I No. 63 Donderdag 12 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes zaken uws. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen, voort. Er zijn nog geen definitieve re- ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door Middelburg. rechter. i 10 December 1929 ïr te Middelburg wa- ■sonen gedagyaard: .uffeur te Terneuzen, I ran Joh. Scheele praak f 15 b. of 15 d. winkelierster te Mid- eediging van 'Tanne- >ch f 10 b. of 10 d.h. 5 d.h. koopman, Zierikzee, van F. j. van Aken praak f 15 b. of 15 d. tidsknecht te Foute, il van 1 potlood em toebehoorende aan e. Eisch f 15 b. of b. s. 10 d.h. jaar, leurder te Zie- ;tal van 2 doozen inde aan J. C. Coo- Eisch en uitspraak landbouwersknecht ifstal van een visch- aan C. Ingelse te 15 of 15 d.h. Uit- h. Dpman te Axel, we- Marinus Bakker te aak f 10 b. of 10 d.h. landbouwersknecht island, wegens mis- k Luitwieler aldaar h. Uitspraak f 10 b. aar,_ vlasser te St. idiging yan den ge- F. de Bol. Eisch ik f 10 b. of 10 d.h. ar, steenhouwer te ndeling van S. de f25 b. 'of 25 d.h. 15 d.h. mosselschipper te zich niet op vorde- ibbende aanstonds m den Bos verwij1- lak 10 gld of 10 d. ar, schippersknecht ei'd, is hooger be en het vonnis der imber j.L, waarbij veroordeeld tot 8 af. sigarenmakers J. beiden te Zierik-v als leden van de irding" aldaar. Bij elburg hadden zij ingesteld om dat te verklaren, waar royement is ge- ia aantal door hen edragingen, welke ling ten onrechte wangedrag, dat in- lyement wettigt, delburg was van hun opgelegde ge- geslaagd en heeft mnissen thans be- onderdag 12 Dec. (van 126: 298 ing. 12.152 Coh- fwarter. 23Gra- Lezing over: Het 4 Gramoföbnmu- 5.306.30 Concert et. 6.45-7.15 Land- 45 Fransch voor ■tie. 8.01—8.25 Gra- staat het met de 8.35 Gramofoon- ig uit 1001 Nacht ivolgende uitzen- Concertgebouw te rtgebouw Orkest al. N.C.R.V.-Uitz. 10.30 Zang door iiekendienst. 11— ituur. 11.30—11.45 -12.30 Voor de Concert, zang, Uitzending voor us Fraaie Hand- tje. 56 Lezing. iO Lezing. 7.30— van een Samen- es Heils te Am- 10.35 Morgenwij- oonmuziek. 12.20 ert op Cinema- iVestminster Ab- 05 Muziek voor Orkest, bas. 9.40 insieur de Fleu- -Ienderson. 10.20 1725 M. 12.50 4.05 Concert 6.55 ramofoonmuziek Zang- en kamer- 6.20—7.20 Con- onmuziek. 11.30 50 Orkestcon- cembola-concert. Dr en piano.-— Orkestconcert. 15 Orkestconcert Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.G5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. sultaten bereikt. - p)e toestand der gewonden is bevredi- P p D C T p O i A Q f gend, en er zijn verder geen sterfgevallen 1 meer te betreuren, zoodat het aantal dooden dus op tien gebleven is. Economische politiek. Bij de behandeling van de Staatsbegroo- ting in de Tweede Kamer, werd o.a. ge vraagd een korte uiteenzetting van de economisch© politiek der Regeering. Het antwoord hierop door Minister Ver schuur gegeven - schijnt ons van genoeg zaam belang om er hier iets van mede te deelen. De Minister begon met op den voor grond te stellen, dat de economie van ons land onmogelijk is los te maken van de wereld-economie. Wij kunnen eischen, en wij kunnen sociale maatrege len verzoeken, maar wij hebben ons in de eerste plaats af te vragen: hoe wer ken de „world forces" de krachten die de wereld beheerschen. „Wij .staan zoo vervolgde de Minis ter tegenover groote economische we- reldverschijnselen en als zoodanig be schouw ik als het meest belangrijke het opnemen van honderden millioe*- nen kleurlingen'in het groote pro ductieproces. Wij zien, dat honderden mil- lioenen opgenomen zijn ten deele in het gewone kapitalistische productieproces en dat andere honderden millioe- nen gereed staan daarin opgenomen te worden. Wij zjen het angstige verschijnsel dat wij pp de wereldmarkt z.eer gevaar lijke concurrenten krijgen met den dag meer. Welk© gevolgtrekkingen daaraan ver bonden zullen moeten worden, of onze Europeesche Staten en Amerika voortdu rend weer zullen moeten profiteer-en van hun. voorsprong door het bezit van het kapitaal en of zij steeds meer jn de rich ting zullen moeten gaan van In q u a 1 i- teitsproductie hun kracht te zoeken, dit zijn alle vragen, die ons wel degelijk mogen bezighouden". Het klinkt niet opwekkend wat de Mi nister hier opmerkte. Maar dit verandert niets aan het feit, dat de juistheid van zijn betoog moeilijk ontkend kan worden. Wij verkeeren soms in de meening, dat het met onze pultureele en sociale ont wikkeling steeds crescendo zal gaan. Maar het is volstrekt niet uitgesloten, dat ons op economisch en sociaal gebied zware tijden te wachten staan. BURGEMEESTERSBENOEMING TE VEERE. Uit den aard der zaak waren we eenigs- zins benieuwd naar wat de „Middelb. Crt." wel van de burgemeestersbenoe ming te Veere zou zeggen. Herhaaldelijk was immers betoogd, dat hier van de benoeming van een A.-R. geen sprake kon zijn. Het werd voorge steld, dat de benoeming van een A.-R. burgemeester, al zoo ongeveer het ergste was, wat men zich voor Veere denken kon. Welnu, het valt mee. De „M. Crt." heeft wat zij bij vorige gelegenheden over deze benoeming schreef, ingeslikt. Met huid en haar. Er bleef niets van over. Het heet nu wij lazen het met ge noegen I dat er van dezen burgemees ter een mild (een woord dat nu heel anders geduid wordt dan vroeger!) re giem is te verwachten en „dat Veere met den nieuwen burgemeester inge nomen kan wezen." Goed zoo. Daarmee is, al wordt nog zoo nadruk kelijk het tegendeel betuigd, geheel te ruggenomen wat vroeger in verband met leze benoeming geschreven werd. De te rugtocht is volkomen. Het behoeft geen be*oog, dat wij dit met veel genoegen constateeren. De Spoorwegramp te Namen. De Nederlandsche Gezant, Jhr dr van Nispen tot Sevenaer, heeft heden namens Nederland, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, zijn deelneming met de spoorwegramp te Namen betuigd, Het parket zet het onderzoek naar de oorzaak der spoorwegramp te Naman De Sklarek-affaire. In de strafzaak, ingesteld tegen de ge broeders Sklarek is opnieuw besloten, de gevangenhouding te verlengen. Het „verlof" van opperburgemeester Böss is door den opperpresident voor- loopig tot 31 Januari verlengd. Steeds meer bedrog. Gisteren zijn bij een bouw- en leidek kersfirma te Mühlheim aan de Roer de boeken door de justitie in beslag geno men, daar men vermoedt, dat deze fir ma zich sedert 1924 aan bedrog tegen over de gemeente heeft schuldig gemaakt. Zij zou voor het onderhoud van open bare gebouwen, waarvoor in de begroo ting bedragen waren uitgetrokken, reke ningen hebben uitgeschreven, zonder dat de gedeclareerde herstellingen uitgevoerd zijn. Naar verluidt moet het in beslag ge nomen materiaal zeer bezwarend voor de betrokken firma zijn. Ook enkele hoogere ambtenaren zouden bij deze zaak betrok ken zijn. Het Hoogerhuis genegeerd. Sir Austen Chamberlain, de vorige En- gelsche minister van buitenlandsche za ken, heeft in het Lagerhuis een belang wekkende kwestie ter sprake gebracht. Henderson had aangekondigd dat de uitwisseling van gezanten tusschen Enge land en Sovjet-Rusland nu haar beslag zou krijgen, maar volgens het geteekende protocol zou dat niet gebeuren zonder de goedkeuring van het „parlement." Het Lagerhuis heeft die goedkeuring verleend, maar het Hoogerhuis heeft, gelijk men zich herinnert, op het voor stel van Lord Birkenhead, verleden week er met nadruk zijn afkeuring over uit gesproken. Kan men, aangezien Lager huis en Hoogerhuis samen het parlement vormen, nu wel zeggen, dat het „parle ment" de uitwisseling der gezanten heeft goedgekeurd? vroeg Chamberlain. Henderson schoof in zijn antwoord de moeilijkheid luchthartig op zij door te zeggen dat men onder het „parlement" het Lagerhuis moest verstaan, maar de constitutioneele kwestie is daarmee niet uitgemaakt. Men mag benieuwd zijn, wat het Hoo gerhuis nu nog zal doen. De werkloosheid in Engeland. Er is in het Engelsche parlement een witboek rondgedeeld, waarin de gedetail leerde plannen vervat zijn, die Thomas en degenen zijner collega's die zich met de kwestie der werkloosheid bezighouden, hebben uitgewerkt of hebben doen goed keuren en welke ten doel hebben, ver betering te brengen in den bestaanden toestand op het gebied der werkloos heid. Men gelooft, dat deze plannen wanneer ze uitgevoerd zijn, werk zullen verschaf fen aan gemiddeld 190.000 menschen per jaar. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 2 December 1.302.000, d.i. 17.442 meer dan in de voorafgaande week, doch 47.906 minder dan in de overeenkomsti ge periode van het vorig jaar. Weer een motie tegen de Engelsche re geering in het Hoogerhuis aangenomen. In het Engelsche Hoogerhuis is gisteren weer een conservatieve motie met 46 te gen 13 stemmen aangenomen, waarin spijt wordt uitgedrukt over de politiek der regeering jegens Egypte, die onmiddel lijk geleid heeft tot het ontslag van den kundigen hooge-commissaris, Lord Lloyd en die zou kunnen leiden tot veronacht zaming van de eerste belangen van het rijk. n.l. de verbindingen van Engeland door het Suezkanaal met Jndië en het Verre Oosten. Lord Parmoor verdedigde de regeeringspolitiek als eene van ver trouwen en goeden wil, maar niettemin werd Lord Salisbury's motie aangenomen. Gevangenisoproer te Auburn. In. jie gevangenis van Auburn (Am.) waar zich ruim 1500 gevangenen bevin den, is een muiterij uitgebroken. De mui ters hebben verschillende .oppassers als gijzelaars medegenomen, terwijl zij den directeur in een cel hebben opgesloten. De gevangenis is door urccpan omsin geld, terwijl ook de politie en de brand weer hulp verleenen. De troepen, die van traangasbommen zijn voorzien, rukken tegen de gevange nis op. Ook een bombardeervliegtuig is onderweg. De overheid wil de muiterij zoo spoe dig mogelijk onderdrukken, om een her haling van de bloedige tooneelen van den afgeloopen zomer te voorkomen. Volgens de laatste berichten is het na het bombardement met traangas gelukt, den directeur te bevrijden. Nadat het oproer was .onderdrukt en het scheen alsof de orde hersteld was, is het een deel der gevangenen gelukt hun medegevangenen opnieuw op te ruien en tot een doorgaan te bewegen. Op het oogenblik hebben zich ongeveer 200 gevangenen in het zuid „ettelijk deel van het gebouw gebarricadeerd. Sterke troepenafdeelingen doen opnieuw aanvallen op den zuidwestelijken vleu gel van het 'gebouw, waarbij zij zich bedienen van traangasbommen. Men wil trachten de stalen deuren met zuurstof apparaten te openen. De toestand ra China. Volgens telegrammen uit neutrale bron zou Shanghai geheel door opstandige troe pen omringd zijn. De Chineesche regeering stroepen trach ten weliswaar den spoorweg Shanghai- Nanking te behouden, doch de troepen van den opstandigen generaal Tsjang Tsjeng Tshoei doen krachtige pogingen, om den spoorweg te bezetten en Shang hai te nemen. De commandanten yan de buitenland sche oorlogsschepen te Shanghai hebben verklaard, dat zij geen .macht hebben, Shanghai tegen plundering te beschermen. Volgens een via Londen ontvangen tele gram uit China is te Shanghai de staat van beleg afgekondigd. Na 8 uur mag nie mand zich meer pp straat vertoornen. De .wijk der buitenlanders is reeds se dert lang in staat van verdediging ge bracht. De overheid is klaarblijkelijk voor het uitbreken van onlusten .bevreesd. De plannen van den heer Van Lear Biack De heer Van Lear Blacik, de bekende Amerikaansche weretdludbtreiziger, zal, naar de „Tel." verneemt, binnenkort zijn wereldreizen per vliegmachine hervatten. De vliegtuigenfabriiak Fokker te Amster dam fcomit einde dezer maand gereed met den bouw van. het vliegtuig, dat voor deze reizen bestemd is. Het is een F VII b vliegtuig met drie Wright-motoren van 300 P.K. elk. In de eerste helft van Januari a.s. zul len van Schiphol uit proefvluchten on dernomen worden. Einde Januari of be gin Februari vertrekt de heer Van Laar Blank dan van Croydon, met de hee- ren Geysendorffer en Scbolte, onze ver maarde Nederlandsche piloten, als be stuurders en den Amerikaan Wolfgang, van die Wright-f abri eken, als werktuigkun dige. Ook de valet van den beer Van Lear Blaak maakt de reizen mee. De eerste groote reis gaat over Frank rijk, Spanje, Noord-Afrikaansone kust, Pa lestina, Irak, Perzische Golf, Briitsdb-In- dië, Burma Siam, Indo-China, China naar Tokio. Van Tokio is het voornemen o-m naar Korea te vliegen, vervolgens via Mandsjoerije, Siberië, Rusland, Polen, Duitschland terug naar Croydon. Het vliegtuig wordt dan per schip den Atlantischen Oceaan overgezonden, ter wijl de heer Van Lear Black en zijn gezelschap per Cunard-lina naar de Nieu we wereld vertrekken. Daar vangen rei zen aan door Canada, de Vereenigde Sta ten, Midden- en Zuid-Amerika, waarbij:, zoo mogelijk, Patagonië bezocht zal wor den. Een kostbaar schip. Over geen schip, dat op weg naar En geland was, heeft men zich ongeruster gemaakt dan over de Leonardo da Vinei, het stoomschip dat door Mussolini uitge kozen is, om de meesterstukken der Ita- aansche schilderkunst, beeldhouwkunst, meubelkunst, enz. voor de groote Lon- densche tentoonstelling over te brengen. De schatten, die het aan boord heeft, zijn op 168 millioen gulden gewaardeerd. Eiken dag zond het schip draadloos be richt over zijn positie naar Londen. Het werd vergezeld door een sleepboot van de Italiaansche marine. Men maakte zich zeer bezorgd, hoe het met het schip tijdens den storm in de Golf van Biskaje zou gaan. Gisterenmiddag is het schip echter te Gravesend aangekomen. Hevige incidenten in de Belgische Kamer. Het debat over de regeeringsverklaring ging in de Belgische Kamer gepaard met hevige incidenten. Minister-president Jaspar verwierp de socialistische bewering, dat de regee ring reactionnair is en wees in dit ver band op haar sociale wetsontwerpenen de verlaging der belastingen, waarvan vooral de arbeiders profiteeren. Huysmans onderbrak: Ik breng hulde aan de frontisten, die u van de nood zakelijkheid, de taalkwestie op te los sen, overtuigd hebben." Jaspar: De frontisten zijn de vijanden van mijn land! De frontist Declercq: Gij zijt bang voor ons. De Waalsche socialist Hubin, die zich destijds onderscheidde met bij gebrek aan andere argumenten zijn tegenstanders in het gezicht te spuwen, wilde ook zijn standpunt over de taalkwestie uiteen zetten. Hij wendde zich tot de frontisten en riep: Wij hebben gezien, dat de Vlaam- sche beweging verraders en vervalschers n.aar het parlement heeft gezonden. De frontist Ward Hermans onderbreekt: Wie bedoelt u? Hubin: U! Hermans: Breng daarvan de bewijzen. Hubin: Die moet u zelf geven! Hermans: Heb maar geduld, u zal naar wensch bediend worden. De voorzitter riep Hermans tot de orde. De frontist Declercq: U is een partijdig voorzitter. Wij willen ons niet laten be ledigen. Hubin: In Wallonië verplichtte men degenen, die met den vijand geheuld hadden, zich te doen vergeten; in Vlaan deren maakt men er Kamerleden van. Hermans: U is een leugenaar! Heel deze scène speelde zich af onder een oorverdoovend tumult. De voorzitter schorste ten slotte de zitting en deed tijdelijk de openbare en perstribunes ontruimen. Bij de hervatting der zitting ontston den nieuwe incidenten. De voorzitter zeide, dat Hubin beleedigende woorden had gesproken en riep hem tot de orde. Hubin antwoordde: Toen ik mij tegen over den man bevond, die de valsche documenten naar Utrecht heeft gebracht en er geld voor kreeg, kon ik mij niet weerhouden, hem te zeggen, dat hij een vervalscher is! Korte berichten. In de wandelgangen van heit paleis van justitie te Parijs heeft de wagens afpersing aangeklaagde en in eerste in stantie veroordeelde directeur van La La- bri Parola Républicaise op een van de directeur van de klagende onderniemmgi twee schoten gelost, die echter misten. Voor tLe dader gearresteerd bon worden, schoot hij zich een kogel in de borst. Zijn toestand is hopeloos. De Theems is weer ernstig gezwol len en het is niet onmogelijk, dat in den bovenloop nog ernstiger overstroo- mingen zullen voorkomen dan verleden jaar. De Ziektewet. De aandacht van de werkgevers wordt erop gevestigd, dat vóór of op 16 Decem ber a.s. het van den Raad van Arbeid ontvangen formulier inzake de Ziektewet moet zijn ingezonden. Ook de werkgevers, die aangesloten zijn, of die voornemens zijn zich aan te slui ten bij een bedrijfsvereeniging, zijn ver plicht dit formulier ingevuld terug te zenden. De uitvoering van de Ziektewet. Vanwege het Nationaal Hanzebureau van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond wordt het volgende meegedeeld: Het blijkt, dat het Kon. besluit van 2 dezer ,dat de werkgevex-s verplicht, vóór 15 dezer aan de Raden van Arbeid inlich tingen te geven omtrent hun voornemen betreffende de verzekering van hun perso neel, tot misverstand aanleiding geeft. Zoo wordt bijv. beweerd, dat een werk gever verplicht is, vóór 15 December te beslissen, of hij bij een bedrijfsvereeni ging wil aansluiten, terwijl dan alleen Binnenland. De Tweede Kamer kwam gereed met de behandeling der begrooting van Kolo niën en begon met die van Onderwijs. De veerdienst Anna JacobaZijpe. Vier binnenschepen vermist. De kindermoord te Amsterdam. Buitenland. De Engelsche regeering en het Hooger huis. Rumoerige zitting der Belgische Kamer. Weer oproer in een Amerikaansche ge vangenis. De toestand ln China. in aanmerking zouden kunnen komen die bedrijfsvereenigingen, welke op dit oogen blik reeds erkend zijn. Wij kunnen aan de hand van inlich tingen van de meest bevoegde zijde ont vangen, mededeelen, dat bedoelde bewe ringen ten eenenmale onjuist zijn. Zooals ook kan blijkefx uit de toe lichting, waarvan de formulieren, door de werkgevers in te vullen krachtens bo vengenoemd besluit, vergezeld gaan, is het voldoende, dat de werkgevers mede deelen, wat zij voornemens zijn te doen. Zij kunnen op hun voornemen terugko men en zijn te allen tijde ,dus ook na 15 December, gerechtigd, zich aan te slui ten bij een erkende bedrijfsvereeniging. Kerst- en Nieuwjaarsverloven. Een binnenkort te' verwachten Leger order bevat de volgende Ministeriëele be schikking betreffende het verlof ter gele genheid van de Kerstdagen en van den Nieuwjaarsdag. Den militairen, aan wie ter gelegen heid van de Kerstdagen en van den Nieuwjaarsdag verlof wordt verleend, kan worden vergund te vertrekken na 12 uur op den dag, die aan den eersten verlofdag voorafgaat en terug te keeren per eerste reisgelegenheid op den dag, volgende op den laatsten verlofdag. Aan het verlofspersoneel, dat tenge volge van den grooten afstand van de woonplaats van gezin, ouders of naaste familieleden, nimmer of nagenoeg nim mer gebruik maakt van bewegingsvrij heid op Zon- en feestdagen kan, voor zoover het niet gestraft is en de dienst belangen naar het oordeel van den regi ments- of korpscommandant, zulks toe laten, verlof worden verleend van 25 De cember (vertrek op 24 December op zoo danig uur, dat de haardstede uiterlijk om 23 uur kan worden bereikt) tot en met 1 Januari 1930 (terugkeer per eerste reisgelegenheid op 2 Januari). Het getal werkdagen, in dit verlof be grepen, moet voor zooveel mogelijk in mindering worden gebracht van het getal werkdagen algemeen verlof, waarop over eenkomstig L. O. 1927, nr 173, aanspraak bestaat Het werktijdenbesluit voor winkets. De Rotterdamsche Middenstandsveree- niging Handel en Nijverheid schrijft in een gisteren aan den gemeenteraad gezon den adres: dat zij met groote verbazing heeft ken nis genomen, dat de vakgroep winkel en magazijnbedienden van den Nederl. Bond van handéls- en kantoorbedienden zich tot den raad heeft gewend om dezen te verzoeken, dat van 1 Januari 1930 af aan alle winkelbedienden een vrijen Donderdagmiddag (en dus ook avond) worde verzekerd door de verordening op de winkelsluiting zoodanig te wijzi gen, dat het verboden zal zijn, na dien datum op Donderdagen, des namiddags na 1 uur winkels voor het publiek open te hebben; dat het adressante voorkomt, dat zulk een sluiting voor de behoeftebevrediging van de bevolking der gemeente en mede voor het verkeer ter plaatse dit streven der winkelbedienden als hoogst roekeloos moet worden aangemerkt;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1