No. 59 Zaterdag 7 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Moeders Toevlucht Hendrikse Go's Bank K.V. Eoes EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Alle Bank- en Effectenzaken. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HET ANTWOORD VAN DEN MINISTER. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Staten-Generaal Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en' Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers t» f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d. Bij abonnement belangrijke korting. Hadden de Kamerleden* omtrent den toestand van land- en tuinbouw niets anders dan klachten, wisten zij geen en kel lichtpunt te ontdekken, Minister Ruys de Beerenbrouck, al ontkende hij niet de ernst van den toestand, was toch iets optimistischer gestemd. En met recht naar het ons voorkomt. Er mogen dan redenen zijn om te klagen,, er is toch ook nog wed een en ander dat tot dankbaarheid stemt. De Minister begon met te wijzen op een uitspraak van Napoleon, dat indien in ©en Staat de landbouw bloeit, zijn finan ciewezen dat daarin zijn steunpunt vindt, niet kan worden vernietigd. In ver band daarmede gaf hij dan ook de ver zekering, dat hij met alle hem ten dienste staande middelen zal trachten den bloei van den landbouw to bevorderen. Maar, zoo vervolgde de Minister, als men een tak van volkswelvaart in de hand wil werken, dan moet men zich niet een hypothetisch beeld van dein toestand vormen, maar is een zuivere blik in den toestand, waarin die tak zich op het oogenblik bevindt, onafwijsbare eisch. Welnu met het oog open voor den feitelijken toestand meende hij de algemeen heid te mogen weerspreken van de stel ling in de Kamer verkondigd, dat de landbouw in een ongunstigen toestand zou verkeeren. Het laat zich niet ontken nen, dat sommige onderdeelen van den land- en tuinbouw ongunstige tijden door maken. Maar daartegenover moet worden erkend, dat andere onderdeelen minder reden tot klagen geven. Het is niet juist, dat do toestand over de geheele linie zorgwekkend zou zijn. Na zoo zijn opvatting van den toestand te hebben gegeven, kwam de Minister tot de taak die de Regeering ten op zichte van land- en tuinbouw heeft en de middelen die kunnen worden aange wend om ,tot verbetering te komen. Daarbij werd op den voorgrond gesteld, dat men van de Regeering niet teveel moet verwachten. Zij kan niet alles. Zij moge kunnen medewerken de omstan digheden te scheppen, die voor het in treden van gunstige veranderingen be vorderlijk zijn, zij is niet in staat met drastische maatregelen den toestand te forceeren. De Minister bleek het geheel eens te zijn niet die afgevaardigden, die verbete ring van de voorlichting op land bouwgebied wenschelijk achten. Vandaar dat hij gaarne bereid is te overwegen of het mogelijk is moer profijt te trekken van den arbeid der consulenten, door meer onderling contact, verinniging van de samenwerking der consulenten en inschakeling in het stelsel van allerlei voorlichting, die uitgaat van land- en tuinbouworganisaties. Het landbouwonderwijs heeft voorts de volle 'belangstelling van den Mi nister en hij verklaarde zich gaarne be reid de verschillende wenschen, die ten opzichte daarvan gegeven werden, nader te o/erwegen. Van zeer groot belang wordt door den Minister geacht het ontwikkelen van ac tiviteit in het zoeken naar nieuwe en het uitbreiden van bestaande afzetgebie den voor de producten van het land- en tuinbouwbedrijf. „Hoewel ik overtuigd ben, dat zoowel de Nederlandsche handel als de organi saties, welke zich met den export var! land- en tuinbouwproducten bezighouden, hier diligent zijn en groote activiteit aan den dag leggen in het zoeken van ruime en bevestigen van reeds gevonden afzet gebieden, ben ik van meening, dat hier van Regeeringswege nuttige medewerking kan worden verleend. Ik zal dan ook niet nalaten, dit belang zooveel mogelijk te behartigen, terwijl ik de medewerking van mijn ambtgenoot van Buitenlandsche Za ken mede voor dit doel zal inroepen". De Minister verklaarde verder van oor deel te zijn, dat het gewensoht is van Re- geenngswege na te gaan, of in den han del van onze agrarische producten mis bruiken plaats vinden, teneinde te trach ten de schadelijke gevolgen daarvan te voorkomen en den naam van het Holland- Kantoor Grooto Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) sche product in het buitenland hoog te houden. In dit verband werd ook een spoe dige inwerkingtreding van de Land- bouwuitvoerwet 1929 toegezegd. Mede werd toegezegd, dat binnenkort een uitvoerregeling voor uien kan worden tegemoet gezien, en dat een regeling in be trekking tot den uitvoer van eieren in overweging is. De resultaten met de vrij willige particuliere controle verkregen, hebben degenen, die de Regeering ten de ze voorlichten, steun gegeven voor de meening, dat een poging tot samenstel ling van een algemeene Rijksregeling thans zou kunnen worden gewaagd. Wat 'betreft de invoering van een o n- derhandelingstarief, waarvan de Nederlandsche vertegenwoordigers bij internationale onderhandelingen gebruik zouden kunnen maken, verklaarde de Mi nister, dat eerst de adviezen van den Nij- verheidsraad en van de Landbouworgani saties ©ver het rapport van de commissie- Bodenhausen, moeten worden afgewacht. Wel kon nu reeds worden verklaard, dat deze zaak de volle aandacht van de re- geermg heeft. Omtrent de verdere punten, die ter sprake werden gebracht, zooals agrarische vertegenwoordiging bij internationale be sprekingen op economisch gebied, toepas sing en zoo noodig uitbreiding van de Landarbeiderswet, rijkssteun voor het stichten van boerderijen op woesten grond, enz. werd welwillende overweging toege zegd, zooals de Minister zich in het alge meen zeer welwillend uitsprak. D 11 is uit de gevoerde besprekingen wel duidelijk geworden: aan belang stelling bij Regeering en volksverte genwoordiging in de zaken van land- en tuinbouw ontbreekt het niet. En al mag daarvan niet te veel worden verwacht, het kan toch tot blijdschap stemmen. Maar hierbij mag 'geen oogenblik uit 't oog worden verloren, dat hoofdzaak is en blijft, of onze land- en tuinbouwers zelf op de hoogte van hun taak zijn, en of zij zelf, mede door middel van hunne 'organisaties, alles doen wat mogelijk is, om de bedrijfsmethoden te verbeteren, de productie te bevorderen en den goeden naam van onze producten in het buiten land hoog te houden. V Vrijstelling niet mogelijk. In de Memorie van Antwoord op de begrooting van Arbeid, wordt omtrent de vrijstelling van hen, die gemoedsbezwaren tegen verzekering hebben het volgende op gemerkt: „Ondergeteekende kan geen mede werking verleenen tot de regeling, welke door enkele leden wordt bepleit. Bij' die regeling ontbreekt immers de noodige zekerheid, dat de betrokken arbeiders de hun bij de wet toegedachte voorzie ning 'zullen ontvangen. Daarbij wordt door ondergeteekende niet zoozeer ge dacht aan den onwil der van de verze kering 'Vrijgestelde werkgevers als wel aan himne mogelijke finaneieele on macht om aan hunne verplichtingen te voldoen'.' Dat is zeer juist opgemerkt. Wie b.v. leest, wat door verschillende sprekers in de Kamer werd opgemerkt, omtrent den noodtoestand, waarin de groote massa der landbouwers verkeert, •die gevoelt, dat dergelijke landbouwers on mogelijk aan hunne invalide of oude ar beiders een geregelde uitkeering kunnen verstrekken. I De wil om het te doen moge er zijn, het kunnen zal in vele gevallen ontbreken. •Geen regeering zou, aan welken werk gever dan ook, zulk een last mogen opleg gen. En de arbeiders zouden de dupe worden Datmet ernstige gewetensbezwaren, die niet hun oorsprong vinden in de porte- monnaie gerekend wordt, is uitstekend. Maar het mag niet zoo gaan, dat de ar beiders daarvan de kwade gevolgen krij gen te dragen. Werkloozenbestrijding in Engeland. Minister Margaret Bondfield heeft ten slotte toegegeven aan den eisch van Lloyd George, om aan de werkloozen onder de 18 jaar die onderstand vragen de verplich ting op te leggen, in den tijd, dat zij werk loos zijn leergangen te volgen. Zij heeft in dien zin een nieuwe clausule aan het wetsontwerp toegevoegd. De moeilijkheden in de Engelsche arbeiderspartij. Op "een inderhaast bijeengeroepen ver gadering van de Lagerhuisfractie der Ar beiderspartij heeft Snowden, de kanse lier van de schatkist, een uiteenzetting ge geven, welke de vergadering noopte te ver klaren verder geen amendementen van financieelen aard op het wetsontwerp in zake de werkloosheidsverzekering te zul len voorstellen, en samen te werken om het ontwerp zoo spoedig mogelijk in het Lagerhuis af te doen, De vergadering, waar aanwezig waren de Premier, de mi nisters Henderson en Bondfield, en nog vele anderen, duurde anderhalf uur. Zij verliest echter veel van haar waarde, als men bedenkt, dat de opposanten niet aan wezig waren. De betrokken minister en de aanwezige leiders van vakvereenigingen moeten vrij-uit hun meening hebben ge zegd over de heersohende geschillen en ■de noodzakelijkheid hebben betoogd, dat het ontwerp wet wordt, nog voordat het Parlement op Kerstreces gaat. De St Nicoiaas-stormen. Zooals gemeld, hebben zware stormen boven Engeland gewoed. Zij hebben, voor zoover tot nu toe bekend, 19 dooden op zee en 7 te land geöischt. Te Londen zijn talrijke winkelruiten ingedrukt. In Islington, een Noordelijke voorstad van Londen, werden vele 'hui zen beschadigd, zoodat zij gedeeltelijk door de bewoners moesten worden ont ruimd. In het stadsgebied van. Londen zijn on geveer 1000 telefoonlijnen en 130 interlo cals lijnen gestoord. Talrijke schepen verkeerden in nood. In de buurt van Portsmouth drijft een groot stoomschip, waarvan de nationaliteit nog niet is vastgesteld. Door de hevige stormen is aan de West- en Zuidkust van Frankrijk veel schade aangericht, terwijl er vele men- scbenlevens in gevaar kwamen. Het ra diostation te Marseille ving vele „S.O.S. seinen op. De bladen melden, dat bij Lorlent een schi -q is gezonken. Twee andere zijn ern stig beschadigd. Vier vissehersschepen zijn tegen de pier geworpen en stukgeslagen. De gedroogde bloemen. Clemenceau had in zijn testament ook ■bepaald, dat er in zijn kist ook moesten worden gelegd twee bosjes gedroogde bloe men, prijkende op den schoorsteen in zijn- kamer. Wat die bloemen betreft, komt een Parijsch blad nu vertellen, dat hij die een paar dagen voor het Juli-offensief van de Duitschers aan het front van Cham pagne had ontvangen. Generaal Pètain paste toen een nieuwe tactiek toe, die nl. hierin bestond, de eerste linie zwak te la ten bezetten door elementen, welke wel eenigen tegenstand konden bieden, maar gemakkelijk te overweldigen waren door den vijand, die vervolgens zich te plet ter zou loopen tegen 'n uiterst sterk ge organiseerde tweede linie. Clemenceau had gewenscht nog eenmaal de troepen tq zien, die zouden worden opgeofferd. Toen hij langs een groep)onder-officieren kwam, bood een der mannen, die den volgenden dag zouden sterven, hem een handvol bloemen aan. Toen heeft Clemenceau, die tot tranen toe ontroerd was, gezegd, dat die bloemen met hem de kist zouden in gaan. En zoo ia geschied. Korte berichten. Bij Hemberg zijn. 2 goolsch© milij- tairei vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen' en neergestort.De vliegtuigen werden geheel vernield. Van de inzitten den werden er drie gedood terwijl een oft'icior ernstig gewond werd. Do bekende Duitsche Veldmaar schalk von Maokensen vierde giste ren zijn 80sten verjaardag. Talrijke bewij zen van sympathie stroomden by hem binnen. Gisterochtend is een Fransch post vliegtuig, ParijsBerlijn, vermoedelijk een Faiman-toestel bij Hannover tijdens mist tegen een heuvel gevlogen. De bestuurder is verbrand. De Grosshainer Gewerbebank G.m.b'. H. is failliet verklaard. De wol- en sigaren handelaar O-les, die dioor wisselverval1- schingen ten bedrage van 200.000 Mark aan deze affaire schuldig is, alsmede de bankdirecteur dr Bauerle, zijn gearres teerd. Uit Cleveland wordt gemeld: De piloot van -een postvliegtuig, dat Maandag in een sneeuwstorm geraakte en sindsdien vermist werd, i-s door een farmier dood naast de overblijfselen van zijn vliegtuig gevonden. Een hevige storm duurt voort op de kust van den Atlantisoben Oceaan. In het noorden van Spanje zijn verschei dene rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor groote schade is veroorzaakt. In den Poolschew Landdag is een motie van wantrouwen tegen de regee ring aangenomen met 246 tegen 120 stem men. Ongeveer 70 afgevaardigden stem den blanoo. Na een mooien dag Londen had vijf uur zonneschijn en sommige bad plaatsen aan de Oostkust zelfs zes is het gisteravond tegen 8 uur in het Kanaal weer geducht gaan spoken en ook van de Fransche kust werden overal stormseinen ontvangen. is steeds maar weer Genius Wondbal- sem, de zalf die haar nooit teleurstelt. Springende handen, ruwe huid, schrale lippen. 'Genius Wondbalsem, dat helpt tenminste. 25 en 50 ets. HoJland-Indië vluchten. Het 7e postvliegtuig naar Indië is gister- ochtend om 7 uur 45 van Karatsji ver trokken en na een tusschenlanding van 10 uur 15 tot 11 uur 15 te Jodphur om 16 uur 30 te Allahabad aangekomen. Alles was wel. Vandaag verder. Opcenten op den suikeraccijns. Het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meldt dat het in het voornemen ligt, het wetsontwerp tot afschaffing van dp opceenten op den suikeraccijns nog zoo snel door de Staten-'Generaal te doen behandelen, dat de wet op 1 Januari a.s. in werking kan treden. Het blad heeft goede redenen aan te ne men, dat van regeeringswege maatregelen zullen worden genomen om voor de bij de grossiers en suiker verwerkende fabri kanten aanwezige voorraden witte sui ker restitutie tot 't verschil in accijns te doen plaats hebben. Omtrent de vraag, in hoever die terug storting zal geschieden, is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt. Maar het staat wel vast, dat de kleinere voorraden ook al zijn dit onaangebroken zakken, bui ten de regeling zullen vallen. Het standpunt der regeering ten opzich te van accijnsrestitutie van de voorraden 'basterd en ruwe suiker is nog onbepaald. Het vertrek van de „Arend" uitgesteld. Het vertrek van Hr. Ms. flotillevaaxtuig „Arend" dat, xooals vroeger werd ge meld, op 10 December naar West-Indië zou vertrekken, is eenigen. tijd uitga ste-ld in verband met enkele voorzienin gen, die aan dat vaartuig moeten worden aangebracht. Naar wij vernemen, zal de nieuw ba noemde gouverneur van Curasao, de ma joor van 'den generaled staf Van Slobbe, Zaterdag een bezoek brengen aan de ,^Lr«rui", die te Vlissingeo. ligt. Binnenland. Verslag van de commissie inzake het cadeaustelsel. Verlaging van den suiker-accijns. De fraude te Gorredijk. Buitenland. De storm. Een Nederlandsch schip aan de Engelsche kust gestrand. De moeilijkheden in de Engelsche arbei derspartij. Werkloozenzorg in Engeland. Buitenlandsche onderscheiding voor de Koningin. Naar een officieel telegram uit Praag meldt, zal de president der Tsjechoslo- waaksche republiek Koningin Wilhelmina decoreeren met het Grootkruis der Na tionale Orde van den Witten Leeuw met de eereketen voor burgerlijke verdiensten. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Indië. Dit jaar zal gedurende het Kerst- en Nieuwjaarstijdvak gelegenheid worden gegeven telefonische gelukwenschen met Indië te wisselen. De duur van derge lijke gesprekken is bepaald op twee mi nuten en de prijs op f 15. De gesprekken mogen niet over zaken gaan. „Huis"- gesprekken zijn niet toegelaten. Op de feestdagen-zelf is de dienst gesloten. Gesprekken kunnen reeds thans en tot uiterlijk 31 December a.s. worden aange vraagd. Met de afwikkeling der gesprek ken wordt op 23 dezer aangevangen. Het publiek wordt aangeraden even- tueele gesprekken zoo tijdig mogelijk aan te vragen. Een bepaald tijdstip voor het voeren van een gesprek kan niet wor den toegezegd. De gesprekken worden afgewikkeld in volgorde van. aanvraag. TWEEDE KAMER. Begroeting van Arbeid, Handel en Nijverheid. In de vergadering van gisteren werd voortgegaan met de behandeling van do arbeidsbegrooting. De heer Kersten, S.G.P., constateert een 'groeiend verzet tegen de dwangverze kering. Hij wil alle gewetensbezwaarden daarbuiten houden en verzoekt, daarmee althans een proef te nemen. De heer Van den Tempel, S.D., vraagt, welke in de toekomst de positie der Raden van Arbeid zal zijn ten aanzien van de sociale verzekering. Hij bestrijdt het rapport der commis sie-Van Ysselstein, die de Raden van Arbeid w-enscht op te heffen. De heer Kuiper, R.K., acht het ge wensoht, dat zoo spoedig mogelijk zijn motie in zake de ouden van dagen zal worden uitgevoerd. Voorts bepleit Bpr. de instelling van een' rijkskinderfonds ten behoeve van de groote gezinnen, welk denkbeeld door Mej. Groeneweg, S.D., bestreden wordt. De heer Weit kamp, G.H., zegt, dat men moet ophouden den mensohen wijs te maken, dat ze alles, pensioen, ziekte- geld enz. kuünen genieten zonder ervoor te betalen. Spr. betoogt, dat de landbouw automa tisch in de verdrukking komt. De boer verdient niet moer dan zijn knecht. Wenscht de minister de verzekeringswet geving uit te breiden zonder rekening te houden met het semi proletariaat ten plattelan-de, dan bedenke hij, dat de wal altijd het schip keert. Maakt men den boer zijn bedrijf te duur, dan keert hij terug tot de extensieve methoden van vroeger. De heer B e u m e r, A.R., verdedigt de herziening van de Ongevallen-renten ook na vjjf jaar. Al schuilt er in elke schatting een element vau willekeur, dan is dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1