DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. FEUILLETON weermacht on het instellen ran een goe- r den, recherchedienst; voorts verbetering j van de volkshuisvesting. Be heer Joekes, V.D., wees op de economische ontwikkeling van Guraqao en Aruba na de vestiging van de petro leum-industrie, en critiseerde verschillen de begrootingsposten. Curasao drijft nief op de petroleum, maar op de jenever. Op verschillend gebied van openbare diensten heerscht achterstond en dit was oorzaak, dat de overval van Urbina kon geschieden. D© heer Wijnkoop, comm., noemde denl inval van Urbina caricatured en ver wondert zich over de afwezigheid vari den heer Colijn. Hij wijst op de macht van de petrolournmagnaten. De heele over val van Urbina was een petroleumraid en een incident in den strijld tusschen het NederlamxLsch-Engelsche en het Amexi- kaansche jMroleumkapitalismie. De heer Van Dijk, A.R., zou op de zaak van den overval niet nader zijtn teruggekomen na de interpellatie van den heer Colijn in de Eerste Kamer en de daarna door de Regeering genomen maat regelen, als nog niet enkele dingen hem onduidelijk waren. Spreker hoopte, dat de Regeering in haar geheel zich voor de te nemen maatregelen verantwoordelijk zal stellen, opdat er niet een gedeeltelijke verantwoordelijkheid zal komen. Spreker kwam op tegen de smalende wijze, waarop de heer IJzerman zich uit liet over de vereeniging „Onze Vloot" en over het leeuwengebrul van de helden, die lid zijn van die vereeniging. Hoe zou de heer IJzerman bet vinden als over de taal der omtwapenaars werd gespro ken als schapengeblaat? Verder keurde Spr. af, de voorbarige critiek op de benoeming' van den nieuwen gouverneur. De Minister van Koloniën, de heer de Graaff, erkende veel fouten in) het bestuur van CuragJao; de petro leum heeft er alle evenwicht verbroken en de nieuwe gouverneur, van wiens capaciteiten da regeering veed verwacht, !zal er genoeg ta beredderen hebben. Hij zal de eerste jaren ten minste kunnen rekenen op do aanwezigheid van een „oorlogsschip" een oude opiumjager en een torpedoboot. De gewezen gouverneur Fraytier is eer vol ontslagen met dankbetuiging voor de diensten, die hij inderdaad in zijn afge sneden loopbaan bewezen heeft aan het land. Hij blijft voarloopig nog als deskun dig adviseur ter beschikking van den Minister, maar kapitein Barren, die het er zoo raar bij liet liggen, zal van zijn post te Curasao ontheven worden. Er was te Willemstad bij den overval po litie genoeg, maar de leiding verloor er het hoofd. Zoowel mej. Meijer als de heer Feber kregen *s Ministers instemming met hun uitgesproken verlangens inzake de verbe tering van sociale en hygiënische toestan den'. Deze zullen aan de oprichters van petroleum etablissementen onder het oog worden gebracht. Zoolang de thans aanwezige militairen op Curasao en Aruba blijven, behoeft men niet bevreesd te zijn voor een her haling van zoo'n overval. Dat de daar gedetacheerde officieren van hun taak ontheven zijn, bewijst dat de Regeering inziet, dat dezen in hun taak tekort zijn gekomen. Spreker gaf toe, dat Nederland hier een internationale taak heeft. Maar men kan niet alleen de Nederlandsche Regee ring aansprakelijk stellen; ook met den aard der bevolking en andere omstandig heden moet rekening worden gehouden. De herziening van bet Regeeringsregle- ment zal door spr. ter hand worden ge nomen. Uitzetting van Venezolanen heeft alleen plaats gehad, als bekeurd was, dat zij met de insurgent/en in verbinding ston den. De minister hoopt», dat over enkele jaren, als d» begrooting van Curasao weer eens aan de orde komt, men groote verbeteringen zal kunnen constoteeren. Begrooting van Onderwijs. Hierna kwam aan de orde de Onder- wijs-begrooting. Mej. Westerman, Lib., sprak haar vrees uit, dat de openbare school nog meer in het gedrang zal komen en voer de verder het pleit voor practisch on derwijs op de lagere school, eenheid in het taal-onderwijs en opneming van meer vrouwen in den Onderwijsraad. De heer Gerhard, S.-D., betreurde het, dat de Kamer nog zoo weinig afweet van de plannen van dezen Minister. Door den heer Z ij 1 s t r a, 'A.-R., werd gewezen op het hooga eindcijfer van de Onderwijsbegrooting, n.l. 160 millioen; desondanks worden echter-allerlei eischen, gesteld, die het budget wellicht zouden verdubbelen. De Minister moest, gezien de stijging der uitgaven, de stopwetten voor het mid delbaar en voorbereidend hooger onder wijs en het nijverheidsonderwijs hand haven. Spr. hoopt echter, dat dit niet te lang jneer noodig zal zijn. Ten opzichte van de gevraagde maat regelen op het gebied van bewaarschool en voorbereidend onderwijs, wijst Spr. er op. dat dit heel veel geld eischt voor gebouwen en leermiddelen, vooral als men te doen krijgt met paedagogische speculanten als Montessori e.a. Als de Regeering dit alles zou inwilligen zou de begrooting wel met 100 millioen toene men. De bewaarschool moet het oude karakter van bewaarschool houden. Spr. vindt het géenszins abnormaal, dat men op het platteland zooveel kleine schooltjes vindt. Men dient toch krachtens de pacificatie alle ouders .te bevredigen al geeft spr. toe, dat men met de split sing te ver kan gaan. Op zich zelf kan die splitsing geen oor zaak zijn van de zooveel hoogere kosten van het lager onderwijs en herziening van de wet van 1920 op dit gebied is dan ook niet gewenscht. Geef dan liever meer bewegingsvrijheid en een andere richting waarop zij recht 'heeft. In het algemeen kan spr. zich met het program van den Minister vereenigen. De heer Ketelaar, V.-D., betreurde het, ,da,t de Minister de stopwet ten aan zien van het nijverheidsonderwijs niet wil opheffen, wat toch zoo dringend noodig is. met het oog op het groote gebrek aan geschoolde werkkrachten. Tusschen de 70 en 80 procent van de werkloozen zijn ongeschoolde arbeidskrachten. Krachtige uitbreiding van het nijverheidsonderwijs is daarom dringend noodig. De heer van Dijk, A.-R., besprak de eenheid in spelling van geographische na men en betreurde, dat het aanbod der interdepartementale commissie aan de vo rige regeering om voor de namen, nog niet voorkomende op de lijst van geogra phische namen, eenheid van spelling te verkrijgen, is afgeslagen. De regeeringheeft zich dit materiaal niet willen verschaffen. Spr. verzoekt den minister alsnog zijn aandacht aan de zaak te wijden. Te 6.20 wordt de vergadering verdaagd tot vanmiddag 1 uur. CENTRALISATIE VAN DE BRANDWEER. Over dit in- Zeeland thans actueel e onderwerp schrijft da „Vliss. Crt." Na de groote ramp welke Middelburg] getroffen heeft, wordt gesproken over centralisatie van de brandweer. Toch heeft zulk een centralisatie o.i. haar practische bezwaren, omdat mm dan maar op één punt in geval van nood direct over het bemoedigde materiaal kan beschikken. We meenen dat voor Walcheren een veel betere oplossing zou te vinden zijn. Als Vlissingen en Middelburg ieder in het bezit waren) van twee flinke auto- motorsp uiten kan men zeggen, dat mm op alle gebeurlijkheden is voorbereid. Vier van dergelijke spuiten zullen wel vol doende zijn, omdat men met twee mo derne motorspuitm een zeer feilen brand reeds vrij spoedig onder de 'knie kan hebben. Eerste eisdh is evenwel: auto-motor- spuiten. Deze kunnen in een minimum van tijd tiaar bedreigde punten worden overgebracht. Met de tegenwoordige me-, torspuiten zoowel hier als te Middel burg gaat daarmede veel te veel tijd verloren. Beschikt men' over auto-spuiten, dan kan men alle gemeenten van Walche ren nog, spoedig hereiken. Er zijn op Walcheren buiten Vlissingen en Middelburg in het geheel 17 gemeen ten, n.l. Souburg, Rittbem, Arnemuidein, Nieuw- en St. Joes land, Koudekerks, Big- gekerke, Meliskerke, Zoutelande, Westka- pelle, Aagtakerke, Domburg, Vrouwepol- VAN DONDERDAG 12 DEO. 1929. Nr 63. EERSTE KAMER. De ambtenarenwet. Het scheen er gisteren voor Minister Donner maar kwaad uit te zien in de Eerste Kamer. De eene spreker na die andere kwam met ernstige bezwaxm tegm het onitwerp- ambtenarenwet, maar hoeveel bezwaren mm ook mocht hebben, de voordeelan Werden, blijkbaar toch nog groofcer geacht. Het slot van de zaak was toch dat het bestreden ontwerp zonder hoof- de 1 ij k e stemming werd aangenomen. Op Dinsdag 17 Deo. komt de Kamer opnieuw bijeen. TWEEDE KAMER. Begrooting Posterijen. Wij moeten beginnen met nog iets te zeggen omtrent de nachtv erg ad eri nig, waarin de begroeting der Posterijen werd behandeld. Men heeft n.l. de aardigheid gehad de veigadering van Dinsdagavond te rekken tot Woensdagmorgen 2 pur 20, torn de postbegrooting z.h.s. werd aangenomen!. Wij vermelden er alleen van, dat Mi nister Rejjmsr mededeelde dat de staande streeknetten zullen worden ge handhaafd en dat het nieuwe tarief waar van velen zooveel bezwaren vreezm voor het platteland in de praktijk zal blijken goedkoop er .te zijn. Wat de radio-censuur betreft, herin- tierde spr. eraan, dat de Kamer zélf des tijds een amendement heeft aangenomen cm de xadiocensuur mogelijk te maken. De bepaling van het moment van in grijpen ..is voor verschillenden .uitleg vat baar. Zoolang het advies van dm Radio- raad nog niet is binnengekomen, kan spr. geen wetswijziging overwegen. Ten opzichte van de arbeidscontracten kon spr, mededeelen, dat de vaste aan stelling van plm. 90 ambtenaren bijl den Postcheque- en Girodienst wordt voor- beréid. Van Zondagsrust is hij' em voor stander, doch men moet hem den tijd laten om de verbetering daarvan in te voeren. Inzake de rentevergoeding bij den Postcheque- en Girodienst merkt spr! op, dat men niet ter wille van de rente, doch ter wille van het gemak van dezm dienst gebruik maakt. Daarna werd de begraoting door de paar leden, die toevallig nog aanwezig waren, z.h.s. goedgekeurd. Wijziging L. O.-wet, De Kamer begon gisteren met te stem men over het amendemmt-Tilanus, dat bedoelde het z.g. stopwetje gedeeltelijk buiten werking te stellen. Bet amende ment werd verworpen met 44 tegen 37 stemmen. Voor stemden de Chr. Histo- rischen, de R.Katholiekenm de Staat kundig Gereformeerden. Het ontwerp werd daarna z.h. aangeno men. De begrooting van Koloniën. Vervolgens werd verder gegaan met de behandeling van de Koloniale begroo ting, waarbij in 't bijzonder aan het ge beurde op Curacao aandacht werd ge schonken. Voor den heer Fruijtier, die de debatten „bijwoonde, moet dit niet een onverdeeld genoegen zijn geweest. De heer v. Boetzelaar v. Dubbel dam, (C.H.) merkte op, dat de autoritei ten op Curacao in hun taak zijn te kort geschoten. Eletere defensiemiddelen zijn noodig. Spr. oefent critiek uit op de benoeming van een militair tot gouver neur. r Da heer Feber, R.K., sprak ook over den overval op Curacao. Nederland heeft, daar een internationale taak, namelijk, te vporkomen, dat van Curacao uit onlusten kunnen worden verwekt in nabijgelegen landen. Hij bepleitte versterking van de door J. v. d. BOSCH. 31) -o- En het allerergste was, dat er veel van wéér was, wat zijn vrouw zeide, al over- overdreef zij dan. Zooeven, op weg naar huis, had hij het tot zijn groote droefheid nog bemerkt: menschen, die anders al tijd even vriendelijk voor hem waren, liepen hem nu, bijna zonder groeten, voorbij, of gingen, als zij bij hun huis stonden, ijlings naar binnen, om maar niets te moeten zeggen... Er waren er heel wat, die geloofden, dat hij de dief van de portefeuille was... Vader Waanders, zich wasschend bij de pomp, zuchtte diep: het was wel een zware weg, dien de Heere met hen ging... Er kwam nu meer beweging bij het kleine huisje aan den overweg: Kees en Gerrit, die naar het dorp geweest waren, verschenen op het appèl; Cor en Lien waren op bezoek geweest bij vrouw Jaarsma, maar zochten nu ook de ouder* Ujke woning wear op; an tanalotta kwam ook Joost van zijn werk; hij was wat later dan vader, omdat boer Gaartsman dichter bij Noordwoud dan bij Tervooren woonde. Het was gisteren voor elkaar gewko- men. Hij kon gaan werken bij baas Gaarts man. Vandaag was hij voor het eerst geweest Maar hij kwam niet, zooals anders, vroolijk en opgewekt thuis. Vader Waan ders zag onmiddellijk, dat er wat aan schortte. Den jongen drukte iets. „Hoe is het gegaan, Joostï" vroeg hij. Was 't vreemd, dat wfj niet samen werk ten?" ,,'tGaat wel vader", antwoordde Joost op de eerste vraag. „Wat heb je jongen?" vroeg moeder dan opeens.Zij had ook gezien, dat er iets aan schortte. „Ja, wat is er gebeurd, Joost?" vroeg nu ook vader. „Je bent zoo stil." Zij waren met hun drieën in het ver trek. De anderen, ook de heele kleintjes, speelden buiten. „Het is daar niet te zijn, als het zoo blijft", morde Joost. „Wat is er dan gebeurd, jongen?" ,,'kHeb het vandaag zoo dikwijls moe ten hooren, dat ik maar uit modelijden genomen ben." „Van de boer?" vroeg Waande» v*r- womAenL „Neen vader, van den boer niet. En ook niet van de boerin. Die waren heel goed. Maar van de knechts. Zij hadden het er telkens maar over, dat er nog niets bewezen was. Het is naar." „Zie je wel daar heb je bet ook all" riep moeder Waanders uit. „Eerst met Kees op school. En nu met Joost weer. Het is hier eenvoudig niet te zijn. Ieder op het dorp wijst je met den .vinger na." Vader Waanders zuchtte even. Dat van Kees had hij niet zoo verschrikkelijk ge vonden. Het gebeurde wel eens meer, dat jongens onder .elkaar een heibeltje badden. Maar wat hij nu van Joost hoorde, deed hem toch pijn. En het was niet mis. Want Joost was niet gewoon te overdrij ven. En je kon aan den jongen wel zien, dat hij er last van had. Toch vroeg hij nog: „Zóó erg was het toch niet, Joost?" „Och, vader, het was den heelen dag maar door. 'kHoop niet, dat het zoo blijft, want dan is het niet vol te houden, 'tis of de knechts met elkaar afgespro ken hebben, mij er mee te plagen." ,,'tZal wel wéér zijn, als je het zegt. Maar ik kan het mij bijna 'niet voorstel len. Ik heb ex geen last van gehad bij boer Geensen. Maar als het zoo blijft, dan wil ik er toch eens met je baas over aprskm. Das maat boaa Qrawtamsn dl der, Veere, Oostkapelle, Grijpskerkei, Se- rooskerke en St. Laurens. Als deze gemeenten nu ieder een deel der kosten van aanschaffing van de mo torspuiten en de daarbij behoorende pri ma slangen meebetalen, zouden deze kos ten niet zoo hoog worden. Alle gemeenten kunnen dan naast de gewone brandspuit over modern hrand- bluschmateriaal beschikken en zijn er dan zeker van, dat in voorkomende geval len binnen zeer korten tijd een motorspuit den brand kan helpen blusschen. Het zal toch wel een gevoel van ge rustheid geven als men weet, dat moderne spuiten ten allen tijde gereed staan. Als men op deze wijze tot centralisatie zou kunnen komen, dient natuurlijk ze kerheid te bestaan, dat men ten allen tij de Vlissingen of Middelburg kan opbellen doch dit is mogelijk als iedere gemeente zich de kosten van een doorverbinding ge troost. Deze wegen toch wel op tegen het feit, dat men de brandweer in een mini mum van tijd kan oproepen. Wij geven ons idee voor beter, doch meenen, dat in alien gevalle op deze wij ze een organisatie tot stand zou kunnen komen, die er krachtig toe 'kan medewer ken om rampen als Zaterdag jl. te hel pen voorkomen. Het eerst zouden natuurlijk de burge meesters met elkaar overleg moeten ple gen, teneinde later definitieve voorstellen aan hun respectievelijke gemeenteraden aan te bieden. De veerdienst Anna JacobaZijpe. Op de volgende vragen van den heer Krijger: Is 't den minister bekend, 'dat de Rotten damsche Tramwegmaatschappij! het ver voer van passagiers over het Zijpe on dergeschikt maakt aan het vervoer van suikerbieten en pulp, 'doordat de veer boot Zijlpe wordt gebruikt als sleepboot, als gevolg wiaarvan niet wordt afgevaren op de. in de dienstregeling aangegeven uren en op een tocht van vijf minuten, twintig minuten vertraging ontstaat. Is de minister bereid onverwijld maat regelen te nemen, dat de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zich nauwkeurig houdt aan de gepubliceerde uren van af vaart en de naleving daarvan te doen con- troleeren door het bij de tramweghavens aan het Zijpe en den Willemspoldeï dienstdoend personeel van den rijkswater staat? heeft de minister van waterstaat geant woord I. Uit een ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat de N.V. Rotterdamsche Tramweg-Mij. bij de exploitatie van haar veerdienst Anna JacobaZijpe de belon en van den reizigersdienst aan die van et goederenvervoer ondergeschikt maakt, Het is bekend, dat in het algemeen in het najaar het goederenverkeer drukker dan gewoonlijk pleegt te zijn, v-ooral door dat verschillende landbouwproducten, o.a. suikerbieten moeten worden vervoerd. Ook tusschen Anna Jacoba en Zijlpe heeft dit vervoer een aanmerkelijken omvang, terwijl bovendien de aanvoer onregelmatig is, omdat zulks van de weersgesteldheid afhankelijk is. Dit noodzaakt de tram gedurende de z.g. bietencampagne het sleepscbip voor goederenwagens met som mige dienstvaarten mede te geven, wijl dit om veiligheidsredenen alleen over dag mogelijk is, doch daarbjj wordt in ieder geval voorkomen, dat dientengevol ge aansluitingen op do treinen zouden worden gemist. Van 1 October tot 21 Nov. 1.1. heeft deze maatregel negen maal een vertraging van 1016 minuten ver oorzaakt; ia drie gevallen moet de vertra gijpg echter aan hot vervoer van motor)- rijtuigen, worden toegeschreven. Evenwel hoeft 'de maatschappij thans opdracht gegeven om h&t gebruik van de dienstvaarten voor het meegeven van het sleepschip zoo mogelijk nog meer te be perken en de vrachtboot Schouwen-Dui- veland voor assistentie te gebruiken. II. Voor het nemen van maatregelen, opdat de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij zich nauwkeurig houdt aan de aangekondigde uren van afvaart, wordt onder deze omstandigheden voorloopig geen aanleiding gevonden. knechts maar eens aan het verstand brengen, dat zij hun mond er over te houden hebben. We moeten volhouden, Joost, al is het niet prettig. Éénmaal zal onze schuld aan bet licht komen." „Dat zeg je nu telkens", meende moe der. „maar wanneer? Dat kan nog wel jaren duren. En misschien heelemaal niet. Je weet ook wel. dat de politie alles niet kan ophelderen. Die knappe menschen van de politie uit Rotterdam, die nu al een paar dagen onderzoek doen, komen toch ook maar geen steek verder 1" Daarop kon vader Waanders niets zeg en. Want het was maar al te waar. Hij ad zich van het onderzoek der Rotter damsche rechersche heel wat voorgesteld, ■.maar het was op niets uitgeloopen. On- verrichterzake waren de politiedienaren weer naar Rotterdam vertrokken, met de mededeeling dat men het geval in da ga ten zou houden. Het was een bittere pil voor hem ge weest. Hij had gemeend, dat de onschuld van hem en Joost nu wel onmiddellijk aan het licht zou komen. En dan jvas alles voorbjj. Maar bet viel bitter tegen. Er werd niets ontdekt. Er werd geen enkel spoor gevonden, Er kon geen simpel vermoeden worden geuit. De verdenking bloef o-p Waande» vader of zoon of vader ta yy" En de uvalgen bi* Aangezien de veerdienst Anna-Jaooba Zijpe een onderdeel vormt van het dooi de R.T.M. geëxploiteerde net, .waarvoor haar ingevolge de Locaalspoor- en Tram- weigwet concessie is verleend^ is het rijfcstoezicht op de spoorwegen m de eer ste plaats met het toezicht, ook op de uitoefening van den veerdienst, belast, zoodat de gevraagde controle door perso neel van den rijkswaterstaat niet wen- schelijk wordt geacht. Opgepikt. Do Dultsche sleepboot Wotan heeft in de nabijheid van het vuurschip Wandelaar opgepikt he-t En- gelsche stoomschip .Culmore, da.t al 4 dagen stuurloos op do Noordzee rond zwalkte. Het schip, dat veel water beeft gemaakt, is behoudeu in de haven van Vlissingen binnengebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een adresboek. Wij ontvingen een exemplaar 1930 van het bekende Adresboek van Middelburg, Dit is reeds het 57e jaar, dat dit adresboek bij J. C. en W. Altorffer het licht ziet. De hoer J. R. Doipenie heeft ook dezen jaargang weer verzorgd. Doordat ook de bij Middel burg gelegen gedeelten van de gemeenten Koudekerke ft Zand enz.) en Sint Lau rens (Noordweg) in het adresboek zijn op genomen, geeft dit alle Middelhurgsche adressen in den ruimsten zin genomen. De rubriek besturen en vereenigingen, die omtrent de opening van kantoren enz zijn ook weer uitgebreid. Kortom, bot adres boek doet zijn goeden naam ook in dein nieuwen jaargang volkomen gestand. De Bergen op £oomsehe brandweer gehuldigd. De "brand weer te Bergen op 'Zoom is eergisteren avond bq monde van den burgemeester den heer Blom, op het stadhuis door de burgerij gehuldigd in verband met het schitterende werk, dat deze brandweer bij den hevigen brand te Middelburg heeft verricht. De heer Asselbergs, commandant van de brandweer, werd gehuldigd door den brandmeester Spekenbrink. Onweer. Aanleg en beproeven van 'bliksem-afleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. 'Adv. Be werkster, die per auto komt. Men meldt ons uit Ovezande: Op Maandagmorgen 1.1. komende op een hofstede hier dicht m de huurt, trekt een auto die .op het erf staat, mijn aan dacht. Op de vraag mijherzijds aan de vrouw) van den landbouwer, of w al bezoek is bij den baas-, tevens wijzende op de auto, krijlg! ik ten antwoord: „nee, die auto is van mijin werkster, die kom altied mie de auto nè ier". Nadat mijh verbazing hierpver eenigs- zip's over was, en ik die auto sta te bekijken, komt er uit de baldceet een vrouw, gekleed in de Zeeuwsche klee- derdracht aan, wie ik vraag of zij de werkster was en of dit haar auto is, waarop ik ten antwoord krijg: „ja ik bin ier de werkster en 'dat is mden auto, 'ik kom altied mie de auto nó d'oeve". En dan spreekt men op sommige plaat sen nog dat we hier in „de zak" van Zuid-B,eveland zijh. Moderner kan hét al niet 1 (Als men uit het b ovenstaande nu maar niet ooncludeeren wil, dat d'e ai'beidsloio nen ten plattelande zóódanig zijln, dat alle werksters een auto er op na kunnen houden! Red.) Nederl. Vereen, van Visch- handelaren. Te Amsterdam heeft deze Vereeniging van Vischhandelaren verga derd. De vergadering heeft zich bezig gehouden met het oestervraagstuk en bet- sloten om den minister van financiën telegrafisch uitvoerverbod van zaai oesters te vragen, teneinde algeheelen ondergang der oestercultuur te voorkomen. Goe», Voor de Raadsvergadering van Vrijdag zijn de volgende stukken ingekot- men: Goedkeuring van diverse Raadsbeslui ten. - Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvan ger. Verslag van den toestand dezer ge meente over 1928. Bericht van het bestuur van dé Land bouwtentoonstelling dat van het als garan- ven niet uit; er waren er op het dorp heel wat, die hen wantrouwden, al viel er vóór 'dien tijd ook maar niet het gen ringste op hen aan te merken. Moeder Waanders zag het wel, hoe haar man stond te peinzen. En als zij dan weer naar Joost keek, die met een ietwat ontevreden gezicht er bij stond, dan kwam weer dat hevig verlangen bij haar op, om weg„te gaan. Naar Rotterdam. Daar kende niemand hen en kon niemand donken, dat haar man of Joost dieven waren. „Laat ons toch gaan", zeide zj. „In Rotterdam gijn wij van alles af. Marie heeft gelijk. En oom Klaas zal wel zor gen, dat jullie werk krijgen." Joost keek zijn moeder aan. Hj schrok van den heftigen toon, waarop zij sprak. „Is er een brief van tante Marie geko men, moeder?" vroeg hij. „Ja, Joost. En zij schrijft, dat wij maar naar Rotterdam .moeten komen. Dan ja alles voorbij." „Geen sprake van", zei vader Waan ders, „dat dan alles voorbij is. Als wij weg gaan, 'kheb hot 'je zooeven ,aj ge zegd, donkt men op het dorp zeker, dar. wij schuldig zijn en dat wij daarom de vlucht nemen." (Wordt vervolgd.) a iJ.J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5