DE ZEEUW TWEEDE BLAD. ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. FEUILLETON. VAN MAANDAG 16 DEC. 1929. No. 66. DE NIEUWE SLUIZEN TE IJMUIDEN. De grootste van Europa. Nu de nieuwe sluizen te IJmuiden zoo ongeveer gereed zijn, geeft bet Han dels bi. een overzicht van den bouw dezer sluizen, waaraan het volgende ont leend is: Toen in November 1876, tegelijk met het Noordzee-kanaal, de sluizen werden opengesteld, bleek met de snelle ontwik keling van het scheepvaartverkeer niet voldoende te zijn rekening gehouden. Na enkele jaren was het noodzakelijk tot den bouw van grootere sluizen over te gaan, en in 1896 kwam het werk gereed, dat nu nog da groote sluis heet. De lengte ervan is 225 M., de breedte 25 M., de diepte 10,15 M. A.P. Bij het gebruik van deze grootere sluis kwam achter spoedig aan den dag, dat door de snelle toeneming van het aantal schepen, maar vooral door de grootere afmetingen, die de schepen kregen, het ge vaar bestond, dat binnen niet langen tijd de grootste zeeschepen Amsterdams ha ven niet meer zouden kunnen binnen- loopen.' De sluis kan geen grooter schepen doorlaten dan van 20.000 br. R. T. Er was dus nogmaals een verbetering noodig van den toegang van het Noordzee-kanaal. Dertien jaar na de voltooiing van de groote sluis werd een studiecommissie benoemd, die dit vraagstuk onder de oagen zou zien; en in haar, in 1911 uitgebrachte, rapport stelde zij voor een sluis te bouwen van 360 M. lengte, 40 M. breedte eni een diepte van 14 M. A.P. De oorlog was oorzaak, dat eerst zes jaar later de wet tot uitvoering van den bouw van deze nieuwe sluis werd aan genomen. In die zes jaren was échter gebleken, dat de afmetingen nog wel wat grooter konden zijn dan in het rapport van de oommissie is aangageven. En zoo werden de lengte op 400 M., de breedte op 50 M. en de diepte op 15 M. A.P. vastgesteld. Volgens die afmetingen is het werk nu uitgevoerd, waardoor deze nieuwe slui zen 'de grootste der wereld zijn gewor den. Dit blijkt uit een vergelijking met de sluizen van bet Panama-kanaal, die 305 bij 33.50- biji 13 M. zijn en dia van het Kaiser Wilhelm-kanaal, die 330 bij 45 bij 13.77 M. groot zijn. De sluis is geheel in' den droge uitge voerd, waardoor men in verband met de groote diepte van' het bouwwerk in den zandbodem tot een moeilijke bemaling van den sluisput gedwongen was. Ter voorkoming van ongunstige beïnvloeding door deze diepe bemaling op dan grond waterstand in de omgeving, werd de bouwput omringd door een ijzeren dam- wand, die tot aan een op 38 M. A.P. gelegen waterdichte kleilaag reikte. In 1919 werd begonnen met het grond werk, de ontgraving van dien sluisput en het maken van de aansluitende ka nalen, die de sluis eenerzijds met het Noordzee-kanaal, anderzijds met de bui tenhaven verbinden. In totaal moest on geveer 20 millioen M3. grond worden verzet. Het grootste deel van al dat zand is naar Amsterdam vervoerd, waar het gebruikt is voor ophooging van terrei nen en voor het maken van de ring- spoorbaan. Het geheele bouwwerk werd in drie doelen uitgevoerd: bet Binnenhoofd, het Buitonijiaofd en de schutkolkmuren. Elk deel is opgetrokken in gewapend bet«p en' rust op een fundeering van gewapend betonpaden en damplanken. De drie deelen te zamen omvatten on geveer 225.000 M3. gewapend beton en rusten op 15.500 betonpaden en 3500 dam planken. De afsluiting van de sluishoofden ge schiedt bij deze nieuwe doorvaart niet, zoioads bij' de oudere sluizen, door punt- deuren, die open en dicht worden ge draaid, maar door roldeuren, die in deur- kassen warden geschoven, wanneer de doorvaart moet worden vrij gemaakt. door J. v. d. BOSCH. 34) o— Langzaam daalde moeder Waanders de trap af. De deur stond aan. Al wel hon derd maal had zij tot de kinderen ge zegd, dat het niet mocht; maar het was, of zij het niet konden onthouden. Op het trottoir stonden een paar buur vrouwen te praten. Vlug liep moeder Waanders, na gegroet te hebben, voorbij. Zij hield er niet van, vóór het huis te staan praten. En deze buurvrouwen mocht zij heelemaal niet. Juist kwam Cor aangeloopen. „Wat moet u gaan doen, moeder?" „Suiker halen. Maar doe jij dat nu maar even. Dan ga ik terug. Flip en Klaar zijn alleen, 'k Vertrouw het niet erg." Cor nam het geld aan en verdween terwijl moeder Waanders terugkeerde. Hijgend liep zij de trap op. Het beviel haar niets, dat trappenloopen. Zij meende zelfs, dat zij er mager van werd. Voor de zooveelste maal sinds zij in Rotterdam woonde, betreurde moeder Waanders het, dat slj geen benedenwo- De constructie van deze 1184 ton we gende gevaarten is ook voor den leek belangwekkend. De deuren zijn er op berekend, dat ze naar beide zijden water moeten keeren; daartoe zijn ze voorzien 'an 'een dubbele beplating. Het midden gedeelte van de deur is tot een afgeslo ten ruimte drijfkist, gemaakt. Deze drijfkist is in zestien afdeelingen ver deeld, die elk afzonderlijk met water of uebt kunnen wonden gevuld; met een otalen inhoud van 1400 M2. De bovenkant van deze drijfkist ligt, als de deur in haar goeden stand is ge bracht, 2,5 M, A.P. en zal dus, ook bij den laagstent waterstand niet boven het water uitkomen. Als twee afdeelingen van de drijfkist met water gevuld zijn, kan de deux nog blijven drijven. Zijn alle afdeelingen leeg, dan drijft de deur met een diepgang van 12 M. In normale omstandigheden zal, door het opdrijvend vermogen van de slechts gedeeltelijk met water gevulde drijfkist het gewicht van de deur in het water ongeveer 120 ton bedragen. Het vullen der afdeelingen van de drijf kist met water geschiedt door het openen vami schuiven; het uitdrijven van het wa ter gebeurt door lucht in de leeg te maken afdeelingen te persen. Deze be werkingen geschieden natuurlijk ©Lec- trisch. De totale hoogte van een deur, ge meten van den' rolwagen, waarop zij staat, is 20,35 M.; de lengte in 53,5 M. en de breedte 7,3 M. Zoodat ook rij-verkeer over de deur gemakkelijk kan plaats heb ben. P. Z. E. M. in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men meldt ons: Dezer dagen werd volgens de bladen in de najaarszitting van 3e Provinciale Sto ten van Noord-Brabant door den heer Van de Ven er op gewezen, dat 78 ge meentelijke bedrijnen door de P.N.E.M. zijh overgenomen. Volgens genoemden heer moesten de gemeenten hiertoe overgaan, omdat de kasten bij toeneming van de stroomafna- me niet op te brengen waren en wees hij er op dat dientengevolge er leeningen loepen tot 2 millioen gulden, waar niets tegenover staat. Volgens hem zitten de gemeenten met een ©norm bedrag aan restant schuld van overgegeven bedrijnen, welke schuld moet worden afgelost uit de belasting. Verder zal men ook dezer dagen mét genoegen gelezen hebbén dat het gemeen tebestuur van St. Jansteen besloten heeft de onderhandelingen tot overname door de P. Z. E. M. met de Directie daarvan \te hervatten. 'tis jammer, maar het is zoo en daar valt niets aan te doen, destijds is, hoe goed bedoeld ook, een verkeerd besluit genomen door den eisch te stellen dat de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaande- ren de distributie van de eleetriciteit op zich zouden nemen, en jammer genoeg zijn verschillende gemeentebesturen daar op ingegaan. Want het is ontegenzegge lijk noodzakelijk dat de fabricage en dis tributie van de eleetriciteit in één hand zijn. Dit is het allernoodzakelijkste voor de afnemers. Verschillende gemeentelijke electrici- teitsbedrijven vragen n.l. voor den stroom het dubbele van wat 'de P.Z.E.M. vraagt in die gemeenten waar zij1 rechtstreeks aan de verbruikers levert. Hoe eerder dus de gemeentebesturen zich weder met de P. Z. E. M. in vert- binding stellen om haar hun bedrjjf over te doen, hoe beter. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Een oude quaestie. Ged. Sta ten van Noord-Brabant hadden op 4 Jan. 1928 bepaald, dat de gewezen gemeente ontvanger van Bergen op Zoom A. J. J de Meulemeester niet kon worden ont heven van zijn beheer over 1925, alvo rens door hem of namens hem in de ge meentekas van Biergen op' Zoom) zou zjjh gestort een bedrag van f39.416.21. Tegen dit besluit van Ged. Staten had de heer De Meulemeester hooger beroep aanige- teekend. Thans is bij' Kon. Besluit het besluit van Ged. Staten van 4 Jan. 1928 goedge keurd, zoodat de gewezen gemeenteont- ning had kunnen krijgen, al was het dan maar zonder tunitje. Maar de beneden woningen waren alle te klein gebleken voor het groote gezin, zoodat zij wel te recht moesten komen op een bovenwo ning, die nog niet eens zoo groot was. Een grootere betrekken was geheel on mogelijk geweest. Zes gulden huur per week voor deze was al meer dan genoeg. Het was te veel. Op het portaal stond zij, moe, even stil. Maar weldra kwam Cor de trap op rennen. JDie kinderen, hoe was het toch mogelijk, vlogen van 's morgens tot 's avonds. Zij ging naar binnen, waar Flip en Klaar speelden, alsof moeder niet weg geweest was. Zij waren gister bij tante Marie geweest en toen hadden zij in de tram gezeten. En natuurlijk speelden zij nu trammetje met drie stoelen, die achter elkaar gezet waren. Het was wel waf rom mel, maar moeder deed maar een1 oogje dicht. De kinderen moesten toch spelen. Het was wel sneu, zoo'n heelen dag in huis, maar het kon piet anders. Op straat wilde moeder ze in geen ge val hebben. Het was al erg genoeg, dat de grooteren meer op straat waren dan haar lief was. Zij leerden er niet veel goeds. Cor legde da auikar op tafel an bemoel- -anger niet kan worden ontheven van zijn eheer, vóór het genoemde bedrag in de emeentekas is gestort. 0'mhoog gevaren. Het schip ep os Ailleurs, schipper v. d. Adel, gel ai- en met suikerbieten en bestemd v-oox i'inteloord, welk schip Vrijdagavond ij het vexlateni ,van de haven van pavil- o-en Bath aan den grond was gevaren, i door het bergimigsvaartuig Dorus Rijkers an Smits Bergingsbedrijf te Wemieldinge ■.fgetomid en de haven van Hansweeirt iphengébracht. Electrificatie. Uw radio-toe- bel kan ook op het lichtnet werken. J. I. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. D© motorveerboot Vlissin- eBres kens. De aan wal staande turnlieden, die van den beginne af cri- ek hpbben uitgeoefend op de motorveer- oot Koningin Wilhelmina van de lijn lissingenBreskens van den Provinci- len stoombootdienst op de Westerschelde ijn wel in het ongelijk gesteld, waar et betreft bun meening, dat de boot, ie in zulk een groote behoefte voorziet, ij stormweer niet zou kunnen varen. De ele stormdagen van de laatste weken e.eft de boot geregeld in den dienst op eze lijn voorzien en neeft dus bewezen, ok in deze omstandigheden niet minder an andere booten aan de eiscben door et verkeer gesteld te voldoen. Middelburg. Zondagmorgen kon de eer- te rit van de tram VlissingenMiddel- urg been en weer, dus 6.30 uur van 'lissingen en 7 uur van Middelburg niet emaakt worden, tengevolge van defecten tan de bovenleiding, een gevolg van de tormen van verleden week. Voor de motorspuiten der brandweer lhier zijn nieuwe slangen aangekomen, _.ie Zaterdag in de spuithuisjes op hun laats op de spuiten werden gebracht. Een 16-jarige loopjongen van hier .eeft dezer dagen een avontuurlijke reis emaakt. Vrijdag ging hij er op een rij wiel van zijn patroon van door en be- eikte dien dag Bergen op Zoom, om met - en vrachtauto mede te rijden tot Breda, .lier zette hij zijn rijwiel op het station on zocht een slaapplaats in een goederen- vagen. Hij sliep stevig en bemerkte niet -'at deze wagen Zaterdag wegreed. Zoo kwam bij buiten zijn bedoeling via Venlo n Duitschland terecht en werd daar in ten wagen aangetroffen en aan de politie wergeleverd. die hem over de grens zette. Ie politie te'- Venlo stelde hem op trans port naar Middelburg, waar hij onder het ouderlijk gezag werd teruggebracht. De politie te Rotterdam heeft een 29-jarigen man aangehouden, en naar hier overgebracht, die zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. De man zal aan de justitie worden voorgeleid. Vlissingen. In het „Vlissingsche Predik- beurfcenblad' 'deelt de voorzitter van „Be- thesda" ds C. L. Voorhoeve, mede, dat voor „Rethesda" een besturend zuster is gevonden in zuster 0. A. Müller, die uit Arnhem afkomstig is en na haar oplei ding te hebben ontvangen in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam in verschil lende inrichtingen gearbeid heeft. Krabbendijke. .Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan deze ge meente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 14.400, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijlging van onroe rend goed door- landarbeiders, ter uit betaling van het door vier landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijlging van een plaatsje. Rilland-Bath. Vrijdagavond werd in de Chr. School aan den Hoofdweg alhier, een ouderavond gehouden, welke, even als altijd. ,druk was bezocht en goed in den smaak viel. De voorzitter sprak een openingswoord, waarop door enkele be stuursleden en leden der schoodvereeni- ging een en ander de opvoeding der jeugd betreffende naar voren gebracht. Door Ds Hetebrij werd gesproken over Godsdienst, huisgezin en opvoeding, waar in nuttige wenken en wijze lessen werden gegeven voor de ouders, welke voor een moeilijke en zware taak staan bij de op voeding hunner kinderen. Door het hoofd der school werd gesproken over onze jeugd en de straat. Dit humoristische on- de zich dan onmiddellijk met het spel van Flip en Klaar. „Mag ik ook mee, jongens?" vroeg zij. „Ja", zei Flip gretig. „Ik ben dé con ducteur. Waar moet je naar toe?" „Naar Tervooren", zei Cor. „Hé, daar rijdt deze tram niet naar toe. Dat is de trein", meende Flip, die Cor erg dom vond. Maar moeder, die het gehoord had, be greep er alles van. Bij Cor was het geen spel. Diep in haar hartje leefde het ver langen naar de vrije natuur, naar het kleine huisje aan den overweg- Moeder Waanders zuchtte. Het was haar niet meegevallen in de stad. Wel had Oom Klaas zijn woord gehouden en had vader Waanders onmiddellijk werk aan de booten, evenals Joost. En wel zouden Kees en Gerrit, wanneer zij straks als zij veertien waren, van school kwa men, wat gaan verdienen. Maar alles en alles bij elkaar genomen, hadden ze het in Tervooren toch beter. Het leven was hier zoo ontzettend duur. Ginds betaalden ze een rijksdaalder huur; hier zes gulden. En dan nog voor een bovenwoning. In Tervooren haalde zij de groenten maar uit het tuintje, terwijl de geit melk gaf en de kippen eieren. Hier moeBt het alles gekocht worden. Op de markt was da groente wal wat goed- derwerp verhoogde zeer de gezelligheid van den avond. Een zangkoortje zorgde voor afwisse- .ng, terwijl eenige solo-zangnummers ge- ongen werden, welke met stille aandacht verden aangehoord. Het orgel voor dezen .vond afgestaan door een der bestuurs leden bewees goede diensten, en droeg er mede toe bij, dat de avond zeer ge zellig was, en het uur van naar huis gaan voor menigeen te spoedig was aan gebroken. 's-Heer Arendskerke. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den burgemeester 'n penbare zitting, waarin de heer van Jiorsel met kennisgeving afwezig was. Al- ereerst worden vastgesteld de begroo- ingen van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke en van het Groot armbestuur van 's-Heer Hendrikskinde- en voor 't dienstjaar 1930, eerstgenoem- le in ontvang en uitgaaf op f26608.78 m laatstgenoemde in ontvang en uit gaaf op f 7161.24%. Naar aanleiding van eenige ingekomen bezwaarschriften tegen den aanslag in de hondenbelasting over het jaar 1929, wordt besloten de aanslagen van C. Goense en P. de Waard te verminderen van f6 op f3, die van L. J. van den Ende en F. de Nooijer te handhaven en die van J. Tho- lenaar te brengen van f 6 op f 2 en de be handeling van de reclame van M. Lo- kerse Az. aan te houden tot de volgende vergadering. Het suppletoir kohier van de belasting op de honden voor 1929 wordt vastge steld op een bedrag van f 38. Verder wor den eenige wijzigingen gebracht in de Gemeentebegrooting voor 1929. Een verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een Christelijke school te N.- Kraaijert, om uit de gemeentekas de be- noodigde gelden te verstrekken voor schoolbouw, wordt m.a.s. ingewilligd. Alsnu brengt de Voorzitter ter tafel een adres van M. Vermue en 25 andere ingezetenen, houdende verzoek om aan het dorp, hetwelk in den West-Kraaijert- polder ontstaan is en dat zich nog steeds uitbreidt, den naam te geven van „Lewe- dorp" naar den naam van den tegenwoor- digen burgemeester, die tal van jaren on partijdig de Gemeente heeft bestuurd en onder wiens leiding en vele bemoeiingen dit dorpje is tot stand gekomen. Na voorlezing van dit adres stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. Daar de Raad zich met de strekking van dit verzoek volkomen kon vereenigen, wordt m.a.s. overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Tot gemachtigden voor de in 1930 te houden vergaderingen van aandeelhou ders van de N.V. Waterleiding-Maat- -schapij „Zuid-Beveland" worden herbe noemd de heeren van Gorsel en D. W. Lindenbergh. Alsnu worden achtereenvolgens vastge steld de gemeentelijke vergoedingen be doeld in art. 101 Lager Onuerwijswet 1920, over 1927, van de bijzondere la gere school te Nieuwdorp, van de R.-K. Bijzondere Lagere School te Noord-Kraaij- ert en van de Herv. Chr, School te 's-H. Hendrikskinderen, op respect, f 1159.17, f 830.21% en f506.56. Verder wordt de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het tijdvak 1925 tot en met 1927 voor de bijzondere la gere school te Nieuwdorp vastgesteld op f 2249.29y3. Ten slotte wordt aan Wed. H. C. Mod- derkreeke, wegens opheffing van het be drijf, afschrijving verleend van vergun ningsrecht tot een bedrag van f6.25. Bij de rondvraag vraagt de heer van den Dries verbetering van den toegangs weg naar het spoorwegstation te Noord- Kraaijert, waaraan door B. en W. de noo- digë aandacht zal worden geschonken. Hierna sluiting. N. en St. Joosland. Maandag- en Dins dagavond was in de Chr. School alhier te bezichtigen het Bijbelsch Museum van Ds J. A. Visscher te Groesbeek. De on gunstige weersomstandigheden in aanmer king genomen was er flinke belangstel ling. Interessant waren de vele verkleinde reproducties van dingen uit den Bijbel var welke wjj ons moeilijk een juiste voorstelling kunnen vormen en die op deze wijze voor ieder te begrijpen zijn, zooals de inrichting van den Tabernakel, kooper, maar er was geen sprake van, dat zij 's morgens naar de markt kon gaan. Neen, het viel niets mee in Rotter dam. „Dan maar naar tante Marie", hoorde zij Flipje zeggen. „Neen" zei Cor. „Daar ga ik niet heen." „Maar Cor," vond moeder, met een toon van verwijt in haar stem. „Ik vind tante niets aardig", hield Cor koppig vol. „Ik wil dat niet meer hooren. Goed be grepen?" Cor zweeg. Het was meenens bij moe der, bemerkte zij. Maar het was toch wéér dat tante niet aardig was. Lien vond het ook. Het spel ging door. En moeder Waan ders peinsde verder. Neen, het viel niet mee in Rotterdam. 'Het was alles zoo heel anders dan in Tervooren.... En de kinderenl Zij zat vol zorg over Lien. Met Cor was wel land te bezeilen. In Tervooren gingen de beide meisjes altijd met elkaar op en neer. Maar dat was nu grootendeels uit. Want Cor had het land om op straat te spelen, terwijl Lien al verschillende vriendinnetjes in de buurt had. Maar die waren niet erg geschikt voor haar. En vader Waanders had gezegd, dat het eens uit moest zij a Bij wilde de woorden, die tij eooM ge- een omgord schip enz. Het hoofd der school lichtte een en ander toe. Na afloop werd gecollecteerd voor het evangelisatiewerk van Ds Visscher op de arme Friesche heide, welke collecte ruim 14 gld opbracht. Koudekerke. De Burgemeester dezer ge meente ontving van den Commissaris der Koningin het volgend schrijven: „Ik gevoel mij gedrongen U mijn war men dank te betuigen .voor de bij den jongsten brand hier ter stede door de brandweer Uwer gemeente bewezen diens ten, welke zeer op prijs zijn gesteld en zeer hebben bijgedragen tot beperking der ramp. Ik moge u verzoeken, ook aan het personeel van uw brandweer mijn dank te willen overbrengen." B. en W. van Middelburg schreven aan Z. Edelachtbare: „Wij voelen ons gedrongen U hierbij onzen bijzonderen dank te brengen voor de krachtdadige hulp, welke door het brandweerpersoneel uwer gemeente met zijn materiaal is verleend bij 'de bestrij ding en blussching van den brand, die op 7 en 8 Dec. 1929 in onze gemeente gewoed heeft. Wij zullen het op hoogen prijs stellen, wanneer u dien dank, namens ons, ook aan het brandweer-personeel wilt kenbaar maken. Voorts zullen wij gaarne van u een gei- specificeerde opgaaf ontvangen van de kosten, die uwe .gemeente ter zake van den brand gemaakt beeft. Daar bet verder in onze bedoeling ligt bovendien eene belooning toe te kennen aan hen, die hulp verleend hebben, ver zoeken wij u ons wel te wïllen opgeven, hoeveel personen uit uw gemeente daar voor in aanmerking komen." Arnemtlitlen. Donderdagmiddag werd het bovengrondnet van de P.Z.E.M, alhier ondier stroom gezet. Aanwezig waren, bijl bet transformatorhuisje bij de openbare school de directeur dier middengroep der P.Z-E.M., dhr Slooves, Ir. G. de Regt en] ©enige opzichters, terwijl mede aanwezig waren de burgemeester, de gemeente-sec retaris, beide wethouders en twee raadsle den, alsmede eenigel belangstellenden, w-o- eien der firmanten van Albert en Kluft te Amsterdam, welke de bóvengrondsch© lei ding in deze gemeente aanlegden. Na een inleidend woord van dhr Slootves;, 't welk door 'den hevigen wind onveirt- staianbaar was, werd nog éen uiteenzetting gegeven van het denkbeeldig gevaar voor kortsluiting', dat bij een goede installatie zoogoed als onmogelijk bleek; daarna schakelde 'de burg. den stroom in. Diirect konden de aanwezigen zien, dat het langt- verwachte licht zijh intrede in deze ge meente had gedaan, want op het transfort- maitorhuisje prijkten thans de woorden: „Doe het Electrisch" ihl vlammende lét ters. I i I Nadat het transformatorhuisje van bin nen was bezichtigd, ging men naar het gemeentehuis, waar de lampen werden ontstoken door den burgemeester en wefr jhouder Fran'se den wensch uitsprak, dat het electrisch licht tot heil vah 'deze gemeehte moge zijh. Nu de eleetriciteit in deze ge meente haar intrede heeft gedaan, is op initiatief van de Wijkverpleegster, Zés- ter van der Klooster, met medewerking) vail het bestuur dier vereeniging het Groeï- ne Kruis, besloten tot het houden van! een Ba.zaar ten behoeve van de aanschaf fing van een z.g. Hoogtezon, ter behandee ling van bepaalde t.btc. lijders en andere daarvoor in aanmerking komend© ziekten. Voor de vele ingezetenen die da kosten vanl een dergelijke behandeling in de na burige steden niet of bezwaarlijk kunnen bekostigen zal dit zeker een ware uit komst zijn 'e Veere. Zaterdag hield da vereetaiging voor bjjiz. onderwas den gewonen jaar- lijksclien Ouderavond. De voorz. A. de Nood opemjde de ver gadering op 'de gebruikelijke wijize en heette alleh hartelijk welkom. Dé heer W .Jobse hield een1 lezing over den schoolstrijd. Nadat eenige liederen waren gezongen hield het hoofd der school eien referaat, getiteld „Een kostelijke schat". Ook aan ververschingm ontbrak het niet. Er beerschte een aangename en opgei- wekte stemming. Het werk der leerlingen werd ter inzage gegeven aan de ouders, Aan het einde der vergadering zegde de bruikte, niet hooren. Moeder was het met vader eens. Zooveel mogelijk hield zij haar in huis. Maar dat ging niet altijd. Als het zoo warm was op de boven woning... „Nu, vooruit. Dan is het een trein en gaan we naar Tervooren", zei Flipje. Naar Tervooren! Langzaam kwam vader Waanders de trap oploopen. Hij voelde zich zeer moe en hij was dolblij, toen hij rustig kon gaan zitten. De kinderen bemerkten het wel en hielden zich wat op een afstand, behalve Klaart je, die paardje wilde rijden op vader's knie. Maar moeder wist haar aandacht voor iets anders te boeien. Het gebeurde tegenwoordig meermalen, dat vader erg moe was, als hij van het werk terugkeerde. Het kwam van den zwaren arbeid bij de booten. Hij zei al tijd, dat hij liever acht uur aan één stuk op het land wérkte, dan vier uur bij de booten. Dat werk moest men van jongs- aan gewoon wezen. Hij keek het vertrek rond. „Waar is Lien, moeder?" „Cor." zei moeder, „ga jij Lien eens halen. Die blijft maar op straat." Over het gelaat van vader Waanders trok een wolk, maar hij zei niets. En Cor verdween. (Wordt vervolgd-)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5