No. 85 Vrijdag 10 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. hst Buitenland. Binnenland HOIILANDIA SPECERIJEN Belangrijkste Nieuws, COUPONS EN LOSSINGEN IW Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Goed- 'zuinig -goedkoop ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door fm se van J vierde Istation. |em daar- immers ran een op den leeenlijkt, odd bo le insteil- loefc van lenst een |van zijn vikkeling iat niet gedeeld, nd langs Jin Indie |van dit ?erscliul- gevoerd londienst Ikken en Iprekken Jilf maal Igesprek- |gesprek- ital ,,in- 311. Jtelegraaf londienst Izijn be- het voe- Nieuw- |n duren id tegen Neder- honderd veer 325. iet hotel Irijft aan ksbundel, lotel Ver- lals amu- Ing kun- lermiddel van dit Iten dage J met een |un rheu- planten, foorgaan: anten en e inmet- takjes en kun- bepaalde ibouw of lis plaats K. palm- .ijft onze de stich- beperkt, ag wordt wijding f andere huis en bewoners d te heb- voor Am- van bin- ,rig adres itvoercon- oogd, dat dat het i, dat aan ch wordt mogelijke mededin- rkten. DJcecfeur-Hcofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: bange Vorsfstraai 70, Golf. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. BHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.**- Losse nummers f 0.05 Prijs der Adverientiën: 1-4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De bestrijding van de werkloosheid in Engeland. Het blad van de arbeiderspartij, de Dai ly Herald, kondigt aan dat de onder handelingen tusschen den minister van Werkloosheid, Thomas en de bankiers ge leid hebben tot een verbintenis van de zijde der vijf groote banken en de Bank van Engeland, waarvan men verwacht, dat zij belangrijke gevolgen zal hebben voor de beweging tot organisatie der ge wichtige industrieën en voor de bestrij ding der werkloosheid. De banken zul len samenwerken om credieten op groote Behaal te verschaffen voor goedgekeur de ondernemingen, niet alleen om dezen nieuw leven in te blazen, maar ook om de machines en de arbeidsmethoden te moderniseeren. Sneeuwstorm in West-Amerika. Verscheidene Staten in het Westen van Amerika worden geteisterd door sneeuw stormen. In tal van straten zakt men tot de knieën in de sneeuw. Het vervoer met vliegtuigen en op de spoorwegen is ontredderd. In het dal van de Beneden- Mississippi zijn de wegen onbegaanbaar ten gevolge van overstroomingen. Men verwacht, dat de koude spoedig de Oos telijke Staten zal bereiken, waar het nu voor den tijd van het jaar nog buiten gewoon zacht is. De Berlijnsche financiën. In de aanvullingsbegrooting voor Ber lijn wordt 70 miljoen mark verlangd. De ze zijn in de eerste plaats noodig om een onverwachte vermindering in de op brengst van de stedelijke lichtfabrieken van 26 millioen aan te vullen. Deze ver mindering is ontstaan door de bezuini ging die de bevolking zich heeft opgelegd in het gebruik van stroom en gas. In de tweede plaats moet voor werkloozen-on- dersteuning 29 millioen meer worden uit gegeven dan werd verwacht. 2.9 millioen voor de ziekenhuizen, 1.3 millioen voor de scholen en 10.7 millioen als onverwach te bijdrage in de kosten voor de politie. Hongersnood en koudo in China. Een bericht uit Hankow maakt melding van een hevige koudegolf, die in de om geving der stad talrijke slachtoffers maakt, o.a. moeten tachtig koelies door de kou de zijn omgekomen. De al lang heerschendé hongersnood neemt eer toe dan af en herhaaldelijk komt het voor, dat vaders, om tijdelijk althans hun gezin van den hongerdood ts redden, voor een paar pond sterling een 'hunner kinderen verkoopen. Nieuwe staatsgreep in China. Thans wordt bekend, dat de ontvoe>- ringen, welke uit Foetsjau zijh gemeld, niet het werk zijn van communisten, zoo als men aanvankelijk veronderstelde. Men heeft hier te doen met een staatsgreep van generaal Loe Sin-pau, die het bevel voert over de onlangs gevormde tweedie divisie van de troepen der provincie Foo- kien. De opperbevelhebbr der Chineesche vlooit, Jang Sjoe-sjoeang, die, zooals ge meld, als gijzelaar gevangen was gehou den .heeft aan zijn regeering geseind, dat hij ,op 15 K.M. afstand van'Foetsjau heeft kunnen vluchten, doch de vier over rige leden der regeering van de provincie Foekien bevinden zich nog steeds in gel vangenschap. De nationalistische regee- ring hefteen oorlogsschip naar Foetsjau gezonden. Tsjang Kai-sjek heeft telegra fisch bij Loe Sin-pau aangedrongen op het onmiddellijk in vrijheid stellen der gevangenen. Korte betichten. Ter bestrijding van de .papegaaien- ziekte heeft de Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken den landsregeerinj- gen geadviseerd, een tijdelijk invoer-vetj- bod voor papegaaien af te kondigen. Ook |de Zweedsche regeering is voornemens een invoerverbod voor papegaaien af te kondigen. Het aantal gevallen, van pokken te Londen blijft nog steeds toenemen. Vol gens een officieel bericht lijden op het oogenblik 440 personen aan pokken. De werkloosheid in Oostenrijk is den laats ten tijd belangrijk toegenomen. In de eerste helft van December is het aantal werkloozen met 33.000 gestegen tot 226.000. Primo de Rivera is gisteren 60 jaar oud geworden. Hij heeft zijn verjaardag in uitstekende gezondheid gevierd. De cor respondent van het „Berliner Tageblatt" te Madrid maakt de opmerking, dat de daling van den koers van de peseta's op de internationale beurzen een weinig aan genaam verjaarsgeschenk voor den dic tator is geweest. Tegen het einde van Februari zal voor de strafrechtbank te Boedapest een monsterproces tegen 109 communisten be ginnen, waarin alle strafzaken, die de laatste jaren tegen communisten zijh aanhangig gemaakt zijh vereenigd. Waar schijnlijk zullen bij de behandeling alleen journalisten worden toegelaten. r— Koning Albert van België, Koningin Elisabeth, de Prinsen Leopold en Karei en Prinses Astrid zullen Zondagochtend' half negen uit Rome per extra-trein te Brussel-Noord arriveeren. Deze aankomst zal met geen enkele plechtigheid gepaard gaan. De regen, die in Frankrijk opnieuw in overvloed gevallen is, heeft ernstige overstroomingen veroorzaakt in de de partementen Herault en Aude. De schade is aanzienlijk. Aan den Berlijnschen opperburgei- meester Böss zal voor den duur van zijn verlof, dat noodig is geworden wei gens het onderzoek van de zaak-Ski arek. geen représentatietoelage worden uitge keerd. De stad Berlijn sjpaart daardoor drieduizend mark per maand. i—Andermaal is een vergadering van den .gemeenteraad van Berlijn door ka baal van de communisten onmogelijk ge maakt. Tot dusver is het in dit jaar nog niet mogelijk geweest een ordelijke vergadering te'doen .plaats vinden. Te Wilhelmsburg in Oostenrijk is de kantoorbediende Emil Hirtb, afkomstig uit Rosenheim (Beieren) gearresteerd wegens het vervalschen van bankbiljetten. Bij een huiszoeking is in zijn woning een vol ledige valsche munters-werkplaats ontdekt met 13 lithografische steenen, op elf waar van Oostenrijksche bankbiljetten van 5 en 10 shilling zoo goed waren nagemaakt, dat ze van echte nauwelijks te .onder scheiden waren. Naar uit New-York gemeld wordt, bedraagt volgens mededeelingen van den voorzitter van de vereeniging van Ameri- kaansche arbeidsbureaux het aantal werk loozen in de Vereenigde Staten 3 mil lioen. A. R. Propagandaclubs. De Jaarvergadering van het Verband Anti-Rev. Propagandaciubs wordt Woens dag 15 Jan. a.s. des voormiddags om 11 uur in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht gehouden. Na het openingswoord van den voor zitter, den heer J. Schouten, volgen mede deelingen van deni secretaris, den heer R. A. den Ouden. In de middagvergadering hoopt Dr K. Dijk een ouxsu^lezing te houden over „De Overheid en Gods ordinantiën (grondge dachten der artikelen 3, 4 en 5 van Ons Program). In No. 10 van „Nederland en Oranje", het officieel orgaan van het Verband, is het schema van Dr Dijk opgenomen. Het openingswoord van den voorzitter zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan de niet- geslaagde pogingen om met de A.R.J.A. bevredigende samenwerking te verkrijg Uit de metaalindustrie. Gisteren heeft de Metaalbond de collec tieve arbeidsovereenkomst in de metaalin dustrie met den Algemeenen, den R.K. en deöi Christeljjken Metaalbewerkersbond, Onze Trekhonden. Naar „Het Hdbld" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw zich gewend tot de rijksveel- teellconsulenten, om de oprichting van fokstations, stamboekhouding én preomie- keuringen voor trekhonden te bevorderen. Wil de eisch van een minimum-borst- braedte tusschen de punten der boegen OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALF-ONS BUSJES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE STROOIBUSJES van 16 c.M. kunnen blijven gehandhaafd, dan zullen volgens de faculteit der vee artsenijkunde der rijksuniversiteit te Utrecht, welke den minister in dezen van advies heeft gediend, krachtige maat regelen moeten worden genomen tot helt bevorderen van de fokkerij van goede trekhonden. Het ligt in de bedoeling van dein .mi nister, voor 1931 gelden aan te vragen voor het verleenen yan subsidies, noo dig voor het oprichten van fokstationfe, stamboekhouderij en premiskouringem. Een rijksambtenaar zal worden belast met het algemeen .toezicht op de wijztei, waarop jn de onderscheidene gemeen ten de hand wordt, gehouden aan de be palingen der Trekhoadenwet. Het hoogste genot moet gelegen zijn in den dagelijksch6n arbeid. Kiest daarom zorgvuldig met Uw kind het best voor hem passend beroep. De Vereeniging vcor Beroepskeuze wil U daarover gratis advies verstrekken. Notarisbenoemingen. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat in wat wij gisteren over dit onderwerp schreven, een kleine fout is gestopte».' Er zijn n.l. in het arrondissement Mid delburg niet 4, maar 5 notarissen van Anti-revolutionaire richting. Des te meer opvallend is het echter, dat zooals wij Maandag reeds schreven op geheel Zuid- en Noord-Beveland, met een sterk overwegend rechtschie bevol king, geen enkele notaris van Anti-revo lutionaire of Chr. Historische richting wordt gevonden. EX-GOUVERNEUR FRUYTIER BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE. Naar aanleiding van wat in verschil lende bladen geschreven is over de a.s. benoeming van den heer Fruytier bij de Arbeidsinspectie, heeft een redacteur van „De Maasbode" een onderhoud gehad met den betrokken minister. Wij ontleenen daaraan: Ge moet weten aldus begon minster Verschuur zijn uiteenzetting dat de heer Fruytier er recht op heeft, want de Regeering heeft zich daartoe vóór zijn be noeming tot gouverneur van Curasao ver plicht, om in zijn oude functie van hoofdinspecteur bij de Arbeidsinspectie hersteld te worden. Dat komt op bet oogenblik mooi uit, omdat er bij de Arbeidsinspectie thans dringend behoefte bestaat aan uitbrei ding van het aantal hoofdinspecteurs. De invoering van het Werktijdenbesluit voor het winkelpersoneel, de voorbereiding van verdere doorvoering der Arbeidswet en de zeer drukke bezigheden van den direc teur-generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, maken uitbreiding van het per soneel bij den Centralen Dienst der Ar beidsinspectie tot een gebiedenden eisch. Derhalve werd besloten, het aantal hoofdinspecteurs met één te vermeerderen en den heer Fruytier, die beschikbaar was, als zoodanig te benoemen. Het kwam er nu echter op aan voor de bezetting van den post op het Centraal Bureau der Arbeidsinspectie onder de hoofdinspec teurs den voor die functie meest geschik- ten persoon te zoe'ken. Ik meende dien gevonden te hebben in een der jongere hoofdinspecteurs, ir. van Sierenberg de Boer, thans hoofdinspecteur te Dor drecht. Hierdoor kwam er dus een vacature in Dordt. Deze vacature is, zooals uit het voortaande blijkt niet gemaakt voor den heer Fruytier, maar om den Centralen dienst te versterken. Waar moest nu de heer Fruytier wor den geplaatst? De heer Fruytier is een van de oudere hoofdinspecteurs en daarmee moest re kening worden gehouden. Er was geen enkele reden om den heer Fruytier voor te trekken, maar ook niet om hem ach ter te stellen. Ik zie uit do berichten in de pers, die ge me voorlegt, dat er verband gelegd wordt tusschen het ex-gouverneurschap van den heer Fruytier en zijn benoeming, maar dit verband bestaat voor mij niet. Ik wensch mij heelemaal niet uit te spre ken over zijn houding in de zaak Urbina, nooh in goed-, nocb in afkeurenden zin. Ik heb alleen te maken met den hoofdin specteur Fruytier, die als een van de ouderen zeker evenveel rechten beeft als een van de andere hoofdinspecteurs. Ik zou den beer Fruytier onrecht doen, als ik hem zonder verder onderzoek in een toevallige vacature plaatste. Na onderzoek kwam het mij het meest gewenscht voor, de vacature te Dordrecht te doen bezetten door den hoofdinspecteur te Maastricht en de daardoor ontstane vacante plaats te Maastricht te doeq in nemen door den hoofdinspecteur te Den Haag. Wanneer er, zooals ik zie, van dienstbe lang gesproken wordt, dan is het een allereerst dienstbelang, dat de hoofdin specteurs allen met gelijke maat worden toegemeten, hetgeen in casu wil zeggen, dat de heer Fruytier als oudere ook oude re papieren heeft. In de campagne in do pers, die op zeer eenzijdige voorlichting is gebaseerd, wordt naar voren geschoven een recht van de hoofdinspecteurs om op dezelfde plaats te blijven. Dat recht erken ik niet. Dat zou ook in strijd zijn met het dienstbelang, ofschoon, wanneer het dienstbelang zulks toelaat, zooveel' mogelijk met ieders per soonlijke belangen wordt rekening ge houden. Een dienstbelang kan bet ook zijn, dat er eens een kleine omwisseling plaats heeft. Zoo is de gevolgde handelwijze in ver schillend opzicht door het dienstbelang ingegeven. In verband hiermede laten wij hier ook nog volgen, wat de „N. R. Crt" terzake weet mee te doelen: Het dienstbelang van herplaat sing van den heer Fruytier bij' de Arbeids inspectie (de kwestie van de standplaats Den Haag laten wij er nu voor een oogen blik buiten) wordt gemotiveerd door de uitbreiding van de werkzaamheden ten gevolge der verdere uitvoering van de Ar beidswet. Zoo ook in de nota van wijzi gingen op de begrooting van arbeid, han del en nijverheid, welke nota is ingezon den eerst bij brief van 21 November, 12 dagen nadat den heer Fruytier op zijn verzoek eervol ontslag was verleend als gouverneur van Curacao met een dank betuiging voor aan den lande bewezen diensten, en welke nota de aanvrage van f 8000 bevatte voor een nieuwen hoofd- I inspecteur. Het vreemde is nu, dat reeds :n Sep tember ingediende begrooting van arbeid, handel en nijverheid al een uitbreiding i van de arbeidsinspectie was opgenomen met 11 controleurs van den arbeid en 11 administratieve ambtenaren in verband met de invoering van het Werktijdenbe sluit. (Hier zal zijn bedoeld het Winkel werktijdenbesluit). Van een nieuwen hoofdinspecteur werd toen nog niet ge kikt. Wel werd ook versterking aange vraagd met een adjunct-inspecteur. „Bij het ontstaan van een vacature in den rang van hoofdinspecteur of inspecteur duurt het thans geruimen tijd" aldus de toe lichting van dezen post „eer het be trokken district weder een voldoende be zetting heeft. Eerst moet dan een nieuwe titularis gezocht en benoemd worden en dan duurt het nog 1 a 2 jaar voordat hij veel waarde voor den dienst heeft. Be staat er een reserve van één man, dan wordt dit ernstig euvel voor een goed deel ondervangen. Daarom is voor 1930 het aanvangstractement voor een adjunct- inspecteur meer uitgetrokken". Boven dien werd in verband met de toeneming van meer belangrijk werk ten bureele van den directeur-generaal van den arbeid (den centralen dienst) voorgesteld een der administratieve ambtenaren 2de klas te bevorderen tot administratief ambte naar 1ste klas. Maar 21 November, 12 dagen na het ontslag van gouverneur Fruytier, is er in eens een nieuwe hoofdinspecteur noo dig! Binnenland. De tweede Haagsche conferentie. Het reorganisatie-voorstel door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk verworpen De staking te Sluiskil beëindigd. Een verklaring der Indische regeering over de huiszoekingen. De benoeming van oud-gouverneur Fruijtier. De v'erdeeling dear golflengten. Onze tomaten-uitvoer naar Engeland bö- dxeigd Buitenland. Staatsgreep in China. O verstro omingen in Frankrijk. Werkloosheidsbestrijding in Engeland. Drie millioen werkloozen in Amerika. Hongersnood en koude in China. DE ACTIE TEGEN DE PARTIJ NASIO- NAL INDONESIA. Een regeeringsverklaring. Naar uit Batavia aan de N. R. Crt. gemeld wordt, beeft in de gistermorgen geopende tweede gewone zitting van het zittingsjaar 19291930 van den Volks raad do regteerinigsgemachtigde voor alge- meene zaken bij den Volksraad Mr Ir H. J. Kiewiet de Jong© namens de Regeerinjg een verklaring afgelegd inzake de actio tegen de Partij Nasionai Indonesia. Omtrent de motieven die de Regee ring aanleiding hebben gegeven opdracht te geven tot het houden van huiszoeking gpn, deelde hij' mede, dat de tegenwoor dig© regee ring reeds in het jaar 1926 een .waarschuwing heeft doen hooren te gen het extremistisch drijtven. De regee*- ring heeft deze waarschuwingen eenig© fceeren herhaald, en zulks het laatst en op uitdrukkelijke wijze tijdens de vorige zifr- zing van den Volksraad. Sindsdien, aldus wordt vervolgd, hebben, sommige leiders van de partij Nasionai Indonesia inder daad meermalen aangespoord om den weg vato het geweld niet te betreden en hun strijd slechts met wettelijke middelen te voeren. Daarnaast echter hebben anderö leiders van de beweging, en Boms ook de zelfde op andere momenten of wel gezwe gen, of wel op1 cursussen dan wel in open bare vergaderingen de aanwezigen toege sproken in bewoordingen welke duidelijk een opruiende strekking hadden, zij het dan dat zij' door 'bet bezigen .van dia woorden buiten het bereik van de straf wet bleven. Het wettelijk gezag in deze landen. aldus vervolgit de verklaring werd ge kleineerd en de dienaar van het gezag werd gehoond. Overigens werd niet zelden getracht bij de hoorders den jndruk te vestigen als zoude het spoedig met dit gezag zijn gedaan. Aldus werden, vooral in Midden-Piang;an, stemmingen van onte vredenheid en fantastische verwachtingen!' opgewekt door welke een spanning ont stond, die, indien zij verder mocht toe nemen, als natuurkracht ook zonder aan wijsbaren rechtstreekschen invloed vani bepaalde personen tot uitbarsting moest komen. Het hoofdparket heeft hieromtrent me dio December verschillende berichten ont vangen, welke berichten op steeds duide lijker wijze convergeerden naar bepaalde tijdstippen, gelegen op of omstreeks Nieuwjaar 1930. Men' had hier niet meer te maken met geruchte n, maar met behoor lijk gedocumenteerde be rich ten. In enkele weken tijds ontving het hoofdparket alleen uit West-Java een vijf tig van de meest los tot elkaar staande berichten die alle wezen in de richting, van de Partij Nasionai Indonesia en die alle dreigende waarschuwingen inhielden over ongeregeldheden, waarschuwingen die dikwijls in dier mate geprwiseewl waren, dat zij wel van ingewijden moesten afkomstig zijh. Zulks was eveneens het geval met de verkregen inlichtingen om trent allerlei voorspiegelingen d!iei dooi) 1 I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1