No. 62 Woensdag 11 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank If.V. Boes EERSTE BLAD. BRANDWEER. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Burean voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door 0 «V Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3."- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het is een gewoon verschijnsel, dat na een feilen brand als de vorige week te Middelburg woedde, critiek op de brandweer niet uitblijft. Dat is ook nu het geval. Van de Middelburgsche en dok van de Goessche brandweer weten velen weinig goeds te vertellen. Zij waren immers niet in staat den brand tot stilstand te bren gen! Eerst toen de brandweren van Ber gen op Zoom en Rotterdam op het appèl verschenen, mocht het gelukken bet vuur te stuiten. Wij kunnen deze critiek niet onder schrijven. Wie op het terrein van den brand is geweest en daar zag de loeiende vuurzee aangewakkerd door den feilen wind, begreep onmiddellijk dat tegen zulk een vijand met de middelen waarover men toen beschikte en waarover plaatsen van bescheiden omvang als regel zullen be schikken, geen afdoende tegenweer kon worden geboden. Met critiek dient men bij een brand van zulk een omvang en onder dergelijke omstandigheden voorzichtig te zijn. Een andere vraag is of het niet mo gelijk is en zelfs noodzakelijk, dat ten opzichte van deze zaak een andere ge dragslijn wordt gevolgd en dat zooals naar wij meenen ook reeds in het „Va derland" werd bepleit, door samenwer king van gemeenten een volkomen voor zijn taak berekende brandweer wordt ver kregen. Wanneer b.v. de verschillende gemeen ten op Walcheren voor dit doel samen werkten, dan zou het zonder veel be zwaar mogelijk zijn een brandspuit te verkrijgen, waarmee de meest felle brand met kans op succes kan worden bestreden. Hetzelfde geldt voor andere deelen van de provincie. Breekt te Goes of waar dan ook een brand uit van ongeveer denzelfden om vang als te Middelburg, dan staat het reeds van te voren vast, dat het beschik bare materiaal hoogstwaarschijnlijk on voldoende zal zijn. En het zal voor de meeste gemeenten ook wel uiterst moei lijk, zoo niet onmogelijk zijn, hierin op afdoende wijze te voorzien. Werkt men echter samen, zoodat iedere plaats een brandweer van zeer beschei den omvang onderhoudt om bij voorko mende brandongelukken de eerste hulp te verleenen, terwijl daarnaast voor ge meenschappelijke rekening een brand spuit van zeer sterke capaciteit wordt aangeschaft, dan zal het mogelijk zijn in de meeste gevallen afdoende tegenweer te bieden. De ramp die Middelburg trof is van zeer ernstigen aard. Maar het zou een niet minder groote ramp zijn, wanneer hieruit niet de noo- dige leering werd getroffen. V Werkloosheidskassen} In meerdere gemeenten kamt den laat- sten tijd de vraag aan dei orde of men al of nieit tot het „Werkloosheidsbesluit" zal toetreden. Men weet wat dit inhoudt. Volgens de thans bestaande regeling wordt aan. de werkloosheidskassen door hef Rijk een subsidie verstrekt van 50 pet. van de bijdragen der laden, jerwdjl de gemeenten indien zij tot de regeling zijn toegetreden eveneens 50 pet. bij. Op die- manier wordt het mogelijk g© maakt, dat arbeiders die zander werk komen, gedurende een zekeren tijfel een w-erkloosheidsuitkeering ontvangen. In deze regeling, al is zijl volstrek! niet. volmaakt, zit iets moois. Het particulier initiatief gaat voorop1. Alleen wanneer de betrokkenen zelf bereid zijn vo.or den kwaden dag te spa ren, wordt door Rijk en Gemeenten de helpende hand uitgestoken. Da bij de werkloozenkassem aangeslo ten leden hebben zich de laatste jaren viij groote opofferingen getroost. Zooals wij onlangs reeds meedeelden, werd door hen van 1917 tot 1925 in totaal voor 'dit doel bijeengebracht een bedrag van ruim f 22 millioen. Er is dus, naar het ons voorkomt, voor de Gemeentebesturen alle aanleiding zich bij deze regeling aan te sluiten. Er zit in deze werkloosheidsverzorgihg een sterk opvoedend element. De zelfwerkzaamheid wordt geprikkeld. Alleen degenen, die moeite doen zich zelf te helpen en die zich daarvoor in- spanpen, worden er door geholpen. Daarbij kan er een financieel voor deel in liggen, doordat op deze wijze de 'bijdragen voor Armenzorg kunnen vermin deren. Maar ook al is dit mot het direct aanwijsbaar gevolg, dfin nóg verdient het, naar het ons voorkomt, alle aanbeveling, dat de Gemeentebesturen .zich bij! de Werkloosheidsregeling aansluiten. Vrees, dat de voor dit doel uitgetrokf- ken .gelden niet behoorlijk worden be steed, behoeft niet er .niet te bestaan- Ei wordt op de kassen een scherpe con trole pitgeoefend, waarbij ook de gemeen ten betrokken zijin. Wij doen dan ook gaarne een beroep1 op de Gemeentebesturen, om, als deze zaak aan de orde komt, de gevraagde me dewerking niet te weigeren. Het spoorweg-ongeluk bij Namen. Het aantal dooden bij de spoorweg ramp te Namen bedraagt tien, dat der gewonden vijf en zeventig. Vijftig gewonden zijn naar de zieken huizen vervoerd. Volgens onderzoek zou de spoorweg ramp te Namen moeten toegeschreven worden aan het feit, dat de trein bij een splitsing der sporen op een verkeerd spoor is terecht gekomen. Het parket heeft den machinist van de veronge lukte locomotief ondervraagd. Onder de slachtoffers bevindt zich geen enkele Nederlander. Het verkeer was gisteravond om zes uur hersteld. In de Kamer deed minister-president Jaspar gisteren mededeeling van de ver schrikkelijke catastrofe te Namen. De koning is onmiddellijk naar Namen vertrokken, om den slachtoffers de deel neming des lands te betuigen. Bern der spoorwegarbeiders, die de ramp heeft overleefd, vertelde aan. het „Volk" heit volgende: „Zooals .iederen dag, bevond ik mij ini den trein, die mij naar hef spoorweg- depót van Bas Prés bij Namen moet brengen, waar ik werk. Ik bevond mij in bet eerste rijtuig in gezelschap van an dere reizigers, die zich meerendeels ook naar hun werk begaven. In de helling van Beau Vallon, voorbij het station Rhis- nes, gaf ik er mij rekenschap van, dat er iets abnormaals gebeurde. In plaats van de snelheid te Verminderen, zooals ge woonlijk, reed de trein voort met een vaart van 80 K.M. per uur en ik hoorde ook niet het geknars van de remmen. Het rijtuig sprong plotseling uit de rails en ik klemde mij vast aan de bank, mijn medereizigers toeroepende hetzelfde te doen. Toen hoorde ik een helsoh la waai en het rijtuig sprong in stukken. Ik hield mij vast aan de 'bank, terwijl bet rijtuig werd omgekanteld en tegen denl grond geworpen. Te midden van wol ken stof en rook zag ik twee mannen en twee vrouwen, die over mij hadden gezeten, op den grond ta pletter vallen. Daarna weet ik niet meer wat er ge beurde. Toen ik weer tot bewustzijn kwam, bevond ik mij in het station naast het lyk van een reiziger, wiens armen waren afgerukt." Het lyik van den staker werd gevon den onder een massa steenkolen van de locomotief, die zich over km had uitga- stort.. De eerste resultaten van het onder zoek wijzen uit, dat de remmen niet voldoende hehben gewerkt en dat dit d© oorzaak van de ramp ia geweest. De Grieksche President afgetreden. Admiraal Kondoerioti de president van de Republiek, heeft om gezond heidsredenen zijn ontslag ingediend. De Kamerzittingen allen verdaagd worden tot Zaterdag a.s. waarna ze zul len worden bijeengeroepen, om een nieu wen president te kiezen welke naar al le waarschijnlijkheid Zf. :mis zal zijn. Uit een'Yiader bericht van Belga blijkt dat Venizelos vruchtelooze pogingen in het werk heeft gesteld om Kondoerio- tis te bewegen van zij voo, omen af te zien. Zairois is met de waai icing van het presidentschap belast. De toestand in China. Volgens de ingezaghenbende Britsche kringen ontvangen telegrammen is de opstand tegen de Nankingregeering in een groot deel van China thans alge meen. Intusschen verklaart Tsang Kai Shek, dat hij den toestand meester is. Gemeld wordt dat een Chineesch gene raal met 35.000 man tot de opstandelin gen is overgeloopen. In midden-China moei het den regee- ringstroepen zijn gelukt de opstandelin gen op de vlucht te jagen. Het spoorwegverkeer tusschen Shang hai en Nanking is onderbroken, daar de rails in de buurt van Shanghai vernield zijn. De ontwikkeling van de toestanden in China wekt in toonaangevende kringen te Londen toenemende bezorgdheid. Men vreest, dat door de jongste gebeurt tenissen de ontwikkeling van China tot een mogendheid met geordende toestan den opnieuw vertraagd zal worden. Ook verwacht men van de jongste ge beurtenissen een reactie voor den Engel- schen handel. Officiéél deelt de Britsche regeering thans mede, uit Hongkong bericht te hebben ontvangen, dat bijna alle Britsche en Amerikaansche vrouwen en kinderen, die te Nanking vertoefden aan boord van het stoomschip „Schenking" zijn gegaan. De achtergeblevenen verlaten Nanking vandaag. Het financiëel program der Duitsche Rijksregeering. Naar gemeld wordt, beoogt het belas tingprogram, waarover de Duitsche rijks regeering gisternacht, na moeilijke onder handelingen, overeenstemming heeft be reikt, een jaarlijksche belastingverlaging van 800 millioen mark. Voor den landbouw zal do belasting verlaging 86 millioen bedragen. Zooals men weet wordt de dekking voor een bedrag van 500 millioen gezocht in een verhoogde bier- en tabaksbelasting, de overige 300 millioen worden verwacht uit de besparingen, welke het Young-plan voor Duitschland met zich brengt. De Beiersche volkspartij verklaarde ech ter. dat het haar niet mogelijk was het financiëele programma van de regeering te steunen. De Belgische Regeeringsverklaring. Aan de Belgische regeeringsverklaring welke gisternamiddag in het parlement werd voorgelezen, is het volgende ont leend: Op buitenlandsch gebied moet het werk van het herstel worden voltooid, de herziening der verdragen van 1839 worden voortgezet en er moet worden medegewerkt aan de vestiging van een economisch regime, dat aan onze voort brengselen de handels-expansie verzekert die zij noodig beeft. De noodig© herziening van de verdra gen van 1839 blijft de bezorgdheid der regeering gaande hquden. Zij wenscht ze te verwezenlijken in een geest van recht zinnige samenwerking met Nederland. Op economisch gebied moet de land bouw er zich op toeleggen om eens het doel van zijn streven te bereiken, n.l. in al de voedingsbehoeften' yan het land te kunnen voorzien. Om hem daarbij be hulpzaam te zjjn, zal de regeering niet ophouden de pogingen dor landbouwers en der organisaties te steunen. Het kanaal LuikAntwerpen, diegroot- sche onderneming, waarvan de terugslag op de nijverheid en den handel niet te overschatten js, zal binnenkort krachtig aangevat worden. Ook de andere noodzakelijke werken zal de regeering niet verwaarloo-zen: ver betering van de werken aan de kust, Scbelde-tunnel, havens van Ostende, Zee- brugge en Nieuwpoort, kanaal van leper naar den IJzer, de groote werken te Gent en aan d© Boven-Schelde; versterking van de Schelde-dijken, die de oeverbewoners voorgoed tegen overstrooming moeten be schutten, en andere werken meer. De schatkist "blijft Voortdurend ruim voorzien. De schuld op .korten termijn is bijna geheel gedelgd; heden, 10 De cember, zal voor 482 millioen schatkist bons terugbetaald worden, voegt men daaraan toe de 1.600 millioen verminde ring van belastingen, dan blijkt, dat in 1930 een ontzagwekkend kapitaal terug in omloop gebracht zal worden. Het storm- en noodweer. De Emgelsehe draadlooze dienst meldde gisteravond, dat volgens de weervoor spellingen opnieuw storm uit het Zuiden verwacht kon worden, daar er weer een diepe depressie uit den Atlantisohen Oceaan naderde, die waarschijnlijk; spe ciaal de ZW.. kust zou treffen. Volgens bericht uit Londen maakt men zich in de kringen der Britsche- verzeke ringsmaatschappijen lichtelijk ongerust -over de mogelijke gevolgen van de verlie zen, die tengov-odge van den hevigen storm van de laatste dagen -op zee zijn geleden. Hoewel tot de vaartuigen, die slacht offer van den storm- werden, geen zeer belangrijke of gro-ote schepen beboeren, acht men de schade, waarvoor verziek© rings aitfceering g-eëischt kan worden, vrij aanzienlijk. Men schat dat voior een ton nage van ongeveer 100.000 ton aan scbeepsruimte door stranding of vergaan, varlore-n is gegaan. H-et zal lang duren, aleer men de wer kelijke schade weet, die de storm heeft aangericht, aangezien vel© schepen hun reis h-ebben voortgezet en pas in de -eerste haven van aankomst de schade laten herstellen. Door het buiten haar oevers treden van de Theems zijn groote gebieden over stroomd. Ook d-e kaden te Londen wor den bedreigd. Een eigenaardig geyolg van den storm is, dat zoovele loods-an uit Southalmpton niet meer van boord zijn kunnen terug- keeren en nu gedwongen zijn, de geheel© reis mee .te maken. Gisteren kwam be richt, dat de loods van de „Staten-dajm" m-ee moest naar New-York en de 4 .an dere loodsen, die op het loodsschip te Southampton thuis hooren, zitten of zijn onderweg naar Madeira, Bremen, Cher bourg en Riga. .De sinds eeinige dagen woedeiïde storm in het kustgebied v-an de Noordzee duurt voort. Het scheepvaart verkeer in da monding van de Elbe is geheel gestaakt. Ini de Noordzee liggen ongeveer twintig schepen voor anker, die do-or den storm- werden verrast en geen vluchthaven meer konden bereiken. Op de bened-eu-Èlba ligt een groot aantal schepen -oip beter weer te wachten om zee te kiezen. Vele schepen van da kust vaart hebben in de haven van Kiel en ini andere havens schuilplaats gezocht. Ongeveer vijftig motorschepen wachten op beter weer. Kcrtè berichten. In het Engelsche lagerhuis heeft de vertegenwoordiger der regeering op eeal desbetreffende vraag verklaard, dat, naar hij hoopte, de ontruiming van h-et Rijnland doo-r de Engelsche troepen deze week afgeloopen zal zijn. Erzalst-echts'n kleine afdeeling achterblijven, die tegen bet einde van de volgende week zal vertrekken. De Saksische Landdag heeft defini tief met 49 tegen 44 stemmen besloten dat voortaan aan den 9en November (den revolutiedag) 'het karakter van feestdag ontnomen zal ..worden. Tegen h-et regee- rings voorstel stemden communisten, so ciaal-democraten en oud-socialisten. De Duitsche Rijksdag heeft thans het wetsontwerp aangenomen betrekking hebbende op de winkelsluiting op- den avond voor Kerstmis. De gewone win kelzaken zullen reeds om 5 uur gesloten moeten zijn en die welke consumptie artikelen ^.genotmiddelen enz. verkoo-peu eeh ;uur later, Tegen den gemeentelijken' hoofd ingenieur van Berlijn Wilhelm Mö-llerke ie, onder beschuldiging van verduistering, in Binnenland. De Tweede Kamer behandelde wijziging der L.O. wet en, nam de begroo-ting van Arbeid aan. Burgemeestersbenoeming te Veeret Voorstellen voor den Gemeenteraad van Goes. Buitenland. De storm. Groote brand in een filmatelier te New- York. De verwarde toestand in China; De Belgische regeeringsverklaring. Belastingverlaging in Duitschland. dienstbetrekking gepleegd, en gepaard gaande met valschheid in geschrifte, een instructie geopend. Hij w-erd wegens ge vaar voor ontvluchting, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van verduistering van 47.000 Mark aan stedelijke gelden, welke hij als ambtenaar onder zich had. Opcenten suikeraccijns De Commissie van Voorbereiding voor het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp, houdende afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns, heeft met de Regeering schriftelijk overleg ge pleegd; Het verslag daarover kan binnen zeer korten tijd worden verwacht. De commissie acht het nuttig, reeds thans mede te deelen, dat het overleg geleid heeft tot de opneming in het ont werp van een bepaling waarmede de commissie zich voor wat haar betreft, heeft vereenigd van de navolgende strekking: De opcenten betaald op den accijns van kandij, basterde suiker, zoo ruw ais geraffineerd, en van suiker (sac charose) vervat in suikerhoudende goederen, die bij het aanbreken van den eersten Januari 1930 zich hier te lande bevinden, worden den bezitters van die goederen teruggegeven. Deze teruggaaf geschiedt niet indien het terug te geven bedrag voor de door iedere belanghebbende in één pand bij eengebrachte goederen minder bedraagt dan f45, of indien het suikergehalte der goederen vijf pet. of minder be draagt. De minister van Financiën geeft de voorschriften, die ter uitvoering van de artikelen noodig zijn; deze voorschrif ten kunnen behelzen, dat de goederen ter verificatie moeten worden aangebo den, overzichtelijk gestapeld en afge scheiden van andere goederen, op na der te bepalen dagen en uren, na in diening bij den ontvanger der accijn zen van een gespecificeerde aangifte. Uit de door de regeering op, deze be paling gegeven toelichting blijkt, dat het geoorloofd zal zijn, kleine voorraden te combineeren tot hoeveelheden, waar voor de teruggaaf genoten kan worden; de winkeliers, die kleinere voorraden be zitten, zullen zich daartoe kunnen ver eenigen of de hulp inroepen van hun grossiers. Wijziging Ongevallenwet en Land- en Tuinbouwongevallenwet. Ingediend zijn twee wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwet-1921 en tot wijzigingen der Land- en Tuinbouwon gevallenwet 1922. Zij zijn gegrond op de wenschelijkheid om de tijdelijke uitkee- ring krachtens genoemde wetten op het zelfde percentage van het dagloon te stellen ,als waarop het ziekengeld inge volge de Ziektewet is gesteld. Derhalve wordt voor 70 ten 100 gelezen: 80 ten 100. Aan de wetsontwerpen liggen zoo wel principiëele als practische redenen ten grondslag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1