Gemengd Nieuws. Berlijnsche Brieven. Wetenschap en Kunst Land- en Tuinbouw Spr. waagt het niet met de reorga nisatie-voorstellen. Nochtans wil h$ over de voorstallen in hun geheel, het oordeel der kerk zien ingewonnen. Ds Tammens herinnert aan de re organisatie-voorstellen van 1905. Hij vraagt, of de classikale vergaderingen zoo geheel van karakter zullen verande ren onder de nieuwe bedeeling. Evenmin als de classikale vergaderingen zuilen de provinciale synoden, wat hare taak be treft, veel van de tegenwoordige instellin gen verschillen. En wat de groote Sy node betreft, hoe ongelukkig zal de af vaardiging naar dat lichaam zijn? Zoowel wegens de voorgestelde leer- tacht, ais wegens de voorgestelde or ganisatie js de regeling onaannemelijk. Daarbij komt nog het kosten-bezwaar, dat geenszins eene bijzaak is. Hij vindt het geheel een sprong in het duister en voor ziet met dr Niemeyer eene catastrophe voor onze kerk. Ds Bloem gaat mee met het advies van secretaris en vice-president. Hij meent echter, dat de commissie meer heeft ge geven^ dan haar was opgedragen, zij had wel opdracht voor formeels maar niet voor materieele veranderingen. Daarom moet het tweede gedeelte van het rapport worden losgelaten. En ook de wijziging van art 11 (oud) en art. 9 (nieuw). Ds Boonstra merkt op, dat in de toelichting vast staat, dat het niet om uitbannen te doen is (bl. 8), maar hij kan zich niet losmaken van de gedache, dat het ontwerp is gericht tegen de vrij zinnigen, die dan worden beschouwd als het ondermijnend exces van de kerk. Doch men bedenke wel, dat wegneming van dat „exces" noodlottig zou zijn voor de kerk. Weglating van de leertucht-bepalingen is niets dan schijn. En aan een gereor ganiseerde kerk blanco crediet te geven inzake leertucht, is hoogst gevaarlijk. In dit opzicht vereenigt spr. zich met den heer Eilerts de Haan. Hij wijst er op, dat in elke kerk .^and- bewoners" zijn. Eén enkel leertucht-ge- baar, en de zulken gaan voor de kerk ver loren. Heeft zij echter niet juist voor de zulken een roeping? Thans kan zij die nog volbrengen. Dan echter niet meer. Naar zijn gevoelen is het ontwerp dan ook een ontijdig en verstorend ingrijpen in het werk, dat de Heer der gemeente in de laatste jaren bezig is te volbrengen. De heer Franck en Ds Brandt- ligt (Waalsch pred.) sluiten zich bij den vorigen spreker aan. Ds B. hoewel zelf niet vrijzinnig, er kent, dat de vrijzinnigen noodig zijn in de kerk. Hoezeer wordt het Evangeli satie-werk in het buitenland bemoeilijkt door de tuchtprocessen, welke hen, die anders gewonnen zouden zijn, voor goed afschrikken. De president dr Weyland brengt opnieuw hulde aan de Reorganisatie-com missie. Nochtans meent hij, dat zij het zich met betrekking tot de groote moei lijkheden welke er in onze kerk zijn, te gemakkelijk heeft gemaakt. Over de regeling van het beheerscollege wordt niet gerept. Nochtans is, de strijd tusschen „beheer" en „bestuur" zulk een ramp voor onze kerk. Ook voor het groote stads- probleem geeft zij geen oplossing. Even min voor het vraagstuk der „kerkelijke zending'. Men heeft alles gelaten zoo als het is. De Commissie geeft, geleid door het omwerp van Slotemaker de Bruine-Hen- kemans hare voorstellen. Doch heeft zij niet aan dat werk, terhand genomen door niet-bevoegden, te veel belangstel ling geschonken? Daarentegen wordt het rapport der reorganisatie-commissie van 1906 nauwelijks gememoreerd. In de blad zijden, welke hij, als lid dier commis sie destijds heeft geschreven, wordt met nadruk gezegd en aangetoond dat achter alle reorganisatie leertucht schuilt. Dat blijkt nu ook wel duidelijk uit het voor stel. Hier schenkt de commissie klaren wijn en de synode zal als zij de voorstellen aanneemt, dit voorbeeld moeten volgen. Maar tegen deze leertucht heeft spr. groot bezwaar. De roeping van de kerk is het verzamelen en niet te verstrooien. Spr. wijst ook op de meening der Reor ganisatie-commissie, dat de belijdenis zal moeten worden herzien. Doch een his torisch document, zooals de belijdenis is, mag niet worden herzien en moet intact blijven. Bovendien zou men afwijkingen van de belijdenis gaan gispen in anderen, terwijl men zelf met die belijdenis (zoo lang zij nog niet is herzien) niet op alle punten instemt. Spreker verklaart zich ten slotte tegen de voorstellen, omdat zij het constante karakter der historische belijdenis bedrei gen, de uitbanning uit de kerk zullen begunstigen en de kerk zullen nopen het koningskleed af te leggen en zich te hul len in het witte dominicanengewaad. Ongelukken. Dinsdagmiddag werd te Maastricht het achtjarig, knaapje G. v. M. door een luxe auto, bestuurd door J. H. N. uit Heer, overreden. In zorgwekkenden toestand werd het ventje opgenomen. Bij het pijl en boog (Schieten werd een zoontje van, den heer V. te Haastrecht, aan een der oiogen getroffen. De plaa'selijke geneesheer wiens hulp men inriep, achtte overbrenging naaï een ooglijdersgesticiht noodzakelijk. Men vreest voor het behoud van het oog. De 71-jarige arbeider W. te Stapel- moor, die werk op den zolder wilde verrichten, is door een misstap van een vrij aanzienlijke hoogte op de Bteenen neergevallen. Kort er op gaf hij den gaaat Dia Landbouwer M., to Stesa- bergeö, kwam bj) het vervoer van bieten- loof van zijn kar te vallen. Hij kreeg bet voorwiel over bovenarm en borst. In zorgwekkenden toestand werd de man opgenomen in het ziekenhuis te Steen bergen. Te Moordrecht is de vrouw van A. de W., bij het scheppen, van een emmer water in een sloot gevallen en verdronken. Bij de brug tusschen de Bo-ekhorststraat en' de Koningstraat te Den Haag is gisterenavond de 50-jarige steenzetter v. L. aangereden door een auito. De man, 'die ernstige inwendige kneuzingen bekwam, is overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij korten tijd later is overleden. Een der ontvluchte psy ch opathen aangehouden. De 25- jarige F. G., die Dinsdagmiddag uit het Rijks-psychopathen-asyl te Leiden heeft we ten te ontvluchten, is gisterenavond tie Amsterdam aangehouden. Hij zal heden op transport worden gesteld naar Leiden. Goede vangst De Arnhemsche politie heeft een man gearresteerd, die gedurende de laatste weken de omgeving van „Bronheek" onveilig maakte en ver schillende meisjes aanrandde. Eigenaardig ongeval. Het stoomschip St. Philipsland, dat Dinsdag avond van IJmui-den naar Engeland was vertrokken, keerde eenige uren later naar de kust terug en gaf op de Stoomloods- boot één der schepelingen af, wien een eigenaardig ongeluk was overkomen. Een blijkbaar door de naaister van zijn nieuwe werkpak in het goed achtergela ten en niet opgemerkte naainaald was dezen man bij het doen van zijn werk in schuine richting in de borst gedrongen. De pogingen van den kapitein om de naald te verwijderen waren evenals die van. den dokter te IJmuiden vruchteloos, zooócu üo zeeman direct met een auto naar één der ziekenhuizen te Amsterdam moest worden weggebracht voor een spoedoperatie. De Busaumsche jongeman tere cht. Te Bussum werd sinds 2 Jan. de 20-jarige Jan van Dijk vermist. vEen ongeluk werd gevreesd en het signalement van den vermiste was reeds in de pers medegedeeld. Ook per radio was zijn op sporing verzocht. Thans is het jonge- mensoh terecht. Door middel van een vriend van den vermiste kwam aan het licht, dat J. v. D. naar Eindhoven was geg"-en daar een kosthuis had be trokken. Nog vóór de politie hem. vals minderiariee .daartoe genoopt had, is de zwerver gistermorgen in 't ouderlijk huis weergekeerd. Hun eigen broertje overre den. Op de Hengelosche straat te B-ome probeerden de gebroeders Br., chauffeurs, Maandagmiddag een nieuwen auto. Bij het nemen van een bocht werd een twaalf jarige jongen, die spelenderwijs den weg overstak, overreden en ernstig verwond. Het slachtoffer bleek hun eigen broertje te zijn. Een oud-rij'ksontvanger en kele malen geverbaliseerd. De door zijn pamflettenverspreiding alom be kend geworden oud-rijks ontvanger Mey er, nit Emmea, vertoeft thans in West- Brabant. Maandag was hij te Bergen op Zoom bezig met de verspreiding van zijln pam fletten over de „Veenkoloniale millioenen- affaire". Door een agent van politie werd hij aangehouden en voor dojn commissa- ris gebracht, waar proces-verbaal werd .opgemaakt en de voorraad drukwerken in beslag werd genomen. Eenzelfde tooneeltje speelde zich nu gisteren weer af te Roosendaal, waar hij bij de verspreiding door twee recher cheurs werd aangehouden met eenzelfde naspel. Een rare vrijer. Een dezer da gen hebben wij melding gemaakt van een simpel inbraakje, ten huize van familie B. te Tilburg. De cjader had zich, naar men aannam, door middel van een val- schen sleutel door de voordeur toegang tot de woning, verschaft, waarna hij de linnenkast had opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer f 3$ had wegge nomen. Deze „duistere" zaak heeft een onver wachte ontknooping gekregen, toen zich aan het hoofdbureau van politie te Til burg kwam aanmelden de jongeman M., die bekende de dader van de inbraak te zijn. M. had verkeering1 met de dochter van Bi. toen hij Zondagavond met zijln meisje uit was, moest zijl eenige. bood schappen doen en daar zij bang was dat zin haar huissleutel zou verliezen, gaf zo dien haar vrijer even in bewaring. Zij s.praken af, dat ze elkaar op een bepaald uur weer zouden ontmoeten. Toen het meisje ver genoeg'was, draai de de jonge man om1 en begaf zich naar de woning van zijn aanstaande schoon ouders. Do huissleutel zorgde ervoor, dat hij gemakkelijk binnen kwam en toeo hij 'eenmaal binnen was kon hij zijd zucht naar gold vermoedelijk niet 'langer be dwingen. Hij ging naar de linnenkast, forceerde die en verbrak twee spaarpot- ten, die daarin stonden, namelijk een 1 van zijn eigen meisje en een van zijln aanstaanden schoonvader. Met deze buitgemaakte twee en dertig gulden vertrok hij per autobus naar Ant werpen, om vandaar uit naar Duinkerken af te zakken, waar hij zich voor het vreemdelingenlegioen wilde laten aanwer ven. Toen hij' evenwel eenmaal voor het depOt van werving! stond, zonk hem in eens de moed in de schoenen en zonder zich te bedenken reisde hij naar Tilburg terug en gaf zich zelf bij de politie aan. Vandaag zal hij naar Tiet Huis van Bewjaxinfi to Bwda worden overgebracht. Verkeerde slaapplaats. Gis ternacht heeft een buitenlandsche zeeman te Rotterdam eenigen tijd liggen slapen op een stoep van ©en pand, vermoedelijk bij den Schiedamschen dijk. Toen hij wak- wer werd,waren zijn portefeuille met een biljet van 5 dollar en twee briefjes van f 10 gestolen. - Pogingtot moord door een 20-jarig meisje, om 30 mark. Te Eiserdorf (district Glatz) heeft in de buurt van de Niederbrücke de 20-jarige dienst bode Hedwig Weigert een poging tot moord gepleegd op den 68-jarigen renter trekker Luz uit Grafenort. Zij rukte hem zijn portefeuille uit de handen met zijn juist ontvangen pensioen van 30 mark en gooide hem na een hevige worsteling van de brug in de Diele. Luz werd door voorbijgangers uit het water gehaald. Het meisje werd in de gevangenis te Glatz opgesloten. WAT ZAL 1930 ONS BRENGEN? De Zakenwereld heeft aan eenige voor aanstaande mannen gevraagd wat zij van de naaste economische toekomst denken. Dr C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel-Maatschappij, heeft aldus ge antwoord: „De vooruitzichten voor 1930 hangen van velerlei factoren af, die zich goed deels aan ons inzicht onttrekken. Zoo zal al direct veel afhangen van de vraag of het plaa-Youmg al of niet door da verdrag-sluitende partijen in het volgende jaar zal worden geratificeerd. Zooveel lijkt echter we) zeker, dat 1930 allereerst een jaar zal worden, van sa neering, waarin de op te groote basis op gezette productie en de in menig land ook te hoog opgeschroefde uitgaven, van Staten en particulieren tot een normaler niveau zullen moeten worden terugge bracht. Het peil, thans door de voornaamste cultuur- en stapelprodücten bereikt, zal, indien niet binnen bekwamen tijd veranL dexing intreedt, vele producenten nood zaken het bedrijf te staken en zoo lijkt het waarschijnlijk, dat, ook indien de po gingen om hier en jjaar door georgani seerde actie tot productiebeperking te gen raken, niet zouden slagen, er, zij het ten, koste van opoffering van veel moeite en kapitaal, een einde zal komen aan den chaotischen toestand, waarin de productie zich thans allerwegen bevindt. Dit perspectief, gesterkt door de over weging, dat lage productieprijzen en lage effectenkoersen een veiliger uitgangspunt zijn voor een normale ontwikkeling van prijzen en koersen, die bij toenemende spanning' van het economische leven steeds hooger worden opgezweept, is mis schien nog het "bemoedigendste vooruit zicht. ,dat men voor 1930 openen kan." Dr H. Deterding, directeur-generaal der Koninklijke, meent: „Op ,het oogenblik is het zakenleven, zoowel wat betreft producten als fond sen, onder den invloed van hetgeen in Nieuw-York heeft plaats gevonden. Doch men moet niet vergeten, dat als regel geldt, dat op vergedreven optimisme, pes simisme moet volgen, dat dan weer moet plaats maken voor wel gemotiveerd op timisme en dat derhalve, zoodra de lente in het land komt, daarmede ook weer rooskleurige inzichten vergezeld zullen gaan. T>e wolk van pessimisme zal zoo lang niet duren en ik zie dan ook 1930 heel wat rooskleuriger in dan het publiek bet op het oogenblik doet". De papegaaien-psychose. Plotseling hoort men alom spreken van een papegaaienziekte. Niemand weet precies waar 't om gaat en iedereen weet er iets van te vertellen. Uit verschillende Duitsche steden loopen merkwaardige be richten dienaangaande binnen en hier onder zijn meerdere ziektegevallen met doodelijken afloop. Een man, die met zijn papegaai de kermissen afliep (tegen be taling van twintig penning pikte de pa pegaai een briefje uit de kooi en in dat briefje kon men een „toekomstvoorspel ling lezen) verpleegde het ziek geworden heest persoonlijk, at met denzelfden lepel, waarmee hij 't zieke dier voederde, werd door de papegaaienziekte aangestoken en werd hiervan het offer. Per „Cap Arcona" bracht men een aan tal dure papegaaien A-ltona binnen en van Hamburg uit werden de dieren over Duitschland verspreid. Met deze dieren verspreidde men tevens een aanstekelijke ziekte, wier oorsprong de verbaasde art sen eerst niet wisten en pas vaststelden, toen een viertal patiënten gestorven wa ren. Niet slechts in Altona, ook in de voorsteden van Hamburg stelde men de zelfde ziekte vast en deze patiënten wer den in het Barmbecker en bet Sankt Georg ziekenhuis opgenomen. Enkele ziektegevallen gaan terug tot October '29 toen de dieren, wier ziekte men niet ver moedde, in Hamburg geïmporteerd wer den. Daar ook in ons land vele menschen een zwak voor papegaaien hebben, dunkt het mij van algemeen belang, eens na te gaan, om wat voor een ziekte bet bier eigenlijk gaat. Onder psittacosis afgeleid van psit- tacos (papegaai) wordt een epide misch voorkomende ziekte aangeduid, wel ke een algemeene lichamelijke ongesteld heid veroorzaakt. Hooge koorts gaat ge paard met een algemeenen ziektetoestand, zwakte van hart en bloedvaten. Meestal ontstaat hieruit maar vaak pas na vele dagen een gevaarlijke longontsteking, welke een geheel afw-ijkend karakter draagt. Besmettelijk is deze ziekte voor Het huwelijk van Kroonprins Umberto van Italië en Prinses Marie José van België. De intocht van de Belgische prinses was grandioos. Heel R'ime vierde feest. De vorstelijke personen in het galarijtuig na het verlaten van het station. namelijk voor het gezin, waar de ziekte voorkomt. Het is dus een huiselijke epi demie. Pas toen de verschillende berichten dienaangaande binnenliepen, begon men aan de papegaaienziekte te denken. Men stelde vast, dat al deze patiënten uit de zelfde collectie een vogel hadden aange kocht en voorts, dat reeds vele dezer die ren inmiddels waren gestorven. Zonder eenig kwaad te vermoeden, hebben de vo- gelbezitters de dieren verzorgd en ver pleegd, waardoor de ziektekiem op hen werd overgedragen. Het ligt in den aard der zaak, dat niemand de in dezen nood zakelijke voorzorgsmaatregelen tegen in fectie had genomen. Toen het schip met de papegaaien een Duitschen haven binnenliep, waren er in Zuid-Amerika eveneens reeds gevallen van papegaaienziekte geconstateerd. Ook hier had deze ziekte de vogelbezitters aan gestoken en dat bevestigt dus de opvat ting, dat men in Duitschland met hetzelf de ziekteverloop heeft te doen. Om uitbreiding der ziekte te voorkomen, wordt thans onderzocht, hoeveel vogels in Altona binnenkwamen en waar deze die ren gebleven zijn. Door de overheid zijn maatregelen getroffen om verderen invoer van papegaaien scherper dan tot dusver te controleeren. Trouwens het is niet het eerste geval van papegaaienziekte, dat men in Duitsch land beleeft. De geneeskundige Leichten- stern schreef reeds 1889 voor: een alge meene waarschuwing voor den aankoop van papegaaien, verwijdering van zieke vogels uit de woningen; controle der vo gelhandelaars; quarantaine der nieuw in gevoerde vogels. De zieke vogels zitten stil in hun kooi met neerhangende vleugels, weigeren alle voedsel en liiden aan diarrhee. Maar ooV al voordat ze hun ziekte aantoonen, kan deze in kiem aanwezig, dus aanstekelijk zijn Voor de bevolking van Berlijn wordt groote voorzichtigheid in dezen door alle artsen aanbevolen. Verdere uitbreiding der ziekte wordt echter niet verwacht. RADIO-TELEFONISCH VERKEER MET INDIE. De radiote'efonisch© verbinding met In- dië was gisteren een jaar voor bet publiek opengesteld. In verband daarmede heeft het. „Hdb1." zich in verbinding gesteld met den chef van den Rijkste'efoondienst, a,an het ver slag waaraan wij het volgende ontlee- nen: Wanneer wij thans kunnen memoree- ren, dat bet mogelijk is, een vlotte con versatie te voeren met personen, die twaalfhonderd kilometer honderd et malen gaans!; want zoover is de afstand van hier naar Bandoeng van ons verwijderd zijn; wanneer wij releveeren, dat eenige goed-ges'aagde proefgesprekken rechtstreeks zijn gevoerd tusschen Koot wijk en Sydney; en dat, bij gunstige omstandigheden, dergelijke „telefonades" met onze tegenvoeters even duidelijk overkomen als een loeaalgesprek in één van de gemeentendan. wil dit zeg gen, dat er hard gewerkt is om de vele en groote technische moeilijkheden, die zich voordeden, te overwinnen. Gaandeweg werden verschillende faci liteiten ingevoerd ten einde bet telefoon verkeer met Indië meer bruikbaar te ma ken voor de practijk. Zoo was het oorspronkelijk, vooral bij zakenlieden, een uit de noodzakelijkheid voortspruitend gebruik, dat de aanvrager van een telefoongesprek dengene, met wïen hij wenschte te spreken, vooraf te legrafisch verwittigde van het te behande len onderwerp, zoodat deze zich daar bijtijds op bon voorbereiden. Thans is het daarnaast mogelijk, bij de aanvrage tegelijkertijd het onderwerp op te geven aan de telefoon-administratie, die bet dan aan den epgeroepene mede deelt. Voor de overbrenging wordt fl per woord berekend. Hèt groote bezwaar van de draadlooze verbinding voor zaken-doeleinden is nog eltjjd het gebrek aan geheimhouding op het radio-circuit. Iedereen, dio een daar toe geschikt apparaat bezit, kan immers alle gesprekken beluisteren. In afwachting der invoering van een geheim-telefoaie-zendsysteem, dat op den duur zeer zeker zal worden verwezenlijkt, is nu reeds tea deele aan bedoeld be zwaar, tegemoet gekomen door de instel ling van dode-adressen. Op verzoek van den aanvrager stelt de telefoondienst een codewoord .vast ter vervanging van zijn naam bij de voorbereiding en afwikkeling der gesprekken; welk woord, dat niet aan den aanvrager wordt medegedeeld, per uitgesteld telegram, uitsluitend langs den draad, naar het kantoor in Lndië wordt overgeseind. De kosten van dit telegram zijn slechts eenmaal verschul digd. Het totaal aantal gesprekken, gevoerd in het eerste jaar, dat deze telefoondienst bestaat, bedraagt 3507. Hiervan waren 930 zakengesprekken en 2577 familiegesprekken. Het totaal aantal familiegesprekken was dus ruim twee en een half maal zoo groot als het aantal zakengesprek ken. Het totaal aantal „uitgaande" gesprek ken bedroeg 1196; het totaal aantal „in komende" gesprekken bedroeg 2311. Op voorbeeld van de Rijkstelegraaf heeft de NederlandIndie-telefoondienst reeds in het eerste jaar van zijn be staan de gelegenheid gegeven tot het voe ren van zoogenaamde Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken. Deze gesprekken duren twee minuten en worden berekend tegen een uniformtarief van f 15. Dergelijke gesprekken zijn in Neder land ten getale van ongeveer honderd aangevraagd, in Indië van ongeveer 325. Dc vondst in den bouwval van het hotel Verseput. I)e heer Everard E. Gewin schrijft aan de „N. R. C.": Het komt mij voor, dat de takjesbundel, gevonden in de ruïne van het hotel Ver seput, daar destijds geplaatst is als amu let. Men zou eenige vergelijking kun nen maken met een hoefijzer. De bezem is een magisch afweermiddel en op velerlei wijze maakt men van dit middel gebruik. Er zijn heden ten dage nog menschen in ons land, die met een bezem naar bed gaan, om van hun rheu- mathiek bevrijd te worden. Er zijn tal van kruiden en planten, die voor magische middelen doorgaan: vlier, laurier en vele andere planten en kruiden. Wanneer er een klaarblijkelijke inmet seling van de Middelburgsche takjes heeft plaats gehad, dan zou men kun nen denken aan een van die bepaalde handelingen, die bij den aanbouw of het betrekken van een nieuw huis plaats hebben, maar wanneer aan de R.-K. palm- wijding wordt gedacht, dan blijft onze blik niet bij de riten, die bij de stich ting van een huis plaats hebben, beperkt. De heilige mis op Palm-Zondag wordt voorafgegaan door de plechtige wijding der takken van palm-, olijf- of andere boomen. Men hangt die in huis en meent het huis en deszelfs bewoners tegen kwade invloeden beveiligd te heb ben. De eieruitvoercontrole. De Kamer van Koophandel voor Am sterdam heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken een uitvoerig adres gezonden betreffende de eieruitvoercon trole. In dit adres wordt betoogd, dat de controle onvoldoende is en dat het in het belang van den handel is, dat aan onze eieruitvoercontrole de eisch wordt gesteld, dat zij zoo krachtig mogelijke voorwaarden zal scheppen voor mededin gen op de buitenlandsche markten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6