DE ZEEDW Van bewegelijke schittering TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON New, ze moeiten nog naar familie God» zil donk, d» oudere kinderen n/infiWeeBter wetrd door hem voorgelezen ornaat deze niet aanwezig was. Ja, flat moMt ar nog bijkomen 1 VAN MAANDAG 13 JAN. 1930. No. 87. Zoo in hot begin van het jaar ziden we hier volop in de uitverkoop en de oprui ming. Dat is vooral voor de vrouwelijke helft doy bevolking (en die is hier verre- keg het sterktstl) een groote attractie. Vroeger zou men gezegd hebben: er blijft geen oude vrouw bij haar spinwiell maar die uitdrukking begrijpt thans bijna nie mand meer. Alleen een paar ouderwet- sche menschen, of enkelen, die wel eens in een museum hebben rondgekeken. Nu ik toch over vrouwen en haar lief en leed spreek, is er gelegenheid over een verschijnsel iets tè zeggen, dat voor mij altijd een zeer wrange smaak heeft. Ik bedoel hier 'dat van den arbeid der ge huwde vrouw in het maatschappelijk le ven. Overal waar men komt, ziet men vrouwen op plaatsen, waar het zeker maatschappelijk juister zou zijn, om er een man neer te zetten. Ook bij het Rijk en de Gemeenten ziet men vele vrouwen. Ik heb hier b.v. wel eens het 'Centraal Giro-kantoor uit zien gaan, waar m.i. de toestanden nogal een en ander te wen- echen overlaten, maar dan heb ik wel eens gedacht: het lijkt wel, of er een ha rem uitgaat. Nu is het vraagstuk der gehuwde amb tenares in de laatste jaren dikwijls en op velerlei wijze bekeken. Van de eene zijde is haar ontslag met klem verdedigd, van de andere zijde is het bestreden. Wij staan natuurlijk aan de zijde van hen, die mee- nen, dat hier voor ontsiag alle reden is. Nu heeft de Gemeentelijke Statistiek hier in Den Haag dezer dagen weer eens één feit heel duidelijk gedemonstreerd. Zij geeft cijfers van 1924 tot 1928 over de ziekte en het ziekteverzuim van het per soneel, dat in dienst der gemeente is. De controle loopt hier gemiddeld over een kleine 10000 personen en kan dus wel een betrouwbaar beeld geven van den toe stand, zooals deze over het algemeen is. In dit geval is aan een statistiek dan ook meerdere waarde te hechten, dan anders wel eens vertrouwd is. Uit de cijfers van 1928 blijkt, dat het aantal ziekteverzuimen onder het vrou welijk personeel het grootst was en dan komt verreweg daarvan weer het grootste deel terecht bij de gehuwde vrouwen. Waarbij dan ook dadelijk opgemerkt moet worden, dat hier het z.g. zwanger schapsverlof geheel buiten de berekening valt. Zij, d.w.z. de gehuwde ambtenares, verzuimt het grootst aantal malen en de gemiddelde duur der verzuimen is 'bij haar ook het grootst. De cijfers wijzen dat onweerlegbaar uit. Het is nu niet eens het bloot beweren van de een of andere anti-feminist, die dan de zon niet in het water zou kunnen zien schijnen, neen, het zijn de cijfers der - officieels gemeentelijke statistiek in Den Haag, die het zeggen en de statistiek in de andere groote steden leidt ge'heel tot dezelfde conclusie: de gehuwde vrouw verzuimt het meest. Die arbeid der gehuwde vrouw is één der symptomen voor de maatschappelijke ontwrichting. "k Heb het gekend, dat mijnheer onder wijzer was en mevrouw onderwijzeres, ieder aan een afzonderlijke school. Des morgens gingen ze gelijktijdig weg, kwa men 's middags terug en waren 'dan des avonds samen „thuis". Een ander werd gehuurd om het „huishouden" te doen. Of ook: mijnheer is ambtenaar en mevrouw is onderwijzeres aan een gemeentelijke fröbelschool. Hier in Den Haag komt het ook voor, dat mevrouw 'hoofdambtenaar is aan het eene departement en mijnheer aan het andere. Och ja, waarom zou men ook niet? Mensch, wees toch niet zoo akelig ouderwetsch met uw huwelijksopvattin gen, met uw verhalen over de schoonheid en de sterkende kracht van een gelukkig gezinsleven. Moet men tegenwoordig niet meer mee komen, dat is uit den tijd van Saartje, door H. ZEEBERG, 2) -©- Toen ze nog eens thuis kwam, heel anders dan vroeger, prachtig gekleed, zich niet meer willend inlaten met broers of ziïsters en met vrienden en beken den, en maar gauw weer wegging... Toen dien eenen keer, den laatsten keer, toeh er een heer bij haar was, een koopman, dien zij „voorstelde" als haar „galant". „01 Cor wat ben-je toch veranderd 1" zoo kermde het van binnen in Barend Jansen. Toen hij zag, dat de „galant" den neus optrok voor het armoedig gedoetje, toen... Neen, hij wilde niets meer zien... hèèn ging-ie, het huis uit naar het schuur tje... Daar vond hem kleine Jan, die hem meewarig aankeek, en vroeg, zooals al leen een kind kan vragen: „Vader, waar om schreit go?" Of ze niet langer bleven? onze oude, goed baker, die sprookje» kon vertellen. Het trouwen op zichzelf begint men al meer en meer overbodig te vinden. Tot m'n spijt moet ik bekennen, dat ik in de finesses van al die dingen niet erg inge wijd ben, omdat ik niet graag te dicht bij mesthoopen en riolen kom, maar een feit is, dat het „vrije" huwelijk meer en meer verdediging en toepassing vindt. En al trouwt men dan nog, dan is heel dikwijls niet de vraag, hoe lang men gelukkig sa men als man en vrouw zal leven, maar wel, boe spoedig men weer van elkaar af kan. Dat ligt eenmaal zoo in de lijn van den modernen mensch. Reeds Prof, Bavinck heeft dien mensch zoo echt in zijn armoede en in zijn ledig heid geteekend, en bij zulk een teekening merkte hij ook op, dat die moderne mersch het huwelijk mijdt, bet gezin veracht en kinderen als ballast beschouwt Een andere hooggeleerde, Prof I van Dijk, heeft eens geschreven: het moderne huisgezin dreigt te worden, is lm velen reeds geworden, een duiventil, wa« allen 's morgens uitvliegen". "Wij doorleven op dit gebied tijden van levensverarming en levensverdorring. „Wij naderen", zoo schreef Prof. (van Dijk, „denk ik, de wereld der dieren, waar ook de ouders spoedig vergeten en niet meer herkend worden, als de tijd der phy- sieke verzorging voorbij is". En een niet gering deel der schuld draagt hier de mo derne litteratuur en de z.g. „neutrale" pers. Men vergiftigt het volk, of door het vergift te geven, of ook door het op te voeden tot menschen nog slapper dan een vaatdoek. De rust is voor velen uit het leven weg; ieder heeft haast en jaagt een ander. En H is nu eenmaal zoo, dat wie een ander jaagt, zelf ook hard moet Ioopen. De rust is weg, het evenwicht is zoek; de levensvreugde en de levensheerlijkheid is zoek. Omdat niet gezocht 'wordt de Op perste Wijsheid, Die gezegd heeft: wie Mij vindt, vindt het leven I J. H. Middelburg. De „Midd. Crt." schijnt het oorbaar te achten een geheim rapport van biet Restaur der Brandweer, gericht aan B. en W., dat baar óf door een lid van het Brandweerbestu.ur óf door een Raads lid óf door iemand t er secretarie in ban den moet zijn gespeeld, te publi-cecren. Zij is zelfs in staat bet eveneens vertrouwe lijke rapport van een brandweerdeskun- dige uit Delft er bij te vermelden. Tot dusver bleven wij hier van deze Telegraaf-manieren verschoond. Nu de „Midd. Crt." er blijkbaar geen bezwaar in ziet, dien weg op te gaan, mag zeker worden verwacht, dat B. en W. naar den 'al te medodeelzamen gedienstige een onderzoek instellen, zoodat aan deze on gelijke behandeling der verschillende bla den maar direct een eind gemaakt worde. Het bewuste rapport dan vermeldt eerst de ervaringen, bij den brand van 7 Deo. opgedaan. De waterleiding, bleek onvoldoende, het slangenmatériaal dito, er was nog te veel personeel en de verlichting van het terrein was onvol doende. In verband met deze ervaringen doet het bestuur voorloopige voorstellen, die ongeveer op het volgende neerkomen: I. Twee uit de Kade te vullen brand putten1 aanleggen, één op de Groote Markt en één in de Abdij of de Balans en dan een 6" waterleidingbuis leggen vanaf Blindehboek door Bogardstraat, Abdij en Giststraat naar den Dam. II. Alle bandbrandspuiten afschaffen en twee motorspuiten als de Bergen-op- Zoomsche koopen, te plaatsen in de voor malige Vleescbhal, III. Vrijwilligers voor de bediening, totaal 80 man, w.o. 4x4 brandmees ters en 4 X 3 chauffeurs. V. Aanschaffing van 20 benzinelam pen. Goei. Zaterdag j.l. hield de ring van Jon'giel. Vereen, op G.G. -West-Zuid- en Noord-Bevelamid haar jaarvergadering hij dhr Btrstraan alhier. Die voorzitter dhr Saüdee van Nieuiw- dorp opende de .vergadering. Secr. v. d» Repe las de notulen en leverde vervolgens» het jaarverslag. Ook dat van den pen- van hem, in Leeuwarden. Ze zouden dus maar weggaan. Barend Jansen drukte zijn dochter de hand, keek haar niet in de oogen, maar een andere richting uit, en stokte... Haar aanstaande gaf hij geen hand, maar keer de zich om... ging voor de tweede maal op dien dag naar het schuurtje. Maar toen volgde hem zijn vrouw, die begreep, dat nü de beurt aan héér was, om bemoedigende woorden te spreken. Zij hoorde, hoe hij Amsterdam vloek te..., hoe hij de wereld vloekte..., hoe hij dien „knul" vloekte, en hoe hij... neen zoover kwam hij niet... God vloekte hij niet! Want z'n vrouw was daar. „Stil, Barend. Stil, jongen. Dat mag niet. Het kan nog goed komen. Als we maar blijven bidden. Dan komt er ver andering. Het ia een beproeving, die voor bijgaat." Zóó praatte zij. En van binnen bij hem kwam rust... Van Cor hoorden zij niets meer, dan een vraag om toestemming te mogen trouwen". Bot wilde hij weigeren. Maar wat hielp het? Zo was meerderjarig. De toestemming word dus maar gege ven, en de gebeden verdubbelden. Dhr v. Gilst .van Coljjusplaat leverde een onderwerp getiteld: „Inrichting on zer feestelijke vergaderingen". Op duide lijke wijize gaf hij zeer gioede wenken. Hij pprak over het interieur der feestzaal, over do agenlda. Samenspraken moeten; van 'de baan. Voordrachten moeten op hoog pieal staan-. Dhr Deurloo van Nieuwdorp1 sprak over „Da Casta". i Die voorz. sprak een kotrt slotwoord, en de secr. eindigde met dankgebed, na dat vooraf gezongen was Pa. 150:1. Kapalle. In algemeene ledenvergadering kwam de Landbouwvereeniging bijeen in het hotel de Zwaan. De voorzitter, dhr J. Ganseman, heette de talrijk opgekomenen welkom, deelde mee, dat dhr J. Tollenaar, secretaris der vereeniging, als bestuurslid bad bedankt, ook Spr. zelf bedankte als voorzitter, maar niet als bestuurslid. Aldus is er een vacature voor bestuurslid. De secretaris, dhr D. Ganseman, deelde in zijn jaarverslag mee, dat de inkom sten van het landbouwbedrijf in het af- geloopen jaar niet zoo bizonder gunstig waren. De bietenteelt was loonend, - de graanboer die een goede oogst aan graan en stro-o had was nog niet zoo onfor tuinlijk. Het stro-o- was duur. De lage prijzen van bet koren werden ©enigszins gecompenseerd door bet groote aantal H.L. De varkensfokkerij gaf goede uit komsten. De consumptiemelkers hadden niet te klagen. De aardappelteelt was slecht te noemen, alhoewel het beschot zeldzaam groot was. Ook gaven erwten en uien over het algemeen onvoldoende gel delijke resultaten. Het veehouders- en gemengd bedrijf gaf dit jaar betere resultaten dan het akkerbedrijf. Wat het directe vereenigingsleven be treft kan Spr. melden, dat de vereeniging thans 167 leden telt en met een ver minderde. Gehouden werden 6 bestuurs vergaderingen en 5 ledenvergaderingen. Een reis naar het Westland werd ten ge-noege ondernomen. In het bestuur kwam geen verandering. Aangekocht wer den 203100 K.G. superphosfaat van 14 pOt, 22200 K.G. van 17 pOt., 37200 K.G. Kalizout, 41500 K.G. Patentkali, 125400 K.G. Zwavelzure Amm,, 23175 K.G. Chili, 28ÖOO K.G. Kalk Salp., 5300 K.G. Leuna Salp., 51200 K.G. Amm. Sup, en 70937 K.G. kalk tot een bedrag van f36142.93. Alsnu deed de oud-secretaris verslag over het gehouden financieel beheer. De inkomsten bedroegen f36142,93, de uit gaven f36120,75, aldus een batig slot van f22,18. De voorz. dankt dhr Tollenaar voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan en voor zijn accuraat beheer. Als bestuurslid werd gekozen in de vacature-Tollenaar dhr M. Bom. Ingewil ligd werd met algemeene instemming hst bestuursvoorstel om de provisie voor den secretaris te brengen van 5 op 3 cent per baaL Het voorstel van dhr Marits om den secretaris in den vervolge door de te den te laten kiezen werd aangehouden ter behandeling voor de e.k. vergadering. De voorz, wees op de noodzakelijkheid van reglementswijziging en de daaraan verbonden kasten. De vice-voorzitter, dhr J. Wabeke, dankte den voorzitter die thans voor het laatst deze vergadering presideert, voior al hetgeen hij in de voorbije 10 jaren voor de vereeniging is geweest. Het was Spr. steeds een genoegen met hem te mogen samenwerken. De leiding was altijd in goede handen. De voorz. dankt voor deze woorden, wekt de leden op om toch zeker .de lezing van den Rijkslandboawconsulent over uienteedf hij te wonen en sluit de vergadering. Na afloop benoemde het bestuur als voorzitter dhr J. Wabeke. Onder leiding van den eeje-voor- zitter Ds A. Scheele hield de Geref. Joa- gelingsvereeniging in het lokaal Obadja baar jaarvergadering. Ds Scheele sprak een inleidend woord. De secretaris J. Spruyt gaf een over zicht over de voornaamste bizonderhe- dett voorgevallen in het voorbije jaar. In het bizonder werd stilgestaan, bij de an nexatie. De vereeniging is thans: Ka- pelle-BiezelingeWemeldinge. Met We gingen Cor's pad niet' op. Vier waren er nu al getrouwd en woonden in hetzelfde dorp. Zij hadden het ook niet breed. Ze wisten ook wat de lasten des levens wa ren; maar ze wisten ook, dat die lasten licht waren. Dat maakte Barend Jan sen en z'n vrouw gelukkig. Zóó gingen de jaren voorbij. Toen het ergste kwam... Toén drie koeien stierven aan een ziek te... toen de oogst mislukte en Ba rend Jansen, het kleine landbouwertje, arm, straatarm was... Dht was het, waarover zij delibereer den. Dat waren harde slagen. Hoe moes ten ze er doorkomen? Allerlei wegen werden opgezocht, maar ook als tot niets nut verworpen. Do twee jongste kind-eren waren nog naar school, Huib was te Leeuwarden, de twee anderen werkten op helt land. Dus zaten ze alleen. Zo moesten geld hebben, om pr weer bovenop te komen. Niets was verzekerd. Barend Jansen vond dat God verzoeken. Maar nu ging hij inzien, dat het dat heelemaal niet is. Intusschon zaten ze er mee. Tenslotte waagde z\jn vrouw, Cor te berde te bron gen. Maar de ontvangst van dat voorstel was gansch niet malsch. meldinge is men overeengekomen om sa men te werken. De vereeniging te We-, meldinge telde 3 en die te KapelteBieze. linge 7 leden. Geroemd werd de samen werking. De vereeniging telt thans 15 led-en en een adspr.-lid. De penningmeester J. Rouw deelde mee, dat de financiën gunstig zjjn. De ontvang sten bedroegen f 195,96, de uitgaven f112,03, batig slot f83,93. De boekerij telt 130 nummers en die te Wemeldinge 30, o.s. nieuwe werken werden aangeschaft. Do meeste boeken zjjn -geschikt vooor studie. Het programma met zorg opgesteld was afwisselend luim en eimst. Opstellen ont braken evenmin.. De voorzitter, H. Ze- gers, gaf een mooi overzicht over 't ont staan en wezen van de Geref. Jonge- lingsvereeniging. In de oude paden, maar vooruit. De verschillende afgevaardigden van zustervereeni-gingen brachten hunne h-ail- groeten over. Ds A. Scheele sprak het slotwoord. Met dankgebed eindigde dhr Keim. Waarde. Vrijdagnamiddag had de land bouwersknecht van I. in de schuur van den landbouwer H. C. P. het ongeluk in aanraking te komen met een in bewe ging zijnde stang van het drijfwerk van een dorschmachine, waarbij zijn linker arm bijna geheel van het lichaam werd gescheurd. De dadelijk ontboden geneesheer van Nieuwenhuijsen, arts te Krabbendijke, achtte overbrenging van Van I. naar een ziekenhuis te Goes noodzakelijk, alwaar de arm werd geamputeerd. Kruiningen. Vrijdagavond vierde de Knapenvereeniging „Obadja" haar 46e Jaarfeest in het Zondagsschoolgebouw. Onder den onvermoeiden leider dhr W. de Back werd het flinke programma met groote aandacht door de vele ouders, donateurs en afgevaardigden gevolgd. Ook de Fluitclub gaf niet onverdienste lijk een 8-tal nummers, die blijk gaven van veel studie. Ernst en luim wissel den elkaar af in de voordrachten, terwijl aan het einde een mooi tableau „De Ne- derlandsche Vlag" werd vertoond. Ds B. ter Haar Romeny sprak een ernstig slot woord. 's-Gravenpolder. Zaterdagmorgen kwam de gemeenteraad in spoedeischende verga dering bijeen. Afwezig dhr Kousemaker. Medegedeeld werd, dat was ingeschreven voor het te bouwen leslokaal door dhr J. Allewijn, Hoedekenskerke voor f 6145; P. van Loo, Driewegen f 6397; J. Lagrandt H'kenskerke f 6460; M. J. Schrijver, Goes f 6589; Goedemond, Goes f 6700; J. West- veer, 's-Gravenpolder f 6710; P. Hubrecht- se, 's-Gravenpolder f 6825; Gebr. Jansse, vfftsse f 6999; H. van Sabben, Goes f 7000. Besloten wordt aan den laagsten in schrijver te gunnen. En tevens den op zichter opmerkzaam te maken, dat het ook op tijd zal moeten afgeleverd wor den. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Wolphaartsdijk. Zaterdagavond hield de Brandstoffenvereeniging „Eendracht maakt Macht" haar jaarlijksche algemee ne vergadering. De voorzitter, dhr J. Noom, opende de vergadering en stelde allereerst aan de orde verkiezing van 3 bestuursleden, n.l. de heeren A. den Herder, Penn., A. Weijns en P. de Maker (beide laatste commissarissen). Hierna verkreeg het woord dhr Joh. Lindenhergh, secretaris der vereeniging, die een zeer uitgebreid verslag-uitbracht over het vo rige jaar, uit welk verslag kon worden opgemaakt, dat de vereeniging in leden tal toeneemt. Ook gaf spreker nog een overzicht van de laatste 10 jaren wat be treft de prijzen der steenkolen enz. Hier na werd rekening en verantwoording ge daan van de aangekochte brandstof. Het bleek dat er waren ontvangen f 2719 H.L. kachelkolen, prijs f 1.50 per H.L.; 801 H.L. Nootjes, prijs f 1.45 per H.L.; 3349% H.L. eierkolen, prijs f 1.50 per H.L.; anthraciet 801 H.L., prijs f '2.75 per H.L., alles berekend bij de leden vrij in hun bergplaats. In reserve zijn nog pl.m. 360 H.L. kachelkolen enz. Aardenburg. Door een 50-tal personen is een verzoek aan de P.Z.E.M. gericht om levering van electrischen stro-om. Daal B. en W. dit verzoeik hebben af gewezen op grond van verwacht wordend minder gasverbruik van het gemeentelijk Heel de trots van Barend Jansen kwam er tegen in opstand, zich voor zijn doch ter te vernederen. Ze zouden er dan nog maar eens over spreken met Klaas, den oudsten zoon. Die kon wel niet financiëel helpen, want hij was arm on had reeds drie kinde ren, maar hij was nogal practisch van aanleg. Misschien kon hij raad verschaf fen. Jansen was reeds bij enkele boeren geweest, maar zij wilden of konden hem niet helpen. Het slot van de zaak zou zijn dat het boerderijtje maar opgeruimd moest worden, hoe ontzettend zeer dat ook zou doen, hoe ©en snerpende pijn van binnen dat den eigenaar ook zou veroorzaken. Dan moest hij zich gaan verhuren als gewoon knecht Heel g|el- makkeljjk zou dat niet gaan. "Hij was toch ook al op leeftijd. De boeren kon den beter oein jongen korel gebruiken. De toekomst was zoo donker, zoo drei gend maar toch ook weer niet, want Barend Jansen vertrouwde op Hoogor be stiering. „Maar don moeten we niet stilzitten. Dan moeten we ook alles in het werk stellen. Dan mooten we ook eens schrij ven naar Cor." Zijn vrouw gaf het nog niet opl Maar weder schudde hjj bet hoofd. gasbedrijf ®n eiischen tot schadevergoe ding instelden, is thans doo-r A» van. den Broeoke als eerste -onderteekenaar een rekest aan den raad ingediend. Verzocht wordt niet alleen het leveren van electrischen stroom door de N.V. P.Z.E.M. toe te staan, zoowel in als bui ten de gemeente, geenerlei schadevergoe ding te aiscben, maar dat de gemeente aan de P.Z.E.M. verzoeken zal een der gelijk net te exploiteeren. Adressanten meenen, dat het bestaan van een gemeentelijk gasbedrijf, op dan langen duur toch de electrificatie der gemeente niet kan tegenhouden. it, i— JUFFROUW JANSSEN, f Zoo schrijven wij, en niet anders. We schrijven ni-et: Juffr. P. Janssen, ook niet Juffr. Janssen uit de Lange Vorst we schrijven eenvoudig: Juffr. Janssen. Want zóó kenden we haar, zoe kende ieder haar in Go-es, Dan vroeg niemand: wie bedoelt ge «eigenlijk; er ontstond geen verwarring met anderen, we wisten het. Juffrouw Janssen'is niet meer. Zaterdagavond ongeveer zeven uur is ze heengegaan, i-n de eeuwige Wonin gen, di-e .ze had liefgekrogen, waarover ze gaarne sprak, waar z-e met baar ziel en haar .gedachten in leefde, die zp betrek kelijk van haar jeugd af al ken-Ie. Wat zal het vreemd zijn als \vo haar bekende figuur niet meer zien indo straten van Goes, als we haar stem niet meer hoo-ren op de Zondagsschool, op dè vergaderingen van het personeel, op de maandedijksch© bijeenkomsten vap den Meisjeshand, in de huizen der eenzamen en der kranken, op de Zaterdagsch-e Bij bellezingen in het Oude Mannen- en Vrou wenhuis. Wat een. voetstappen liggen er van baar in de straten van Goes. Zeven en veertig jaar is ze in deni Zondagsschool-arbeid geweest, zegge ze ven en veertig jaar. Ik herinner me nog goed, dat we haar 40 jarig jubileum vier den, ze was er klein onder, dat ze zoo werd gedacht. Twee en twintig jaar is ze de beminde leidster van den Meisjesbond geweest, hoeveel jonge levens hebben door haar steun ontvangen in die moeilijke jonge jaren. Wat zagen de jonge levens haar gaarne achter de bestuurstafel ,haar eigen bekenden Bijbel voor zich, met aan- teekeningen er in, wat hoorden ze gaar ne haar stem. Zij bereidde zich altijd ernstig voor, schreef uit, maakte punten, ze kwam nooit onvoorbereid voor haar taak. Ze was 47 jaar al in het Zon dagsschoolwerk en nog kwam ze eiken Vrijdagavond geregeld op den cursus. Met welk een liefde ging ze eiken Zaterdag naar het Oude Manhen- en Vrouwenhuis om de Schrift te lezen en hoe moest dat geregeld gebeuren. Ik herinner me nog toen ik hier nog maar kort was hoe we tweemaal in het oude Gasthuis Kerstfeest gevierd hebben met gezonden en zieken, wat was ze blij, want in zulke dingen leefde ze. En wat heeft ze aan menig ziekbed, wat heeft ze in de huizen van vereenzaamden en halfvergetenen menig woord van troost en bemoediging gespro ken en altijd wees ze naar Jezus. Nu is ze heengegaan. Zij rust van haar werken. Zij weet nu, dat er een rust over blijft voor het volk van God, en ze weet nu ook dat andere woord; uit de Openba ring „en hunne werken volgen met hen". Haar arbeid op aarde zal haar niet meer zien, in de huizen der stillen in den lan de zal ze niet meer binnenkomen, maar de dank van velen, ouden en jongen volgt haar en haar nagedachtenis zal bij velen in zegening zijn. Goes dankt haar en zal haar missen, maar Goes zal haar in gedachtenis hon den. En als Goes haar dankt, dankt Goes nog iemand: haar trouwe zuster, die haar in staat stelde al dit werk zoo vrij te kunnen doen. Morgen gaan we haar lichaam aan do aarde toevertrouwen, haar ziel is bij God en wacht den grooten morgen der Op standing. J. J. HOMBURG. Goes, 13 Jan. 1930. energieker nog dan straks. Ze zag, dat hij driftig werd en hield wijselijk haar mond. „Ik geloof niet, dat d&t de weg is", zei hij streng, „Neen dan kan de weg niet zijn." t IL ,„Zit toch stil aan tafel, Pietje. Zie je dan niet, dat vader schrijven moot?" Ja, dat zagen ze zeker wel! Dat ge beurde niet iederen dag! Vandaar juist hun overgroote belangstelling. Daar had den de kinderen hun spelle-tjes voor ge staakt Ondanks de koude zat Klaas Jansen te zweeten. Schrijven, was geen werk voor hem. Op school had-ie er oek mee te kampen gehad. Beter kon ie hooi- en mestvork hant-eeron. Maar nu móést hotl Zijn vrouw deed het wel eens. Maar Jii-sr was haast bij. „Zou je niet wachten tot vanavond?" had z'n vrouw nog gevraagd. „Neon, ik ben vool te bly', dat we het adres hebben. Ik heb toch niets te docu op het oogenblik. Dus vooruit moarl" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5