Maandag 16 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verstrekt credieten aan Handel en Landbouw. Neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur.: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl, Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Lessen uit Engeland. Toen enkele maanden geleden in Enge land de Arbeidersregeering aan het be wind kwam, raakte de socialistische pers niet uitgepraat over dit groote gebeuren. Men sprak van een keerpunt in de ge schiedenis. Nu moest men eens opletten. Nu zou men dan eens kunnen zien, waartoe een socialistische regeering in staat was. De ontwapening zou nu krachtig wor den aangepakt, aan de werkloosheid zou een einde worden .gemaakt en de moei lijkheden in de steenkoolnijverheid zouden nu definitief worden opgelost. Was er bij de burgerlijke regeeringen die deze vraagstukken niet tot oplossing hadden gebracht, onwil of misverstand of misschien beide, de socialistische re- geering zou toonen, dat bij haar was hét Willen en het kunnen. Vol verwachting klopten vele harten. Wij zijn nu eenige maanden verder. Dat men met het .ontwapeningsvraag- stuk niet verder 'kwam dan dat nieuwe conferenties worden gehouden, zal nie mand deze regeering Jtwalijk nemen. De tijd was tekort om op dit gebied iets tot stand te brengen. Wij blijven dus rustig afwachten. Wat betreft het werkloosheidsvraagstuk hebben we nog weinig anders gehoord, dan dat bet een uiterst moeilijke kwestie is. iets wat de vorige regeering ook al wist. Practische resultaten werden op dit gebied nog niet bereikt. Maar, wie weet, wat niet is kan komen. Anders staat het met het vraagstuk van de steenkoolnijverheid. Hieromtrent is de regeering met een voorstel gekomen, waarover het Lagerhuis zich binnenkort zal hebben uit te spreken. Wr willen er iets van mededeelen. Een der voornaamste eischen van de mijnwerkers, welker vervulling door de Arbeiderspartij was toegezegd, wordt al vast niet ingewilligd. De zeven-urige werk dag wordt niet ingevoerd. De reg,eering durft voorloopig niet verder te gaan dan zeven en een half uur. Als een andere regeering met een der gelijk voorstel was gekomen, dan zou dat een bewijs geweest zijn van haar arbeiders-vijandig karakter, haar conser vatisme, enz. Nu heet het een verstandige maatregel, waardoor onnoodiga schokken worden voorkomen. Aan den eisch van "de mijnwerkers om de loonen niet meer districtsgewijs te regelen, maar een uniforme regeling voor het geheele land te maken, zal de regeering tegemoet komen, door 'de in stelling van een nationalen loonraad. Maar daar staat tegenover, .dat de mijn eigenaars, geholpen worden door de prijs regeling van de steenkolen, die natuur lijk alleen beteekenis heeft als de rege ling verhooging beteekent endoor bet invoeren van een premiestelsel voor de uitvoer-industrie. Van elke ton steenkool die gedolven wordt, wordt een percentage van de waar de geheven en met dit geld zal de uit voer bevorderd worden. In de practijk komt dit stelsel dus neer op het verleenen van uitvoer-premies. Wanneer in ons land een enkele maal een noodlijdende industrie geholpen wordt zooals de laatste jaren een paar maal gebeurde, dan regent het uit den socialis- tischen hoek protesten. Maar nu de Engelsche arbeidersregee ring met een dergelijk voorstel komt, nu hoort men „van geen protest. „Let op Engeland", schreven indertijd de roode organen. Het loont inderdaad de moeite. Er valt daar wel een en ander te leeren. Do spoorwegramp van Namen. Het parket koestert ernstige verdenkin- 6en tegen den machinist van den veronge lukten trein. Het is n.l. van oordeel, dat hij, op het oogenblik dat de ramp zich voordeed, niet zou gereden hebben met de op de helling van Rhimes reglemen taire snelheid van 30 K.M., doch dat deze wel 90 K.M. zou hebben bedragen. Toen hij bij een dergelijke snelheid remde zou de locomotief door den schok uit de rails zijn gesprongen, juist op het oogenblik dat zij zich ,qp da splitsing bevond van twee lijnen. De werkloosheid in Zweden. Door bemiddeling van de staatscommis sie voor de werkloosheid in Zweden zijn gedurende het tijdvak 19141924 £500 K.M. straatwegen, 160 K.M. spoor- en 450 K.M. tramwegen aangelegd. Voorts zijn door bemiddeling van dezelfde commissie 49413 H.A. woeste grond gedraineerd en 54 sportterreinen aangelegd. In totaal hebben de uitgaven tot bestrij ding van de werkloosheid in 'Zweden in dit tijdvak ongeveer 150 millioen gulden bedragen, waartoe de staat 100, de pro vincies 6 millioen gulden en de gemeen ten het overige hebben bijgedragen. Voor steunwerken werd 120 millioen gulden uit gegeven, terwijl in contanten 27 millioen werd uitgekeerd. Het overige was voor administratiekosten noodig. Sedert 1924 is de werkloosheid geleide lijk afgenomen, zo-odat thans weer nor male toestanden op de .arbeidsmarkt heer- schen. De Dnitsche Rijksdag. De tweede bijeenkomst van den Rijks dag heeft Zaterdag slechts een half uur geduurd en eindigde met het aanvaarden van de motie van vertrouwen, ingediend door de fractie van de Duitsche volks partij, het centrum, de democraten en so ciaal-democraten. De motie werd aange nomen met 222 stemmen tegen 156 met 22 onthoudingen. De sociaal-democraten, democraten en het centrum hebben eens gezind vóór de motie gestemd. Voorts slo ten zich 24 leden van de fractie der Duit sche volkspartij bij hen aan. Tegen stem den Duitsch-nationalen, communisten, de oeconomische partij, de .christelijk natio nale Arbeidsgemeenschap, nationaal-socia- listen en 14 afgevaardigden van de Duit sche volkspartij. De 22 leden, die zich hebben onthouden van stemming, behoo- ren op drie leden van de Duitsche volks partij .na, tot de Beiersche volkspartij. Aankondiging van het einde der Spaan- sche dictatuur. In een officieel communiqué deelt de Spaansche regeering mede, dat de dicta tuur op 13 September 1930 als geëindigd zal kunnen worden beschouwd. Over de toekomstige politieke constellatie in den staat bevat het communiqué geen nadere mededeelingen. Hieromtrent zou het Kabi net ook nog geen positieve besluiten heb ben genomen. De nieuwe president der Grieksehe republiek. Zaimis is met groote meerderheid tot president van de Grieksehe republiek ge kozen. In de politiek heeft hij sinds ,1890 als als minister of premier in verschillende regeeringen een leidende plaats ingenoi- men en dat vaak in moeilijke tijden. Onder het derde oorlogskabinet Zaimis (Mei tot Juni .1917) moest koning Ron stan tij n aftreden. Het daarop volgende ka- binet-Venizelos besloot tot den oorlog. In het kabinet Rhallis, dat einde 1920 den koning terugriep, zat Zaimis als 'mi nister van onderwijs. Na de nederlaag in Klein-Azië geraakte Zaimis op den achtergrond tot Dec. 1926, toen hij na 'den val van generaal Pangar los als dictator, zijn vierde kabinet vorm de. In Mei 1928 verscheen Venizelos weer plotseling op bet politieke tooneel en moest Zaimis aftreden, om echter later toch weer tot heit premierschap te worden geroepen. Thans zal hg zijn vaderland dienen als president van de republiek. Korte berichten. Te Berlijn-Wilmersdorf is gisternacht weder hevig gevochten tusschen nationaal socialisten en communisten. Een nationaal socialist werd doodgeschoten, "een tweede zwaar gewond. Twee communisten zijn in hechtenis genomen. In Rusland zijn de geschriften van de Duitsche filosofen Kant, Schopenhauer en Nietzsche en van den Griekschen wijs geer PLato verboden. Da weduwe van Lenin. 'die het bureau voor politieke op voeding leidt, beeft last gegeven, deze ge schriften te vernietigen. Mevr. Lenin heeft onlangs ook in de Russische openbare bibliotheken aanwezige exemplaren van den bijbel, de talmud en de koran laten verbranden. Volgens een bericht uit Warschau heerscht in het Noordwesten van Polen een voor dezen tijd van heit jaar bui tengewoon warm weer. Heit gevolg daar van is, dat op het oogenblik op de mark ten in de steden nog versch geplukte vi ooltjes worden aangeboden, terwijl "in de bosschen nog groote hoeveelheden padde stoelen worden gevonden. Zaterdag zijn te Lowest oil twee van djsl nog vermiste drie trailers binnenge- geloopen en de derde is uocr het oorlogs schip Trinidad opgespoord en wordt naar Yarmouth gesleept. Met het krimpen van den wind is de temperatuur zoo gestegen, dat het gisternacht te Ross aan de Wye 55 graden was, oï wel een zelfde nacht- temperatuur, die als normaal geldt voor de derde week van Juli. Majoor Larre Borgasj de ümgeesche vlieger en kapitein Challe, de Fransche vlieger, zijin gisteren van Sevilla in Spanje vertrokken voor een vlucht naar Zuid!- Ameiika. Urengeld voor Spoorwegpersoneel. Op de vragen van het Tweede Kamen lid, den heer Van Blraambeek, betreffen de het niet in aanmerking brengen van het aan het rijdende spoorwegpersoneel toekomende urengeld voor dien aanslag in de inkomstenbelasting, heeft de mi nister van Financiën am. geantwoord., dat de Hoogle Raad bijl arrest van 27 Sept. 1929 beslist heeft, dat vergoeding voor reis- en verblijfkosten wegens dienst reizen als opbrengst van onderneming en arbeid moet worden aangemerkt, voor zooveel daaruit voordeel is genoten. Ver mits den minister is gleibléken, dat aan het hier bedoelde urengeld de bedoeling ten grondslag ligt, slechts de werkelijk ge maakte onkosten te vergoeden, zal de mi nister de aanslagregeiende ambtenaren aanschrijven, dat liet genoemde urengeld bij de bepaling van het inkomen buiten beschouwing kan worden gelaten. Burgemeesters. De heer P, Biess'elaar, burgemeester van Bunschoten en Spakenburg, is in den ouderdom van 62 Jaar overleden. De over ledene behoorde tot de A.P. partij. Opheffing Raad van Arbeid. Bh Kon. Besluit van 23 Nov. is de Raad van Arbeid te Roosendaal opge hesen. De bij dezen Raad ingeschreven verzekerden krachtens de Invaliditeitswet de Ouderdomswet 1919 en dei Ziektewet, zoomede de werkgevers, ingeschreven bij dien Raad krachtens de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 en de Ziektewet, worden na de opheffing van genoemden Raad overgeschreven in de registers van den Raad van Arbeid te Breda. Gemeentesecretaris geschorst. Na een door eenige leden aangevraagde spoedeischende vergadering van den ge meenteraad van Oss stelde wethouder Ploegmakers den Raad voor om den ge meentesecretaris J. A. P., wegens verre gaande onachtzaamheden en slordigheid en 't niet tijdig of niet uitvoeren van den door B. en W. opgegeven last, waar onder de gemeente schade leed, over wegende dat reeds meerdere malen de heer secretaris door het college door B. en W. op onachtzaamheden en tekort komingen is gewezen gedurende veer tien dagen te schorsen en dit als een laatste en zeer ernstige waarschuwing te beschouwen waarna bij herhaling ontslag uit gemeentelijken dienst zou moeten volgen. Het voorstel werd met 122 stemmen aangenomen. De storm. D« d(jlk op Ameland. In een later bericht over de doorbraak van den dijk van het waterschap Nes op Ameland wordt gezegd, dat de schade duizenden guldens beloopt. Begrooting Wegenfonds 1930. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor 1930 zal naar de thans bekende gegevens in 1929 aan de wegen rond 20 millioen ver werkt zijn. In 1930 zal aan de wegen (met inbegrip van de bruggen) ongeveer 18,4 millioen verwerkt worden. De Minister deelt mede, dat het vraag stuk van de verbinding van Rotterdam met het Zuiden en het Oosten van ons land thans bij de beide wegencommis- siën in beschouwing is genomen. De vraag naar de grondslagen, die bij de voorziening van Nederland met een aan' de nieuwe eischen van het verkeer beantwoordend wegennet tot richtsnoer zullen dienen, zal bij de herziening van het Rijkswegenplan althans voor de door het Rijk uit te voeren verbeteringen een antwoord ontvangen. Zoo spoedig het herziene Rijkswegen plan is vastgesteld, zal op grond daar van een programma van urgentie en een financiëel werkplan worden samenge steld. Ook de minister is van meening, dat maatregelen behooren te worden geno men om de lintbebouwing langs de Rijks wegen tegen te gaan. Welke die maat regelen zouden moeten zijn, kan hij thans nog niet aangeven. Wel kan hij mede deelen, dat de allerwegen tegen de lint bebouwing gerezen bezwaren de beide Rijkswegencommissies aanleiding hebben gegeven om deze aangelegenheid in stu die te nemen. Naar de minister is in gelicht zal hem een eerste rapport van die commissie binnenkort bereiken. Het ligt in het voornemen het door gaande verkeer op de wegen van het rijksplan, wanneer de doorgangen door de bebouwde kommen geen voldoende ruimte voor dat verkeer bieden, buiten die kommen om te leiden, ten behoeve waarvan nieuwe wegen om die kommen zullen worden aangelegd of bestaande wegen verbeterd. Het ligt in het voornemen de overne ming van de wegen van het Rijkswegen plan voor zoover deze bij anderen in be heer en onderhoud zijn, te bevorderen. De minister wijst er voorts nog op, dat de kosten van hetgeen voor rijwielen ge schiedt, geenszins onbeduidend zijn. De rijwielpaden zullen in zeer vele geval len grondaankoop vorderen. Bij een groo te lengte van wegen, die reeds over een voldoend wegdek beschikken, zal de ver betering in hoofdzaak uit het aanleggen van rijwielpaden bestaan. HET ZUIDERZEEFONDS. Memorie van Antwoord. Verschenen is de memorie van ant woord op bet voorloopig verslag aan gaande de begrooting van inkomsten ein uitgaven van het Zuiderzeefouds. De Minister merkt daarin op, dat op dit oogenblik nog slechts in uitvoering zijn de afsluiting van de Zuiderzee en de droog making van de Wieringermeer. Over voortzetting van de droogmaking zal later bij nieuwe wetsvoorstellen moe'ea worlea beslist. Alvorens voorstellen voor volgen de droogmakingen te doen, zullen eeirst de huidige ervaringen bekend moeten zijn. De minister meent daarom, dat verdere gedachtenwisseling over de waarschijnlij ke financieele uitkomsten van latere droogmakingen thans weinig vruchtdra gend zou zijn. De minister deelt verder o.m. mede, dat naar het zich laat aanzien, de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932, dus nog een! jaar eer dan laatstelijk werd ver wacht, tot stand gebracht zal kunnen worden. Daar is gebleken, dat de kosten van de dijkwerken in 1929 ongeveer 81/2 pCt. lager zijn geweest dan deze op grond van de in 1928 geldende prijzen geweest zouden zijn (in 1928 werden op grond van de toen geldende prijzen de kosten der afsluiting oip 128 millioen geraamd) mag worden verwacht, dat de kosten van den afsluitdijk als de prijzen van 1929 ook verder gelden, op 120 millioen of 8 millioen lager zullen kunnen worden gesteld. Voor de vrees, dat de raming der totale kosten zich verder in een stijgende lijn zou bewegen, bestaat voorshands geen aanleiding. De moeilijkheden, die zich bij de bedijking van de Wieringermeer heb ben voorgedaan, zullen zich niet in gelijke mate doen gevoelen bij volgende bedijkin- Binnenland. Het drama van het kinderlijkje te Amster dam. Huiszoeking bij communisten. Brand te Amsterdam. Memorie van Antwoord betreffende de begroeting van bet Wegenfonds. Buitenland. De spoorwegramp te Nament Neemt de dictatuur in Spanje een eind? Motie van vertrouwen in de Duitsche regeerirug aangenomen. De nieuwe president der Grieksehe repu bliek. gen, omdat deze gemaakt zullen wiorden binnen de afgesloten Zuiderzee. Nu de Wieringermeer weldra in cultuur zal worden gebracht, zal daarmede wor den belast een dienst, waaraan de moodige ter zake kundige krachten verbonden moe ten worden. Het landbouw-tedbnisch deel van den dienst zou de minister in nauwer samenwerking willen brengen met het werk der oommissie-Lovink, die in den praefpolder te Andijk een rijke ervaring opdeed en wier ervaring immers ook in de toekomst voor de rageering niet ver loren zal mogen gaan. De vraag of en in hoever het oip den weg ligt financieel en steun te verleenen bij de voorziening in de godsdienstige be hoeften van de toekomstige bevolking der drooggelegde polders, is nog niet over wogen. Dit onderwerp zal echter in studie worden genomen. Dammen. Vrijdagavond speelde Goes I tegen Souburg I voor den Zeeuw- schen Dambond. Uitslag Souburg I Goes I alsvolgt: W. Boogaard—A. Corstanje 20; J. StroobandW. de Bruin 2—0; J. Roe- landsK. L. Kramer 11; J. JanseJ. v. Calmthout 20; A. CastelaarM. v. d. Berghe 02; A. VermassenL. Dekker 20; T. v. Eenenaam—J. Snoodijk 2—0; A. LeijnsenF. Hartog 02; A. Palmkoek I. v. Houte 11; L. de Witte—Hen driks 02. Totaal 128. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: St. de Vos, winkelier te Middel burg. Lange Burg. Rechtercommissaris Mr J. H. Bybau, rechter. Curator Mr J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg. Middelburg. Voor den negenden keer heeft vannacht een brandwacht bij de ruïnes in de Langedelft gestaan en af en toe smeulend puin bespoten. Men gaat heden voort met het weghalen van puin van de terreinen van de firma's Ooster huis en De Jager. Vllssingen. Gisterenavond moesten en kele Duitschers, die hier werken, en die „uit" waren, meermalen door de politie tot de orde werden geroepen. Vannacht hoorde een agent leven in de Engelsche Kade en bleek daarin .een man te liggen. Hij weigerde aan wal te komen, doch werd daartoe met behulp van burgers gedwongen. Naar het bureau overgebracht, bleek het een der Duitschers te zijn. De agent bad zijn rijwiel laten staan aan de Kade, en toen hij het ging halen, was het verdwenen. Het werd deerlijk gehavend in het Bellamypark te ruggevonden. Gisteren heeft de politie een man aangehouden, die debet was aan een vechtpartij in het Bellamypark. Op het politiebureau heeft deze arrestant de cel geheel vernield. Zaterdag werd een wielrijder, die in verboden richting reed op den hoek van de Kleine Markt en de Walstraat door een automobiel aangereden. De man brak daarbij een been.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1