No. 58 Vrijdag 6 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Go's Bank N.V. Goes GOES. |rü0baar l(j en SPATTEE'S -MASSEE, EERSTE BLAD. Hoe krijgen we verbetering? Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Buitenland. Binnenland JOOSLAND. Abonnementen ïen door Molendijk 63. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door Mc&cci- Sticks von dezelfde edele smoek ofs c/e STriC - 9Tro c - UJcifek Rano-ïeeStaJ. Symphonia Coo- g concert. 1725 M. 12.20— J.05 Gomcert. Or- ramofoonrnuziek. Borodin. Qr- i. 6.20—7.20 lamafoomnuziek. Orkest, sopraan Orkestconcert. en orkest. '0 Kamermuziek "■muziek. I I uitgebreide en zwart; maten. GOES. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. In de Tweede Kamer was men, zoo als wij in een vorig artikel zagen, vrij wel eenstemmig van oordeel, dat de toe stand van land- en tuinbouw zoo onge veer alles te wenschen overlaat. Ook was men het hierover eens, dat de oorzaak hiervan te zoeken is in de wanverhouding tusschen de prijzen van de producten en de productiekosten. Maar met dat te constateeren is men niet klaar. De vraag is nu, wat er gedaan kan worden om hierin verbetering te brengen. De taak van een geneesheer is niet al leen den aard van de ziekte vast te stel len, maar hij moet ook aangeven wat ter genezing kan worden gedaan. Erkend moet worden dat de Kamer leden zich ook op dit gebied niet onbe tuigd hebben gelaten. Sommige leden kwamen met een heele apotheek aan dragen, waaruit de regeering slechts een keuze heeft te doen. Op enkele van de voornaamste der aan gegeven middelen vestigen wij hier de aandacht. Zoo werd o.a. betoogd, dat de pr'oduc- tiekosten verlaagd moeten worden door rationalisatie van de bedrijven. In dit verband werd er op aangedrongen, dat het landbouwonderwijs wordt ver beterd en uitgebreid, terwijl voorts het aantal landbouwconsulenten sterk uitge breid zal moeten worden. En dan Zullen deze consulenten vooral prac- tisch werk moeten verrichten. Dus niet teveel administratie, maar meer practi- eche voorlichting. Verder werd er op gewezen, dat het noodzakelijk is de belastingen te verla gen .waarbij dan inzonderheid gedacht werd aan de grondbelasting, terwijl som mige leden ook de uitgaven voor de so ciale wetgeving verminderd wilden zien, een wensch, die echter en gelukkig weinig weerklank vond. De landarbei ders hebben het waarlijk niet zoo breed, dat ze wel eenige zekerheid mogen heb ben dat ze in dagen van invaliditeit of ouderdom of ziekte, niet geheel broode loos zijn. Natuurlijk kwamen hierbij ook de pachten ter sprake, de pachten, die naar het algemeen gevoelen veel te hoog zijn. Verschillende leden verklaarden van de Pachtwet bitter weinig te verwachten, om de eenvoudige reden, dat er drin gend gebrek is aan cultuurgrond. Vanzelf vloeit hieruit voort ,dat er bij de regeering op aangedrongen werd de vermeerdering van cultuurgrond zooveel mogelijk te bevorderen, om de wanver houding tusschen den aanwas der bevol king en de beschikbare oppervlakte cul tuurgrond zooveel mogelijk weg te ne men. Onmiddellijk werd hieraan echter toegevoegd, dat de mogelijkheden op dit gebied zeer beperkt zijn. Weer' andere leden verwachten dan ook meer van een betere verkaveling, waardoor althans in sommige streken, veel tijd en geld gewonnen zou worden en de productie in sterke mate zou wor den bevorderd. Naast verlaging der productieprijzen werd ook nog op enkele andere punten de aandacht gevestigd. De prijzen die de land- en tuinbouwers voor hunne producten ontvangen, zijn te laag. Maar hoe daarin verbetering te brengen? Verschillende middelen werden aange geven. De afzet van onze producten wordt m sterke mate belemmerd door de hoo- .•e tariefmuren in verschillende landen. Velnu, zoo werd geadviseerd, laat de regeering dan zorgen dat er een onder handelingstarief komt, opdat onze gede- egeerden bij het afsluiten van handels- erdragen niet met leege handen staan. Andere leden echter vreesden, dat dit niddel erger zou zijn dan de kwaal, loudt daarvan de handen af, zei b.v. de neer Bakker. Verder werd gewezen op de noodzake- ijkheid van uitbreiding en modernisee- 'ing der handelsvoorlichting in het bui- enland en voorts op dwingende voor schriften inzake verpakking en sortee- •ing van de voor uitvoer bestemde pro- lucten, opdat de goede naam die onze ar tikelen in het buitenland hebben, be houden blijft of waar noodig verbeterd, wordt. Ook werd nog bepleit het geven van reductie op de vrachttarieven bij uitvoer naar het buitenland zooals dat in andere landen ook gedaan wordt, terwijl de heer v. d. Heuvel nogeens weer een lans brak voor steun aan de suiker-industrie. Werd voorts door sommige leden aan gedrongen op wijziging van de Land- arbeiderswet, zoodat ook kleine landbouwers daarvan zullen kunnen pro fiteered hiertegenover werd van andere zijde betoogd, dat vele bedrijven al te klein zijn om'een goede productie te ver krijgen. Het spreekt vanzelf, dat bij deze debat ten ook de wonderdokters niet ontbra ken. Van socialistische zijde werd n.l. kort en goed aangedrongen op sociali satie van den bodem, wat de Commu nist, althans op de manier waarop de Socialisten dit wenschen, lapwerk vond. Immers de Socialisten willen een behoor lijke vergoeding betalen. Maar als dan de Staat een behoorlijke rente voor de te leenenj millioenen betaalt, dan zal de pacht in tal van gevallen zeker hooger zijn, dan nu het geval is. Daarom wijst de heer Wijnkoop men moet den moed van dezen man bewon deren of zich over zijn verblindheid ver bazen naar... Rusland. Maar genoeg. Aan goede wenken heeft het de Re geering bij dit debat niet ontbroken. Goede raadgevingen te over, al moet hier dadelijk aan toegevoegd worden, dat het meerendeels oude recepten waren. Maar de Kamerleden hebben al thans hun goeden wil getoond. In een volgend artikel nog iets over het antwoord van de Regeering. Kaap Landsend gestrand is en om hulp vroeg. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een votum voor den vrijhandel in het Engelsche Lagerhuis. Dezer dagen heeft in het Engelsche La gerhuis de conservatief Remer verlof ver zocht tot het indienen van een amende ment op de wet inzake beschermmg^der industrie met betrekking tot fabrikaten uit landen, waar de loonstandaard lager en de werktijd langer is dan door de En gelsche vakvereenigingen in Engeland toe gestaan wordt. Remer wees er op, dat, als men de loonen der mijnwerkers in En geland op 100 stelt, deze in Duitschland 77 waren, in Frankrijk f,4, in Tsjecho- Slovakije 56, in België 47 en in Polen 40. Hij wilde de instelling van een permanent tribunaal, bij hetwelk aanvragen om be scherming zouden kunnen worden inge diend óf door werkgevers, óf door werk nemers, óf door beide. De liberaal Foot betoogde, dat de af gevaardigde deze aan flarden gescheurde banier van de bescherming had opgehe ven om theorieën te bepleiten, die, naar hij wist, niet meer door de meerderheid van bet Huis gehuldigd werden. Hij had erkend, dat in dit vrijhandelsland de loo nen hooger en de werktijden korter wa ren dan in landen met protectie (toejui chingen) en 'hij zou ook ervaren, dat, hoe hooger het beschermende stelsel van een land was, hoe lager de loonen en hoe lan ger de werktijden waren. Met 272 tegen 140 stemmen werd het verlof tot indiening geweigerd. Misère met de Engelsche luchtschepen. De bouw van de beide groote Engel sche luchtschepen, de R 100 en de R 101 reeds begonnen groote staking is het ge volg van de weigering eener Kerstmis- gave ten bedrage van een maand loon. Zij omvat, zooals bekend, alle beambten en ambtenaren van de Atheensche lo- caalspoorwegen en tramwegdiensten, die der gas- en electriciteitsmaatschappijen, omnibusmaatschappijen en luxe-auto chauffeurs. De regéering bedreigt alle stakers met ontslag, wanneer zij den arbeid niet bin nen 48 uur zullen hervat hebben. Zij mo tiveert het ultimatum op grond van het feit, dat de stakers tot de hoogst be taalde arbeidersgroepen behooren. Omvangrijke veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. De politie is op alles voor bereid. Matrozen en technici zijn als nood hulp gemobiliseerd. De regeering schijnt zich tegen de drei gende algemeene staking volkomen opge wassen te achten. Uit Saloniki worden ernstige botsingen tussehen politie en studenten gemeld. Aan beide kanten werden tot dusverre 23 per sonen deels zwaar, deels licht gewond. Een telegram uit Athene meldt, dat het verkeer in de stad wordt gaande gehouden. De trams en autobussen wor den door politie bewaakt. De stakers wierpen met steenen naar de werkwilligen. Er hadden eenige ar restaties plaats. Clemenceau's nalatenschap. De Matin weet mee te deelen, dat het fortuin, hetwelk Clemenceau achterlaat, minder bedraagt dan tweemaal honderd duizend frank van vóór den oorlog. Het is in hoofdzaak afkomstig van de con tracten, die hij met uitgevers had geslo ten voor het uitgeven van zijn laatste boeken. De Matin zegt, dat Clemenceau, toen Binnenland. Groot tekort bij de Nutsspaarhanfe te Gorredijk. De Tweede Kamer zet de behandeling der Arheidsbegraoting voort. Buitenland. De algemeene staking in GriekanlaM. De storm boven Engeland en Frankrijk. De vrijhandel in Engeland. was gevraagd kwam ten slotte een nota van 350 Mark. Dit bedrag was na tuurlijk belachelijk en daarom schreef me- vrouw Boess aan Sklarek, dat zij het pijnlijk vond den pels te accepteeren aan gezien de prijs haar te laag scheofi. Om bet geringe bedrag te compenseeren had zij een kunstenaar geholpen met een be drag van 1000 mark. De burgemeester heeft dezen kunstenaar persoonlijk be zocht en zich ervan overtuigd, dat de man inderdaad in behoeftige omstandigheden verkeerde. Desgevraagd verklaarde Boess dat van de zijde der gebroeders Sklarek nooit eenige. poging was gedaan om in vloed op hem uit te oefenen. Op een vraag van den communistischen afgevaar digde Obuch, hoe de burgemeester dan de MCf* De storm boven Engeland en Frankrijk. Enkele schipbreuken. De orkaan, die gisternacht boven En geland heeft gewoed, was een der zwaar ste, in de laatste jaren waargenomen. De wind bereikte een snelheid van hon derd mijl per uur. Uit alle hoeken des lands komen berichten over ingestorte scboorsteenen, vernielde muren, ontwor telde of afgeknapte hoornen, en andere ongelukken van minder beteekenis, doch levens zijn niet te betreuren. De sche pen moesten worstelen met de zware gol ven. Verscheidene schepen verkeerden in nood. Tweo schipbreuken hebben plaats gehad. Dichtbij Kaap Land send is n.l. het vrachtschip „Francis Dunca", dat met een lading kolen op weg was van Car diff naar Rouen, letterlijk omgewaaid bij het draaien naar Zuid-Oost. Van de 26 man der equipage heeft het vlak in da buurt zijnde stoomschip „Allison May" er vijf uit de golven kunnen oppikken. Da anderen zijn verdronken. Da „Francis Duncan" is binnen anderhalve minuut gezonken. Een visschersboot, de Treisina, is bij Yarmouth gestrand; alle tien opvarenden zijn gered, maar de boort is gezonken. Drie mannen hebben gisteravond bij Skerries, ruim 30 K.M. ten N. van Dublin, hert leven verloren tijdens den stortte boven die Oostkust van Ierland. Zij waren leden van de bemanning van een kleine visschersboot, die schipbreuk leed. Den heelen dag zijn gisteren de boot- diensten en die van de Southern Railway tusschen Newhaven en Dieppe gestaakt geweest wegens de onstuimige zee in, hert Kanaal. De dienst BoulogneFol kestone werd naar Dover verlegd- Gisteren woedde een zware storm op da westelijke kusten van. Frankrijk, in het bizonder in Bretagne. Het draadioaze station! ta Marseille heeft twee noodseinen van stoomschepen opgevangen. Het eene, afkomstig van het Italiaamsche stoomschip „Vesuvio", meldt, dat het zichi op 42 gr. 34 miin. N.B. en 9 gr. 43 min. W.L. in nood bevond. Het twbüüa is afkomstig van her stoom schip. „Shandon", dat in I buurt van heeft al heel wat pennen in beweging ge bracht. Het is wel heel duidelijk geble ken, dat die luchtschepen, die tezamen meer dan een millioen pond sterling heb ben gekost, een mislukking zijn in allerlei opzichten. Wij hebben reeds meermalen kunnen lezen, dat de capaciteiten der schepen na de aflevering niet die zal zijn als voor den bouw was voorgesteld. En de tochten met de R 101 hebben dat ook wei bewezen. Maar veel erger is, wat thans wordt openbaar gemaakt over de R 100. Die is, zooals men weet, klaar in den hangar. Te Howden. En nu zou men redelijker wijze kunnen verwachten, dat het lucht schip voor de eerste vlucht naar buiten werd gebracht. Maar dat zal wel op zich laten wachten. Wij lezen in een der En gelsche bladen een belangwekkend arti kel daarover. Daarin wordt het geheim van het uitstel onthuld. Het is gebleken, dat de R 100 waarschijnlijk niet zonder ernstige beschadiging buiten den han gar zal kunnen worden gebracht. De luchtvaartcorrespondent van de „Daily Mail" zegt, dat het luchtschip veel over eenkomst vertoont met een schip, zoo als dat door oude zeelieden wel wordt geconstrueerd in een leege whiskeyflesch. Tusschen den bovenkant van het lucht schip en het binnenste van het dak van de hal is maar twee voet, tusschen den onderkant en den grond maar zes voet ruimte. En als het luchtschip naar bui ten zou worden gebracht en met een deel buiten den hangar zou uitsteken zou een heel klein zuchtje wind maar noodig zijn om het gevaarte tegen den bovenkant van de hal ernstige averij te bezorgen. Zeker, het stijgvermogen van het lucht schip is alleszins voloende. Maar vijf honderd man zullen dan nog niet vol doende zijn om het te houden, als het gedeeltelijk buiten de hal steekt. Er zou maar en enkele kans zijn om het gevaarte heelhuids uit de loods, waar het gebouwd is, te krijgen. Dat zou zijn bij zoo windstil weer, dat ook een veer tje onbeweeglijk zou blijven liggen. En die kans bestaat niet. Zoodat het er volgens dat blad niet naar uitziet, dat het luchtschip binnen korten tijd aan zijn element zal worden toevertrouwd. Da dreigende algemeene staking In Griekenland. De in Griekenland, gelijk men weet, hij zich uit de politiek terugtrok om de laatste tien jaar van zijn leven in af gezonderdheid door te brengen, niet vol doende middelen had om te leven. Zon der zijn lezingen in de Vereenigde Sta ten en de opbrengst van zijn laatste boek zou hij zich vrijwel in kommervolle om standigheden hebben bevonden. Het huis, waarin Clemenceau in de Franklin-straat te Parijs woonde, was evenmin zijn eigen dom als het optrekje te St. Vincent-sur- Jard. Hij woonde er slechts als huurder. In- en uitvoerverboden. Volgens berichten uit Parijs is de inter nationale conferentie voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden gisteren haar werkzaamheden begonnen. De heer Colijn (Nederland) zertte in de openingsrede de moeilijkheden uiteen, waarop de inwerkingtreding der desbetref fende conventie nog stuit, maar hij wees er op, dat reeds 18 staten door hun rati ficatie hadden te kennen gegeven, een eind te willen .maken aan het stelsel der verboden. De ratificatie door Duitschland werd geldig verklaard. Negen landen, die de Inwerkingtreding der conventie van de ratificatie door Tsja- cbo-Slowakije en Turkije afhankelijk had den gesteld, hebben nu verklaard, dat zij genoegen namen met de ratificatie van Tsjecho-Slowakije alleen. Zeven landen, o.w. ook Duitschland, verlangen ook de toetreding van Polen. De bontmantel van de burgemeesters vrouw. Te Berlijn kwam bij het onderzoek in de Sklarek-affaire ook de beruchte pelsge schiedenis aan de orde. In den zomer van het vorige jaar aldus verklaarde burgemeester Boess wilde zijn vrouw een pels hebben. Het ging er nog slechts om, waar ze dezen koopen zou. Boess herinnerde zich toen, dat een der Sklareks, die 'hij bij een .vorige gelegenheid had leeren ken nen, hem een pels te koop had aangebo den. Hij had daar toen geen gebruik van gemaakt, omdat hij geen pels noodig had. Hij jherinnerde zijn vrouw aan de Sklareks en zij bestelde een pels en infor meerde tegelijkertijd., hoeveel deze kon kosten. Men kon haar geen prijs noemen, doch de pels werd bezorgd en da rekening liet zeer lang op zich wachten. Nadat var schillen de malen om de rekening levering van zulk een goedkoopen .pels had opgevat, antwoordde Boess, da.t hij er een zekere opschepperij van de Skla reks in had gezien, die wilden toonen, hoe goedkoop zij wel een pels konden leveren. Op de gedachte, dat Sklarek op deze wijze ambtenaren wilde beïnvloeden, was hij niet gekomen 1! Korte berichten. Het begint er op te lijken, dat uit de ontevreden leden der Labourpartij in Engeland een nieuwe partij zal worden gevormd. In elk geval begint de opstand van den linkervleugel tegen het ontwerp inzake de werkloosheidsverzekering ern stige vormen aan te nemen. Bij 5 stem mingen hebben zij reeds tegen de regee ring gestemd. Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft met 218 tegen 17 stem men. de belastingverlaging met 160,000.000 dollar goedgekeurd. Het reeds verleden jaar door zware branden geteisterde dorp.Animern Thu- ringen is door een „nieuwe ramp getrof fen: 12 gebouwen werden een prooi der vlammen. Veel vee en veevoeder ging verloren. Men denkt aan brandstichting. Reeds zijn twee personen gearresteerd. Bij de Dortmunder Union der Verein. Stahlwerke is een gietvorm bij het vullen gesprongen, zoodat het vloeibare mertaal in het rond spatte. Een persoon weid. gedood, vijf werden levensgevaarlijk en drie licht gewond. Te Warschau kwam het in de joden wijk, bij een betooging van ongeveer 300 socialisten, die door de straten trokken, om tot nog toe onbekende redenen tot een schietpartij. Een persoon is gedood, twee zijn gewond. De politie is er niet in ge slaagd, de daders te arresteeren. De Fransche Kamer heeft met 350 tegen 142 stemmen het voorstel van Tar- dieu aanvaard, om drie Zondagszittingen te houden, teneinde de „aanneming der begrooting te bespoedigen. Massa-ontslag te Deventer. De directie van de eerste Ned. Fabriek van stalen gezondheidsmatrassen te De venter heeft, naar „Het Volk" meldt, aan A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1