No. 84 Donderdag 9 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kleine boeren en landarbeiders. üendrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-oontrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. m. Notarisbenoemingen. ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeJ.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.*— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. 9 Een ander punt, dat 'hierbij de aan dacht trekt is het distri.butie-pro- oes. "Wie vergelijkt de prijzen, die de consu ment moet betalen en de prijzen, die de land- en tuinbouwers als regel voor hun producten ontvangen, gevoelt, dat hier iets wringt. Waar hier de fout schuilt is niet ge makkelijk aan te geven. De distribuanten, de middenstanders verklaren, dat bij hen de fout niet schuilt daar zij zich met zeer matige winsten te vreden moteen stellen. Bij den handel dan misschien? Hoe dit zij, dat er aan het -distributie proces iets hapert, is duidelijk. Het is een ongezonde toestand, -dat b.v., terwijl het fruit hij de kweekers in massa ligt te verrotten, omdat de noodzakelijke kosten niet zijn goed te maken, duizenden niet in de gelegenheid zijn van deze vruch ten te genieten. Er moet toch iets wringen, wanneer, als God -de gebeden om een rijken oogst ver hoort, -dien god-delijken zegen in den let terlijken zin met voeten getreden wordt, terwijl er anderen zijn, die er naar smach ten. Is hier niet Iets te d'oen vo-or onze tuinbouwvereenigingen, zoo noodig in, sa menwerking met de Overheid En het is evenmin gezond, dat terwijl de cohsumlenten betrekkelijk hoog-e prijzen betalen, de producenten zich vaak toet lage prijken tevreden moeten stellen. Uit wat wij tot nu toe opmerkten, blijkt wel afdoende, dat niet zoo gemakkelijk -een antwoord is te geven op de vraag wat er gedaan kan worden om de positie V-aio vele zwakke landbouwers te ver beteren en in het landbouwbedrijf meer welvaart te brengen. En daaruit volgt te vens, dat bet gemakkelijker is duidelijk te maken dat de loonen van de landar beiders vee-lal te laag zijia, dan aan te geven opi welke wij'ze de arbeidsvoor-' waarden verbeterd kunnen worden. Toch dient hier allereerst de vraag gesteld te worden of in het algemeen verbetering noodzakelijk tooet wor den geacht. Op die vraag is door sommige brief schrijvers een ontkennend antwoord gege ven, terwijl anderen deze vraag zonder Weer 'bevestigend beantwoordden. En wjj voegen hieraan toe, dat volgens da 'gegevens die ons ten dienste staan, ia véle gevallen, verbetering inderdaad zeer wenschelijk moet worden geacht. Terecht werd door een dar inzenders de opmerking gemaakt, dat men hier niet moet generaliseeren. Uit het feit, dat soms uiterst lage loo nen worden betaald, volgt nog niet dat dus over heel de linlie de loonen slecht zijd, -en evenmin volgt uit het feit, dat sommige arbeidersgezinnen soms tijdelijk een groot inkomen hebben een der inzenders noemde bedragen van f 3000 en f 4000 dat dus de arbeidsvoorwaar den niets te wenschen overlaten. Een der briefschrijvers wees ons ap de groote sommen, die sommige arbeiders gezinnen .in goede tijden uitgeven voor opschik en vermaak. Blijkt daaruit niet duidelijk, zoo vroeg hij, dat er zeer sterk Overdreven wordt? Maar daartegenover werd van and-ere zijde weer gewezen op de tallooze boeren, die er een eigen auto op na houden en waaimieei vaak, volstrekt geen kleine, ple zierreisjes worden gemaakt, terwijl velen uitstekend de kunst verstaan, bijl bepaalde gelegenheden de blommetjes buiten te zetten. Waaruit bij' meende te mogen afleiden, dat al dat zuchten over de slechte tijden maar larie is en niets an ders. H-et behoeft geen betoog, dat we, door zoo ta gjeUieraliseeren en allen over ©ene kam te scheren, deze belangrijke en inge wikkelde zaak wel wat al te oppervlak kig behandelen. Dit geldt ook in andere opzichten. k Als een der inzenders betoogt, dat met het booger worden der loonen de tevre denheid niet is toegenomen, maar dat er vaak veel meer ontevredenheid en onver schilligheid is bijl de arbeiders, dan vroe ger, dan zal hijf daarvoor wel goede gron den hebben. Hij- schrijft trouwens uit erva ring te spreken. Alleen, moet hieraan onmiddellijk' wor den toegevoegd, dat dit ook en evenzeer geldt van andere kringen, dan die der arbeiders, terwijl ook niet vergeten moet worden, dat loonsverhooging zonder meer nog weinig zegt. De koopwaarde van het geld is bijf vroe ger vergeleken sterk verminderd, waarbij komt, dat het levenspeil over heel de linie omhoog is gegaan. De behoeften zijn vermeerderd. Dit geldt van alle stan den zonder onderscheid. De -omstandigheden waaronder de bo-eren leven zijn anders dan die van een 30 a 40 jaren geleden. Het leven stelt andere eischen en er is niemand die daaraan ontkomt. Nog betrekkelijk kort was een- fiets een lux-artifcel, terwijl nu in vele gevallen een auto tot de noodzakelijke levensbe- hoieften wordt gerekend. Die levensverhoudingen zijn anders ge worden, de behoeften hebben zich onge merkt uitgezet, er is meer luxe, maar daaruit volgt nog niet dat een boer, die nu in een auto naar de markt rijdt en als dat p'as geeft eens een slippertje maakt naar Antwerpen of Brussel, zich gelukkiger gevoelt en meer tevreden is, dan zijn vader, die misschien al-s regel van de heenenwagen gebruik maakte, en die misschien met niet minder -zware zorgen te kampen had. Ook hier geldt en het is een waarheid, die altijd van kracht blijft en voor allen, dat het niet in -den overvloed gelegen is, dat iemand leeft van zijne goederen. blaar de eenheid? Hot mag als een verblijdend verschijnsel worden aangemerkt, dat telkens weer de vraag aan de orde wordt (gesteld of her- eelnigiing van Anti-revolutionairen eb Christelijk-Histoirischen toch niet mogelijk zo|ui z$h. De scheiding is er eenmaal, en 'tzoto al zijn de verschillen niet zoo gioot als 'tsomls wel schijnt zefcer niet gemakkelijk zijn beide partijen weer tot elkaar te brengen. Maar dit neemt niet weg, dat alles wat in deze richting on dernomen wordt, aanspraak heeft op onze b-ijzolnderQ belangstelling. Met ingenomen heid maken wij' dan ooik melding van wat h-et „Neiderlandsch Weekblad", het te Rot terdam verschijnende Obr. Hist, orgaan, hierover schreef. Na in herinnering gebracht fe hebben hoe door den heer Lohrnan op1 het einde vah zijln l-even op vereeniging van alle Christenen op politiek giebied werd aango- idropg'en, vervolgt het blad: „Ë-eïiige dagen voor zijn sterven heeft Loihmian -dan ook nog toet den 'heer C-olijh, den te'g'enwoordigan leider der anti-revolu tionaire partij, de hereeniging 'tusschen ainti-revoluiti-onairen en christelijfc-histori- sch-en ter sprake ge-bracht, waarbij1 Oo-lijn Lohtoiah beloofde niets te zullen doen wal dia hereemging in den weg zou kunnen staan Eén groote Protestantsche Partij ge vestigd -op positief Christelijken grond slag zou natuurlijk onze kracht ten zeer ste vensterken. Daarom moet eenheid van samenwerking ten sterkste bevorderd wonden, doch zulks moet natuurlijk niet beteekemen, dat men alle verschillen zou wegdoezelen. De een legt de-n nadruk wellicht meer op het Christelijke, de an d-ex op het Historische, gene weder op het Kerkelijke. Doch terwijl dus de n o o d- za-k-elijkheid van- samenwerking be staat, moet er niet een kunstmatige -eenheid in het leven worden geroep-en, dia per slot van rekening moet leiden tot wat wij zouden willen noemen een groots te-glemieene deeler-p-olitiek. Dat kan gleen po-litiek uiit één stuk zij'n, waarvan -Lobman de personificatie was. Zoo moeten wij ook zooveel mogelijk trachten samenwerking met onze zuster partij der anti-rwol'utiionairen te krijgen ■en een eerste stap in die richting zou kunnen wordein gedaan, indien de beide Hoofdbesturen of dagelijksche besturen ©elnige malen p>er jaar eens tezamen kwa- m-e-n en aan de „round table" gingen zit ten." Efiln kunstmatige eenheid - wordt dok door ons niet begeerd. Trouwens belt zou toeft zulk een een heid lOjojk al boel gauw gedaan zijn. Ver brokkeling' en wel naar twee kanten, zou ni-et Uitblijven. Doch hieruit, volgt niet dat we nu maar zonder meer in de bestaande schei ding moeten berusten, dat niet alles ge daan zou moeten worden, wat de eenheid en die samenwerking zou kunnen bevor deren. Regelmatig contact en ernstige samen- spreking tusschen vertegenwoordigers van beide partijen, zolu1 daarom ongetwijfeld aanbeveling verdienen. In de eerste plaats om' meer samen werking te verkrijgen. Maar dan öok om een groei in de richting van de eenheid te bevordexen. Want daétr moet be-t heen. Lijlm-en ©n krammen kan hier geen baat bt enigen. De eenheid .moet groeit a De „Goesche Crt." is het, met wat wij over dit onderwerp schreven niet eens. - Zij ergert zich aan de Steeds feller wordende pogingen der Antirevolutionai ren om overal haantje de voorste te wor den, voornamelijk op grond van gods dienstige en politieke belijdenis, betoogt verder, dat als de politieke opvatting van den bekleeder eener nief-politie-ke functie iets met deze functie uitstaande heeft, het notariaat-Pilaar, door lib-exalen groot giemaakt aan de familie der pioniers, dat is aan de liberalen beboo-rt over te gaan-, om dan verder uit te wijden over de machtswelliw* van de Antirevo lutionairen en te besluiten met er op te wijzen, dat de te benoemen functiona ris in de eerste plaats een goed nota ris moet zijn.. Uit den aard d-er zaak zijn wij- het met d-e laatste opmerking volkomen eens. Als de Minister de keus heeft tusschen een vrijzinnig oandidaat die volkomen voor zijn taak berekend is en eeni man van A.R. -of C.H. beginselen, die een brekebeen is in zijn vak, dan spreekt bet vanz-elf, dat aan den eerste de voor keur behoo-rt -te worden gegeven. Alleen, we voegen hieraan onmiddel lijk to-e, dat men met dergelijke redenee- ringe-n toch een weinig voorzichtig moet zijn. Bekend is dat vroeger de liberale foe^ windsiie-den jarenlang zich aan partijbe- noemingen h-ebben te buiten gegaan, om dat, bet hun niet mogelijk was in Antire volutionaire en Chr.-Historisch© kringen bekwame en geschikte menschen te ont dekken. Dit voorbeeld verdient geen navolging. Wij verlangen niet de benoeming van zekere eandidaten, alleen omdat zij tot een bepaalde partij of richting beho-oren. Maar wat wij wel willen en wat wij als een recht eischen is dit, dat aan alle Nederlanders dezelfde rechten wor den toegekend, dat bij- benoemingen re kening wordt gehouden met de verschil lend-s groepen der bevolking en dat aan de achteruitsfce-lling van bepaalde volks groepen die nog altijd valt waar te ne men, e-en einde komt. De liberalen hebben het „gelijk recht vo-or allen" vroeger nooit in toepassing willen brengen. „Nederland aan de liberalen", was toen hun leuz-e, „een leuze die later, maar niet vóór men zijn machtspositie had verloren, werd losgelaten en die de „G. Crt." al-thans wat de burgemeesters betreft, niet meer voor hare rekening neemt. Maar ten op-zichte van de notarissen wenscht zij- een andere gedragslijn ge volgd te zien. Daarbij moet de historische lijn wor den gevolgd, het notariaat moet als1 erfenis -overgaan -aan de politieke familie der pi-oniexs-, wat beteekent, dat het no tariaat in hoofdzaak voor de vrijzinnigen die nu eenmaal de overgro-ote meerder heid der notarisp-laatsen bezet houden, gereserveerd moet blijven. In dit opzicht toont de „G. Crt." zich een waardig leerling; van de „N. R. Crt.", die het vorig jaar met hare artikel-etn! over partijdige benoemingen zuik een lee-- lijke schaats reed. Hot is niet noodig dat wij hierop nar der ingaan. Geconstateerd kan worden, dat het oud- liberale in werkelijkheid zeer onvrijzin nige standpunt van de „G. Crt." in vrijzinnige kringen steeds minder verdedi gers vindt Alleen op één punt moeten wij nog even wijzen, n.l. de door de „G. Crt." gesignaleerde steeds feller wordende po- - gingen der Antirevolutionairen om ,over- a! haantje tie voorste te worden" en de „machtswellust waaraan de A.R. zich te bui-ten gaan". Ja, het is wèl erg. Blijkens een ten vorigen jaxe door onze „Rotterdammer" ingesteld onder zoek waren van de 832 notarissen 32, zegge twee en dertig antirevolutionair of motg geen 4 pot. En van tie 31 notarissen1 in' het ar rondissement Middelburg, zijn er niet meer dan 4 antirevolutionairen. Van machtswellust gesproken! frrf-tfc IbTIUi Pi f LLni O 1-1 rA /V. Dubbel is het genot toet Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! De vlootconferentie. En, een interview heeft de En'gielsdhe premier zich zeer optimistisch uitgedrukt o-v-er de vooruitzichten van de vlootcon ferentie te Londen. In de eerste plaats, z-eide Mac Dionald, heerscht er zulk een wederzij'dsch vertrouwen, dat wijl alle vraagstukken en geschilpunten van den grootsten slagkruiser tot den kleinsten! onderzeeër op de agenda zullen plaatsen ter 'gédachtenwisseling. Er zijln. daarbij een of twee moeilijke, maar volstrekt, ni-et onoplosbare punten al-s alle deelne mers met denzelfden geest bezield blijven. Groot-Brittatonië hoopt voorstellen te kunnen doen, die een aanmerkelijke be perking der bewapening zouden beteefcei- nen zonder dat de veiligheid des lands ex in hetminst door in gevaar zon wor den gebracht. Reute-r meldt uit Washington: D-e Amerikaansche delegatie naar de vlootconferentie zal vandaag scheep1 gaan- Ziji wordt begeleid door algemeen® blijken van igioeden wil en goede w-enschen, zoo als in -de politieke annalen van de Ver. Staten nog niet eerder is voorgekomen. Ondanks het heerschende optimisme ga ven pers en publiek zich rekenschap van de tallco-ze complicaties, die zich kun nen voordoen en die zoo gemakkelijk de schoon© perspectieven kunnen ver- De „Muette de Portie!" ie Gent vertoond onder de bescherming van politie en gendarmen. Met goedkeuring van het stadsbestuur is te Gent in den Kon. Franschen Schouw burg de vierinjg van het eeuwfeest der Belgische revolutie ingezet met de voor stelling Van het tweede bedrijf van de opera „La Muette de Portici", hetzelfde werk, dat, als bekend, in Augustus 1830 het sigiiaal werd voor de ontketening van de oproerig® beweging te Brussel. Dia voorstelling was georganiseerd door de Gentsche afdeeling; der annexionisti- sche ©tl fascistische „Jeuiness-es Nationa- le-s" van Pierre Nothomb en werd bijge woond door den liberalen anti-Vlaamisch- gezimden burgemeester der stad, Van der Stelg®n, en den eveneens liberaal-franskil- jonschen wethouder Carpe-ntier. De Vlaamsche liberalen hiel-den zich afzijdig. Die opbrengst van het feest was be stemd voor de anti-'Vlaamsche Eco-le des Hautes Etudes, door een groep Gent sche indhstrieelen en Bxusselsche banklen in het. leven geroepen -en gehouden om- de veraederlandsching van het universi taire onderwijfs in Vlaanderen te bestrijl- deïi. Die Gentsen© burgemeester had strenge orde-maatregelen1 .bevolen. Meer dan der tig 'politiemannen, in uniform en buTger- kl-eeding;, bewaakten de toeschouwers die die p-opulair© plaatsen bezetten, terwijl verder, in den schouwburg, ook nog een neserve-afdeeling van 25 politiemiannen' -en 33 gendarmen onder bevel van een majoor d-e gebeurtenissen zat af te wacli- ten> groepjes gendarmen en piolitie-agenl- tem in de omgeving patrouilleerden mi de Binnenland. D-e tweede Haagsche conferentie. D-e Alg. Synode der Ned. Horv. Kerk over het reorganisatie-ontwerp. j Ernstig ongeluk te Amsterdam. Twee per sonen verdronken. De classificatie bij het spoorwegpersoneel. Buitenland. Groote temperatuursverschillen in Ame rika. Wederom! disconto-verlaging der Enge1 sch-e bank? Brutale overval in China. De a.s. vlo-ot-conferentie. Vlaamsche café's eveneens- onder pöliti-Or neele bewaking waren gesteld. Er hebben zich dan o-o-k ge-en noemenswaardige inci denten voorgedaan. Brutale overval in China. Een troep communistische bandieten! heeft te Foetsjoiu de deelnemers aan een officieel diner overvallen. Die misdadigers hielden de gasten met hun revolvers in bedwang, bonden hen met toiuw-en vast en vo-erden hen mee. 'Onder de slachtoffers bevinden zich o.a. Yang Sjoe Tsjoeang, oipp-erbtevelhebber der Cihineesche 'vloot, d-e gouverneur van de provincie Foekien! en nog vijf ^undere leden der provinciale regeerin'g van Foekien. Yang Sjoe Tsjoeang wordt öp het. Oogenblik op ©en onbekende plaats te Foots jo-u als gijzelaar vastgehouden; de andere gevangenen zijta stroomopwaarts van de Minkiang weggevoerd. De provincie Foekien wordt al gerui- m-ein tii-d do-or communistische benden die zich „het volksleger" noemen, geter roriseerd, maar dit is wel he-t brutaalste stokje van deze bandieten. Huiszoekingen bij socialisten. De Italiaansche politie, die de laatste dagen een druk tracht uit te oefenen op de Belgische en Fransche politie in verband met de zoogenaamde complotten wil nu ook de Belgische socialisten in de zaak betrekken, meldt „Het Volk". Zeer onverwacht werd er Woensdagna middag een huiszoeking gedaan in het bureau van de partijfederatie van Ber gen in de provincie Henegouwen. Deze huiszoeking had betrekking op de aan houdingen der anti-fascisten te Parijs. De federatie-secretaris werd zelfs ander half uur door de politie verhoord. Deze heeft een aantal anti-fascistische bro chures uit het partij-bureau meegeno men. Deze actie der politie heeft in de Bo- rinage groote beroering onder de arbei ders gewekt. De Welfenschat. De welfenschat, het voormalig bezit van den hertog van Brunswijk, is ver kocht aan de Goldschmidtmusea te Berlijn en. New York. De schat, waarvan een deel naar de Ver. St. zal worden overgebracht, bestaat uit 82 stukken, waaronder zich het ver maarde Welfenkruis 'bevindt. Tien jaar Versailles. De arbeidscommissie van Duitsche bon den heeft ter gelegenheid van het JO jaar van kracht zijn van het verdrag van Ver sailles een oproep gepubliceerd waarin verklaard wordt,dat het Duitsche volk recht heeft op een 'herziening van het verdrag. Voorts wordt de noodzakelijkheid be toogd om strijd te voeren tegen de be wering, dat Duitschland alleen de schuld vo-o-r het uitbreken van den wereldoorlog draagt. Vo-or dezen strijd is de eenheid van het Duitsche volk noodig, zoodat hier geen partijen moeten bestaan. Het beroepsgeheim van den journalisL Te Johannesburg is David Lorew, ©en van de redacteuren van de Rand Daily Mail, die onlangs gewaar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1