No. 83 Woensdag 8 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kleine boeren en landarbeiders. HeÉiise&Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. w Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Beiangrijkste Nieuws* ALLE per I Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VER- y v; Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersif 0.05 Prijs der Adverteniiën; 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. n. Wanneer wij aannemen, dat de positie, met name van tal van kleine boeren, van dien aard is, dat zij niet in staat zijn de loonen van land-arbeiders, ook al zijn die op zichzelf te laag, te verhoogen, dan komt vanzelf de vraag aan de orde, wat er gedaan kan worden om hierin verbe tering te brengen en tot meer gezonde verhoudingen te komen. In de Tweede Kamer is hierover bij de behandeling van de Landbouwbegrooting in den breede gehandeld, maar afdoende maatregelen werden door geen der spre kers aan de hand gedaan. Er was veel gepraat in de ruimte, waaruit blijkt, dat er meerdere afgevaardigden zijn, die den landbouwer een goed hart toedragen, maar waar men niet zoo heel veel wijzer van werd. De steen der wijzen bleek ook hier nog niet gevonden. Misschien dat een wettelijke regeling van de pachten eenige verbetering kan brengen, maar naar gebleken is, uit wat omtrent de ingediende ontwerpen van be voegde zijde werd opgemerkt,, mogen hier niet te hooge verwachtingen worden ge koesterd. Bij de vaststelling van de pachtsom zal toch altijd met de verkoopwaarde van den grond rekening moeten worden gehouden, waaruit blijkt, dat, zoolang de grondprij zen zoo hoog zijn als thans het geval is, de pachten niet zullen dalen, wat uit den aard der zaak ook geldt van de hypotheek renten. Alleen vermeerdering van cultuurgrond en mogelijk bevordering van het tuin bouwbedrijf, zal hier misschien uitkomst kunnen geven. Wat betreft de vermeerdering van voor tuinbouw geschikte gronden, moet hier echter al dadelijk aan toegevoegd worden, dat hiervan niet veel kan worden ver wacht. Door de droogmaking van de Zui derzee, de ontginning van woeste en de 01 twatering van andere gronden, kan wel eenige verbetering worden verkregen, maar als men rekening houdt met de na tuurlijke vermeerdering van het aantal gegadigden, dan kan de invloed hiervan toch nooit zoo groot zijn. Hierbij mag ook niet uit het oog wor den verloren, dat in sommige streken de vraag niet is, hoe krijgen we meer grond ter beschikking, maar, hoe zullen we den beschikbaren grond behoorlijk kunnen be werken. De voortdurende ontvolking van het platteland, ook in Zeeland men zie er de bevolkingsstaatjes maar op na heeft ons hier wel het een en ander te zeggen. Een andere zaak, zeker van niet min der belang, is de onevenredige verhouding tusschen productiekosten en de prijzen dér producten. Dat hier iets wringt, kan ook de niet- vakman begrijpen. Hierin zou verbetering kunnen komen door betere voorlichting bij den uitvoer en voorts ook, als het niet gelukt de hooge tarieven in het buitenland te ver lagen door de invoering van een on derhandelingstarief, zoodat wij: niet bij' het afsluiten van verdragen, enz. aan handen en voeten gebonden zijn, maar in staat zijn, betere voorwaarden te bedingen. De tegenwoordige regeering is althans niet ongenegen dit vraagstuk onder de oogen te zien. Dat is althans iets, al is het voorloopig niet veel meer dan een vogel heel hoog in de lucht. De vraag is echter, of het al niet te laat is, om in deze richting iets van be- teekenis te bereiken. In tal van landen zijn de tariefmuren zóó hoog, dat men soms wel geneigd is, zooal niet over ver laging te praten, dan toch zekere toezeg gingen te doen, dat verdere verhoogingen achterwege zullen blijven. Zelfs neemt men hier en daar den schijn aan, dat men van verlaging niet geheel afkeerig is, en dan wordt het er voor onze Regeering alweer niet gemakkelijker op, in andere richting te sturen. Men kan het betreuren, dat 'hier vroe ger, toen de omstandigheden nog geheel anders waren, het vrijhandolsdogma v.rd gehuldigd, ook als dit was tot schade van onze producenten, maar ongedaan ma ken van wat vroeger misdreven werd,is minder gemakkelijk. Mr Pierson,. één der liberale verheerlij- kers van den zg. vrijen handel, heeft het vroeger openlijk uitgesproken, dat, wie den vrijen handel huldigde, zich als regel met mindere productie en met lagere loo nen tevreden zou moeten stellen, en zoo is het in de practijk ook gegaan. Er is hier door dik en dun aan den z.g. vrijen handel vastgehouden, met het gevolg, dat het nu minder gemakkelijk is dan het oppervlakkig wel schijnt, een an deren koers in te slaan. Een onzer briefschrijvers deed een ra dicaal middel aan de hand. „Laat", zoo schreef hij, „de Regeering den graanimport stop zetten en ons een loonenden tarweprijs garandeeren, dan zullen w ij wel gaan bouwen en de landbouw was gered". Deze oplossing is echter wel wat al te simplistisch. Wij wonen nu eenmaal niet op een eiland, dat met de overige wereld niet te maken heeft, maar het kleine Nederland maakt deel uit van het groo ts wereldgeheel, is daarvan to vele op zichten afhankelijk en zal daarmee elk oogenblik moeten rekenen Dit neemt niet weg, dat het jammer blijft, dat bij de tariefwetgeving wel altijd met de belangen van den nandel gerekend is, meer dan met die van land- en tuin bouw, Opzegging van 100.000 tabaksbewerkers. Naar de centrale bond van Duitsche groothandelaren in de tabakbranchsi mee deelt, hebben' de bijl den bond aangeslo ten firmla's gisteren hun arbeiders opge- zeigld. Biij' ctezett mlaatregel zijh in geheel Duitschland 1000 firma's met in totaal oibgeveer 100.000 arbeiders betrokken. Naar die vakvereeniging van het per soneel meedeelt, betreft het hier alleen een maatregel van voorzorg. De ïüeuwe bepalingen voor den tabakshandel hebben den firmla's in Duitschland aanleiding ge geven, de prijzen opnieuw vast te stel len, waarbij inlichtingen zijn ingewonnen, of onder deze voorwaarden een meer ren dabel bedrijf voor de toekomst gewaar borgd is. In verband met deze berekeningen is ,tot deze opzegging besloten. Het anarchistisch complot. In aansluiting op de dezer dagen ge publiceerd o berichten uit België betref fende een anarchistisch complot tegen den kroonprins van Italië en zijh bruid prinses Marie José van België, waarin ook de naam van den Nederlandschen anarchist Maurits Stevens werd genoemd, wordt het navolgende medege deeld De politie te Brussel hlaid zich tot de politie te Amsterdam gewend met verzoek, een .onderzoek te willen instel len naar genoemden Maurits 'Stevens, secretaris van de anarchistische jeugdin- ternationale en té Amsterdam woonachtig Bijl de Brussel gearresteerde anarchisten was immers in notities diens naam en adres 'gevonden, terwijl de politie te Brus sel mededeelinlgen had ontvangen, dat Stevens bij het complot betrokken zoude zijln. De centrale recherche te Amsterdam1 heeft daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek,, dat Stevens nog steeds te Amsterdam vertoeft en Neder land in het laatste half jaar niet heeft verlaten. Door de recherche 'gehoord, verklaarde Stevens, dat het zeer wel mogelijk is, dat buitetolandscha anarchisten zijh naam en adres kennen, omdat deze in het or gaan der „Anarchistische Jeugd Interna tionale" vermeld staan. Op grond van het ingestelde onderzoek meent de centrale recherche dan ook, dat Maurits Stevens bij het complot niet is betrokken. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 30 December 1.510.200, di'. 206.643 moer dan op 16 Dec., maar 10.530 minder dan een jaar geleden. Er is wat normaal is een graote vermeerdering van het aantal werkloozen geregistreerd, onmiddellijk na Kerstmiin. Hot "aféleyen en do pandhuizen. De „Luster Lloyd" schrijft,, dat sedert menschenheugenis te Boedapest niet zoo'n vroolijk oudejaarsfeest gevierd is als dit jaar. Van een der moderne bars wordt verteld, dat de toeloop er zoo reus achtig was, dat tot 's ochtends 8 uur de politie de menschen, die naar binnen wil den, in de file moest houden, terwijl in de uren van middernacht, tot 7 uur in de Andréssy-straat het automobielverlceer zoo druk was als anders alleen op mooie zomerdagen. Waar halen de menschen, vraagt het blad, bij de heerschende oeconomische crisis het geld daarvoor vandaan? In antwoord hierop vermeldt het, dat op 31 December in de Boedapester pandhui zen 7593 voorwerpen tot een gezamenlijk bedrag van 187.300 pengö werden ver pand. Intusschen weid echter in den oudejaarsnacht natuurlijk een heel wat grooter bedrag door het k-: g ut gejaagd Smuts' contra Eoover. Generaal Smuts, die op het oogenblik te Boston vertoeft, heeft in een inter view zich tegen het denkbeeld van pre sident Hoover verklaard om schepen met levensmiddelen in tijd van oorlog onschendbaar te verklaren. Hij wees er op, dat het denkbeeld om den oorlog op deze wijze humaner te maken reeds herhaaldelijk is geopperd doch dat tel kens bij eerste gelegenheid de verwe zenlijking daarvan onmogelijk is geble ken. De a.s. vlootconferentie. President, Hoover zal op een klein de jeuner de Amerikaansche gedelegeerden naar de vlootconferentie te Londen ont vangen, 'die naar New Vork vertrekken om zich daar op 9 dezer in te schepen. De „Times" betoogt in een hoofdartikel over de aanstaande vlootconferentie te Londen, dat 'n practische stap in de goe de richting zou gedaan kunnen worden door een verdere beperking van de groot te der slagschepen. Het blad begrijpt niet, waarom op de Washingtonsche conferentie -de maximale tonnenmaat moest worden vastgesteld op 35.000 ton. In werkelijkheid is nooit een afdoende reden aangevoerd, waarom een slagschip zelfs maar half zoo groot moet zijn. De eenige verdediging voor deze zoo in den smaak vallende schepen is, dat een an der land ze heeft gebouwd, of zal houwen. Het i-s de wedijver, die het slagschip van 35.000 ton in het leven riep. De strategie vereischt ze niet, en de zuinigheid ver oordeelt ze. Het zou een moedige en tot de volks verbeelding sprekende stap geweest zijn ten behoeve van den vrede en de zuinig heid, indien Groot-Brittannië, Amerika en Japan, de eenige drie landen, die speci aal 'belang hebben bij slagschepen, konden besluiten, liever op gezond verstand te steunen. Een dergelijke overeenkomst zou niet nalaten een machtigen invloed te hebben op alle volgende en minder imak-. kelij'ke zaken der conferentie. Voor de vlootconferentie worden meer dan 1000 bezoekers te Londen verwacht. Bleihalve de afgevaardigden en hun staven en de marine-deskundigen worden 300 correspondenten verwanht. Het is onzeker, hoe lang de conferentie zal duren. In olfficieele kringen wordt verzekerd, d'at zijl twee maanden en zelfs langer zal duren. Het beroepsgeheim van den journalist. Te Johannesburg is tulsischen de over heid en de pers een conflict gerezen door dat twee journalisten geweigerd hebben, de magistraat inlichtingen te verschaffen over een onwettige loterij, daar ter stede gehouden. Een dezer journalisten, ©en zekere Louw, was aanwezig bij de trek king, de andere, een zekere Go'pe, is in het bezit van bijzonderheden nopens het uitbetalen van de prijzen. Beiden wer den voor de rechtbank gedaagd, die met gesloten deuren vergaderde en beiden be riepen zich op het journalistieke beroeps geheim en weigerden inlichtingen. De minister van justitie heeft thans bepaald, dat de wet haar loop moet heb ben, indien de journalisten blijven wei geren. Volgens de Zuid-Afrikaansche wet kunnen zij1 weg,ens „contempt of court" (minachting voor de rechtbank) acht da gen lang worden opgesloten; en eventueel telkens opnieuw. De Journalistenvereeniging heeft zich de zaak der twee journalisten aange trokken en is bereid om, wanneer zij inderdaad gevangen worden gezet, een proces tei beginnen, teneinde van hooge rechterlijke instanties een uitspraak te verkrijgen omtrent de quaestie van de persvrijheid. Korte betichten. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de commissaris van buitenlandsche za ken, Tschitscherin Maandagavond in Moskou aangekomen, waar hij onmiddel lijk met een ziekenauto naar een zieken huis werd vervoerd. Tschitscherin is dermate uitgeput, dat besprekingen met de hoogste instanties der partij door hem niet kunnen wor den gehouden. Hij zal minstens 10 dagen te bed moeten blijven. Volgens een Poolsche statistiek zijn in 1929 in de Poolsche dorpen en gemeen ten niet minder dan 19.646 gebouwen door brand vernield. Ernst Bernard Taohow, di© da auto bestuurde, waarin da moordenaars van Rathenau zaten, en die wègens medeplich- tigïueid aan den moord op den staatsman tot 15 jaar gevangenisstraf was yerwr- deald, is gisteren voorwaardelijk in vrij heid gesteld na de helft van zijn straf te hebben ondergaan. Volgens een telegram uit Boekarest is het in de Roemeensche hoofdstad na communistische betoogingen tot felle bot singen tusschen communisten en de poli tie gekomen. Tal van betoogers zijn inge rekend. Do schouwburgdirecteuren in Pa rijs hebbein besloten alle theaters te slui ten. Z.ij willen daardoor protesteeren te lgen de fe hooge belasting der schouw burgen. De termijn der sluiting is nog niet bekend gemaakt. De kerken in-Engeland en Wales en de Vereenigde Staten hebben Zondag 19 Jan. vastgesteld als een bededag voor het succes der vlootconferentie. Dezer dagen maakten wij1 melding van eed raadselachtige griepachtiige epi demie te Brighton en Hove, waardoor honderden personen waren aangetast en waaraan verscheidenen bezweken. Thans wordt gemeld, dat is vastgesteld, dat de ziekte moet worden g'eweten aan het ge bruik van besmette melk. D© boerderij waar deze melk vandaan kwam, staat thans onder scherpe controle. Men hoopt thans de epidemie te bezweren. Voor de eerste m'aal sinds het be staan van de Sovjet-linie is te Moskou op een der pleinen een staatswinkel voor paardenvleesch geopend. Het vleesch is zonder levensmiddelenkaart verkrijgbaar. In de buurt van Lerma op den straatweg van Santander naar Madrid is een autobus van een brug gereden en in de rivier terecht g'ekoniqn. Zes personen werden bij dit ongeluk gedood en zes ern stig 'gewond. In de gistermiddag gehouden zitting van den Bierijjnschen gemeenteraad wil den de communisten een interpiellaitië bonden, in verband met de botsing,en die m het Oosten van de stad tusschen cojmmunisten en politie hadden plaats gehad. Toen hun de toiestemming tot het houden van deze interpellatie werd ge weigerd, schopten zijl zooveel kabaal, dat die zitting na eemgen tijd moest w,orden gesloten, zonder dat een enkel punt van de agenda was behandeld. De maand November van het af- geloqpien jaar is op de Britsche eilanden- da natste maand sedert vijftig jaar ge weest. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. De een na de andere auto der huiten- landsche gedelegeerden, aldus het „Va- derl.", reed vanmorgen het Binnenhof af, toen de portier van den Raad van State den mooien looper uit ging leggen. En van alle kanten kwamen reeds de leden van den Raad. De fotografen speurden iets nieuws. En plotseling ging het van mond tot mond: de Prinses komt op de vergadering van den Raad van State. En werkelijk bleef de afzetting der po litie, die anders na het wegrijden van den laateten gedelegeerde wordt opgeheven, gehandhaafd, Eu de yroote inapaoteur, die door Bi|a imposante gestalte over het geheele plein mi i i TT i to r ■- Binnenland. De Tweede Haagsche Conferentie. Voorloopig Verslag der Eerste Koteer Over da bêlastingontwerpen. Prinses Juliana in den Raad van State. De Alg. Synode der Ned. Hfefv. Kerk over het reorganisatie-plan. 1 Overleden de heer D. Mulder, Oud-burge» meester van Ovezand, Driewegen, en Nisse. Die onrust in Indië. Buitenland. De a.s. vlootconferentie'. Het huwelijk van den Italiaanscheu Kroonprins en Prinses Marie José van België. Die veirdeeling der directeurszetels der In ternationale Bank. Het anarchistisch complot. domineert wee den snoodaard, die kwaad wil, zijn greep moet van ijzer zijn posteerde reeds zijn agenten in den omtrek van den mooien looper. Dat was een 'buitenkansje voor de foto grafen. De buitenlanders pleegden overleg met bevriende hinnenlanders, de plaatsen werden verdeeld, en werkelijk, een paar minuten voor half twee kwam een sein van agent tot agent door naar het Binnen hof: de auto is in aantocht. Even later reed H. K. H. Prinses Juliana in een open auto, wapperende standaard voor op, aan. De Prinses zag er leuk uit, met een mo dieus hoedje, nauwsluitend om het hoofd en een getailleerden donkeren mantel. Zij heeft den leeftijd nog niet om bezadigd te zijn. Zij gunde den livreibediende dan ook nauwelijks tijd de reisplaid terug te slaan, zij greep haar actetasch, stapte over de plaid heen, sprong uit den wagen en stak hartelijk en zonnig haar hand den vice- president, Mr Dr F. A. G. 'graaf van Lynden van Sandenburg toe en begroette daarna Jhr Mr Dr J. D. H. Beaufort. Dan wipte zij het blauwe 'Stoepje op, langs den salueerenden inspecteur en pórtier en 'wandelde, druk pratend met de beide heeren de gang in naar de trap. De fotografen hadden nauwelijks tijd om te knippen, zoo vlot ging alles. Maar zij werken met groote lenzen en daaróm zullen dezer dagen wel vele foto's ver schijnen, met wie weet welke vreemde onderschriften. Raad van defensie. Bij Kola. besluit van 4 Deo. is aan mr W. L. b'axotn de Vos van Steenwijk, ih verband mat zijh benoeming tot voor zitter van de eerste 'Kamier der Staten- Gemeraal, o!p zijh verzoek, eervol ontslag verleend a,ls niet-mjlitair lid van den raad van defensie, met dankbetuiging voor de door hem in deze betrekking bewe zen diensten. Voorts zijh benoemd tot niet-militair lid Vain genoemden raad jhr mr C. de Savornin Lobman, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal,im mr P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester der ge- meanite Rotterdam. Alastrim en encephalitis. In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 is te Rotter dam voorgekomen 1 geval Variola minor (alastrim). In de week van 29 December 1929 tot en rnet 4 Januari 1930 werden geen ge vallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid gebracht. Aflevering van entstof door de koepok- inrichtingen In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1374 personen, te Rotter dam. 130, te Groningen 5, totaal voor 1509 personen. - -■

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1