No. 60 Donderdag 19 December 1929- 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. itzaken Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland, Binnenland Belangrijkste Nieuws. Verstrekt credieten aan Handel en Landbouw. Neemt gelden In deposito tegen hooge rentevergoeding Uit de Provincie. M niet toegekend, daar pt oordeel van het Hof, i te Middelburg. ran het O'. M. bij! het Temeuzen, had hooger fend tegen een vonnis Ichter waarbijl P. P., 34 J Axel, werd ontslagen tng van de hein ten rtreding van de Leer- Iging vonnis van den |spraak. landbouwersknecht te t van mishandeling van [20 Oct. 1929 teiIJzene d. h. lissionair ta Temeuzen, lonreehter te Temeuzen lde hem ten laste ge- Ee Leerplichtwet tegen hbtenaax van het O. M. Jifeekende. Eisch: ver- lan den Kantonrechter kchtrijider te Zaamslag ■eroep gekomen tegen den Kantonrechter te wegens overtr. van de et (als bestuurder van J den weg met hetgeen festuurd, niet behoorlijk fes bij het inhalen van veroordeeld tot een of 10 d. h. en tot Bedrag van f39.95 aan 1st, wegens aan diens [schade. Eisch: beves- pen Kantonrechter, fcnaar van het O'. M. p aangeteekend tegen Kantonrechter te Ter- de G., 21 jaar en arbeiders wonende te Iwerden vrijgesproken Ite gelegde overtr. n.l. Twij'l de burgemeester lienscholing van meer lad uitgevaardigd, t ter zitting aanwezig lig bijgestaan door Mr. Ivocaat te Middelburg. Ibalisanten, als getui- laarden dat zij beide I groep menschen had- lt. hadden de geheele liren, doch zij kenden pt. Het was volgens I bekend, dat ze niet ■en. Verdachten waren trschuwingen blijven pen President o-nder- vaarschuwing te heb de president opmerkt, I niets te maken had justitie requisitoir ne- pnis van den Kanton- feewezen. Volgens de nis door bij'zotndere tot zij'n recht geko- Iging van het vonnis Jteir, en veroordeelina |an f10 of 10 d. h, verdachte zegt dat dit geval een juist [i. Volgens verdediger strijd met de Wet in het particuliere verordening zouden zaal ook verboden pleiter wel degelijk klingen in het Open- ling mist verbindende teeming dat de Recht Vrdaehben niet vrij- ran rechtsvervol- te Assenede was na. [rbieten oip het spoor- >as van Gent meer- oontroleur V. ge levering der bieten- '■verblijvende losse had verwijderd, al weer ledig te laten bestraffingen maakte .reiigde hij den con- gen: „Als de coin- aal durft te straffen grond van den va- tem meit een riek t is gepleegd te Sas ïniber 1.1. Eisch f20 ken op 30 Dec. a.s. rogar beroepen zijn c van het O'.M. bij Ter Neuzen tegen Kantonrechter te D., 48 j., loon- veroordeeld wegens (■P' tot 12 d. b. t vonnis van dien S. B. P. B., lijnwer- rijgesprofeen van de rtreding der Mofcor- ttelaar te Sas van ieksarbeider te Sel- s el aar te Sas van ais van den Kan zen waarbij zij wa an scholing zijn vér- d. h. n te Sas van Gent >eider te Sas van L, fabrieksarbeider en vonnis van den zij wegens verbo- lijn veroordeeld tot Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c(. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. De militaire uitgaven. Nog altijd wordt door de partijen die z.g. de eenzijdige nationale entwapening voorstaan, de voorstelling gewekt, alsof onze Regjeering onverschillig zou staan tegenover het vraagstuk van de verminde- ring der bewapening en alsof er bij haar een. streven zou bestaan de militaire uit gaven zoo hoog mogelijk op te drijven. Het kan daarom goed zijn, kennis te hemen van wat hieromtrent in de memo rie van antwoord op de Defensie-begroe iing wordt opgemerkt. De Minister wijst er daarin op, dat zij die zoo spreken teveel uit het oog verliezen, dat de oplossing van dit vraag stuk nimmer scherper en tastbaarder naar voren is gekomen dan onmiddellijk na, den jgrooten oorlog en nog versch onder den indruk daarvan en wel bij het stich ten van den Volkenbond en het vaststel len van zijn handvest. „Men dient daarom, naar ondergeteekan- de vermeent, hetgeen hier te lande in dit opzicht geschiedt te beschouwen over het geheele tijdvak na den jongsten oor log. Dan blijkt o.m.: dat de sterkte van het jaarlijks inge lijfde lichtingsgedeelte en de eerste oefe- ningstijü van 'den troep daadwerkelijk en aanzienlijk zijn verminderd; dat daarbij in het bijzonder de tijdsduur van eerste oefening der voorgeoefenden naar verhouding zeer is bekort, omdat deze bij de infanterie voor hen, die niet voor kaderopleiding worden bestemd, is teruggebracht van vier maanden cup zes weken; dat één, volledige herhalingsoefening is vervallen; dat het aantal beroepsofficieren en be- roepsonderofficieren sterk is ingekrompen; dat b.v. bij de infanterie alle vrede-s- hataljons zijn opgeheven, terwijl het aan tal vredescompagnieën per regiment nor maal slechts 2 bedraagt, tegen vroeger 13; dat de cavalerie is gehalveerd; dat de totale tonnemaat van de Neder- landsche oorlogsschepen, gelijk vermeld in de Annuaire militaire 1928'29" van den Volkenbond,van 84.800 ton in 1913 tot 61.600 ton in 1927 is verminderd, dat is met raiim 25 pot., en ten slotte, dat de kosten voor 'leger en vloot gelei delijk aanzienlijk zijn verminderd ten op zichte van die van een tiental jaren geleden. Waarom het verhoogem van het eindcij fer der begrooting ten behoeve van het verbeteren van de materieele positie van- hen, die gedurende korten of langen tijd in zee- en landmacht dienen lijnrecht zou kunnen ingaan tegen de ontwape ningsidee, is ondergeteekende niet dui delijk. Uit verhooging van den pensioen en salarislast kan bezwaarlijk tot „verster king van het militairisme" worden be sloten. Ondergeteekende zou naar zijn overtui ging In strij'd handelen met zijin plicht, indien hij stappen deed ter bevordering van eenzijdige nationale ontwapening. Hoe verlokkend het ook moge schijnen een ander standpunt in te nemen, de Staat der Nederlanden mag geen proefobject vormen voor de toepassing van de be ginselen, welke naar eenzijdige ontwape ning v opren." De zjg. ontwapenaars zullen zicihi na tuurlijk niet laten overtuigen. Maar voor hen die de zaken objectief willen -beoordeelen, zij-n deze gegevens zeker niet zonder beteekenis. Eigenaardige toestanden in een Huis van Bewaring. In het Huis van Bewaring te Moablt schijnen gemoedelijke toestanden te heer- schen. Sedert eenigen tijd liepen er geruchten, dat er onder de wnbtenaren en ook onder de gevangenen veel werd gewed, zelfs dat er een wedvereeniging bestond. Het is thans gebleken, dat de gede tineerde koopman Frey verlof had ver zocht, om onder geleide te mogen uit gaan, daar hij verschillende zaken te behandelen had. Frey, die zich wegens bedrog moet verantwoorden, heeft dit verlof werkelijk voor den tijd van 19 October tot 15 No vember gekregen en heeft tijdens zijn uitstapjes ook verschillende lokalen, waar gewed wordt, bezocht. Het schijnt ,dat hij belangrijke wedden schappen heeft afgesloten en daarvan ook enkele ambtenaren liet profiteeren. Frey en de betrokken ambtenaren ont kennen echter, dat andere gedetineer den van deze weddenschappen voordee- len hebben getroken. Verder is aan het licht gekomen, dat er cellen zijn met zulke sloten, dat de gvangenen, die gemakkelijk konden openen en zoo gelegenheid hadden, el kaar op te zoeken. Zij maakten daarbij gebruik van een krom gebogen spijker. De truc gelukte, als de cipiers den sleutel slechts een maal in het slot omdraaiden en niet tweemaal, zooals het voorschrift is. De directeur heeft hierin echter geen aanleiding gevonden om nieuwe sloten te laten maken, doch slechts opnieuw de aandacht op het voorschrift gevestigd. De Sovjet-regeering en 's lands welvaart. Volgens een officieel bericht uit Mos kou verwacht de regeering voor het vol gende jaar een verhooging van de Rus sische industriëele productie met onge veer 1/3. De regeering verwacht voorts een toe neming van de prestaties der arbeiders met een vierde en een vermindering der productiekosten met 10 pet. De regeering heeft besloten, voor twee derde van de industrie den onafgebroken werktijd in te voeren. Zij wil aan 1.000.000 arbeiders den 7-urigen werkdag toestaan. Verder wordt een verhooging van het arbeidsloon met 10 pet. overwogen en een vermindering van de prijzen in den detailverkoop van de coöperatieve ver- eenigingen welke de bevolking artike len van dagelij ksch gebruik leveren met 2 pet. De winter komt. Te Berlijn is gisteren voor de eerste maal in dezen winter sneeuw gevallen. Het was nog wel niet veel en veel meer dan modder is er niet van overgebleven, maar het was in elk geval om liefheb bers van wintersport optimistisch te stemmen. Ze rekenen er al op, dat ze -in de Kerstdagen zullen kunnen ski- loopen. De temperatuur was gisteren nog heel zacht maar te München daalde het kwik in den afgeloopen nacht reeds tot op 3 graden onder het vriespunt. In de Duitsche bergstreken heeft het ook ge sneeuwd. Van den Feldberg in het Schwarzwald werd gisterochtend 8 gra den vorst gemeld. Ook in het Reuzengebergte is het winter geworden. Nadat het de laatste dagen reeds verscheidene malen heeft ge sneeuwd ligt er thans ook in de dalen een laag sneeuw. In het hooggebergte ligt de sneeuw centimeters dik. Boven op de bergen vriest het negen graden, terwijl er een krachtige Noorden wind waait. Loopt het Engelsche kabinet gevaar? De' plenaire vergadering van de parle mentaire liberale partij heeft met slechts twee stemmen tegen besloten vandaag te stemmen tegen het regeeringsontwerp in zake de mijnen, tenzij de regeering haar voordien voldoening geeft op en kele punten betreffend het wetsontwerp. Dit besluit, indien het gehandhaafd wordt zal niet noodzakelijk de nederlaag van de regeering meebrengen, want de meening heerscht, dat de conservatieven niet al len aanwezig zullen zijn, op het oogen- blik van de stemming over het conser vatieve amendement en over het kolen- ontwerp in tweede lezing. Nieuwe Landbouwtarleven in Duitschland. De regeeringspartijen zijn het vrijwel eens geworden in de zaak van de land bouwtarleven en wel op de volgende grondslagen: Van de z.g.n. glijden de tarieven voorzien in het regeerings ontwerp zal worden afstand gedaan. Zij zullen worden vervangen door een garan tiefactor. De regeeringspartijen verlan gen, dat een tarweprijs van Mk. 260 en een roggeprijs van Mk. 230 als redelijk zal worden beschouwd. Blijft men gedu rende vier maanden beneden dezen ge middelden prijs dan zal het tarief voor tarwe op Mk 9.50 en voor rogge op Mk. 9.worden bepaald. Dit tarief kan wor den verlaagd tot op Mk. 3.50 voor tarwe en op Mk. 3.— voor rogge, indien de ge middelde prijs voor maanden wordt over schreden. Van 1 Januari 1930 zal het tarief voor tarwe dus Mk. 9.50 en voor rogge Mk. 9.bedragen. Voor brouwger- sten zal een vast tarief van Mk. 9. en voor haver een vast tarief van Mk. 7.gelden. Over veevoeder is men het nog niet eens geworden ,maar men gelooft dat in deze aangelegenheid nog ernstige moeilijkheden verwacht kunnen worden. De prijzen der invoerconcenten worden als volgt bepaald voor tarwe Mk. 6.50, voor rogge en haver Mk. 6.voor brouw- gersten Mk. 6.50. Deze prijzen zullen voor rogge en tarwe worden verlaagd indien 't tarief lager wordt. Ten opzichte van de tarieven voor meel, vleesch en vee is nog geen accoord .tot stand gekomen, maar men vermoedt, dat ditspoedig zal ge schieden. Korte berichten. Volgens de laatste berichten uit Ok lahoma zijn tot nu toe uit de mijn te Mac Allister 52 lijken geborgen. Men heeft geen hoop meer, de overige 10 slachtoffers van de ontploffing nog le vend te kunnen boven brengen. Het red dingswerk wordt zeer bemoeilijkt door d'e vergiftigde gassen en ook doordien nog steeds instortingen plaats hebben. Van officiëele Chineesche zijde wordt gemeld, dat een aanval van den sovjet staat Buiten-Mongolie op Mantsjoerije heeft plaats gehad en dat Mongoolsche troepen den Chineeschen Oosterspoor weg aan de grens hebben bezet. De vertrouwensmotie in de regee ring is door de Belgische kamer goed gekeurd met 100 stemmen der Katho lieken en liberalen, tegen 72 der socia listen en fronters en één onthouding. Poincaré heeft gistermorgen de kli niek, waar hij weer verpleegd werd, ver laten en heeft onmiddellijk zijn woning betrokken. Tusschen Quaregnon en Jemappes in België zijn de dijken van het Kanaal naar Bergen doorgebroken. Verscheiden H.A. land zijn overstroomd en vele boer derijen geïsoleerd. Voor zoover bekend zijn er geen slachtoffers. Het departement van onderwijs van de Canadeesche provincie Ontario heeft het boek: „lm Westen nichts Neues" uit de onder zijn beheer staande bibliotheken verbannen. Dit is geschied omdat het boek als ruw en vulgair wordt be schouwd. De tweede Haagsche Conferentie. Met betrekking tot het tijdstip van het bijeenkomen der tweede Haagsche con ferentie, wordt aan het Wolff-bureau van bevoegde zijde medegedeeld, dat de juris ten, reeds 3 Januari te Den Haag zullen bijeenkomen om de laatste for- muleering van het ontwerp-verdrag op te stellen. Aangenomen mag worden, dat de eigenlijke besprekingen op de conferen tie eerst qp 6 Januari zullen beginnen. Goedkoope treinen op Zondag. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist beeft den minister van waterstaat gevraagd lo. Is het juist, dat op Zondag 8 De cember een aantal extra-treinen van Am sterdam naar Haarlem en van Amsterdam naar 's Gravenbage hebben galoopeu te gen verlaagd tarief? 2o. Zóo ja, boe is deze handelwijze van de spoorwegdirectie overeen te bren gen met de uitdrukkelijke verklaring van den minister, afgelegd in de Tweede Ka mer van 15 November, dat het rijden van goedkoope treinen op Zondag door de regeering zeker niet mag worden uit gelokt, en dat, voor zoover het plaats heeft, bevorderd zal worden, dat hieraan een einde komt? Belasting betalen op postkantoren. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegroo- tirig' voor 1930 (belasting betalen op post kantoren). Hieraan wordt het volgende ontleend: Gevraagd werd lo. waarom Het de mi nister zonder strijd toe, dat het wetsont werp, hetwelk hij zoo warm voorstond, in de Tweede Kamer aanmerkelijk werd veranderd en 2o. is de minister, indien voor zijn vrij lijdelijke houding ten deze geen bijzondere reden heeft bestaan, en in geval hij eerlang tot een ander inzicht mocht komen, bereid, bij de eerste gele genheid die zich daarvoor aanbiedt, te rug te komen tot zijn oorspronkelijk standpunt ,het welk hij innam bij de in diening van het wetsontwerp? De vrees werd geuit, dat bij betaling van de belasting op de postkantoren, de gelegenheid tot het plegen van fraude door de lagere postbeambten wordt ver groot en de postboden in verleiding wor den gebracht, gelden te verduisteren. Opgemerkt werd voorts, dat voor de belasting-administratie de betaling ten postkantore alleen dit zal uitsparen, dat men het bij eerstgenoemden tak van dienst niet meer zoo druk zal hebben als thans, doch aan den anderen kant meer zal te controleeren krijgen. Sommige leden drongen er op aan, dat bij aanneming van dit wetsontwerp, naast de betaling op de postkantoren, de zitdagen van de ontvangers op daar voor geschikte plaatsen behouden zullen blijven, en wel als proef, om tot een juis te beoordeeling te kunnen komen, wat in de verschillende streken des lands het meest gewenscht is. Verschillende leden betuigden hunne ingenomenheid met den voorgestelden maatregel, welke in het bijzonder voor de plattelandsbewoners een groote ver gemakkelijking in het betalen van belas ting zal medebrengen. De HoIIand-Indië-vluchten. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ontvangen, dat het vijfde postvliegtuig Woensdagochtend 5.10 uur uit Bandoeng is vertrokken, 5.55 uur te Batavia is aan gekomen, 6.35 uur uit Batavia vertrok ken, 9.25 uur te Palembang, 10 uur uit Palembang, 16.5 uur te Medan. Het achtste postvliegtuig naar Ned. In- die is gisteren om 7.40 uur uit Bagdad vertrokken en om 12.15 uur te Busjir aan gekomen. Om 12.30 uur vertrok men van daar en om 15.40 uur was men te Djask. Invaliditeïts- en Ouderdomswet. Op 1 November 1929 werden 13.788 weduwenrenten en 11.483 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier Wet 77.521 personen in het ge not verkeerden van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsren te van drie gulden per week. Voorts genoten 25.065 personen een In- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vorengenoemden datum 128.457 perso nen in het genot van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsren te van drie gulden per week. Vereeniging voor Publiciteitswaarde. Dinsdag is te Amsterdam op initiatief van 'de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" opgericht de Vereeniging voor Publiciteitswaarde, waarhij zich al dadelijk 30 dagbladen aansloten, terwijl de toetreding van nog andere dagbladen en periodieken verwacht wordt. De Ver eeniging beoogt het stichten van een Bu reau tot het verstrekken van gewaarborgd juiste gegevens over de publiciteitswaarde van de bladen harer leden. Tot bestuurs leden werden gekozen de beeronA.. Hel dring, J. W. Henny, H. Diemer, Felix Herold en Mr J. H. M. v. Roosmalen. In dit bestuur zal ook een lid van de Neder landsche Periodieke Pers zitting nemen. De bestuursfuncties worden onderling verdeeld. Als secretaris-accountant werd aangewezen het accountantskantoor Ro- senboom te Rotterdam. Het bestuur werd gemachtigd de ko ninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Binnenland. Da Tweede Kamer behandelde de begroe ting van Onderwijs. De Haagsche conferentie. Hongersnood op West-Flores. De staking te Sas van Gent opgeheven. Een jachtopziener bij Amersfoort dood geschoten:. De onbewaakte overwegen. Een ongeluk te Zwolle. Buitenland. Winterweer in aantocht. Dijkbreuken in België. Nieuwe landbonwtarieven in Duitschland. De staking te Sas van Gen opgeheven. De staking bij de „Zelandia" te Sas van Gent is opgeheven. De eischen der arbeiders zijn ingewilligd. Reeds eerder had de directie schrifte lijk vastgelegd, dat de loonen per week gemiddeld f 1.40 waren verhoogd. Het mi nimumloon is daardoor 48 cent gewor den. Bij een 45-urige werkweek is daar door het minimum-weekloon f 21.65 ge worden oï 35 cent minder dan door de arbeiders was gevraagd. Voor geschoolde arbeiders is het uurloon opgevoerd tot 50 a 52 cent .per uur; vaklieden 53 tot 58 cent per uur. Overwerk wordt betaald met 25 pGt. extra. Met ingang van 1930 zal aan de arbeiders,een week vacan tia worden ge geven met behoud van loon. Betaling van christelijke feestdagen is nog niet toegestaan, maar de directie is bereid hier nog nader over te spreken. Een commissie uit de arbeiders zal wor den benoemd voor overleg met de di rectie in zake geschillen op de fabriek. Indien aangetoond kan worden, dat op fabrieken in de buurt betere loonen wor den betaald, is de directie bereid te over wegen de loonen eveneens te verboo- Van het stakende personeel waren er bijna 200, die elders werk hadden ge vonden, zoodat hei. aantal werkelijke sta kers tot 40 was gedaald. Anderzijds was de directie er in geslaagd, met enorme moeite en kosten, 170 werkwilligen in do fabriek te krijgen. Vóór 'de opheffing der staking heeft de directie zich echter schriftelijk verbon- deni eerst het oude personeel te werk te stellen, alvorens anderen de gelegen heid te geven: op de fabriek te werken. De directie heeft zich tot het einde verzet rechtstreeks met de bestuurders der organisaties te onderhandelen, maar zich bereid verklaard, voortaan bespre kingen met deze bestuurders te voeren. Hiermede is een einde gekomen aan ©en strijd die drie maanden lang ia ge voerd. Middelburg. A.s. Maandag des namid dags twee uur en, zoo noodig, des na middags acht uur, vergadert de Gemeen teraad. Behalve de reeds genoemde voor stellen komt op de agenda voor: mede- deelingen in verband met den brand yan 7 December (1929. Temeuzen. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk alhier de tweede Chr. Winter- lezing in het seizoen 19291930 gehou den. De samenkomst werd geopend door den voorzitter van het comité, de heer J. C. Jansen, die het plotseling overlijden herdacht van Ds G. Bolkenstejjn, Ned. Herv. Predikant te Apeldoorn. Hierna verkreeg de .spreker van dezen avond.. Ds D. J. Couvée, Geref. Predi kant te Rotterdam, het woord, om te spreken over: Koning Saul. Op zeer tref fende wijze werd het leven van Israels eersten koning in zijn grootheid en val geteekendhet bezoek aan de waarzegster te Endor, werd uitvoerig geschetst. Na dat eerst over de grootheid van den koning gesproken was, .stond spreker ten- L-L.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1