ial No. 75 Zaferdag 28 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heodrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. De beste PIANO Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. IMPERIUM IN IMPERI0. koopt U bij HEES Co. N.V. HEES Co. - DELFT Buitenland. Binnenland A. C. VAN DERFEST Aparte, wèl verzorgde afdeeling TOILETARTIKELEN. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit d@ Provincie. .00 .05 .15 .30 .40 .50 .00 .15 .00 .05 .15 .30 ,40 .50 i.OO .15 7.00 7.05 7.15 7.30 7.40 7.50 8.00 8.15 7.00 7.05 7.15 7.30 7.4o 7.50 8,00 8.15 GOES tN 230. Di recteur- H oof d redact eur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting Dat staat bijster geleerd, zöo'n opschrift en daarom beginnen we met in herinne ring te brengen, dat het is ontleend aan het bekende werk van Groen van Prin ster er: „Ongeloof en "Revolutie". In dit werk wordt o.m. aangetoond, dat de revolutie niet werd veroorzaakt door de verkeerdheid van het Staatsrecht en dat onjuist is de opvatting, dat de ver warring in den Staat een gevolg zou zijn van de zelfstandigheid aan de deelen en onderdeelen toegekend. Betoogd was, dat aan den regel: „geen imperium in imperio" (geen rijk in het rijk) te weinig aandacht was geschon ken, en dat nu 'daaruit het uitbreken van de revolutie te verklaren viel. Groen van Prinsterer deelde deze mee ning niet. Het: „geen imperium in imperio" zegt hij, is een nuttige waarschuwing, indien zij beteekent, dat in een welgeordend Rijk of Gemeenehest niemand volkomen af hankelijkheid bezit. „Maar", zegt hij, „de nuttige waar schuwing wordt valsche en gevaarlijke machtspreuk, wanneer zij voor onderge schiktheid lijdelijkheid verlangt, zelfstan digheid met onafhankelijkheid verwart, elke vrije werking voor wederspannig- 'heid houdt; al wat zich op staatsgebied bevindt aan de willekeur van den Staat onderwerpt; zelfbestuur der individuen en corporatiën niet in de afwijkingen, maar in het wezen bestrijdt en aldus onder den schijn eener betamelijke hand having van 'het gezag, naar vernietiging van echte vrijheden leidt". Groen wijst er dan verder op, dat de leer en de practijk der vaderen een ande re was. De algemeene welvaart werd on afscheidelijk gerekend aan de vrije ont wikkeling der S t e n 4 e n, dat is der Sta ten in den Staat De heiligheid van de rechten der Stenden, werd als hoeksteen van het staatsgebouw gewaardeerd, tot dat, toen men omverwerping ten doel had, in den hoeksteen een steen des aan stoots werd gezien. Waarom wij hierop de .aandacht vesti gen? Omdat ook in onzen tijd door velen het geen imperium in imperio met kracht op den voorgrond wordt gesteld. Omdat hoeksteenen van ons staatsgebouw ook in onze dagen als steenen des aan stoots worden beschouwd. Er is een streven om alles te normali- seeren en te nivelleeren: alles naar één maat en model te knippen. Het algemeen belang is het motief, waarmee alles wordt verdedigd en goed gepraat. Maar het is niet waar, dat op deze wijze het algemeen belang wordt ge diend. Het belang van land en volk wordt gediend als de deelen zich zooveel moge lijk naar eigen aard kunnen ontwikkelen en als in alle kringen het verantwoorde lijkheidsgevoel wordt gekweekt. Een legkaart heeft geen innerlijke kracht. Maar wanneer de deelen zich ieder op zijn plaats gaan ontwikkelen, dan wordt een gezonde groei en een sterk organisme verkregen. Wij" vatten de souvereiniteit in eigen kring niet op in dien zin, als zouden de verschillende levenskringen volkomen souverein zijn en onafhankelijk. 'Maar wel erkennen we, dat ze een eigen plaats innemen en "dat met die eigen plaats en eigen behoeften moet worden gerekend. Wie rekent er in onze dagen nog met de gezinnen? Het algemeen belang eischt, naar men meent, dat de kinderen op school worden gevoed en gekleed en gebaad en genees kundig behandeld. Maar dat kan alleen, als met de beteekenis van de gezinnen en de taak der ouders niet wordt gerekend. En zoo wordt in dezen hoeksteen gezien een steen des aanstoots, die moet worden weggeruimd. En zoo gaat het over de geheele linie. En zoo dreigt het gevaar, dat ons maat schappelijk leven zal vastloopen op de ge vaarlijke klippen van staatsalvermogen. Maar laten we voorzichtig zij». Vraagt catalogus No. 166 bij de Fabriek v. Muziekinstr. Want als de hoeksteenen vernield wor den en de revolutiestormen steken op, dan zal het gebouw van staat en maatschappij ineenstorten, omdat de fundamenten ont breken. Wij wenschen geen imperium in impe rio, in den verkeerden zin. Maar tevens hebben wij als Antirevolu tionairen er voor te waken, dat alles aan de willekeur van den Staat wordt onder worpen en de vrijheid van de verschillen de levenskringen wordt vernietigd. De drankwetgeving in de Ver. Staten. President Hoover is voornemens, de drankwet in het volgende jaar belangrijk te verscherpen. De president verklaarde met nadruk, dat hij zal trachten haar fouten op te heffen. Het ligt in de bedoeling, de grens bewaking overal op dezelfde wijze te doen geschieden, het aantal aanleghavens voor Canada te beperken en de drankwetpoli- tie uit te breiden. Kerststorm boven Engeland. ïn den nacht op den eersten Kerstdag en in de vroege morgenuren van Woens dag heerschte een zwaar stormweer boven groote deelen van Engeland. In het bij zonder heeft ook het Zuiden van Ierland door dezen storm te lijden gehad. In de straten van Tipperary werd groo te schade aangericht door neervallende dakpannen en afgerukte boomtakken. Gedeelten der stad zijn overstroomd. Uit Kirkwall wordt gemeld, dat alle scheepvaartdiensten door den hevigen storm zijn gestaakt. De storm had bij tijden snelheden van meer dan 70 mijlen per uur. Groote bankkrach in Luik. De „Chaudoir", een belangrijke bank instelling in Luik, welke reeds vele ja ren bestaat en van welke de minister van Koloniën, Tscheffen, en de vroegere minister van Handel, Berrijer, deel uit maken, heeft haar betalingen gestaakt. De opwinding in Luik is zeer groot. De verliezen bedragen vele millioenen francs. Een justitioneel onderzoek is aangevan gen. Naar verder bekend wordt, heeft de minister van Koloniën in verband met deze krach zijn ontslag ingediend bij den premier, welke dit ontslag be reids heeft aanvaard. Debat over de buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer zette gisteren het debat over de begroeting van buiten landsche zaken voort. Tardieu, de pre mier, drong er op aan, dat da Ka,mier een duidelijke uitspraak zou doen aan den vooravond van de aanstaande con ferenties. Hij zeide verder, dat'de Fran- scto ministers te Den Haag een vereand front zouden bieden om de overwinning te bezorgen aan het Fransche standpunt, dat neerkwam op de vermindering tot een minimum van de betwistbare pun ten. Zij zouden vasthouden aan de on aantastbare handhaving, van het beginsel van bet onvoorwaardelijk deel van het plan-Young voor zooveel Frankrijk be treft. Tardieu wees de beschuldigingen af, volgens welke Frankrijk alleen a'les aan Engeland afstond. Het was volgens Tar dieu nutteloos zich te verdiepen in oude tegenstrijdige documenten; men moest zich op de toekomst richten. Tardieu deeilde mede, dat de Kamer zou werden verzocht, zich spoedig uit te spreken over wetsontwerpen, tot ver sterking van de grenzen. Hij gaf opnieuw da verzekering, dat de regeering volko men eensgezind was ten spijt van de beweringen van hen, die haar tegenover Briand willen stellen. De Kamer sprak, nadat de regeering de quaestie van vertrouwen had gesteld, met 342 tegen 17 stammen haar ver trouwen. uit in da buitenlandsche poli tiek der regeering. (Een. nader bericht meldt, dat de linkerzijde zich bijna een parig van stemmen onthield.) BerlijnNederl.-Indië. Het draadloos telefonische verkeer tus- schen Berlijn en Nederlandsch-Indië is gisteren geopend. De eerste gesprekken werden gevoerd door dr Schatzl, den rijksminister van posterijen en mr Thor- becke, gezantschapsraad aan Hr. Ms. ge zantschap te Berlijn, mex dr de Jongh, di recteur van de gemeentelijke bedrijven te Bandoeng. Mr Thorbecke, die den uit- stedigen graaf van Limburg Stirum aan de telefoon verving, herdacht in den loop van het gesprek ir. de Groot, die reeds tijdens den oorlog er in was geslaagd, in Indië gesprekken uit Nauen en van ande re Europeesche posten op te vangen. Ministerialdirektor dr Trautmannvan het rijksdepartement van buitenlandsche zaken heeft een gesprek gevoerd met dr Wendler, waarnemend Duitsch consul-ge neraal te Batavia. Dr Trautmann bracht de groeten van de rijksregeering aan de Duitsche kolonie in Nederlandsch-Indië over. Korte berichten. Op den tweeden Kerstdag is in het Zwarte Woud het weer geheel omgesla gen. De temperatuur is belangrijk ge daald en er is veel sneeuw gevallen, zoo dat op sommige plaatsen een nieuwe sneeuwlaag ter dikte van 50 cM. ligt. In de Vereenigde Staten zijn tijdens de Kerstdagen talrijke gevallen van alco holvergiftiging voorgekomen. In de zie kenhuizen te New York zijn ongeveer 100 patiënten met vergiftigingsverschijn selen opgenomen. Verleden jaar bedroeg dit aantal 59. Naar uit Chicago wordt gemeld, werden in het jaar 1929 in Cook (Illinois) 9669 echtscheidingen uitgesproken. Volgens een bericht uit Washing ton heeft het departement van de schat kist 190.000.000 dollar aan teveel betaalde belastingen terugbetaald. De Litausche regeering heeft beslo ten op 1 Januari a.s. den ex-premier Woldemaras uit de woning te zetten, die hij in gebruik heeft in het gebouw der Staatsbank. Een zekere Ledofsky heeft het we- reldduurrecord in pianospelen verbe terd. Hij heeft het 83 uur onafgebroken uitgehouden. Uit Tokio wordt gemeld dat aldaar 300 Koreanen in hechtenis zijn genomen, die een complot hadden gesmeed om het ministerie van binnenlandsche zaken te bestormen. Na eenige zachte dagen is in ge heel Zwitserland het winterweer terug gekeerd. In de hoogere streken is overal veel sneeuw gevallen en de temperatuur gedaald. Het is goed sportweer. Uit Nice wordt gemeldt, dat gis ternacht om vier uur een bom ontplofte in de kantoren van het filiaal eener Mar- seillaansche bank te Golfe Juan, die ge heel werden verwoest. De brandkast werd opengebroken, doch diefstal werd niet gepleegd, daar de ontvangsten van den dag eiken avond naar het filiaal te Cannes worden overgebracht. Het winkelwerkfijdenbesluit. Er blijkt onzekerheid te bestaan over de toepasselijkheid van het winkelwork- tijdenbesluit op filiaalhouders. Daarom acht de directeur-generaal van den arbeid het nuttig, er belanghebbenden op te wijzen, dat alleen die filiaal houders voor zichzelf niet aan de werktijdbepalingen zijn onderworpen, die 9-an het hoofd staan van een win kel, waarin drie of meer arbeiders- onder Jien werkzaam zijn, benevens dezulken, die uitsluitend of in hoofdzaak met lei ding zijn .belast, waarmee de werkgever heeft bedoeld hen, wier werkzaamheden besjaan in leiding en die in den regel niet aan de gewone bedrijfswerkzaamhe- dien deelnemen. Tevens wordt er op gewezen, dat in een onlangs aan de bladen gezonden com muniqué een misstelling is blijven staan betreffende den arbeidsduur in weken, waarin een feestdag valt, waarop niet gewerkt wordt. In die weken wordt de wekelijkscbe arbeidsduur niet verlengd tot 62 uur, dioeh blijft maximaal 53 uur. 1 Ass. Apotheker Lange Kerkstraat, Goes Telefoon 168 Notariaat. Bij Kon. besluit van 24 December is aan J. Voorhorst op zijn verzoek met in gang van 30 Maart eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris te Doesburg. Werkverschaffing. Naar aanlei ding van het Raadsbesluit om de werk verschaffing dezen winter wederom te doen geschieden gelijk vorige jaren, bie den B. en W. den Raad aan een door den Directeur van Gemeentewerken sa mengesteld programma van uit te voeren werken. Zij geven den Raad in overwe- ging, tot het doen verrichten dier werken te besluiten. Wat het loon betreft, verzoeken zij machtiging, dit, in overleg met de daar voor ingestelde Commissie, naar gelang van bekwaamheid, zoodanig te regelen, dat een maximum van 18 gulden per week per te-werk-gesteldo kan worden bereikt. In een betrekkelijk kleine gemeente als Goes, ,waar nu een aantal jaren achtereen voor een werkprogramma met boven-om- schreven doel, gezorgd is en waar door de uitvoering dier programma's een aan tal verbeteringen zijn aangebracht, is het niet gemakkelijk telken jare opnieuw voor die „werkverruiming" te zorgen. Getracht is echter weer te zorgen, dat behoorlijk nuttig en zelfs noodzakelijk werk kan uitgevoerd worden. Allereerst wordt voorgesteld het z.g. „achterhaventje" achter de Matth. Smal- legangesbuurt en de Adolf van Wester- wijksbuurt thans een zeer veirvuilde moddersloot geheel te dempen en te rioleeren. Het dempen zou moeten ge schieden met grond van de aan de Noord en Oostzijde grenzende perceelen van de heeren Van Heel en D. Dekker, die daar voor een vorig jaar reeds eenige toezeg ging hebben gedaan. De kosten zullen ongeveer f2400 be dragen. In dezen post zit ongeveer f 1500 aan loon. Tegenover deze vrij belangrijke uitgave staat, dat wanneer de vuile sloot geheel gedempt en de grond goed geëgaliseerd is, zeer vermoedelijk de aanwonende bewo ners, gaarne het gedempte en genoteerde gedeelte in pacht willen hebben, om bij hun tuintjes te voegen; op een minimum opbrengst van f 50 per jaar kan wel ge rekend worden. In de tweede plaats wordt voorgesteld een zeer belangrijke verkeersverbetering op den hoek OostsingelOude Singel, (wegsverbreeding). Aan dit werk werd eigenlijk reeds be gonnen. Door de rioleering en .verstrating van den Oostsingel en door de verbetering van den Ouden Singel, 'kwam n.l. een aantal voeren grond ter beschikking. De bedoeling is hier .een belangrijke wegverbreeding tot stand te brengen; de hoek of draai is thans zeer smal en vrij gevaarlijk en nu a.s. winter ook de ver bindingsweg Voorstad (bij Verburg) tot Rozenoord tot stand zal komen, kan zeker gerekend worden op drukker verkeer tus- schen de Voorstad en het haventerrein over den Oostsingel. De kosten van dit werk bedragen 2700 gulden. Hierbij is slechts op f 700 loon te rekenen; de rest is noodig voor ma terialen en vrachtwerk. In de derde plaats zal in Bouwplan III tveder voortgegaan - worden met den aan leg van straten, rioolen, trottoirs. Voor den a.s. winter zou gerekend kunnen worden, dat zuiver aan arbeidsloon kan worden uitgegeven, plm. f 1200. In de vierde plaats zou thans ernstig gedacht kunnen worden aan het dempen van een gedeelte van de Oostvest tegen over het Gasthuis; het verder maken van een beteren toegangsweg vanaf den Oost singel 'naar het Ziekenhuis m het ver- Binnenland. Het stoomschip „Madioen" op ©en rif geloopen. Draadloos telefonisch verkeer tusschen Berlijn en Nelerlands-ch-Indië geopend. De werkverschaffing te Goes. Gent en het kanaal van Terneuzen. Buitenland. Debat over de buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. Een bankkrach te Luik, waardoor ©en Minister moet aftrelen. Kerststorm boven Engeland. beteren van den plantsoenaanleg aldaar tot aan de Korte Nieuwstraat. Het gedempte terrein zal het eerste jaar niet begaanbaar worden; in den volgenden winter zal het zeker nog eens bij- en aan gevuld moeten worden. Twee dingen van beteekenis worden echter bereikt: het terrein vóór het Gast huis wordt gedempt en de Oostvest wordt belangrijk gezuiverd van modder. De Kosten worden geraamd op 10.200. Onder dit totaal bedrag zit minstens f5800 alleen aan arbeidsloon. Verder zouden van deze uitgaven, in dien het plan tot verbetering van den afvoer der gemeentelijke rioleering door gaat, minstens £6o00 op de rekening van dat plan gebracht kunnen worden. Ten slotte zullen nog eenige werken moeten plaats hebben aan den Parallel weg (verbetering van deiï weg; beplanung en aanleg van een gedeelte plantsoen; aanleg van een gedeelte bestraling), waar voor nog geld op de begrooling beschik baar is, en wat nog beschikbaar te stel len: L Voor verderen aanleg van rijwielpa den langs beslaande bestratingen fcOj. 11. Voor het maken van betonplaten voor verbetering van jte havonboorden 12U0 gulden. Gent en het kanaal van Terneuzen. Wij lezen in het Brusselsche „Laatste Nieuws": Zooais bekend, is de ontwikkeling van de Gentsche haven van dien aam, dat. de huidige zeesiuis te Terneuzen niet meer de toenemende tonnenmaat aan verwer- Ken. ve „DouwKromek" deelt dienaan gaande de volgende bijzonderheden meae: „De havenbeweging to bent neemt van jaar tot jaar toe, en in i929 steeg het verkeer met 790.UU0 ton tegenover 1928. Het stadsbestuur laat thans weer u-ji nieuwe havenKom graven, doch blijft met een ten uiterste bekommerd om de kwes tie der sluizen te Terneuzen. De bestaande sluis is sedert lang ontoe reikend, vooral voor schepen met groote tonnenmaat, zoodat er al ettelijke jaren spraak van is, aldaar een nieuwe, groote- re zeesluis te graven, wat de verdere ont wikkeling der Gentsche haven ten zeer ste zou bevorderen. Ook de haven van Terneuzen zou er mee gediend zijn, ver mits de Kamer van Koophandel aldaar er eveneens op aandringt. Edoch, waar hier hoofdzakelijk Belgi sche belangen op het spel staan, toont zich de N ederlandsche regeering niet erg gehaast om deze sluis te laten graven, ai zou dit ook grootendeels op België's kos ten geschieden. En zelfs, al kreeg de ha ven van Terneuzen in ruil daarvoor van het Belgische Spoor voorkeurtarieven, dan nog vraagt men zich af, of Den Haag zijn toestemming zal geven tot het bou wen dezer sluis, zonder de gansche kwes tie afhankelijk te maken van de oplossing der andere Nederlandsch-Belgische ge schilpunten". Dat Gent voor zijn waterverbinding met de zee en met de noordelijke waterwegen een grootere sluis te Terneuzen noodig heeft, wordt ook in Nederland niet be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1