Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Radio-Nieuws. Het ernstig spoorwegongeluk op hot Stations-emplacement te Namen. Een foto van de ruïne, door het déraillement veroorzaakt. tie beschikbaar gestelde bedrag geen ge bruik behoeft te worden gemaakt. Dankbetuiging van den Sasmeester voor de hem toegekende salarisverhoot Verzoek om adhaeisie te betuigen aan een adres inzake classificatie der gemeen ten volgens het „Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928", in ver band met Onderwijkbelangen ten platten- lande. i Verzoek van bewoners van Bouwplan III om het daarheen te willen leiden, dat de levering van electrischen stroom alsnog langs, ondergrondschen weg zal geschieden en dat zoo spoedig mogelijk met den aanleg zal worden aangevangen. Vllssingen. B. en W. ontvingen van het dag. bestuur van Middelburg een schrijven, waarin hartelijk dank wordt ge bracht voor de groote deelneming met de ramp, welke sprak uit het schrijven van B. en W. dezer gemeente. Ierseke. Bedankt als Gen. Brandmees ter door dhr Jac. Willemsen.- Door het stormweer der laatste dagen, heeft de visscherij gevoelige ver liezen geleden, wat de mosselexport be treft. Het werk op de perceelen heeft ook bijna geheel stilgelegen. Men ver langt naar beter weer. Kapelle. In het lokaal „Obadja" dat daartoe gezellig en smaakvol ingericht was. kwam de buurtvereeniging „Nooit gedacht" uit de Ooststraat bijeen om op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan te hordenken. De voorzitter, dhr M. Glas Mz., heette de talrijk opgekomenen welkom en me moreerde het ontstaan der vereeniging. Ze dateert, vanaf de „installatie van Burgei- meester Bierens. Verder werden de bi- 2ondere gebeurtenissen gereleveerd. Verschillende voordrachten door de leden volgden. Een tombola en een grab belton" brachten de stemming er in. Het geheel droeg een gezellig karakter. Tot laat in den avond was men feestelijk bijeen. 's Heerenhoek. Een dezer dagen 'kreeg de landbouwer D. alhier, des morgens in den stal met zijn knecht woorden over de werkverdeeling. Zijn knecht, zekere A., nam plotseling een mestriek op en sloeg zijn baas daarmede op diens hoofd, ten gevolge waarvan deze een zoodanige won de bekwam, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Te vens bekwam de landbouwer nog een flinke wond onder een zijner oogen. De politie maakte proces-verbaal op. St Laurens. In de Woensdag gehouden Raadszitting was wethouder Francke we gens ongesteldheid met kennisgeving af wezig. Het adres van het Comité van Burge meesters en Secretarissen in het kanton Hoorn, inzake de classificatie van platte landsgemeenten en het verzoek om sub sidie van de R. K. Volkszangvereeniging te Utrecht, worden voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelde nog mede, dat de verkoop van de hoornen in den Grijpskerkschen weg f 162 heeft op gebracht. Tot lid van de plaatselijke commissie van Toezicht op het lager onderwijs wordt herbenoemd de heer G. F. Weeda. Inzake de circulaire van den 'Commis saris der Koningin over de jaarwedde- regeling van de gemeenteveldwachters, stellen B. en W. voor hiermede accoord te gaan, behalve, dat voor deze gemeente de aanvangsjaarwedde op f 1250 wordt bepaald en dienstjaren als politiagent of doorgebracht bij de militaire politie in anciënniteit zullen mede tellen. B. en W. doen dit voorstel om ongeveer hetzelfde resultaat te bereiken als met de oude re geling, welke slechts enkele jaren geleden werd vastgesteld. Z.b.s. vereenigt zich de Raad met dit voorstel. B. en W. stellen thans voor op de in de vorige vergadering aangehouden aanvraag van bet Bèstuur der Bijzondere School ter plaatse goedgunstig te beschikken. Dhr Simonse vraagt of bij d„e bespre king met 't schoolbestuur opheldering is gekomen over de door hem de vorige maal gestelde vragen. De Voorz. antwoordt, dat in verhand met de ziekte van wethouder Francke nog geen bespreking heeft plaats gehad, doch dat de opmerkingen van dhr Simonse reeds een onderwerp van be spreking in de vergadering van B. en W. 'hebben uitgemaakt. Z.h.s. wordt voorts aangenomen het voorstel van B. en W., om de ontbrekende gelden voor het verharden van den Gol- steinschen weg voor rekening van de ge meente te nemen, aangezien de aangelan den niet in staat zijn de volle 50 pet van de kosten bijeen te brengen; in geen ge val zullen de kosten meer dan f 3000 be dragen. De aangelanden hebben ruim 47 pet betaald. Dhr Boon betreurt het, dat sommige aangelanden, die nu wel profiteeren van de groote verbetering, niets hebben bij gedragen. Dhr Kwekkeboom onderschrijft bet en deelt mede, dat de Commissie van den weg, ondanks alle moeite, niet meer kon bereiken. Bij de rondvraag verzoekt dhr Boon een rc-mgere naleving van bet vloekver- bod; de Voorz. zegt toe, hieraan zijn aan dacht te zullen schenken en deelt mede, dat inzake deze overtreding op de be graafplaats proces-verbaal is opgemaakt. Voorts verzoekt dhr Boon een onder zoek in te stellen naar de waterafvoer bij de Kerklaan op het dorp en bij bet Brig- damsche padje, hetgeen de Voorz. toezegt. Dhr Boon vindt bet jammer, dat het in orde brengen van dpn Grijpskerkschen weg met sintels zoo ongeregeld is gegaan; de eene heeft de sintels reeds langen tijd geleden ingebracht, anderen moeten het nog doen. Hij zag gaarne, dat B. en W. bij toezeg ging van steun voor deze werkzaamheden meer eenheid van wer ken als een der voorwaarden voor toe kenning van subsidie stellen. 'Ook; bier zegt de Voorz. toe, er aandacht aan te zullen schenken. Dhr Kwekkeboom acht het noodig, dat de populierenboomen op de begraafplaats worden ingekort, omdat anders de olmen- booinen niet tot hun recht kunnen komen. De voorz. acht het niet goed, populieren te veel'in te korten. Op een vraag van den heer Kwekke boom, wanneer de zijkanten in de kom van Brigdamme zullen worden be'klinkerd deelt de Voorz. mede, dat hij denkt in 't voorjaar. D'hr Kwekkeboom vraagt voorts, of B. en W. er iets aan kunnen doen, dat de gebouwen en schuren aan den Noord- weg tot aan die perceelen gratis de ka bel van het electrisch net kunnen krijgen, waarop hem deze aangelegenheid wordt toegelicht en waaruit blijkt, dat B. en W. hieraan hebben gedaan wat zij konden, doch dat moeilijk van de bestaande be palingen kan worden afgeweken. Waar deze raadszitting wel de laatste in het loopende jaar zal zijn, dankt de Voorz. allen voor den ondervonden steun en medewerking en hij hoopt alle Raads leden het volgend jaar weder in welstand te zullen ontmoeten. Hierna sluiting met dankzegging. N.- en St.-Joosland. Op de weegbrug alhier zijn in de afgeloopen campagne gewogen: 4.654.640 K.G. suikerbieten en 211.385 K.G. pulp. NIEUWE ZILVEREN RIJKSDAALDERS. Van 1 December af zijn de zilverbons inwisselbaar gesteld in zilver, waarmede het laatste lidteeken van' „mo-bilisa- tie" uit ons geldwezen zal verdwijnen. Teneinde te voorzien in 3e door die intrekking ontstane behoefte aan teeken munt worden thans nieuwe rijksdaalders aan gemunt, voor het eerst sedert het be gin dezer eeuw, toen eens f 100.000 aan rijksdaalders is aangemaakt. Na 1880 heeft, practisch gesproken, de aanmnnt van rijksdaalders stilgestaan. Het doet wel wat vreemd aan, merkt het H b 1 d hierbij op, dat men thans overgaat tot nieuwen aanmunt, terwijl een staatscommissie is ingesteld, die zal adviseeren over wijziging in het muntwe zen, tot welker instelling zeker ook heeft bijgedragen, het feit, dat onze rijksdaalder wel een mooi, maar toch zwaar en on- practisch geldstuk is. In zoo'n geval zou men toch zeggen: alvorens nieuwe rijks daalders aan te maken, zou ik eens af wachten wat het resultaat van het werk der Staatscommissie zal zijn. Thans loopt men "de kans, voor een bedrag van f 10 millioen of meer nieuwe grove zilveren munt in het wrkeer te brengen, welke men over c-akere jaren weer zal kunnen ontmunten. Het is te begrijpen, dat men voor de intrekking der f10 h f12 millioen thans nog uitstaande zilverbons nieuwe munt noodig heeft, en er een tekort aan teeken en pasmunt zou kunnen ontstaan door die intrekking, waarin moet worden voorzien. Maar was het dan niet rationeel geweest, o.m, hangende het oftderzoek der Staats commissie, de verdere intrekking der zil- Yerbons, te staken? Wij ond#ist«U«a, dat da aandrang tot intrekking der bons en nieuwen zilver- aanmunt is uitgegaan van groote onder nemingen, die loonen met behulp van betaalmachines uitbetalen en flus grooten prijs stellen pp bard geld. Hiertegenover staat weer, dat uit het publiek meermalen stemmen zijn gehoord vóór het behoud der zilverbons. Wij zullen in deze quaes- lie geen partij kiezen. Het is te begrijpen, dat groote ondernemingen liefst hard geld wenschen en het groote jpubliek, wien de „achterwielen" te zwaar in 'de por- temonnaie liggen, de voorkeur geeft aan een zilverbon (mits niet te vuil 1) Maar men had toch stellig met de volledig© intrekking der bons en de kost bare aanmunt nog wel eenigen tijd kun nen wachten 1 Het drama aan denden Zui derzee d ij k. Wekenlang heeft de politie te Amsterdam in samenwerking met de Centrale Recherche hardnekkig de naspo ringen in verband met het kinderlijkje, dat aan den Zuiderzeedijk ter hoogte van Durgardam is aangespoeld, voortgezet. 'Zeer veel getuigen hebben zich aangei- meld, doch geen van hun verklaringen kon tot het vinden van een goed spoor leiden. Naar aanleiding van de in de bladen en aan da politie-bureaux gepu bliceerde foto's van bet lijkje, hebben zich dezer dagen eenige getuigen aangemeld, waarvan sommigen zelfs vrij positief, het lijkje herkenden als zijnde van een knaap je, dat met zijn vader en moeder, Duit- schers, in tuindorp NieuwOndam gewoond had. Naar aanleiding van deze verklarin gen heeft de politie ontdekt, dat het aangewezen Duitsch© echtpaar eenigen tijd geleden, ongeveer 8 November, plot seling naar een ander gedeelte van de stad verhuisd is. Kort daarna zijn de man en de vrouw naar Duitschland ver trokken. In verband hiermede is de 55-jarige moeder van den Duitschen echtgenoot door de politie aangehouden, die echter tot nu toe volhoudt, niets van de verblijf plaats van het kind te weten. Het tweejarig zoontje, Sigmond gehee- ten, zou volgens haar zeggen door een familielid zijn meegenomen, zonder dat zij wist waarheen. De man en de vrouw zijn in Duitsch land op verscheiden plaatsen gezien. Het zoontje was echter niet bij hen. De man werd reeds langen tijd in Duitschland gezocht. Toen hij in Amster dam kwam wonen, heeft hij zich niet aan gegeven. Don kinderwagen van het zoontje heeft de politie ook kunnen opsporen. Met een kinderledikantje en eenig ander huisraad was de wagen verkocht aan een opkooper uit de Waterlooplein buurt. Getuigen hebben den wagen herkend als denze.fden, waarin 't thans vermiste kind van het tot heden nog onvindbare Du.it- sche echtpaar werd gereden. De groot moeder, die reeds eerder door de politie gehoord was, wordt thans vastgehouden. Vier binnenschep-en ver mist. Naar „V.D." meldt, wordt een viertal binnenschepen, n.l. de „Harmot- nie", schipper J. Visscher, het tjalk- schip de „Onderneming", schipper L. Sa- lamon, de „Rehoboth", schipper de Jong, da „Nieuwe. Zorg", schipper G. ten Wo-lde, vermist. Genoemde schepen zijh bevracht door de firma N.V. Wijk(Catz' Zaad- handel te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) en mtet goederen bevracht van het bijkan toor van deze firma te Nieuwo-lda naar Vijfhuizen. De „Rehoboth" is reeds 13 No- ve-mber van Nieuwolda vertrokken en sindsdien is van het vaartuig niets meer vernomen. Ook de andere vaartuigen zijn reeds meer dan 14 dagen onderweg. De firma kon bij! verschillende havenmeesh ters, die de schepen bij1 hun tocht naar Vijfhuizen moeten passeeren, geen inlich- tingon krijgen. Oliemotor uit elkaar ge sprongen. Door het uit .elkaar sprin gen van een olie-motor in zijn maalderij is deri ongeveer dertigjarigen J. Mulder te Staphorst gistermiddag een arm afge rukt en is hij deerlijk aan het hoofd verwond. In zorgwekkenden toestand is de man naar een ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Brand in een timmerfa briek. Gistermorgen ontstond te Roer mond braiid in een timmerfabriek aan de Molenpoort. Door den sterken wind sloe gen de vlammen, die in den grooten voor raad hout gretig voedsel vonden, weldra hoog op. Het geheele gebouw brandde af. De machines hebben door bet vuur en bet water veel schade geleden. Gebouw en inventaris waren voor f 4000 verzekerd. In den storm op zee ver gaan? De schipper van de gistermorgen te IJmuiden binnengekomen Engelsche ha ringdrifter de L. T. 1000 „Wingro-ve" ge- naamd, rapporteerde jl. Zondagmorgen 10 uur op circa 40 mijl N.N.W. van IJmui den tijdens orkaanachtig weer gepraaid te zijn door het Duitsche tankstoomschip Winnetou uit Hamburg, waarvan de ge zagvoerder, den Engelschen schipper me dedeelde, dat op circa 1 mijl afstand van bovengenoemde positie een onbekend vis- schersvaarniig van het bekende ^ngel- sche driftertype plotseling was gezonken en met de opvarenden in ,d© (jiiepto ver dwenen was. Onmiddellijk zette de Wingrove koers naar de plaats des onheils, doch men kon, evenals het tankstoomschip niets meer van het verongelukte schip of op varenden ontdekken. De naam en de na DE EINDELOOZE LOOPGRAAF. In de Peel is het thans een en al bedrijvigheid. Groote graafwerken hebben er plaats ten behoeve van de persleiding voor gaslevering aan Eindhoven uit de Staatsmijnen. tionaliteit van het vergane vaartuig zijn dus onbekend gebleven. De malversaties te Gorre- dijk. -Volgens den stand van het ac countantsonderzoek moet op het oogen- blik worden aangenomen, dat het tekort in de kas van de Spaarbank te Gorre- dijk ongeveer f 200.000 zal bedragen. Ver rassingen zijn echter nog steeds mogelijk, daar de penningmeester, zo-oals reeds werd gemeld, vooral met de hypotheken beeft gefraudeerd en het daaro-m niet uit gesloten is, dat bij zich op hypotheken afgelost geld heeft toegeëigend zonder van die aflossing in de boeken iets te doen blijken. De fraudeerende penning meester moet als verklaring van zijn te kortkomingen opgegeven hebben, dat hij het slachtoffer van chantage was gewor den, maar .zijn malversaties loopen reeds over een tijdperk van een jaar of twintig. De aSm randing te Leiden. De dader van de Zaterdagavond te Lei den gepleegde aanranding, waarbij ge- poogd is een 45-jarige dame haar beurs te ontrukken is aangehouden. Dertien schuren in de aseh gelegd. In een dorp bij Rüdelstadt zijn door een brand 13 schuren in de asch gelegd. Door de hitte smolten de draden van de electrische overlandcentrale. zoo- dat kortsluiting ontstond en het plaatsje een tijd lang zonder licht was. Slechts met groote moeite slaagde de brandweer er in, een overslaan van de vlammen op de woonhuizen t© verhin deren. Men vermoedt, dat brandstichting heeft plaatsgehad. Een geïsoleerd eiland. Het stoomschip „Eurypides", dat op weg naar Australië is, kreeg eenigedagen geleden bevel, koers te zetten naar het eiland St. Paul in den Indischen Oceaan om inlichtingen in te winnen, daar het draad loos station van het eiland sinds October geen teeken van leven meer had gegeven. Naar e-en draadloos bericht van het stoomschip thans meldt, werden de be woners van het eiland in de beste ge zondheid aangetroffen. Daar het draadloos station in October j.l. door een brand was vernield, zagen de Fransche autoriteiten op het eiland zich van de wereld afgesloten. Het stoomschip heeft de noodige levens middelen achtergelaten en heeft de reis voortgezet. Zoo spoedig mogelijk zal het noodige materiaal naar het eiland worden ge- Vonden, om een nieuw draadloos station op te richten. De Zoutelandsche kwestie. Gisteren stonden voor den kantonrechter te Middelburg terecht een drietal café houders uit Zoutelande, aan wie bij dag vaarding was ten laste gelegd, dat zij op verschillende Zondagen in 1929, als houder van een vooj het publiek toe gankelijke vergunningslokaliteit, deze in richting en bare aanboörigheden niet den geheelen dag gesloten hielden. Er werden verschillende getuigen ge boord. De Ambtenaar van het O. M. eischte tegen de caféhouders verschillen de geldboeten. De kantonrechter zal later schriftelijk vonnis wijzen. Geknoei met Nederlandsche pootaardappelen in Frankrijk. Het misbruik maken van den Neder- landschen naam bij den handel in poot- aardappelen heeft in Frankrijk zulke af metingen aangenomen, dat de Fransche regeering aan den dienst tot opsporing van bedrog een onderzoek ter zake heeft opgedragen. Thans wordt gemeld, dat de afdeelings- inspecteur van genoemden dienst voor het departement Pas de Calais een wijd vertakte zwendelaffaire op dit gebied heeft ontdekt. De inspecteur, de heer Caron, te Ar ras (Service des Fraudes), kocht dezer dagen n.l. een zak pootaardappelen, die hem verdacht voorkwam, reden waarom hij de zaak nader uitploos. Hij begaf zich allereerst naar dan zich naamenden „expediteur van Hollandsche producten", diie volgens het etiquet te Orchies (Bre- tagne) woonde. Te Orchies echter was deze persoon geheel onbekend.. De heer Caron begaf zich vervolgens naar bet station Marnighes, waar hij ver nam, dat 4000 K.G. z.g. „Nederlandsche" aardappelen vandaar verzonden waren. AI spoedig vernam de inspecteur toen, dat voor en na 400.000 K.G. „Holland sche" pooters aan de boeren in den omtrek waren verkocht. Sommige boeren echter hadden zelf al verdenking opgevat enhadden van den verkooper ge daan weten te krijgen, dat zij Blechts den halven prijs behoefden te betalen. Ten slotte bleek, dat een zekere Pal- myr Willoquet, die voorgaf kweeker te zijn te Orchies, voor 66 francs per 100 K.G. in het departement Finistère poot aardappelen opkocht, van minderwaar dige qualiteit nog wel, en deze dan voor 170 francs per 100 K.G. weer verkocht, na eerst fraaie „Hollandsche" etiquetten aan de zakken te hebben gehecht. Snotziekte bij pluimvee. De te Voorthuizen gehouden proef tegen snotziekte bij pluimvee met het door dr Wolf, te Berlijn, uitgevonden middel eudiphthocid welke proef Dinsdag zou eindigen, kon niet als ten volle geslaagd worden genoemd. Wel is aanmerkelijke beterschap onder de dieren te constatee- ren, doch geheel geweken is de ziekte niet, wat echter door den heer Pouw, die het initiatief voor deze proef heeft genomen wordt toegeschreven aan de on gunstige weersgesteldheid, waardoor de dieren steeds opgesloten moesten blijven. In overleg met den dierenarts, den heer Hoogland te Barneveld, onder wiens lei ding de proeven plaats hebben, werd besloten de proefneming met een week te verlengen. Programma van Vrijdag 13 Dec. HILVERSUM, 1071 M. (va.n 12.00-6.00 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15J2.00 Concert door het A.V.R.O'. Kwartet. 2.05—2.45 Uitzending voor scholen. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak-het-zelf-cursus. 4.005.00 Aansl. van het Carlton Hotel te Amsterdam. 5.306.30 Concert door A.V.R.O.-Kwartet. 6-457.15 Spaansch voor beginners. 7.157.45 Radiocursus voor de R.nnenvaart. 8.00 Gramofoon muziek. 8.20 Tooneel. 9.00 Concert door het Omroeporkest. HUIZEN, 1875 M. 10.30—11.00 N.C.R.V. Ziekendienst. 11.0011.25 N.C.R.V. Halfuurtje voor de Jeugdige Zieken. 12.15—1.15 Concert. 1.15—2.30 Gra mofoonmuziek. 4.005.00 Gramofoon muziek. 5.006.30 Concert. Orgel en tenor. 7.40 Vrij'z. lezing over het Nieuwe Testament. 1 8.15 Concert. Alt, bariton en piano-. 8.50 Vrij-z. lezing ove-r het Protestantisme in de 19de eeuw.. 9.30 Voortzetting concert. DAVËNTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.2012.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. Viool, piano. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert voor scholen. Kwartet en mezzo-sopraan. 4.50 Orkestconcert. (7.05 Muziek voor blaasinstrumenten. -8.05 Concert.. So praan, orkest. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkest- oonce-rt en soli. 6.55 Gramofoonmu ziek. 8.20 Causerie met muzikale illu stratie. 9.05 „Louise" van Gustave Gharpentier. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 9.3510.45 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.50— 5.50 Concert. Piano, viool, cello en so praan. 7.20 Concert. Orkest en piano. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Con cert. ZEE.SEN, 1635 M. 11.20—12.50, 1.20— 4.50 Gramofoonmuziek. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 7.20 „Paljas", Opera van Leoncavallo. Daarna „Der Ko- uig". Fabel in 3 taireeleo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6