SIMON DE WIT LANGE DELFT m MIDDELBURG Morgen (DondertlaHOchtend half 10) HEROPENING. Zle ,erd"' formamint advertentie in dit blad. Uit de Provincie. Voorkom besmetting Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Gaslevering op grooten afstand. Naar de 'sHert. Crt." verneemt, heeft de bedrijfscommissie te 's Hertogenbosch met algemeene stemmen besloten om aan B. en W. te adviseeren geen nieuwe gas fabriek te bouwen, doch gas te betrek ken uit de Limburgsche mijn. Wanneer de gemeenteraad daartoe het besluit zou nemen, zou de levering over twee jaar kunnen geschieden. Alastrim en Encephalitis. In de week van 1 tot en met 7 Decem ber 1929 zijn te Rotterdam waargenomen 5 gevallen, te 's Gravanhage en te Hille- gersberg ieder 1 geval van Variola mi nor (alastrim). In de week van 1 tot en met 7 Decem ber 1929 werd een geval van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent dit geval wordt een nader on derzoek ingesteld. In de week van 1 tot en met 7 Decem ber 1929 werd afgeleverd: door de ent- st.ofinricb.ting te Amsterdam koepokstof voor 1139 personen, te Rotterdam voor 490 personen, te Groningen voor 13 per sonen. Totaal voor 1641 personen. Bezuinigingscöm missie. Benoemd tot lid der Bezuinigingscom missie de heer E. P. Westerveld, oud minister van Marine, algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Gomeentebeprooting van Goes voor 1930. Aan de beantwoording door B. en W. van het rapport der finanoiëele commis sie ontleenen wij het volgende: Wat do werkverschaffing betreft, moe- nen wij er op te moeten wijzen, dat de voorstelling der Commissie, als zouden wij het daarheen willen leidon, dat dege nen, die het slachtoffer zijn van de al hier jaarlijks terugkeerenda seizoenwerk loosheid zich voortaan met een geringe ondersteuning zouden moeten tevreden stellen en bovendien geheel zonder werk zouden moeten blijven, niet juist is. Integendeel hebben wij in onze boven aangehaalde toelichting juist de wensche- lijkheid van werkverschaffing naar voren gebracht en daartoe onze hulp aange boden. Do Commissie baseert deze voorstel ling op een o.i. verkeerde interpretatie van de armenwet. Het voorheen gangbare en blijkbaar nog door de Commissie gehuldigde stelsel van bedeeling en dan nog tot een minimum bedrag is in het jaar 1912 door den wetgever verlaten en de door ons aan gehaalde meening van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dat ondersteuning van werkloozen, ook in den vorm van werkverschaffing, dient te geschieden door bet B. Armbestuur welke meening ook de onze is is gebaseerd op de huidige wetgeving. B. en W. constateeren, dat tenslotte de Commissie tot conclusies komt, welke vrijwel met de hunne overeenstemmen, echter in hoofdzaak met dit verschil, dat volgens hun voorstel, voortaan het Bur gerlijk Armbestuur zal hobben uit te ma ken, welke personen bij de werkverschaf fing zullen worden te werk gesteld. Ge meld bestuur is daartoe pit hoofde van zijn werkkring het aangewezen lichaam, meer dan een uit vertegenwoordigers der verschilléndo politieke partijen samenge stelde Raadscommissie. Mocht evenwel de Raad het .van belang achten voeling te houden met de werkverschaffing, dan ware het wellicht mogelijk, dat het Bur gerlek Armbestuur mits het daartoe bereid is de booordooling dergenen die zich voor arbeid aanmelden, doet ge schieden in overleg met eenige leden van den Raad. Tot de eigenlijke begrooting terugkee- rende. constateeren B. en W. ook weder ditmaal, evenals gedurende de laatste ja ren, bjj Financiöele Commissie een streven om een sombere voorstelling te geven van den financiëelen toestand der Gemeente. B. en W. maenen zulks te moeten betreuren, alleen roods vanwege het feit, dat hierdoor de burgerij noodo- loos wordt verontrust en de Raad noode- loos gestuurd wordt in de richting van zwaarderen belastingdruk. En nu moge het juist zijn, dat het ver- menigvuldigingscijfer der plaatselijke in komstenbelasting na van 1923'24 tot 1927'28 een constante daling te hebben vertoond sedert 19281929 weder eenigs zins is gestegen, zulks neemt niet weg, dat dit cijfer voor 19291930 is vastge steld op 1.09 tegen 1.2 voor 1923'24. Bovendien zijn sedert 1923 de opcenten op de Personeele Belasting van 90 ge daald tot 60 en die op de Vermogens belasting van 100 tot 76. Tenslotte is nog de hoofdsom Her Personeele belas ting verminderd, hetgeen vanzelf den druk der opcenten heeft doen dalen. De bewering, dat sedert 1923 de druk der belastingen niet onbelangrijk 'is ver minderd, meenen B. en W. dan ook met het volste recht te mogen handhaven. De Commissie legt over een opgaaf van het belastbaar inkomen .gedurende do belastingjaren 1924'25 tot en met 1928—'29 cn concludeert op grond daar van, dat dit 'inkomen stutionnair is fjo- blaren. B. au W, ajjn hat hiermede niet eens. Legt men de cijfers vanaf 1922 '23 het belastingjaar waarop voor het eerst dc gemeentelijke inkomstenbelasting door het Rijk werd geïnd en die van 1928'29 naast elkaar, dan ziet men een geleidelijke stijging van f 4.854.613 tot £5.204.036 dus met gemiddeld 50 duizend gld per jaar, terwijl nog naar beven uitsteekt het cijfer over 1927'28, zijnde f 5.307.926. Er is dus wel degelijk vooruitgang. B. en W. geven ten slotte een over zicht van het nieuwe stelsel, waarvan de werking op de begrooting voor het jaar 1931 voor de eerste maal tot uiting zal kpmen. De plaatselijke inkomstenbelasting, de forensenbelasting inbegrepen, verdwijnt. De gemeentelijke opcenten op de ver mogensbelasting mogen voortaan niet hoo- ger gaan dan 50. De gemeenten ontvangen ieder "fhaar deel uit het gemeentefonds, hetwelk ge vormd wordt door heffing van een ge meentefondsbelasting, welke voor alle ge meenten gelijk is en '50 rijksopcenten op de vermogensbelasting. Het deel, hetwelk de gemeenten uit het fonds zullen ontvangen zal zijn een be- bedrag per inwoner, hetwelk eens per 5 jaar wordt vastgesteld, en volgens een bij de wet aangegeven formule, berekend wordt naar de rekening-cijfers over de laatste drie jaar. Gemeld bedrag staat ge durende 6 jaar vast en wordt door het Rijk gegarandeerd. Boven de uitkeeringen uit het gemeente fonds worden aan de gemeente uitgekeerd de opbrengst van de personeele belasting en 75 procent van de zuivere opbrengst der grondbelasting, welke door het Rijk in de gemeente worden geheven. De gemeenten zullen de rekening van meer en minder rijksuitkeering en van verlies van belastingheffing hebben op te maken en in het tot verdere dekking van de plaatselijke uitgaven benoodigde hebben te voorzien. Daartoe staan haar onderscheiden© we gen open: a. heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting; b. rangschikking van de gemeente in de tweede of derde klasse voor de beffing der gemeentefondsbelasting; c. wijziging van de tarieven voor de heffing der personeele belasting; d. gewijzigde klasse-indeeling der per soneele belasting; e. beffing van een woonforensenbelas- ting; f. invoering of wijziging van tot dusver reeds bekende en ook na# de in-werking- treding der financiëele-verhoudingswet nog toegelaten belastingen.' De Commissie beroept zich op vermeen de verrassingen van allerlei aard als ge volg van het nieuwe belastingstelsel. Uit het bovenstaande blijkt evenwel, dat meer zekerheid omtrent de inkomsten der ge meente zal verkregen worden dan men tot dusver bezat. Immers, wanneer een maal de uitkeering uit het fonds bekend is, zullen de gemeentebesturen het geheel in hun hand hebben te bepalen op welke wijze het ontbrekende overeenkomstig het hierboven sub af aangegeven©, zal wor den aangevuld, bij de berekening waar van zij tot haar beschikking heeft gege vens, welke nagenoeg alle vaststaan. Vrij wel het eenige onzekere element blijft dan de heffing gebaseerd op de fondsbe lasting zie sub a en b hierboven doch zelfs heeft zij het in handen het daaraan verbonden risico naar believen groot of klein te doen wezen, en nu ligt het toch voor de hanxl, dat wan neer eenmaal het nieuwe belastingstelsel zal worden opgezet, zooveel mogelijk de veilige kant opgezocht zal worden. Waar lijk voor het pessimisme van do Com missie bestaat in dezen geen. reden. In verband met het bovenstaande ach ten B. en W. het dan ook volstrekt geen bezwaar, om ditmaal een .beroep te doen op de reserve van f 24.000, die geduren de vorige jaren is gemaakt, juist met de vooropgezette bedoeling om schokken in den belastingdruk op te vangen en waarin alsdan nog f 14.000 zal overblijven. Het voorstel der Commissie om tot belastingverhooging over te gaan, wordt dan ook met nadruk door B- en W. ont raden. •Winkelsluiting. B. en W. brengen prae-advies uit over de adressen van verschillende winke liers, waarin bezwaren worden geopperd ten aanzien van enkele voorschriften der Verordening op de Winkelsluiting. In het adres van den heer H. A. F. Harmsen e.a. wordt verzocht om het daar heen te leiden, dat de winkels op Hemel vaartsdag geopend mogen zijn, c.q. de ge- heele verordening in te trekken. In een adres van den heer L. H. A. Frenks e.a. wordt uitsluitend dit laatste gevraagd. B. m W. hebben de adviezen ingewon nen van de beide middenstandsvereeni- gingen en vervolgens de zaak in handen gesteld van de Commissie voor de Straf verordeningen. Deze Commissie komt in haar rapport, tot de conclusie, dat, waar vele winkeliers, die indertijd om de vaststelling dezer ver ordening verzacht hebben, van meaning; zijn veranderd, de verordening het bost kan worden ingetrokken. B. en W. kunnen zich met dit advies niet veroonigen. Elke wet of verordening toch heeft tijd noodig om „in te burgeren". Waar dwang wordt opgelegd, daar «preekt het wel vanzelf dat een meer of minder groote categorie van belanghebbenden; biervan hinder ondervindt, doch de prac- tijk heeft reeds meer dan voldoende ge leerd, dat bet publiek na verloop van tijd zich weet aan te passen. Waar nu de ver ordening in quaestie nog geen 1 jaar in werking is, daar heeft zij nog niet vol doende "gelegenheid gehad om haar doel treffendheid aan te toonen; men gevoelt thans nog te veel nadeelen en ziet de voordeelen over het hoofd. Bovendien is een wet, tot regeling der winkelsluiting aanhangig en verdient het aanbeveling om, alleen reeds als voor zorgsmaatregel, de bestaande verordening te handhaven. B. en W. willen hiermede niet zeggen, dat er geen aanleiding zou bestaan om de voorschriften, welke voor belangheb benden al te grooten last veroorzaken, te verzachten. Zij hebben hierbij het oog op de verklaring van den Hemelvaartsdag eni den eersten Kerstdag tot Zondag!, welke bepaling, hoe goed ook bedoeld, ge bleken is, zoowel bïj de winkeliers als de koopers zeer impopulair te zijn. Daarom lijkt het hun goed, in dezen het advies te volgen van de vereeniging „Handelsbelangen", welke op alle Chris telijke feestdagen, zonder uitzondering, mits niet op Zondag vallend, den winke liers gelegenheid wil geven om tot des avonds 11 uur te verkoopen. Electrische verlichting van Ge meentegebouwen. In de vergadering van 17 October 1929 werd aangehouden het voorstel van B. en W. om aan te vangen met aansluiting der gemeentegebouwen aan het electriciteits- net en het eerst van deze installaties te voorzien het stadhuis en de gebouwen van den reinigingsdienst, terwijl het tevens in de 'bedoeling lag, dat in gebruik zou worden genomen de installatie, welke ree.ds vanaf den bouw van het politiebu reau aanwezig is. De raad meende in de eerste plaats, dat eonig uitstel een gunstigen invloed op den prijs zou uitoefenen. Verder werd B. en W. verzocht om prijsopgaaf van de instal latie van alle daarvoor in aanmerking komende gebouwen, zoomede van bet ver schil in kosten tusschen gas- en elec trische verlichting. De taxatie bedraagt voor: Stadhuis f 1500; Politiebureau f 350; Reinigings dienst f 680; Bureau gemeentewerken en Gemeente-ontvanger f 308; Muziektent f 290; Beurs f 130; Brandweerlokaal f 100; Spijskokerij f 50; Vischperk f 20; Woning opzichter Reinigingsdienst f 120; Woning hoofd school G f 190; Brugwach terswoning f 90; Bewaarschool f 200; Con ciërgewoning scholen.A en C en Bewaar school f 110; Lokaal, thans verhuurd aan de P.Z.E.M. f 60; Gebouw voor nood- slachtingen f 140. De kosten van aanleg in het gebouw voor Rijkskantoren, de Landbouwwinter- school, de Vakschool voor meisjes en de woningen voor Rijksambtenaren hebben B. en W. onvermeld gelaten, omdat het aan de betrokken huurders dient te wor den overgelaten, of zij electrische ver lichting al of niet wenschelijk achten, aangezien krachtens de betrekkelijke huurcontracten, de aanleg'kosten door huurverhooging zullen worden gedekt. Het Schuttershof is reeds geïnstalleerd. De kosten hiervan hebben bedragen f 2184. De vraag naar het prijsvorschil tus schen gas- en eleetrischo verlichting is moeilijk te beantwoorden. Van deskundige zijde vernamen B. en W., dat bij een gas- prijs van f 0,09 per M.3 en een electrici- teitsprijs van f 0,30 per K.W.U. en ver der bij gelijke lic'Ütcapaciteit en gelijken brandduur, de kosten van electrische ver lichting ongeveer 2 maal zoo hoog kun nen worden geacht als die van gasverlich ting. Hier staan evenwel verschillende factoren tegenover, n.l.: De brandduur is bij gasverlichting ge woonlijk grooter dan bij electrische ver lichting, aangezien men er in het eerste geval niet zoo spoedig toe komt om lam pen te dooven als bij electrische verlich ting het geval is. De mogelijkheid een electrische stof zuiger te bezigen zal op den duur bespa ring aan meubelen en vloerbedekking op leveren. Uit een en onder blijkt wel, dat eera eenigszins zuivere berekening niet te ma ken is, doch al zal dan het electrische •licht iets duurder uitkomen dan gaslicht, dan nog wegen hiertegen toch zeker op het groote gemak en de niet onder cijfers te brengen economische voordeelen. B. en W. handhaven mitsdien geheel hun voorstel van 21 September 1929, ook wat de keuze der in de eerste plaats te installeeren gebouwen betreft. S Straatverlichting. Eenige bewoners van den Poelweg V, d.i. de weg, die voert langs de R. K. Begraafplaats vragen om uitbreiding der straatverlichting aldaar. De Gascoto- missie adviseert tot bijplaatsing van een lantaarn. B. en W. idem. Subsidi'eering van bijzondere be waarscholen. De toepassing in de practijk van de ver ordening, rogolónde de subsidieering dor bijzondoro bewaarscholen, hooft een klei ne leemte aangetoond. Krachtens artikel 8 toch komen niet in mindering van het gemeentelijk subsidie de inkomsten uit bezittingen der betrok ken sohoolvereemging. Verzuimd is echter om eveneens uit te zonderen de vrijwillige bijdragen van belangstellenden, die toch hetzelfde karakter dragen. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging de verordening in dien geest aan te vullen. Salaris 2de Opzichter Gemeente werken. De 2de opzichter bij Gemeentewerken vraagt om de hem toegekende salarisver- hooging te doen ingaan op den dag van ingang van zijn vaste aanstelling, zijnde 1 April 1929, in plaats van 1 Januari 1930, gelijk door den Raad werd beslo ten. Restauratie kerktoren. De werken van restauratie van den to ren, staande op bet dak der Groote of St Maria Magdalenakerk, leenen ,zieh niet voor openbare aanbesteding, daar eerst bij de verwijdering der koper- en loodbe- kleedingen blijkt, welke werkzaamheden moeten verricht worden. B. en W. hebben daarom getracht met de aannemers der restauratiewerken van de kerk zelve tot overeenstemming te ko men aangaande de te bedingen belooning. Deze pogingen zijn met gunstigen uitslag bekroond. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging, bedoeld werk onderhands op de dragen aan den heer A. de Bruijne en de firma W. J. van de Weert en Zonen. Prijsbepaling gronden Heernis- seweg. B. en W. stellen voor den verkoopsprijs der gronden, gelegen aan den Heernisse- weg, welke zijn aangekocht ten behoeve van het Grondbedrijf te bepalen op f 4 per M.2 Gaslevering aan de gemeente Kapelle. Het laat zich aanzien, dat B. en W. spoedig aan den Raad een voorstel kun nen doen tot het treffen ©ener gemeen schappelijke regeling met de gemeente Kapelle betreffende de levering van gas aan die gemeente. Intusscben schrijft artikel 121 der Ge meentewet voor, dat, alvorens zulk een overeenkomst wordt aangegaan, Gedepu teerde Staten daartoe machtiging moeten hebben verleend. Na vaststelling is de re geling aan de goedkeuring van genoemd College onderworpen. Teneinde de behandeling dezer zaak te knunen bespoedigen, geven B. en W. den Raad in overweging, bovenbedoelde machtiging alvast aan te vragen. Da brand te Middelburg. Naar wij veroemielni, hebben B. en W. van Middelburg bijzonderen dank ge bracht aan de Middolburgsche brandweer, waaronder ook het bedienend personeel der motorspuiten, aan de burgemeesters van 's Gravenhage, Rotterdam, Breda, Bergen op Zoom, Goes, Koudekerk© en Vlissingen, aan den commandant der Ma* -rine te Vlissingen, den Garnizoenscom mandant aldaar, aan dien te Middelburg, den .districts-commandant der Rijksveld- wacht, den directeur van het post- en tele graafkantoor, en de groepen padvindstera en padvindors te Middelburg, die allen op zeer lofwaardige wijtee hunne diensten hebben verleend bij de bestrijding en blua- sching van den brand alsook bij de maat* regelen van orde en veiligheid, die daar van hot gevolg waren. Verzocht is tevens dien dank ook aan het betrokken perso neel over te brengen. Door Bi. en W. van het aan Middelburg grenzende Koudekerke is thans een schre ven gericht tot het gemeentebestuur van Middelburg, waarin wordt gezegd, dat nu het mogelijk is het gebeurde te overzien, ook het gemeentebestuur van Koudekerke een, diep gevoel van medegedevoel bezielt niet alleen met de meest getroffenen, maar met de geheel© gemeente Middel burg, nu een deel van de stad op onher stelbare wijze is getroffen. Naar aanleiding van een bericht in de „Middelburgsche Courant", waarin 'n oproep wordt gedaan om aan de gemeen te een Ford-motorbrandspuit ten geschen ke te geven, heeft de Kon. Nederland- sche Brandweervereeniging aan den bur gemeester geseind: Neemt geen overijlde besluiten voor aankoop motorspuiten of reorganisatie brandweer. Laat u door een deskundig neutraal instituut, de Ko ninklijke Nederlandsche Brandweerveree niging, van voorlichting dienen. Zij doet het gaarne en geheel belangeloos, omdat haar doel is het brandweerwezen in Ne derland op hooger peil te brengen. De Electrische Installatie voor de Ned. Herv. Kerk en Pastorie te Kloetinge is gegund aan het Electrotechnisch- en Radio-Bureau „Provincie Zeeland", firma Van Dried. Adv. Benoemd met ingang van 1 Janu ari 1930 tot inspecteur van de volksge zondheid de heer J. A. Putto, arts, in de Srovincies Zuid-Holland, Zeeland en .N.- 'olland met uitzondering van do eilan- den Vlieland, Terschelling em jJrk met •laadplaats Den Haag. Bescherm O op koudef regen achtige dagen tegen keelpijn en andere besmettelijke ziek ten, door mond en keel ontsmet te houden met Formamint. Formamint geneest keelpijn en beschermt U, doordat het de gevaarlijke bacteriën,die mond en keel binnendringen, ver nietigt, tegen besmetting met Griep Influenza Diphtheriöi etc. De keelontsmeltende tabletten. In alle Apoth. Drog. h fl. p. flacon. De P.Z.E.M.-tarieven. Men meldt ons, dat de P.Z.E.M. voor de berekening van het percentage aansluitingen, waar naar het electriciteitstarief bepaald wordt, niet alleen rekening zal houden met het aantal ingediende aanvragen, hetwelk bin nengekomen is op H oogenblik, dat met stroomlevering in de gemeente wordt be gonnen, doch tevens rekening wil houden met do perceelen, waarover door de een of andere oorzaak op dit oogenblik nog geen beslissing kan genomen worden. Dit met dien verstande, dat in de be rekening van het percentage aangeslo tenen als aangesloten perceel geldt, een perceel, hetwelk nog niet aangesloten is, doch waarvoor een aanvraagbiljet of voor- loopig een gezegelde verklaring is inge diend, waarop verklaard .wordt, dat het perceel aangesloten zal worden binnen, drie maanden na het begin der stroom levering. Dit is vooral voor de gemeenten St. Laurens, Serooskerke, Oostkapelle, Nieuw- dorp, Arnemuiden, 's Heer Arendskerke van belang, daar do tarieven per kalen derjaar vastgesteld worden en de gemeen tenaren met hun verklaringen over het ge- heele jaar 1930 van een lager tarief kun nen profiteeren. Electrificatio. Voor aanleg huisinstallaties in alle plaatsen: J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. Adv. Middelburg. Naar aanleiding van enke le mondelinge verzoeken van Raadsle den uit diverse fracties, om zeer spoedig een Raadsvergadering bijeen te roepen heeft de burgemeester medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt om uiter lijk 23 December een Raadsvergadering te doen plaats hebben. Daarmede heb ben de fracties genoegen genomen. Vllsslnoen. Wegens het stormweer is het motorschip „Poelau Tello", in aan bouw op de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier voor de Stoomvaart-Mij. „Neder land" Maandag niet.naar buiten gebracht ons te gaan proefstoomen. Daar het ook Dinsdag nog zeer ruw weer was, zulleu do proeftochton vermoedelijk deze week niet meer worden gehouden en ligt het nu in het voornemen het schip Maandag 16 Dec. naar buiten te brengen. Goes. Strijd tegen het vuur. Het is begrijpelijk, dat de zware brand in Middelburg bij velen een groote onge rustheid heeft teweeg gebracht en bij ben de vraag <Jeed rijzen: als zulk een brand bij ons eens uitbrak, „hoe zou het dan bij ons afloopen? Deze vraag kwam ook bij verschillende bezitters van grootexe en kleinere bedrij ven en zaken te Goes op en onder den iidruk van bet te Middelburg gebeurde, zochten deze elkaar op en kwamen tot een Comité, dat zich rekenschap wal ge ven van -den werkelijken toestand. In het bijzonder werden de vragen ge daan zijn hier de brandbluschmiddelen in orde? Zijn ze ook voldoende? Is het per soneel niet alleen willig, maar ook der zake kundig? Moet dit een en ander niet eens grondig en door deskundigen wor den onderzocht? Dit laatste .vooral waar de tegenwoordige wij je van brandblus- schen als het ware een vak op zichzelf wordt. Breed werd over dit 'een en ander van gedachten gewisseld, waarna een de putatie naar den Burgemeester werd afge vaardigd om Zijn Edelachtb. met de on gerustheid in kennis te stellen en hem te vragen, of het niet op den weg van het Gemeentebestuur ligt zich ernstig over deze vragen te beraden en in hot bn- zondor allereerst den wensch te vervul- Ion naar een uitgebreid en deskundig onderzoek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2