DE ZEEUW TWEEDE BLAD. ONDER VERDENKING. Staten-Generaal Brieven uit de Residentie. FEU ILLETON. „Q", zei hij. „Ik zal mij even wasschen. Ia ar ni«uw«?" VAN WOENSDAG 11 DEC. 1929. No. 62. Velen, vooral in de groote steden, le ven in dezen tijd hun leven „op af betaling". Uit m'n jonge jaren herinner ik me nog, dat het een zekere schande •was, wanneer men iets op afbetaling kocht. Dat deed feitelijk niemand, die dooi Wilde gaan voor een solied mensch. Tegenwoordig is dat dikwijls heel an ders. Men hoort soms van een paar jonge menschen, die gaan trouwen en infor meert dan belangstellend, of ze hun nestje al gebouwd hebben? Onze ouder- wetsche vaders en moeders hadden soms heel wat noten op hun zang, vóór het aan trouwen toe was. Zij dachten en dat maar even tusschen twee haakjes ook heel anders over de beteekenis van een verloving, dan vele jonge menschen m onzen tijd. Tegenwoordig trouwen er heel wa.t jon ge menschen, die zoo goed als niets hebben en die toch behoorlijk in de „spullen" komen te zitten. Alles vanwege het koopen op afbetaling I Daar is al heel wat strijd gevoerd over de vraag, of dat systeem van het koopen op afbetaling moet worden afgkeurd of niet. En er zal nog heel wat over gedisputeerd worden obk, geloof dat maar. Wij hooren onder hen, die het systeem zien als een maatschappelijk kwaad van groote beteekenis. Dat wil niet zeggen, dat wij op zichzelf elk koopen afkeuren, waarbij de kooper den koopprijs in ge deelten voldoet, maar dat is geheel iets anders dan het systeem van het koopen op afbetaling. Dat wordt aanbevolen als ecin gezond sociaal systeem. Ge koopt, en ge betaalt uit uw inkomen, zegt men den menschen, doch dat is niet juist, want men koopt en mie® betaalt verre boven zijn inkomen. Hier ligt mede weer de kwaal van on zen tijd: het' leven ver boven z'n stand. In een stad als Den Haag doen dat. duizenden ,en duizenden en onder hen zijn ook vele christenen1. Juist dat elkaar de oogen uit willen steken1, dat elkaar willen ocyertroeven, dat nekt de men sdien en de gezinnen en dat werkt in de hand het toevlucht nemen tot het koopen op afbetaling. „Spreek met ons én hot komt in ordel" adverteeren de afbetalingsmaga- zijlnen, maar of het wel in orde kcwnt, is een andere vraag. De begeerten der menschen worden steeds meer geprikkeld en wat zij begee- xen, gaan zij straks proclameeren tot een behoefte. Ik herinner mij een geval van een dienstmeisje in pnze stad, dat een bontmantel op afbetaling gekocht had, ein nu haar fiets in de lommerd moest brengen om den afbetalingstermijn van den mantel te kunnen voldoen. Nu zegge men niet, dat zulke dingen moeten „uitzieken". Dzer dagen is verschenen het verslag der Commissie tot onderzoek naar het Cadeaustelsel. Dat is een soortgelijk kwaad als het koopen op afbetaling. Als de commissie het stelsel van koopen met oadeaux uit het oogpunt der koopers be ziet, noemt zij als bezwaren, dat deze „economisch gebonden zijn bij denzelfden öadeaugever of dezelfde waar te blijken koopen, totdat ze zich de noodig© bons verworven hebben. Dat hun eenerzijds het cadeau wordt opgedrongen en £ij anderzijds geprikkeld worden om teveel, te koopen, en dat zij cadeaus, ontvangen, die vaak waardeloos zijn, doordat de cadeaugever geen vak kennis bezit van de geschenken die hij verschaft. Men gevoelt, dat deze bezwaren den- zelfden- kant opwijken. Koopen op afbetaling, ook van wat men het eerst noodig heeft en koppen met cadeaux, het is alles, een gevolg van de veranderde mentaliteit onder de men schen. Vroeger zei men wel eiens: arm-, maar d-oor - J. v. d. BOSCH. 30) o— „Wat is hier te doen?" vroeg/nijnheer Ringelberg op korten, verwijtenden toon. Er volgde geen antwoord. Maar hij zag onmiddellijk, dat Kees en Karei, die nog als twee kemphanen bij elkaar stonden ,hem wel volledig konden inlichten. Nu Kees. Wat is dat? Krijg ik nog ant woord?" „Hij... moet...", hakkelde Kees, op Ka- rel van Dongen wijzend, „niet zeggen, dat mijn vader een dief is. Dat liegt hij." Meester Ringelberg begreep nu alles. Hij had er voor gevreesd, dat het kon gebeuren. En daar had je het nu al! Hij kreeg groote sympathie voor Kees, die zoo voor de eer van zijn vader op kwam. Maar zóó mocht hij. niet handelen. Daarom klonk zijn stom ver van vrien delijk, toen hij zeide: „Zoo, zoo. En als dat gezegd wordt, alt Jij «r direat maar opf toch eerlijk I Dat beteekemde, dat men ieder vrij1 en frank in de oogen kon zien, ook al liep men dan niet kostbaar gekleed en al haa men in z'n „salon* 'geen era- pauds. Maar tegenwoordig heeft men van alles, z'n meubilair, z'n radio, z'n gramo- fo,on, ja weet ik al niet wat, maar het is niets eigendom, 'tis alles op afbetaling gekocht. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik tegenwoordig dan ook allerminst meer onder den indruk van een bontmantel Wam* waarvan wij vroeger altijd dach ten, dat alleen de rijkdom ze droeg. Al die dingen hebben een dieperen on dergrond. Begeerte heeft ons allen aan geraakt, de machtige wereldgebeurtenissen nebben heel veel onderstboven geworpen. Men zoekt het meer in de hoogte dan i!n de diepte. Voor velen is er feitelijk nog maar één ding, dat beteekenis heeft' de schijn, het uithangbord. Als dat maar iü orde is, dan is de zaak gered. Als de menschen maar zeggen: wat hebt u daar een- beeldig salonstell of wat een prachtige haard I of ik er krom voor moet liggen-, dat is minder. Ook in den christelijke®, kring ontmoe ten we menschen, die hier ni-et aan kun nen doen en daar niet, ja, die blijkbaar nergens aan doen, want het gezin eischt. zooveel. En dan hebben ze dikwijls een gezin van anderhalve man. Ja, maar ziel u, een mensch moet toch z'n stand op houden, enz. enz. Ik dacht in m-ijh eenvoudigheid altijd nog, dat nu, net zoo goed als vroeger geldt, dat een mensch niet verder moet springen, dan z'n stok lang is. Dat schijht erg ouderwetech en bekrompen te wezen, maar voorloopig blijft het mij toch de veiligste weg lijken. Er zijïi al wat levens, er zijn ook heel wat huwelijken verwoest door dat al inaar offeren aan den schijh. Dat steeds maar meer willen schijnen, dan men is. En het leven van dezen tijd werkt dat steeds meer in de hand. Iemand, die ■een gulden hoeft, doet alsof hij eentierir tje bezit en wie geen geld heeft, on? een ham op tafel te zetten, zet er dan maar een houten ham op, want als het mode is, om een ham- op tafel te hebben, dan moet zij er op en kan het dan geen echte wezen, dan maar een houten harm, die in ieder geval de verdienste heeft, dat zij de vorm van een echte ham heeft. Dia schijh is in ieder geval gered, in de verte denken de menschen, dat het ©en echte is. Alleen maar, zij, die aan tafel zitten, krijgen er geen schijfje .van. Men snapt mij wel. J. H. TWEEDE KAMER. Begrooting van Arbeid. Nadat gisteren het nieuw gekozen lid de heer Van der Houven, S.-D., ga- installeeid was, werd voortgegaan met de behandeling van de begrooting van Arbeid, enz. Hierbij werd o.a. door den heer Van den Bergh, S.-D., aangedrongen op uit voering van de woningwet op de wijze als vóór de oorlogscrisis hot geval was. De heer van Voorst tot Voorst, R.-K., brak eens lans voor rijkssteun voor den bouw van boerenwoningen, naast den bestaanden steun voor de stich ting van boerderijen op woeste gronden. Het opruimen van krotwoningen zonder meer ten plattenlande is niet voldoende, Ook landarbeiders moeten voorschotten kunnen krijgen .voor de stichting van kleine boerenwoningen. De heer Engels, R.-K., bepleitte de wenschelijkhaid van het verkrijgen in eigendom van huurwoningen van woning- bouwve-reenigingen. Spr. achtte het parti culiere bouwbedrijf de meest natuurlijke oplossing van het woningvraagstuk en wenscht dus niet terug te koeren tot toe passing van de Woningwet als vóór den oorlog in den geest van den heer Van den Bergh. Verder drong hij aan op zorg voor de huisvesting van groote gezinnen. Mej. G'roeneweg, S.-D., bepleitte wettelijke regeling van de moederschaps- zorg in vollen omvang en diende een motie in, waarin de noodzakelijkheid van zulk een regeling wordt uitgesproken. De heer Bakker, C.-H., drong aan op wijziging van de Woningwet, waardoor ook industrie-arbeiders evenals nu de 'tls fraai, Kees, dat moet ik zeggen. Weet je nog wel, wat je me eergisteren beloofd hebt?" Kees sloeg beschaamd de oogen neer. Neen, 'twas niet goed van hem geweest, Maar dan kwam onmiddellijk alles in hem «eer in opstand: 'twas toch geméén van Karei; dat mocht hij toch maar niet van zijn vader zeggen; dat kon Kees toch niet op zich laten zitten. Meester Ringelberg zag wel, dat Kees er nog lang geen vrede mee had. Wat hij ook wel begrijpen kon: het duiveltje van drift en woede is niet gauw tot zwij gen gebracht. „Jullie gaan allen naar huis", zei hij, „Morgen spreken wij er nader over. Kees qn Karei gaan nu met mij naar de school." Er was niemand die tegenpruttelde. Ze zouden het nooit gedurfd hebben. Maar nu zeker niet, nu de stem van mees ter Ringelberg niet de minste tegenspraak dulde, HOOFDSTUK IX. „Is de post er geweest, moeder?" Vader Waanders, juist van zijn werk igekomen, vroeg hetopgewekt, kijkend naar een brief op den schoorsteenmantel. „Ja van Marie", antwoordde moeder. landarbeiders eigenaar van pen woning - kunnen worden. De heer Beumer, A.-R., maakte en kele opmerkingen over ,art. 81, lid 1, sub C van het Melkbesluit, volgens het welk, behoudens dispensatie, bereide vleeschwaren niet mogen worden verkocht in een melkwinkel. Spr. vraagt zich af, of een dergelijke beperking der bedrijfs- vrijheid op do wet gegrond is. De bepaling schijnt te dienen om 'den kleinen melk- slijters het bestaan onmogelijk te maken. Van ontheffing na 1 Juni 1929 kan. geen sprake meer zijn. Oefent de aanwezigheid van fijne vleeschwaren een .schadelijken invloed uit op melk? Spr. meent van niet. De Minister beloofde de kwestie van het Melkbesluit ernstig te zullen onder zoeken. Van terugkeer tot de voor-oorlog- sche toestanden wat betreft de uitvoering van de Woningwet, verklaarde hij zich een tegenstander. De overige wenken werden in welwil lende overweging genomen, behalve de motie-Groeneweg, waarvan de Minister niets moest hebben. Koloniën. Hierna was aan de orde de begrooting van Koloniën, waarbij de heer IJ z e r - man. S.-D., op reorganisatie der politie op Curasao aandrong, terwijl hij den in vloed van de petroleum-industrie^maat- schappij beperkt zou willen zien. De heef van Kempen, Lib., besprak mede de beschamende .gebeurtenissen op Curapao, en oefende critiek uit op de houding yan den gouverneur. Is het, zoo vroeg Spr., juist, dat de heer Fruytier thans op het Departement van Koloniën is werkzaam gesteld? De vergadering werd hierna verdaagd tot 's avonds. Avondvergadering. Wijziging Lager Onderwijswet In de avondvergadering kwam eerst aan de orde een wetsontwerp tot wijzi ging van de L. O. wet, waarhij voor de 3e maal de termijn verlengd wordt, geduren de welke de vrijheid van schoolbouw ©eni germate wordt getemperd. De heer Til anus, C.-H., heeft geen bezwaar tegen verlenging van den ter mijn die betrekking heeft op de grootte van scholen onder één hoofd, doch wel tegen verlenging van den termijn van par. 11, welke de bevoegdheid tot het stich ting Vvan bijzondere scholen beperkt. Spr. beveelt de aanneming aan van zijn amendement op art. 1 strekkende om de verlenging alleen voor art. 193 te doen gelden. De heer Zqlstrai, A.-R., kan zich met het ontwerp vereenigen ter wille yan de bezuiniging. De heer Suuring, R.-K., sluit zich aan bij den heer Tilanus; paragraaf 11 brengt de minste bezuiniging en treft met nam© het bijzonder onderwijs. Het minimum aantal leerlingen door de op richting van een bijzondere school is daarin gesteld op 100, een getal, dat in vele gevallen een Je hoogen eisch in houdt, waaraan men wel door trucs kan ontkomen, doch welks handhaving, be schouwd uit een oogpunt van serieuze uitvoering der wet, spr. onjuist voorkomt. De heer Ketelaar, V.-D., meent even eens, dat men gerust met dit ontwerp kan meegaan. Spr. bestrijdt het amen- dement-Tilanus en constateert, dat deze minister een goede ontvangst heeft bij de linkerzijde; spr. hoopt, dat de minis ter zoo moge voortgaan. (Gelach.) -De Minister van Onderwijs, K. en W... mr Terps tra, het ontwerp ver dedigend, weerlegt de bezwaren van den heer Tilanus tegen de bepaling van .par. 11., welke slechts een preventieve werking heeft. Wat den arbeid van de Staats- commissie-Rutgers betrefthij heeft van leden der commissie vernomen, dat de verschijning van het rapport inderdaad in 1930 kan worden verwacht. Overigens erkent spr. gaarne, dat men voor dit ontwerp kan stemmen, zonder zich uit te spreken over de beginselen, dia hier omtrent aan de orde kunnen komen. Over het amendemenhTilanus zal a.s, Woensdag b\i den aanvang der vergade ring worden gestemd, evenals zoonoodig over het ontwerp. Postbegrootfng. Verder im d-e avondvergadering is de j i.ii iniiiiiiiiiu.u» «naama, m iiiiibi f jni!_imi_U! „Neen nieuws niet. Ze vindt het na tuurlijk een schande, dat de menschen zóó van je denken." „Je hadt er niet zooveel van moeten schrijven, moeder. Het is niet zoo erg, als je zegt Er zijn natuurlijk wel enkelen, maar de meesten gelooven het niet. Het slijt vanzelf wel af." „Dat zeg je nu maar. Maar het is niet zoo. Ik durf me niet op het dorp ver- toonen. Ieder wijst je met den vinger na." „Niet overdrijven, moeder. Er zal na tuurlijk wel over gesproken worden, maar 'tis niet waar, dat ieder ons met den vinger nawijst." „Nu ja, ieder, ieder. Maar het ia toch niet prettig, dat we hier zóó leven moe ten", morde vrouw Waanders. „Daar heb je gelijk in, vrouw. Ik bid God, dat onze onschuld spoedig aan het licht moge komen. Want zoolang blijft toch de verdenking, al gelooven de mees ten er niets van." „Dat schrijft Marie ook. Kom. maar naar Rotterdam, schrijft zij, dan ben je van alles af. We moeten daar eens ern stig over denken en praten, man." Over het gelaat van vader Waandera trok een wolk. „Ik voel er nog niets voor, moeder. Dat zou eigenlijk een vlucht beteekenen. En dan zouden de menschen gaan denken, dat wij werkelijk gestolen hebben." Postbegrooting behandeld. De „beraadslo- nen" waarbij zoo goed als geen le- aanwezig waren weird-en tot ver na middernacht voortgezet. Wij bepalen ons thans tot de mede- ■doeiimg, dat verschillende leden aandron gen op verlaging van de telefoontarie ven voor het platteland, op opschorting van de invoering van het gesprekken- tarie-f en op beperking van de openstel ling der postkantoren ten plattelande. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Leden B. Armbestuur. Overgelegd wordt een aanbeveling van hot Burg. Armbestuur voor de benoeming van drie leden van dat collego, bestaande uit de heeren S. de Jonge, J. W. Kögeler en mr F. B. Evers, allen aftredend. Lid Bestuur Godshuizen. Ter benoeming van een lid van het bestuur van de Godshuizen worden door dat be stuur aanbevolen de heeren J. J. Wap, arts, aftredend en E. Scheps, arts. Bijdragen kosten R.H.B.S. Naar aanleiding van het besluit van den raad van 24 Juli j.l. is den Minister van On derwijs, K. en W. inlichting gevraagd waarom voor Goes het oude contract in zake bijdragen in de kosten der R.H.B.S. wordt toegepast en voor Middelburg niet. Het resultaat der bespreking van den heer Mr de Veer met den nieuw opgetreden Minister en diens antwoord ,van 22 Nov. j.l. heeft B. en W. tot de meening ge bracht, dat voor de gemeente in casu geen gunstiger regeling zal te verkrijgen zijn dan de vroeger voorgestelde, tenzij eventueel door middel eener civiele pro cedure in 3 instanties, wier resultaat on zeker blijft, waarvan de duur op z'n minst 2 jaar zal zijn en de kosten belangrijk. B. en W. handhaven daarom hun voorstel van 5 Juli j.l. Vergoeding aan volontairs. Naar aanleiding van het om advies in hunne handen gestelde adres van het Be stuur van de afd. Middelburg van den Bond van N. O., houdende verzoek tot verandering in de geldende regeling dear belooning voor waargenomen schooltijden door volontairs, deelen B. en W. mede, dat zij bepaald hadden, dat alleen een be looning volgt, als een tijdelijke benoeming voor langer dan een week geldt. Bij na dere overweging zijn B. e® Weth. bereid, hiervoor in de plaats te stellen, ge zien ook het groot aantal akte-bezittende® zonder betrekking, een tijdelijke aanstel ling uit te reiken in gevallen, waarvoor vast staat, dat de waarneming langer dan 3 schooldagen zal duren en alsdan van het begin dier waarneming af belooning toe te kennen. Zij stellen mitsdien .voor, het adres in hunne handen te stellen ter afdoening. Rekening 1928 Godshuizen. Door B. en W. worden ter goedkeuring overgelegd de rekening der Godshuizen over 1928 en de daarop slaande wijziging in de begrooting. Waar, blijkens genoem de stukken, de exploitatie een 'tekort van f 10.095.25V2 aanwijst, stellen zij voor, dat bedrag voor rekening der gemeente tb nemen en het te brengen ten laste van den Gewonen dienst der gemeente-begroe ting 1928. Het Bestuur der Godshuizen verzoekt tevens restitutie van een som van f5718.42, zijnde de annuïteit op de geldlee-ning van f 106.000, voor verbou wing, bij de- R. V. B. gesloten en voor welke de gemeente garant is. Waar in- tusschen de betaling dier annuïteit niet in de rekening is opgenomen, kunnen B. en W. niet advise-eren, tot die teruggaaf te besluiten. De commissie van financiën constateert, met genoegen, dat er naar gestreefd wordt, meerdere firma's hier ter stede meit de leverantie-s te begunstigen, waarbij h#t vermoedelijk de bedoeling is, dat naar toerbeurt nog meerderen in dat voorrecht zullen deelen. Is er een b(jzo-nderei reden waarom van dat bf.'olijk slreven is afge weken, zooals blijkt uit betalingsstaat Sep tember, welke aangeeft, dat door ben fir ma te Goes is geleverd voor f 441.09 aan aardewerk? Was datzelfde niet tegen ge lijken prijs hier ter stede verkrijgbaar? Is het de bedoeling de gelden door uitloting vrijgekomen, na verstrekking der subsidie weer zooveel mogelijk te beleggen? Waar ia het Oude Mannen ,en Vrouwenhuis vo-or verpleegden van "binnen en buiten Middelburg betaald wordt f 350, resp. f 400 ,Dat denken zij nu toch", gaf moeder Waanders ten antwoord. „Je moet dat niet zeggen, vrouw, dat is niet waar. Jawel, er zijn er wel, na tuurlijk. Maar de meesten niet. Hoe zou ik anders bij boer Geensen terecht geko men zijn? En nu Joost gelukkig bij boer Gaartsman?" Daartegen kon moeder niets inbrengen, Maar zij gaf het toch nog niet op. De brief van tante Marie, die geschreven had, dat zij maar naar Rotterdam moesten komen, waar het veel beter was, zat haar dwars. „En voor de jongens is het hier nu ook niet alles", ging zij verder. „Gister die vechtpartij op school." „Wat vechtpartij?" vroeg Waanders, verwonderd. ,,'kHeb het je nog maar niet verteld. Maar je moet het toch weten, dat Kees gister gevochten heeft met Karei van Dongen. Meester Ringelberg moest er aan te pas komen." „Wat was er dan aan de hand?" vroeg hij, niets begrijpend. „Wel .die jongen zei, dat jij een porte feuille gestoleifi hadt. En toen werd Kees woedend en sloeg er op los." Vader Waanders schrok er toch even van, hadden de jongens op school het er nu ook al over? Maar ach ja, «Ut sprak «igatüjjk Wal per jaar, wenscht een lid da vraag' te stellen, of deze dan aan de verschillende instellingen niet in rekening wordt go- braoht daar hun, waar zij do verpleging hunner armen niet zelf ter Ji:uid nemen, toch al vele beslommeringen worden bo- spaard. Wel heeft de exploitatie van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis ©en batig saldo, doch dat is niet vanwege de in komsten ,uit verpleeggelden, maar voor een groot deel uit de 'inkomsten van de bezittingen van het gesticht. Overigens vereenigt de commissie zich met do sup pletoir© begrooting. Door B, en W. is dit rapport doorge zonden aan Jiet bestuur der Godshuizen dat o.a. antwoordt, dat het niet het stre ven van het bestuur is, steeds meerdere leveranciers in de gunning van leveran ties te doen deelen; wel is het de be doeling de leveranties op te dragen aan die gegadigden, die op de beste en goed koopste wijze aan de door het bestuur ten opzichte van de leveranties te stol len eischen kunnen voldoen. Wanneer zoodanige gegadigden te Middelburg wor den gevonden wordt aan dezen door het bestuur de voorkeur gegeven. Het aarde werk was blijkens vooraf gedane navraag te Middelburg niet in de .verlangde hoe danigheid te verkrijgen, terwijl de tlians gekozen leverancier aan een ziekeninrich-Ê' ting te- Goes ten genoegen van de di rectie der inrichting meerdere leveran ties van .bedoeld aardewerk had verricht. Het is de bedoeling van het .bestuur, de gelden door uitloting vrijgekomen na ve-rstrekking der subsidie der gemeente weer zooveel mogelijk te beleggen. Het batig saldo van de exploitatie van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, in de rekening opgenomen voor een bedrag van f 1993.45, komt niet uit de inkomsten van bezittingen van het gesticht voort. Deze inkomsten (in 1928 bedragende f 278.42) werden gebracht onder Cijnzen e-n Inte rest. De gemiddelde kostprijs van de ver pleegden is te berekenen op f 1.0097 per dag of f 368.55 per jaar, welk bedrag vrijwel overeenkomt met de geldende ta- riefsprijzen. Begrooting 1930 Godshuizen. Ter goedkeuring wordt vervolgens aange boden de begrooting 1930 der Godshuizen waarop voorkomt een geraamd nadeelig saldo van £35.194.71. De commissie van financiën merkt op, dat apotheek en laboratorium in 1928 een batig saldo opleverden van f 12.615.95i/2 en vraagt zij waarom nu maar f3600 wordt geraamd. De commissie meent, dat f 10.000 reeds voldoende aan den veiligen kant is. Waar het een der leden hekend is, dat in het Rusthuis aan het Bolwerk een naar ver houding beduidend geringer personeel aanwezig is, vraagt de commissie .of de bezetting met personeel in het Oude Man nen- en Vrouwenhuis niet voor inkrim ping vatbaar is. Waarom staat op de be grooting altijd een art. batig saldo poli kliniek pro memorie? In de rekening verschijnt bij dit art. nooit een nadeelig of een batig saldo. Zijn deze uitgaven en inkomsten ver werkt onder het hoofd „kliniek". Een lid vraagt, waarom als het perso neel pensioengerechtigd wordt, niet een bijdrage van 81/2 pCt. wordt toegepast, terwijl met de directrice op dezen voet wel een regeling is getroffen. De beide andere leden herinneren er aan, dat ook voor destijds in dienst' zijnde gemeente ambtenaren vrijstelling van bijdrage werd verleend, en billijken, dat regenten ook voor hun ambtenaren willen voorkomen, dat een eenmaal aangenomen levensstan daard nu plotseling moet worden verlaagd Voor de nieuw solliciteerenden, zooals de directrice, geldt dit bezwaar niet, zij verkeert dan in de zelfde positie als de indertijd nieuwe gemeente-ambtenaren. Ook dit rapport is aan hot bestuur toegezonden, en dit antwoordt, dat het batig saldo der exploitatie van do Apo theek en het laboratorium geraamd is niet op f 3600, doch op f 9000, zijnde ongeveer het gemiddelde van de ontvangsten in 1927 en 1928. Als het aantal der verpleegden als ba sis van vergelijking wordt genomen, dan zal moeten worden geconstateerd, dat het personeel in beide inrichtingen naar ver houding van gelijken omvang is. Maar het bestuur meent, dat ook rekening moet worden gehouden met den omvang en wijze van inrichting der gebouwen. De in- vanzelf. Zooiets kon je verwachten, als zij onderling eens herrie hadden. Doch wat zou dat ook? 't Waren toch nog maar jongens. Zóó hoog moest dat niet opge nomen worden. „Zoo", zei hij daarom. ,,'kHad er nog niets van gehoord. Maar dan moet ik Kees toch eens even onderhanden ne men. Hij mag er maar niet op losslaan." „Dat heb ik hem ook gezegd. En mees ter Ringelberg ook. Ik geloof wel, dat hij er spijt van heeft. Maar nu zie je eens, hoe men op het dorp over ons praat." „Natuurlijk wordt er over gepraat. Dat weet ik ook wel. Maar dat is toch geen reden om nu maar hier weg te gaan, naar Rotterdam bijvoorbeeld? Het slijt vanzelf wel af, moeder. En in Rotterdam is het heusch ook niet alles. Je kunt ons groote gezin niet gaan vergelijken met Marie, die maar alleen is met Klaas." „Het zal er toch altijd nog beter zijn dan hier, waar je met den vinger wordt nagewezen." Vader Waanders liep naar bulten, om zich te gaan wasschen. Het speet hem geducht, dat zijn vrouw zoo haak* hier weg te komen. Dat was al zoo. Maar nu met dit geval wr nog veel erger. (Wordt vervolg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5