Rugpijn? Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel. Land- en Tuinbouw Ah aiet wordt verleend, indien zij zou leiden tot het sluitenvan een arbeidsovereen komst tegen voorwaarden, ongunstiger dan die welke de collectieve arbeidsover eenkomst bevat, welke laatste bepaling de vrijheid van contracteeren beperkt in de ocgen van de werkgevers, die do be middeling inroepen. Deze moening werd van andere zijde bestreden. Een aantal leden was van meerling, dat nóg verder behoort te wor den gegaan en dat de bemiddeling behoort te worden uitgesloten voor alle gevallen, waarin deze zou kunnen leiden tot het tot stand komen van een arbeidsover eenkomst op voorwaarden, welke blijven beneden die, welke tex plaatse gebruikelijk zjjn. Somirige leden meenden, dat in ëlk geval aan de particuliere bemiddeüngs- bureaux de arbeidsbemiddeling van en naar het buitenland moet worden ont trokken. Bezwaar werd ingebracht tegen de be paling dat de door de gemeenteraden vast gestelde verordeningen inzake de arbeids beurzen en Agentschappen de goedkeuring van den minister van arbeid, handel en nijverheid behoeven. HET CADEAU-STELSEL. Rapport der Commissie-Van Wijnbergen. Als no. 9 van den jaargang 1929 der „Verslagen en Mededeelingen" van de Af- deeling Handel en Nijverheid van het De partement van Arbeid, Handel en Nijver heid is verschenen het verslag der com missie tot onderzoek van het Cadeau stelsel, waarvan voorzitter was de heer mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Het rapport omvat zeven hoofdstukken, waarvan de eerste twee de voorgeschie denis behandelen. De actie, die destijds uitgegaan is van het comité voor actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, een comité, dat ingesteld was door de drie midden standsbonden, wordt summierlijk aange duid. De commissie heeft haar arbeid aange vangen met het verwerken der feitelijke gegevens, die door genoemd comité ver zameld waren. Aard van het stelsel. Zij onderscheidt in het cadeaustelsel twee hoofdvormen: het directe en het in directe systeem. Het directe systeem is aanwezig, wanneer het cadeau terstond bij aankoop van 'n bepaalde waar gege ven wordt, het indirecte, wanneer bij 't cadeau 'n bewijs (bon) wordt verstrekt dat recht geeft op een prestatie om niet. Al le vormen van het cadeau-stelsel zijn tot deze twee grondtypen te herleiden. Genoemde onderscheiding ligt dan ook aan het geheele rapport ten grondslag. Het cadeau-stelsol wordt in het rap port omschreven als het stelsel, waarbij een verkooper bij eiken individueelcn ver koop van een bepaalde waar aan den kooper een zaak. ten geschenke geeft of een bewijs afgeeft, dat, hetzij op zich zelf, hetzij in veelvoud, hetzij in een spe ciaal samengesteld veelvoud op een pros tatie om niet recht geeft. Juridisch is naar het oordeel dor com missie het cadeau-stelsol een schenkings overeenkomst naast een koopovereen komst Voor- en nadoelen. De commissie heeft vervolgens een schriftelijke enquête gehouden onder pro ducenten, tusschcnh andelaren en, ver bruikers, aan wie uitvoerige vragenlijsten zijn toegezonden.1 Mede aan de hand van de gegevens, die deze enquête verschafte, bepaalt do commissie haar standpunt ten opzichte van het cadeau-stelsel on komt tot de slotsom, dat dit stelsel althans voor een deel den producenten voordeelen oplevert, doch daartegenover voor do tusschen- handolaron en verbruikers positief scha delijk is. Voor de tusschenhandolaren. is vooral do beunhazerij! een nadeel, terwijl de con sumenten, ofschoon zij hot stelsel grosso mo'lo beboeren, hiervan, vooral deze na doelen ondervinden, dut: le. zij economisch gebonden, zjjln bjjl denzelfden cadeaugover of dezelfde waar te blijven koopen, totdat zij zich de noo- diga bons verworven hebben; 2e. hun oenorzijds hot cadeau wordt opgedrongen en zij anderzijds geprikkeld worden om te veel te koopen en 3e. zij cadeaux ontvangen, die vaak waardeloos Êijh, doordat de cadeaugever geen vakkennis bezit va» de geschenken, die hijl verschaft. Optreden tegen het stelsel. Do commissie acht dan ook een op treden tegen dit stelsel volkomen ratio neel en gaat na, op. welke wijze dit be snoeid kan worden. Zij mieent dan, da.t het stelsel niet zal uitzieken en wijst er o.a. op., dat het nog steeds toeneemt. De bestaande wet telijke voorschriften blijken onvoldoende te zijn; een actie uit cle maatschappij voortkomend heeft geen ka,ns van slagen, zoodat alleen van een ingrijpen van over heidswege heil kan worden verwacht. Vol doende grond voor zoodanig ingrijpen is gelegen in do omstandigheid, dat het ver bruikers belang, dat algemeen belang is, dit vordert. De commissie onderzocht de mogelijk heid om de euvelen van hot stelsel door een maatregel weg te nomen en komt tot do slotsom, dat 'door het stellen van don eisch, dat de verkooper den kooper op diens verlangen de aangegeven gelds waarde in plaats van het cadeau moet geve», ten. aanzien van het directe stel sel in voldoende, mate aan de bezwaren (wordt tegemoet gekomen. Wat liet indirecte stelsel betreft, zal doza eisen alleen dan effect sorteer en i wanneer den kooper de bevoegdheid wordt gegeven om, zoodra hg een bewijs (bon) in zijn bezit heeft, door bijstorting van de waarde der hem nog ontbrekende bons, zich het cadeau-artikel te verwer ven. Strafbepalingen. De commissie heeft tenslotte een maat regel ontworpen en dezen gegoten in den vorm van een vijftal strafbepalingen. De eerste bepaling keert zich tegen het voor de consumenten schadelijke gras duinen en beoogt te verbieden het geven van cadeaux, die niet tot den gewonen handel of bedrijf van de cadeaugever be- hooren, tenzij het bestaat in geld. De tweede bepaling betreft bet directe stelsel en legt den verkooper de verplich ting op, om voor den kooper, die geen cadeau begeert, de koopsom te verminde ren met de waarde van het cadeau. 'De derde bepaling betreft het indirec te stelsel en regelt onder meer den bij- stortingsplicht. Met de vierde bepaling wil de commis sie den verkooper, die een dividend heeft gegarandeerd, na verloop van zekeren tijd uit te betalen, verplichten desgewenscht dit dividend terstond te betalen bij. aan koop der waar. Het kassabonstelsel of kortingsstelsel in engeren zin valt onder de derde straf bepaling, zoodat het rapport ook den ge ver van kassabons wil verplichten deze bons op verlangen terstond te verzilveren. De vijfde bepaling tenslotte legt den verkooper de verplichting 'op om in geval hij meer waren voor één prijs verkoopt, deze waren ook afzonderlijk verkrijgbaar te stellen voor prijzen, waarvan de som niet hooger is dan de prijs, waarvoor de waren gezamenlijk te koop zijn. Door deze bepaling wil de commissie voorkomen, dat haar maatregel ontdoken wordt, door dat de verkooper de waar en de cadeau te geven zaak voor één prijs verkrijgbaar stelt. Aan het rapport is toegevoegd een over zicht van de maatregelen en wetsontwer pen, die ter zake in het buitenland wor den aangetroffen. Dr D. Wiorsma, adjunct-directeur vaiu bet Psychopaten Asyl en privaat docent aan de Leidsche Universiteit, heeft bedankt voor de tot hem gerichte uitnoo- diging om een leerstoel te aanvaarden in de psychiatrie aan de Yale University in, Amerika. Brutale roofoverval op een spaar b a n k. Een buitengewoon brutale roofoverval heeft in Friedrichsfeld plaats go- had, waar tveo mannen, die volgens sommige verklaringen gemaskerd waren, hot gebouw van do spaarbank binnendrongen. Terwijl één hunner de. aanwezigen, met zijn revolver in bedwang hield, roofde de ander een aanzienlijk bedrag uit diekas. De juiste hoogte van het bedrag is nog niet bokend, doch moet ongeveer 10.000 Mk, beloopen. Beide roevers zijn .ontkomen, zonder dal hun signalement bekend is. Een kuitenprikkor. Donderdag avond zijn eenige meisjes te Katwijk aan den Rijn snijwondjea in de kuiten toegebracht. Smokkelarij. Woensdagmiddag reed een luxe-auto, die 600 K.G. koffie bevatte, van. BileijerheideKerkrade over de grens Beambten achtorvolgden den smokkelauto, dio opeens omsloog. De chauffeur kon vluchten, lading en wagon vielen den beambten in handen. By Dinxperlo hobbrn de Duitscho kommiezoh Donderdag een uit ons land gekomen vracht auto aangehouden, welke beladen was mot kerstboomen. Toen de (commiezen den auto onderzochten vonden ze daarin onder de korst- bootnen 27 balen koffieboonen. De auto mot inhoud werd in beslag genomen. De chauffeur wist nog bjjtijds op Nederlandsah gebied te vluchten. Lift neergestort. Gistermorgen is in den nieuwbouw va» Vroom en Dteesman te Eindhoven, „doordat een liftkabel brak, do lift met donderend geraas 16 motor naar benoden gevallen. 'De 25-jarige liftbaas L., die zich op de lift bevond, bekwam een ernstige schedelbreuk. Hij is aan de gevolgen van den val over leden. Brand in een fabrieksgebouw, te Leiden. Gisternacht omstreeks 12 uur is te Leiden brand uitgebroken in het gebouw Maredijk 25, waarin vroeger een wasscherij was gevestigd en dat nu in gebruik was als sigarenmakerswerkplaats en als kunstsme derij. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had wegens het gemis van straatverlich ting ter plaatse, een zware taak. Een gevolg van deze duisternis was ook dat de brand weerman Jansen door een glazen dak stortte en in een serre terecht kwam. Aangezien hij inwendige kneuzingen (had opgeloopen, is hij naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. Het gedeelte, waarin de sigarenmakerswerkplaata was gevestigd, i s geheel uitgebrand. De oor zaak is onbekend. Brand in een spoorwegcan- tine. Twee arbeiders gestikt. Uit Miinchen wordt (gemeld: Op den in aanleg zjjnden Zugspitz-spoorweg i3 brand uitgebroken in de cantino, welke ook de woonbarakken aantastte en zich uitbreidde tot hot station. Tengovolgo van de rookontwikkeling zfjn 2 arbeiders gestikt. Een 'brood-oorlog. Gedurende de laatste dagen is te Wijhe esn brood-oorlog uit gebroken. JVjwd ar oorspronkelijk bet rogge brood verkocht voor 70 cent de 10 pond, door wrijving tusschen de hakkers en de Coöp. winkel vereemi ging en bakkerij is na ver schillende prijsverlagingen de broodprijs ge bracht op 40 cent de 10 pond. De huismoeders kunnen er zich best mede vereenigen. HOE WIJ ONZE BEDELAARS GENEZEN. De heer G. Nijpels, do heken.de „Han- delsblad"-corresponrient geeft een amu sant verhaal, van wat een Turksch blad vertelt omtrent de wijze waarop in Ne derland de beroepsbedelaars werden ge nezen. Men weet blijkbaar in Turkije meer dan hier. Ons althans was deze genees methode niet bekend. Wij laten wat de beer Nijpels vertelt hier volgen: Volgens de dezer dagen ontvangen bla den van den Balkan fladdert daar se dert eenigen tijd, om de boorden van Gouden Hoorn en Bosporus, een „ca nard", die wel van een goedaardige soort is, maar die toch wel eens door een Nederlandschen jager mocht neergelegd worden alvorens ze teveel eieren gelegd en uitgebroed heeft en dit soort misschien niet meer uit te roeien zal zijn. In bet „Journal d'Orient", een der Turk- sche bladen in de Fransche taal, van Stamboel (ci-devant Konstantinopel), zag ik het dier in den volgenden vorm: „Naar aanleiding onzer be delaars. Hoe men in Neder land de beroepsbedelaars van bun ondeugd geneest. De studies en proefnemingen heb ben aangetoond, dat het kwaad meer aan luiheid dan een behoefte te wijten is. In Nederland is men daarom begonnen op de bedelaars dezelfde maatregelen toe te passen als enkele eouwen geleden. De individuen, die op heeter daad van bedelarij betrapt worden, laat men neer in een ledigen put. Een kraan aan de oppervlakte begint dezen vol te laten loo- pen. Intusschen is do bedelaar, -teneinde niet te verdrinken, gedwongen een pomip in werking te "houden. Dit werk moet hij uren lang voortzetten, tot de bedelaar uitgeput is van vermoeidheid. Dan eerst haalt men hem uit don put." Daarop volgt dan een beschouwing over de opvoedende en gunstige werking van dit systeem, dat volgens het Turksche blad, ook in and era landen reeds toege past moet worden"; om ten slotte aan to dringen op het overnemen door Turkije van deze Nederlandsche noviteit, ten einde Stamboel de bevrijden van zijn zwerm bedelaarsi i Wie voegt deze rariteit toe aan; zijn canard-ja chttrop h e eë n Bredée's Zondagsschooluitgaven. Van de fa J. M. Bredée's Uitg. Mij ont vingen wo een aantal boekjes, n.l. oen zestal nieuwe uitgaven en vier herdruk ken. De nieuwe boekjes zijn: De Kerstge schiedenis aan kinderen verteld, door A. v, d. VlugtWalop; Maarten van den Visscher, door H. A. Genaar; Van tweo kindertjes en één konijntje., door E. W. van 'tHoff ter Hoeve; Atie's Kerstge schenk, door Jeanne Marie; En Jacobus was een hondjedoor E. W. van t' Hoff ter Hoeve, en Het avontuur van een Chinees in xl© West, 'door J. J. Leijs. Niet al deze boekjes kunnen, hoe ka.n bet ook anders, even good geslaagd wor den genoemd. Er zjjn heel mooio bjj, zooals bijv. Van twee kindertjes en één konijntje en Atie's Kerstgeschenk, dio vooral de kleintjes graag zullen lezen on Het avontuur van oen, Chinees, boeiend goschrevon en leerzaam boven dien, dat jreter geschikt is, voor de ouderen. Verder zjjn er do herdrukken: De zwerveling, door J. Keuning, dat we vroeger als jongens prachtig mooi von den maar dat ons nu minder kan be koren. Toch schijnt bet nog wel in den smaak te vallen. Het is toch reeds de vijfde druk, die nu verscheen. Voorts: Door donkore dagen, door J. C. de Ko ning, 2e druk; De geschiedenis van Mary Jones.,door C. van Ophémert, 2e druk en De meisjes uit de zesde klasse, door Joh. Breevoort, 9e16e duizendtal. Ook van deze cijfers geldt, dat ze spreken. De boekjes zien er keurig verzorgd uit. Wie voor uitdeeling of wat dan ook boekjes noodig heeft, verzuime niet, óók van deze uitgaven kennis te nemen. Stemmen des Tijds. Van dit maandblad verscheen het laat ste nummer van den 18den jaargang. We zouden niet durven zeggen, dat hier van „lest-best" kan worden gesproken, maar wel kan gezegd, dat deze laatste aflevering zeker niet de minste is. Dr- W. Leendertz geeft hier zijn indrukken van het bibliothecarissencongres te Rome. Mr B. de Gaay Fortman schreef 'n bijdrage over „Een zoon van het reveil." Bedoeld is Jhr Mr J. A. Singendonck, wiens fi guur geteekend wordt aan de hand van door hem aan Da Costa en Groen van Prinsterer geschreven brieven. Dr J. W. Kolkert Jr geeft het slot van zijn verhandeling over „Christelijk mid delbaar onderwijs en letterkunde" 'n zeer belangwekkende bijdrage. Wij kunnen de verzoeking niet weer staan, een gedeelte van wat de schrijver zegt over de leesles door hem aange duid als „het fundament van het taal onderwijs" hier over te schrijven: „De toestand is, vreozen we, over het algemeen zoo, dat de lagere school niet Verlichting volgt spoedig, indien U Sloan's Liniment gebruikt. Brengt het lichtelijk aan. Het liniment dringt van zelf door, brengt de pijn der spieren tot bedaren en een heerlijk gevoel van verlichting wordt U toe gedeeld, terwijl de pijn verdwijnt. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. voldoende natuurlijk lezen leert. Lezen is beschaafd spreken. Er is toch een beschaafde omgangstaal, ook al laat men ruimte voor en erkent het goed recht van dialectische schakeering? Is nu le zen beschaafd spreken (het luid, hardop lezen is hier bedoeld, niet het stil, voor- zichzelf lezen, dat iets geheel anders is), dan is het een allereerste voorwaarde voor vruchtdragend taalonderwijs, dat de onderwijzer zelf beschaafd spreekt en op treed t. De leerlingen moeten langzaam, duide lijk lezen, en alleen lezen wat er gedrukt staat. Dat spreekt vanzelf, zal men zeg gen. Dat spreekt niet vanzelf. Ieder do cent weet hij ervaring, dat alleen onver biddelijke strengheid de leerlingen er toe brengen kan precies te lezen wat er staat, niets meer en niets minder. Ge makzucht en vluchtigheidf verleiden hen telkens tot een soort van textherziening van eigen redactie. Wij meenen dat dit ongeoorloofd is. Geen fout mag geduld worden en onverbeterd blijven. Uit pTac tische overweging: want goed, nauwkeu rig lezen is de grondslag van alle studie; uit ideëele redenen niet minder: want de eerbied voor wat de schrijver geschreven heeft, vordert nauwkeurigheid van den lezer. Als bij alles is concentratie ook bij de leesles de a en de z. De leerlingen moeten zich bewust zijn, dat het de schrijver zelf is, die hun wat vertelt. En ze mogen niet vergeten, dat de lezer uit de klasse, hetzij docent of leerling, de rol van den vertellenden, d.w.z. „sprekenden" schrijver overneemt. Er moet derhalve scherp rekening gehou den worden met wat deze zelf meedeelt aan bijzonderheden en gegegevens, b.v. waar lijj anderen sprekende invoert. Door 't juiste onderscheid in toon en tempo is dat alleen weer te geven. Fluisteren, schreeuwen, stotteren, lachen, snikken dat alles moot helder uitkomen, binnen de grenzen die de klasseomgeving van zelf stelt. Het doet ons leed, op grond van meer dan twintigjarige ondervinding 't te moeten uitspreken, dat die eerste edschen en voorwaarden,/voortvloeiende uit het wezen en de natuur van 't lezen, nog steeds verwaarloosd blijken op te veel lagere scholen al moet de belijde nis aan deze beschuldiging worden toege voegd, dat veel docenten, ook der middel bare scholen, nog zoo goed als geen po ging aanwenden om dat tekort der lagere school te herstellen. Zoo behoeft het, niet te verwonderen, dat ons volk over 't algemeen treurig leest, in spijt van Amerikaansche kweek schoolprofessoren, die na een kort, vluch tig bezoek, geestdriftig oonstateeren, dat de Nederlandsche lagere school uitmun tend leest!" Van den verderen inhoud noemen wij; „Enkele Fransche moralisten", door Dr J. C. Baak; Literaire Kroniek door Dr 0. Tazelaar en Gedichten doior Muus Ja- cobse 'en Jan II. die Groot. Antirevolutionaire Staat- kundo. Het Octobor-nummor bevat de volgende bijdragenVragen betreffende do droogmaking van de Zuiderzee, doorChr. v. d. Heuvel; Dr Mr Reorders, door Mr B. de Gaay Fortman; Kermisverma kelijkheden (Adviezenrubriek.) Demonstratie met motorsproeimachines. Op Woensdag 11 December zal op de Albertine Hoeve aan don 's Gravenpol- dersclien straatweg een demonstratie wor den gehouden met een drietal verschil lende motor sproeimachines en wel de „Bean", de „Holder" en de .„Platz". De zich steeds uitbreidende fruitteelt en de hoogcre eischen, die men is gaan stellen aan de ziektebestrijding maakt het noodzakelijk, dat ook hiervoor van mo toren gebruik wordt gemaakt. Niet alleen dat daardoor op de voor sproeien geschikte dagen een zoo groot mogelijk gedeelte van den boomgaard kan worden behandeld, doch ook gebeurt de bespuiting veel beter, omdat de "kracht en yerdeeling der vloeistof ook beter is. Het is zeer zeker van groot belang dat deze demonstratie, die in het belang van do fruitteelt door den Rijkstuinbouw- consulent werd georganiseerd, door zoo veel mogelijk fruittelers wordt bezocht. We verwijzen voorts nog naar de des betreffende advertenties in dit blad. De ontworpen pachtwetten. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau beeft indertijd omtrent de voorontwer pen inzake de pachtwetten een rapport ingediend. Hoewel in het oorspronkelijke rapport de afwijkende meening van meerderheid en minderheid verwerkt waren is thans in een afzonderlijk rap port de afwjkende meening van de meer derheid opgenomen. Da Memorie van Toelichting tot da ontworpen pachtwetten concludeert, dat er een duidelijke meerderheid aan te wij zen valt van hen, die zij het in verschil lende richting van hoogerhand een in grijpen in de bestaande pachtstoestanden wenschen. Het rapport echter vraagt zich af, no a die meerderheid zich heeft laten aanwijzen. Is het een politieke meerder heid of een meerderheid uit hen, die met hot pachtvraagstuk in aanraking koman? Ten aanzien van de misstanden in het pachtvraagstuk wordt gewezen op het groot aantal gegadigden en het ge brek aan cultuurgrond, die samenwerken om de pachtprijzen hoog op te voeren. Rapporteurs onderschrijven dit ten volle, doch meenen er op te moeten wij zen, dat deze omstandigheden te veel pachters en te weinig cultuurgrond niet door een regeling van de pacht kunnen worden weggenomen. Deze omstandigheden zullen alleen weggenomen kunnen worden a. doordat een deel van het te veel afvloeit naar andere beroepen; b. door wijziging in het gebruik van den cultuurgrond (bijv. door omzetting) van landbouwbedrijven in tuinbouw) of c. door uitbreiding van cultuurgrond of de verbetering van den cultuurtoe stand van bestaande in slechten toestand verkeoronde gebieden door ontwatering, verkaveling, e.d. Daarmede willen rapporteurs, zoo schrijven zij, niet gaarne don indruk ves tigen, dat er in do pachtverhoudinge» geen ongunstige omstandigheden voorko men. Zij zijn overtuigd, dat het pachtni- voau tegenwoordig in het algemeen te hoog is, zij erkennen, dat de commer- cieelo verhoudingen ook in sommige ge deelten van Zeeland scherper worden; zj geven toe, dat er ten denzon zijn, die er op wijzen, dat de verhouding tus schen pachter en verpachter in andere doelen zich verscherpt. Reeds in dit verband meenen1 zij er op te moeten wijzen, dat drie omstandig heden hiertoe leiden ,1e. dat ook de cultuurgrond in de laatste jaren door wisseling van eige naars in sommige gevallen, uitsluitend wordt beschouwd als geldbelegging om daaruit de hoogst mogelijke rente te vorkrijgen; 2e. dat in streken van uitbreiding van den tuinbouw, de koopprijzen zeer hoog kunnen worden opgevoerd, mot als go- volg de tendenz om liooge pachten ook voor de landbouwbedrijven te eischen; 3e. datin één geval van huuropdrjj- ving de tendenz zit, dat de pachten in die streken hooger worden. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau heeft zich nu de vraag voorgelegd of er ten aanzien van de misstanden van hot pachtvraagstuk niet meer gedaan zou kunnen worden dan het wetsontwerp beoogt. In dit opzicht was het Bureau niet eenstemmig. De grootst mogelijk» meerderheid der leden echter acht slechte in die gevallen ingrijpen verdedigbaar, wanneer de eigenaar van don grond oen dusdanig misbruik maakt van do maat schappelijke en economische omstandig heden, dat het algemeen belang daardoor wordt geschaad. Er werd op gewezen; dat er gevallen voorkomen, dat de grondeigendom, die op de bezitters toch ook maatschappe- lijke plichten legt, ontaardt in grond- speculatie. Er komen gevallen voor, dat de grondeigenaar, hij iederen pachtter- xnijn den grond verpacht aan den hoogst biedende, zonder zich de vraag voor te leggen, of de pachter ooit aan zijn ver plichtingen kan voldoen en _of het in het belang van den verpachten grond is. Deze handelingen zijn economisch noch maatschappelijk te verdedigen en hier is een taak voor de Regeering om iri. te grijpen. Daarmede zou het kwaad in de paohtverhoudingen, n.l. onredelijke pacht- opdrijving al of niet gepaard met onrede lijke paehtopzeggiiig in den wartel wor den aangetast. Besmettelijke snot. Ziedaar een ziekte welke bijha aan alle kippenhouders bekend is, doch waar van de schadelijkheid niet overal bekend is. Toch is de snot een zeer schadelijke ziekte daar zij in koppels waar ze heerscht, den leg sterk doet verminderen. In voorgaande artikels 'hebben we al geleerd dat de diphtherie heel vaak onder verschijnselen van snot begint. Zoo komt onder de kuikens de coccidiosis voor, waarbij do eigenaar in het beginstadium ook wel aan snot denkt. De meest onschuldige vorm van snot is de z.g. gewone verkoudheidssnot. Deze ziekte wijst meestal op onhygiënische toestanden in de huisvesting dor kippen, kouvatten of verzwakt weerstandsvermo gen. Feitelijk verloopt ziji wel als een ver koudheid bij den measch. De slijmvliezen van neus ontstoken, afgescheide uit de nei da kippen I kippen hul veeren afvl witte kippa vuil. Hierq er met de Door do z| kippen ve zjjn min dor wange luchtruimt^ do z.g. kar grootc luc' tot onder kauwspiere ning staan neusholte, vlies van raakt? Net| slijmvlies iwil zegger niet meer boezem of onder meer en onder do een knikkj meer ingc« zoo sterk is en do kip heeft ij snavel te vaak rochel heel vaak om het si In dit s| de dieren wonder, dtj ophoudt, vaak over sterven er| koenen er knikkers ol taai slijm Do vraal besmettelijlf Is het soit niot als dij smetstof, tobd, doch| dezen de ent zijin te doch dat zeldzaam!» met tweo doon hebb smetstof c v -j&H> UL SCMOO/? s i ff? o W— F o az.A</K/* 6 sity KUSSEK Grootte 25 c.M. Men fcni voor de k om de roi Dan slikt vult het o neemt mei van 30 c. men met j op den gr het on.dcr met zeildo lijk vorscli wordt op een koon De Smyi gedaan w men franj M'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6