No. 74 Vrijdag 27 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland R N HrikseUo's Bank NI Goes EERSTE BLAD. DBENZINE-MOTOREN MOTORPOMPEN. Buitenland. Binnenland VOORDEELE Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zes jaar garantie. BEZOEKT ONZE DEMONSTRATE OF DE MARKT TE GOES DINSDAG 31 DECEMBER A. S. A.G. VAN DER REST Ziekenverplegingsartikelen. Ziekenmeubeien. HOLLANDIA SPECERIJEN Verstrekt credieten aan Handel en Landbouw. Neemt geiden in deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goës. Tel.: Redactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1 J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Sociale verzekering. Van een onzer lezers in Zeeuwseh- Vlaanderen ontvingen wij het verzoek een opgave te willen verstrekken, liefst ge specificeerd, van de kosten der Sociale verzekering in het afgeloopen tienjarig tijdperk. Wij beschikken op dit oogenblik niet over de noodige gegevens om aan dit ver zoek te voldoen. Maar misschien kunnen wij den lezer en met hem andere belangstellenden reeds een dienst bewijzen, door uit het jong ste nummer van „Patrimonium" het vol gende over te nemen: Nog steeds wordt, vooral op het platte land, de voorstelling gecolporteerd, dat een zeer groot deel van de premie, door de Invaliditeitswet geëischt, weggaat aan „ambtenarij", aan administratiekosten. Ook de beer Kersten spreekt wel in dien geest. Zelfs in de Kamer. Maar Mi nister Verschuur heeft Kern, terecht, bij de. behandeling van de afdeeling Arbei dersverzekering kalm laten praten. De Minister had belangrijker opmerkingen te beantwoorden dan dhr Kersten maakte! De voorstelling van de zeer hooge ad ministratiekosten is onjuist. Niet meer dan ongeveer 11 pCt. van de premiën wordt uitgegeven voor admini stratie, alzoo van de 60 cent circa 6.5 cent. Dat is dus niet een „groot deel". De rest van de premiën wordt besteed voor uitkeeringen en reservevorming, ten einde straks voor de stijgende ouderdoms renten over de noodige fondsen te kun nen beschikken. "Voor het economisch leven heeft die reservevorming stellig ook gunstige gevolgen. Het percentage van 11 pCt. is wel te vergelijken met de kosten van andere, groote particuliere bedrijven. Nu zou stellig het onkostenpercentage nog lager zijn, indien .geen voortdurende controle noodig was, in verband jnot wetsontduikingen. Ook kan ongetwijfeld in de organisatie nog een en ander ver beterd worden, waardoor de kosten kun nen dalen. Maar er is in elk geval hoegenaamd geen aanleiding, om stemming te maken tegen een zegenrijke wet, met het oog op de hooge administratie. Wie de waarheid liefheeft, moet dan ook tegen dit stemming maken in verzet komen. Het huwelijk van prinses Marie José. Uit Brussel wordt gemeld, dat het ver trek vani prinses- Marie;-José en het Bel gisch koninklijk -gezin, den 3en Januari naar Rome, met een zekere plechtigheid zal gepaard gaan. De voorgevel van het Noorderstation wordt geheel geïllumi neerd "het vertrek heeft, 's avonds 10 uur plaats terwijl door de muziek school van de voorstad Sint Jooet-ten- Oode een gelegenheidskoor zal worden uitgevoerd. De te Brussel aanwezige mi nisters, da provinciegouverneur, de bur gemeester der hoofdstad, alsook militaire autoriteiten zullen het vertrek bijiwonen. De Italiaansche koninklijke trein, die het hooge -gezelschap naar Rome mioet bren gen, wordt reeds i Januari te Brussel verwacht Kerstmis te Moskou. De voorzitter vani .het bestuur van den „Mostorg" (handelscentrale te Moskou) heeft een streng bevel gegeven aan alle magazijnen in de hoofdstad, geen versie ringen voor kerstb'oomen en .geen speel goed (in Rusland speelt Kerstmis een rol analoog aan die van Sint Nicolaas hier te lande) te verkoopen; tegelijkertijd verbood hij den strengste de winkels te versieren met de traditioneel© Kerst-grootvaders, kerstboomen enz. Een dergelijk bevel is tevens aan alle magazijhen en winkels in het Moskousche gewest gezonden. De sovjet-overheid gaf aan -de politie agenten van de 'hoofdstad en van het geheele gewest bevel er voor te zorgen, dat geen kerstboomen gekapt en in de steden of dorpen verkocht werden. De n—7—r—n-m»wiffl——-.rr- FIRMA M. ZUIDWEG MOL, HEINKENSZAND. 1.' politie had alle wegen, die naar Moskou leiden, afgezet om den aanvoer van kerst boom-en te beletten; alle kerstbo-ocmen, die de boeren, in strijid met het voor schrift van de overheid, naar Moskou zouden willen vervoeren, zouden in be slag genomen worden, terwij'l de vervoer ders zelf -gearresteerd zouden worden, aldus de pKomso-moljskaja Prawda". De Haagsche Conferentie. In diplomatieke kringen verluidt, dat da voortzetting der Haagsche Conferen tie begint met een voltallige vergadering der conferentie op Vrijdagmiddag 3 Jan. Deze voltallige zitting, 'waardoor dus definitief bevestigd wordt, dat de Con ferentie 3 en niet 6 Januari aanvangt, zal te 5 uur n.m. beginnen. Ontploffingen te Toul. In den loop der laatste vijf weken he-eft er tweemaal een ontploffing plaats gehad in de kruitopslagplaatsen van Toul. De eerste geschiedde den Hen November, toen het voornaamste kruitmagazijn in de lucht vloog, de tweede Woensdag 1.1. Nadat men na de eerste ontploffing een ongeluk als oorzaak had vastgesteld, be gon men na de tweede vermoedens te kriji- gea dat er wel eens opzet in het spel kon zijn. Het arsenaal werd bewaakt do-or mannen van het 403e regiment, waarin, na een langdurig onderzoek, een commu nistische „cel" werd gevonden. Een van de leden dezer cel had den lien Novem ber de wacht bij de opslagplaatsen. Een 'scherp- verhoor leidde tot de ont dekking, dat in beide gevallen een revo lutionaire daad aan het gebeurde ten grondslag heeft gelegen. Mijnconflict in Opper-Silezië. Te Kattowitz vond een bedrijlfsrade-n congres der mijnwerkers- plaats ter be spreking van de oplos-sing van he.t loo-n- geschil der mijnwerkers. Eenige jaren geleden werd den mijn werkers een loo-nsverhooging van 4 pet. toegekend, ctochl di-t aanbod werd ver worpen i De meerderheid van den bedrijfsraad eischte thans de afkondiging van de alge meen© staking. Tenslotte .werd besloten, de staking tot. 6 Januari uit te stellen, daar men eerst het resultaat van de internationale kolen- comerentie te Genève wenscht af te wachten. Na deze conferentie, waar ook ver tegenwoordigers van de mijnwerkers in Oost-Opper-Silezi-ë aanwezig zijn, zal wor den beslist welke maatregelen de vakver- e-enigingen zullen nemen. Tegen de geloofsvervolging in Rusland. De Engelsche bladen geven uitvoerige verslagen van de groote bijeenkomst in de Albert Haf te Londen, waar qp- ini-, tiatief van bei „Nood-comité" geprotest teerd is tegen $e geloofs-vervolgingen in Rusland. Voorzitter was Lloyd Glasgow, .die o. meer zeide, herhaaldelijk in Rusland ge weest te zijn. Het brengt mijn. bloed aan het koken, zoo vervolgde hij, te vernemen van deze meedogenlooze p-ogingen om het christelijk geloof daar uit te roeien. Zal het mogelijk zijn? (Geroep: neen!!). Wanneer dit protest, aldus vervolgde spr., zal het lente worden in het- hart van het Russische volk. Op voorstel van lord Viscount nam de vergadering de volgende motie aan: „Deze vergadering van aanbidders van den Al machtigen God pro-testeert vurig tegen de voortdurende en wreede vervol ging van onze mede-geloovigen in Rus land, en doet een beroep- op allen ter we reld, die in God gelooven en de vrij heid lief hebben, om onophoudelijk te bidden en te arbeiden voor geloofsvrijheid voor het Russische volk. B-ij' de Britsche Regeering dringt de vergadering er op aan, een. zoo krachtig mo-gelijk vertoog tof de Sovjet-regeering te richten om deze vervolging te do-en ophouden. Afschriften van dit protest zullen aan de hoofden van aïle beschaafde staten gezonden wor den." Men heeft er voorts nog den nadruk o-p gelegd, dat deze beweging geen enkel politiek, doel nastreeft, en zich volkomen buiten de politiek houden zal. Een dorp in de asch gelegd. In den nacht van Zondag op- Maandag is de gemeente San Giorgio hij1 Arco in Trenbe door brand verwoest. Een schoor steenbrand was de oorzaak van den brand, die alle buizen van de gemeente in de asch heeft gelegd. De "brandweer en haar helper's moesten er zich. toe foe- p-olen, de dorpsbewoners te redden, waar bij twee soldaten ge-wónd werden. San Giorgo is een dorpje van een kleine 400 inwoners De Belgische Regeering. De Belgische Senaat 'heeft Dinsdag met 84 (Liberalen en Katholieken) tegen 55 (socialisten en Vlaamsch-Nationalen) en twee onthoudingen een motie van wan trouwen in de regeering aangenomen. Sneeuwstormen in Letland. Sedert gisterochtend woedt in geheel Letland bij acht graden vo-rst een hevige sneeuwstorm. D-e meteorologische dienst meldt, dat op de Oostzee eveneens stor men te verwachten zij-n. D-e laatste treinen uit Berlijn zijn met aanzienlijke vertraging bita.engekom.en. Auto door trein verrast. Eepi trein, die van Xanthis naar Drama ojoderweg was, heeft nabij O-kchilar op ©en overweg een autobus gegrepen, waarmede 18 p-ersonen op weg waren naar een Kerstfeestviering. Twaalf hunner werden gedood, de andere zes ernstig gewond. D-e chauffeur van -de autobus, aan wiens schuld het vreeselijk ongeluk te wijten schijlnt te zijn, behoort tot de gewon den. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURAGAO. Een radicale zuivering te wachten. Naar men uit Curasao aan „De Resi dentiebode" seint, heeft de benoeming al daar van majoor Slobbe, zoowel in ka tholieke kringen'als in die der industri eels ondernemingen groote instemming gevonden, al werd van de zijde der Cu- ragaonaren veel werk gemaakt voor den tegenwoordigen gouverneur art., Schot man. Intusschen heeft men „van dezen bekwamen militair, in de huidige omstan digheden van Curasao, groote verwach tingen. De nieuwe gouverneur heeft bepaalde voorwaarden gesteld ter algeheele zuive ring van de ambtelijke wantoestanden, welke in Curasao in de laatste jaren zijn ontstaan en een vruchtbaar beleid onmogelijk maken. De opruiming in Curasao is reeds in Ass. Apotheker Lange Kerkstraat, Goes Telefoon 168 vollen gang. Behalve ,de directeur van Openbare Werken heeft ook nog een an der ingenieur van dezen "dienst ontslag gekregen. Men verwacht ook niet, dat mr van Dijk. die thans in .Holland vertoeft, zal terugkeexen. De-z-er dagen is luit. Wiltschut te Cu rasao aangekomen met bepaalde opdrach ten inzake de militaire reorganisatie. Ka pitein van Rossum is reeds buiten dienst gesteld en vertrekt 2 Januari met de „Van Rensselaer", nog vóór zijn opvolger is aangekomen, naar Holland. O'ok is het salaris van den nieuwen gouverneur met 20 mille verhoogd en ge bracht op f54.000 per jaar. De Postvluchten van en naar ïndië. Bij de K. L. M. is 'bericht ingekomen dat het 8e vliegtuig, d-e P.H.A.Ë.O. op den laatsten dag de volgende ronde heeft afgelegd: 5.35 van Medan, om 12.05 te Palembang, om 12.35 uit Palembang, 15.25 te Batavia, om 16.02 uit Batavia om 16.45 te Bandoeng. Het voorlooplg einde der Postvluchten op Indië. In verband met gebleken misverstand, wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat met het op 12 dezer ver trokken 8e postvliegtuig voorlo-opig een einde is gekomen aan de period© van proefvluchten naar Indië in 'dit "jaar. De aanvankelijk op 28 December a.s. geprojecteerde 9e vlucht is derhalve ver vallen, zooals reeds vroeger is gepubli ceerd. Omtrent eventueelo hervatting der vluchten in 1930 valt thans nog niets met zekerheid te zeggen. De retourvluchten uit Indië op 1 en 15 Januari a.s. blijven gehandhaafd. Schieten op schadelijk gedierte. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is op de vragen van het Kamerlid Van Sluis geantwoord, dat de houders van een jachtacte het recht hebben in gesloten jachttijd op schade lijk gedierte te schieten. Het gebruik van een jachtacte bij duisternis kan echter in het algemeen geacht worden zoowel de veiligheid in gevaar te brengen als wild- stroope-rij in de hand te werken, zoodat het in de vragen bedoelde gebruik van een jachtacte binnen redelijk© grenzen kan worden gehouden. Aflevering van entstof. Door de koepokinrichtingen is in de week van 15 tot en met 21 December afgeleverd: te Amsterdam 'koepokstof v. 1276 personen, te Rotterdam voor 529 personen en te Groningen voor 5 perso nen, totaal voor 1810 personen. Witte strooibusjes gemalen Hollandia Spece rijen: Behoud van kracht en aroma. Geen ver lies van restanten. Gemakkelijk in het gebruik. Witte Peper, Zwarte Peper. Nootmuskaat, Kaneel, Kruidnagelen. Overal verkrijgbaar in goedgevulde witte strooibusjes d 10 cents. aSillevoldts Specerijenmalery.Anqo W35 Rotterdam Binnenland. Pluimvee-tentoonstelling te Goes. Installatie van burgemeester Dronkers te Veere. Hevig© branden in verschillende plaatsen. De nieuwe gouverneur van Curasao. Autoongeluk bij Maarsbe-rgen. Drie doo- den. De postvluchten naar 'Indië wo-rden be ëindigd. Buitenland. Mijinco-nflict in 0-pip-er-Silezië. De Haagsch© Conferentie. Encephalitis na inenting. In de week van 15 tot en met 21 December zijn ge-en gevall-e-n van ence phalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge- bracht. Belasting betalen op postkantoren. V-erschenen. is de memorie van ant woord op bet voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp, dat het belasting betalen op postkantoren mo gelijk maakt. D-e minister zegt daarin nog ©ens, in all© opzichten overtuigd te zijn van .het doeltreffende en aanbevelens waardige van dezen maatregel. De gireering van belastingen zal niet Vervallen, daar deze wijze van betalen wordt -ge-bezigd door ©en andere groep belastingschuldigen daln we-lke van de nieuwe soort postbetalingen profiteer en zal -en daar zij voor di© groep steeds de voorkeur zal blijven ho-uden. Dat zon der noemenswaardige uitbreiding v.an per soneel het postbedrijf deze niauwe taak op' zich kan nemen, vindt niet zijn oor sprong in een bestaande slechte dienst regeling op de postkantoren, maar in de omstandigheid, dat men daar n-u een maal gedurende een groot aantal uren van den dag steeds voor het publiek beschikbaar moet zijn. De Radio-raad. In de plaats van Dr Focke-ma Andreae, burgemeester van. Utrecht, die op zijn verzoek eervol ontslag 'heeft verkregen als lid van -den Radio-raad, heeft de Radio-raad benoemd tot plaatsvervangend voorzitter, mr B. de Gaay Fortman te Amsterdam. Verordening Winkelsluiting. Het hoofdbestuur der Nederlan-dsehe Vereen, van Werkgevers in het Bakkers bedrijf heeft aan de gemeenteraden van Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht verzocht niet over "te gaan tot het bij gemeentelijke verordening voor schrijven van een sluiting van de winkels op een bepaalden middag in 'de week. Bij de juiste keuze van beroep is het dagelijksch werk niet alleen een middel van bestaan, maar zal ook bevrediging schenken. De Verèeniging voor beroepskeuze wil U daarover gratis advies ver strekken. Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Inbraak. In den avond van Dins dag j.l. is inbraak gepleegd in de w-oning van den landbouwer de K. -onder Klevers- kerk©. D© dader is vermoedelijk door vernieling van een ruit in de woonkamer binnengekomen en na een aldaar aanwe zig kabinet te hebben opengebroken, heeft hij daaruit eenige gouden sieraden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1