Woensdag 4 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. fioes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE REGEERING EN DE LANDBOUW. Buitenland. N.V. Zuid Ned. Sigarenhandel, v/h J. J. LAGAAY - Vlissingen. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 December vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Als land- en tuinbouw door praten wa ren te helpen, dan zoui gezegd kunnen, worden: de zaak is in orde. Want lang en breed is er in de Tweede Kamer over deze takken van volkswel vaart gesproken. Daarin is iets verblijdends. Een bewijs dat er bij de volksvertegenwoordiging be langstelling is voor onze landbouwers emi hunne belangen. En bet stemt zeker tot voldoening dat vani zoovele zijden eiü Oip zoo krachtige wijze de behoeften van' land- en tuinbouw bij da Regaaring werden bepleit. Of het nu noodig was dat zóóveel leden over deze zaak bet woord voerden, terwijl wat zij te zeggen hadden meer dan eens op hetzelfde neerkwam, is een andere zaak. Wij willen aannemen dat in dit geval de overdaad niet heeft geschaad.. Ditzelf de zouden wij niet durven zeggen van de w ij z e waarop over deze zaken gesproken werd. 't Is wel waar, dat da toestand van vele landbouwers nu niet bepaald gunstig is en wij willen wel aannemen, dat de vooruitzichten ver van mooi zijn. Maar is die toestand nu zóó slecht als men het in de Kamer vertelde. Is hier alleen reden om te klagen en geen enkele reden om te danken? Zijn hier nu waarlijk! geen lichtpunten te ontdekken? Als men de Kamerleden die bij de behandeling van de Landbouwbegrooting het woord voerden, hoorde, dan is het alles donkerheid, dan ziet het ar meer dan treurig uit. Zoo werd er b.v. door den heer F1 e s- kens oio gewezen, dat de uitvoercijfers' van lancb en tuinbouwproducten in betrek king tot <lcu geheelen export een kleine achteruitgang te zien geven. Te drukkende belastingen, hoogere loonen, opgedreven pachtprijzen, lasten van sociale wetten en bemoeilijking van den export al dus deze spreker zijn even zoovele factoren, die de loonende productie on gunstig beïnvloeden. De heer A m e n t betoogde, dat het niet moeilijk zou vallen een lange rede te houden om aan je toonen, dat de land en tuinbouwers een steeds harderen strijd moeten voeren om door hun bedrijven in hun sober levensonderhoud te voor zien. Met het Voorl. Verslag meende hij van een „zorgwekkenden toestand" te mogen spreken. De heer v. d. Heuvel bleek niet minder pessimistisch gestemd te zijn. De toestand, zoo zeide hij, is „zeer veel ongunstiger geworden in de paar laatste jaren. In vorige jaren was het afwisse lend het landbouw-, het veehouders- en het tuinbouwbedrijf, dat zich in niet te beste omstandigheden bevond, maar nu is het vrijwel zoo' over de gaheele linie. Zoowei landbouw als tuinbouw en vga- ho.uderij vexkeereni in zeer groote moeilijk heden". Deze spreker wees er verder op', dat terwijl de prijzen van de landbouwpro ducten op het oogenbli'k voor de meeste artikelen gelijk of beneden die van 1914 zijn, die productiekosten meer dan ver dubbeld werden. De heer Bakker onderstreepte wat reeds door anderen was betoogd, n.l., dat de landbouw in een zeer zorgwekkenden toestand verkeert, en hij werd. daarin ge volgd door den heer W e i t k a in p, die er echter op wees, dat de landbouw altijd 'tslechtst betaalde en ook'tmeest miskende bedrijf is geweest. Het venschil is alleen, zoo betoogde hij, dat men het u beter weet dan vroeger, dat men ich lyx meer den droeven toestand ba- v u s t is. De heer Bierema bleek mede somber estemd, en dat temeer omdat wij hier aar bjj meent, met een internatio nal probleem te doen hebben, waar- at hij al hij voorbaat waarschuwde om an middelen die aangewend worden tot arhetering, geen t© hpoga verwachtingen a koesteren. En eindelijk waren het nog de heeren ierste n en Voa die het noodig acht en op den Biechten toestand de aandacht e vestigen. De winsten, dia in de laatste wen in den landbouw gemaakt zijn, al- na het eerstgenoemde lid, werden ateeda kleiner, terwijl de productiekosten voort durend hoog bleven en hooger werden. Het gevolg is, dat op tal van bedrijven met verliezen' wordt gewerkt en menig landbouwer onder zware zorgen get- bukt gaat. Zooals wij reeds opmerkten, mag deze belangstelling van de zijde der volks vertegenwoordigers als een verblijdend verschijnsel worden aangemerkt. Alleen, men is er niet mee klaar. Als iemand ziek is, dan moet natuurlijk de ziekte worden geconstateerd, maar er moeten ook geneesmiddelen wor den voorgeschreven. Erkend moet worden, dat het aan1 po gingen ia, die lichting niet ontbroken heeft. Van alle kanten kwami men bij de regeering met geneesmiddelen aandragen, of ook wel de door anderen aangeboden geneesmiddelen afkeuren. In een volgend artikel hierover meer. Weer uitstel van de oplossing der Vlaamsche kwestie? Uit de best ingelichte bron wordt ver zekerd, dat in de regeeringsverklaring, welke tegen Dinsdag a.S. wordt verwacht, minister-president Jaspar nacbiik zal wor den gelegd op de urgentie van de behan deling der begroetingen en, der fiscale voorstellen, die daar nanw mede verband houden. Eerst daarna, einde Januari of begin Februari, zou aan heit voorstel tot vemederlandsching van de Gentsche uni versiteit kunnen worden gedacht. De re geering zal echter bjj monde van Jaspar de plechtige verzekering geven, dat in October 1930 met de volledige varneder- landsching van deze universiteit een begin zal worden gemaakt. De overstroomingen in Engeland. Zooals gemeld, is Maandagnamiddag een geweldige storm losgebroken boven het Kanaal en de Britsche eilanden. De storm ging gepaard met hevige regens. Het slechte weer is te Wijten aan een depressie op den Atlantischen Oceaan, de zwaarste sinds de laatste vijftig jaar. Een tankschip, dat in het Kanaal zijn roer verloren had, werd te Falmouth bin nengesleept door twee Nederlandsche sleep booten. De visschersschepen en kleine stoom schepen konden Maandag niet uitvaren. De htevige regens, vooral in West-En- geland, verergerclen den toestand in het overstroomingsgebied. Op de meeste plaat sen zijn de rivieren opnieuw buiten haar oevers getreden. De laag gelegen gebieden aan jlen bovenloop,, van de Theems zjjn over groote uitgestrektheden overstroomd. De crisis in de Engelsche arbeiderspartij. De verdeeldheid in het kamp van de Engelsche arbeiderspartij, welke bij de stemming van Maandag in het Lagerhuis bij de behandeling van de wet tot ver zekering tegen de werkloosheid is geble ken, heeft de politieke zorgen der regee ring nog doen toenemen. Uit de Dinsdag gepubliceerde offici- eele lijst van de stemming blijkt, dat in totaal 19 afgevaardigden der arbeiders partij tegen de regeering hebben gestemd, van wie echter slechts een kleine groep, uit 5 man bestaande, besloten heeft den strijd voort te zetten, om bij een gunsti ger gelegenheid de regeering een neder laag toe te brengen. Vroegere vijanden aan een feestmaal. Maandagavond is in het Holborne-res- taurant te Londen een feestmaal van oud strijders in Britsch Oost-Afrika gegeven, waaraan generaal Smuts, die in den oor log aanvoerder van de Britsche strijd krachten in Oost-Afrika was, voorzat en generaal von Lettow-Vorbeck, die de Duit- schers daar aanvoerde, de voornaamste gast was. De Duitsche generaal was doordat de trein vertraging had, pas een kwartier voor het begin van het banket op het Victoria-station aangekomen en begaf zich dadelijk in zijn reispak naar het res taurant, waar Smuts hem hartelijk wel kom heette. Toen zij samen in de feestzaal, waar on geveer duizend gasten, o.w. tien generaals en acht admiraals, bijeen waren, versche nen, verhieven alle aanwezigen zich van hun plaatsen en juichten hen onstuimig toe. Na den toost op den koning van Enge land, werd op de gezondheid van pre sident Hindenburg gedronken. Hierop brachten de gasten zwijgend een eere- saluut aan degenen, die op de slagvel den in Oost-Afrika gevallen zijn. In zijn toost op von Lettow-Vorbeck zeide Smuts: Dikwijls heb ik het gevoel dat de vrede nog niet gesloten is, maar dat men met een verlenging van den wapenstilstand te doen heeft. Ik hoop, dat deze bijeenkomst het besluit zal ne men, den waren vrede te stichten. Gene raal von Lettow-Vorbeck was een tegen stander die zich nooit gewonnen gaf. In het grootste gedeelte van den veldtocht stond hij tegenover een overmacht, maar hij heeft stand gehouden en ten, het bit tere einde gevochten. Smuts hoopte dat dit banket voor alle volken een voorbeeld zou zijn om de over blijfselen van de oorlogsgevoelens weg te doen. Op deze rede volgden luide, langdu rige toejuichingen. In zijn antwoord zeide generaal von Lettow-Vorbeck dat nooit persoonlijke vee ten bij den veldtocht in Oost-Afrika be staan hadden. Hij had de Engelschen als dappere en eerlijke tegenstanders geacht. Spr. beschouwde de hem gezonden uit- noodiging om aan dit banket deel te ne men zoowel als een huldebetoon aan de Duitsche officieren en manschappen als aan hemzelf. De wijnoogst. Van de vier Fra.nsche departemen ten Hérault, Aude, Gard en Oostelijke- Pyreneeën, die bijna de heTt van de wijn opbrengst van Frankrijk leveren, zijn de officiëele cijfers van den wijn-oogst van dit jaar bekend. Alleen in het Gard-de partement is de wijn-oogst iets grooter geweest dan verleden jaar, in de drie andere departementen was hij kleiner. In de vier departementen bedraagt de wijnopbrengst 26.934.106 hectoliter, tegen 28.993.311 hectoliter verleden jaar. De ge ringere oogst moet voornamelijk worden toegeschreven aan de groote droogte van het afgeloopen jaar en aan den sterken regenval omstreeks het midden van Sep tember, die het plukken van de druiven heeft bemoeilijkt. Toch beschikken de 4 departementen uit de Midi dit jaar over een zeer groote hoeveelheid wijn, daar zij nog aanmerkelijke voorraden van het vorige jaar bezitten. De Sklarek-affaire. Thans is door de justitie ta Berlijn tegen niet minder dan 18 personen een nieuw onderzoek inzake de Sklarek-af faire geopend, terwijl bovendien een disci plinair onderzoek wordt gevoerd tegen een aantal lieden, waaronder Böss. Het is reeds gebleken, dat tal van die verdachten inderdaad geschenken van de Sklareks hebben gekregen. Burgemeester Schneider kreeg twee zilveren kandelaars, een kist wijn en andere geschenken. Hij ontkent contanten te hebben ontvangen, maar geeft toe, dat hij met hulp van de Sklareks op de renbaan geld heeft gewonnen. Wethouder Benecke js als be middelaar opgetreden bij den verkoop van een auto aan de Sklareks en heeft daarbij flink verdiend. Ook hij heeft op de ren baan gewonnen en vlak voor zijn vertrek naar de Vereen. Staten kreeg hij een en veloppe van de Sklareks met een bedrag van .duizend mark. Hij beweert de en veloppe in zijn zak te hebben gestoken, zonder te kijken wat er in zat. Later werd het bedrag door zijn vrouw gevonden. De communistische wethouder Gabel kreeg elke week van de Sklareks 300 mark uitbetaald. Hij beschouwde deze som als een vast salaris en toen hij te Parijs ver toefde en dus in het geheel niets voor de Sklareks kon doen, 'vroeg hij toch de uitbetaling van het bedrag. In het ge heel heeft hij ruim 23.000 mark in zijn zak gestoken. Bovendien kreeg hij nog verschillende geschenken. Toen Leo Sklarek Gabel eens in zijn woning opzicht, vond hij dat de boeken kast veel te wenschen over liet, kort daarop kreeg Gabel een groote 'boeken kast thuis gestuurd. Wethouder Degener, communist, die voornamelijk de zaken der Sklareks moest opknappen, heeft in het geheel 63.000 mark uitbetaald giekregen, stadtamtsmann Sakolowski heeft in het geheel "12.000 mark ontvangen, Schmidt, directeur van de Stadtbank, moest zich tevreden stellen met ©en koffieservies van 700 mark en winst op de renbaan voor een totaal van 3000 mark en een paar bontjassen. Hoffmann, eerste directeur van de Stadt bank, kreeg ook bontjassen van de Skla reks en ,was eveneens geïnteresseerd in de winst op de renbaan. In het geheel zou hij ongeveer 9000 mark hebben ont vangen. Kohl, de burgemeester van ,Kö- penick, had in 1924 een huis gekocht, met een geleend bedrag van 30.000 mark. Toen hij dit geld mo-est terugbetalen, wendde hij zich tot de Sklareks, die hem het noodig© geld verstrekten. Kohl kreeg eveneens een aandeel in de renbaan winst. Dit zijn slechts enkele grepen uit de lange lijst. Ze werpen een duidelijk beeld op de onverkwikkelijke toestanden, die bij het Berlijnsche gemeentebestuur heb ben geheerscht. Hoovers boodschap aan het Congres. Gisteren is de jaarlijksche boodschap van den President der Vereenigde Staten aan het 71© Congres medegedeeld big den aanvang van zijn tweede zitting. In den aanhef zegt President Hoover, „Ik wensch te verklaren, dat in het afgeloopen jaar de natie toegenomen is in kracht. De vraagstukken, waar wij voor geplaatst worden, zijn de vraagstukken van .groei en vooruitgang. Wij verkeeren niet alleen in vrede met de geheele yereld, maar de grondslagen van den toekomstigen vrede worden stevig bevestigd. Den vrede te bevorderen, is onze traditioneele politiek. Door het ver drag van Kellogg en Briand is een groote moreele standaard in de wereld gehe- schen. Door dit verdrag zijn 54 naties overeengekomen van den oorlog af te zien en alle geschillen door vreedzame middelen te regelen. Door dit verdrag is een nieuw uitzicht voor de wereld geopend, waarvan de buitenlandsche po litiek van d© naties den diepgaanden in vloed heeft ondergaan. Sedert dien heb ben wij nieuwe pogingen ondernomen, niet slechts voor de organisatie van het mechanisme van den vrede, maar ook om de gevaarlijke krachten te onderdruk ken, die geschillen tusschen 'de volken doen jijzen. In de hoop, de wrijving in de wereld te verminderen, en bezield door den wensch, om de groote economische las ten van de maritieme bewapening te ver minderen, hebben wij een conferentie be legd met Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, die plaats zal hebben te Londen in Januari, om een verdere .beperking te overwegen en een vermindering der vlootbèwapening. Wij hopen vurig, dat deze poging met succes zal worden be kroond. Het bewaren van lie binnenlandsche orde en voorkomen van inbreuken daarop, is het eerste doel van de regeering: Ons leger en onze vloot worden in een uiterst doeltreffenden staat gehouden onder lei ding van officieren van groote bekwaam heid en ijver. De omvang en uitbreiding van hun aantal en Jiun uitrusting, gelijk daarin op het oogenblik voorzien is, zijn daartoe ruimschoots voldoende. Wij mo gen echter wel ernstige bezorgdheid koes teren voor de aangroeiende uitgaven. Terwijl d© bezoldiging van onze sol daten en matrozen hooger is dan in eenig ander land en de kosten van onderhoud hooger zijn, is ook het aantal van onze uitgaven hooger dan dat van de sterkst gemilitairiseerde landen ter wereld. Van do conferentie, die 'binnenkort te Londen zal worden gehouden, zal het afhangen, in hoever wij op onze mari tieme uitgaven kunnen bezuinigen. Volgens het verdrag van Kellogg hebben Binnenland. Prov. Staten' van Zeeland. Da vaociinatie-dwang weer opgeschort De Tweede Kamer over de arbeidsbemid deling sw et. Belasting betalen' op postkantoren. De dijkval aan dan Willem Anna-polder. De thuiskomst van het derde retourvlieg- tuig LndiëHolland. Nieuwe alastrim-gevallen. Buitenland. De overstroomingen in Engeland. Een verklaring over de ongeregeldhedleia dn Palestina. De Sklarek-affaire. Nog geen oplossing der Vlaamsche kwes tie? wij op ons genomen nooit den oorlog te gebruiken als werktuig van onze natio nale politiek. Wij hebben ons dus ver plicht deze uitrusting alleen te gebruiken voor verdedigingsdoeleinden. Korte berichten. Uit Oudenaerde in België wordt ge meld, dat een rijtuig, waarmee een ge zin naar een feestje reed, op een onbe- waakten overweg door een sneltrein is gegrepen en versplinterd. Drie menschen kwamen om het leven. Naar uit Kaapstad wordt gemeld, heeft thans een Engelsch stoomschip op dracht gekregen het Fransche eiland St. Paul aan te loopen, da'ar sinds 9 Oc tober van dit jaar het draadloos verkeer met het eiland verbroken is. St. Paul ligt 185 K.M. buiten de ge wone vaartroute naar Australië. Van 1 Dec. af krijgen de arbeiders van Ford een salarisverbooging; deze geldt alleen voor de arbeiders in de Ver. Staten. Daardoor stijgt het bedrag, aan loonen dat jaarlijks door Ford uit betaald wordt, met oa. 20 millioen dol lar. Uit Tokio wordt gemeld, dat in offi ciëele kringen aldaar verklaard wordt, dat Japan, in antwoord op het voorstel van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Stimson, inzake een gemeenschappelijke verklaring der 5 mogendheden, waarbij Rusland en China herinnerd worden aan hun verplichtingen ingevolge het Kellogg-pact, te kennen had gegeven, dat een dergelijk optreden on- noodig en ontijdig was. De Chineesche regimenten 12, 13 en 14, te zamen ongeveer 8000 man sterk, zijn Maandag te Charbin ontwapend, om dat zij onder communistischen invloed stonden en een samenzwering voorbe reidden. Negentien officieren van het Chineesche leger, die aan deze samen zwering hebben deelgenomen, zijn te rechtgesteld. Drie leden der Duitsch-nationale par tij zijn uit de rijksdagfractie der partij getreden. Men verwacht dat zich nog een 15-tal andere fractie-leden zal afscheiden. De Holland-lndiëvluchten. Het derde ratourvliegtuig, de P.H.- A.E.O., dat gistermorgen: te Boedapest is gestart met bestemming naar Schiphol, is gistermiddag kort na vier uur in ver band met het slechte weer op het nood- landingsterrein te Deventer geland. Aan boord van dit vliegtuig bevonden zich naar men weet de piloten Duimelaar en Tepas en de mecanicien Walewijn^ die gisteravond naar Amster dam zijn doorgereisd. De pi'tool Sillevis zou met den mecani cien Veen endaal naar Deventer gaan om heden do P..H.-A.E.O. naar Amsterdam ta brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1