zich in de plaats zouden stellen van de Reichsbank. Formeel was deze quaestie dus van de baan. Men gaat ondanks dit incident met zekerheid de oplossing tegemoet. Wat de sancties betreft, kan aange nomen worden dat men het eens is. Inzake het niet-Duitsche her- stelvraagstuk hebben de Hongaren een bespreking gehad met de .kleine En tente. Eenige regeling is nog niet tot stand gekomen. Wel zijn er vooretellen, gedaan. De kleine Entente wenscht, dat het pro bleem in studie wordt 'genomen, om het geheel der vraagstukken-, welke tusschen haar en Hongarije hangende ;zij|n, te re gelen. Heden zal men nag'aan, of dit mogelijk is. De quaestie der agrarische hervorming heeft heel veel minder moeilijkheden op^ geleverd dan mpn had voorzien, maar men zal heden nagaan, of het mjgelijk is, de evehtueele regeling ook tot andere quaesties uit te strékken. Woensdagochtend zaj weder een bij eenkomst worden gehouden om een de finitieve beslissing over deze zaak te ne men. Dan zal des middags de commis sie voor het niet-D:u:tsche herstelvraagf- -stuk een vergadering houden, waarin het resultaat der besprekingen zal worden me degedeeld. door H. ZEEBERG. 3) -—o Lang en breed had Klaas Jansen met vader en moeder gesproken. Maar hij kon geen raad verschaffen. Later had zijn moeder hem op Cor gewezen. En eerlijk gezegd, daaraan had hij ook gedacht. Maar vader was er zoo tegen. Ten slotte besloot hij, zonder z'n vader er iets van te zeggen, naar Car te schrijven, Van ©en boer van liberale beginselen, oen getrouw lezer van „Hot Handelsblad" had hij ©en nummer van dat blad weten te krijgen, waarin een annonce stond van Cor d'r man. „Ziezoo, nu hebben we toch een adres. Misschien is het woonhuis wel vlak bij het kantoor. En anders krijgt hij het in handen. Dan zal het wol verder gaan. Hjj zal toch zóó onmonBcholijk niet zijn". „We zullen er hot beste maar van hopen", zei z'n jrrouw, „maar ik weet Radio-centrale. Honderden zijn aangesloten. Als U reeds plannen hebt, laat U dan jaü inschrijven. Adv. De e x-gemeente-onitvan- ger van Bergen op Zoom. Do gemeenteraad van Dérgen op Zoom heeft op voorstel van B. en W, beslo ten tegen den oud-ontvanger A. de M. een procedure aan te gaan ter bokoming van betaling van eeu bedrag van ruim f39.000, dat deze terzako van een kas tekort onder zijn beheer in het dienst jaar 1925 aan de gemeente is verschul digd. Op de daarvoor in aanmerking komen de goederen van den betrokkene wordt conservatoir beslag gelegd. De stalen brug te Bergen op Zoom. In de vergadering van den gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft de burgemeester medegedeeld, berichtte hebben ontvangen, dat de bekende sta len brug op den weg naar Antwerpen, voor den aanvang van de wereldtentoon stelling aldaar door een betonnen zal worden vervangen. Middelbarg. Gisterenavond hield de Vrijwillige Brandweervereeniging onder voorzitterschap van dhr H. A. Enklaar, haar tweede vergadering. Ongeveer 70 leden hadden de presentielijst geteekend, terwijl verder als toehoorder aanwezig was, de heer mr baron van der Feltz, lid van den .gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur sinds "de eerste vergadering, nu 4 weken geleden, heeft voortgewerkt en al 'eenige malen heeft vergaderd. Nadat verschillende plannen besproken waren, heeft het bestuur 14 dagen gei leden een onderhoud gehad met B. en W-, Toen heeft de burgemeester verklaard, dengoeden burgerzin van de leden te waard eeren en is aan B. en W. toegezegd, dat binnen 14 dagen nadere plannen zou den worden ingezonden en daarom wil de men voor heden Dinsdag elf uur de stukken inzenden. De definitieve plannen zijn nu 10 dagen geleden gereed gekomen en hebben toen bij de bestuursleden gecirculeerd en Woensdag j.l. zijn ze in het bestuur be handeld en goedgekeurd. Spr. noemt deze data, omdat het plan bijna volkomen gelijk is aan dat van den heer Roelof- sen te Delft. Alle stadgenooten moeten begrijpen, dat alleen goede burgerzin de aanleiding is tot oprichting dezer vereeniging. Hierna deed spr. voorlezing van den aan B. en W. te zenden brief. Bij dit schrijven wordt ingezonden een ontwerp van de door de vereeniging ge dachte samenstelling zoowel van het ma teriaal als de bediening, welke niet als definitief moet worden beschouwd, maar naar aanleiding waarvan besprekingen kunnen geopend worden, terwijl zij als een basis Voor een definitieve regeling kunnen gelden. Het bestuur vraagt te bevorderen, dat het benoodigde materiaal door de ge meente aan de Vrijw. Brandweer in bruik leen worde gegeven, en vraagt een sub sidie van f500 ter "bestrijding van admi nistratie- en advertentiekosten, enz., waar van rekening en verantwoording zal wor den gedaan. Het was niet mogelijk in alle détails te treden, maar dit kan gebeuren als de plannen in goede aarde vallen en voor verwezenlijking vatbaar zijn. Medegedeeld wordt, dat de bemanning voor elke spuit reeds samengesteld is met vermelding van beroep, woonplaats, enz., waarbij vooral op technische be kwaamheden is gelet, en ook daarop, dat al deze manschappen hoogstens 200 tot 300 Meter verwijderd wonen van de standplaats der brandspuit. Ook woifdt in dit schrijven gewezen op de wenschelijkheid van aanwezig zijn van een schuimbluschapparaat, waar te Middelburg reeds een 15-tal garages zijn, waarvan een bij het stadhuis en een bij de Abdijgebouwen. Waar veel met zout water gewerkt moet worden, wordt gewe zen op de nieuwe Fiat „Tamini Brand spuiten", welke daartegen bestand zjjh. Het bestuur wijst er op, dat bij den jongsten brand perso nen als spuitgast waren aange wezen, die nog nimmer op een het niet." Klaas Jansen begon met z'n gespierde ongeoefende hand het .papier vóóri helm te bekrassen met grove, ongefatsoeneerde letters. Hij schreef aan Cor, niet aan d'r man. Hij wist trouwens niet eens meer hoe z'n voornaam was. Hij zette den heelen toestand, waarin vader en mod der verkeerden, uiteen; sdhreef, dart Mij niet bij machte was, financiëel te helpen, dat ze ook in het dorp niet 'konden ge holpen worden, pn vroeg, neen, smeekte op het laatst, of zij, Cor, haar man wilde bewegen, 'financiëel te steunefn. Voor hem was dat zoo'n bezwaar niet. Hij behoefde-het geld volstrekt niet te geven. Met rente zou het hem worden afbetaald. En hij kon niet nalaten op hun verhouding te wijzen: misschien zou deze brief verandering brengen en toenadering tusschen vader, moeder, broeders en zus ters aan de eene zijde en hen aan de an dere. Want vader had het mJeest ondier de scheiding geleden. Al zei hij het niet en liet hij het niet blijken. Zoo goed en 7,00 kwaad het ging, had Klaas Jansen geschreven. De brief was wel niet mooi van stijl, voldeed zelfs niet aan de eenvoudigste eiBchen, die men er aan stellen mag, maar aan duidelijkheid liet hij niets te wenschen. ladder hadden gestaan. Er is daar om gekeken naar menschen, die uit hoof de van hun beroep geschikt zijn. Nog wordt medegedeeld, dat voor het bevor deren van een aangenamon geest, hert bestuur jaarlijks een vergadering wil be leggen ter onderlinge bespreking van get- wenschte veranderingen. Het schrijven eindigt met de verzeke ring, dat het het bestuur aangenaam zal zal zijn van B. en W. te mogen ver nemen of van het aanbod der Vrijw. Brandweer gebruik gemaakt zal worden en gaarne bereid is tot eventueels bespre kingen om tot het goede doel te geraken. Het is gewenscht en een behoefte voor Middelburg een „Vrijwillig Brandweer corps" te bezitten, le. omdat de vrijw. menschen zich spontaan geven en met enthousiasme werken; 2e. omdat bij lo ting de brandweerlieden óf technisch on geschikt, óf met tegenzin hun werk doen en zooals de volksmond zegt „er tusschen- uit knijpen", wanneer de gelegenheid zich voordoet; 3e. omdat in de meeste gemeenten van ons land, zoowel grooter als kleiner dan Middelburg, vrijwillige brandweervereenigingen bestaan, die uit stekend voldoen. Betreffende het bestuur wordt vastge steld, dat het door de leden gekozen wordt, dat het onder oppertoezicht staat van B. en W., dat er een lid van den gemeenteraad in zitting heeft, dat het aan B. en W. een aanbeveling overlegt voor commandant, adjunct-commandant en brandmeester, dat het zorgt voor aan werving van vrijwilligers, dat het benoo- digd aantal manschappen steeds beschik baar is, vermeerderd met 30 pet. reserve, en dat het brandweerploegen voor elke spuit zoo formeert, dat een technisch ge heel wordt gevormd en wel a. technische menschen voor de bediening der motor en autobrandspuiten (garagehouders, chauffeurs en monteurs); b. pijpvoerders of spuitgasten (loodgieters, timmerlieden, glazenwasschers)c. slangenaanvoerders en het verbinden der koppelingen (losse werklieden, sjouwerlieden, bankwerkers) en d. lantaarndragers (kantoor- en win kelbedienden enz.). Verder wordt bepaald, dat de brand meesters en commandanten het recht hebben het terrein van den brand te la ten afzetten, zooals noodig is voor een goede blussching van den brand. Ver zoek daartoe doen zij aan het hoofd der politie. Het personeel krijgt alleen orders van de brandmeesters van hun eigen spuit, en van niemand anders. De orders gaan van den commandant naar de brandmees ters. De vrijw. brandweer bestaat uit een commandant, een adj. commandant, 8 brandmeesters en 76 man bediening, to taal 86 man. Het materiaal bestaat uit: 1 auto-brand spuit, capaciteit rtot 2000 'liter, met on- bevriesbare motor en een schuimblusch apparaat, 1500 M. slang en een spuit- hoote van 35 tot 40 M. (dit vooral met het oog op een goede beveiliging van Stadhuis en Abdijgebouwen), 1 autobrandspuit (ge schenk van Middelburgers?), capaciteit 1200 liter; 2 motorspuiten, capaciteit 500 liter; 1 slangenwagen met standpijp en 2 slangen -op de waterleiding; 1 groote ma- gyrisladder; 1 reservewagen met slangen, ladders, touwen, reddingzeil, lampen, enz; 4 rookmaskers, in elke spuit één, 1 spring- zeil, een veribandkist, en 1 oprolbare brancard. Volledige waterdichte kleeding en helmen met nekkappen voor de spuit gasten. Klein materiaal, zooals touwen, bijlen, haken, 'koevoeten, enz. bij elke brandspuit in een bak aanwezig; verder kleine stofbrillen voor de spuitgasten en neus- en mond-rookmaskertjes met spons jes en azijn. De autospuiten worden in garages on dergebracht tegen een kleine vergoeding voor huur der box en onderhoud. De ga ragehouder verplicht zich, dat steeds iemand aanwezig is om bij alarm direct met de spuit te kunnen wegrijden. De auto- en motorspuiten worden wekelijks beproefd onder toezicht van een brand meester. De auto- en motorspuirten moeten on der oppertoezicht komen van één deskun dig persoon, aan elke spuit 3 of 4 chauf feurs en monteurs, bij brand bedienen twee 'hunner tegelijk de spuiten, en zij hebben alleen te zorgen voor het goed functioneeren. Het aantal spuitgasten yan 25 zooals Met flinke letters werd het adres op de enveloppe geschreven en voldaan keek Jansen z'n vrouw aan. 'tWas ook geen kleinigheid voor hem, ©en brief te schrij ven I „We zullen er het beste maar van hopen"zei hij. „Bij God is niets onmo gelijk, yrie weet, wat de brief uitwerkt." Maar dat hij zoo'n uitwerking zou heb ben, had Klaas Jansen nu heelemaal niet vermoed. Op h«t kantoor van den Amsterdam- schen brandstoffenhandelaar Herman Zon dervan, die achter zijn bureau-cylindre een sigaar zat te rooken, werd het epistel uit het Frieschie dorpje eerst achteloos ter zijde geworpen. Maar toen zijn oog op het poststempel viel, ging hij nadenken. 'tWas waar ook: van dia plaats was zijd vrouw afkomstig. Nauwkeuriger ging hij het schrift bekij ken, krulde de lippen van verachting, toen hij het slechte handschrift zag en mom pelde: „Dat is zeker van haar boerenfamilie. Gelukkig, dat *kij hem niet in handen heeft gekregen. Anders .was het weer gelamenteer tot in het eind. Wat haar den laatsten tijd bezielt, weet ik niet. Er ia niet» met haar am te rangen." nu, is veel te veel, en voorgesteld wordt 0 manschappen, te weten 3 spuitgasten, 4 slangentoevoerders, 2 lantaarndragers. Met 3 of 4 man voor de motoren is dit 12 tot 18 man. Voor elke spuit moet een re- serveploeg zijn van 6 man. Principe moet zijn, dat bij eiken brand direct zwaar ma teriaal uitrukt, hij een gemelde zware brand al het beschikbare materiaal. Er hebben zich opgegeven 110 man. Bij een verloop van 80 man zou het perso neel met zijn reserve dan uit 80 man be staan. Bij uitsterven der militiebrandweer komen zeker van de 200 man nog 25 tot 40 vrijwilligers over, zoodat de heman- ming voor den vrijwilligen brandweer ten allen tijde overcompleet is. Het bestuur zorgt, dat steeds nieuwe vrijwilligers worden 'aangeworven. Gezorgd wordt, dat de betrokken brand weerlieden dicht bij elkaar wonen. De gemeente Middelburg wordt ver deeld in 4 brandkringen. In den 'eersten komt de grootste autospuit; in den twee den de kleinere en in den derden en den vierden ieder een motorspuit. Er wordt 4 tot 6 maal per jaar geoefend, doch in het begin gedurende 2 tot 3 maanden om de 14 dagen, totdat de vereischte routine is verkregen. Ofschoon de vrijwilligers 'n vaste taak hebben, worden ze tooh zooda nig geoefend, dat ze met alle werkzaam heden bekend zijn. Zoo noodig worden door B. en W. en kele instructeurs aangewezen, terwijl één maal per jaar een kleine lezing wordt gehouden door deskundig personeel, aan gewezen door de Kon. Ned. Brandweer vereeniging, aan welke vereeniging ook technische adviezen zullen worden ge vraagd. Inzake het alarm hij- brand wordt ge vraagd, dat de brandmeesters allen van een telefoon worden voorzien en de brandwaohts zoo mogelijk allen van een schel, of anders op 6 brandweerlieden een schel, opdat deze de anderen kunnen waarschuwen. Onmiddellijk zijn dan bij iedere spuit minstens 8 tot 10 man be schikbaar. Alle brandmeesters en bran- weerlieden hebben op bun buis een vuur rood plaatje waarop in zwarte letters „Brandweer". De alarminriohting wordt zoo gemaakt, dat bij een gewone brand slechts den betrokken kring wordt gealarmeerd, doch in geval van ernstigen brand alle krin gen. Voor de alarmeering zou ook gebruik kunnen worden gemaakt van de radio- distributie. De mogelijkheid, om over dag ook op grootere werkplaatsen en fabrieken alarm te maken, zal ernstig onder de oogen wor den gezien. De wökschelinrichting wordt wekelijks beproefd. Het college van brandmeesters worat bijgestaan met adviseerende stem door den commissaris van politie, en de directeuren van gemeentewerken en gem. bedrijven. Het drogen der slangen wordt door gemeentewerken verricht. Aan de spuiten is een dubbel stel slangen, en na een brand zorgt gemeentewerken, dat di rect de droge reserveslangen in de brand- huisjes worden gebracht. In verband met dit laatste werd uit de vergadering de opmerking gemaakt, dat bij1 den jongsten brand gebleken is, dat 300 'M. slang lag te verstikken. De vrijwilligers nemen op zich 's avonds en 's nachts vrijwillig en gratis te blusschen. Alleen bij brand over dag vergoede de gemeente de loonderving, van hen, die 'hun loon niet kunnen mis sen en geen geldelijke schade kunnen lij den. De oefeningen 's avonds worden ge houden huiten bezwaar der gemeentekas. De gemeente verzekert de vrijwilligers tegen ongelukken en ook tegen verlies of beschadiging van hun kleeren en ver schaft de spuitgasten een helm met bals- klep oliejas en olièbroek. In het dag. be stuur heeft een der gemeenteraadsleden zitting, de directeur der gemeentewerken of een ander aan te wijzen persoon is ten allen tijde bevoegd -controle en inspectie te houden over bet piarteriaal. B'iy kermis is gedurende de avonden op de Markt en' Groenmarkt een brand- -post, de standpijp is aangeschroefd en de slangen liggen gereed. Ook is een brand meester aanwezig). In een schouwburg of circus is een „brandwacht", ..|die vrijen toegang heeft om te inspecteeren, zulks tegen een door de gemeente vast te stel len vergoeding. Dit uit te breiden tot de bioscopen, 200- Inmiddels had hij den brief geopend, en was met lezen aangevat gen. „Zoo", zei hij halfluid, „niet eens van d'r vader, die dan toch in nood zit, maar van d'r broer. Die ouwe 'is zeker nog te trotsch om te .schrijven." Achteloos las hij toen vertier. Al dat andere van God en godsdienst en van verhouding en verzoening, waarvan gewag werd gemaakt, was maar bijzaak. Dat was maar een doekje voor het bloeden. Onder den schijn van vroomheid ging er dat alles door. De kwestie, waar het om ging, was.,dat de ouwe tegenslag had gehad, en nu door zoon bij schoonzoon olm geld liet vragen. Dat was al! Dat andere gaf niets. Z'd besluit was gauw genomen. De brief was voor Cor, 'dat bleek duidelijk. Maar hij zou zorgen, dat zij hem niet in handen kreeg: anders was het zeker misère. Op den langen duur zou-- zij nog schrijvefn!, misschien wel zelf naar Friesland gaaln. Dan volgde verzoening met d'r oudere. Dan kwamen zjjn kinderen in panraking met die bekrompen lui. En de kleine Cor, die toch al zoo weetgierig en fijngevoelig was, zou er het hare van moeten hebben. Stel je voor, dat zoo'n kind. ook behept werd met die manie yan godsdienst 1 Neen, dat alles zou niet gebeuren. als een der leden wilde, achtte de voor zitter niet noodig. Men moet niet te veel op zich nemen. Alleen in het midden der stad zöui een brandput noodig zijln, n.l. op de Balans. Deze put moet gevuld zijmmöt zoet water, om de motorspuiten zooveel mogelijk te le ontzien; ten tweede, om dat inwendig de gehouwen minder schade hebben door zoet- dan door zout water (Abdijgebou wen met gobelins, enz.) De put moet 8—10 kub. M. inhoud hebben en tijdens den brand .gevoed wor den door een 6" pijip afgetakt van. de 6" leiding in de Korte Noordstraat of uit de reinwaterleiding, in beide geval len langs den koristen weg. Opgemerkt werd, dat er onder het Waaggebouw een groote put ligt, waarmede het bestuur gaarne rekening zal houden. Verder bij den Stijfselweg, den Noord- weg en den Seis weg in de vesten met greehhart hout afgedamde putten. Tijdens brand stroomt uit het midden van do vest voldoende water toe om deze putten te vullen en toch vrij -te houden van modder. Bij den Noordweg is wellicht de 3" waterleidingpijp' ook voldoende. Wil men ook 'tZand onder het gebied der vrijw. brandweer betrekken, dan moet ook zoo'n put in de vest aldaar komen. Door deze putten en de groote op de Balans is het mogelijk dat elk punt van Middelburg (mede ook door de grachten, kaden, dok en kanaal) bij brand be schermd wordt. Daarbij' komen dan 'nog de groote buizen (6" en 4") dat water leiding in 'de voornaamste straten. Op ©en opmerking, dat er zomers zeer weinig water in de vesten staat, werd door den voorzitter geantwoiord, dat B. en W. wel zullen trachten zich met den polder Walcheren te verstaan, en dat de vesten toch wel eens zullen worden uit gebaggerd. Nog werd uit de vergaderijngl gevraagd wat een vrijlwilliger biji ziekte of afwe zigheid moet doen, waarop' geantwoord werd, dat hij dan kennis zal dienen te geven aan het bestuur. Een ander lid vroeg welke verplichting de vrijwilligere hebben, want hij' vreest dat men wel allen 'toezegging heeft ge daan, maar dat ér ook in deze wel eens kaf onder het koren kan zitten. De voorzitter vertrouwt, dat als men zich vrijwillig opgeeft, men ook er een eer in zal stellen aanwezig te zijn, maar in dit verband vraagt hij of de vergade ring eT mede accoord gaat, dat men, uit gezonderd bij vertrek uit de gemeente, een half jaar van te voren zijn lidmaat schap moet opzeggen. De vergadering ver- eenigde zich hiermede. De voorzitter feliciteerde de vergade ring en het bestuur met de vlugge afwer king van dit alles. Big! de rondvraag wees een lid ér op, dat niet over 3e kosten is gesproken, waarop de voorzitter meende, dat dit een zaak van de gemeente is. De vragensteller meent, dat men wel licht minder groote verlangens naar voren had kunnen brengen, doch de voorzitter meent dat men de zaak goed moet aan pakken en zorgen dat de riieuiwe organi satie geen fiasco wordt. Op een vraag wordt gezegd, dat het adres van den secretaris is de heer J. van; Oss, Vlasimarkt K 154. Nog vroeg een lid wat er gebeuren moét als de gemeente het aanbad afwijkt, waarop de voorzitter zeide, dat als de gemeente meent het beter t© kunnen doen, de vereeniging zich kan terugtrekken. Men heeft de goede bedoeling getoond. Goes. Red© Prof. Watorink. Gis teravond sprak in de Geref. Kerk alhier op uitnoodiging van de drie Geref. Meis- jesvereenigingen en de Geref. Jongol. Ver eeniging prof. dr J. Waterink, uit Amsterdam over het onderwerp: „In leven en uitleven".- Dit onderwerp aldus Spreker plaatst ons midden in de vraagstukken van den tegenwoordigen tijd!Inleven en uitleven zijn beide woorden van. de men schen onzer dagen. En er is geen 'leeftijd, die zich zoo met in- en uitleven "bezig houdt dan die van 15—23 jaar. Het is maar, ,wat men- er onder verstaat. Spr. wil het niet hebben over allen namaak van inleven, van den schijn alsof Maar toch zijn er ook van het echte inleven onderscheidene .vormen. Eerste eisch is, dat we contact hebben met hetgeen ingeleefd moet worden, dat Cor kreeg dien brief niet in handen 1 Maar nu het andere. Zou-ie helpen? Schitterend stonden zijn zaken wel niet, ten minste lang zoo niet als vroeger. Z'n huishouding kostte veel geld, zélf had-ie veel noodig. Dan had-ie zich wel voor het hoofd kunnen slaan, dat hij zich had laten verleiden, in effecten te gaarti spe culeer en. Dat zal je geen windeieren leg gen, had men hem voorspeld. Maar tot heden was het hem niet ,erg voor den wind gegaan, had hij meer verloren dan gewonnen. 1 Zou-ie helpen? 'tWas toch feitelijk haar yaderl Maar als-ie dan weer dacht aan dien eemietn, keer dat hij met Cor op bezoek was Was dèt geen minne behandeling ge weest? Nu ja, hij was ook niet geweest zooals het moest zijn, maar het was ook zoo'n kale beweging daar! Neen, hoor, hij zou maar niet helpen. Een kort briefje zou Mij terugschrijven. Beleefd natuurlijk, maar toch laten voe len, dat ze maar op een tamelijkou af stand .Jiadden te blijven. Moeite in zijn zaken Icon hij heel goed. voorwenden. In zaken kan zoo iets. bost voorkomen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5