Vrijdag 3 Januari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANKBOEKJES V&ê EERSTE BLAD. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Tweede Haagsche Conferentie. Buitenland. Bnleveren ter bijschrijving intrest Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goés. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Birma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.06 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. f Vandaag wordt te 's Gravenhage de tweede Haagsche Conferentie geopend. Er is voor deze conferentie veel belang stelling, al zal het er, naar verwacht wordt, minder stormachtig toegaan, dan op de eerste conferentie, die 31 Augustus van het vorige jaar gesloten werd, nadat eerst het Young-plan in veilige haven was gebracht. Dit Young-plan was een herziening en een verbetering van het Dawes-plan. Het stelde het bedrag van de Duitsche ver plichting vast met een stelsel van jaarlijk- sche betalingen over een periode van 58 Ys jaar, eindigend op 1 Maart 1988. Het ver deelde deze betalingen in onvoor waardelijke, die in elk geval door Duitschland op tijd moesten worden voldaan, en voorwaardelijke, die voor uitstel in aanmerking 'konden ko men. Het limiteerde de Duitsche herstel- leveranties in patura tot 10 jaar en het opende de mogelijkheid om de onvoor waardelijke betalingen te mohiliseeren en te commercialiseeren door omzetting in gewoon commercieel verhandelbare obli gaties. Het schafte de controle-instanties van het Dawes-plan over bepaalde takken van de Duitsche economie en industrie af, en bracht in beginsel de oprichting van een internationale bank, die als admini strateur der Duitsche herstelschuld zou moeten optreden. Men zal zich allicht nog herinneren, hoe in Augustus met name de verdee ling der Duitsche betalingen moeilijkhe-' den gaf. Het resultaat was toen, dat Engeland zijn zin kreeg, doordat de onvoorwaarde lijk door Duitschland te betalen termijnen verhoogd werden, terwijl enkele kleinere landen hun aandeel verminderd zagen, waarvoor ze schadeloos werden gesteld door verhooging van hun vordering op andere ex-vijanden, Oostenrijk, 'Hongarije en Bulgarije. Na veel moeite is men het in Augustus over de hoofdzaken eens geworden. En, nu komt de uitwerking daar van aan de orde. De voorbereiding ervan werd opge dragen aan een aantal commissies, o.a.: a. een juristencommissie tot voorberei ding der veranderingen in de Duitsche wetgeving, in zoover de overgang van het plan-'Dawes naar het plan Young deze noodzakelijk maakt; b. een commissie voor de studie van de verschillende problemen, welke verband houden met de ontworpen instelling van een internationale bank; c. een commissie voor de leveringen in rtatura; d. een voor de definitieve liquidatie van alle keinere wederzijdsche vorderingen e. een commissie voor de regeling der OostdEuropeesche schadevergoedingskwes ties. Al deze commissies hebben reeds 'hun rapporten ingediend. Behalve deze punten komen ook nog andere vraagstukken aan de orde, die al licht nog eenige moeilijkheden zullen ge ven. Zoo moet b.v. nog nader gehandeld worden over de ontruiming van de derde zóne in het Rijnland, waaromtrent nogal verschil van meening blijkt te bestaan. Een ander punt, dat sterk de aandacht trekt, betreft detoetepassensanc- ties voor het geval Duitschland zijn vastgestelde verplichtingen niet zou na komen. Naar het heet, zouden^ Frankrijk en België wat deze 'kwestie betreft, reeds tot overeenstemming zijn gekomen, terwijl de Engelsche regeering het met de Fransche opvattingen niet eens zou zijn. Uit dit korte overzicht 'blijkt wel, dat de thans geopende conferentie niet zonder beteekenis is. Van harte hopen wij, dat de door velen gekoesterde pessimistische verwachtingen beschaamd, zullen worden en dat het wantrouwen, dat nu nog al te reel ie verhoudingen beheerscht, plaats zal maken voor een algemeens en hartelijke samenwerking. Het zou een goed begin zijn van het nieuwe jaar. De bioscoopbrand te Paisley. Met betrekking tot de ontzettende ramp, welke te Paisley, in het Glen-bioscoop- theater plaats greep, kan het volgende nog gemeld worden: Het bericht van den brand verspreidde zich bliksemsnel door de stad en wekte groote beroering onder de burgerij voor al onder hen, wier kinderen naar het theater waren gegaan. Doordat de kinde ren tijdens het gedrang onder den voet waren geloopen en zelfs hier en daar bij de uitgangen in rijen over elkander la gen, werd het inmiddels reeds aangevan gen reddingswerk zeer bemoeilijkt. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De operateur heeft verklaard dat een zijner collega's een verdacht geruisch hoorde. Een oogen- blik later was de cabine met een dikken rook gevuld. De eerste operateur tracntte nog de film, die fel brandde, buiten het gebouw te brengen. De rook en vlam men drongen toen al de zaal binnen en daar ontstond onmiddellijk een wilde pa niek. Meer dan 100 brandweerlieden en poli tieagenten hebben uit alle macht gepoogd, de kinderen uit het brandend gebouw, waarin zij ingesloten waren, te redden. De scènes, die zich buiten afspeelden, waren hartverscheurend en zij herhaal den zich later in het ziekenhuis, waar de lijkjes der kinderen in lange rijen op baren waren opgesteld. Naar verluidt is men teruggekomen van de veronderstelling, dat de slacht offers omgekomen zijn tengevolge van de ontwikkelde koolmonoxyde. Het schijnt thans n.l. vast te staan, dat zoo er geen paniek ontstaan was, geen slachtoffers zouden zijn gevallen. Het grootste aantal slachtoffers is ge vallen tengevolge van verstikking in het gedrang. De koning en de koningin hebben een telegram van deelneming gezonden. 22 Kinderen, slachtoffers van den bios coopbrand te Paisley, bevinden zich nog in het ziekenhuis. De toestand van twee der kinderen is ernstig. De directeur van den biscoop is aan gehouden. Hij wordt beschuldigd van dood door schuld. Gisteren zijn de beide eerste kinderen, die bij de ramp van Oudejaarsmiddag omgekomen zijn, begraven; vandaag vol gen er nog drie of vier, maar de groote meerderheid wordt Zaterdag tegelijker tijd begraven. De gemeenteraad heeft den armen ouders een gemeenschappelijk groot graf aangeboden en de winkeliers vereniging heeft duizend pond gevo teerd voor de armste ouders, die een of meer kinderen verloren hebben. Italianen te Parijs gearresteerd. Zooals men weet heeft de Italiaan de Rosa een mislukten aanslag gepleegd op Umberto, den Italiaanschen kroonprins tijdens diens bezoek aan Brussel. De da der werd indertijd direct door de Bel gische politie gearresteerd. Hij had ver klaard uit Parijs te zijn gekomen, waar hij zijn plan voorbereid had. De Fransche politie stelde toen een on derzoek in in de woning van de Rosa te Enghierles Bains en vond een briefje waarop de namen voorkwamen van drie Italiaansche journalisten, die voor verbo den Italiaansche bladen werkten, en in betrekking stonden tot de Rosa. De na men dezer Italianen zijn Parchiana, Can- cia en Sardella. Verdere onderzoekingen brachten zoo veel bezwarend materiaal aan het licht, dat de politie Dinsdag tot de arrestatie der drie journalisten overging. Deze arrestatie heeft algemeen opzien gebaard. De anti-fascistische organisatie, van welke een zekere Bernieri leider is, deze bevindt zich op het oogenblik wegens een complot te Brussel in ar rest, had haar hoofdzetel te Parijs. Een huiszoeking, welke heeft plaats ge had naar aanleiding van een onderschep te code in de bureaux van de organisatie leidde tot de opsporing van een hoeveel heid dynamiet en lont. Men gelooft dat de organisatie tegen 13 Januari een aanslag beraamd heeft op de delegatie van Italië voor de conferen tie van den vol kenbondsruad. Tot nu toe onthielden de gearresteerden zich van iedere verklaring. Aangezien men even wel bij deze huiszoeking een groot aan tal documenten in cijferschrift heeft ge vonden, welke volgens een eveneens ge vonden schema kan wordën afgelezen, verwacht men reeds in de eerstvolgende dagen sensationeele bizonderheden. Dreigend conflict in a Belgische textielindustrie. Reeds enkele maanden t. er een ernstig conflict in de textielindustrie te Ronse en Kortrijk. Ondanks alle stappen en interven ties hebben de syndicale organisaties den duurtet.oeslag die sedert de, maand Juni in alle andere industrieën des lands uitbetaald wordt, nog steeds niet kunnen bekomen. Nieuwe demarches zullen gedaan wor den en indien deze andermaal op niets uitloopen, zal op 5 Januari a.s. tot een staking overgegaan worden. Hierbij zou den niet minder dan 6000 arbeiders be trokken zijn. De gevolgen van den storm in Engeland. De storm hoeft ook gistermorgen groote schade aangericht langs de Westikunst. Te Liverpool werd de maxinrfe windsnelheid vaim 91 mijl pier uur geregistreerd. Glasgow was een goede tweede met 80 mijl. Lon den ondervond windlstooten van 40 en 50 mijl. De reddingboot van Throne moest tweemaal uitvaren, doch keerde na 91/2 uur zoeken onverrichterzafce terug. De ergste gevolgen, heeft de storm in het overstroomde gebied, in Somersetshire gehad, waar nog 3000 acres- behalve de reeds overstroomde 30 tot 35.000 onder water giezet zijb. Hier hebben 200 families hun hofsteden moeten verlaten en slechts zes "zijfa, tot nu toe teruggekeerd. Er is, 9000 pist. ingeschreven voor de slachtoffers, waarvan velen hun hoeven niet zullen terugzien, omdat het water ze reeds heeft doen instorten of op het punt is dit te doen. Korte berichten. r— Uit een officieels statistiek blijkt dat Londen op het oogenblik 145 millioen schuld heeft. De overgang van het oude in het nieuwe jaar is op de. gebruikelijke wijze in New-York (stad) gevierd. Zelfs onder de verscherpte drankwetbepalingen vlooi de de alcohol in stroomen. Alle cabarets en restaurants waren stampvol. Toch bleef de politie niet werkeloos; er werden invallen gedaan ft1 17 nachtclubs en clan destiene drankgelegenheden. Te Londen js voor het eerst een nieuw communistisch dagblad, de Worker genaamd, verschenen. Het slaat eon bit ter vijandigen toon tegen de regeering aan en bevat een boodschap van het bestuur der Moskousche internationale. In de inboorlingenwij k van Tunis is eenige dagen geleden een pest-epidemie uitgebroken. Er moeten slechts leden van een enkelen stam bij betrokken zijn. Het aantal aangetasten moet niet zeer groot zijn. De betreffende huizen in de inboor lingenwij k zijn ontruimd en de inboorlin gen zijn naar de barakken overgebracht. Het gebruik van alcohol te New- York is in den nieuwjaarsnacht grooter geweest dan de vorige jaren. Tengevolge van het overmatig gebruik van alcohol werden in New York drie personen ge dood en 79 gewond. In een huis in München werd de 64-jarige Eder, zijn 52-jarige vrouw en hun 28-jarige dochter dood gevonden tengevolge van gasvergiftiging. De oor zaak van het drama staat nog niet vast. In een sneltrein is op Hongaarsch grondgebied een postwagen in brand ge raakt door de ontploffing van een film rol. De wagen is geheel uitgebrand en alle poststukken werden vernield. De dienstdoende ambtenaar liep ernstige brandwonden op. Meer dan 5000 personen hadden de eer, president Hoover en mevrouw Hoo ver de hand te drukken, tijdens een re ceptie ,op nieuwjaarsdag, 's namiddags. Het was de grootste receptie op het Witte Huis sinds president Roosevelt. Te Chicago is een bom ontploft, die in een Kerstpakket aan iemand was toe gezonden; er zijn 3 dooden en 5 ge wonden. Léon Daudet is gisteren, na zijn amnestie, te Parijs teruggekeerd, waar hij door zijn aanhangers geestdriftig ontvan gen werd. In het Vluchtelingenkamp te Ham- merstein is een geheimzinnige epidemie uitgebroken onder de kinderen. Reeds zijn 40 kinderen overleden. Primo de Rivera heeft geruststel lende verklaringen afgelegd over den po litieleen toestand in Spanje. Van een mi nisterwisseling is vooralsnog geen sprake. In de Brusselsche voorstad Molen beek is de fabriek Manufacture beige de boites métalliques, die zich over 'n groo te oppervlakte uitstrekte, geheel door brand vernield. Ook het belendende huis van den directeur, een leerlooierij en een groot huis zijn afgebrand. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreu ren, maar de schade bedraagt verscheide ne millioenen franken. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. Oud-Minister Slotemaker de Bruïne. Hef hoofdbestuur vain de Nederl. Ver- eetn .van dir. Kanto'ar- en Handelsbedien den huldigde den voormalig en Minister van. Arbeid, Handel en Nijverheid do-o-r aan hem helt volgende telegram te richten: „Op den d'alg, waarop de winkelbedien den) voor Tiet eerst van den wettelijk g-eregelden arbeidsduur genieten, geden ken' zij den cfhristelijifc-socialen Minister die dezen maatregel tot stand bracht. De christelijke ■winkelbedienden danken U en hopen dat God U en Uw arbeid blijve zegenen tot heil van land en v-oïk en .ter eere Zijins Naaxnls." In den loop van den voormiddag werd öamens dezelfde vereeniging een groot bloemstuk bij den Minister thuis bezorgd. Minister de Geer. De minister van Financiën is gisteren voor een kort verblijf naar het buiten land vertrokken. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 30 December is, met ingang van 15 Januari benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterhesse- len mr A. P. Korthals Altes. Nieuw lid der Tweede Kamer. Als opvolger van. het thans overleden lid van do Tweede Kamer, mr. G. W. Sannes, komt op de betreffende lijst in den Kieskring Leeuwarden voor de heer H. de Boer te Leeuwarden. De heer de Boer is lid van den gemeen teraad van Leeuwarden en lid van de Provinciale Staten van Friesland. De heer de Boer was vroeger verschei dene jaren werkzaam bij 't openbaar on derwijs te Leeuwarden. Daarna werd hij .propagandist der .S.D. A.P. en was hij voorzitter van de afdee- ling Leeuwarden van die partij. Mutaties hij de Arbeidsinspectie. Wegens verdere .doorvoering van de Arbeidswet zal er binnenkort uitbreiding worden gegeven aan het personeel bij den Central en Dienst der Arbeidsinspectie te 's Gravenhage. De heer G. W. J. van Sierenberg de Binnenland. De Tweede Haagsche Conferentie. Nieuwjaarsrede van d-en Burgemeester van Vlissingen. Moordaanslag te Utrecht. Buitenland. De biosco-opbrand te Paisley. Italianen te Parijs gearresteerd. Hevige storm in Engeland. Boer, die vroeger reeds op het Centraal Bureau der Arbeidsinspectie werkzaam was en nu hoofdinspecteur is te Dordrecht, zal naar het Centraal Bureau worden overgeplaatst. Hij wordt in Dordrecht op gevolgd. door den hoofdinspecteur C. Don ker uit Maastricht, die op zijn beurt wordt vervangen door den hoofdinspecteur J. H. J. Huygens uit den Haag. De hierdoor te den Haag vrijkomende functie van hoofd van het 11de district der Arbeidsinspectie zal worden aanvaard door den heer ir. L. A. Fruytier, oud-gou verneur van Curasao, wiens benoeming ook binnenkort te verwachten is. Landbouwuitvoerwet. BH Kon. Besluit zijn benoemd: tot lid en voorzitter van de commissie van ad vies, bedoeld in art. 2 der Landboiuwuit- voerwet 1929, dr L. G. Kortenhorst, te 's Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en tot leden: J. J. C. Ament, te Roermond, J. A. Geluk te 's Gravenhage, en U. Koo-istra te Leeu warden, resp. onder-voorzitter, secretaris en lid van het dag-elijksch bestuur van den Alg-em. Ned. Zuivelbond; J. M. Wa genaar Hummelinck, te 's Gravenhage, en G. J. Blink te Noordwijk, resp. lid en secretaris van het bestuur der Vereen, voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, en A. van Wijnen te Gouda, voorz. van den Bond van Kaasproducenten. Als advisee- rende leden zijn aan de commissie toege voegd: dr A. J. Swaving^ inspecteur van het zuivelwezen, en mr D. G. W. Spitzen, referendaris bij het Departement van Bin- nenlandsche zaken en landbouw. De hypothecaire boekhouding. Op de vraag van den heer Suring bet- treffende het nemen van wettelijke maat regelen tot hernieuwde inschrijving van de bestaande hypotheken 'heeft de heer De Geer, Minister van Financiën het vol gende geantwoord: In overweging is een reorganisatie van de hypothecaire boekhouding, Welke waar schijnlijk niet mogelijk zou zijn zonder een vernieuwing der hypothecaire in schrijvingen. Komt het tot de bedoelde reorganisatie, dan zal dus tevens tot. dia vernieuwing moeten worden overgegaan, al is twijfelachtig, of de vernieuwing ook op zich zelf reeds urgent is te achten. De „Statendam" in aanvaring geweest. Volgens een Lloyd's telegram, is de .„Statendam", Neerlands- grootste Koop vaardijschip, hij het binnenloopen van de haven van Havana, in aanvaring ge weest met bet Enigeische passagiersschip „Franoonia" van de C-unard Lijn. Beide schepen zijn beschadigd, maar zeewaar dig. Uit bekomen inlichtingen van bevoegde zijde, is gebleken, dat er meer sprake schijnt te zijn van een lichte aandrijving, dan wel van een aanvaring. De schade is slechts onb steekenend, en naar men mededeelde, zal bet ongeval geen hijzonder oponthoud teweeg bren gen, zoodat de reis geheel -overeenkomstig het vaarplan kan worden voortgezet. Ziooals men weert, bevindt zich de „Sta tendam" momenteel op kruistocht in de West-Indische wateren. De K. L. M. in 192Ö. In 1929 bevonden de vliegtuigen der K. L. M. zich gedurende 12324 uren in de lucht en legden daarbij omstreeks twee millioen K.M. af. Over 1928 waren deze cijfers resp. 10.171 uren en 1.623.000 K.M. Gemiddeld legden de vliegtuigen in 1929 per dag 6400 K.M. af, hetgeen ongeveer overeenkomt met halfweg AmsterdamBatavia! Het dag gemiddelde in 1928 was 1000K.M. minder. Wordt Wieringermeer één gemeente? Naar „De Crt." vernam is binnen niet langen tijd te verwachten de indiening van een wetsontwerp betreffende de ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1