fORMAMlNT Keelpijn r Uit de Provincie. Middelburg. De Midd. Crt. deelt medei. dat het Comité van bewindvoerders over de gelden van het 'Brandweerfonds 7 Dec. 1929 zich met een schrijven tot den burgemeester heeft gewend, waarin het vraagt, of deze in; beginsel bereid is, namens de gemeente een Ford-auto mobiel brandspuit ten geschenke te aanvaarden, oinder beding, dat door de gemeente vol daan wordt aan een tweetal condities, die 2 schenkers aan hun bijdrage van f1000 elk verbonden. Met deze twee miaal f 1000 ooinldifioneel toegezegd, die de N.V. The Vitrite .Works en ,3e N.V, Houthandel Kerknieuws. Onderwijs. HL In alle Apoth. en Drog. fl. 1,-p.fleech. Gemengd Nieuws. De Nederlandsche taal. Naar gemeld wordt, heeft de Taal wacht (vroegere Taalcommissie) van liet, Alge meen Nederlandsch Verbond onlangs een voorstel aangenomen van één zijner le den, om achtereenvolgens in enkel© groote bioscopen in ons land propaganda te maken voor bet gebruik van de Ne derlandsche laai in zuiveren vorm en tegen het onnoodig bezigen van vreemde woorden. Daartoe zal door middel van enikele zinnen op hiet witte doek worden opgewekt. Landarbeiders naar Canada. Met medewerking van den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw was de Emigratie Centrale Holland in de ge legenheid gesteld uit ongev.' 20 gemeenten in de Noordelijke provinciën een aantal jonge, landarbeiders te doen plaatsen in de werkverschaffing „Het Witteveen" in Drente, met de bedoeling hen in het a..s. voorjaar financieel in staat te stellen haar Canada te emigreeren. Dez_e proef kan echter wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Slechts twee jonge landj arbeiders uit Friesland hadden zich aan gemeld. De voorzorgsmaatregelen te Genève. Naar aanleiding van het anti-fascistische complot te Parijs en de aanwezigheid van den Italiaansohen minister van Bui- tenianidscihe Zaken Grandi heeft de Ge- neef sobe evenals de Zwitsersche regeering strenge politiemaatregelen voor de veilig heid van het secretariaat en de gedeto geerdien genomen. Alle bewegingen van Grandi worden gesurveilleerd door de- •tectives, die o.a. daig en nacht, 15 in getal, in hotel des Bergues, waar de Italiaamsche delegatie is afgestegen, ver blijf houden1. Het secretariaat wordt mede streng be waakt. Raadsleden .zoowel als de Vol- benbondsambtenaran moeten van speciale toegangskaarten voorzien zijn. Gistermorgen, kort voor de opening van de zitting van den Raad van den Volken bond arresteerde de politie een jonge man, die een revolver bij zich droeg en beweerde in de zaal, waar de zitting zou plaats hebben, een aantal revolverscho ten in de lucht te willen lossen. Het bleek, dat hij tot deize daad wilde over gaan, ten einde de aandacht viam den Volkenbond te richten op de kankerbe strijding en om te bereiken, dat de prijs van radium verlaagd zal worden. Deze uit Zürich afkomstige jongeman is door doctoren onderzocht, die hem volkomen normaal hebben verklaard. De storm van gisternacht. Op de Zuiderzee. Men meldt uit Medemblik: Gisternacht om 1 uur sloegen bij hevig stormweer de sleepbooten Vlaar- dingen en Woudrina in de Wieringer- meer van de ankers los De sleepboot Vlaardingen van de Mij Volkers, kapitein Nederlof uit Sliedrecht, sloeg tegen den dijk en de bemanning, bestaande uit zes personen, kon zich met moeite redden. De sleepboot zonk en is een prooi der golven. De machinist Tennissen werd van dek geslagen en is licht gewond. Te Tilburg werd veel schade aan gericht. Dakpannen, reclameborden en schuttingen moesten het ontgelden en le verden een gevaar op voor de voetgangers. In de Besterdstraat werd een hoorn ont worteld, die neerstortte op een nabijstaand huis, waarvan verschillende ramen wer den vernield. In de Jozefstraat stortte eveneens een boom om, die op de licht- leiding terecht kwam en daardoor veel ongerief veroorzaakte. De brandweer moest op verschillende plaatsen optreden om hulp to verleenen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. In Hengelo werden van vele huizen talrijke pannen vernield, tal van ruiten moesten het ontgelden. Een huis aan de Deurningstraat sloeg zoo goed als tegen den grond. Boerderij afgebrand. Gisteren nacht omstreeks half 1 brak een gewel dige brand uit in de schuur en woning van J. Heezen tc Rhoon, De oorzaak van den brand was hot instorten van ean^ houten paardenstal door den geweldigen orkaan. De eigenaar wilde nog met spoed zijn paard redden en ging met een stallan taarn do invallende schuur in. Een balk 'sloeg echter de lantaarn stuk en hot stroo vatte onmiddellijk vuur, zoodat de eige naar, zonder hot paard te kunnen red den onmiddellijk moest vluchten. Schuur en huis brandden tot den grond toe af. Door de activiteit van de brandweer werden, niettegenstaande een vuurregen erop neerdaalde, de belendende huizen gespaard. Menschenlevens zijn niet te be treuren. De krachtvan den orkaan. Het filiaal van het K. N. M. I. te Am sterdam deelt mede: De windsnelheid bereikte tusschen zes en zeven uur de stormgrens om tegen 1 uur van 13 Januari de grens van zwaren storm ruim te bereiken, voorzoover de ge middelde windsnelheid over vijf minuten betreft. Deze was n.l. 242 M. p. sec., de druk 116 KG. per M.2, zoodat de mo- menteele snelheid 38 a 40 M. p. sec. heeft bedragen. Dit is meer dan de ondergrens van „orkaan"-snelheid. Na half 'drie nam de windsnelheid geleidelijk af. Op 16 November 1928 werd een zelfde snelheid bereikt. 25 op 26 November 1928 bijna dezelfde snelheid. 9 Februari 1925 werd een druk geregistreerd van 136 K. G., 6 November 1921 van 128 K.G. per vlerk. M. Tijdens den krachtigen storm is te Hillegom bet dak van een dubbel woon huis afgewaaid. De bewoners verlieten bijtijds het huis, doch een der bewoon sters kwam onder het dak terecht. Zij had het been gebroken en werd per zie kenauto naar Leiden overgebracht. Een begin van brand werd door de brandweer gebluscht. De schade aan de huizen is groot. Het gistermorgen op VliehoTst ge strande Italiaansche s.s. „Valentino Co da', dat ÖOOO ton groot is, was op weg naar Cardiff en had geen lading aan boord. De bemanning, bestaande uit 31 kop pen, kon deels met eigen booten aan land komen, deels werden zij door middel van het wipper-toestel aan den wal gebracht Het schip zit hoog op het strand. Gisternacht is op de Waal voor Leeu wen een voor Rotterdam bestemde met kolen geladen Duitsche boot gezonken. De opvarenden konden gered worden. de roef steekt nog hoven het water uit. Bij een hevige stortzee tijdens den storm in den nacht van Zondag op Maan dag is de stoker W. S. van den stoom trawler Gerberdina Johanna, IJmuiden 38, overboord geslagen en verdronken. S. was ongehuwd en woonde te Den Helder. Een van de twee groote houten mas ten van het radio-station „Nora" te Noordwijk in de duinen bij Noordwijker- hout, welke masten 60 M. hoog zijn, is omgewaaid. De andere is geheel scheef komen te staan. Er is geen storing in het bedrijf, daar ze slechts als proefmasten dienst deden. Tengevolge van den storm is Zondag avond te Vaals een vliegtuig, dat op het vliegveld aldaar geankerd was, opgeno men en in het bosch nabij de Wilhelmina- toren neergesmakt. De machine van Duit sche particulieren in Aken, kwam onderst boven terecht, en liep ernstige schade op. Te Scheveningen moet de storm bet Zondagnacht al erg bar gemaakt hebben. Ergens langs de kust moet een stuk duin, dat met jonge dennen beplant was, zijn weggeslagen. Dichter bij de 'Pier, het middelpunt van bet 's zomers zoo levendige strandleven verrichtte de storm een koninklijke daad. Het monument voor Zee- en Landmacht dat 's winters een planken buis aan beeft ter bescherming van de weersinvloeden, werd tegen half 1 met een forschen ruk opnieuw onthuld. Blijkbaar overmoedig met dit succes vergreep de zware Zuidwester zich ver volgens aan het dak van het Inhalatori- um. Dit werd losgewrongen en kwam op het Gevers Deynootplein op de tramdra den meer, welke braken. De duinen hebben het niet alleen aan het Stille strand maar vooral ook in de richting Wassenaar zwaar te verant woorden gehad. Bij het Wassenaarsche slag vreet de zee hoe langer hoer meer 't land in. Begrafenis Mej. P. Jansen. Goes. Hedenmiddag werd het stoffelijk overschot van mej. P. Jansen, in leven Presidente der Goesche afd. Nederl. Meis- jesbond en vioe-Presidenle der Zondags- schoolveroea. „Maranatha" aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op de begraafplaats was zeer groote belangstelling. Achter de baar, welke met vele kran sen gedekt was, volgden nê. de familie en de predikanten der Ned. Herv. Kerk te Goes, vele leden en oud-leden der Meis- jesvereen., onderwijzers en onderwijzeres sen on oudste leerlingen der Zondags- schioolvereeniging „Maranatha". Onderwijzers der Zondagsschool droe gen haar grafwaarts. Als eerste spreker voerde hiet woord Ds J. J. Homburg, die getuigde van hetgeen juffr. Jansen gedurende vele ja ren voor jeugd- en vereenigmgswark gei- weast is. Vervolgens sprak mej. Roskes na mens de Zondagsschool vereen. „Marana tha" en releveerde hetgeen mej. Jansen gedurende 47 jaar voor de school gedaan heeft. Hierna werden twee palmtakken op de kist gelegd, op welker eene lint stond „Haai- leven was Christus" en op het andere „De dotod is verslonden tot over winning". Vervolgens strooiden de oudste meisjes der Zondagsschool bloemen op het graf. Namens den Meisjesbond voerde Mej. J. J. D o n n e r het woord en daarna nog dhr L. G. O v e r g a u w als mede-onder wijzer der Zondagsschool. Aan de groeve werd nog door allen te zamen gezongen het lievelingslied van de: overledene: Gez. 52 12: „Ik geloof een eeuwig leven", waarna Ds Homburg voorging in dankgebed. Een broeder van de overledene dankte voor de gesproken woorden en betoonde belangstelling, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. v.h. G. Alberts Lzn. en Co. ter plaats© beschikbaar stelde, heeft het fonds thans vrijwel voldoende gelden om tot aankoop van zulk een automobiel-brandspuit over te kunnen gaan. Katte ndljke. De Gemeenteraad zal a.s. Donderdag 16 Jan. dcH namiddags om 1.30 u. vergaderen. Punten van behandeling: Onderzoek geloofsbrievenbeëediging en installatie benoemd raadslid; ingeko men stukken; Wij'ziging begroeting '29 en 1930; Benoeming lid Armbestuur. 's-Gravenpolder. Maandag vergaderde de ziekenver. „Helpt elkander" in het café Verdonk. Tegenwoordig waren 47 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereen, thans 75 leden telt. Ontvangen was aan contributie en rent© f626.12. Uitgegeven f709.77. Zoo dat er dit jaar een te kort was van f83.65. Vijf en twintig personen hadden te z, ramen aan ziekengeld ontvangen f649.50. Op 1 Jam. had de vereen, aan bezittingen f988. Besloten werd met het oog op de Ziektewet een afwachtende houding aan te nemen. Dhr G. A. Njjisse en J. Fierloos werden met bijina alg. st. als bestuursleden herkozen. In Mei a.s. zal de vereen, haar 25-jarig bestaan ©enigszins feestelijk herdenken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midwolde en Leek, P. G. Dijkema te Engel um. Te Denekamp, J. Mortier te Zalk. Aangenomen naar Sebaldeburen, B. R. Kniottnerus te Vries. Naar Utrecht, A. Meijers te Hoogeveen. Naar Oosterwiie- runx, Dr G. Smit te Makkum. Bedankt voor Hollamdschevedd, J. C. Looi, pred.-evang. te Bolswaxd. Geref. Kerken. Tweetal te Bruinisse,. J. W. Eggink te Willemstad en E. H. Woddring te Kol- horn. Beroepen te Amsterdam-Noord en te Reiteum, W. F. M. Lindeboom, cand. te Amsterdam. Te Grijpskerk, Sprang en Oud-Loosdrecht, Chr. J. Teeuwem, cand. te Leiden., Te Mussel, I. de Wolff, cand. te Kampen. Bedankt voor Sdhildwolde, J. v. Dijk te Duurswoudia. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Borsséle, J. D. Barth te Vlaardingen. Bedankt voor Goes, J. D. Barth te Vlaardingen. GRIJPSKERKE. Na een vacature van slechts enkele maanden was het Zondag voor de leden van de Ned. Herv. Kerk een blijde ure, toen D1 s 'van der Wj a a 1^ van Nieuw Loosdrecht zijn zoon, candidaat I. P. van der W'aal, in het ambt van dienaar des WoO'Zds bevestigde. AJa uitgangspunt koos Z. Eerw. Titus 2 15. Aan de handoplegging nam mede deel ds Gijsman van Oostkapelle. Des namiddags deed Ds I. P. van der Wlaal zijn intrede met een predikatie over Handelingen 1 8, de woorden: „En gij zult mijne getuigen zijn". Vervolgens dankte hij zijn vader voor de bevestiging en sprak den burgemeester en aanwezige raadsleden toe, 'benevens de de putatie van het studentencorps, zijn vrien den en den consulent. Voorts voerden het woord Ds Gijsman als consulent, op jyiens verzoek de gemeente zong Ps. 119 9, en de heer Post die als vriend namens het corps „Encas Borger" sprak. Van de ring predikanten waren tegenwoordig Ds Swaan en. Ds Noteboom, Beide malen was de kerk vol. HAAMSTEDE. Wlegens vertrek naar Kou- dum (Fr.), nam ds F. G. van Binsber- gen Zondagmiddag j.l. in (le goed bezette kerk afschid van zijn gemeente, naar aan leiding van I Petrus 1 24 en. 25: „Wiant alle vleeseh ia aio gras", enz. Na de predikatie werden door ds van Bóns- bergen de verschillende kerkelijke autoritei ten, ringbroeders, burgemeester en gemeente toegesproken. Daarna volgden toespraken van den ouderling L. Hanse, da predikanten v. d. Staay, Boogaard en Kuipers en de beeren v. d. Berg en Leeuwe. Den scheidenden leeraar werden Ps. 121 4 en Ps. 134 4 toegezongen. NIEUWERKERK (Sch.). Door wijlen me juffrouw M. Wi. Labrijn alhier is bij testa ment aan de Ned. Herv. Kerk in deze ge meente gelegateerd de som van f 2000 vrij van alle rechten en een gelijk bedrag aan de Diaconie. Emeritaat. Aan ds J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Oldemarkt (O.), is emeritaat verleend. Federatie van Ned. Herv. Diaconieën. Uitgaande van de Federa tie van Diaconieën in da Ned. Herv. Kerk is een stichting: „Huizien. van. weldadigheiid en barmhartigheid in da Ned. Herv. Kerk" in het leven geroepen met het doel een ge bouw of gebouwen te exploiteeren voor op neming van personen, die uit eenigerlei oor zaak verpleging of verzorging behoeven. Het bestuur wordt gevormd voor een derde deel uit de leden van het algemeen bestuur der Federatie van Diaconieën en voor twee der den uit en door de dienstdoende diakenen harer leden. Tot bestuurslid van het diaconaal bu reau en conferentie-oord van de federatie dar diaconieën in de Ned Her.v. Kerk 13 be noemd de heer J. Welling, voorzittend diaken hij de Ned ,Umr, gemeente te Nfjowgeo. De vacature t« Ierseke. In ver band met de vele vacatures in den ring Kruiningen wordt Ierseke gedurende de va cature, die eerstdaags ontstaan zal door het vertrek van ds v. Beusekom, naar Aarlan- derveen, gevoegd bij den ring Goes, terwijl ds Enklaar van Kattaadjjke dan als consulent zal optreden. Ds W. J Kolkert. f Te Har derwijk is gisterochtend overleden, 66 jaar oud, da W. J. Kolkert, Nederl. Herv. predikant te Hierden. Da Kolkert werd in 1904 beroepbaar gesteld en aanvaardde in 1905 de Evan geliebediening te Zandardorp. Vandaar vertrok hij in 1913 naar Langeraar. In 1917 werd een beroep aangenomen naar Laan op Zand en in 1920 naar Eemnes- Buiten. Sinds 21 Oct. 1928 diende Ds K. de gemeente te Hierden. P. Oosterlee. Naar gemeld wordt, heeft de heer P. Oosterlee, directeur der Ghr. Kweekschool voor onderwijzers op den „Klokkenberg" te Nijmegen, als 'zoodanig eervol ontslag aangevraagd en verkregen tegen een nader te bepalen datum. De heer Oosterlee ontving zelf zijn op leiding tot onderwijzer aan den „Klokken berg" en heeft gedurende de jaren 1882 tot 1888 en van 1894 tot nu toe tot het leerarencorps dezer kweekschool behoord: eerst als onderwijzer aan de leerschool, daarna als leeraar, onder-directeur en directeur, terwijl hij van 1905 tot 1920 bovendien de leiding had van het oude internaat aan de Oude Stadsgracht, wel ke functie hij bij de ingebruikneming van het nieuwe internaat neerlegde. Ook buiten Nijmegen is de heer Ooster lee in de onderwijswereld een figuur. Zoo werd hij bij de instelling van den onder wijsraad (nieuwe Lager-Onderwijswet) daarvan lid, in welke functie hij later op gevolgd werd door zijn zoon Dr A. Oos terlee, van Zetten. Jarenlang is de heer Oosterlee voorzit ter geweest der Vereeniging van Chr. On derwijzers en onderwijzeressen in Neder land en van de af deeling Nijmegen dier voreeniging. Staatsexamen of schoolexamen? In verhand met het gisteren door ons vermeld adres van de Alg. Vereen, van Leeraren bij het M. 0., waarin terugkeer tot het staatsexamen wordt gevraagd, schrijft de „Maasbode" o.m.: Door de Algemeene vergadering van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs is aan den Minister van Onderwijs een re quest gezonden om van 'tin 1921 inge voerde school-examen wederom over te gaan tot het staatsexamen. Wij hopen van ganscher 'harte, dat Zij ne Exellentie voor dezen aandrang niet zal bezwijken. Wat de requestranten als hoofdfout van bet schoolexamen aanmerken, n.l. dat de leeraren hun eigen leerlingen examinee- ren, was juist de hoofdbedoeling van de invoering van het schoolexamen en is in ons oog ook juist zijn grootste verdienste. Niet genoeg kan herhaald worden, dat het bij het Middelbaar Onderwijs, dat voor ongeveer vijftig percent der leerlin gen Voorbereidend Hooger Onderwijs be- teekent, in de verste verte niet op de eer ste plaats aankomt op een bepaalde hoe veelheid onmisbare parate kennis, maar op algemeene vorming. En deze moet noodzakelijk op zeer betreurenswaardige wijze in het gedrang komen, wanneer de leeraren hun discipelen moeten afleveren voor een examen, door anderen afgeno men. Immers, dan ontaardt het onder wijs noodwendig voor een groot gedeelte in drillen en africhten op al hetgeen de groote onbekende ook maar met eenige mogelijkheid zou kunnen vragen. Dit beteekent den doodsteek voor het alge meen vormend karakter, dat het onder wijs vooral moet hebben. Ook maken de voorstanders van het staatsexamen zich aan niet geringe over drijving schuldig, wanneer zij bij het for muleeren van dit bezwaar tegen 't school examen betoogen, „dat het onderzoek van den candidaat, waaruit toch ook moet blijken het peil, waarop het onderwijs staat, wordt opgedragen uitsluitend aan hen, die daarvoor verantwoordelijk zijn". Dit is toch wel een al te radicaal negee- ren van de heeren deskundigen. Maar, zoo werpt men onmiddellijk te gen, met die „deskundigheid" is het vaak treurig gesteld. Voor een enkel vak is dat ook zoo. Maar dat geldt ook gedeeltelijk voor de gecommitteerden bij het eind examen gymnasium, waarover toch zoo weinig geklaagd wordt, en volledige des kundigheid is toch ook geen volstrekte eisch om een examen te waardeeren, even min als een volkomen deskundig exami nator in den uiteraard zoo beperkten tijd aan elk examen toegemeten, een wild vreemden candidaat volkomen juist kan beoordeelen. Ieder, die weieens leerlingen heeft afgeleverd aan een, ook zoo goed mogelijk afgenomen, staatsexamen, weet daarvan mee te praten'. Het ideaal van den schrijver zou zijn een examen door eigen leeraren, geheel of gedeeltelijk onder controle van leera ren van andere scholen. „Wij hebben, zoo besluit hij, het nooit kunnen begrijpen, dat leeraren, die wer kelijk kijk hebben op hetgeen hun ambt van hen vraagt, en die werkelijk iets eigens aan hun leerlingen hebben mede te deelen, er op aan kunnen dringen deze bij het eind-examen aan wild vreemden toe te vertrouwen. Wij gelooven dan ook, dat veler bezwaar tegen schoolexamen, onbewust, meer den vorm raakt, dan het wezen ui!. Be.cherm ook de kinderen tegen en besmettingsgevaar (Influenza, Griep, Roodvonk) met De Keelont.mettende Tabletten. Tijdig gegeven voorkomt Formamint besmetting. Een vat haring voor den omroeper van Londen. Een be stelwagen hield stil voor de bureaux van de B. B. G. te Londen en de koetsier meldde zich aan bij den portier van het omroepgebouw. Ik breng hier een vat voor den omroeper der weerberichten 1 deelde hij' mede. De portier durfde de zending ech ter niet aan te nemen en liet den omroe per komen. Ook deze was verbaasd, want het vat men kon het al op een afstand ruiken bevatte haring I De begeleidende brief maakte de zaak echter duidelijk: Een visscher aan de westkust van Ier land stond juist op het punt om met zijn kotter zee te kiezen, toen hjji door den luidspreker de waarschuwende stem van den Londenschen omroeper hoorde, die ©en gevaarlijke storm' aankondigde. Inder- daajd kwam er na verloop van korten tijd geheel onverwachts een orkaan opzet ten, die de boot ongetwijfeld op de rot sen zou hebben geworpen, wanneer de visscher was uitgevaren. De gelukkige visscher uitte zijh dank baarheid dus door het schenken van een ten met haring aan den omroeper, die redding bracht 1 Storing op het baanvak Rotterdam—-Den Haag via Pijfr anker. De spoorwegen zijn dezer dagen bij Rotterdam wel zwaar bezocht. Behalve de groote storing op het baanvak Rotter damGouda en de ernstige vertraging op do lijn via Delft is eergisteravond tenge volge van den storm, waardoor de bo venleiding werd beschadigd, ook net trein verkeer via Pijhacker gestoord geraakt. Alle treinen op dit traject hebben min of meer ernstig;© vertraging gekregen. V e o h t, p a r t jjl In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, in een café te Lutterade, een hevige vechtpartij plaat? glehad, die in een waar bloedbad eindigde. Tegen sluiten waren in het café mijinwer- kers van versohillënde nationaliteit aan wezig. Onder hen ontstond na een kor te woordenwisseling een verwoed gevecht, waarbjj met messen gewerkt werd, terwijl revolverschoten klonken. In korten tijd verdrongen zich honderden menschop voor het café, waar de strijd hevig toe ging. De politie werd in allerijl gewaar schuwd, doch toen deze verscheen, was de twist jieëindigid. Een Pool en een Amsterdammer heeft men naar de ver- bamdkamer van de Staatsmijn Maurits moeten vervoeren. Beiden hadden messte ken en revolverschoten opgeloopen. Na middernacht vond men voor de woning van dr van Eys in bewusteloozen toe stand een Rotterdammer, welke tal van verwondingen aan het hoofd, borst en armen had opgeloopen. Ook deze werd naar de verbandkamer vervoerd. De toe stand van deze drie is redelijk wel. Ver schillende gasten, die ook in het café vertoefden, hadden minder ernstige ver wondingen opgeloopen. Een huwelijik met 7000 gas ten. Te Gareii Mari, dat tegenwoordig in Roemenië ligt, maar vroeger Hon- -gaarsch was en Nagy Karoly heette, 7al dezer dagen een bruiloft gehouden worden, welke meer dan grootscheepseh van opzet is. De bruidegom is de zeven tienjarige wonderrabbi van Marmaros- Sziget, David Teitelbaum, die eerst een paar maanden geleden deze yyaardigheid van rijn vader heeft geërfd. Hij treedt in het huwelijk met een meisje van zijn eigen stam, de achttienjarige dochter van den opperrabbij'n van Careii Mari, Samuël Teitelbaum. Het huwelijksfeest zal acht dagen duren; men verwacht niet minder dan zevenduizend gasten, van heinde en ver. Aan het bruidsmaal zullen tweedui zend personen deelnemen. De waarde van de cadeaux wordt op ongeveer drie mil- lioem lei geschat. De verzakking van de spoorlijn bfli Nieuwerkerk. Naar wij vernemen is het baanvak Rotterdam- Maas—Gouda gisterenmiddag weer in dienst gesteld, met dien verstande dat op enkel spoor gereden werd tusschen Gouda nam Nieuwerkerk a. d. üssel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2