Een HA If Bank verzekering met winstaandeel is voordeelig. BIJKANTOOR GROOTE MARKT 16, GOES. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Onze Verzekerde No. 80 betaalt Jaarlijks f 141.—. Zijn winstaandeel over de Jaren 1926-1928 bedroeg f 229.38. (Slot volgt.) Tot baitoag«w«ea opiiehtor bfl hot Hcog-hoemraadschap Delfland is benoemd do hoor S. A. de Regt te Kortgene; tot op- richter bij den polder Walcheren met standplaats Westkapelle, de heer D. M. Korstanje te Wemeldinge en tot opzichter bij do gomeentewerken te Rotterdam, de heer 0. Kosten van Wemeldinge, thans op zichter bij de Zuiderzeewerken, allen leer lingen van het Zeeuwsch Technisch Insti tuut te Goes. Goes. Door de Harmonie Hosanna alhier ral op a.s. Woensdag 26 Deo., Ie Kerstdag, des middags van 12 tot 1 uur een con cert worden gegeven op de tent op de Groote Markt. R\j ongunstig weder, wordt het programma uitgevoerd in de beneden- raai van hel Beursgebouw. Het programma is in overeenstemming met dezen feestdag en vermeldt de vol gende nrs.: 1. Koraal. Ps. 98. Hij heeft gedacht aan ?ijn genade. 2. Stille nacht Heiige nacht. 3. Fantasie over Ps. 95. 4. Kerstliederenkrans. 5. Weihnachtspasto- rale. 6. Eere zij God. 7. Fantasie over Oud-Nederl. Kerstliederen. 8. Koraal. Gez. 270. Er is uit 's werelds duist're wol ken. Koudekerke. Vrijdag 1.1. hield de aid. Pa trimonium alhier haar 26ste jaarvergade ring. Na een openingswoord van den voor zitter werden de verslagen van den secr en penningm. voorgelezen. Daaruit bleek o.m. dat de afd. thans 47 leden telt. Dit jaar is zij met 5 leden vooruitgegaan. De penningmeester meldde een batig saldo- van f 29.411/a. De aftredende bestuursleden W. de Witte en J. de Kam werden herkozen. Na do pauze, waarin eenige verversching werd aangeboden, werd een inleiding ge houden „De strijd om het bestaan", waar op nog een drukke bespreking volgde. Ge- lukwenschen werden uitgebracht door den Kerkeraad, Geref. Jongel. en Knapenver- een igingen. Meiiskerke. In de j.l. Zaterdag gehou den raadsvergadering was wethouder De Buck met kennisgeving afwezig. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Door B. en W. zijn op 18 Dec. boeken en kas van den gemeente-ontvanger opgenomen. Alles in orde bevonden. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten stel len B. en W. voor alsnog een wijziging aan te brengen in de verordening op de keuring van waren. Bij de discussie jiier- over blijkt de raad er niet veel voor te gevoelen, omdat moeilijkheden gevreesd worden voor de melkveehouders, doch daar uit de toelichting van den voorzitter blijkt, dat er toch niet aan te ontkomen zal zijn, daar bij weigering God. Staten zelf zullen ingrijpen, wordt de wijziging aangenomen onder protest. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om ad- haesie aan ©en adres door de Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn enz. gezonden aan den Minister van Onderwijs en de Tweede Kamer, om wijziging te brengen in de standplaatsaftrek voor de onderwijzers ten plattenlande. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie van de Ned. R.-K. Volkszangvereeniging, en op een verzoek om aan te sluiten bij het Centraal Archief voor Maatschap pelijk Hulpbetoon te Amsterdam tegen een contributie van f6 per jaar. Een1''wijziging in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur in verband met verkoop van bouwgrond <?n. verhooging van den post werkverschaffing en extra- bedeeling wordt met algem. stemmen goedgekeurd. Tot lid van de Commissie van plaat selijk schooltoezicht in plaats van S. Taal, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, wordt benoemd P. Sturm. Verder is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat hij «r geen bewaar tegen heeft, dat de Veldwachter wegens g»bre>!t aa» woning voor drie maanden te Zouteland® gaat wonen. Hij verlangt echter binnen dien tijd bericht omtrent de maatregelen, die de raad zal treffen, opdat de veldwachter weer in de gemeente kan wonen.. Ook is te dier zake ©en schrijven van den veldwachter J. Munter ingekomen, dat hij zijn woning moet verlaten en. den raad verzoekt voor een woning voor hem te zorgen. Na uitvoerige bespreking wordt besloten den onderwijzer G. Beulcelman, huurder der gemeentewoning (waar dit volgens de huurovereenkomst niet eerder kan) tegen 1 Januari 1931 de huur op t© zeggen, met beleefd verzoek, zoo mo gelijk vroeger de woning te ontruimen. Tegen de heer Matthijsse. Bij de omvraag deelt de voorzitter mede Öat de hoornen op het dorp zullen opge- snoeid worden. Dhr Koppejan vestigt .de aandacht op den nieuwen straatweg achter het dorp die eenig herstel behoeft, wat in. orde zal gebracht worden. Dhr De Koster brengt ter sprake den slechten toestand van den weg rondom Mariekerke. Hij vraagt of die weg niet met steun van de gemeente verhard zou kunnen worden. De voorzitter zegt, da,t belanghebbenden zich roet opgave van de som, die zij zelf wenschen bij te dragen, tot het gemeentebestuur kunnen wenden, dan kan 'dit nader besproken worden. Vervolgens dankt de voorzitter de leden eri den secretaris voor alles wat zij in dit jani' voor de gemeente hebben verricht en spreekt den wensch uit, dat zij het volgend jaar elkander weer in gezondheid mogen ontmoeten. Hierna sluit hij de vergadering. Vraagt Inlichtingen Dir" W. L. B. I. DEKKER. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Woadrichem, J. H. Gun ning E.Bz. te Schoonhoven. Voor Kruis land. JH. P. Stegenga te Assen. Geref. Kerken,. Bedankt voor Rotterdam, W. H. van der Vegt te Bergum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harderwijk, J. W. van Ree te BarenicLreohit. Geref. Gemeenten. Tweetal te Veenendaal, R. Kok te Gou da en A. Verhagen te Middelburg. Waarde Benoemd tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier de heer Matth. West- strate en tot ouderling dhr A. Water man Az. Afscheid. Gamd. F. K. van Evert te Den Haag hoopt Zondag 12 Januari 1930 intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Zoutelande, na bevestiging door Dr H. Schoikking, van Den Haag. Dr K. F. Proost, Ned. Herv. predikant te Zwolle, benoemd tot direc teur van Ons Huis te Rotterdam, heeft de benoeming aanvaard. Voor een nieuwe Ned. Herv. Kerk. In het „Vlissingsch Predikbeurten- blad" deelt ds J. S. Hartjes mede, dat hij voor den grond, benoodigd voor de stichting van een nieuwe Ned. Herv. Kerk in het westelijk gedeelte van Vlissingen, thans in het geheel f4354.48 heeft ont vangen. Onder deze giften is er een van £,1000, die ds en mevr. Hartjes heb ben gekregen van iemand, die nu let terlijk absoluut onbekend wilde blijven. IERSEKE. Tot Onderwijzer aan de Chr, School alhier is benoemd de heer K. Varheule te Goes. TROLEN. De heer P. J. Blaas, van hier, slaagde voor M. O. Staatsinrichting. ST, LAURENS. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Christelijke school te St. Laurens is be noemd de heer J. Wondergem Jz. te Seroost- kerke. HEINKENSZANDi. Benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de O. L. School alhier dhr. P. D. Blomaard te Goes. De nieuwste methode. In den gemeenteraad van Wiemen heeft een Christ. Sociaal lid medegedeeld, dat in een meisjes school de directeur heeft bepaald, dat de kin deren zichzelf de cijfers voor hun werk moeten toekennen en dat deze classificatie ook in de rapporten zou worden opgenomen. Woeasdag 25 ©n Donderdag 36 Dec. Nad. Herv. Kerk. Borsselen, Woensdag vm. ds Elenbaas, Donderdagavond 5 u. Kerstfeest Zon dagsschool. Oudelande, Woensdag nm. ds Elenbaas. Krabbendijke, Woensdag vm. ds Hoogen- raad, nm. ds Jansen. 's Heer Hendrikskinderen., Woensdag vm. ds Kamsteeg, nm. ds Steinz. Waarde, Woensdag nm. ds Hoogenraad. Gapinge, Woensdag 2 u. ds de Kluis. Vrouwepolder, 9.30 u. ds Hulsbergen. Woli'aartsdijk, le Kerstdag voorm. Ds Hartjes van Vlissingen; Nam. Ds Kam steeg van 'sH. H. kinderen. 26 Dec. 2e Kerstdag, 's avonds om .5.45 uur Kerstfeestviering met da Zondags school. Oost Souburg, le Kerstdag 9.30 uur Dr Ubbink, 2 uur Ds J. S. Hartjes. 2e Kerstdag 9.30 uur Dr H. van Oyen van Ritthem. West Souburg geen dienst. Geref. Kerk. Krabbendijke, Woensdag vm. en nm. ds Andree. Geref. Gem. Krabbendijke, Woensdag vm., nm. en av. ds Hofman. Doodelijk verkeersongeval bij Wagenlngen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer halfdrie, zijn te Wageningen de- studenten der Landbouwhoogeschool, de he-eren W. Koert uit Middelharnis, en J. B. Meij's uit Sommelsdijk, beiden 20 jaar oud, die 2ich per motorfiets naar huis begaven, op den grintweg naar Benne- k»m vaa den weg geraakt m tm alotto in een «loot terechtgekomen. De heer K. geraakte onder den motor en werd er even later door drie arbeiders, die van Ede kwamen, dood onder uit ge haald. M. bleek zeer ernstig gewond te zijn; hij is in Ziekenzorg opgenomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend, daar de toestand van M niet toelaat, dat hiji vooralsnog verhoord wordt. De politie heeft het lijk van K. en de motorfiets in beslag genomen. Nader kan nog gemeld worden dat in den loop van den middag de gekwetste Meys zoover is bijlgekomon, dat hij ge hoord kon worden. Daarbij is gebleken, dat hy1 den motor bestuurde en de heer Koert op de duo zat. Hoe de motor van den weg is geraakt kon ook de heer Meys niet verklaren. Vast is komen te staan dat over ©en afstand van minstens 15 Meter achter de boomen op den berm van den weg is ge reden alvorens men in de sloot terecht kwam. De heer Meys heeft behoudens bloedende verwondingen een lichte hen senschudding bekomen. Ongelukken. Zaterdagmorgein toen de 63-jarige juffrouw S., zich in haar woning op het Levendaal te Leiden aan den kachel stond te warmen, zijn haar kleeren in brand geraakt. Zij1 rende de straat op, waar een piasseerende tram beambte met zijn jas de vlammen doofde. Met ernstige brandwonden is zij naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Zaterdagavond werd de 35-jarige v. D., die per fiets den overweg bij' Duiven- dreeht wilde passeeren door den sneltrein UtrechtAmsterdam gegrepen en op slag gedood. D. is ongehuwd en woonde bij de Geinbrug, hij was afkomstig uit Drente ■en was hier als landbouwersknecht werk zaam. De machinist van den trein zag den man en gaf fluitsignalen, terwijl hij zeer krachtig remde. Het was echter niet mo gelijk den trein tijdig tot stilstand te bren gen. Indertijd meldden wij abusiever lij'k, dat de onderwijzeres mej. M., die Dinsdag 1.1. aan de halte Gouwsluis te Al phen a. d. Rijn onder den trein geraakte, waarbij haar beide beenen werden afgere den, was overleden. Thans zij echter me degedeeld, dat mej. M. nog in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden wordt ver pleegd, dat haar toestand vooruitgaande is en direct levensgevaar is geweken. De Winter. In tal van plaatsen is gisteren reeds druk schaatsen gereden. Aan „De Grt." wordt daaromtrent gemeld: Talloozen hebben in Friesland van het ijs genoten op de ondergeloopen velden die in spiegelgladde banen waren omgetooverd. Het wemelde er den geheelen dag van de liefheb bers. Op de banen van de ijsolub aan de Bleekerstr. te Leeuwarden maakten de kinde ren een diruk gebruik en op die aan 't Oude Tolhuis aan de Groninger straatw. konden ook de ouderen profiteered 't IJs is echter nog lang niet sterk en menig stoutmoedige rijder moest zijn roekeloosheid met een koude douche be talen. In Groningen, Haarlem, Amersfoort, Leiden, Delft, Dordrecht en andere plaatsen waren de ijsbanen eveneens reeds geopend, natuur lijk in hoofdzaak op ondergeloopen landen. Stakkerds. Op het politiebureau te Heerlen vervoegde zich sinds eeuiige dagen een vrouw om nachtlogies. Donderdag wer den op het Kerkplein twee kleuters van 3 a 4 jaren geheel verkleumd1 van koude aan getroffen. Zij werden gebracht naar het politie bureau, waar bleek, dat het kinderen waren van de vrouw, die om nachtverblijf had gevraagd. D© vrouw is met onbekende be stemming vertrokken. Fabrieken stopgezet. Men schrijft uit Boxmeer aan „De Msb.": De exportslage rijen, margarine-, worst- en vloeschwaren- fabrieken der The Boxmeer Bacon Co. Ltd. (voorheen firma Jo«. Lion) zullen m»t ingang van 1 Januari a.s. worde» stop gezet. Het talrijke p&usoneel is tegen die» datum ontslag aaagszegd. Hierdoor worde» wan 150 per sonen werkloos, ongeacht het kantoorperso neel. Algeineene vergadering der Z. L, IS. Hedenmorgen werd in "de Sociëteit De Vergenoeging de algemeen© vergadering gehouden der Z. L. M., onder voorzit terschap van den heer m r P. D i e 1 e- man, die speciaal welkom heette den Commissaris der Koningin en den In specteur van den Landbouw, den heer I. G. J. Kakebeeke. Spreker wenschte on der instemming der vergadering den heer Siebenga, den secretaris, geluk met zijn herstel en sprak waardeerende woorden aan de nagedachtenis van wijlen de hee- ren J. W. van Oeveren en A. S. J. Notet- boom en aan de aftredende bestuurs leden de heeren Blom en Stols en den vertrokken assistent-secretaris. Aan de gedane m ede-doe'ingen ontleenen wij, dat de Kring Hulst de tentoonstelling te Kloosterzande zal houden. Dat er in België een groot afzetgebied is voor de aardappelen, maar zware eischen worden gesteld aan goed zaaigoed en pootgoed. In Zeeland worden kunstmeststoffen nog veel te weinig onderzocht. Men is nog niet er in geslaagd in samenwerking met den L. T. B., een derde onderwijzeres in de Landbouw! huishoudkunde aan te stellen. Verwonderend ia, dat er nog zoo wei nig koopbriefjes inzake aardappellevering worden verstrekt. Aangedrongen wordt op meer afname van benzine. Eveneens is dit het geval met binder- twine. Aangedrongen troiAt og aansluiting, hg da Coöperatievw Aankoopvaraeniging in zake kunstmeststoffen. Bij het boekhoudbureau zijn 100 vaste deelnemers aangesloten en 20 laten hun boeken jaarljjks contraleeren, ook bij het rechtskundig bureau, dat goed voldoet, zfjn nog te weinig leden aangesloten. De nieuw© telefoontarieven zullen nog niet de gewenschte oplossing voor het platteland brengen, dit zal alleen door streeknetten mogelijk zijn. Aan den Commissaris der Koningin is advies uitgebracht t.a.v. het vangen van mollen. Aan Ged. Staten is geadviseerd, het scherpe hoefbeslag te verbieden, zulks in verband met vernieling van het mo derne wegdek, uitgezonderd bfj gladheid, door sneeuw of ijs. Inzake de mollenvangst meende de heer Koning dat deze dieren oip de zeedijken altijd gevaarlijk zijtn en vraagt het vangen daar altijd toe te staan. Biegrootiing 1930. Behandeld werd de begrooting 1930, waarop geen enkele aanmerking werd ge maakt, en daarmede in verhand de contri butieregeling gehandhaafd als oven 1929 was vastgesteld. Wijziging Statuten. De voorgestelde wijziging, waardoor namens het Dag. "Bestuur Voorzitter en Secretaris de Vereeniging in en buiten rechten vertegenwoagdigen, werd z.h.s. aangenomen. - De pachtwetten. Aan de orde kwamen nu de wetsontwer pen en nieuwe regeling van de pacht en de regeling der pachtcommissies. De heer Siebenga, rapporteur van het Zeeuwsch© pachtbureau, dankte eerst al len voor hun medeleven met hem1 tijden? zijn ziekte en de voorzitter voor zijn woorden en hield daarop een inleiding over het pachtvraagstuk, dat ook reeds iü de hoofdbestuurevergadering van 9 Deo. is behandeld. Spr. vreest dat men niet voldoende rekening houdt in politieke kringen met het algemeen belang van het pachtvraag- stuk en betreurt het dat de regeering inzake het grondbezit.-,niet voldoende haar opvatting heeft medegedeeld. Men ver geet, dat er een categorie van pachters is, die een kapitaalverlies hebben gele den door achteruitgaan van hun bedrijfs- inventaris, speciaal in prijzen van paan den. De hooge pachten zjjln voor de .pach ters de moeilijke kwestie. Een normalp pachtprijs wijst op normale pachtverhou- dingen. Toch zijn die verhoudingen niet zoo slecht, anders zag men veel meer verhuizingen van de eene naar de andere boarderfj. Toch zijn er hier meer, daar minder slechte verhoudingen. Dit omdat er in vele streken van ons land een grond- speculatie is ontstaan. Hierdoor krijgt men o.a. toezicht van* onbevoegde en ondes kundige personen. Dit had kunnen voor komen worden, door meer gebruik te ma ken van particuliere pachtbureaux. De opvoering van een pacht kan tot ge volg hebben, dat vele volgen en dat blijkt in een tijd van laagconjunctuur als thans. Men moet goed het verschil voelen tusschen verpachting van boerderijen en van losse perceelen grond. De eigenaar-grondgebruiker heeft naast het gebruiks-risico ook het bezitsrisico. Men moet dus komen tot rijkssubsidie en dergelijke. De pachter heeft alleen het bedrijfsrisico en kan na afloop van de pacht deze doen beëindigen. Men mag niet vergeten, dat de groote verpachters niet de slechtste zijn, dit zijn over het algemeen zij, die hun ma- geren zelf bewerkten grond verpachten en dan zooveel mogelijk uit dien .grond wil len blijven trekken. Onze Tuinen. Het kerstnummer van „Onze Tuinen met huis en Hof" maakt een buitenge woon goeden indruk, met zijn prachtige platen e» leerzame artikelen over bloe men e* planten, en dieren. Het is een echt genot in dit mooie kerstnummer eenigen tijd te snuffelen en de mooie illustraties in oogenschouw te nemen. De uitgeefster Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jz. te Amsterdam, Koog-Zaandijk, heeft eer van haar werk. DE PACHTONTWERPEN. Prof. Dr R. Ribbius, hoogleeraar aan de Ned. Hand. School te Rotterdam, hield voor de „Notariëele Vereeniging" te Rot terdam een lezing over de Pachtontwer- pen. Daar het hier een zaak betreft, die ve len van onze lezers zal interesseeren, laten wij een gedeelte van het verslag dezer rede hier volgen. Na de geschiedenis dezer ontwerpen te hebben uiteengezet, hoe zij zijn voort gekomen uit de Verslagen der Staatscom missie-Diepenhorst 1919, wees spr. erop, hoe in de oorlogsjaren door de verhoo ging der grondprijzen, ook de pachten ste gen en er een veranderde houding kwam van vele grondeigenaren tegenover hun pachters. Daardoor kwamen de bezwaren van de bestaande regeling sterker uit en werd er aangedrongen op een ingrij pen van overheidswege. Het bijzondere in de pachtverhouding is, dat eenërzijds de eigenaar het. profijt van zijn eigendom wenscht te trekken, aan den anderen kant het bedrijf en zelfs het bestaan van den pachter zeer nauw met het verpachte verbonden is. Dit is geheel anders bij de huur van huizen, waar een dergelijk nauw ver band niet aanwezig is, waar men gemak kelijker verandert en ook veranderen kan door de ruimere gelegenheid, die bij pachtgronden veel schaarscher ia. Een ruimere uitbreiding van het remlssie- Moht» vergoeding vaar usg*taMMtvjK- betwAogaa an MattuoatU van da paabt vinden allen in deze omstandigheid ha ren' grond. Hierna ging epr. over tot bespreking van de drie belangrijkste onderdeelen van de voorstellen. In de eerste plaats het remissie- recht en de verhoog ing van de pacht. Het grootste bezwaar tegen de bestaande regeling is, dat hiervan kan worden afgeweken en dat dit meestal ge beurt, zoodat toepassing, niet voorkomt, In de voorstellen wordt afwijking hier van niet meer toegelaten. Evenmin wordt een bepaalde grens aan de schade gesteld, maar deze moet aanzienlijk zijn. Aanleiding voor toepassing van het re- missierecht zijn buitengewone omstandig heden. Welke deze zijn, zal dikwijls moei lijk zijn vast te stellen. Buitengewone droogte of regenval zullen niet voor ieder gelijke gevolgen hebben en een be kwaam man zal dikwijls de ge volgen kunnen verkleinen, Zoo kan het remissierecht een premie worden op minder bekwaamheid. Daarom zou het misschien aanbeveling verdienen de ge vallen te specialiseeren als overstrooming storm, e.d. In afwijking van de Staatscommissie geeft het ontwerp geen recht op remis sie bij buitengewone verlaging der prijzer van de productie. De Staatscommissie gaf hierop recht, indien bij algemeenen maatregel is verklaard, dat daartoe aan leiding bestaat. Voor dit standpunt is naar spr.s oordeel meer te zeggen. Wel vindt de verminderde opbrengst dan niet een directe oorzaak in den grond, maar het komt toch aan op de waarde der pro ducten en onder omstandigheden kan een prijsverlaging als een buitengewone om standigheid worden aangemerkt. In den eisch van den algemeenen maatregel ligt een rem tegen te spoedige toepassing. Als bezwaar tegen het remissierecht wordt wel aangevoerd, dat het moeilijk heden in de toepassing zal met zich bren gen, maar dit kan niet als voldoende reden gelden om het remissierecht niet te regelen of te verbeteren. Ditzelfde geldt ten aanzien van de vergoeding voor verbe te rin gen. De billijkheid hiervan springt in het oog en ook al zal in bepaalde geval len een vergoeding wegens onvoldoende bewijs niet kunnen worden toegekend, zoo is dit geen reden om de vergoeding in de andere gevallen ook af te wijzen. Wil er recht op vergoeding bestaan, dan zal de pachter schriftelijk aan den verpachter de voorgenomen verbeterin gen en de geschatte kosten moeten mede- deelen. Tegen heide regelingen bestaan bezwa ren: tegen die der commissie, dat de pachter kan beschikken over de beurs van den eigenaar en tegen die van het ontwerp, dat de verpachter het door steeds te weigeren in zijn macht heeft om de toepassing van het recht illusoir te maken. Wellicht zou aan beiderlei be zwaren kunnen worden tegemoet geko men door den pachter bij weigering een beroep op de pachtcommiisie toe te ken nen, die zou kunnen beoordeelen of de weigering ook bezien van het stand punt van den betreffenden verpachter al of niet gemotiveerd is. Dit zou tevens preventief kunnen werken ten aanzien van minder te rechtvaardigen aanvragen en weigeringen. Uitvoerig werd hierna besproken het continuatierecht. Spr. wees erop hoezeer wordt ingegrepen in de rechten van eigendom en in de overeenkomst. Men zal de voor- en nadeelen wel zeer ernstig tegen elkander hebben af te we gen. Dit heeft de Staatscomissie ook ge daan en bij haar hebben de nadeelen zwaarder gewogen. Hierna behandelde spr. de voorgestel de regeling van het gematigde continua tierecht e» hij wees erop, hoe de wet niet geheel klopt met de memorie van toe lichting. Hij zou liever de laatste em- sclinjving aanvaarden, volgens welke de rechter de continuatie slechts kan uit spreken in geval van onredelijke op zegging. Onduidelijk en onbevredigend is geregeld de termijn van de verlenging. Het groote bezwaar daartegen is, dat te weinig rekening wordt gehouden met de door partijen voor den duur der pacht overeengekomen termijnen. Deze regeling zal ook in de hand werken, dat de pacht slechts voor korten tijd zal worden aan gegaan en zoo spoedig mogelijk zal wor den opgezegd om den duur der verlen ging kort te houden. Tot verbetering der verhoudingen zal dit ook'niet leiden. Zijn grootste bezwaar heeft spr. echter tegen de regeling der competentie, vol gens welke over deze voor partijen zoo uiterst belangrijke kwesties zal worden geoordeeld door den kantonrechter in hoogste ressort. Dit is volkomen in strijd met ons systeem van behandeling in twee instanties. Te minder is er reden hier daarvan af te wijken, waar de opvatting van den rechter tegenover de beginselen van de wet van noodzakelijken invloed zullen zijn op de beslissingen. De een zal spoediger dan de ander van oordeel zijn dat redelijkerwijze voortzetting van de overeenkomst niet is te vergen. Voor den verpachter betreft het een allerbelang rijkste beperking van zijn eigendoms recht, voor den pachter kan het zijn be staan betreffen: er is werkelijk geen re den om hierover in slechts één instantie één persoon te doen beslissen. Na nog in het kort het ontwerp betref fende de instelling der pachtcommissie te hebben besproken eindigde spr. met ondanks zijn critiek hulde te brengen aan den doorwrochten en ernstigen ar beid, welke in hoofdzaak die is van da Staatscommissie. Van wetgevend tech nisch oogpunt bezien wekt het duidelijk UMiKtAtAidfl hswut*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2