Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoekliohtjes. Een onderhoud met Du.imelaar. Met den Duitschen trein van kwart over negen kwam de bemanning van bet derde retourvliegtuig op het Centraal Sta tion te Amsterdam aan. Na de hartelijke begroeting der vliegers had een vertegen woordiger van het Persbur. Vaz Dias een onderhoud met den piloot Duimelaar, die eenige bijzonderheden over de reis meer deel do. De terugtocht had tot Bagdad een vlot verloop. Daar moest men wegens een hevigen zandstorm een 'dag overblij ven, waarop men den volgenden dag met een dikken mist had te kampen .en men tot 3000 M. hoogte moest stijgen om' beter zicht te krijgen. Te jUeppo aangekomen, hoorden onze vliegers, dat dien dag vier Fransche vliegtuigen waren zoekgeraakt. Later werd een toestel in de woestijn gevonden, waarvan de bestuurder was om gekomen. Na het vertrek uit Aleppo steeg het derde retourvliegtuig tot 4000 M. om over het Taurusgebergte te komen, doch daar zich ijs op de vleugels vormde, was men genoodzaakt naar Aleppo terug te keeren. Den dag daarop werd het Taurusgebergte overvlogen. Ook van Konstantinop-el tot Boedapest was het weer slecht en uit Boedapest werd met 50 M. zicht vertrokken. De eerste plaats die men kon herkennen was Weimar. Het toestel vloog over Erfurt bijl tamelijk goed weer tot het Roerge bied, waar weer tot in Nederland een dikke mist optrad. In Nederland werd de Geldersche IJssel gevolgd en op het noodlandingsterrein te Deventer werd vlot geland. Duimelaar deelde nog mede, dat hij en zijn tochtgenooten tussehea Akyab en Calcutta het vliegtuig van -'Smymoff op weg naar Indië waren tegengekomen. Da piloot Tepas zal de volgende week reeds weer met een vliegtuig naar In dië vertrekken. De mecanicien Wal ewijn is weeir ge heel hersteld van zijn. ziekte. Encephalitis na inenting. In de week van 24 tot en met 30 Nov. 1929 werd één geval van encephali tis na inenting ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent dit geval wordt een nader on derzoek ingesteld. Nader is gebleken, dat in ieder der weken loopende van 29 Sep tember tot en met 5 October en van 6 tot en met 12 October 1929 nog een geval meer is voorgekomen dan indertijd werd vermeld. Nieuwe alastrim-gevallen. Te Tagelen heeft zich gisteren een ge val van alastrim voorgedaan in het gezin van de familie K. in de Spoorstraat. Het patiëntje, een jongetje van 5 jaar, is op genomen in het ziekenhuis ter verdere observatie. Dit is het tweede geval in genoemde gemeente. Nadat in Rotterdam gedurende 3 weken geen nieuwe gevallen waren voorgeko men, waaruit geconcludeerd was, dat de epidemie was geëindigd, deed zich Maan dagmiddag opnieuw een geval voor. Earn 39-jarige man, die niet gevacci neerd was, moest in de barakken aan de Hildegardisstraat worden opgenomen. Gister zijn opnieuw 3 patiënten, die alle aan pokken leden, daarheen vervoerd. Het betrof nu een 29-jarige vrouw uit de Schiebroekschelaan, een meisje van 11 jaar :uit de Hildegardisstraat en een kind van 1 jaar van den Kleiweg te Hille- gersberg. De toestand van de patiënten ia vrij ernstig. Het typografen-pensioen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de moeilijkheden in den (modernen) ty pografenbond in verband met de invoe ring van de verplichte pensioenregeling. Vooral in de Amsterdamsche afdeeüng is een sterke oppositie. In verband hiermede had het Hdbld. een onderhoud met een der bestuursleden van dezen bond. En zoo werd gevraagd wat ver wacht u nu van de naaste toekomst? Het antwoord luidd- Dat nog velen, ondanks alie oppositie, 'zullen betalen en dat de weigeraars geroyeerd moeten worden. De meerder heid kan zich niet door een minderheid laten ringelooren. Er schuilt een aantal anarchistische elementen onder de oppo sitie en die trachten nu de organisatie te knauwen. Niettemin heb ik er goed ver trouwen in, dat, al zal het onorganisato- ri'seh optreden der oppositie enkele slacht offers maken, de zaak in orde komt. En daarmee is ook een groot maatschappelijk belang gemoeid. Want door de pensio neering komen wij tot saneering vian de bedrijfstoestanden en zal er weer plaats gemaakt worden voor de jeugd. De lage udtkeering van f 9 moet men uitsluitend als een begin beschouwen en wij kunnen slechts hopen, dat onze regeling ook in andere bedrijven nagevolgd zal worden! Uitoefening der geneeskunst. De Minister van Arbeid, 'Handel en Nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat bij Kon. besluit is tot stand gekomen de algemeene maatregel van bestuur, hou dende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst (Re glement medisch tuchtrecht en oplossing van geschillen). Krachtens art. 2 van dezen algemeenen maatregel van bestuur zullen voor de uit voering van dit reglement 5 colleges wor den ingesteld, waarvan een voor de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland ■Boven deze colleges1 zal staan een cen traal college, hetwelk ia gevestigd te 's Graven'hage. In elk ven deze colleges zullen zitting nemen een voorzitter en een of meer plaatsvervangende voorzitters, rechtsge leerden, 4 leden en 4 plaatsvervangende leden, geneeskundigen, 2 leden en twee plaatsvervangende leden, tandartsen, en 2 leden en 2 plaatsvervangende leden, vroedvrouwen. Gedurende 6 weken na de dagteekening van deze kennisgeving kan door ten min ste 5 pet der in het ambtsgebied van ieder college gevestigde geneeskundigen, tand artsen of vroedvrouwen aan den minister, voornoemd, een aanbeveling van één of meer onderscheidenlijke geneeskundigen, tandartsen of vroedvrouwen worden ge zonden. De leden van een college moeten hun vast en voortdurend verblijf hebben binnen het ambtsgebied van een college. Zij moeten Nederlander zijn en den vol len ouderdom van 25 jaren bereikt heb ben. Da heer Colijn op reis. Het Tweede Kamerlid Colijn is wegens werkzaamheden in het buitenland ver hinderd, deze en waarschijnlijk ook de volgende week de vergaderingen van de Kamer bij te wonen. Bedrijfsradenwetten. De S.D.A.P. en het N.V.V. zullen een commissie van onderzoek instellen naar de practische resultaten van de bedrijfs- radenwetten in Duitschland, Oostenrijk en Tsjechoslowakije, en naar den invloed welken de arbeidersorganisaties in die landen hebben op de maatregelen tot ra tionalisatie. De commissie zal bestaan uit de heeren J. Oudegeest, dr Th. v. d. Waerden, P. Danz, K. de Jong, G. v. d. Lende en G. J. A. Smit Jr. Ambtenaren bij de Arbeidsinspectie. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Smeenk, betreffende de in deeling van de administratieve ambte naren derde klasse bij de Arbeidsinspec tie in de gecombineerde salarisschaal administratief ambtenaar derde en twee de klasse heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o. m. geantwoord, dat deze aangelegenheid bij den minister raad aanhangig is. Het komt den mi nister gewenscht voor, de definitieve be slissing van den ministerraad af te wach ten, alvorens met de rangschikking van ambtenaren in de gecombineerde schaal verder te gaan. Bedoelde beslissing van den ministerraad kan naar het zich laat aanzien spoedig worden verwacht. Gouverneur van Curacao. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari benoemd tot gouverneur van O.u- ragao, de heer B. W. T. van Slobbe, thans majoor van den generalen staf, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage. ArbeidsbemiddelingsweL Verschenen ia het voorloiopig verslag over het ontwerp arbeidsbemiddelingswet. Verscheidene leden achtten een regeling als in het ontwerp onnoodig, daar het instituut der arbeidsbemiddeling zich zon der dwang behoorlijk ontwikkelt eni niet in een keurslijf van wettelijke bepalingen moet worden gedwongen. Sommige dezer leden meenden, dat het ontwerp is inge diend om de beteekenis van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling te verhoogem, welk doel h.i. beter bereikt zou worden door een wette lijke regeling der werkloosheidsverzeke ring. i Vele andere leden juichten de indiening toe, daar de vrijwillige medewerking dor «emeenten vaak zeer onvoldoende i3. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen de bepaling, dat de bemiddeling wordt geschorst ten aanzien van bedrijven, waar een staking of uitsluiting heerscht en tegen do 'bepaling, dat de bemiddeling niet wordt verleend, indien zijl' zou ledden tot het sluiten van een Arbeidsovereen komst tegen voorwaarden, ongunstiger dan die, welk© de collectieve arbeidsé overeenkomst bevat, wélke laatste bepa ling de vrijheid van pöntracteeren be perkt in de oogen van werkgevers, dia de bemiddeling inroepen. Deze meening werd van andere zijde be streden. Een aantal leden waren van mee ning, dat nóg verder behoort te worden gegaan en dat d© bemiddeling behoort te worden uitgesloten voor alle gevallen, waarin deze zou kunnen leiden tot het tot stand komen van eein arbeidsovereen komst op voorwaarden, welk© blijven be neden 'die, welke ter plaatse gebruikelijk zijb. GevTaagd weord, of niet voor de arbeids bemiddeling in den landbouw^ welke een zeer 'blonder karakter heeft, eenige bij zondere voorschriften moeten worden vastgesteld. Verscheidene leden vroegen, of het wel noodig is, 'de plaatselijk© organen der openbare arbeidsbemiddeling te scheiden in arbeidsbeursen en agentschappen. Bezwaar werd ingebracht tegen da be paling dat de door de gemeenteraden vast gestelde verordeningengen in zake de ar beidsbeurzen en agentschappen da goed keuring van den minister van arbeid, handel en nijverheid behoeven. Wegenfonds. Ingediend ia ©en ontwerp tót wijziging van de begrooting van uitgaven van het Wegenfonds voor 1928. In 3© toelichting wordt o.m. gezegd, dat d© wegenbelasting en de rijwielbelasting in 1928 hebben op gebracht f 13.455.431.95. Van dit bedrag is krachtens K.B. 30 pet. aan de .provin ciën uitgekeerd. Voorgesteld wordt het betreffende artikel te verhoogen miet het verschil tussichem deze uitkeering en bet bedrag, daarvoor geraamd, zijnde rond I249M 1 Goes. Dinsdagmorgen is in het veiüngs- gebouw alhier de tentoonstelling van ge pakt fruit begonnen, georganiseerd van wege de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Zeeland, onder leiding van den Rijkstuinbouwconsulent. De inzenders waren de verschillende cursussen in sorteeren en verpakken van fruit op Zuid-Beveland en wel: Goes, Kapelle (jongens), Kapelle (meis jes), Krabbendijke, Oudelande en Wil'hel- minapolder. Ingezonden was, zoowel in de veiling als exportkist: GoudreinetteA, B, C; Ster- appel A, B, C; Zure Bellefleur A, B, 'ter wijl een tweetal cursussen inplaats van zure Bellefleur, de Bramley Seedling had den ingezonden. Het oordeel van de Jury was zeer gun stig; wel viel er natuurlijk nog heel wat op aan te merken, doch er is vooruitgang in de goede richting merkbaar. ■Ook de belangstelling van de zijde der telers en koopers voor een beter product blijkt bij' deze tentoonstelling duidelijk. Volgens een bepaald puntenstelsel, dat ook op andere tentoonstellingen wordt ge bruikt, werden de kisten beoordeeld en het resultaat was dat: De eerste prijs werd toegekend aan den cursus te Wilhelminadorp (leider A. Pro voost met totaal 1424 punten)de 2de pr. aan den cursus te Oudelande (leider A. W. Buteyn met 1347 punten)de 3de prijs aan den cursus te Krabbendijke (leider W. Mol met 1338 punten). Het totaal te bereiken punten was 1600. Door de groote ruimte waarover de vei ling beschikt, zijn de ingezonden kisten zoodanig opgesteld kunnen worden, dat ze goed tot 'hun recht komen. Aan iedere kist is een kaartje bevestigd waarop de door de Jury toegekende pun ten gespecificeerd staan vermeld en waar uit de cursisten dus kunnen zien, welke fouten werden gemaakt. Zooals reeds bekend gemaaikt werd, zullen Zaterdagmiddag te half vier in het Veilinggebouw de diploma's uitgereikt worden aan de 80 leerlingen, die deze cur sussen bezochten. Behalve zeer leerzaam voor de fruitte lers is deze tentoonstelling ook van be lang voor hen, die niet 'direct bij den friut- teelt betrokken zijn. Een bezoek kan dus voor ieder worden aangeraden. Wemeldirige. Gisteren meldden wij, dat het echtpaar Van Stel-Verplakke morgen zijn 80-jarige eohtvereenigmg hoopte te vieren. Dit is, zooals trouwens ook uit de advertentie bleek, onjuist. Bedoeld is: vijf tigjarige eohtvereeniging. Breskens. Ten nadeele van den land bouwer R. alhier werd in de tweede helft van September 1.1. een rijwiel, dat op het erf tegen een schuur was geplaatst, ont vreemd. Tegelijkertijd was een zwerver, die wel bij R. werkte, eveneens verdwenen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de zwerver zekere K. v. G. inmiddels was in arrest gesteld wegens een feit, waarvoor hij stond ge signaleerd. Hij bekende het rijwiel te hebben ontvreemd. De man is thans ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld. Arnemuiden. Op initiatief van de PZEM werd Maandagavond een lezing met licht beelden gehouden over huisverlichting, enz. door een employé der Philipsfabrie- ken te Eindhoven. Achtereenvolgens wer den petroleumlampje, gas en electrisch licht besproken. Door verschillende mooie beelden werd duidelijk gedemonstreerd, welke electri- sche lampen moeten worden gebruikt. Er was voor deze lezing groote belangstel ling. Vrouwepolder. Maandagmiddag hield de raad dezer gemeente onder Voorzit terschap van den burgemeester een open bare vergadering. Afwezig dhr Lange- beeke met kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat hij door H. M. de Koningin bij Kon. Besluit vein 22 October j.l. als burgemeester is her benoemd, welke mededeeling web. Mesu aanleiding gaf, den voorzitter namens den Raad met die herbenoeming te com plimenteeren. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten den nieuwen ligger der wegen en voetpaden, alsmede de gemeen terekening over het jaar 1928 hébben- vastgesteld en dat de begrooting 1930 door dat college is 'goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten inzake de uitvoering van de be smettelijke ziektenwet, deelde de voorzit ter mede, dat de in dat schrijven bedoelde verordening op de heffing van een ver goeding voor de kosten van vervoer, af zondering, onderzoek, verpleging, enz., den Raad binnenkort ter vaststelling zal worden aangeboden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Commissaris der Koningin tot lid der Gezondheidscommissie te Veere heeft benoemd dhr L. G. Gelderman, arts te Gortgene, dat de vergoeding over 1927, ingevolge art. 86 der L. O. wet 1920 aan de gemeente Middelburg te 'betalen be draagt f 12,67, dat aan de gemeente Vee- re over het jaar 1928 ingevolge art. 205, 6e lid dier wet, f 64,43 verschuldigd is en dat het aandeel in de kosten van de pen sioensbijdrage van den secretaris der ge zondheidscommissie te Veere f 1,84 be- draagt. Daarna deelde de voorzitter mede, dat van den Inspecteur der Rijks Directe Be- lastingen te Middelburg bericht is ontvan- 1 gen. dat op de kohieren der grondbelas ting VOOK JMfi «i«n ffgmaapfniijlra OPOSO- ten is uitgetrokken een bedrag van f 1471,56, dat het aandeel in de kwade posten der Gem. Ink. Bel. over 1929 na der is vastgesteld op f 720 en dat door den directeur der Rijks Dir. Bel. enz. te Breda, de volgende zitdagen voor het be talen van belastingen in de gemeente zijn vastgesteld, te weten in de afd. Vrouwen polder den eersten Woensdag in de maan den April, Juni, Augustus, October en December van des middags half twee tot des namiddags half vier, voor de afdee üng Gapinge den vierden Woensdag in de maanden Mei, September en Novem ber vandes voormiddags 10 uur tot des middags half één. Naar aanleiding van een .schrijven van het gemeentebestuur van Serooskerke (W.), bevattende een omschrijving van de voorwaarden, waaronder door Vrouwen polder in voorkomende gevallen van het arrestantenlokaal aldaar gebruik zou kunnen worden gemaakt, deelde de voor zitter mede, dat, aangezien de door dat Gemeentebestuur gestelde eischen zeer hoog, ja zelfs onaannemelijk zijn, hij zich na overleg met 'B. en W. te dier zake in verbinding heeft gesteld met den burge meester van Middelburg, hetgeen tot re sultaat heeft gehad, dat in eventueel voor komende gevallen de arrestanten dezer ge meente, tegen zeer billijke vergoeding, naar Middelburg zullen kunnen worden overgebracht. Tot üd van de Commissie van toezicht op het L. 0. in de gemeente (vac. J. Ver- hage) werd m. a. st. benoemd dhr W. van Hekken. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim in de af deeüng Vrouwenpolder, werden m. a. st. benoemd de heeren W. van Hekken en S. de Roo. Tot leden dier Commissie in de afdeeüng Gapinge werden m. a. st. benoemd de heeren L. Oranje en G. Din- gemanse Jzn. Be circulaire van het Comité der Ver- eeniging van Burgemeesters en Secreta rissen in de 'kantons Hoorn, betreffende classificatie der gemeenten ingevolge het Bezoldigingsbesluit werd m. a. et. voor 'kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de Circulaire van den Commissaris der Koningin, waarbij wordt voorgesteld de jaarwedde van den gemeente-veldwachter te regelen als volgt: f 1200 aanvangssalaris met drie twee- jaarlijksche venhoogingen van f 50 tot f 1350, benevens een jaarüjksohe vergoe ding van f 150 voor woninghuur, f 125 voor Heeding, f 25 voor geneeskundige behandeling en f 25 voor gébruik van een rijwiel, deelde de voorzitter mede, dat de thans voor deze gemeente geldende jaar- wedderegeüng van den veldwachter, uit gezonderd dé vergoeding voor kleeding en woninghuur, met de thans door den Com missaris voorgestelde regeling overeen komt, voor vergoeding voor 'kleeding en woninghuur wordt thans f 100 en f 100 uitgekeerd. Ofschoon de veldwachter vol gens het oordeel van B. 'en W. met een vergoeding van f 100 voor feleeding kan toekomen, stellen zij den Raad voor deze vergoeding te brengen op f 125 's jaars, doc'h de vergoeding voor woninghuur on veranderd op f 100 te handhaven, op grond dat de veldwachter achter de door hem bewoonde woning een zoodanig stuk tuingrond heeft, waaruit door hem bijna zooveel kan worden getrokken, dat 'hij op een vergoeding van plus minus f 140 kan rekenen. Dhr Kesteloo zegt, dat hij van gedachte was, dat de Commissaris der Koningin en Ged. Staten de thans geldende jaar- wedderegeling voldoende achten en dat men thans deze zaak zou laten rusten, doc'h ziet toch ook weer dwang achter deze circulaire en waar hij nu eenmaal niet gaarne gedwongen wordt, geeft hij den Raad in overweging met de in de cir culaire voorgestelde regeling accoord te gaan. Dhr Dingeïaans# is van meening, dat de 'grond achter de woning van den veld wachter op dezelfde waarde moet worden geschat als zulks vcor anderen geschiedt. Z.i. moet, wat de veldwachter van de ge meente gebruikt in volle waarde worden getaxeerd. Als men dat niet doet gaat men uitzonderingen maken tegenover an deren. Dhr Arendse verklaarde, dat hij de taxatie van de opbrengst van den grond door B. en W. te hoog vindt, ook zou hij met de in de circulaire voorgestelde re geling willen medegaan onder voorwaarde echter, dat, zoo een woning van gemeen tewege voor de veldwachter wordt be schikbaar gesteld, hij die wening ook zou moeten bewonen. Het voorstel van B. en W. daarna in stemming gebracht zijnde, werd met vier tegen twee stemmen aan genomen. Vervolgens werd m. a. st. be sloten tot raststelüng van een besluit tot wijziging in de begrooting voor 1929 tot een bedrag van f 848,85. Daarna had nog een (breedvoerige (be spreking plaats over de destructie van afgekeurd vee en vleesoh, welke tenge volge had, dat de Rand zich in beginsel voor een destructie verklaarde. Bij de rondvraag gaf dhr Mesn in over weging wat macadam te doen storten in het gat in den oprit aan den binnendijk en werd door dhr Dingemanse inzage ge vraagd van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Rand. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering met dankzegging door den voorzitter gesloten. N©d. Herv. Kerk. Beroepen te Kruisland, H. P. Stegenga te Assem Te Bunschoten, Rl. J. r. di. Meu- ïati Ruzmadaod. Als men Socialisten ©n Communisten hoort spreken b.v. bij de begrooting van arbeid dan zou men den indruk krijgen, dat we in ons land op sociaal gebied zoo ongeveer in het achtersta gelid loo- pen. Moet men b.v. den heer Kupers hooren over het nog niet bekrachtigen van de conventie van Washington! Dat Duitschland en Engeland, waar de Socialisten aan het roer staan en waar men veel gemakkelijker zelfstandig kan handelen, nog niet toetraden, wordt niet erg genoemd. Als in Engeland de minister van ar beid wijst op de moeilijkheden die zich hierbij b.v. ten opzichte van de Spoor wegen voordoen, dan wordt dat zeer ver klaarbaar geacht. Maar als in ons land de reigeering mat de ttoodige voorzichtigheid te werk gaat en eens afwacht wat andere, groot© landen, op dit gebieddoen, dan spreekt men van „laakbare onverschilligheid" en meer van dat fraais. OPMERKER. Geref. Kerken1. Tweetal te Drachten, J. Meijer te Hoo- geveea 'en H. Th. van Munster te Lollum De kerk te Hulst. Onlangs is gemeld, dat de Hervormden te Hulst (Zeeland) het hun toebehoorend© ge deelte van het, voor de andere helft, dooi d« R.-Katholiefcen gebruikt© kerkgebouw, aan de R.-K. parochie hebben v©rkocht. Thans verneemt bet „Weekblad v. dl. Ned. Herv. Kerk" eenige interessante gegevens om trent den toestand, zooals deze tot op heden te Hulst was. Het bericht luidt om.: „In het jaar 1806 schreef keizer Napoleon I een brief aan den kerkeraad van de Hervormde gemeente in Hulst met het beleefd verzoek een deel van het kerkgebouw, dat toch! te groot was voor de kleine Protestantsche ge meente, bereidwillig af te staan aan de R.-K, Parochie te Hulst, wier kapel te klein was ge worden voor hare godsdienstoefeningen; en eveneens omi de kerkelijke diaconale goederen in twee gelijke helften tussohea beid© gemeen ten te verdeel em. De Hervormde Gemeente begreep z©er goed!, dat dit „beleefd verzoek" waa op te vatten als een onverbiddelijk b«v©L Om zich te hoeden voor erger werd' de verdaelimg yan het kerkgebouw dan ook toegegoven, waarbij de Hervormden de z.g. Preekkerk ©n db Con sistorie-kamer behielden met de daaraan gren zende gedeelten van het vroegere kerkhof, terwijl het overige gedeelte aan de R.-K. werd afgestaan. De drie bogen onder den toren en de beide zij schepen werden dichtgemetseld met dubbele muren, wier tusschenruimte op gevuld werd met turf, zoodat men al kandei van weerszijden niet kon hinderen. Bijna I.1/2 eeuw hebben zoodoende Hervorm den en Roomisohan te Hulst in één gebouw hun godsdienstoefeningen gehouden. Op 1 Januari .1931 zal hieraan een eind© kooien: op dezen datumi hoopt de Herv. Gemeente met het bij den verkoop ontvangen bedrag ©en eigen kerkgebouw te hebben gesticht, waarheen preekstoel, orgel, banken, koperen kronen en kasten, uit het tegenwoordige ge bouw overgebracht wordien. Een merkwaardige verkie zing. Bij de gehouden herstemming voor leden van het kiescollege in de Ned. Herv. gemeente te Wommels zijn alle 406 stemgerechtigde lidmaten ter stem bus verschenen. Alle 4 rechtzinnge can- didaten vereenigden op zich 203 stemmen. De vrijzinnige candidaten behaalden 203, 203, 202 en 200 stemmen. Na loting, die moest plaats hebben tus- gchen de 4 orthodoxe en 2 der vrijzinnige candidaten, werden 3 rechtzinnige leden en 1 vrijzinnig lid verkozen verklaard. Het kiescollege bestaat thans uit 17 vrijzinnige en 4 rechtzinnige leden. Het zal niet eiken dag voorkomen, dat niemand van een getal van ruim 400 kiezers noch door ziekte, noch om an dere redenen wegblijft. DsJ. Runia, predikant bij de Ge ref. Kerk te Arnemuiden, hoopt 18 Deo. a.s. zijne 25-jarige ambtsbediening te ber denken. Ds Runia, geboren 5 April 1861, werd in 1904 candidaat gesteld en werd in dat zelfde jaar, op 18 December te Goevorden in bet ambt bevestigd. 'In 1910 werd een beroep naar Westmaas aangenomen, wel ks gemeente op 8 Augustus 1915 met Ar nemuiden verwisseld werd. Zending. Met groote dankbaar heid deelen de Hoofdbesturen der Samen werkende Zendings-Corp oraties mede, dat de collectie, voortvloeiende uit de week van Gebed, Toewijding en Offer, tot 30 No vember een bedrag van f 160.000 beeft opgebracht, waardoor de totaalinkoxnsten van de maand November ongeveer f 200 duizend werden, iets minder dan in do- zelfde maand van bet vorig jaar. Groote 'bijdragen kwamen er ditmaal weinig in; de algemeene offervaardigheid is dus stijgende, boewei de uitkomst niet zoo hoog was als verleden jaar. Het gaat er nu om, dat door de inkom sten van December een dreigend tekort dat nadeeüg zou zijn voor bet werk in 1930, wordt afgewend. Naar matige bere kening is biertoe nog f 80.000 aan bij dragen noodig, in de onderstelüng, dat de gewon© bronnen van inkomsten niet bij verleden jaar zullen achterblijven. Nu is f 80.000 een bereikbaar ideaal; vroeger zijn er wel December-maanden imet f 100.000 geweest. 'Bereikbaar als al len, die in de Zending belangstellen, mee doen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2