Maandag 13 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Hentirikse&Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Het geestelijke voorop. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen De Tweede Haagsche Conferentie. Directeur-Hoofdredacteur; Ft. ZUIDEMA. Bureau: bange Vorststraat 70, Goes. Tél>; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. R. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG; Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per past, f Losse nummersf 0.06 Pr Cs der AdvertentiSm 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Bij de behandeling van de vraag wat er gedaan kan worden tot wegneming van misstanden op sociaal gebied, met name op het platteland, hebben wij er den nadruk op gelegd, dat voor alles gezocht dient te worden naar samen werking van patroons en arbeiders, in den weg van organisatie. En nu erkennen! wij gaarne, dat zich ook hierbij gevaren kunnen voordoen. Er is het gevaar dat het persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef in de combina tie wordt verzwakt; dat een ontaarde vakactie het maatschappelijk leven kan ontwrichten en dat zondige winzucht de ondernemersbondan kan verleiden tot uit buiting van het publiek. Dit mag echter geen reden zijn om de organisatie terug te dringen, zooals dat op het platteland nog maar al te vaak ge beurt, maar wel legt biet ons de taak op om bet vereenigingsleven met een goeden Christelijker geest' te doordrin gen. Wordt de organisatie in de goede rich ting geleid, dan kan zij worden tot een; lev emvekkende macht, die door haar saambinding de volkskracht staalt, en die er tevens toe kan meewerken dat aan de nivelleerende staatsbemoeiing paal en perk wordt gestald. Op organisatie, waar mogelijk op Ohris telijken grondslag blijven wij: daarom aan dringen. Evenwel, hiermee is niet alles gezegd. Op het in 1919 gebonden Tweede Christelijk Sociaal Congres, werd er zeer bijzonderlijk op gewezen, dat booger dan de hulp van den Staat en den invloed van de organisatie, gesteld moet worden de geestelijke actie, die nadert tot de ziel. „Het hoogste doei onzer sociale be moeiing moet wezen, dat ook by de economische bedrijvigheid, toy den strijd om het dagelijfcsch brood heerscbt, vreug de in de ziel. Het massale van den organisatiedwiahg kan zoo licht de ziel, de persoonlijkheid in het gedrang brengen. In staatshulp ligt een innerlijke leegheid, welke de zied niet beroert. Meer dan in eenig tijdvak roiept onze eeuw het den socialen her vormers toe: bekommert u boven! alles omi de ziel van de millioen.en worste- laarsl" „Een oordeel zal gaan dus vervolgde de spreker Prof. Diepenhorst over degenen, die de religie misbruiken om met een beroep op haar rechtvaardige eischen af te weren of tot schuldige onderworpenheid te manen niettemin schuilt in haar een zedelijke waardij, wier beteekenis voor het economische leven niet kan worden1 overschat." Alles wat gedaan wordt tot verbetering van sociale toestanden zal met lamheid geslagen zijn, indien niet een goede geest het geheel doiortrekt. Het geestelijke voorop! „Voor ons kan niet wet of decreet, ver- eenigingBstatuut of organisatiebesluit spre ken het verlossende woord, dat gesproken is en blijft door dien Eénan, den Christus ConsiGdator, die al den zwoegers en sla- venden, al den mannen en vrouwen van actie en agitatie tegentreedt met zijn manende roepstem.„Komt allen tot mij, gij die vermoeid en beladen zijt en ik zal U ruste geven." Wetgeving en politieke actie, organisa tie en vakbeweging wij1 zullen haar niet verachten, maar wij zullen haar niet losmaken van, niet stellen boven de gees telij,ke bearbeiding." Het geestelijke voorop I Bij al den arbeid om te komen tot verbetering van maatschappelijke verhou dingen en tot wegneming van misstanden, moet blijven doorklinken het hoog ern stig© woord van den Heiland: Wat baat het den menscto. zoo hij- de geheale wereld gewint en lijdt de schade zijner ziel? NOTARISBENOEMINGEN. De „Goesche Crt." maakt er ons op merkzaam op, dat wjj hare bedoeling wat betreft nat overgaan van het nota riaat aan da politieke familie der pio niers niet geheel juist hebben weerge geven, daar zij schreef dat zulks het geval zou zijn, indien van de foutieve mieening wordt uitgegaan dat de politiek bij de benoeming van notarissen een rol moet spelen. En zij wil juist niet, dat dit bet geval zal zijn. Wij willen gaarne deze correctie aan brengen. En wjj voegen er aan toe, dat wij dat evenmin wemscben. Ons bezwaar is juist, dat de liberalen dit bijna a 11 ij d gedaan hebben, met het gevolg dat tot voor kort niet-liberale burgemeesters, notarissen enz. met een lantaarn moesten worden geizodht. Met dat stelsel moet worden gebro ken. Het gelijk recht voor allen, moet toe passing vinden. Terwijl voorts met de samenstelling der bevolking rekening moet worden get- houden. Dat is in Zuid- en Noord-Beveland niet gedaan. In deze streken met hun sterk over wegend raohtsche bevolking vindt men; met uitzondering van een R.K. uit sluitend notarissen van vrij-zinnige richting. De „G. Crt." stelt er prjjs op; dat wij wat zij betoogde meer duidelijk weer geven. Vermoedelijk zal zij nu wel zoo vrien delijk zijn om de illustratie die wij: gaven bij haar bewering, omtrent steeds fel ler wordende pogingen der Antirevolutio nairen om overal haantje de voorste te worden en da machtswellust waaraan de A.R. zich te buiten gaan, over te nemen en aan hare lezers mee te deelen, dat van de 832 notarissen in ons land er het vorig jaar slechts 32 tot de A.R. behoorden, en dat op Zuid- en Noord- Beveland geen notaris van A.R. rich ting te vinden is. Het „Pr o t. Zuiden" maakt in ver band met deze kwestie mede enkele op merkingen en wjjst er op, dat de Chr.- Historisohm wat dit betreft nog veel meer reden tot klagen hebben dan de Antirevo lutionairen. Na gewezen te hebben op het feit, dat bij de verkiezingen in 1929 in Zee land werden uitgebracht 20605 st. op de Unie en 17788 op de A.R. partij, vervolgt dit orgaan: „In deze geheele provincie hebben laatstgenoemden hebben wij goed ge teld 6 notarissen. En, voor zooverre ons bekend, is er. geen enkele Christ.- Historische." Wanneer wij goed zijn ingelicht is dit laatste niet geheel juist en zouden er in Zeeland zjjn 5 A.R. notarissen em 1 Chr.-Historische. Maar dat is hier van ondergeschikte beteekenis. Hoofdzaak is hier, dat een1 bepaalde groep der bevolking sterk .is verwaar loosd, en dat het tijd wordt, da,t aan deze onbillij'kheid een einde wordt ge maakt. Gezien de samenstelling, van1 de bevol king op Zuid- en Noord-Beveland, spreekt het dan ook naar 't ons voorkomt vanzelf, dat in de vacature te Goes althans wan neer er geschikte candidaten zijn een man van Antirevolutionaire of Chr.-Histo- rische richting wordt benoemd. En zonder eenig bezwaar kan hieraan worden toegevoegd, dat tenzij een A.R. notaris uit Zeeland mocht worden benoemd, zoo dat de v erhouding niet wordt gewijzigd, de Cfhr.-Historischen hier de sterkste rechten kunnen laten 'gelden. III II I - mil» IIIII De koudegolf. hn die nadere berichten over de Kouide- telolf in China beet het, dat honderden Koelies te Hankow om het leven zijh gekomen. Er zijh nolg honderden zieken; Volgens een bericht Uit New York is in het Westen der Vereen. Staten voor de tweede maal in dezen winter een koude golf lopgetredeüi, welke met jjlzige stormen ela hevigea sneeuwval gepaard gaat. Tot niu toe heeft de k;onde reeds 30 slachtoffers gjeëischt. De matarieele,. schade door de konde a)aiijg|erich.t is belangrijk. 1 Afgeluisterd telefoongesprek. Dezer dagen is te Warschau een ver trouwelijk telefoon-gesprr"' tosschen dan premier Bartel en den staatspresident Moszicki afgeluisterd. Het gesprek werd door eeü journalist wereldkundig gemaakt. teitusschen heeft de rechter van onder- zoiek het geval in handen gekregen, maar deze is er, naar Wolff seint, nog niefc in geslaagd, hot mysterie ojpi te helderen. Wel hebben reeds tal van verhooren plaats gehad, echter zonder resultaat. De socialistisch© „Robotnik" geeft den rechter thans den raad eens een bezoek te brengen aan het hoofdgebouw voor de telefoion-'gesprekken, hij pnoot de telefoon zaal echter niet binnen gaan door den hoofdingang, zegt hét blad, maar door dein zij-ingang. Dan zal hij gemakkelijk in een zeer bijzondere 'kamier belanden, olnder de groote zaal voor ue tele£o(on- gesprekken gelegen. Daar zal hij een afluisterevtrekj vinden. Het blad zegt dan verder, dat dit vertrek tijdens de ambtsperiode van den te;gen- woordigeln minister van posterijen, kolonel BoerWer, die sinds negen maandeh deze functie bekleedt, is ingericht. De minister zal zic|fi jdorover voor het parlement moeten verantwoorden. D© la(nddagi zal hebben uit te maken of de minister voior het staatsgoreehtshof zal moeten verschijnen. Aanslagen op Spoorwegen. Zaterdagavond zijn drie aanslagen op den spoorweg van Kiel naar Altona ge plaagd. D© onbekend gebleven daders hadden zware stukken rails op de lijn gelegd, die echter nog tijdig ontdekt en verwijderd werden. De politie en de bewakingsdienst der spoorwegen stelde7' terstond een on derzoek in. i D© directie der spoorwegen heeft een beloioning van Mk. 1000 voor de ontdek king van de daders uitgeloofd. Een nader .telegram nit Altona meldt nog, dat men hier, met 4 afzonderlijks spoorwegaanslagen 'oip1 de spoorlijh, niet ver van Kiel te doen heeft. Behalve de regeeringppresident heeft, ook de spoorwegdirectie een belooning van 1000 mark gesteld op de aanhou ding van de daders. Samenzwering In Brazilië. Uit San Paolo wordt gamield, dat de politie aldaar een complot tegen de fede rale negeering van Brazilië op 'het spoor is gefcömten. Verscheidene samenzweerders, onder wie zich ook vele orad-o£ficierenl bevon den, yzijh na een hardnekkig gevecht gear resteerd. Drie politieagenten werden daar bij' gewond. In ieen der voorsteden van San Paolo ontplofte een bom, wat men eveneens als het werk der samenzweerders bei- schouwt. Door de ontploffing twerd groote mafcerieele schade aangericht. De auto-fabrieken in 1929. De Duitsche auto-industrie heeft zich het vorige jaar, vergeleken bij 1927 en '28, eenigszins hersteld. De waarde der geheele productie bedroeg 1.16 miljard, tegen 1.06 miljard in '28 en 908 millioen in '27. Het aantal gebouwde personen wagens was in '27: 166.700 (tegen 108.143 in '28). Daarentegen is het aantal vracht auto's van 45.000 tot 39.000 teruggeloopen. De productie van kleine autotj es is zeer sterk toegenomen, en wel tot 96.000, een accres van 56 pet Opmerkelijk is de concentratie in de auto-industrie. De fabrieken die personen wagens bouwen zijn van 27 tot 17 gedaald en het aantal typen dat zij vervaardigden van 67 tot 40. In de fabrieken van vracht auto's (14 in getal tegen 22 in 1928) wordt thans 41 typen (tegen 56 het vorige jaar) gebouwd. Het Portugeesche Kabinet afgetreden. Het Portugeesche Kabinet, dat sinds Ju li van het vorige jaar aan het bewind was, is naar uit Lissabon gemeld wordt -— Vrijdag afgetreden. Dit aftreden staat in verband met mee- ningsverschillen in het kabinet over prin- cipiëele kwesties in de politiek. Een nader bericht meldt, dat de aan leiding tot het aftreden meeningsverschil was tusschen den premier en de minis ters van financiën en justitie. Korte berichten. Naar een Wolffbericht meldt, zullen er van de 722 man personeel van het Pruisische bureau voor de statistiek op nieuw 230 worden ontslagen (in Nov. 1.1. werden ook reeds 200 beambten naar buis gezonden). Verder zal de Berlijn- sche magistraat aan talrijke beambten den dienst opzeggen, terwijl andere autoritei ten dit eveneens zullen doen. Naar het vakverbond van beambten mededeelt, zul len te Berlijn meer dan 1000 personen op straat komen te staan. De correspondent van de „Manches ter Guardian" te Moskou meldt, dat uit Krasnodar wordt bericht dat de boeren in het gebied van Koeban bezig zijn met het dooden van hun vee en het vergifti gen van hun paarden op groote schaal. Dit gebied is één der gebieden, aangewe zen voor volledige collectiviseering van den landbouw in de naaste toekomst Op het oogenblik zijn er in Polen nog drie millioen analphabeten. Dit zijn onge veer 25 pet. van alle inwoners van Polen boven tien jaar. In de westelijke pro vincies bedraagt het aantal analphabeten slechts 2 pet. doch in het Oosten stijgt dit aantal op sommige plaatsen tot 75 pet. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat in een plaats in den staat Sao Paulo 10 menschen tegelijk door den bliksem gedood zijn. Te Neurenberg is in een hotel een 24-jarig kassier door de politie gearres teerd. Hij was na een bedrag van 150000 mark in November 1928 te hebben ver duisterd, uit Hamburg gevlucht en sinds dien niet meer gezien. Bij een ontploffing in een bruin- koolmijn te Forcalguir (Fr.) zijn 6 arbei ders, waaronder 3 vreemdelingen, ge dood en 11 gewond. Koning Albert, die gisteren met de koningin, prinses Astrid en de prinsen Leopold en Karei met den Italiaansc'hen koninklijken trein uit Italië in de Bel gische hoofdstad terug keerden, gaat, na eenige dagen rust te hebben genomen, naar Zwitserland, om daar aan winter sport te doen. Het is Zaterdag merkwaardig weer geweest in Engeland. In Wales en het Merendistrict in Lancashire heeft het den 'geheelen dag gestortregend, zoodat de rivieren, die nauwelijks in hun bed ding waren terug gekeerd, opnieuw het land overstroomden. In het Oosten en aan de Noordzeekust woedde een hevige storm bij hooge temperatuur en in bet Zuid Westen 'hagelde het. Londen be leefde een 'temperatuurwisseling van 20 graden en tegen 5 uur viel de eerste flin ke sneeuwbui van het seizoen. De Gouverneur van Curapao. Naar men verneemt., is het vertrek van den nieuw benoemden Gouverneur van Curagao, den beer Slobbe, eenigen 'tijd vervroegd. Dit vertrek zal niet plaats hebben op 14 Februari, maar op 31 Januari. De heer Van Slobbe zal met de Venuzuela naar Curasao vertrekken. Naar verluidt is de kapitein der mili taire politietroepen W. Antheunissen, die bij de troepen op Curasao gedetacheerd is, bestemd om op te 'treden als troepen commandant daar ter plaatse. De koks op audiëntie. De minister van, Arbeid ontving, Vrijdag in audiëntie een delegatie van dé Nederl. Koks-Organisatie. De woordvoerder der delegatie drong er bij den minister op aan, de Arbeidswet ooik in te voeren voor de koks, daar in bun. bedrijf nog onduldbare toestanden heerscben. De mi nister zegde toe een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van een eerder in werking doen treden voor de koks 'der Arbeidswet, zoo mogelijk nog vóór, of tegelijkertijd met de kamitaorbe- diendien. Tweede Kamer. De voOTzitter van bet centraal Stem bureau voor de "benoeming van de leden van de Tweede Kamer, heeft in da va cature, ontstaan do'or het overlijden van den heer G. W. Sannes, benoemd ver klaard tot lid dier Kamer den heer H. de Boer te Leeuwarden. Werktijdenbesluit winkels. Het bestuur van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond beeft zich naar aanleiding van de officieus bevestigde berichten, in zake in voorbereiding zijnde wijzigingen en aanvullingen van het Werktijdenbe sluit voor winkels 1929, met een adres Binnenland. De storm van vannacht Werktijdenbesluit voor winkels. De tweede Haagsche Conferentie, Verkeersdrama te Assendelft. Twea dooden. Moordaanslag te Aarle Rixtel, Buitenland. Het Portugeesche kabinet afgetreden. De koudegolf. Aanslagen op spoorwegen in Duitseh- land. Samenzwering in Brazilië, bu tot den minister van Arbeid, H. en N. ge wend. Het bondsbestuur draagt daarin eenige wensöhen omtrent nadere voor ziening in sommige practische bezwaren voor. In de eerste plaats verklaart adr. dat het uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling wordt getroffen voor hot geven van rusttijd aan een 'win kelbediende, die eerst na één uur 's mid dags in dienst komt, zooals b.v. het ge val is, wanneer een vrije ochtend wordt genoten. Van verschillende zijden hebben den Bond mededeelingen bereikt, waaruit blijkt, dat de thans vigeerende regeling van artikel 7 in de practijk ernstig be zwaar ontmoet. Immers, moet aan dö(n)- bediende, die op zoo'n dag wat in den regel het geval is na 6 uur n.m. zijn werk beëndigt en meer dan 6 uur arbeid verricht, een rusttijd van ten minste 1Y* uur gegeven worden. Dit 'heeft ten gevolge, dat er in vele be drijven op zoo'n dag niet steeds voldoen de personeel aanwezig kan zijn om do werkzaamheden behoorlijk te verrichten, vooral, wanneer de zaak in de morgen uren geheel gesloten wordt, waartoe in de meeste grootere Steden reeds onder linge vrijwillige regelingen zijn getroffen. Het bondsbestuur meent, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan om voor te schrijven, dat onder die omstandigheden met het geven van een half uur rust kan worden volstaan. Met, voldoening heeft men dan ook vernomen, dat er aan het departement een voorziening in dien geest in voorbereiding zou zijn. Vervolgens brengt adr. onder de aan dacht van den minister, dat den bond ge wezen is op bezwaren, welke verscheide ne winkeliers, houders van zaken, die in hoofdzaak op avondverkoop zijn aangewezen, ondervinden. Het betreft hier winkels in kleine eetwaren (brood jes met vleescb, visch, vischgerechten, vleeschwaren, etc.), welke in hoofdzaak voor gebruik ter plaatse bestemd zijn, doch overdag ook over de toonbank wor den verkocht en medegenomen. Zij zijn in de meeste groote steden, hoofdzakelijk in de binnenstad gevestigd en zijn in het bezit van een ontheffing van de bepalin gen der gemeentelijke winkelsluitingsver ordening. Tenslotte wordt den minister verzocht, aan art. 18 van het besluit een zoodanige toepassing te willen geven, dat filiaal houders, die op grond van andere be palingen onder deze wettelijke regeling vallen, op bun daartoe strekkend schrif telijk verzoek eventueel na door het districtshoofd ter zake te zijn gehoord algeheele vrijstelling kunnen bekomen. Omtrent de Zaterdagmiddag gehouden bijeenkomst inzake bet Duits che herstelvraagstuk, wordt van Fransche zijde medegedeeld, dat de Duit sche delegatie omtrent de kwestie van den datum der stortingen en de mobilisatie van het plan-Young een nieuw uitstel heeft verzocht, om deskundigen uit Ber lijn te hooron onder voorbehoud van den datum, waarop de zaak opnieuw zou wor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1