DE ZEEUW TWEEDE BLAD. ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. FEUILLETON VAN MAANDAG 9 DEC. 1929. No. 60. DE ONDERWIJSBEGROOTING. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: Ten aanzien van het voorbereidend hon ger en algemeen vormend middelbaar on derwijs is de minister voornemens op den tot dusver verrichten arbeid voort te bouwen. Hij acht het met het oog op het onder ling verband met de andere typen van voortgezet onderwijs beter de handels scholen en -cursussen niet uit dit wets ontwerp te lichten en zal dus niet ko men met een voorstel tot afzonderlijke wettelijke regeling van hét handelsonder wijs Wat het bewaarschool onder wijs aangaat, erkent de minister, dat af ronding der wettelijke regeling van het onderwijsstelsel eerst dan verkregen zal zijn wanneer ook dit onderdeel in wette lijke regelen omlijnd is. Toch behoort de samenstelling van een wetsontwerp1 te dezer zake niet tot, de wetgevende maat regelen, waaraan hg in de eerste plaats zijn aandacht denkt te schenken. De in derdaad hooge uitgaven voor het onder wijs maken behoedzaamheid in het uit breiden der rijksbemoeiing noodzakelijk. Ook de minister is er van overtuigd, dat ïn tij'ds het noodige zal moeten wor den verricht om het mogelijk te maken, dat van 1 Jan. 1926 af het in art. 2 der Lager Onderwijswet 1920 onder j vermelde .onderwijs in lichamelijke oefe ning in alle openbare en gesubsidieerde bgzonder lagere scholen zal worden ge geven, zooals art. 15 der wet voorschrijft Met de financieele beschouwingen, waaraan in het V. V. een paragraaf ge wijd is, kan de minister zich goeddeels volkomen vereenigen. Ook hij is van mee ning, dat de onderwijsuitgaven zich op hoog peil bewegen. Hij wenscht er echter in 'de eerste plaats de aandacht op te vestigen, dat het hooge eindcijfer, waan over men zich thans ongerust maakt, en de eventueele stijging daarvan in de toekomst, voor verreweg het grootste ge deelte rechtstreeks voortvloeien uit de van kracht zijnde onderwijswetten, waar aan dus de Staten-Generaal hun zegel gehecht hebben. De gevolgtrekking, waartoe de finan1- cieele gesteldheid hem leidt, is deze. dat het voortschrijden niet dan geleidelijk kan geschieden en. dat met het aanbren gen van verbeteringen, waarvan ook hij1 de wenschelijlkheid erkent, met bedacht zaamheid te Werk gegaan zal dienen te worden. Beperking van haar vrijheid is voor de bijzondere scholen onvermijdelijk, wan neer zjj! in het wettelijk subsidieverband wenschen te treden. Evenwel staat ook de minister op het standpunt, dat deze vrijheidsbeperking nooit verder mag gaan dan hetgeen noodig is, om de deugde detijikheid van het onderwijs dezer bijlzon- de-re scholen te waarborgen. Zonder voorbehoud schaart de minister zich aan 'de zijde van de leden, die de noodzakelijkheid bepleiten er yan regee nnigswege op toe te zien, dat niet bij het voortgezet onderwijs onafhankelijk van en naast elkander in 'eenzelfde ge me-ente of streek allerblei onderwijsinrich tingen van uiteenloop-end type verrijzen, die nochtans voor een belangrijk deel het zelfde terrein bestrijken. Wat de u.l.o.-scholen aangas t, is de minister zeker voornemens om bjj de ko mende herziening van de lager onderwijs wet 1920 ernstig na te gaan of de moge lijkheid van het oprichten van een nieu we school bij de tegenwoordige regeling wellicht te gemakkelijk is en verhooging 'van het als minimum te verlangen getal leerlingen voor de toekomst mitsdien niet voorgesteld dient te worden. Onderwijsraad. Ook de minister kan de bepaalde nood- door J. v. d. BOSCH. 29) o— De jongens zagen onmiddellijk, dat va der nu ook opgewekt keek. „Tot morgen dus, Waanders", zei de boer. „Afgesproken, baas." „Dag, jongens." „Boer Geensen." De boer sprong op zijn fiets en was gauw uit het gezicht. Maar daarop let ten de jongens niet meer. Ze waren al binnen. „Ik kan morgenochtend aan het werk, Joost. Bij boer Geensen." „Gelukkig maar, vader. En ik?" „Voor jou heeft hij geen plaats. Maar Vandaag zal hij er over spreken met baas Gaartsman, die jou misschien wel ge bruiken kan." „O, daar wil ik ook wel heen", zei Joost. „Jammer, dat we niet meer bij denzelf den boer zijn, vader." „Ja jongen, dat vind ik ook jammer. Maar we mogen wel dankbaar zijn, dat hat zoo loopt Dominee heeft er wel gauw zakelijkheid om den Onderwijsraad an te vullen door daarin voor iederen ta'; van onderwijs althans ééne vrouw zittin ta geven niet inzien. Wel stelt hij zie- voor bij eventueele vacature nauwgeze' te overwegen, of de vacant gekome plaats wellicht het beet door een vrow bezet kan worden. Hooger onderwij! Voorstellen van wet tot herziening de- theologische faculteit en van de subsdd aering van het bijzonder hooger ohd- wijs zijn -echter voorshands van hein x te verwachten. Voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs. Het vraagstuk van de toelating van d leerlingen -der lagere scholen tot de scho len voor voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs is hij den minister ir studie. Naar de meening van den minister zijn aan een stelsel, waarbij jongelieden die overdag arbeid moeten verrichten er 's avonds gymnasiaal en middelbaar on ■derwijs genieten, bezwaren verbonden. Ir de eers'te plaats zullen, naar te vreezer valt, -zulke jongelieden in vele gevallei des avonds te vermoeid zijn om het onder wijs met -de noodige frisehheid te volgeD, en in de tweede plaats kleeft aan dit sy steem het nadeel, dat -de belanghebbende) weinig tijd voor studie beschikbaar heb ben. Anderzijds is bet echter een onmis baar voordeel, dat de jonge menschel al vroeg leteren op eigen beenen te staan Alles bijeengenomen, meent de minister tegenover cursussen als de hierbedoeld voorshands een afwachtende houding aan te moeten nemen. De vraag, of de inrichting van he staatsexamen tot de universiteiten aar redelijke eischen voldoet, meent de minis te bevestigend te mogen beantwoorden, zonder -daarmede te kennen te geven, da', zooals bij elk examen nimmer eer fout -gemaakt zou kunnen worden. De salarisregeling der leeraren. De salarisregeling der leeraren is, ge lijk men weet, laatstelijk vastgesteld in overeenstemming met bet advies der Gen trale Commissie voor Georganiseerd Over - leg. Mits de kosten daardoor niet toenemei en de bezwaren kunnen worden onder vangen, beeft de minister geen bezwaar tegen een ander systeem van salariee- ring. Hij beeft de besturen der organisa ties, met wie hij deze aangelegenheid.be sprak, uitgenoodigd, daarover bun ge dachten te laten gaan. Nijverheidsonderwijs. De minister is er van -doordrongen dat door het bevorderen van -goed nijverheids onderwijs een eminent volksbelang wordt gediend. Volk-omen -terecht ziet men hierin tevens een waardevol middel in den strijd tegen de werkloosheid, al doen zjch bij dit laat-ste vraagstuk ook economische en andere factoren gelden. Intrekking van het stop-zettingsar-tikel ontmoet bezwaar, zooals de minister reeds onder -de algemeene beschouwingen uit eenzette. Door hanteering van het tweede lid van dat artikel is geleidelijke verbe tering echter mogelijk. Bovendien heeft de commissie van deskundigen inzake het nijverheidsonderwijs, ingesteld -door de Bezuinigingscommissie, haar eindrapport nog niet uitgebracht. Dat dit stopartikel niet meer in zijn volle kracht gehandhaafd wordt, kan reeds blijken uit de nieuwe subsidiën ook voor uitbreidingsplannen, welke op -de begrootingen der laatste ja ren werden uitgebracht. Bedenkt men, dat omstreeks 800 bloeiende nijverheids- onderwijsinrichtingen subsidie genieten welk aantal ieder jaar toeneemt, -dat het aantal leerlingen -der meeste scholen -ge stadig stijgt, dat bij deze begrooting we derom verschillende nieuwe subsidiën worden aangevraagd, dat voorts het.', eind cijfer der afdeeling Nijverheidsonderwijs voor 1930 ruim een half millioen hooger is geraamd dan voor 1929, dan is de op merking, dat de regeering „niets of bijn-a niets" voor dit onderwijs zou doen, toch inderdaad niet van overdrijving vrij te pleiten. Een doeltreffende algemeene regeling van de -opleiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs is inderdaad een der werk van gemaakt. En ik geloof zeker, dat baas Geensen mij niet noodig heeft, maar mij alleen helpen wil." „En dat zal boer Gaartsman met Joost ook wel doen", meende moeder, 'tls wel niet prettig dat het zóó moet gaan, maar enfin, jullie hebhen dan* toch werk." Vrouw Waanders keek lang niet zoo opgewekt als haar man, naar Joost al had gezien, toen hij binnenkwam. Zij was wel blij, dat er weer werk kwam, maar dat het zóó moest gaan, neen, dat beviel haar niet. 't Was -toch eigenlijk zoo-, .dat baas Geensen medelijden had en daarom Waanders in dienst nam. Dat was toch je ware niet. Enen het bleef toch maar zoo, dat de menschen hen voor "dieven zouden aanzien, al wa ren er dan, die het niet geloofden. Maar vader was opgewekt. ,,'kHoop, dat het voor jou ook in orde komt, Joost", zei hij nog. „Dan zijn wij1,' door 'g He-eren gunst, van a e z zorg df. En dat andere komt ook wel in orde. Vroeg of Iaat komt wel aan 't licht, wie de portefeuille gestolen heeft, en dan weet ieder, wat God nu alleen met ze kerheid weet, dat wij volkomen onschuldig zijn". „Het kon nog wel zoplang duren', eer het uitkomt", meende moeder. „Afwachten, moeder. De recherche uit Rotterdam komt vandaag nog en zal mor- g«d «en onderzoek .instellen. Dat zijn vraagstukken, die nog om oplossing vraV gen. Afgezien van wettelijk bezwaar schijnt het den minister voorshands niet wen- schelijk het instellen van schoolexamens krachtens de N. O.-wet te bevorderen. Lager onderwijs. De door een lid geuite meening, dat de toepassing der Lager Onderwij-s-wet 1921 eenzijdig in het voordeel der R. K. kerk is, eisdht sterker bewijs, dan het enkel beroep op het -door hem bedoeld man dement van -den bisschop van Roermond. De minister hoopt, dat de -Staatscommis sie Rutgers moge slagen bij het zoeken naar middelen om met volkomen eerbie diging van het beginsel der financieele gelijkstelling van het openbaar en het hij zonder onderwijs tegenover de openbare kassen, aan dat bijginsel een minder ko-st- ■bare -toepassing te geven. Het ten vorigen jare aangekondigde overleg inzake loonarbeid van leerplich tige kinderen heeft tusschen den ambts voorganger van den minister en -den toen- maligen minister van arbeid, handel en nijverheid plaats gehad. In verband met bet optrden van het nieuwe Kabinet wordt het thans tusschen den minister en zijn ambtgenoot voortgezet. Met betrekking tot bet gevraagd over leg met den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, teneinde een rege ling te verkrijgen, waardoor bet mogelijk wordt, dat ten plattenlande leerlingen van bet volgen van het -zeven-de leerjaar aan een gewone lagere school worden vrijge steld, indien zij een lagere landbouw school bezoeken, wijst de minister er op, dat voor het tot stand brengen van zulk een regeling, wijziging van de Leerplicht wet noodig zou znij. Evenmin als zijn ambtsvoorganger is de minister voornemens uniformiteit in de eindexamens der kweekscholen te be vorderen in dien zin, -dat overal aan de can-didaten hetzelfde schriftelijk werk zal worden opgegeven. Het vraagstuk der bezoldiging van de onderwijzers staat niet op -zichzelf; het maakt deel uit van -de salarieering van burgelijke ambtenaren in het algemeen. De mini-ster verwijst dan ook naar het geen van regeeringswege bij het debat in de Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1930 is gezegd. Er- bestaat thans geen reden, om eenig onderdeel van het salarisvraagstuk aan de orde te stellen. Hoewel op het begrootingsartikel geen gelden zijn aangevraagd voor subsidie- ering van nieuwe scholen voor buitenge woon lager onderwijs, ligt 'het in -de be doeling van den minis-ter wel eenige nieu we in 1930 te openen scholen te helpen, zooals dit in de laatste jaren is geschied. Warmwater. Aanleg centrale ver warming en warmwater: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Benoemd a. tot gezworene van den Wilhelminapol-dsr (Zui-d-Beveland), A. de Groene te Kattendijke; b. tot gezworene van het waters-chap Rumoórt, P. B-oiudeling te Anna-Jacobapolder, gemeente St. Phi- li-psland; c. tot gezworene van het wa terschap Ou-d-Voss-em-eer, K. J. Hanse te Oud-Vossemee<r. Nlsse. In de Vrijdagavond' gehouden raadsvergadering waren alle leden, aan wezig. Beslo.-ten werd adhaesï.e te be tuigen aan het bekende adres van het comité voor nivelleering van den aftrek door classificatie der ge-meenten. De pen sioengrondslag v-oor -den v-eidwachter werd vastgesteld o-p f1650. D-e gem'eehte- begrootin'g 1929 werd gewijzigd door al en overschrijving tot een bedrag van f297.81. Do begrooting 1929 van het bum. Armbestuur tot een bedrng van f245.01. Het besluit tot vestiging van de telefoon voor doorverbinding in het gemeentehuis wordt ingetrokken en wordt thans be- besloten Iz. Jansen dit werk o-p- te dragen. Als lid van hot Burg. Armbestuur wordt herbenoemd dhr M. Nieuwenhuise. Als lid d-e-r commissie van toezicht op- het lager onderwijs werdt herbenoemd raej. M. W. Mol te 's H. Arendskerke (nr 2 der voordracht). knappe lui. Misschien is het morgen al bekend. Laat ons nu niet mopperen, nu e-r uitkomst gekomen is." Moeder zei niets meer over de zaak. Maar zij was niet tevreden. En Joost vond dat jammer. Het was twee dagen later, Kees zou uit school net naar den veearts gaan het dienstmeisje was wel niet meer zoo on vriendelijk, maar toch niet zooals an ders, terwijl mijnheer Van Henten pre cies dezelfde gebleven was het was twee dagen later, dat er onder dê jon gens uit de zesde klas een „heibeltje" was. 's Middags vóór schooltijd hadden er al een paar gemokt", maar nu om vier uur, barstte de bom. Karei van Dongen kreeg het aan den stok met Dirk van Vessem, die bijna al de jongens op zijn hand had. Drei gend stonden zij tegenover elkaar. „Wees, toch wijzer", zei Piet van Stra len, „om daarover ruzie te maken. Het is de moeite niet waard." „Allemaal gekheid", zei Kees. „Wat allemaal gekheid?! Waar bemoei jij je mee!" schreeuwde Karei van Don gen, die nog woedender werd, „Bemoei Jij je maar met je vader, die een porte feuille gestolen heeftl" Kapelle. Onder voorzitterschap van bur- - g-emeester Bierens kwam de raad dezer gemeente in vergadering voltallig bjjeein. De voorzitter deelde mede, dat Ged, Staten hebben goedgekeurd den .aankoop van grond van onderscheidene perceeltjes tot wegverbreeding. De P.Z.E.M. bericht te, niet in te zullen gaan op' de door den raad aangeboden grond voor het doen bouwen van twee transformatoren huisjes, met één zal kunnen worden vol staan. Onderhandelingen over aankoop grond zijn gaande met de familie ,0ele. B. en W., aldus de voorzitter, stellen voor, om geen adhaesie te 'betuigen aan het reeds bekende adres van het kanton Hoorn inzake classificatie van gemeenten. Dhr van der Graaff is voor adhaesie- betuiging. Spr. is er tegen om den stads onderwijzer te bevoorrechten boven den dorpsonderwijzer. Het is niet waar, dat het leven in de stad duurder is dan o-p het platte land. Dhr van der Have is voor adhaesie-betuiging. Stemming volg de. Allen stemden voor adhaesie-betuiging. behalve wethouder Zegers. Alsnu volgde beslissing op het verzoek van de Chr. School KapelleBieze-linge en Eversdijk om vergoeding ingevolge art. 72 L. O. wet 1920. De voorzitter deelde mede, dat volgens besluit van den raad advies was inge wonnen bij den Inspecteur van het On derwijs. Hij leest het ge-geven advies voor. De houding van het schoolbestuur wordt niet sympathiek genoemd. Geprezen werd de houding van het gemeente-bestuur, dat steeds royaal zorgt voor de openbare school en de belangen van de beide bijzondere scholen even-eens dient. Ver der staat hij op het ingenomen standpunt, van B. en W. omdat m-e-n .aldus op dezen weg voortgaande, tweemaal hetzelfde be drag ontvangt, hetwelk niet billijk te noe men is en ontoelaatbaar. Het prae-advies van' B. en W. is hand having van het reeds eerder genomen besluit en de houding niet te wijzigen. In verband met het reeds eerder aange voerde van dhr Fraanje, als zou de Op. school inzake art. 101 tot de laagste behcoren om vergoeding toe te kennen, zij medegedeeld, dat inlichtingen gevraagd zijn aan de nabije gemeenten. De voorz. leest de cijfers, welke aantoonen, dat Ka pelle niet tot de laagste behoort. Dhr Fraanje zegt, niet nieuwsgierig te zijn naar deze opgaven. Deze komen hem jaarlijks onder de oogen van geheel Ne derland. Bovendien heeft hij niet gezegd „tot de laagste", maar „bij de laagste", en dit is toch zoo. Dhr van der Graaff heeft de schoolwet er op nagelezen, en kwam alsto-en tot de ontdekking, dat B. en W. er naast waren, maar nu hij weer het advies hoort van den Inspecteur, gaat het hem schemeren voor de oog-en. Spr. adviseert: laat hoo- gere schoolautoriteiten het maar uitmaken. Dhr Fraanje zegt, dat de Inspecteur er geheel naast is. Gaarne zou spreker hier over wel eens met den Inspecteur spre ken. De Inspecteur komt, evenals B. en W. .met eigen meening. Hier hebben wij niet naar te vragen, maar wij vragen, wat zegt de wet en dan weet hij wel wat hoogere colleges 'daarover denken en .zul len denken. Ook op het dubbele van uit keert ng .wil spreker de aandacht vesti gen. Dit deed hij reeds in de vorige ver gadering en kwalificeerde dit als onwaar. Gevraagd wordt volgens art. 72. B. en W. weten wel. dat een kleine school, staande tegenover een groote niet met het bedrag volgens art. 101 kan rondkomen. Dit is ook volmondig door allen erkend. Is het dan wonder, wanneer de wet dit werkelijk, toelaat, dat alsdan dit aangegeven wet telijke middel wordt aangegrepen. Dhr Slabbekoorn bepleit het wettelijke van de aanvraag. Wanneer onwettelijk ge handeld werd, zou hij do eerste zijn om er tegen te stemmen. De voorzitter zegt: de meening van B. W. is, dat hot oneerljjk zou zijn tegen over de openbare school. De kapstokken begrepen in deze aanvraag, werden ook verwerkt in art. 101 door B. en W. even als de indertijd toegestane kast van f49 Spr. wil hier wel mededeelen hieraan niet meer te zullen meewerken en met al deze soortgelijke dingen rekening te houden. Weth. Zegers zegt zooveel mogelijk de openbare school te zullen helpen bevor- In eenen was het „heibeltje" verge ten. Niemand dacht er meer aan. Er was ook geen gelegenheid voor. Want Kees, die eerst vuurrood en daar na krijtwit werd, sprong op Karei van Dongen toe en schreeuwde, heesch van boosheid: „Mijn vader is geen dief, ver sta je?! Ik... ik zal je!" De jongens stoven uiteen. En een paar meisjes, die in de buurt stonden en die niet eens wisten wat er gaande was, slaakten gilletjes, toen zij z^gen ,dat twee jongens over den weg rolden. Het was zoo schielijk in zijn werk ge gaan, dat, eer ook maar iemand er op verdacht was, Kees bovenop Karei lag en er op sloeg, als de smid op zijn aam beeld. In zijn blinde woede wist hij niet, wat hij deed. Hij hoorde alleen maar in zijn ooren weerklinken de woorden: „Be moei jij je mlt je vader ,die een por tefeuille gestolen heeft." Wat! Hij zou hem dat eens even betaald zetten. Gerrit was eerst ontdaan. Maar dan herinnerde hij zich, wat zij meester Rin- gelberg beloofd hadden. „Kees", riep hij, „schei uit. Laat hem praten. Wij weten immers, dat het niet waar is!" Het was niet naar den zin van Piet- van Stralen. „Sla or maar op, hoor Kees", riep hij. „Als ja hem geen baas kunt, zal ik Je deren en te geven wat noodig is. Hier voor legde hij den eed af. Beide scholen moeten krijgen, wat zé rechtens toekomen. Ook de, school, welke hem lief is. Dhr van der Have was er voor om aan de debatten een einde te maken. Stemming volgde. 5 leden waren voor het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken en 2 tegen; de heeren Slab- bekoom en Fraanje. De o-nderhandsche verhuring van het hulppostkantoor te Kapelle werd goedge keurd naar den eisch, zoo-als Ged. Staten dit voorstelden. Met algemeene stemmen werd concessie verleend aan den heer H. K. Kramer al hier voor het distribueeren van Radio-uit zending. Toegestaan werd gemeentegrond te verhuren aan Ant. Gijzel te Biezelinge voor f 5. per jaar. Vastgesteld werd met alge-heele instemming de pensioensgrond slag van den burgemeester. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim, werd gekozen dhr J. Zaan en, hoofd der Óp. school. De voorzitter bespreekt het ingekomen schrijven van de vereeniging van oud leerlingen vaii de Tuinbouwcursussen, waarin wordt gevraagd om een verorde ning in het leven te roepen o-m deu bas ta ardsatijnvlinder te bestrijden. De heer van der Graaff is niet voor al die verorde ningen, maar w-el om de bestrijding ia de hand te werken. Weth. Zuidweg is voor bestrijding. Iu Eversdijk zitten er veel. Dhr Fraanje merkt op: toch niet in de do-ode olmen van Trimpe Burger, die daar al reeds jaren dood staan? Dhr Van der Have verstrekt toelichting. Op de noodzakelijke bestrijding wordt de volle nadruk gelegd. Spr. stelt voor om aan alle fruitkweekers .een circulaire te zenden, die daartoe uitgegeven wordt. Dhr Fraanje vraagt (spreker deed dit reeds eerder) of B. en W. ook genegen zijn een geschikter plaats te geven voor vergade-ren vanwege de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Men kan even goed in een keuken vergaderen dan in het lokaal van de openbare school, dat benut wordt door den Huishoudcursus. Met recht is het daar een huishouden. Voor men een plaats heeft, moet men po-tten en pannen etc. opruimen. De voorzitter zegt verbetering toe Dhr van Wingen merkt op: dit is e-venzoo met de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. Dhr van der Graaff vraagt, of er reeds iets gedaan is om verandering te krijgen bij den overweg aan wachtpost 37. De voorzitter zegt gesproken te hebben met autoriteit van de S.S., welke verklaarde-, evenals zijn voorganger, dat, indien men dit verlangt er zelf gedokt zal moeten worden. Dhr van der Graaf bestrijdt het onge oorloofde hiervan. De Spoor gaat niet met zijn tijd mee. Nu Kapelle-Biezelinge, wat handel en nijverheid betreft, enorm is uitgebreid en toegenomen en meer nog, verkeer zooveel drukke-r is dan voorheen, moeten er andere maatregelen wo-rden gei nomen. He verkeer is steeds gestreimd. het is altijd maar wachten, wachten en nog ëens wachten. Kan de S.S. nu geen andere rangeerplaats hebben? Het kan zo-o niet blijven, het is bij de S.S. eon meegaan met de trekschuit en we levfen in den tjjd van de vliegmachine. Spreker' is er voor, den Minister hiermede in kennis te stellen, opdat hier ten spoedigste een eind aan komen zal. Alles moet er zich voorspannen, Land- en Tuinbouwvereeni- ging, veiling, kooplieden, enz. alles in het geweer, opdat aan deze-n onhoud- baren toestand een einde komt. De voorzitter stemt toe, dat de klachten zeer vele zijn. "Hij zegt vo-lle medewerking toe. Getracht zal worden al het moge lijke te Jrepro-even. Het voorstel van B. on W. om machti ging aan Ged. Staten „to vragen om mot het gemeentebestuur van Goes onderhan delingen te voeren inzake gaslevering aan Kapelle werd aangenomen. Westka-p-eile. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den heer Mr W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester. De heer Jacs. Min- derhoud was met kennisgeving afwezig. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat hem na onderzoek was gebleken, dat bij eventueele alas- wel helpen, 'tls gemeen en laf, om het te zeggen." Kees hoorde waarschijnlijk niets. Want hij keek met zulk een uitdrukking van haat in de oogen naar den jongen, op wiens rug hij schrijlings zat, dat de an deren er van verschrokken. Maar dan rustte hij toch even uit. En toen ga,f één van de andere jongens het sein tot verlossing van Karei van Dongen. „Ga er af!" schreeuwde hij. „Dat is niet eerlijk. Je zit boven op hem. Hij kan niets doen. Opeens als was het een siiiié afspraak, vormden zich twee partijen, ééii voor Kees en één voor Karei. De kleinste groep was die voor Kees. Maar die had als aanvoerder Piet van Stralen, die voor drie telde. Als een kluwen scharrelden de jongens dooreen. Het werd e.en ge schreeuw van je welste. Maar al heel spoedig word er con eind aan het gevecht gemaakt. Eén der meis jes was naar de school geloopon, om te vertellen, dat de jongens zoo bezig waren, en geen minuut later stond moes'0'- Ringelberg te midden van de twr jongens, die vol ontzag tot hem c en geen hand meer uitstaken.. (Wordt 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5