Maandag 6 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Bij Gevatte Koude Qanjanjrin- ij nat-Koud W eer Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. KVWWI "tabletten 2^^ Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE Januari vervallende per 1 COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.OB Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Notarissen. Over notajisbenoeniingcn schreef enkele weten geleden de Zeeuwsche btriafschrfj- ver in „De Standaard": „In Goes-, het bekende centrum! van Ziuid-Beve'lamd, zijn dirie notarisplaatsen. Die ©ene is bezet door een R.Kath. en de beide andere tot heden door liberalen. Wie de politieke verhoudingen in dil stadje tent, zal dit natuurlijk al direct iietwat wonderlijk vinden. Nu heeft een dezer beide liberale niö- tarissen, om gezondheidsredenen, tegen 1 Januari ontslag gevraagd en verkregen En aangezien het vacant komende kantooi eeto. drukke practijk heeft, zal zich wel een groot aantal sollicitanten hebben aange meld. t Ho© staat hot nu met de notarissen -op Zuid- en Noord-Bieveland? Wat het laatste eiland betreft, de eenige notaris die daar is, is van vrijzinnige richting. Hij1 verving ©enige jaren geleden een Anti- reviolutiotntair. t En op Zuid-Beveland zijn er, buiten Goes, notarissen te Ovezand (liberaal), Kapelle (idem), Kruiniragen (idem) en 's Gravenpolder (idem), terwijl er te Hein- kiens zand ©en vacature is, waarin, voor- zoover mij bekend, nog niet is voorzien. Op geheel Zuid- en Noord-BevelanxJ treft men dus slechts één R.K. en geeii enkelen A.R. notaris aan. Ook wat het notariaat betreft, leven de Vrijzinnigen in Zeeland dus ver, zeer ver boven hun stand. Want hoe zijtn, blijkens den uitslag der laatstgehouden Tweede Kamer-verkiezing, de politieke verhoudingen? Op de Antirevolutionairen werden op deze eilanden uitgebracht 4848 stemmen, de R.K. 3697, de Chx.-Hist. 7664, de Stk. Genef. .2519, is samen 18728 stem men. De Vrijheidsbond verkreeg1752 stemmen, de Vrjfz.-Dem. partij 2221 en tel ik bij deze twee partijen nog Ter Hall, Floris Vos en Braat, dan krijg ik ©en totaal van 4515 vrijzinnige stemmen, dat is aqg, niet zooveel als op de Antirevo lutionairen alleen zijn uitgebracht. En toch bij'rua alle notarissen op Zuid en Noord-Beveland vrijzinnig! Is, het dan wonder, dat een Antirevo lutionair wel eens 'kriebelig wordt, als hij de cijfers van de stembus rustig bekijkt -en dan tevens bedenkt, dat de Vrijzinnigen maar aldoor de meeste hocge ambten be zet hondein?" Nadat dit geschreven werd, is de va cature te Heinkenszand vervuld door een man van vrijzinnige richting, zood&t de' achterstand van de rechtsche partijlen nog al grooter is geworden. Een reden temeer om te verlangen dat in de vacature te Goes een man van! Antirevolutionaire óf Chr. Histori sche beginselen zal worden benoemd. D© billijkheid hiervan behoeft niet te worden betoogd, en zal ook door alle vrijzinnigen zonder onderscheid, worden gevoeld. Die verhoudingen in dit gedeelte van Zeeland zijn van dien aard, dat de be noeming van ©en vrijzinnigen candidaat, althans wanneer er ook ernstige candida te» van andere richtingen zijh, naar het ons voorkomt, niet is te verwachten. De Antl-Fascisten-complotten. De politie te Genève blijft uitgebreide voorzorgsmaatregelen treffen voor de op 13 Januari beginnende vergadering van den raad van den volkenbond, zulks in verband zoioals men weet, met de ar restatie van 3 antifascisten te Parijs, die met andere nog niet opgespoorde mede plichtigen plannen voor een aanslag heb ben voorbereid. De Geneeifsch'e politie volgde reeds sinds langen tijd het spoor van de orga nisators van het complot tegen de Ita liaanse!» volkenbon-dsdelegatie. Men wist; dat tusschen Berneri en een in Genève vertoeven den Italiaan zekere betrekkingen bestonden. D© autoriteiten kregen tot nu toa echter gsani aanwijzing;, dat de briefwisseling tusschen beide per- Bonen van misdadigen aard 20a zijn. Voor de op 13 Januari te Genève be ginnende zitting van den volkenbonds- raad zijn omvangrijke politiemaatregelen getroffen. De buitenbewaking van het vol- tenbondsgabouw geschiedt dag; en nacht door de gendarmerie. Alle uitgangen van het volfcenbondsge- bou.w worden door de veiligheidspolitie bewaakt. De Geneefsche politie deed huiszoekin gen in de woning van Italiaansche an archisten. Er werd een uitgebreide cor respondentie gevonden, waaruit bleek, dat zij in permanente verbinding stonden met buitenlandsche anarchisten. De kalenderhervorming in Rusland. In Rusland wordt, zooals bekend, een hervorming van den kalender overwogen. Volgens een bericht uit Moskou is het met deze hervorming belaste bureau thans met de werkzaamheden zoover gevorderd, dat een plan ingediend kan worden. In dit plan wordt voor-gesteld, de tijd rekening in Rusland met het jaar 1917, het jaar van de Octoberrevolutie, te laten beginnen. Het jaar 1930 zou -dus in Rus land het jaar 14 worden. Het jaar zou met 1 November beginnen. Het jaar wordt ingedeeld in 360 werk dagen en 5 revolutionaire feestdagen. Op deze feestdagen zullen de arbeiders niet werken. Voorts zullen de arbeiders bij -de -onafgebroken werkweek na iedere vier arbeidsdagen ©en rust-dag hebben. Het aantal en de namen der maanden blijven onveranderd. Tante Pos In Engeland. Na- het uitlekken van een door de En- gelsche posterijen geheim -gehouden dief stal van een postzak te Cardiff, -die 1000 pd. st. aan bankbiljetten inhield, maakt de „Evening News" thans gewag van een nieuwen diefstal van een aantal aange- teekende pakketten,, ditmaal te Bristol, tij dens de groote Kerstdrukte. Ook dezen diefstal hadden de Posterijen niet be kend gemaakt. Dit is nu reeds de zeven tigste -diefstal van postzakken sinds begin 1929. De postmeester-generaal Lees Smith heeft de verontwaardiging grooter ge maakt, doordat hij weigerde een deputatie te ontvangen van het stadsbestuur te Twickenham en van andere corporaties, die gekomen waren -om aan te dringen op een beteren postdienst. Het huwelijk van Prins Umberto. Naar één der bladen beweert, is de Bel gische politie het plan voor een aanslag op bet spoor gekomen, welken anarchis ten op den koninklijken trein, op weg naar Rome, hadden willen uitvoeren. De politie moet in het bezit van een schets zijn gekomen, waarop duidelijk de plaats aangegeven was, waar men den trein in de lucht wilde laten vliegen. De meeste buitenlandsohe stations, wel ke de trein moest passeeren, werden extra bewaakt. Uit Ghiasso wordt gemeld: De Italiaansche koninklijke -trein, met de Belgische koningsfamilie, is Zaterdag om 5.50 uur de Italiaansche grens ge passeerd. Het volk juichte den Belgischen koning en Prinses Marie José levendig toe, tij dens het oponthoud -te Chiasso. Economische crisis in België. De gevolgen van de economische crisis doen zich op langzame maar gestadige wijze in het economische leven van Bel gië gevoelen. Na de diamantnijverheid, een deel van de textielnijverheid en de spiegelglasnijverheid, worden thans ook de glasblazerijen getroffen. Voor het einde van de maand zullen de glasbla zerijen van het bekken van Charleroi, die nog niet mechanisch zijn ingericht, ge sloten' worden. Het grootste dok ter wereld. Het korten tijd geleden in Japan ge opende nieuwe droogdok der Japansche marine is het grootste dok van deze soort ter wereld en tegelijkertijd de belangrijk ste basis van de Japansche vloot. Het dok kan het grootste slagschip of vier kruisers van tienduizend ton te gelijkertijd opnemen en is grooter dan het Britsche dok van Singapore. Met den bouw van het dok was reeds in 1921 een aanvang gemaakt In verband hiermede is interessant - de verklaring van den Japanschen gede legeerde op de vlootconferentie te Wa- katsoeki, dat Japan niet voornemens is op de conferentie de kwestie van de KOOrtS Kneumatie K Wettig beschermd tegen VervaJschmgen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct. Bi) A.potb" en Drogisten vlootbasis te Singapore ter sprake te brengen. Brand in het Kapitool te Washington. Vrijdagavond is brand uitgebroken in het Kapitool te Washington en wel in het vertrek, waar het archief van het Huis van Afgevaardigden is opgeborgen. Om 7 uur klonk het brandalarm en ter stond renden de brandwagens onder het gehuil der sirenes door de staten. Om kwart voor acht was men den brand reeds meester. Het vuur hal klaarblijke lijk reeds uren lang liggen smeulen vóór het werd ontdekt. De brand heeft aan het gebouw een schade veroorzaakt, die op drie duizend dollar wordt geschat. De vele standbeel den in de vestibule en de olieverfschil derijen in de gang bleven ongedeerd. Men gelooft dat de dikke muren van de kamer, waarin zich de documenten be vinden, voorkwamen dat de brand afme tingen aannam, die noodlottig hadden kunnen worden. Korte berichten. Uit Kassei wordt gemeld, dat in de badplaats Hersfeld een diphterieepidemie is uitgebroken, die een buitengewoon ernstig karakter heeft. Tot dusver zijn er in het ziekenhuis zeven kinderen aan overleden. Do Bedijruscih© communiste® orga- niseeren nog steeds betooigingen van werkloozen ©n dit gewoonlijk e-lken avond op ©en ander punt der stad. Deze demon straties ontaarden meest in relletjes en de politie ziet zich dan verplicht han delend op te -treden. Bij een dergelijk incident, daifc Vrijdagavond in het Zuid oosten der stad plaats vond, werden 27 personen ingerekend. Ongeveer 75 patiënten van het Ru- dolf Vorchow-ziekenhuis te Berlijn zijn ©en hongerstaking begonnen. Het zijn meest jeugdige zieken, die ontevreden wa ren over bet voedsel. Naar gemeld wordt, beeft men intusschen de opstandige nei ging bezworen en hebben de patiënten "s avonds weer gewoon voedsel tot zich genomen. Naar de bladen ui,t Napels verne men hebben visschers van bet dorp Baia dezer dagen, bij bet inhalen van bun netten, bedolven -onder duizenden vis- soben de geheel in ontbinding; verkee- rende lijken van twee vliegers gevonden. Te oordeele® naar bun kleeding zjjn het buitenlandsohe vliegers. Hun identiteit is nog niet vastgesteld. Vrijdagochtend tegen vier uur werd te Bogurtecihutz bij Kattowitz plotseling bet aldaar staande gedenkteekan opgebla zen. De explosie was zoo hevig;, dat in de 'omringende buizen alle ruiten spron gen.. Naar de onbekend gebleven daders wordt earn uitgebreid onderzoek inge steld. een paar Wybejt- tabietten! Zijbescher* men legen verkoud heid en infectie. De overplaatsingen bl] de Inspectie van den Arbeid. De N. R. Ct. melding makend van de overplaatsing aan de Inspectie van Ar beid, om den heer Fruytier aan het be geerlijke Haagsche district te helpen, schrijft: Toen de heer Fruytier nadat hij als gevangene van het Venezolaansche ben- dehoofd Urbina zich ertoe geleend had om diens vertrek uit Willemstad te be vorderen en aldus ook handlanger te zijn bij een in het gebied van een vreem de mogendheid ondernomen inval met op Nederlandsch gebied buit gemaakte wapenen zijn eervol ontslag kreeg, op verzoek en met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen, diensten, heb ben wij het stilzwijgen bewaard. Voor dien hadden wij reeds op zijn aftreden aangedrongen, waarvan de heer Fruy tier de noodzakelijkheid zelf had moeten gevoelen, ongeacht het oordeel over zijn beleid. Toen het ontslag, zij het als een vergulde pil, achteraf een feit werd, was er geen direct belang meer bij betrokken om op de wijze, waarop de aftocht van den gouverneur werd geënscéneerd, nog kritiek te oefenen. ,Dat zij intusschen niet onverdeeld werd goedgekeurd, is bij de behandeling van de begrooting van Koloniën in de Tweede Kamer uit de rede van den heer van Kempen gebleken. Het is daarbij echter niet gebleven. De regeering gaat voort den heer Fruytier met onderscheiding te bejegenen, waar voor thans de persoonlijke belangen van anderen moeten wijken. De hoofdinspec teur in den Haag wordt zonder reden overgeplaatst naar een district, waarheen hij uit vrijen wil niet zou zijn gegaan, en door deze overplaatsing is nog een verdere stuivertjeswisseling noodig ge worden. Bij den centralen dienst in Den Haag schijnt de heer Fruytier echter ge weerd te zijn; anders had men hem daar kunnen onderbrengen. Wij zijn zeer benieuwd, welke dienst belangen er den roomsch-katholieken mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid toe hebben geleid, den oud-gouverneur van Curageo, zijn geloofs- en partijgenoot, langs dezen weg de begeerde standplaats den Haag te verschaffen. Bedrijfsvereenigingen. Voor de sigarenindustrie zijn twee be drijfsvereenigingen voor de uitvoering van de ziektewet opgericht en wel een voor het Zuiden door R. K, Chr., moderne en federatieve sigarenmakersbonden en de Ned. R. K. Vereeniging van sigaren fabrikanten, en een voor het Noorden door genoemde organisaties en het Noor delijk Verbond van werkgevers in de sigarenindustrie en aanverwante bedrij ven. Laatstbedoelde bedrijfsvereeniging heeft de administratie voorloopig voor één jaar opgedragen aan Centraal Beheer te Amsterdam. Veiligheidscommissie. „De Ned. Werkgever", orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, dat het overleg van het Verbond met de arbeids- vakcentralen kort geleden een nieuw re sultaat heeft opgeleverd in den vorm van een accoord over veiligheidscommis sies. Dit accoord komt hierop neer, dat aan de industriëelé bedrijven voorloo pig geen wettelijke verplichting tot het instellen van veiligheidscommissies zal worden opgelegd en een proef met geheel vrijwillige veiligheidscommissies zal wor den genomen voor die bedrijfstakken, waarin de ondernemers verplicht worden veiligheidscommissies in te stellen, kun nen de reeds vrijwillig opgerichte of la ter op te richten veiligheidscommissies worden erkend, waardoor op die com missies de strikte voorschriften van wet of algemeenen maatregel van bestuur niet van toepassing zullen zijn, en met de zeer sterk uiteenloopende verhoudin gen in de verschillende bedrijven reke ning zal kunnen worden gehouden. De huiszoekingen in Oost-ïndië. Het lid der Eerste Kamer mr Mendels heeft den minister van koloniën de vol gende vragen gesteld: 1. Zijn de massale huiszoekingen, in beslagnemingen en arrestaties ,in tal van plaatsen op Java, Sumatra en Celebes, enkele dagen geleden ten uitvoer gelegd tegenover besturen en leiders der In- disch-Nationale Partij, geschied na over leg tusschen het Nederlandsch-Indisch gouvernement en den minister? 2. Zoo ja, welke houding heeft de mi nister tegenover die voornemens aan genomen en welke feiten zijn den minis ter medegedeeld ter rechtvaardiging van deze buitengewone inbreuk op de indi- vidueele vrijheid en op de vereenigings- vrijheid? 3. Zoo neen, acht de minister dan in Binnenland. Het Nederlandsche stoomschip „Hof plein" vergaan. Vijf opvarenden ver dronken. Vragen van het Eerste Kamerlid Men dels over de huiszoekingen in Ned,-In- dië. Spoedvergadering van de Tweede Kamer? De radio-strijd. De Haagsche conferentie. Buitenland. Brand in het Kapitool te Washington. Economische crisis in België. Anti-fascistische complotten te Genève? Kalenderhervorming in Rusland. den inhoud der desbetreffende Aneta-te- legrammen (waarin reeds werd erkend, dat het onderzoek door de politieke re cherche van de „karrevrachten" in be slag genomen papieren weinig resultaat heeft opgeleverd) geen voldoenden grond gelègen om den gouverneur-generaal te verzoeken hem onverwijld uitvoerige in lichtingen te verschaffen omtrent het ge beurde, met name of de procureur-gene raal bij het hooggerechtshof ten deze op eigen initiatief gehandeld heeft, omtrent de resultaten der getroffen maatregelen en omtrent de motieven, die tot dit optreden hebben geleid, en wil de minister de even tueel te ontvangen inlichtingen ter ken- nisse der Staten-Generaal brengen? 4. Acht de minister, op grond van het geen reeds is bekend gemaakt, het niet waarschijnlijk, dat een dergelijk mas saal politioneel en justitiëel optreden, on middellijk gevolgd op het jongste con gres der Indisch-Nationale Federatie (P.P.P.K.I.), mede in verband met de politieke situatie in Britsch-Indië, slechts bevrediging zal schenken aan behoud zuchtige en reactionnaire elementen, doch een uittartende en verbitterende werking zal oefenen op groote groepen der inheemsche bevolking, waardoor ook aanvankelijk gematigde elementen tot radicaler doelstelling en strijdmidde len zullen neigen en radicalen op hun beurt tot extremistische opvattingen zul len geraken? 5. Wil de minister, eventueel na ont vangst van de gevraagde inlichtingen, mededeelen, of bovenbedoeld optreden van het Nederlandsch-Indisch gouver nement strookt met het door hem v/en- schelijk geacht beleid? Spoedvergadering van de Tweede Kamer? Naar V.D. verneemt heeft de heer D. Wijnkoop telegrafisch bij den voorzitter een spoedvergadering aangevraagd van de Tweede Kamer in verband met de in vallen der politie op verschillende plaat sen in Ned.-Indië. Nederlandsche Spoorwegen. In de plaats van den heer J. Augusteijn die bedankt heeft, heeft de Protest. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel als lid van den personeelsraad der Neder landsche Spoorwegen aangewezen den heer W. Belger en als diens plaatsven- vanger den heer J. Eij keiboom. „Radicale zuivering" op Curacao. Hetgeen wij uit de Residentiebode over namen aangaande „radicale zuivering" op Curasao schijnt, naar „De Maasbode" thans verneemt, den toets van een nader onderzoek niet geheel te kunnen door staan. Zoo werd gemeld, dat te Curacao „veel werk" gemaakt was voor de benoeming tot gouverneur van den tegenwoordigen gouverneur a.i. Schotman. Maar, aange zien de heer Schotman in de West geen persona grata is, betwijfelt de Msb. dit sterk. Met den directeur van openbare werken zou ook een ander ingenieur ont slag hebben gekregen. De directeur was echter reeds ontslagen, vóór het vertrek van oud-gouverneur Fruytier; van ont slag van een ander ingenieur is geen sprake. Mr v. Dijk ,die in Nederland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1