Gemengd Nieuws. Financieële Berichten. trimgevaller. de patiënten niet opgenomen kunnen worden in het Ziekenhuis te Mid delburg. Alleen is dit mogelijk voor pa tiënten, lijdende aan andere besmettelijke ziekten, evenwel tot een zeer beperkt aantal, alzoo niet bij het heers oh en van een epidemie. De voorzitter zeide, naar aanleiding daarvan een schrijven gericht te hebben aan de gezondheidscommissie, met verzoek van advies te dienen. Voorgelezen werd een schrijven van het Polderbestuur van Walcheren, waarin het bestuur zegt niet in te kunnen gaan, op het verzoek van den Raad, om het geld. dat de gemeente jaarlijks heeft, te betalen aan den Polder voor de gras kanten aan de polderwegen, kwijt te schelden. De zaak is deze: De gemeente verpacht elk jaar de graskanten aan de polderwegen. Volgens een tusschen den Polder van Walcheren en de gemeente vroeger gesloten contract, betaalt de ge meente daarvoor aan den Polder een vast bedrag, wat de gemeente op haar beurt van de pachters ongeveer inde. In den laatsten tijd zijn evenwel geen genoegzaam aantal liefhebbers om deze graskanten te pachten. Daar de gemeente nu toch v olgens het indertijd gesloten contract de vastgestelde som moest be talen, lijdt de gemeente schade. Nu heeft de Raad reeds vroeger den Polder aan gevraagd, de gemeente dat bedrag kwijt te schelden. Maar bij ingekomen schrijven gaat de Polder op dat verzoek niet in. Op voorstel van den voorzitter werd nu besloten, dienaangaande de beslissing van tied. Staten in te roepen. Voorgelezen werd een schrijven van het Comité 'der Vereen, van Burgemees ters en Secretarissen in de kantons Hoorn (waaronder Medemblik, Purmerend, Alk maar en Schagen), waarbij verzocht werd adbaesie te betuigen aan het door haar gericht adres aan den Minister .van O., K. en W., en de Tweede Kamer, inzake de verbetering van het onderwijs ten plattenlande door de betere classificatie uer gemeenten volgens het Bezoldigings besluit. Met algem. stemmen werd besloten ad- haesie te betuigen aan het adres. Daarop werd een schrijven voorgelezen van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de afd. Westkapelle van dien bond, waarin aan de gemeente verzocht wordt, zich te doen aansluiten bij de regeling, neergelegd in het Werkloosheidsbesluit 1917. De voorzitter zeide, dat de klanken uit dit adres niet onbekend zijn. In Mei van dit jaar is een zelfde adres door den Raad behandeld. De meaning van den spreker daaromtrent mag hij bij 'de leden bekend veronderstellen uit de be handeling van het vorige adres. Spr. vond het jïiet goed, telkens op een genomen besluit terug te komen. Hij was van meening, dat de voor- en tegen stemmers van toen niet van gedachten zullen veranderd zijn. De heer Huibregtse merkte evenwel op, dat bij de vorige behandeling nog niet zooveel leden georganiseerd waren als thans bet, geval is. Toen ging het tegen den zomer, terwijl het nu tegen den win ter gaat. Het was spr. bekend, dat ver schillende georganiseerde leden thans zon der werk zijn, zoodat deze nu slechts 50 pCt. genieten van de uitkeering bij werkloosheid, in plaats dat zij 100 pCt zouden trekken, indien de gemeente aan gesloten was. Volgéns spreker zou 'het nu een reden zijn om wél aan te sluiten, ook al om t,e voorkomen, dat werkloozen bij het Armbestuur aankloppen. Ook de heer K. Cijsouw toonde aan, dat het z.i. noodig was, dat "Re gemeente zich aan sloot. De heer Hendr. Cijsouw motiveerde zijn stem tegen op principiëele bezwaren. De heer K. Cijsouw vond dit evenwel treurig en verdrietig, jwat den heer Hen drik Cijsouw aanleiding gaf op te merken, dat.naar zijn overtuiging elke verzeke ring in. strijd is met de Voorzienigheid Gods. Daarna werd tot - stemming over gegaan. Vóór inwilliging van het verzoek stemden de heeren W. Huibregtse, B. Louwerse en K. Cijsouw; tegen de heeren Hendr. Cijsouw, Huibr. Cijsouw en H. de Kam, zoodat de stemmen staakten. In de volgende vergadering zal een beslis sing genomen worden. Op .voorstel van den voorzitter werd besloten aan den heer S. Dieleman eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de openbare school, met ingang van 1 Januari a.s., wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Middelburg. In de daar door ontstane vacature werd nu voorzien door de benoeming v^n den heer J. A.. Casteleijn, te Vlissingen, no. 1 op de voor dracht met 5 stemmen. Op den heer J. A. Rijnberg te Middelburg, no. 2 van de voordrachtwas één stem uitgebracht. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd met 4 stemmen de heer Jacs Minderhoud Pz., aftr. lid}; op den beer P. Minderhoud D 8, no. 2 van de aanbeveling waren 2 st. uitgebracht. Daarna kwam in behandeling een ver zoek van Johs Houmes om ook op beurt timmermanswerk te mogen verrichten voor de gemeente. Na breedvoerige bespreking werd beslo ten. om Houmes de beurt voor timmer manswerk' te gunnen in 1933, onder voor waarde, dat zijn werk ook zal moeten vol doen aan de eischen gesteld door de ge meente. Wanneer evenwel mocht blijken, dat zijn werk niet aan de gestelde eischen voldoet, dan zal hij van do lijst geschrapt worden. De voorzitter deelde daarop mede, dat door B. en W. eervol ontslag is verleend aan mej. M. Minderhoud, kweekelinge met akte aan de openbare school, wegens haar benoeming tot onderwijzeres aan de open bare school te Stavenisse. Daar d gel den daarvoor reeds gevoteerd zijn op de begrooting 1930, kunnen B. en W. thans ook weder voor dat jaar een kweekeling met akte benoemen. Na 1930 zal de Raad weder de benoodigde gelden daarvoor be schikbaar moeten stellen. In het belang van het onderwijs achtte de voorzitter het gewenscht, vooral met de indeeling der klassen, tot een benoeming over te gaan. In behandeling kwam daarop de reke ning 1929 van de gemeente-vronen. Voor af bracht de heer H. de Kam een klacht over van een der aangelanden van het vroon, over den last, dien hij ondervindt op zijn bouwland, tengevolge van den hoogen 'waterstand op het vroon. Een uitvoerige discussie ontspon zich over de voor- en nadeelen van het water op het vToon. Een definitieve beslissing werd even wel niet genomen, hoe in deze jaak te bandelen. Daarop werd de vroonrekening vast gesteld met een totaal aan inkomsten van f 3590.56. Bepaald werd, dat binnen een maand na de goedkeuring van de vroonrekening betaald moet worden, voor één rund (volle wei tijd) f 26.13y2; voor len weitijd alleen f 15.68 en voor den 2en weitijd alleen f 10.45i/2. Voor één paard (volle weitijd) f 31.131/2 Voor len weitijd alleen f 18.68 en voor 2en weitijd alleen f 12.45i/2. Door de kippen en eendenhouders, wier erven grenzen aan de gemeentevronen is betaald voor de schade toegebracht aan de vronen door kippen en eenden, totaal f 17.60. De voorzitter deelde nog mede, dat de VToongelden hooger zijn dan de vorige jaren, omreden, dat lo. minder stuks vee zijn geweid, 2o. de Polderlasten over "1929 belangrijk hooger waren en 3o. door aan koop kunstmeststoffen. Voorgelezen werd een schrijven, waarin mededeel ing gedaan werd van de herbe noeming ,yan Mr W. J. Woldringh v. d. Hoop tot Burgemeester der gemeente. Deze werd daarop gelukgewenscht door de leden en den secretaris met zijn her benoeming, waarvoor de burgemeester zijn dank betuigde. Bij de rondvraag vroeg de heer Hui bregtse inlichtingen over de rioleering aan het Noordkerkepad, welke door den voorzitter gegeven werden. De heer B. Louwerse deelde mede, dat P. de Wolf bij hem «geklaagd heeft over den n toestand van den Baaij-weg; de schoolkinderen kunnen nauwelijks daar langs. De voorzitter merkte op, dat de Baaijweg niet op den ligger voorkomt. De heer Louwerse was ook nog van meening dat het den moreelen plicht van de aan gelanden aan dien weg is, om dezen in goeden staat te houden, waarop de voor zitter de vergadering sloot. Na. afloop der vergadering werd nog door het college van B. en W. benoemd tot kweekeling aan de openbare school mej. F. Caljouw te ^Middelburg, zulks met ingang van 1 Januari a.s. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de Landbouwvereeniging „Helpt Elkan der". Aanwezig 16 leden. De aftredende bestuursleden de heeren L. de Visser en P. de Visser Pz. werden herkozen. Tot Commissieleden om de boeken van den penningmeester te controleeren wer den gekozen de heeren A. Bosselaar en H. Peper. Besloten werd aan den ploegwed- strijd een premie van f 5 te verleenen. Door het bestuur was getracht 'n melk- cursus te houden, doch deze kon wegens te weinig deelname niet doorgaan. Dhr W. Kodde vroeg inlichtingen aan gaande de onderlinge veeverzekering, in zake het merken van het vee, en of een kalf wanneer het in Rotterdam geslacht wordt, dan toch ook verzekerd is. Hierop werd door den voorzitter beves tigend geantwoord. Spr. wees de leden verder op het groote voordeel, dat aan de onderlinge veeverzekering verbonden is. Voor het oprichten van een eventueele pootaardappelbewaarplaats bleek geen voldoende deelname te zijn. Serooskerke (W.) De werkzaamheden in verband met de electrificatie dezer ge meente zijn zoover gevorderd, dat een gedeelte van de kom alhier, Donderdag namiddag van stroom kon worden voor zien. Bij het transformatorenhuis ver- eenigden zich het dagelijksch bestuur, de heer Hartman, lid van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M., de directeur der P. Z. E. M., de heer Slooves, de heer Ir. de Regt en twee opzichters. Op verzoek van den heer Slooves, scha kelde de burgemeester den stroom in. Thans is, aldus de burgemeester, het lang verbeide oogenblik gekomen, dat ook deze gemeente electrisch licht heeft; spr. bracht hulde aan de colleges, die het initiatief namen om Walcheren van stroom te voorzien en bracht dank aan de directie, den ingenieur en al het overige personeel, zonder onderscheid, voor de vlugge uitvoering der werkzaam heden, die noodig zijn voor het leveren van electrischen stroom. Spr. is de direc- *tie en het personeel dankbaar dat zij het mogelijk hebben gemaakt, dat reeds thans deze gemeente van stroom is voor zien. De heer Hartman sprak den wensch uit, dat de electrificatie zal bijdragen tot verbetering van den materieel en wel stand der gemeente Serooskerke (W.) De burgemeester noodigde daarop de genoemde heeren uit op het gemeente huis, waar deze zich nog eenige oog en- blikken met elkander onderhielden. (M. C.) Hoek. In de Raadsvergadering waren afwezig de raadsleden D. J. Jansen en J. A. Meesters. De pensioensgrondslag van de heeren F. de Groote, klerk ter Secretarie en J. van Herman, gemeenteveldwachter, wordt z.h.s. vastgesteld op resp. 11200 en f 1825. In bespreking komt het onderwerp: Wa tervoorziening ten behoeve der brand spuit. De voorz. deelt mee, dat gebleken is, dat ten behoeve der brandblussching in de Hoeksche weide het noodig is geble ken aldaar een brandput te hebben. In dit verband hebben B. en W. onderhan deld met de Directie der „Z.V.T.M." over den aankoop van een perceel grond ter grootte van 115 vierk. M., welk perceel is gelegen nabij de tramlijn in de Hoek sche Weide. De voorzitter vraagt of de heeren in beginsel zich hiermede kunnen vereenigen. De bedoeling is om daar even tueel een brandput te leggen. De heer D. J. de Feijter geeft de voor keur aan buizen, omdat dit zuiverder is. De voorzitter deelt verder mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het per ceeltje grond, het welk in eigendom toe behoort aan den heer van 'tHoff en het welk is gelegen aan het einde van het tweede straatje der Hoeksche Weide, door de Gemeente zou moeten worden aangekocht. Voor het geval de heer Van 't Hoff op dezen grond eventueel een woning zou plaatsen, zou het verkeer door dat straatje per voertuig vrijwel onmogelijk zijn. Verder geeft het bewus te perceel grond doorgang van het eene straatje naar het andere. Bovendien zou in geval van brand het gemakkelijk zijn zich daar vrij te kunnen bewegen. En waar de gemeente nergens beschikt over een opslagplaatsje zou dat daarvoor zeer goed kunnen worden gebruikt. De heer Meertens meent dat dhr Van 'tHoff voor een uitweg moet zorgen. Nu zal het de Gemeente geld kosten. De voorzitter antwoordt, dat dan des tijds door het College van B. en W. daar voor maatregelen zouden moeten zijn vastgesteld. Z.h.st. wordt besloten over te gaan tot aankoop van beide perceelen grond en B. en W. gemachtigd voor het verder in orde maken van den brand put te beschikken over een bedrag van f150. Wegens periodieke aftreding van den heer Joz. Haak als lid van het Alg. Armbestuur wordt deze met algem. stem men herkozen. Verder werd z.h.st. be sloten tot aankoop van een automatisch begraaftoestel. De voorz. sluit hierop de vergadering. ZaamslaQ. Vrijdag vergaderd© de ver een. „In 't belang der Landbouwers". Aan wezig 52 leden. Opening door den vice- veorz. dhr Jan Verpootte. De rekening en verantwoording van den penningm. werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 90.163.591/2 en de uitgaven f 89.924.Hi/2, zoodat een batig saldo viel te boeken van f239.48. Nu volgde verkiezing bestuursleden, noodig geworden deer de periodieke af treding van de heeren Jac. de Regt en G P. de Regt, benevens een vacature we gens overlijden van dhr Jan de Kraker Herkozen dhr Jac. de Regt met 47 en dhr Ci. P. de Regt miet 45 st. Na le en 2e stemming en voortvloeiende,herstemming werd met 33 st. gekozen dhr C. de Kra ker Jz. Deze nam onder 'dank zijn be noeming aan. Hierna volgde jaarverslag van den sec retaris. Besloten werd met de aankoop van producten voort te gaan, zooals in 'tver- Icopen seizoen. Nu volgde een lezing van 'J. Philipse uit Middelburg over het onderwerp: Zijn wij op den goeden weg met onzen aankoop Spr. toonde bijzonder thuis te zijn op gebied der coöperatie. Met aandrang bond hij den landbouwers op het hart, dat in samenwerking de kracht schuilt. In 't bijzonder bepaalde hij zijin hoorders bij de voorkomende misstanden, en on regelmatigheden bij den kunstmesthandel, maar vooral ook bij de soms te hooge prijzen. Voeling houden met h.v. Centraal Bu reau, samenwerken om groote massa's of partijen aan te koopen, ziedaar een fao- tor waar rekening mee moet gehouden worden. Verschillende vragen werden gedaan en beantwoord. Dhr Philipse ontving den dank der vergadering voor zijh rede. Sas van Gent Zaterdag 14 dezer be staat de N.V. Nieuwe Nederlandscte maatschappij tot vervaardiging van spie gels ©n chemische producten alhier 25 jaar. Aan de spiegelglasfabriek en de fosfaatfabriek werken negenhonderd per sonen. 's Ochtends wordt bezoek verwacht van directeuren van zusterondernemingen en 's middags van 4 tot 5 uur is er recep tie. Ook voor het personeel zal het een bijzondere dag worden. St. Jansteen. De gemeenteraad heeft be sloten ontbinding van de Zeeuwsch- Vlaaimsehe Waterleidingmij. te vragen. Verder werd besloten aan de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. te verzoeken, het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over te nemen voor f 20.000 en f 10.000 good will. Sluiskil. Alweer heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan. Vrijdagmiddag droegen vijf werklieden, waaronder ook Joh. Buijze, wonende te Axel, een zware heipaal op den schouder. Bij hqt laten vallen van den balk is ook B. gevallen en kreeg den balk op zijn hoofd, zoo dat inwendige verbloeding plaats h^den de man bewusteloos werd opgenomen. Onmiddellijk werd een geneeskundige ge roepen, die hersenschudding constateerde. De man is naar Middelburg overge bracht. Zijn toestand Jaat zich zeer ern stig aanzien. Bruinisse. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. Afwezig, de heer De Waal. De voorzitter leest een adres van de vereen, van Burgemeesters en secretarissen in het kanton Hoorn voor, gericht aan de Tweede Kamer om opheffing van het verschil der salarissen van ambtenaren in de steden en het platteland (de z.g. clas sificatie). Wordt besloten adhaesie te be tuigen. Inzake de nieuwe salarisrageling voor de gemeenteveldwachters wordt met alg. st. besloten de toelage voor woninghuur van den veldwachter van 't Leven te veor- hoogen met f50 en daardoor te brengen op f 150. Overigens zijn de jaarwedden in overeenstemming met de eischen door den heer Commissaris der Koningin ge steld. Tot lid der Comm. van Toezicht op het L.O. wordt met alg: st. herbenoemd de heer W. V. Elenibaas. Daarna brengt de voorz. in behandeling ben voorstel van B. en W. om de zaten in de haven voor den-'tijd van 7 jaren bij inschrijving te verhuren, waarbij als minimum-inschrijving wordt geeischt f 15 voor de zaten tot 33, van 33 tot 48 een bedrag van f10 en voor de zaten aan bet bavenplateau f 10. Over dit voorstel ontspint zich een langdurige discussie. Dhr de Koning Btelt voor de zaten publiek te veilen en als minimum-prijs te stellen f10 en f5. De heer van Vessem, weth., verklaart niet meer te willen medewerken aan een publieke veiling. Het resultaat eenige we ken geleden ondervonden, toen de geheele zaal bij het begin der veiling demonstra tief leeg liep, wil hij niet meer zien herhalen. In het voorstel van B. en W. ziet spr. niets onbillijks en hem is verze- keiid dat velen gaarne 'hun zaten voor f 15 zullen willen inhuren. Dhr Van den Berg wijst op de moeilijkheid dat de nieuwe groote schepen geen ruimte meer genoeg hebben op de bestaande zaten en wil eerst deze moeilijkheid zien opge lost. De voorz. is het met den laatsten spreker eens en stelt daarom voor de zoogenaamde „groote" vaartuigen bij el kaar te plaatsen en daar een terrein in de haven voor te reserveeren. Men besluit tenslotte met de stem van dhr de Koning tegen, de voorstellen van B. en W. aan te nemen en aan het haven- plateau de nieuwe grootere schepen een ligplaats te geven voor f 25. Bij de omvraag stelt het lid de Koning aan den voorzitter de vraag of de bei de veldwachters op zijln last handteeke- ningen hebben verzameld voor aansluiting aan de waterleiding. De voorz. antwoordt da.t aan hem door de directie der wa terleiding is gevraagd of de veldwach ters dit werk mochten verrichten, waar op door hem gunstig is beschikt. Overi gens heeft hij zich absoluut niet met cleze zaak bemoeid en den veldwachters daarbij uitdrukkelijk gezegd, dat zij niet namens he.m, doch voor de directie het. verzoek tot de burgerij mochten richten. Daarnasluiting. Bruinisse. Zaterdagvoormiddag reed het 8-jarig zoontje van dhr G. de Waal Johsz. mede op de treeplank van een vrachtauto zwaar beladen met vetten grond. Hij beging de onvoorzichtigheid er onder het rij den af te springen, met het gevolg, dat hjj onder de auto geraakte. Hij werd aan rechterdijbeen en buik verwond, zoo- dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen, welke werd verleend door dr A. J. de Koek. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Griezelige vondst. De heer G. te Zwolle vond Zaterdagmorgen bij den Katerdijk in het Zwartewater het linker been van een volwassen persoon. Ver moedelijk is het een been van het lijk, dat voor 14 dagen bij Zwartsluis is aan gespoeld, daar dit lijk het linkerbeen miste. Het been is begraven op de Alge- meene Begraafplaats. Eenmoeilijktochtje. Naar van de zijde van de Kon. Luchtvaartmij wordt meegedeeld heeft het toestel, dat Zater dagmorgen uit Parijs is vertrokken, in precies negentig minuten de reis naar Rotterdam gedaan. Ondanks den zwaren storm er kwamen windstooten voor van 80 tot 90 KM. gelukte het den bestuurder, den heer Kress, het toestel behouden op den grond te krijgen. Op de andere lijnen is niet gevlogen. De loopjongen maakte „paste i". Donderdagavond is een drie wieler, waarin geladen was een groote hoeveelheid banketletters op de Klever laan te Haarlem, aangereden. De banket letters vielen op straat en waren niet meer voor consumptie geschikt. Om de klanten niet teleur te stellen moest in allerijl opnieuw gebakken worden. De consumenten kregen echter hun bestel ling eenigen tijd te laat. Nachtelijk auto-ongel uk. Twee zwaar gewonden. De heer Van Basten Batenburg uit Enschede reed Vrijdagnacht met mr Julius uit Zutphen per auto van Arnhem naar Zutphen. Tus schen Dieren en Brummen geraakte de auto plotseling van den weg, reed tegen eenige boomen aan en kwam tot staan te gen een zwaren iep. Mr Juliush werd uit den wagen geslingerd en kwam in een droge sloot terecht, waar hij met een schedelfractuur en andere zware ver wondingen liggen bleef. De heer Van Bas ten Batenburg zat achter het stuur be klemd en kon zich niet bevrijden. Na lang wachten kwam eindelijk hulp uit Dieren. De bestuurder, die met moeite bevrijd werd, is naar het gasthuis in Arnhem vervoerd. Mr Julius werd in hoogst zorgwekkenden toestand in het zelfde gasthuis opgenomen. De auto ia ge heel vernield. Voor haar woning gedood. Zaterdagavond is in de Verlengde Schrans bij Leeuwarden mevr. Nijdam, bij het oversteken van den weg door een passeerende auto overreden. Zij over leed bijna onmiddellijk. Een treindiefstal. Een post zak met aangeteekende stukken, bevat tende 15 pakjes, welke vierduizend pond sterling in bankbiljetten bevatten, is Woensdag uit den trein tusschen Swin don en Londen gestolen. De vermissing werd te Paddington geconstateerd. De code-samensteller. Men herinnert zich wellicht, dat de politie- te Amsterdam de vorige week een 36- jarigen man heeft aangehouden, die drie heeren had opgelicht voor f20.000, na dat hij hun had voorgespiegeld dat zij veel geld zouden kunnen verdienen met een code, die hij had uitgevonden. Die code zou voor den handel belangrijk zijn en er zouden reeds bestellingen zijn in gekomen. Hij had echter geen geld om den drukker te betalen. Thans is geble ken, dat nog een vierde man door hem is opgelicht voor f 8600, onder dezelfde motieven. Noodlottig schot. Toen een koe van den slager S. Winkler te Wolve- ga op de gebruikelijke wijze met een schietmasker zou worden gedood, draai de het dier, juist toen het schot afging, den kop om, met het gevolg, dat de knecht W. Wieda, die juist achter het beest stond, werd getroffen. Hij zakte in een. Direct werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Heerenveen overge bracht, De kogel is diep in het lichaam doorgedrongen. Een bedrieger. Uit Ambt Har- denberg wordt gemeld: Dezer dagen vervoegde zich een als ja ger gekleede man die met een auto was gekomen, bij den heer L., te Bergentheim, jachtopziener voor de heeren Van Heek te Enschedé. De man stelde zich voor als een familielid van deze heeren en verzocht den jachtopziener, met hem mee ter jacht te gaan. Aan dit verzoek werd natuurlijk gevolg gegeven. De heer was een uitstekend schutter: 12 hazen en eenig ander wild deed hij sneven. De jachtopziener mede opgetogen over het behaalde succes, ontving dank voor zijn geleide. De jager vertrok per auto met den buit. Maar toen een paar dagen la ter de heeren Van Heek zelf kwamen en de jachtopziener van het jacht- succes van het „familielid" der hee ren gewaagde, bleek dat de knappe schut ter absoluut geen familie was! Het jacht veld der heeren was echter een dozijn hazen minder rijk geworden! Schip op het Rergumermeer gezonken. Twee kin. de ren verdron ken. Schipper Zwerver, op weg met eem lading steenen van Groningen naar Beelsberzwaag liet zich door een motorboot over hst Biergumer- meer sleepen. Tengevolge van het zêer woelige water zonk het gdhip op jlsn Westkant van het meer. De schipper met vrouw en twee kinderen konden zich in een. £oeibootje red den. Hen derdd kind, san meisje, sloeg over boord doch kon gelukkig door de ops varenden van de motorboot worden gered. In het roefje van het gezonken sohip be vonden zich helaas nog twee broertjes, de anderhalf] arige Jacob en het pas een half jaar fjude Jantje. Niemand zag kans die kin deren uit het roefje te bevrijden. Zij! zijn met het schip naar de diepte gezonken. Obligatieleening der Vereeniging voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs op Geref. Grondslag te Rotterdam-Zuid. Zooals reeds is geannonceerd geeft deze vereeniging uit een obligatieleening, groot f 100.000, rentende 5y2 pCt, in stukken van f 1000.—; f 500.— en f 100.—, tegen den koers van 100 pCt. Zij ziet zich, door de sterke uitbrei ding van dit gedeelte van Rotterdam, ge noodzaakt, weder tot verdere uitbreiding van het aantal harer scholen over te gaan. Zij bezit thans acht scholen. De negende is op 13 Nov. j.l. aanbesteed. Voor den bouw van de tiende school is de medewer king van den Gemeenteraad reeds ver leend. De waarborgsommen van de negende en tiende school zullen uit de opbrengst dezer leening worden voldaan. Deze be dragen ruim f50.000. De exploitatie van de scholen vordert echter ook een belangrijk bedrijfskapitaal. Immers de Rijksvergoedingen voor de nieuw geopende scholen worden eerst eenige maanden later ontvangen. De sa larissen der boventallige onderwijzers, die door den Gemeenteraad worden ver goed, moeten geruimen tijd, soms enkele jaren worden voorgeschoten. Daarvoor is een belangrijk bedrag benoodigd. Het zal echter duidelijk zijn, dat deze geheele leening, zoowel als de rente, door de zekerheden der waarborgsommen en der te ontvangen wettelijke uitkeeringen en rentevergoedingen gedekt is. De looptijd van de leening behoeft niet langer te zijn dan 25 jaar. De finantiëele toestand van de Vereeni ging is kerngezond. In totaal overtreffen de bezittingen de schulden met een bedrag f80.000. Tot heden kon jaarlijks uit het exploi tatie-overschot nog een bedrag van cir ca f 4000.— op de bezittingen worden afgeschreven. Door den korten duur is zij tevens een aantrekkelijke en door den rentevoet een voordeelige belegging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6