KRIMPEN Rechtzakan VOOf! ESTER FRUIT N.V. UTRECHTSCHE 'HALTFABRIEK J Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. "XV M8IW VRUCHTBOOM-CARBOLINEUM Maakt U NU gereed om de mooie December dagen te benutten voor de NOODZAKELIJKE winterbehandeling van Uwe vruchtboomen. VOORKOMT ALLE RISICO en spuit met Vruchtboom-Carbolineum „K R I M PEN". ONVOORWAARDELIJKE GARANTIE LEVERING OP OFFICIEELE KEUR AFDEELING LAND- EN TUINBOUW •S» A n wsSwS> v -% K V V\<L\ m; Draadlooze telegrafie gedurende 25 jaar. Op 9 Dec. a.s. zal het zilveren jubileum herdacht worden van den Radiodienst der Marine op hat Marine-etablissement te Amsterdam. Hat radioi-station en -magazijh. leg te mogen vernemen, terwijl weer an deren ar eenvoudig een punt achter zetten en hun kinderen niet meer naar school sturen. We nemen enkele voorbeelden: Een leerling, geboren 10 April 1916, keerde, zoodra het den 13-jarigen leeftijd had bereikt, dus op 10 April niet meer op school terug. Het nieuwe leerjaar ving aan 1 April. De vader van het kind deelde mede, dat zijh kind vanaf 10 April 1929 niet meer leerplichtig was, wat evenwel het Hoofd der school en de Inspecteur L.O. ontkenden, zoodat de verzuimen als ongeoorloofd door het Hoofd der school werden aangeteekend. De Inspecteur ver volgde den vader van het kind, de zaak kwam voor het kantongerecht, met het gevolg dat de vader werd vrijgesproken. De Kantonrechter besliste dat het kind in gevolge de Wet niet meer leerplichtig was. Maar nu! Twee ouders van kinderen werden door het kantongerecht ter verant woording geroepen, omdat de eene vader zijh dertienjarige zoon, en de ander zijn dertienjarige dochter niet meer naar school hadden gezonden. Deze ouders voerden'aan dat fij niet onwillig waren, maar dat hun kinderen de school ge heel doorloopen hadden, en zij' dus voor de tweede keer de zevende klasse zou den moeten doorloopen. Het O.M. consta teerde dat hier eenvoudig verzet is te gen het zevende leerjaar, en vroeg voor ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis De Kantonrechter evenwel bepaalde de boete op f6 of 6 dagen hechtenis. Men ziet hier dus twee verschillende uit spraken: ik deel er bij mede, dat deze uitspraken niet in deze provincie waren. Maar toch wil ik mededeelen, wat wel in deze provincie gebeurde: wat zeer leer zaam en in het belang der ouders is. Twee kinderen van dezelfde school, «waar de cursus 1 April begint, zittende op de zelfde bank, waarvan de eerste geboren 14 Mei 1916, en de andere 28 Juli 1916, dus bedde op 1 April '12 jaar oud bij het begin van den cursus; mochten de school niet verlaten, daar ze beiden 3en 13-jarigen leeftijd niet hadden bereikt. De vader van het eerste kind zegt: „Wet is wet, en hoewel het mij tegen de borst stuit als ,het niet mag dan blijft mdjln kind op school". De vader van kind nr 2 zegt: „Neen!" en weet er een middel aan toe te passen, neemt zijn kind van school en brengt bet op school te Mid delburg, waar de cursus 1 Sept. begint. Het kind wordt te Middelburg opgenomen, 1 Sept. breekt aan en dit kind mag de school verlaten. Dat dit de vader van kind 1 onprettig aandeed valt te begrijpen, men wil de Wet gehoorzamen en men vangt bot. Het gevolg is dus, dat zijh kind, dat hog vroeger 13 jaren oud was dan nr 2 tot 1 April 1930 op school blijft, en het andere kind reeds 1 Sept. de school heeft verlaten, en wat ik er bij zeg is, dat de Inspecteur L.O. er niets aan doen kan, en dit ook niet in strijd met de wet is. Wat de gevallen betreft buiten deze inspectie hebben we gezien, dat de meeningen over de toepassing der Wet zeer uiteenloopen. Wat het geval binnen deze Inspectie betreft, 'Zien we, doordat geen straf werd toegepast, hier de weg open om' het voetspoor te volgen, pon der te kunnen worden gestraft. Een zeer vreemde beweging, een Wetsartikel, dat zóó ingewikkeld is, dat zelfs rechters, inspecteurs het er niet over eens zijh en rechtskundigen in (jen. arm moeten wor den genomen, om het te kunnen begrijpen. Kon dit niet eenvoudiger geweest zijn? Natuurlek zullen de scholen die deze kinderen opnemen, wel zorgen, dat krach tens de verordening die daar geldt, de zaak is orde is» en wat er dan verder gaat gebeureni, wanneer een zekere ecxo- dus uit de gemeenten zal plaats hebben naar andere gemeenten, waar de qursus- sen 1 Sept. beginnen, doet er hier niets toe, maar de leerlingen zijn 1 September vrij, en daar gaat hpj hier om. Nu wil ik hierop1 wijzen, dat men yoor- zichtig zijn moet, om h.h. Onderwijzers en B 11 "en niet in moeilijkheden te bren gen, ea met te veel vragen stelt over dit artikel: wat mag, en wat niet mag. Het zou zich voor kunnen doen, dat men op de eene of andere vraag de schouders ophalen zal, terwijl het toch mag. Eén voorbeeld: door het vertrek naar een andere school kan het leerlingen-aantal dalen dat deze school in moeilijkheden komt, en om dit te voorkomen, wat kan er dan gebeuren? Laat men zoolang deze Wet van klacht is, dit vasthouden, de leerlingen die tusschen 1 April en 1 September 13 jaar oud worden, kunnen zonder te worden gestraft, bij' verplaat sing naar een school waar de cursus 1 Sept. begint, met 1 September de school verlaten. Het zijn nu drie vereischten waaraan moet worden voldaan: le. het kind moet zeven jaren leerling eener lagere school zijn geweest; 2e. het moet alle zeven klassen hebben doorloopen; 3e. en het moet aan het einde van het zevende leerjaar 13 jaar oud zijn. Aan deze drie vereischten is dus door genoemde kinderen vpldaan, en zijn ze mitsdien niet strafbaar. Dat we hiermede niet klaar zijn, zal ieder mij toestemmen, iedere vader wil liever zijn kind in eigen gemeente hebben, en 'daarom laat men beginnen met den aanvangscursus gelijk te stellen, b.v. 6 Sept., indien alle gemeenten daaraan wil den medewerken; dan moet daaraan wor den toegevoegd, dat geene kinderen meer beneden den 6-jarigen leeftijd worden op- -genomen: m.a.w. dus cursussen ,en leef tijd gelijk beginnen. Terwijl m.i. een ge meenschappelijke actie op touw te zet ten niet overbodig zijn zou. Ik denk b.v. aan Volksonderwijs; Schoolraad, Gemeen ten; misschien dat daaruit nog iets ge boren wordt, waardoor _we in een betere richting komen te staan. We weten im mers allen dat de Leerplichtwet, in dezen vorm, zwaar drukt, te meer nog daar het systeem der Wet feitelijk is, dat de leer plicht pa.s eindigt bij het bereiken van den veertienjarigen leeftijd; zoodat men dus eigenlijk gezegd, alle eerdere vrijlatingen: zou kunnen beschouwen als uitzonde ringsgevallen. Nu weet ik dat verandering in dezen moet komen door wijziging der Wet, en het is m.i. vrijwel uitgesloten, dat men daar een meerderheid in de Kamer voor vinden zal. Maar wanneer de zaak zoo blij'ft, komt men er zeker niet. Misschien dat de kans straks nog komt om bij de behandeling van de wijziging der L.O.wet 1920 de plooien nog weg te strijken; we willen bet hopen. S. M. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te GcflS zijn veroordeeld wegens overtreding: buiten openbare wegen en voetpaden zich bevinden met een kanongeweer: F. S., A. A. S., beiden te Antwerpen, vrij gesproken; Arbeidswet: G. S., Bergen op Zoom, 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 d. h., J. v. d. P. te Oudelande, 2 maal f5 of 2 maal 5 d. h.; met auto rijden zonder voldoende licht: A. R., Wolfaartsdp:, f2 of 2 d., G. B. ta Nisse f10 of 10 d., J. d. H. t« Go©*, 15 of 5 d.; met auto rijden zonder achterlicht: J. v. B., Krabbendijfce f2 ol' 2 d., M. C,. Y., 'sH. Arendskerke; J. B., Kloetinge, ieder f5 of 5 d.; met voertuig van richting veranderen zonder teeken: A. d. W., C.olijns plaat f10 of 10 d.; zonder achterlicht rijden: S. de W. te Ierseke, f5 of 5 d.; Straatschenderij: L. V. te Kapelle, f 15 of 15 d., A. d. K., F. T. d. K., te Goes, 1 mnd. t.sch. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, J. F. d. K. te Goes, vrijspraak, G. S., Wolfaartsdij'k, f 15 of 15 d.; rumoer verwekken waardoor de nacht rust. kan worden verstoord: J. F. W. te Goes, f 15 of 15 d.; als getuige opgeroepen niet verschijnen: P. H. v. d. V. te Hansweert, f 10 of 10 d.; Invaliditeitswet: J. K., te 'sH. Arends- kerke: 38 maal f0.50, of 38 maal 1 d.; door Papegaaistraatje fietsen: D. G. d. K. te Ierseke, terug aan ouders zonder toepassing van straf: CL Dl d. K. f2 of 1 w. t.sch.; na sluitingsuur café open houden: 0. V. te Ovezande f 15 of 15 d.; met motor in verboden richting in straat rijden: C. J. B. te Krabbendijke f5 of 5 d.; met vee niet naar rechts uitwijken: W. S. te Goes f 10 of 10 d., A. H. te Nieuwdorp', berisping. naam niet op schip hebben: CL A. F., to Rossum, f5 of 5 d., A. L. N. P. te Waspik, f5 of 5 d.; met vuile wielen rijden: A. V., te Nisse, W. A. M. te Wissenkerke, J. R., te 's Ileerenhoek, allen f5 of 5 d., G. T., te Ellewoutsdijk f 7.50, of 2 w. t.sch., J. d. J. te Kapelle f5 of 5 d.; met voertuig rijden zonder licht: C. R., Driewegen, W. J. d. L. te Wissenkerke, G. H. te Borssele, E. I. d. R., te Borssele, J. V. te Borsselei, ieder f5 of 5 d.; veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: H. G. te Kwadendamme f 10 of 10 d., J. W. d. J. te Ierseke, M. J. V. te Amsterdam, f 25 of 25 d., J. P. V. te Kortgene, vrijspraak; met motor de vrijheid van het verkeer belemmerenM. W., te Waarde f 15 of 15 d. h.; Fietsen zonder licht: T. M., te Wis senkerke, A. v. Z. te Hoedekenskerlke, J. A. L., te Kapelle, P. J. F., te Wissen kerke, C. d. D., te Ellewoutsdijk, M. d. K. te Kapelle, A. N. »te 's H. Arends- kerke, M. K. te Ierseke, allen f5 of 5 d.; in dronkenschap1 de orde verstoren: P. d. P., t.e Cnlijnsplaat, f25 o.f 25 d.; strooperij: P. A. d. W. te Goes, vrijge sproken. overtr. reglement op de scheepvaart A. Z. te Uithoorn f 25 of 25 d. Een hardnekkige wonderdokter. Voor het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag weer een wonderdokter terecht, n.l. T. G. van Hoogkarspel, die bekend is geworden door zijn behandeling van open wonden, n.l. het leggen van een dood ko nijn daarop. Thans stond hij terecht we gens het helpen van twee menschen, die leden aan pijn in den rug en die hij per stuk hielp tegen den prijs van f 10. Hij was thans in persoon verschenen en be kende het ten laste gelegde feit volmondig, terwijl hij de verklaring aflegde, dat, al zou men hem veroordeelen tot honderd duizend gulden boete, die hij toch niet had en hij dus hechtenisstraf zou uitzitten, 'hij zou blijven doorgaan om iemand te helpen. Hij kwam er tegen op, dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie zijn medi cijnen bestempelt met „hagelslag", een artikel, dat hij nog nimmer in zijn huis hoeft gehad. Als men de proef op de som wil nemen, dan moet men de zieken maar naar hem zenden, hij zal dan met ze in de oogen zien, verklaren wat ze man- keeren en ze beter maken. Als de Ambte naar om die bewering lacht, verklaart hij, dat, als de dooden de medicijnen nog zou den kunnen innemen, ze weer heter zou den worden. De ambtenaar verklaarde, dat de pers gerust mocht vermelden dat hij deze me dicijnen zoo laag aanslaat, want de kwak zalverij, thans in West-Friesland zoo druk beoefend, zal hij met alle geweld den kop indrukken en hij heeft met hagelslag ook maar een vergelijking gemaakt, al zal 'n vergelijking van het nut zeer in het voor deel van hagelslag uitvallen. Deze man heeft vele hoeten en ook hechtenisstraffen achter den rug en ook thans vraagt hij weer een boete van f 300 of 300 dagen hechtenis, welke door den Kantonrechter veranderd werd in f 250 boete of 200 da gen hechtenis. De verdachte verklaarde, niet in hooger beroep te zullen gaan, „om dat dat ook niks geeft en doorgaan doet hij toch". Verduistering. De Haagsche rechtbank heeft veroor deeld den gewezen kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Katwijk, we gens verduistering in dienstbetrekking ten nadeele van die Bank, tot een jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. Dronken autobestuurder. Voor de Haarlemsche rechtbank 'heeftt onladgs terecht gestaan een bedrijfslei der van de Haarlemsche Brockway-Bus Mij., die in November op -den Schoterweg met zijn auto, die hij in beschonken toe stand bestuurde, een wielrijder heeft aan gereden en ernstig gewond. Het O. 'M. eischte drie maanden gevan genisstraf. De rechtbank veroordeelde den man gisteren tot een maand hechtenis, ontzegging van de bevoegdheid om gedu rende 'zes maanden een motorvoertuig 'te besturen, en wees den aangeredene toe de ingestelde vordering van f 150. VOORHEEN FIRMA STEIN TAKKEN UTRECHT De oneerlijikepost bode van Poortvliet. De rechtbank te Breda deed gisteren uitspraak in de zaak tegen, den vroege ren "hulpbesteller J. Th uit Poortvliet legen wien op 21 Nov. 1 jaar gev. straf was geëischt wegens verduiste ring van geldswaarden uit brieven, waar na hij valschelijk de goede aankomst be richtte. Hij werd veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. De Edesche „zwarte lijst". In Ede hebben B. en W. een „zwarte lijst" .ngesteld, waarop personen gebracht worden, die naar hun meening van het bezoek van vergunnin-gs- en verlofslokar liteiten moeten worden uitgesloten. Wie het oingeluk treft op die lijst te komen en tóch oen café binnengaat, is krachtens de politieverordening strafbaar. De ber doeJing zal wel geweest zijin om personen, die misbruik maken van sterken drank, te houden buiten het terrein waar zij in hun oude fout kunnen vervallen. De maatregel schijnt echter niet zond-er bedenking, want een ruim opgevatte toe passing zou ten slotte op willekeur gaan gelijken. De kantonrechter te Ede heeft onlangs een geval behandeld, waarin iemand, die op de „Zwarte lijst" stond, wegens café-bezoek een proces verbaal kreeg. De man werd schuldig verklaard, doch straf werd niet opgielegd. Dit geval is nu in hooger beroep voor de Arnhemsche rechtbank behandeld. De subsi-officier van justitie jhr mr Nahuys heeft nu voor den verdachte vol ledige vrijspraak gevraagd. 106.115.100 schapen. Het Gemeenebest Australië bezit 106.115.100 schapen, het hoogste aantal sinds 1891. Het laagste was d-e 53.COO.OOO in 1902. Van de staten neemt Nieuw Zuid Wales nog steeds de derde plaats in, al is zijn aantal van 62.000.000 gedaald tot 53.000.000. In Victoria zijn de schapen toegenomen van 13.000.00J tot 17.010.000, in West-Australië van 2.000.000 tot 9.000.000 en in Zuid-Australië is hun aantal stationnair gebleven op 7.500.000. Kon. Ned. Landbouw-Comité. In de jongste vergadering der Eerste aideeling van het Kon. Ned. Landbouw- ccmité is meegedeeld, dat de commissie voor het notarisvraagstuk met haar rap port is gereed gekomen. Het rapport zal aan het oordeel der aangesloten organi saties worden onderworpen. De minister van financiën heeft de toe zegging gedaan, dat hij bij wetswijziging zal overwegen aan loondorschers vrijstel ling van wegenbelasting te verleenen. Besloten werd om, eventueel in sa menwerking met de confessioneel© cen trale landbouworganisaties, stappen te doen om te bereiken, dat bij de opleiding van land- en tuinbouwonderwijzers vol doende aandacht worde geschonken aan de landbouw-coöperatie. Medegedeeld werd, dat de minister van waterstaat op het verzoek om wijziging van de artt. 3 en 6 der motor- en rijwiel- wet, handelende o.m. oyer het drijven van vee langs den openbaren weg, geant woord heeft dat hij, alvorens een beslis sing te nemen, het rapport der commissie inzake herziening van de wettelijke bepa lingen betreffende het motor- en rijwiel- verkeer wenschte af te wachten. In verband met het door een der andere centrale landbouw-organisaties gedane voorstel tot reorganisatie van de perma, nente .commissie voor het examen van zaakvoerder, werd besloten deze aange legenheid in de vergadering der organi satie nader aan de orde te stellen. Bij de Nederlandsche regeering zal erop worden aangedrongen, zich tot de Griek- sche regeering te wenden teneinde te be reiken. dat de bepalingen op het voorko men van druifluis in zendingen aardappe len ten aanzien van ons land buiten wer king worden gesteld, aangezien de teelt van den wijnstok op het vrije veld hier te lande practisch niet voorkomt. Concentratie in de stikstofindnstrie. Over dit onderwerp schrijft een mede werker van de Rotterdammer: De 1 uchtstikstoffabrieken, die elkaar be- comcurreeren en samen da Cihilisalpeter industrie in 'tna.uw brachten, zoodat de stikstof meststoffen zoo laag in prijb wa ren als nimmer te voren, lager dan vóór den oorlog, gaan nu onder één hoedje spelen, en, als we 't-goed hebben, kruipt Chili ook onder dat hoedje. Al de stikstofleveranciers tot een machtig kartel, is ,naar het ons voor komt, de leuze van hen. De I. G. Ta r ben in dus trio, de Norsk Hydro, de Kuhlmangwerp en de Chili- producenten tot een machtig lichaam II Boeren en tuinders, dat gaat op uw por- temonnaie los. Die toch al zoo plat is. En dan gaat misschien de Koninklijke, die te Velzen zoopas de zwavelzure am- moniakfabrieken opende ook mee doen. Neen, zulke banden zitten ons meestal op verkeerde plaatsen, tus'schen den schou der en de kin. We kunnen anders nog best meer kunst meststoffen gebruiken in ons bedrijf. Zoo- we) in dat van den boer als van den tuinder. 'kLas dezer dagen nog de uitslag van een zware kalibewerking óp kleigrond bij vroege aardappelen Schotsche muizen met kool (roode en witte). Bij de zeer lagp aardappelprijzen van f2.40 a f2.80 per 100 K.G. gaf een gift van 900 k 1200 K.G. Patentkali per H.A. nog een zuivere winst van TO 'gld. in 't eene geval pn plm. 180 gld. in 't tweede geval, waar thans nog de meeropbrengst van **o a 10.000 k.g. kool bijkwam. Goed, rationeel, doelmatig bemesten is een middel om ons noodlijdend bedrijf hooger op te voeren. Programma van Zaterdag 7 Dec. HILVERSUM 1071 M. (Voor 6 uur mm. 398 M.) 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert. 2.30—4.00 Aansl. van het Tuschinski Theater te Amsterdam. 4.30—5.00 Sportpraatje. 5.005.30 Gezondbeidshalfuurtje I. 5.306.00 Duitsch: Gevorderden en conversatie. 6.006.30 Accordeon Concert. 6.30— 7.45 Concert door het Omroeporkest. 8 u. soc. dem. uitz. HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 12.151.15 Concert. 1.15—2 00 Gramo foonmuziek. 4.305.00 Cursus En- gelsch. 5.00—5.40 Gramofoonmuziek. 5.406.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.007.30 Concert. 8.009.00 Or- kestconcert. 9.00—9.30 Gramofoonmu ziek. 9.40—10.00 Gramofoonmuziek. 10.0011.00 Voortzetting orkestconcert. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. 4.40 Voortzetting Con cert. 5.05 Orkestconcert. 7.05 Piano recital. 7.50 Zang. 8.35 Concert. 9.55 Concert Orkest, sopraan. PAPIJS, „Radio-Paris" 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinder uurtje. 6.55 en 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Liederen- voordracht. 9.05 Gramofoonmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.20—7 20, 9.35 10.45 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 en 4.50—5.50 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trioconcèrt. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.50 Concert. Sopraan, tenor en viool. Programma van Zondag 8 Dec. HILVERSUM 1071 M. (van 5.00—5.15 298 M. 12.40—1.45 Concert door het A.V. R.O. Octet. Solo-viool. 6.15 Vrijz. Kerkuitz uit bet gebouw van den Ned. Protestan tenbond te Heemstede. 8.15 Concert door bet Omroeporkest. 9 uur Solistenconcert. HUIZEN. 1875 M. 8.30—9,30 R.K. Mor genwijding. 9.50 N.C.R.V. Kerkdienst van uit de Ned. Herv. St.. Janskerk te Schie dam. 12.301.30 Concert. 2.30—4.30 Gra mofoonmuziek. 5 uur N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Almelo. 7.30 7.55 Lezingen over „Het .Boeddhisme". 8.1510.45 Concert. Orkest en alt. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20—3.50 Kerk- cantate No. 107 van Bach. Koor, orkest, orgel en solisten. 4.05 Concert. W. H. Squire (cello). Orkest. 5.356.05 Piano recital. 6.056.20 Bijbellezing. 8.15 Kerk dienst. 9.25 Concert, sopraan. Strijkorkest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6