Dinsdag 17 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Wie IEOIIR1IC8 pepermunt goed proeft, zal in verrukking komen over den heerlijken smaak, Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verstrekt credieteti aan Handel en Landbouw. Neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.*— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentien: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. 1i i n Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis." „De geest van Genève." Wanneer in ons land wordt aange drongen op beschermende maatregelen of tijdelijken directen steun voor de een of andere industrie ,of ook, wanneer ter- wille van land- en tuinbouw wordt ge vraagd het tot standkomen van een on derhandelingstarief, dan wordt zulks meermalen afgewezen met een beroep op den „geest van Genève". Vroeger hoorde men daarvan zoo niet. Beschermende maatregelen werden toen meer principiëel bestreden. Tegenwoordig wordt het echter steeds moeilijker dit standpunt te blijven in nemen, omdat het vrijhandelsstelsel schier nergens gehuldigd wordt en in bij na alle landen voortdurend aan de ta riefsmuren wordt gebouwd. Vandaar dat men zich nu beroept op den geest van Genève. Gelijk bekend, is te Genève onder lei ding van den heer Colijn een conventie gehouden, waarin het onhoudbare van den huidigen toestand werd geconsta teerd en een zeer bescheiden poging werd gedaan om den tarievenoorlog althans eenigermate te beperken. De stemming op deze conventie was Voor het doel waarvoor men bijeenkwam niet slecht. Algemeen werd gevoeld: zóó gaat het niet langer. Er moet verande ring komen. De geest was goed te Ge nève. Maar in de practijk werd tot nu toe niet zoo heel veel bereikt En toch; zóó komt er niet een voor stel aan de orde als onlangs betreffen de het verleenen van steun aan de sui kerindustrie, zóó komt niet ter sprake de noodzakelijkheid van de vorming van een onderhandelingstarief, of, velen hef fen waarschuwend den vinger op en wi zen met een beroep op „den geest van Genève", alles wat-in deze richting ge daan zou kunnen worden, af. Is dit beroep gegrond? Voor de beantwoording van deze vraag geven wij het woord aan den heer Polak, een der voornaamste mannen in de S.D.A.P., welke partij gelijk men weet, althans in ons land, van beschermende maatregelen niets hebben moet die eenigen tijd geleden het volgende schreef: „De geest van Genève" zoo roepen de aanbidders van den vrijen handel. Jawel, „de geest van Genève" maar de tastbare werkelijkheid, te Genève waar te nemen, is van dien geest nu niet be paald doortrokken. Er was, of is, ook een „geest van Lo carno". Deze geest waart nu reeds een paar jaar rond. Heeft iemand iets be merkt van noemenswaardige verbetering in de betrekkingen tusschen de natiën? Heeft iemand iets bemerkt van ontwa pening onder den invloed van dien geest? Het omgekeerde is veelal het geval. Het zal met „den geest van Genève" niet anders gaan. Misschien zal er na zeer vele jaren eeni- ge invloed van uitgaan. Wellicht zullen wij na zeer langen tijd in de fiscale en economische politiek der meeste landen eenige verandering in de richting van den vrijen handel zich zien voltrekken. Doch vooreerst zal daarvan geen sprake zijn." „Moeten wij zoo vraagt tenslotte de neer Polak nu intusschen maar blij den afwachten? Moeten wij met het oog p „den geest van Genève" het er maar p aan laten komen, dat wij den je est geven?" Deze vraag is zeker ad rem. En het stemt dan ook tot verheuge- is, dat de tegenwoordige regeering deze raag volkomen onbevangen onder de ogen wenscht te zien. De nieuwe Fransche Oceaanvlucht. Kapitein Challe en kolonel Larre Bon- es, die Zondagmiddag om half óén van evilla vertrokken zijp, voor een vlucht i Worfh jf i a crown. over het Zuidelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan, zijn 's middags om 5 uur 40 gezien boven Rio de Oro aan de West kust van Afrika. Zij vorderen uitmuntend op hun tocht boven den Zuidelijken Oceaan. Zij1 blijven in verbinding met de Zuid-Amerikaansche radiostations. Hun vliegtuig is gesigna leerd gisterochtend om 2 uur boven Kaap Verde en zes uur later werd hun machine door een Spaansch s.s. opgemerkt op 600 mijl van Kaap Verde, vliegend met een snelheid van 160 K.M. per uur. Het vliegtuig moest de Zuid-Amerikaanlsche kust gisteravond bereiken, en Montevideo morgenochtend. Geen kanaal ZeebruggeAntwerpen. Aan den Belgischen minister van Open bare Werken Van Caenegem werd dezer dagen gevraagd naar zijd meening betref fende de doelmatigheid van een zeeka naal Zeebrugge,{GentAntwerpen. De minister verklaarde: „Zulks ware een economische en een technische dwaasheid. De gedachte is ont sproten dpor politieke redenen, n.l. dat men uit de haven van Antwerpen en Gent over Belgischen' ljodem de zee zou kun nen bereiken. De natuurlijke zeeweg is toch wel de Westersoheld© en 'Jtvrij houden van dezen weg zal altijd minder kostbaar zijn dan het aanleggen en onder houden van een nieuw kanaal, dat daar enboven een lijf zou zijln zonder staart noch kop. Twee machtige sluizen zou men moeten houwen, een te Zeebrugge, waar men het woelen van het water en het verzanden niet meester is, en een te Antwerpen. Denk maar eens wat ©en kost baren tijd da zeehooten zouden moeten1 verspillen pm binnen te komen en weer uit te varen." f Er werd den minister nog gevraagd of het voortdurend inpolderen door Neder land niet voor gevolg moet hebben dat bet zand, 't welk nu in den Braakman en an dera Nederlamdsche binnenzeeën mat het tjj aangevoerd wordt, zich in de Wes- tërechelde ophoopt. „In denk van niet, giaf Van Gaenegem ten antwoord, want bij! een versmalde waterdrukking zal de ebbe pok veel meer zand naar de zee mede terugnemen." De zeerooverij ln China. In de nabijheid van de haven Psjifoe is het Japansche stoomschip „Kato Ma- ru" door Chineesche zeeroovers overval len en geplunderd. De kapitein van het schip, die zich trachtte te verdedigen, werd door de ban dieten gedood en zes rijke Chineezen, die zich aan boord bevonden, werden in gij zeling meegenomen. De zeeroovers ei- schen een losgeld van 100.000 dollars. Onder de ontvoerden bevindt zich o.a. de broer van een voormaligen Chinee- schen minister-president, die met een groot bedrag aan geld bij zich een za kenreis maakte naar Shanghai. De zeeroovers hebben het stoomschip met de andere passagiers aan boord zon der levensmiddelen aan zijn lot overge laten. Orkaan boven Noorwegen. Volgens berichten uit Oslo heeft Zater dag boven Noorwegen een hevig onweder gewoed, dat vergezeld ging van een or kaan. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in en het telefoon- en telegraafverkeer werd gestoord. Omtrent de stormschade op het eiland Sylt wordt gemeld, dat aan de kust bij Wenningstedt groote stukken land weg geslagen zijn. Voor de badinrichting van Wenning stedt, waar twee jaar geleden reeds een strook land ter diepte van 18 M. werd weggeslagen, is thans weer een strook ter diepte van 12 M. verdwenen. Communistische betoogingen voor het Witte Huis. Volgens bericht uit New York hebben Zaterdagavond ongeveer lOü communis ten voor het Witte Huis te Washington gedemonstreerd. Herhaaldelijk weerklonk de uitroep: „Weg met Hoover"; ook werd meermalen de „Internationale" aangehe ven. De demonstraties waren klaarblijkelijk tegen de economische politiek der Was- hingtonsche regeering en haar interventie op Haïti. Bereden politie trad met kracht tegen de" betoogers op en arresteerde een 50-tal hunner. Gelijksoortige betoo gingen hebben ook voor het stadhuis te New-York plaats gehad, waar 9 arresta ties werden verricht. Ministers in NaamL Vennootschappen. De „Peuple" deelt een lijst mede, waar uit blijkt, dat van de 12 ministers der regeering Jaspar er 7 als president of als lid van den raad van beheer zete len in niet minder dan 41 Belgisch, Con- goleensche of buitenlandsche maatschap pijen. De „Peuple" zou dit lijstje niet afge drukt hebben op het oogenblik dat o.m. Anseele minister was, want dan zou het blad hebben moeten vermelden ,dat deze rooöe kapitalist eveneens, in een tiental maatschappijen geïnteresseerd is. Afgescheiden daarvan, maakt het op de bevolking allesbehalve een prettigen indruk ,te weten, dat zoovele financi- eele en andere invloeden in de regeering vertegenwoordigd zijn. De Sklarek-affaire. Het belastingproces, dat wegens be weerde belastingontduiking tegen de drie gebroeders Sklarek en een belastingamb tenaar was ingeleid, heeft een verrassen de wending genomen. Bij het onderzoek der boeken door de accountants is, volgens een corresponden tiebureau gebleken, dat de Sklareks niet te weinig maar integendeel 25.000 mark te veel aan belasting hebben betaald. Dit bedrag wordt nu, door de curato ren van het faillissement, uit de staats kas teruggeëischt. Korfe berichten. Volgens de Berlijnsche bladen heeft te Popovo in Oostelijk Bulgarije een ont ploffing in een wapenfabriek plaats ge had, waarbij 5 personen gedood en 15 gewond zijn, van wie enkelen ernstig. Volgens een besluit van den Oosten- rijkschen minister van oorlog zal het oude keizerlijke volkslied, waarvan de muziek door Haydn gecompaneerd is, in eere wor den hersteld, echter met een nieuwen tekst van den dichter Ottabar Kornstock. Gisternacht heeft boven N.-Zweden de eerste sneeuwstorm gewoed. Op ver schillende plaatsen werd het spoorweg verkeer gestremd. Bij Storlier aan de Noorsche grens ligt de sneeuw op vele plaatsen 1 y2 M. hoog. Aan de geheele Noorsche kust moest tengevolge van den storm het locale stoomvaartverkeer wor den stopgezet. De staking van de chauffeurs der grootste taxi-onderneming van Brusel, die zeven weken heeft geduurd, is Maandag geëindigd. De chauffeurs hebben geen en kel materiëel voordeel bekomen. De gearresteerde machinist van den bij Namen verongelukten trein heeft thans zelf bekend, dat hij met een te groote snelheid op de helling van Rhis- nes even voor het station van Namen heeft gereden. De Fransche regeering verzocht om een crediet van 2.290.000.000 francs voor de grensverdediging, 400.000.000 francs voor de luchtverdediging, te ver doelen over de jaren 1930/34, tot het uit voeren van de beschermingswerken, wel ke in staat zullen stellen het effectief te beperken en den vijand den opmarsch te beletten. Te Kottbus drongén gisternacht in brekers het Nwarenhuis Schocken binnen, openden de brandkast met een zuurstof apparaat en maakten 100.000 mark buit. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing de wet op de werkloosheids verzekering met 273 stemmen tegen 199 aangenomen. De wet gaat nu naar het Hoogerhuis. President Hoover heeft de wet onder teekend tot vermindering van de inkom stenbelasting met 160 millioen dollar, die door beide huizen van het Congres is aangenomen. Voor het stadhuis te Frankfort a.d. Main hadden gisteren betoogingen van werkloozen plaats. Toen in de middag uren de toestand dreigend werd, greep be reden politie in. Hierbij kwam het tot een treffen met de demonstranten. Ver scheidene arrsestaties vonden plaats. -f —vvCf&f'.? 1 Wybert-tabletten on- r ma. ^er ^et oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. De opbrengst der Rijksmiddelen. f46.375.571.25 is de opbrengst der rijks middelen in November, dat wil zeggen ongeveer vier millioen meer dan in 1928 in die zelfde maand het geval was en een nog j)ijna 2 millioen hoog ere op brengst dan in d.e maand October. Reeds is de totaal-opbrengst in dit jaar 16 millioen hooger dan in het vorige, terwjjl Jiij niet minder dan 33 millioen boven de raming voor de eerste 11 maan den. blijft. Prinses Juliana gaat op Hnis ten Bosch wonen. Naar de „Tel." verneemt, zal Prinses Juliana, die, zooals bekend, haar studie te Leiden heeft beëindigd, en reeds uit Katwijk vertrokken is, in het Huis ten Bosch aan den Leidschenweg haar intrek nemen. Prinses Juliana zou er de voor keur aan geven op dit buitenverblijf te wonen boven het betrekken van het voor haar bestemde paleis op den Kneuterdijk. Aischaffing opcenten suikeraecijns en Verdedigingsbelasting II. De regeering heeft bij nota van wijzi ging voorgesteld de wet, inzake afschaf fing verdedigingsbelasting II en van de opcenten op de spikeraccijns, in werking te doen treden 1 Februari a.s. Telefoongesprekben BelgiëNederland. Van 1 Januari af zal de prijs der tele foongesprekken tussóhen België en Neder land verminderd worden van frs. 23.10 op frs. 21 per gesprek-eenheid van 3 mi nuten. De Postvluchten. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen', dat het 8e postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië te Aleppo is aangekomen. Antwoordende op een vraag betreffende de Nederlandsche luchtpostroute naar Oost-Indië zei minister Benn in het En gelsche .^agerbuis, dat er een verzoek was ontvangen van de Nederlandsche re geering betreffende faciliteiten om in In- dië te worden toegelaten voor eenige proefvluchten, met het oog op de even- tueele instelling] van een regelmatigen luchtdiem&t. Binnenland. Geschenk van de Hongaarsche regeering aan H. M. de Koningin. De rijksmiddelen in November. Afschaffing verdedigingsbelasting II en op centen suikeraccijins. Buitenland. Geen kanaal ZeebruggeAntwerpen. Orkaan boven Noorwegen. De Sklarek-affaire'. Sneeuwstorm boven Zweden. Do Indische regeering stemde- erin toe, faciliteiten voor proefvluchten te verlee nen gedurende 1929, maar sprak haar leedwezen erover uit, niet in staat te zijn, bet gebruik van de Indische vliegterreinen voor een regelmatigen luchtdienst toe te staan, zoolang de noodzakelijke organi satie van de landingsterreinen niet vol maakt was. De toestand is de Neder landsche regeering volledig uiteengezet. Minister Benn voegde er aan toe, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken!, Henderson, juist een schrijven van den Nederlandschen gezant te Londen had ontvangen, waarin faciliteiten voor ver dere proefvluchten in 1930 werden ge vraagd. Dit verzoek eischt overleg met de Indische regeering, en de zaak is onmid dellijk in overweging genomen. De Leidsche Stadhuiskwestie. De Gemeenteraad van Leiden nam, na dat tal van andere voorstellen waren ver worpen, het volgende voorstel van B. en W. met 21 tegen 10 stemmen aan: a. den heer W. M. Dudok, gemeente architect te Hilversum, opdracht te ver kenen tot het maken van plannen voor een nieuw Raadhuis welke plannen, op den .gebruikelijken voet zullen worden gehonoreerd, met dien verstande, dat 2 plannen zullen worden gemaakt, een met en een zonder behoud van den ouden gevel b. voor het maken van 'het plan met behoud van den ouden gevel als bouw terrein in algemeenen zin a£n t.e wijzen het terrein van het. oude Raadhuis; c. den heer Dudok op te dragen voor het .maken van het plan zonder behoud van den ouden gevel een nadere aanwij zing van het bouwterrein door den Raad af te wachten, doch inmiddels den Raad zoo spoedig mogelijk met betrekking tot die aanwijzing van advies te dienen; een en ander onder voorbehoud van 'sRaads vrije beoordeeling en keuze, of en zoo ja, welke der ingezonden plannen tot uitvoering zal worden gebracht De Stemplicht. De Minister van BinnenJandsohe Zaken beeft aan de burgemeesters verzocht, hem mede te deeJem in hoeverre bij de stem ming op 3 Juli j.l. rekening is gebonden ten antwoord, want hij een versmalde met het standpunt, dat gewetensbezwaren kunnen worden beschouwd als 'n geldige reden van verhindering. Tevens wordt verzocht, opgaaf van het aantal vrouwen dat aan de verplichting tot opkomst niet heeft voldaan, onver schillig om welke redenen en ten aanzien van hoeveel dier vrouwen de zaak bij den kantonrechter is aanhangig gemaakt. Geschenk van de Hongaarsche Regeering aan de Koningin. Eenige dagen geleden is de opperstal meester, R. F. C. baron Bentinok, in Hon garije aangekomen, om daar in opdracht van Koningin Wilhelmina eenige paar den te koopen. De opperstalmeester bezichtigde de stoeterij van Mezohegyes, waar hem vier prachtige paarden bijzonder bevielen. De •Hongaarsche regeering, die van het doel van den opperstalmeester op de hoogte was gestald, bood de uitgekozen paarden aan Koningin Wilhelmina ten geschenke aan, welk aanbod onze Koningin ook accepteerde. Deze paarden behooren tot het zald-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1