Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. echuwd was voor de gevolgen, wanneer hy de autoriteiten zyn inlichtingen ont hield over verboden speelholen, tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens „minachting van het hof". Lorew heeft zeven dagen bedenktijd gekregen. Opzienbarende arrestatie. Naar het Bead. Tagebl. verneemt, heeft da Gepoe te Moskou den vertegenwoor diger van het Duitsche consortium, dat den Trans-Persisphen spoorweg aanlegt, den Russischen onderdaan Julius Hessen, gearresteerd. Hos3en vertegenwoordigde sedert 2 jaar dit consortium te Moskou Tot het consortium behooren een aantal Duitsche firma's, die op het oogenblik het Noordelijke gedeelte van den spoor weg aanleggen. Dit consortium had met de sovjetregee- ring een contract voor het transitover voer dei materialen afgesloten, welke voor den spoorweg noodig zijn, waar hij de sovjetregeering zich het recht had voorbe houden, zelf die materialen te leveren, w^lke zij meende te kunnen verschaften Hitte en koude. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heerscht daar in de stad een hittegolf met oen temperatuur van 97 gr. Fahren heit in de schaduw. Er is gebrek aan water. De bevolking gebruikt zeewater voor de huishouding, teneinde den drink- waiervoorraad zooveel mogelijk te sparen Terwijl het in het Noorden van de Veaeen. Staten hard vriest, zoodat tempe raturen van 30 graden Fahrenheit vorst worden gemeld, die met hevige sneeuw stormen gepaard gaat, heerscht te New Nork het schoonste zomerweer met een tempei atuur van 59 graden Fahernheit. Korte berichten. Do Belgische regeering heeft beslo ten over te gaan tot bevaarbaarmaking der Schelde tusschen Gent en de Fran- sche gTens. Dit jaar nog zal men beginnen met de noodige werken te Gent oim ver volgens in de streken van Oudenaarde en Doornik voort te gaan. In de Belgische grensplaats Ma.es- eyk heeft Maandagavond tijdens een vechtpartij een Belg uit Meerkoeteren zijn kameraad met een mes letterlijk den hals afgesneden. De Belgische gendarmen heb ben den dader gearresteerd. Het Albaneesche agentschap publi ceert een telegram, waarin gezegd wordt, dat de berichten over ziekte van koning Zogoe volkomen valsch zijn. In Perzië is dezer dagen het eerste Êedeelte van den spoorweg geopend, wel- e door het geheelo land zal loopen en verbinding tusschen de Perzische Golf en de Kaspische Zee zal vormen. De kosten van den aanleg van dezen spoor weg worden op 15 millioen p.st. geraamd. Dr Seipel heeft de leiding over de OostenrijkscJie christelijk-sociale partij weer op zich genomen. Het aantal der by het spoorwegon geluk in Constantino ojn het leven geko men personen bedraagt achttien. Zeven lijken liggen nog onder den vernielden trein. Te Chicago zijn gisteren niet minder dan 80 misdaden gepleegd. Dat is min stens drie misdaden per uur. Zelfs yoor Chicago, dat op het gebied van misdaden befaamd is, is dit een record. Boven het eiland Sardinië hebben zich hevige wolkbreuken ontlast, waar door veel schade ,is aangericht. Naar het luchtvaartministerie mee deelt zyn Woensdag by Aboe Soeeir in Egypte twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. In elk der vliegtuigen zaten een vliegofficier en een soldaat. De bemanningen van beide vliegtuigen zijn om jiet leven gekouiten. HET VRAAGSTUK VAN DEN EUROPEESCHEN STATENBOND. Een cndarhcud met don Roemeenschen Minister Mironesco. Door bemiddeling van de Roemeensche legatie te Den Haag hebben twee verte genwoordigers van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, Woensdag een onder- boud gehad met den Roemeenschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Zijne Excellentie H. Georges G. Mironesco, voorzitter van de Roemeensche delegatie ter Haagsche Conferentie. Gedurende de Conferentie houdt Zijne Excellentie Mironesco verblijf in „Hotel des Indes" een welbekenden naam in de diplomatieke wereld en daar was het ook, dat de Minister de heide Neder- landsche journalisten ontving, die het voorrecht hadden kennis te maken met den eminenten Roemeenschen diplomaat en jurist. Zij hebben den minister niet gevraagd naar wat hij denkt van de aan staande resultaten van de Conferentie), van de vergoeding door Oostenrijk ge vraagd, de Hongaarsche schulden, de Herstelbank, enz., enz. Het is min of meer onbescheiden, al te nieuwsgierig te zijn en het is een weinig vervelend voor het hoofd van den diplo- matieken dienst van een staat, steeds het slachtoffer te zijtn van een scherpe onder vraging over de diplomatièke stappen, die hij bezig is te nemen. Maar zij herinnerden zich, dat Zijne Excellentie Mironesco, behalve, dat hij verscheidene malen lid van het Roemeen sche parlement, oud-vice-president van den Senaat en oud-minister van Onder wijs was, oorspronkelijk rechtsgeleerde en gedurende vele jaren Hoogleeraar in de Encyclopaedia van het Recht aan de Juridische Faculteit der Universiteit te Boekarest was en dat hij uit dien hoofde grondig de juridische en sociale ver houdingen tusschen de verschillende vol ken heeft bestudeerd. Dit bedenkende, hebben zij den heer Mironesco verzocht zijn ideeën uiteen te zetten betreffende de mogelijkheid van de vorming van een Europeeschen Staten bond. Geiooft gij vroegen zij dat de Pan-Europeesche idee ontvouwd en na der uiteengezet door Stresemann en Bri- and practisch uitvoerbaar is? Zeker antwoordde de diplomaat glimlachend ik geloof, dat binnen vijf tig jaar Europa zal zijn herschapen in een Internationale Federatie. Ik ben het vol komen eens met wijlen mijn zeer betreur den Duitschen collega Stresemann, dat de volken gaan begrijpen, dat het noodza kelijk is, de politieke en economische be langen, die maar al te dikwijls in bot sing komen, in harmonie met elkaar te brengen. Wanneer de „Entente Cordiale'' der volkeren, ja, de vrede een moreel vraagstuk is, dan is zij ook een organi satie-vraagstuk. De groote denkers uit bet verleden, zooals Sully, Saint Pierre en Kant hebben reeds formules voorgesteld voor een internationale organisatie, om den vrede en het geluk der menschheid te verzekeren, en thans is het Genève, waar deze permanente samenwerking der vol keren met het doel tusschen de staten onderging een actieve en constante sa menwerking te scheppen, wordt ontwik keld. Zeker zullen verscheidene eeuwen moe ten verloopen, voordat deze organisatie zoo volmaakt zal zijn, dat men zal kun nen spreken van een wereldstaat, maar de gedachte, naar voren gebracht door de heeren Briand en Stresemann op het spreekgestoelte van den Volkenbond, de zoo grootsche idee een federalen, politie- ken en economischen band te scheppen tusschen de verschillende staten van Eu ropa kan eerder verwezenlijkt worden. Het is vanzelf sprekend, dat, wanneer men dezen Europeeschen Statenbond wil verwezenlijken dit niet gebeurt om hem tegenover andere werelddeelen te stellen; integendeel, deze Federatie zal dienen om de samenwerking van ons werelddeel met de andere, vooral Amerika, zoo gemakke lijk, innig en doelmatig mogelijk te ma ken. Met een enkelen slag de belangen van zoovele landen in overeenstemming bren gen is, naar ik meen, onmogelijk. Er zul len dan ook verschillende etappes moe ten worden afgelegd. Er zijn niet te on derschatten moeilijkheden, die overwon nen moeten worden en er is een metho dische effening van het arbeidsveld noo dig. Er zal dus getracht moeten worden, aldus vervolgde de heer Mironesco, aller eerst de zuiver economische belangen van twee of drie naties met elkaar in over eenstemming te brengen, b.v. die van de Kleine Entente, vervolgens die van een viertal andere landen en zoo geleidelijk verder. Op deze wijze zal men langza merhand een economische regionale unie in het leven roepen. Men zal vervolgens in denzelfden geest in een ander gebied moeten arbeiden. Wanneer aldus ver scheidene gebieden economisch geharmo niseerd zullen zijn, moet men trachten ze te vereenigen door zoo mogelijk eerst tusschen de regionale unies een entente tot stand te brengen voor wat betreft be paalde vraagstukken. Aldus zal men ge raken tot een zekere economische Euro- peesche Federatie. Let wel: het is absoluut noodzakelijk tot een economische Unie te komen, al vorens een politieke unie in het leven te roepen. Om een politieke federatie, een soort superstaat, te stichten, is het noo dig, dat men erin slaagt de tradities en de nationale eigenliefde te overwinnen en te breken met de oude opvatting van de absolute souvereiniteit van den staat. Wanneer men eerst de economische fe deratie heeft gegrondvest, wanneer de douanebarrières zijn verdwenen, wan neer de volkeren inzien, dat de grenzen van weleer geen menschen met werkelijk tegengestelde belangen scheidden, dan zal de politieke unie binnen korten tijd ge vormd zijn. Het begrip absolute souve reiniteit heeft sedert de vorige eeuw reeds een weinig van zijn onaantastbaarheid in geboet. De oorlog en de perioden na den oorlog hebben heele stukken van 't oude absolutisme doen afbrokkelen. Binnen enkele decennia zal men met de interna tionale gedachte aanmerkelijk verder ge komen zijn. De ontwikkeling der econo mische betrekkingen en die van de fede ratie zullen gestadig de onderlinge af hankelijkheid der volken accentueeren. De uitvinding van de draadlooze, de moderne transportmiddelen, de internatio nale pers, dragen reeds er toe bij' gelei delijk een meer en meer gelukkige sa menwerking tusschen de naties te schep pen. Wanneer deze federatie gevestigd is, zal de Europeesche economie zich ont wikkelen in den zin van de grootst mo gelijke efficiency: de bedrijven, uitgezon derd de gewone beroepen, zullen daar, en alleen daar worden uitgeoefend, waar men de geringste kosten zal hebben, d. w. z. in de landen, waar de grondstoffen, die voor de productie noodig zijn, gevon den worden. In één woord: de vrijhandels economie, het ideaal van Adam Smith, verwerkelijking van een reeds meer dan 100 jaar oude droom. Om een voorbeeld te geven: de Balkan- landen. Vroeger waren de Balkanlanden vurige concurrenten. Na den oorlog is men langzamerhand gaan begrijpen, dat haat niet de bron is van een gelukkig, na tionaal leven. Waarom de nationale krachten te verspillen in economischen oorlog en concurrentie? Het is veel nut tiger te pogen de tegengestelde belangen met elkaar in overeenstemming te bren gen. Dagelijks wint deze gedachte nieuwe aanhangers, zoowel in Roemenië als in de andere Balkanlanden. Ik ben geen profeet eindigde Zijne Excellentie ik heb deze kwestie slechts bestudeerd, en ik ben er vast van over tuigd, dat men voor deze gedachte moet werken, aangezien zij waardig is de blik ken van ieder mensch te richten naar een toekomst van rechtvaardigheid, naar een ideaal van geluk voor het menschelijk geslacht. m n i i i—i. i imp» Uit het Bakkersbedrijf. Ingevolge art. 49 der Collectieve Ar beidsovereenkomst voor het Bakkersbe drijf 1929 moet de Centrale Bedrijfscom- missie vyf personen benoemen ongeacht of deze werkgever, werknemer of geen vati beiden zijn. Uit deze personen moet voor ieder geschil bij meerderheid van stemmen iemand worden aangewezen als voorzitter van het Centraal Scheidsge recht. Met algemeene stemmen heeft de Cen traio bedryfscommissie de volgende per sonen benoemd die deze benoeming heb ben aangenomen: Prof. dr P. J. M. Aalberse, oud-minister van Arbeid, Handel en Ny verheid; dr F. E. Posthuma, oud-minister van Land bouw, N. en H.; mr J. H. Teilders, lands advocaat; dr J. v. d. Tempel, lid van do Tweede Kamer en mr J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Den Haag'. De classificatie bij het spoorwegpersoneel. Dinsdag hebben, naar de „Volkskr." meldt, de hoofdbesturen der vijf orga nisaties van spoorwegpersoneel te Utrecht vergaderd onder leiding van den perso- neelraad der Nederlandsche Spoorwegen ter bespreking van het rapport der clas sificatie-commissie. Deze commissie was samengesteld uit 6 leden, 3 aangewezen door de directie en 3 door den perso- neelraad. De voorzitter van den personeelraad gaf een uitvoerige toelichting op het rap port. Hij liet de verschillende voorstel len, welke in de commissie in behande ling zijn geweest, de revue passeeren. Ten slotte heeft zich de commissie eenstem mig kunnen vereenigen met het rapport waarvan de kern is, dat aan directie en personeelraad wordt voorgesteld, de be staande aftrekpercentages voor de 2e, 3e en 4e klas van resp. 4, 8, 12 en 16 procent te brengen op 3 procent voor de 2e, 6 procent, voor de 3e en 9 procent voor de 4e klas. In het rapport komt verder tot uiting, dat de bestaande klasse-verdeeling ge handhaafd dient te blijven en dat ook geen nieuwe groepen moeten worden toe gevoegd aan de categorieën van perso neel .welke niet in de 4e klas gerang schikt worden. De voorzitter wees er op, dat de 4e klas alleen nog maar in naam blijft be staan; want de aftrek voor de 4e klas wordt voor alle vierde klassers vermin derd tot 9 procent, waardoor dit perso neel een voordeel zou genieten van 3 procent resp. 7 procent. Het personeel der 3e klas gaat 2 en dat der 2e klas gaat 1 procent vooruit, terwijl bij deze nieuwe regeling de le klas onaangetast blijft en bij eventueele verplaatsing naar een lagere klas eveneens van deze rege ling profiteert De kosten aan invoering van deze rege ling verbonden, bedragen rond f800.000, welke dus aan het personeel der 2e, 3e en 4e klas plaatsen ten goede komen. Ontvangsten Ned. Spoorwegen. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen In Sept. 1929 bedroegen f 15.572.416.81 tegen f 15.280.594.13 in Sep tember 1928. Totaal-ontvangsten Januari—September 1929; f 137.007.022.19 tegen f 132.058.962 62 over hetzelfde tijdvak In 1928 of f 4.948.059.57 meer. De ontvangst per dag-kilometer steeg van f 130.71 in 1928 tot f 135.71 in 1929. Geen vliegtocht naar West-lndlë? Met de luchtverbinding tusschen Ne derland en Insulinde, schrijft „De Crt", zijn wy allen zaer vertrouwd geraakt, doch het eerste vliegtuig naar West-Indië moet nog steeds starten. Eenige malen hebben wij reeds mededeelingen gedaan over de werkzaamheden van het comité, dat zich enkele jaren geleden gevormd had men het doel, het pionierswerk in zake de luchtverbinding Nederland-West- Indië te verrichten. Als er voldoende geld bijeengebracht kon worden, zou luit. van Onlangs met een Fokker-machine naar Suriname vliegen. Eerst bleek hot zeer moeilijk, het geraamde bedrag van f CO duizend bijeen te krijgen. Enkele groot- industrieelen en handelshuizen interes seerden zich voor de zaak en zegdon fl n- ke bedragen toe. Doch van een algemeon medeleven kon bezwaarlijk gesproken worden. Lang bleef het toegezegde bedrag op een goede f 40.000. Niet zonder moei te slaagde het comité er tenslotte in de f 60.000 toegezegd te krijgen, althans op een luttel bedrag na. Dat was medio Mei jl. Het comité ging toen vol goeden moed aan het werk, om de uitvoering van het plan voor te bereiden. Met de Fokkerfabrieken werd over 'n machine onderhandeld, doch daarbij bleek men op een groote moeilijkheid te stuiten. Het bedrag, waarvoor het toestel verze kerd zal moeten worden, moet volgens de Fokkerfabrieken veel hooger zijn, dan waarop het comité gerekend had. Maan denlang hebben de onderhandelingen hierover voortgeduurd, doch de Fokker fabriek handhaaft haar meening. Aange zien het comité geen kans ziet, meer geld bijeen te krijgen, 1« de geheele uitvoering van het plan daardoor op losse schroeven komen te stana. Naar wij vernemen, zal het comité de zer dagen bijeenkomen, om te overwegen, wat verder gedaan moet worden. Het moet zeker niet uitgesloten worden ge acht, dat men tot het inzicht zal komen, dat uitvoering van het plan onder de hui dige omstandigheden onmogelijk is. Na tuurlijk bestaat nog een kleine kans, dat men toch nog een weg weet te vinden, om het beoogde doel te bereiken, doch wij meenen te weten, dat men in den boe zem van het comité momenteel vrij pes simistisch gestemd is over de mogelijk heid om luit. v. Onlangs binnen afzienba- ren tijd naar West-Indië te kunnen laten vertrekken. Het Arbeldsconflicht te Sluiskil. Naar de „Telegr." verneemt hebben de besprekingen in zake het conflict aan de cokeslabriek, tusschen den Rijksbemiddo- laar en de directie, benevens vertegen woordigers der werkliedenorganisaties, nog niet tot een oplossing geleid. De werkzaamheden aan de fabriek heb ben thans een vrij geregeld verloop, daar ploegsgewijze gearbeid wordt. De nieuwe cokesovens werken op vol le productie. Een werkwillige uit Axel wordt nog geregeld met de fabrieksauto onder po- litiegeleide naar het werk gebracht, doch iriidenten doen zich daarbij niet meer voor. Gok de voorziening van levensmiddelen voor het personeel heeft een normaal verloop. Dammen. Dinsdagavond speelde Goes II tegen Vlissingen II voor den Zeeuwschen Dambond, waarvan de uit slag is als volgt: A. HendrikseC. Mol 02; G. Schrijver -•A. Blok 20; J. CrucqGueguiere 20; M. Merison—P. Maas 0—2; L. de Waart J. Thuil 0—2; H. Wekers—Gaast 0—2; I,, v. LiereJ. Krijger 0—2; J. Mange - C. Langendijk 2—0; H. WezepoelJ. Corh 2—0; H. HarinckJ. de Waal 20. To taal 1010. Wegens het niet opkomen van dhr Me rison en L. de Waart kreeg Vlissingen •1 punten ten nadeele van Goes. Hilversum. Voor Radio N. S. F. en Philips: J. M. Polderman, Goes. Tel. No. 129. Adv. Vlissingen. De acte is gepasseerd van de hier opgerichte Jeugdherberg „Sohel- destroom". Voorzitter is de heer M. Laer- noes. secretaris de heer J. Louwerse en penningmeester de heer mr F. J. W. Hartelust. Mansweert, De lichting en berging van het vorige week in het Hellegat gezon1 ken schip „Saturne" is opgfedragen aan W. A. van der Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam. Bij JCon. Besluit van 5 Doe. 1.1. is de heer F. v. d. Groof, vice-consul van België, alhier, benoemd tot consul. Nieuwdorp. Woensdagavond had hier een goed bezochte vergadering plaats van de afdeeling Nieuwdorp van den Bijz. Vryw. Landstorm. De voorzitter der Plaatselijke Commis sie, dhr J. J. de Jager, heette allen har telijk welkom, in het bijzonder dhr Laer- noes. secretaris der Provinciale Land stormcommissie. Na uitreiking van de foto's van den Nationalen JLandstormdag in Den Haag, zette dhr Laernoes nog eens duidelijk het doel en de betoekenis van het Land storm-instituut uiteen. Het communistisch gevaar moet werkelijk niet onderschat worden, hetgeen met verschillende voor beelden en citaten werd aangetoond. Zaak is het daarom om paraat te blijven! Met belangstelling werd deze duidelijke uiteenzetting aangehoord. Spontaan klon ken .pen paar coupletten van ons „Wil helmus". Nadat zich nog enkele abonné's op het „Landstormblad" hadden opgegeven, volg de sluiting der vergadering. Tholen. Deze week is men ook in deze gemeente begonnen met den aanleg van een Radio-centrale. De ondernemers zyn de firma Theo Pos te Zaandam. O verend Meldden wy gisteren, dat de heer D. Mulder in het R.-K. Ziekenhuis te Goes was overleden, dit blijkt niet juist te zijn. De beer Mulder is daar wel gedu rende ongeveer acht weken verpleegd, maar is te Ovezand overleden, Oud-Vossemeer. Alhier is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. M. de Graaf, oud-rentmeester der Ambachtsheerlijk heid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrij- berghe en oud-ontvanger-griffier van het waterschap Oud-Vossemeer. Terneuzen. Naar de „Tern. Crt." ver neemt wijst alles er op al is de offi- ciëele kennisgeving er nog niet dat de N. V. Provinciale Zeeuwsche Electri- citeitsmaatschappij accoord gaat met de voorloopige overeenkomsten, met betrek king tot overneming van de electrische centrale van de Industriëele Maatschap pij en betreffende stroomlevering met de gemeente besproken, en behoudens nadere goedkeuring door de Provinciale Staten van Zeeland de centrale en de stroomlevering heeft overgenomen. Mellskerke. Zondag 19 Januari a.s. des voormiddag# half 10 uur, zal de bevesti- bol Eiken dag een Glaasje" Vraag „Bols" en let op, dat ge 't ook krijgtl PRIJS Fl. 4— MÈT KRUIK WJ-'l a isa ging plaats hebben van den candidaat, W. J. J. Bakker bij de Ned. Herv. Gem. alhier, door ds H. K. Wolfensborgen uit Noordeloos. Des namiddags twee uur zal de intrede plaats vinden. Beroepbaar. De heemM. N. W. Smit, cand. t. d. H. D., tijdelijk voorgan ger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Emmen, stelt zich beroepbaar in de 'Ned. Herv. Kerk. Te Scharend ij ke (Z.) kwam bij den Kerkeraad der Geref. Kerk van N.N. een gift van f 1000 in voor den bouw van een nieuw orgel. Kerkelijke strijd te Nijehorne. Omtrent den kerkelijfcen strijd te Nije horne, die nu uitgeloopen is op de schor sing van ds Pijhacker Hordijk voor den tyd van drie maanden, wordt aan de Te legr. nog gemeld, dat de strijd dateert vanaf do beroeping van ds P. waarover de moderamen zich zeer ontstemd toon den. Toen de predikant op 29 Juli 1923 zijn intrede deed, na bevestigd te zijn door prof. dr Slotemaker de Bruine, moest zoo wel bevestiger als bevestigde door oen sterke politiemacht worden beschermd. De pastorie was verhulurd, zoodat de predikant z;ijn ambtswoning niet kon be trekken en genoodzaakt werd per auto heen en weer te reizen. Op 1 Dec. 1923 kwam de pastorie vrij en werd vervol gens door het huisgezin van den predi kant betrokken. Op 2 Dec. d.a.v. men had het niet vlugger kunnen doen wer den alle ruiten van de pastorie ingegooid. Infame stukken werden geplaatst in „De Ploeger" en in andere 'bladen en op allerhande manieren trachtte men den predikant het leven onmogelijk te maken. Naar aanleiding van beleedigende uit drukkingen in één dier stukken deed ds Pijnacker Hordijk aangifte bij de politie en het gevolg was. dat de heer G. de Beer, ouderling der kerk en hoofd der school te Nijehorne werd veroordeeld tot f 125 boete. De verstandhouding werd er hierdoor niet beter op en vergaderingen van het kerkbestuur werden niet gehou den of onmogelyk gemaakt. Klacht op klacht kwam binnen by het classicaal bestuur en hoewel dit wel eenige tucht maatregelen toepaste, is naar aller mee ning niet oip voldoende wijze ingegrepen. De ingekomen stukken zijn sinds 1926 nier door het kerkbestuur behandeld. De gemeente, die in het bezit is vam een prachtig kerkorgel ziet zich hiervan het gebruik ontzegd, daar dit door het kerkbestuur is afgesloten. Alleen, wanneer een vrijzinnig predikant een godsdienst oefening in de kerk houdt, wordt van het orgel gebruik gemaakt. In alle andere gevallen dpet ds Pijnacker Hordyk dienst als voorzanger. Om het den predikant nog onaange namer te maken, heeft het kerkbestuur voor de pastorie een prikkeldraad ver sperring laten aanbrengen op eigendom van de kerk. Hierdoor wordt do predikant en 'diens gezin genoodzaakt om altyd achterom te gaan. Slechts langs een mod derweg kunnen zy den hoofdweg bereiken. By een volgende gelegenheid, na een onmogelyk geworden vergadering van stemgerechtigde lidmaten, werden de pre dikant en een zijner aanhangers mishan deld, waarvoor een zekere B. B. f250 boete heeft moeten betalen. Toen op een visitatie-vergadering de predikant zich be- leedigend uitliet over het kerkbestuur, heeft dit bestuur deze kwestie aanhangig gemaakt by het classicaal bestuur, dat de zaak hoeft verwezen naar het provin ciaal bestuur, dat, zooals gemeld, den predikant hoeft geschorst op grond van zyn tyranniek optreden, terwyl de kerke- raadsleden een berisping ontvingen. Het betreft hier echter niet alleen een partykwestie, maar ook geldelijke aangele genheden zij'n aan dezen toestand niet vreemd. De kerk bezit n.l. vylf boerderijen. Do predikant krijgt als salaris de op brengst van drie dezer plaatsen; het kerk bestuur Tie opbrengst van twee. Volgens den predikant heeft hij recht op de op brengst van de. vyif plaatsen, en neemt hij dan ook niet genoegen met de op brengst van de drie. Ook hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Met belangstelling ziet men de uitspraak van de Synode op het beroep van ds Pijnacker Hordijk tegemoet. Tot hoofd der school te Sasput is tijdelijk benoemd de heer J. Versprille te Aardenburg. Gereformeerd Schoolver band. Onlangs hield de Commissie van Uitvoering haar gewone wintervergade ring, waarin onderscheidene periodiek we derkeerend© zaken konden worden af gedaan. Een groot deel van den tijd was gewyd aan (de behandeling van het Schoolartsenvraagstuk. Het rapport daar over aan de Algemeene Vergadering van 28 Mei zal binnenkort gepubliceerd war den. In het kort komt het oordeel hierop neer, dat de medische verzorging van| het kind uiteraard de taais der ouders is, dat de zorg voor hot medisch toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2