DE ZEEUW TWEEDE BLAD. ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. Uit den Middelburgschen Raad. FEUILLETON. VAN VRIJDAG 27 DEC. 1929. No 74. Een langdurige vergadering. Voortoopig geen verplichten slui- tiingsmiddag voior de winkels. De Godshuizen. De brand. Scherpe critiek op B. en W. Wat gebeuren moet. De Gemeenteraad onzer Zeeuwsche hoofdstad is Maandag j.l. gedurende ver scheidene uren in vergadering bijeen ge weest. Het leek bijna een begrootings- zitting. Van 2 tot 6 en van 8 tot kwart over 10' werd er vergaderd onder groots belangstelling van de zijde van het pu bliek. Om half vijf reeds was de Raad, die op den heer Portheine na voltallig was, met de behandeling der voorstellen k'.aar. De verdere tijd is geheel doorgebracht met de bespreking van den geweldigen brand, die Middelburg op 7 dezer beeft geteisterd. Van de ingekomen stukken noemen wij speciaal een verzoek van de caféhouders, om een eind te maken aan het tapverbod gedurende de kermis. In een volgende vergadering zal hierover wel meer ge zegd worden, want bet is te verwachten, dat ook de drankbestrijders-organisaties in 't geweer zullen komen. Eenige bespreking leverde op de po ging van de zijde der moderne vakorga nisatie om te komen tot een verplichte sluiting der winkels op een nader te be palen middag van elke week. B. en W. wilden hierin nog geen beslissing nemen, maar liever de practijk eens een poosje aan het woord laten. Met 1 Januari a.s. treedt het nieuwe werktijdenbesluit voor de winkelbedienden in werking en pas na verloop van ©enigen tijd zal gezegd kunnen worden of er werkelijk behoefte is aan zulk een verplichten sluitingsmiddag. Niettegenstaande dit voorstel van B. v en W. tot aanhouding waren er enkele Raadsleden, die hoewel ze hijt per saldo eens waren met dit voorstel, toch een groeten boom hierover gingen opzetten. Terecht werd dit door den voorzitter en weth. Onderdijfc voorbarig genoemd. Het bad nu nog geen zin, om te wijzen óp d.en hinder voor het publiek en een al dan niet te verwachten vermindering in den omzet der winkeliers. Zeer waar schijnlijk zal de zaak later nog wed eens in den Raad ter sprake komen. Dhr Paul was ietwat ongerust, dat de winkelbedienden, vooral in de kleine zaakjes, niet of niet geregeld of nietten volle hun wekelijfcschen vrijen .morgen of middag zullen krijgen. Daarom zou de controle zooveel gemakkelijker zijn, als alle winkels op een bepaalden middag gesloten moesten zijn. Dhx v. d. Feltz was de meening toe gedaan, dat de uitvoering der Arbeids wet tot heden vrij, behoorlijk wordt ge controleerd, zoodat zulks ook voor de toekomst mag worden verwacht. Wij wa gen het niet, uit té maken, wie hier gelijk zal krijgen. Wel mag van alle winkeliers worden verwacht, dat ze deze wet, gelijk alle wetten des lands, zullen naleven- Bij de rekening 1928 en de begroeting 1930 der Godshuizen bleek wéér eens, hoeveel het gemeentebestuur mag bijdra gen aan deze instellingen. Het geraamde tekort voor 1930- is nog weer aanmerke lijk grooteer dan voor de beide laatste jaren. De uitlating van den burgemeester: „hoe beter een ziekenhuis is ingericht, hoe duurder het wordt" mag toch niet als d e oplossing worden aangemerkt. Wij beschikken: niet over gegevens van an dere ziekenhuizen van ongeveer- gelijke grootte, maar het bedrag, dat de gemeente mag bijpassen, lijkt toch waarlijk bijzon der groot, terwijl OAs toch nooit ter oore is gekomen. Jdg.t de verpleeggelden in het Middel bun ^s,che Gasthuis l?~er zijn dan in de ziekenhuizen in de omgeving. Integendeel I Hoe het z,ij, Armbestuur, warkloozen- zorg, en Godshuizen vergen voor Mid delburg uitgaven, die meetellen! door J. v. d. BOSCH. 42) o Vader Waanders was dien avond wat somber gestemd, zóó, dat het zijn vrouw opviel. Toen allen naar bed waren en moeder met vader alleen in bet vertrek was, vroeg zij: „Wat heb je toch vanavond?" „Ik dacht aan Tervooren, moeder." Zij gaf eerst geen antwoord. Maar dan klonk bet: „Ik wilde wel, dat wij morgen aan den dag konden teruggaan." „Je hebt ook genoeg van de stad?" ,,'kHeb een harde les gehad, vader. Nu heb ik pas leeren begrijpen, hoe onte vreden ik in Tervooren was. Dat was niet goed. Konden wij maar weer te rug." „Heit zal niet gaan, moeder." „Neen, het zal niet gaan", herhaalde moeder Waanders op somberen toon. „Je hoort er maar niets van, hè? Zou dat nu nooit uitkomen? Het gebeurt wel meer, dat de daders van een misdaad nooit bekend worden." 9> Da Gemeenteraad! besloot Maandag ook genoegen te nemen met het bedrag dat de gemeente van het Rijk terug krijgt en voortaan minder te betalen heeft voor de R.H.B.S. Dhr Jeronimus meende wel, dat uit deze zaak niet gehaald is, wat er in zat, maar om redenen, die hij niet in het openbaar kon noemen, ging hij toch accoord met B. en W. Weth. de Veer, die een vorig maal zoo stellig meende, dat Middelburg, meer kon loskrijgen, was blijkbaar ook tot andere gedachten gekomen. Althans hij liet zich nu in 't geheel niet uit. De getroffen regeling is in ieder ge val voor Middelburg veel voordeeliger dan de oude. Het is een meevaller, die do stad gebruiken kan. En nn de brand. Vóór den aanvang der werkzaamheden had de burgemeester in ernstige bewoor dingen herinnerd aan de ramp, die Mid delburg had getroffen en zijn deelne ming betuigd aan hen, die door den brand zoo ernstige schade hadden gele den, betgeen ook vrijwel alle Raadsleden, die des middags en des avons het woord voerden, tevens hebben gedaan. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over één lichtpunt bij al de ellende, dat n.l. geen meoschenlevens vallen te betreu ren en dat de twee personen, die bij het bi usschingswerk gewend werden, het nu goed maken. Dankbaar was de voorzitter en met hem alle Raadsleden, die het woord voer den voor de krachtige hulp, die tal van gemeenten, de marine, enz. op zoo schitterende wijze hadden verleend. Na tuurlijk had geen der leden ©enig bezwaar tegen een crediet voor de bestrijding van de kosten, aan deze hulpverleening ver honden, voor het uitbetalen van vergoe dingen aan de brandweermannen (er werd zelfs aangedrongen op een royale nitkee- ring), voor het bestellen van nieuwe slan gen, ter vervanging van die welke zoo ernstig door den brand hebben geleden of in ondeugdelijken toestand bleken te verkeeren en voor de reparatie van een der motorspuiten, waarvan de cylinders defect waren geworden. Den burgemeester werd zelfs een bravo toegeroepen, toen hij zei, onmiddellijk na den brand alle mogelijke maatregelen te hebben .genomen, zelfs zonder overleg met de wethouders en de brandweer- directie, om gedekt te zijn, als onverhoopt weer eens brand moclit uitbreken. De voorzitter deelde ook mede, zooals reeds uit de bladen bekend was gewor< den, dat B. en W. ten spoedigste met de slachtoffers van den brand hadden ge confereerd over den weeropbouw der ver brande perceelen. Bedoelde p'ars-onen ble ken alle bereid het gaat hier om het aspect van een der belangrijkste punten van de stad en we moeten (naar dhr Hon- dius zei) bewaard blijven voor een ont siering, als in da Noordstraat valt waar te nemen om de bouwplannen door de Rijksmonumenten-commissie te doen beoordeelen, mits dat geen kosten en vertraging met zich brengt. Deze monu menten-commissie zou reeds deze week naar Middelburg komen ter bespreking! van deze kwestie. Eveneens zou deze week nog een conferentie plaats hebben tusschen 'B. en W. en de Brandweer- directie, waar besproken zal worden, wel ke wijziging de brandweer dient te on dergaan blijkens de lessen, bij den laat- sten brand opgedaan. De lessen van den laatsten brand, bier raken we de kern der zaak. Daar over zijn enkele uren volgepraat. Als we eerlijk zijn moeten we daarbij direct op merken, dat bet heel wat korter had gekund en er ook wel wat bewaard bad kunnen blijven, tot B. en W. straks met voorstellen komen. Maarer waren ver schillende JRaadsIeden, die keurig thuis bun speech hadden opgesteld, dus die voorlazen, ook al waren enkele onderwer pen reeds door anderen ter sprake ge bracht. Al het te berde gebrachte noemen gaat natuurlijk niet. We zuilen trachten ons tot de hoofdzaken te beperken. (Slot volgt.) Oude archieven. Aan de Verslagen omtrent 's Rijks oude „Toch niet vaak", troostte vader. „Laat <ons maar moed houden moeder. God weet, dat wij onschuldig zijn. Op Zijn tijd komt het wel in orde." HOOFDSTUK XII. Jaarsma, de overwegwachter van Ter vooren, stond bij de boomen, die hij met knarsend geluid had doen zakken, omdat de laatste trein voor dien dag passeeren zon. Het was een donkere avond. Niet alleen was er van de maan niets te bespeuren, maar zelfs geen ster blonk aan het fir mament. Hij huiverde. De zomer was voorbijge gaan. Het was herfst. De winden hadden al stevig gewaaid. En de bladerlooze tak ken van de boomen langs dsn weg, die naar het dorp leidde, vertelden, dat de wintertijd genaakte. Op bet stationnetje klonk bet gefluit van den boemel, die kwam aandaveren. De vurige lichten van de locomotief door boorden de duisternis. Dan was het gevaarte, snuivend als een paard, dat hard loopt, voorbij. En Jaarsma vatte de boomen weer aan, om die om hoog te brengen en dan de rust van den nacht op te zoeken. dagtaak was weer voorbij'. Natuur arehieven over het verslagjaar 1928 is het volgende ontleend: Rijksarchief in Zeeland. De inventarissen der archieven van het Vrije en Hulsterambacht werden voltooid en gedrukt. Gewerkt werd aan het archief der Zeeuwsche rekenkamer, benevens aan de ordening en beschrijving der over genomen vredegerechtsarchieven, die in hoofdzaak gereed kwam. Voortgezet werd de bewerking van het archief van de prefectuur van de Monden der Schelde, die op eigenaardige moeilijkheden stuit. Voltooid werd de ordening en beschrij ving van de archieven der districtscom missarissen in Zeeland van 1814—1850. Onder de aanwinsten kunnen vooral ge noemd worden de notariëele archieven van Tholen, die uit Breda werden ont vangen, de verzameling De Gaay Fort man, die voor Vlissingen van belang is. Kind door auto aangere den. Dinsdag is te Sluiskil een kind dat met anderen liep1 te spelen en dat van uit een straat komende den weg overstak, door een auto gegrepen, waardoor het een ernstige hersenschudding opliep1. U t een door de politie ingesteld onderzoek moet zijn geb'eken dat de chauffeur in dezen geen schuld treft, doch het ongeval uitsluitend moet worden geweten aan on voorzichtigheid van het kind. Toen een dezer dagen de schiipjper van ©en in de nabijheid van Hansweert liggend schip, des morgens zijn knecht wilde wekken, bleek deze, alsmede diens uitrustingstukken te zijn verdwenen. Even na de ontdekking van de ver dwijning van zijn knecht, bemerkte hij dat eveneens ruim 150 Meter staaldraad weg was, zoodat vermoed wordt dat de knecht de hand heeft gehad in de vermissing van de staaldraden. De politie stelt een onder zoek in. Goes. Op le Kerstdag werd door de Har monie „Hosanna" alhier, het aangekondig de Kerstconcert gegeven. De scherpe wind en de regenbuien waren oorzaak, dat het programma uitgevoerd werd in de benedenzaal van bet Beursgebouw aan de Groote Marlet. Eenige honderden belang stellenden vulden de ruimte en volgden aandachtig betgeen door „Hosanna" werd ten gehoore gebracht. Treinvertraging was oorzaak, dat iets later begonnen kon wor den dan aanvankelijk gedacht was. De groiGte opkomst en de stilte waarmee door de aanwezigen geluisterd werd, too rnen aan dat voor Kerstliederen en geiwijde muziek bij het publiek veel belangstelling is. „Hosanna" kan met voldoening op dit concert terugzien. Hoedekenskerke. Raadsvergadering op Maandagnamiddag. Allen aanwezig. De Burgemeester voorzitter. Na opening der vergadering voorlezing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat bij kasopname bijl den gemeenteontvanger diens boeken en kas in orde zijn bevon den, dat door Gedep. Staten is goedge keurd de gemeentere&ening 1928, en de in de vorige raadsvergadering vastgestelde wijziging der gemeentebagrooting 1929, terwijl ontheffing 'is verleend voor 1 jaar. dus tot 31 Diec. 1930, van de verplichting om onderwijs te gaven in vrije en lichamer lijk© oefeningen aan de openbare school, onder voorwaarde dat onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek wordt gegeven. Verder 'geschiedt voor lezing van een schrijven van dat College, dat het Raadsbesluit om aan den 'ge meente-ontvanger C. M. Elenbaas eervol ontlslag te geven, als hij met 1 Mei a.s. niet in de gemeente woont, door hen aan de "Kroon ter vernietiging is voor gedragen. De leden spreken hun afkeuring over dit voornemen uit. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van schipper Huijsen te Borssele om restitutie van betaald havengeld. In de vacature J. O. M. Marne wordt benoemd tot lid der comm. tot wering van schoolverzuim voor wijken A. en O. de heer O. A. van Dijke, onderwijzer. Herbenoemd met algi. st. het aftredenó lid der comm. van toezicht op het L.O. Joh. Lukasse Pz. en tot lid van het Algem. Armbestuur de heer B'. Louisse. Met 4 tegen 3 st. wordt afgewezen een verzoek van het muziekgezelschap Con Affezzione te Kwa.dendam.mie om sub sidie. B. en W. hadden voorgesteld f25 subsidie te geven. lijk was bet een dwaze redeneering, want je kon nooit weten, maar feitelijk be hoefde hij zich om den laatsten trein niet te bekommeren. Hij kon zich niet heugen, dat er, des avonds om half 12, zich één menschelijk wezen op den stil len weg bevond. Overdag was het wat anders. Dan was er bet verkeer der boe ren. Maar die lagen al lang te slapen, als deze trein den overweg passeerde. En doorgaand verkeer was er op dezen landweg niet. Dat ging midden over bet dorp naar den grooten weg, die aan de andere zijde van het station den spoor weg kruiste. Toch zou bet geen moment in zijn brein opgekomen zijn, de boomen open te laten. Hij had de voorschriften maar op te volgen. Het viel wel niet mee, des avonds een paar uur alleen te zitten, als zijn vrouw, die om vijf uur weer present moest zijn voor den eersten trein, naar bed was gegaan, maar hij had zijn plicht 'ba doen, daarmee afgeloopen. Jaarsma vatte, nadat Mj den ©enen boom omhoog gestuurd had, de lantaarn, die hij, ook dat was voorschrift, bij zich had, op, om de rails over te steken naar den anderen boom. Op hetzelfde oogenblik, hij schrok er toch even van, doken twee gestalten op, van wie één den boom reeds vast had, Met alg. et. wordt beslotes e®m gratifi catie van f25 te geven voor het vervolg- -onderwijs aan de R.K. school te Kwa- dendamme, nadat de Raad als zijne mee ning had uitgesproken dat geen cursus voor vervolgonderwijs aan de openbare school te Hoedekenskerke zou worden opgericht, wegens gebrek aan belangstel ling daarvoor. Op voorstel van dhr. Boone als lid der Comm. van toezicht op 'tL.O., wel ke commissie aan dien cursus een bezoek bracht, zal er op gewezen worden, dat. de verlichting "bij den cursus veel te wenschen overlaat. In beginsel wordt medewerking ver leend aan een verzoek van het R.K. schoolbestuur te Kwadendamme, om uit breiding van de leermiddelen op de R.K. Meisjesschool aldaar, en aan B'. an W. het verder overleg met het schoolbestuur daaromtrent opgedragen. Vervolgens wordt vastgesteld ©ene ver ordening op oen maximum-snelheid voor auto's en motorrijwielen, nadat na eenige discussie daaromtrent de kommen der gemeente voor "Kwadendamme en Hoe dekenskerke zijn vastgesteld. Bij de daarop volgende rondvraag wijst de heer Ste-ijn er op, dat het toch nog voorkomt, dat, ondanks het verbod daar omtrent motorschepen in de haven op de zathe hun motor aanslaan. De haven meester zal daarop worden gewezen en strenge naleving der verordening worden opgedragen. De heer Boone vraagt een brievenbus aan het station voor de omwonenden. Hiervan zal werk worden gemaakt en er tevens op worden gewezen, dat er nog steeds een gedeelte der gemeente is, waar nog slechts éénmaal daags postbe stelling is, met verzoek om voorziening daartegen. Nadat de voorzitter den leden aangename Kerstdagen, Oudejaar en nieuwjaar heeft toegewenscht, sluit hij de vergadering. Heinkenszand. Woensdagavond j.l. gaf Chr. Zangver. „Looft den Heere" haar 2e openbare uitvoering in de Geref. Kerk al hier. Nadat de vergadering door ds Booij geopend was werd het uit 16 nummers bestaande programma ingezet met „Ge bed" (F. Abt), waaruit al dadelijk te merken was, dat dit koor in meerdere opzichten vooruitgegaan is. „Eere zij God" (Bortniansky) werd vooral in het mid dengedeelte door alle partijen zuiver en met gevoel voorgedragen. Ook in „Zen dingslied" (Flemming) werd iets moois bereikt. Dat dit koor in mej. N. v. d. Berge een goede kracht bezit bleek in „Het haantje van den toren", deze so praansoliste beschikt over een heldere frissche stem. Verder noemen wij een vrouwenkoortje, dat verdienstelijk werd gezongen. Ter afwisseling werd door den directeur een tenorsolo „De heilige stad" op verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. Natuurlijk was niet alles rein en vlekkeloos, o.a. was in „Naar 't Vader huis" de toon onzuiver en t begin van Ps. 121 (Lukkien) kon vaster in de maat en beter van uitspraak zijn geweest. De be geleiding was in handen van mej. S. v. Damme. „Looft den Heere" kan met vol doening op dezen avond terugzien, wij roepen haar een „tot weerziens" toe. Ds Booy besloot dit concert met een toepas selijk woord en dankzegging. Waarde. Onder groote belangstelling vierde de G. J. V. „Onderzoekt de Schrif ten" alhier deze week haar 10-jarig be staan. De geheele avond droeg een ge zellig karakteT em werd gevuld met ern stige en luimige voordrachten, terwijl ter afwisseling een paar samenspraken ten beste gegeven werden. Om de vereeni- gingskas eenigszins tegemoet te komen in de kesten aan dien avond verbonden, werd een taart verloot, waarvan een lid van de Knapenvereeniging alhier de ge lukkige winnaar werd. Tot slot sprak de eere-vcorzitter nog, een opwekkend woord tot de leden van de vereeniging en de bezoekers, waarna deze goed geslaagde avond met dank aan God gesloten werd. Schore. Gedurende het najaar 1929 werden aan den Schorebrug aangevoerd 1.522.000 KjG. suikerbieten en 304.000 K.G. pulp. Maandagavond werd alhier op ini tiatief der Oudercommissie een Ouder avond gehouden in de openbare lagere school. De voorzitter, dhr A. Bierens, om den overwegwachter een handje te helpen. Maar Jaarsma was gauw over zijn schrik heen. „Goeden avond", zei hij, toen de boom boven was en de fweé mannen, want de twee gestalten waren twee mannen, den overweg overstaken, „goeden avond. Nog laat op stap." Er "Volgde geen antwoord, of 't moest zijn maar dat kon Jaarsma niet goed hooren dat eenig gebrom antwoord moest beduiden. De overwegwachter hield zijn lantaarn in de hoogte, om de beide mannen te beschijnen. Maar zij schenen haast te heb ben, zoodat bij nauwelijks een glimp van één der gezichten zien kon. Doch dat gezicht was voldoende voor hem, om het niet te vertrouwen. Bovendien wezen de kleeren uit, dat hij meer te doen had met een soort landloopers dan met hee- ren of boeren. ,,'kWeet niet", mompelde hij, „maaT die voeren ook niet veel goeds in hun schild." Nog even keek hij de verdwijnende gestalten, die de richting van het dorp insloegen na. Maar weldra bespeurde hij niets meer en ging zijn woning binnen, instinctmatig de deur nog beter verze kerend dan hjj anders deed. „Wat zouden dat toch voor kornuiten f9 Niet ieder weet, hoe men het meest genieten kan van Bols likeur. Giet weinig likeur in een groot, wijd, koel glas. Drink met kleine teugjes; U krijgt dan het volle aroma. opende dezen avond met een kort woord waarna de secretaris de notulen voorlas. De leiding werd hierop overgegeven aan bet hoofd der school, dhr M. Maas, die verschillende onderwijs-aangelegen heden ter sprake bracht en nader toelichtte. Door de kinderen der hoogste klassen werd ondor leiding van de onderwijzeres, Mej. H. F. de Korte, een kindertooneel- stukje: „De vroolijke schoenmaker" op gevoerd, hetwelk zeer goed geschiedde en buitengewoon in den smaak der aanwezi gen viel. Na de pauze, waarin het werk der leerlingen bezichtigd werd, las het hoofd der school nog enkele kleine literaire schetsen voor en sprak weth. Karelse na mens het gemeentebestuur, waarna deze goedgeslaagde ouderavond met een kort woord werd gesloten. In het schuurtje van W. ontstond door onbekende oorzaak brand. De brand weer van Biezelinge was spoedig ter plaatse en wist den brand te blussconn. Het schuurtje, dat gevuld was met, boei, enz., is gedeeltelijk verbrand. Woensdagvoormiddag, omstreeks IJ uur, is een gedeelte van het dak van de schuur van dhr M. tengevolge van den hevigen wind bezweken. Op dat moment moet de wind, die gepaard ging met een stortregen, zeer sterk zijn geweest, aan gezien het gebouw, dat in slechten toe stand verkeert, van de stormen der laatste weken niet noemenswaard heeft geleden. Wemeldinge. Donderdagavond hield de Coöperatie vereeniging tot aan- en vgj>- koopen van brandstoffen „Helpt elkan der", alhier, haar jaarlijksche ledenver- gadering onder voorzitterschap van M. Hoogesteger. Uit de verslagen van den secretaris en van den penningmeester bleek in bet boekjaar 1928-'29 te zijn ontvangen f 12171,17 uitgegeven f 11554,64. Alzoo een batig slot van f 616,53/4. De verstrekte hoeveelheid brandstoffen aan de leden bedroeg aan eierkolen 642354 H.L. a f 1,30 per ILL., gewone kachelkolen 83854 H.L. a f 1,45 per H.L.; nootjeskolen 6294 H.L. a f 1,35 per H.L.; en 18420 K.G. bruinkool-bri ketten. Aan de beurt van aftreden waren M. Ferdinandusse Jz. en F. Dominicus Jz., respectievelijk als secretaris en commis saris, welke met een overgroote meerder heid werden herkozen. Het lossen van de in 1930 te verwachten brandstoffen werd gegund voor 5.9 cent per H.L. aan het spoor en voor 6 cent per H.L. aan de losplaats aan den laagsten inschrijver, J. van Stel Hz. Het vervoer werd gegund aan A. Vleugel voor 7 cent per H.L. van spoor en losplaats. Bij het sluiten van het boekjaar 1928 '29 bedroeg bet aantal leden 373. Daarna sluiting. Wissenkerke. Op den eersten Kerstdag gaf de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" een Zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Dank zij mede bet mooie weder, was de opkomst goed. Met aandacht werd het ten gehoore gebrachte gevolgd, inzon derheid de Kinder-Kersteantate. 't Batig saldo komt ten goede aan de Bewaar school. Domburg. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad werd afwijzend beschikt op- een verzoek van M. Beelc©', om vermindering van staangeld voor een carronssel op de ker mis. Een verzoiek van Joh. Maljaars te Aagtekeike, i.z. ruiling van grond met de gemeente werd gesteld in handen van B. en W. om advies. De Vlissingische Gasfabriek vroeg ver mindering van de, in eene vorige vergade ring vastgestelde, e-rfpachtsprijs. Dhr Geldof vroeg ot voor dergelijk© uitgiften een vaste lijn is aangegeven. Hij. zou ■dit wenschelijker vinden. Dhr Elout wees wezen?" dacht hij nog, „Wie gaat er nu in het holst van den nacht op stap! En waarom zeiden die kerels niets op mijn vriendelijk „Goeden avond"? Dat is vast geen zuivere koffie." Heel lang dacht Jaarsma er venwel niet meer over na. Er liepen zooveel van die menschen rond, al kwamen zij dan ook niet in Tervooren. En hij viel om van den slaap. Ook den volgenden morgen schonk hij aan de ontmoeting geen aanlacht en ver telde er 'dan ook niets van aan zijn vrouw. Het was eerst tegen twaalf uur, ds+ sen pass-eerende arbeider hem toeriep: :„Heb je er al van gehoord, Jaarsma?" Hij bad niets geboord en vroeg ver wonderd, wat er dan wel aan de hand was. „Er is vannacht, ingebroken bij boer Geensen. Het moet gebeurd zijn door iemand, die heel .goed op de boerderij bekend is. Het is net zoo'n geval als verleden jaar bij boer Petersen, waar Waanders gestolen heeft." „Waanders beeft niet gestolen, man. Hij is er zoo onschuldig aan, als ©en pasgeboren lam", zei Jaarsma heftig. (Woïlt vervolgd.) 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5