DE ZEEUW CadumZeep TWEEDE BLAD. Uit de Pers. ONDER VERDENKING. Bij het boodschappen doen geen PUROL vergeten. Binnenland (Jit de Provincie. Uit den Vllsslngschen Raad Aan bet sloit was de voorzitter de tolk! der vereen, om aan den directeur als dank voor zijh ijver en toewijd iin® door hem betoond, een pracht bloemen mand aan te bieden. VAN MAANDAG 2 DEC. 1929. No. 64. De vaccinedwang. Wij lezen in „De Standaard": De Minister van Arbeid heeft inj zijn Memorie van Antwoord voor zijn begroe ting medegedeeld, dat hij geen termen kan vinden om ©en voorstel te doen tot een algemeen verplichte vaccinatie in het eerste levenejaar, toet verplichte re- vaccinatie. Wij vinden dat uitnemend. Alleen die argumenteering bevalt ons niet. Want de minister zegt, dat hij geen termen kan vinden, omdat de gevaarloosheid van de vaccinatie in het eerste levensjaar nog geenszins vaststaat. Wij zouden vragen: a.ieen daarom? Men ziet, dat wij inzake den vaccine- dwang nog lang niet zijn, waar wij moe ten komen. Wel is door den arbeid onzer partij verkregen, dat de gewetensvrijheid werd vastgesteld. En voorts kwam de opschorting van den dwang; maar alleen omdat een der hechtste steunpunten, de gevaarloosheid der vaccinatie, daaralan ontzonk. Voor ons stond echter steeds voorop het verzet tegen den dwang als zooda nig. De Minister zegt, dat ruimere ervaring noiodig is ter beslissing van] de vraag, of ©en algemeen© verplichting wenschelij'k is. Voorshands moet het woord worden gelaten aan de geneeskundigen, die staan voor de verantwoordelijkheid, en aan, de ouders. Wij zouden uit dezen zin het woord voorshands gaarne uitlichten en hem verder dus doen luiden: het woord moet blijven aan de ouders, die de verant woordelijkheid dragen, en- aan de ge neeskundigen. Eerst dan liep alles goed. Dat de dwang werd opgeschort, kwam alleen door het gevaar, dat de vaccinatie vergezelde. Wij hopen nog altijd, dat het zoover mag komen, dat de dwang wordt afgewe zen, ook door de Regeering, omdat hij in, zich zelf niet verdedigbaar is. En daarom is het antwoord van dm Minister voor ons niet bevredigend. Want het is wel duidelijk, dat, grondt men zijn] bezwaar tegen den vaccinedwang al leen, op do gevaarlijkheid, do deur voor veel uitgebreider dwang open staaf. Van die indirecte verplichting met betrekking tot het schoolbezoek, zou men* dan kun nen gaan tot een directe algemeene ver plichting, zelfs in het eerste levensjaar, en tot revaccinatie, zoo vaak de Over heid dit noodig achtte. En waarom zou dit ingrijpen in het zoo jonge leven en voorts telkens weer, beperkt moeten blijven toit den waarborg tegen de pokziekte? Er is in onze dagen allerlei inenting meer, over welker waarde wij ons niet uitlaten;, die wij zelfs willen erkennen als een waardevolle voorzorg, maar die wij daarom niet met dwang aan. beel het volk zouden willen opleggen. En het is dieze vérgaande dwang, die, gaat men dezen weg op, meer en meer een groot gevaar wordt voor de volksvrijheid. Wij moeten dus wel bedacht zijn o>p wering van dit kwaad. En daarom wijzen op de uitlating van den Minister van Arbeid, waarin tLo din gen! niet gezet zijn; zooals dat wensebelijk ware geweest. De openbare Raadsvergadering van Vrijdag duurde betrekkelijk kort. Wel s'ton den er punten op de agenda, die verband houdend met de begrootingsdebatten, een langdurige discussie deden verwachten, maar speciaal de heeren der uiterst link- sc'ho partijen waren dit keer door B. en W. tevreden te stellen met enkele toezeg gingen. Ee heerschte zoowaar een pret tige gemoedelijke stemming in den Raad, en alles, wat prikkelen kan, werd verme den. u ui- t'.jr'i FEU ILLETON. door J. v. d. BOSCH. 24.) o „Ik wil alles gelooven, maar dat niet, Waanders vap jou 'n portefeuille stelen? Man, wees toch wijzer. Er is geen sprake van. En Joost ook niet. Ze zijn beiden zoo eerlijk als goud.". „Je kunt je nergens meer in vergissen dan in de memschen", bromde de boer. „Jij denkt natuurlijk aan hun Christelijk heid. Maar dat is gekheid, Misschien meen en ze daar wel niets van. In ieder geval heeft óf Waanders óf Joost dat geld gestolen. Zij weten immers, waar het is! Waanders is 'zoo dikwijls in de kamer bij het kabinet geweest. Hij weet wel, dat de sleutel in de kom boven op de kast ligt. En hij weet ook precies den weg naar buiten, iï ij is de dief. Afgeloo- petjtf 'k Ilcb het direct wel gezegd, dat oen bekende do dief is. Het komt wol ulff'. „Ik kan het niet gelooven, Dat moet 'n vergissing zijn", meende de {boerin. De verharding van de Bakkersdorp- laan, waartegen in de vorige vergadering zooveel bezwarc n 'bestonden, werd nu zonder één stein tegen aangenomen, al kon do heer d(/Meij voor zich persoonlijk ze niet mooi /inden. Ook over ie motie-de Mcij, om 25 pet der belastte/ op de publieke vermakelijk heden cadeau 'te doen aan sport- en cul- tureele verenigingen, was men gauw uit gepraat, Weth/ P. G. Laernoes deelde n.l. nog mede, dat het (socialistische) instituut voor arbeidersontwikkeling en de Christ, vereeniging voor Kunst en wetenschappe lijke ontwikkeling voortaan op denzelf den voet zullen behandeld worden als de Vereen, voor Alg. Geestelijke ontwikke ling. Dat wil zeggen: al deze vereeniging- gen behoeven voortaan voor hare leden geen belasting op publieke vermakelijkhe den (alleen een geringe belasting voor de zaaloppervlakte) te betalen. Dat is inderdaad een billijke toezegging. Dhr de Meij was hiermede wel niet ge heel voldaan. Hij prees 'zeer den arbeid van bót Instituut voor Arbeidersontwik keling en was van meening, dat de Over heid tot taak heeft de cultureele ontwik keling te steunen. Dit laatste begrip is natuurlijk erg rek baar. Men kan er heel veel bij onderbren gen. En men kan daardoor ook veel op de schouders der Overheid schuiven! Dhr Sorel en weth. P. G. Laernoes we zen dan ook op de consequenties. Men weet wel, waar te beginnen, maar niet waar te eindigen. Tenslotte oordeelde echter de geheels Raad, dat met de toezegging van B. en W. genoegen moet worden genomen. De grootste moeilijkheden voor de bedoelde vereenigingen zijn nu uit den weg geruimd De S. D. A. P. altijd royaal in het toekennen van subsidies had nog meer op haar verlanglijstje. Aan de harmonica- vereeniging moest steun worden verleend. Maar ook hier werden door de heeren de Ridder en P. G. Laernoes dezelfde argu menten als daar straks aangevoerd. Waar zullen we terecht komen? Laten de velen, 'die deze muziek zoo mooi vinden, hunne waardeering nu ook eens daadwerkelijk toonen! De meerderheid van den Raad '(11 van de 16) voelde er dan ook niet veel voor, het aantal subsidie-genietende muziek- vereenigingen uit te breiden. Tot een sociaal democratisch voorstel inzake steun aan jongelui, die de Am bachtsschool te Middelburg bezoeken, kwam het niet, doordat B. en W. wat de tegemoetkoming in het school- en tram geld voor minvermogenden betreft, toe zeggingen deden, waarmede genoegen ge nomen werd. 'Een nieuw gemeentebedrijf wilde men van uiterst links invoeren, n.l. de radio- distributie. Door de woordvoerders der S. D. A. P. en S. P. werden tal van klachten geuit over de particuliere Maatschappij; die nu daarvoor zorgt en aan wie B. en W. tot en met 1930 daarvoor concessie wilden geven. Waar er in dit bedrijf veel winst gemaakt schijnt te worden, heeft men in grootere steden' hiervan een gemeentebe drijf gemaakt. De gemeentekas vaart er wel bij en de abonné's werden beter be diend (meer stations, enz.). Er werden argumenten aangevoerd, die zeker de overweging waard zijn. 'B. en W. zegden dan ook toe, dit te zullen doen. Het is betrekkelijk jammer, dat Vhssin- gen hier niet voor een sohoone lei staat. Die gemeentebesturen, die niet zoo spoe dig concessie hebben verleend, hebben, achteraf bezien, verstandiger gehandeld. Inmiddels heeft de betrokken Maat schappij- de concessie tot en met 1930 ge kregen en B. en W. hebben nu een jaartje tijd om de zaak te bestudeeren. Het pensioenfonds der typografen. Te Amsterdam hield de afdeeling van den Algemeenen Nedeirlamidsehen Typo grafenbond een vergadering, welk© uitge schreven was op verzoek van 226 leden, die gekant zijn togen het 'pensioenfonds, was zeer druk door omstreeks 1300 leden bezocht. De jegenstanders van het pensioenfonds „Waarom zou dat een vergissing zijn? Hoe komt 'die portefeuille dan bij Waan ders in den tuin? Die kan er toch maar niet heenvliegen?" De boer wond zich weer op. „Ja, dan weet ik ook niet, hoe dat ding er komt. Het kan mij ook niets schelen. Dat moet do politie maar uitzoeken. Maar Waanders is geen dief man. Pas toch op, dat je in je drift geen onberaden 'dingen doet". ,,'k Weet wol, waj ik doe", zei de boer. De boerin zuchtte en wend'de zich af. 't Was maar te hopen, dat Waanders vooreerst niet onder de oogen van den boer kwam! Maar dat zou wel niet. Want Kees was door den burgemeester naar het land ge zonden, om Waanders en Joost te halen, die op hét gemeentehuis moesten komen. Gelukkig wist Kees Okkerse niet, waarom hij die twee halen moest. Dat was ook maar beter. Wat niet weet, wat niet. deert Misschien werd alles wel gauw opgelost. 'tWas maar te hopen voor Waanders. Want hij was "de dief niet, d© boerin was er van .overtuigd. En Joost ook niet. Zij ging naar binnen, terwijl de boer woedend over het erf liep. Daar kwam Koos ökkorse terug. „Zo schrokken zeker wel geducht?*' vroeg boer Pertersen. „Schrikken? Waarvoor, hatus? 2e be- hadden ©enige voorstellen ingediend, die inhielden: ten eerste, dat de afdeeling geen roye menten voor niet-betaling der pensioen premie zou gedoogen en ais bet hoofd bestuur dit toch deed, zich dan af te scheiden; ten tweede om uit de kasgelden beschik baar te stellen een bedrag voor het voe ren van een proces, om te laten pitma- ken of deelname aan het pensi oenfonds als verplichting kan worden opgelegd. Met 473 tegen 441 stemmen en 35 blanco werd echter besloten deze voor stellen niet in behandeling te nemen. Het werktijdenbesluft voor winkels. Het werktijdenbesluit voor winkels zal 1 Januari worden ingevoerd, zooals bekend is. De minister schijnt aan enkele orga nisaties te hebben gezegd, dat het besluit ongewijzigd .ingevoerd zal worden. Toch kunnen enkele wijzigingen verwacht wor den, echter wel niet voor 1 Januari, daar het niet te verwachten is, dat de wijzigingen dan reeds den1 geheelen weg van ons bestuursapparaat zullen hebben afgelegd. Op het Ministerie van Arbeid was men zoo vriendelijk mee te deelen, dat de wijzigingen in hoofdzaak betreffen admi nistratieve bepalingen en Kenkele veran deringen, die wenschelijk gebleken zijn, op grond van requesten, ingekomen nadat bet besluit wias gepubliceerd. Deze veranderingen betreffen o.m. eenige ver ruiming van faciliteiten voor die drukte in bedrijven Vóór feestdagen. In geen geval brengen deze verande ringen wijziging in de strekking van het besluit. De postvluchten naar en van Indië. Het 7e postvliegtuig naar Indië is Za terdagochtend om 7 u. 20 uit Belgrado vertrokken' en na een verblijf van 10 u. 10 tot 11 u. 20 te Sofia om 16 u. 15 te Konstantinopel aangekomen. Alles was wiel aan boord. Het 3e reïourvfiegtuig, dat Vrijdag te Aleppo bleef in verband met het slechte weer, vertrok Zaterdagochtend om 8 u. 21, maar kreeg onderweg met zulk zwaar weer te kampen, dat het moest terug- koeren. Het kwam te 11 uur 27 weer te Aleppo aan, waar beter weer wordt af gewacht. Inkomstenbelasting van spoorweg personeel. Het lid der Tweede Kamer, de hoer Van Braambeek, heeft aan den Minister vain Financiën de volgende vragen ge- _steid: Is het juist, dat van het Departement van Financiën de opdracht is uitgegaan aaln de Nederlandsche Spoorwegen om ten behoeve van de inkomstenbelasting ook oip te geveh het bedrag, dat het rijidlenÖe spoorwegpersoneel aan zoogenaamd uren- geld bij verblijf buiten de standplaats ontvangt? Is den Minister bekend, dat in eenige inspecties ©en derde deel van dit uren- geld als zuivere verdienste in rekening twordt gebracht, 'hoewel toch deze in komsten als zuivere vergoeding wegens te maken onkosten worden toegekend? Wil do Minister maatregelen nemen, dat dit toch zeer Laag gestelde ureng.eld (7 ct. voor dag- en 30 ct. voor nachturen) iin het vervolg niet meer als inkomen wordt aangemerkt? Motorsport. Zaterdag werd ■door de Zeeuwsche motor Ariëlclub haar winterri't 'gehouden. De start was te Goes, Markt, terwijl de finish van het. eerste traject nabij Domburg was. Aldaar be vond zich in de duinen een „non-stop". Do finish van het tweede traject was Mid delburg, Markt. Des avonds had in het clublokaal te Goes de uitreiking der prijzen plaats. De uitslag was als volgt: le pr. een gouden Ariëlmedaille, dhr J. v. As te Goes met 9 strafpunten. 2e pr. 1 zilveren Englebertmedaille, dhr C. Ver- hage te Middelburg met 21 strafpunten; '3e prijs, een verguld zilveren medaille, dhr P. Steur te Kamperland met 37 straf punten; 4e prijs, een Ariëlkruis, dhr M. Kooman te Wemeldinge met 56 strafpun ten; 5e prijs een verguld zilveren medail le, beschikbaar gesteld door Motorsport, dhr J. v. d. Velde te Kamperland met 58 strafpunten; 6e prijs, een verguld zilve ren medaille door dhr A. v. d. Harst te Middelburg beschikbaar gesteld, dhr G. de Leeuw te Kruiningen, met 61 straf punten. Verder was voor elk der prijswinnaars nog een extra prijs beschikbaar gesteld Goes. Be bloempjesdag der J. V. A. heeft hier ter stede, dank zij de medewer king van vele personen buiten de veree niging, in totaal opgebracht f 136.80 en... V/z franc! Vanaf morgen tot en met Zaterdag zal in het Veilingsgebouw alhier een ten toonstelling van gepakt fruit worden ge houden, waarvoor inzendingen zijn toege zegd door de zes verpakkingscursussen, die dezen herfst op Zuid-Beveland zijn gehouden. Behalve de verpakking in de gewone veilingskist, die algemeen wordt gebruikt zal ook de eenmalige verpakking in ex- portkisten worden geëxposeerd. Daar er ook prijzen beschikbaar zijn ge steld en een jury de inzendingen zal be- oordeelen, wordt het dus een interessan te wedstrijd tusschen de verschillende cursussen. Een tentoonstelling als deze, die geheel op de practijk is ingericht, is ongetwij feld van zeer groot belang voor de fruit telers. Deze krijgen hier aanschouwelijk onderwijs. Wemeldinge. Dhr C. Kosten Hz., bui tengewoon opzichter bij de Zuiderzee werken, standplaats Zurich (prov. Fr.) werd tot gem.-opzichter te Rotterdam be noemd. Indiensttreding 1 Januari 1930. Vrijdag werd te Goes de eerste steen! gelegd van de nieuwe Geref, Kerk. Ds van der Veen voerde bij deze plechtigheid het woord. grepen niet, wa.t ze pp het gemeentehuis moesten komen doen." „Ha, ha," lachte de boier hatelijk. „D.a,t zal wel. Ze houden zich natuurlijk van den] domme. Maar dan zal de burgemees ter ze het wel aan hun verstand brengen, da dieven!" „Dieven?" Kees zette een paar groote -verschrikte pogen op: wat vernam bij nu? „Dieven? Zeker, dieven. Waanders, of anders zijn lieve jongen, heeft de porte feuille gestolen. Het bewijs! is al geleverd. 'kWou, dat ik ook oip het gemeentehuis k.on zijta. 'kZou ze het inpeperen.". De knecht hoorde verslagen toe. Waan ders of Joost 'de dief? Hij geloofd© er geen steek van. „Maar dat hebben pse niet gedaan', baas", zei hij'. „O, ben jij ook al zóó. Je kunt praten wat je wilt, man. Maar we hebben de portefeuille, zonder het geld natuurlijk in den tuin van Waanders gevonden. Het is dus uitgemaakt." Daarvan schrok Kees toch. Dat werd bedenkelijk. Maar Waanders do dief? Of Joost? Het wilde er niet bij hem in. Daarvoor meende hij boiden maar al te goed te kennen. „Hoor eens, Kees." „Ja, baas." ,Ja rijdt terug naar het dorp. En als ze uit het gemeentehuis komen, als de burgemeester ze tenminste niet vasthoudt, dan zeg je hun, dat ze onmidellij k naar hier moeten komen. Ik moet ze spreken." Kees wilde nog iets zeggen, maar hij zag wel, dat de baas, die woedend heen en weer op het erf liep, toch niet voor rede vatbaar was. En daarom vertrok hij maar. De boerin had de opdracht aan den knecht gehoord. „Wat ben je toch van plan, man?" vroeg zij. JJat zal ik weten." „Wees nu kalm. De burgemeester zal het heusch wel uitzoeken. Haal nu geen domme streken uit, waarvan je later spijt zult hebben." „Onschuld? Er is geen sprake van on schuld. De portefeuille is er gevonden. Dat is voldoende bewijs." „Die kan er toch wel op een andere manier gekomen zijn?" „Och, wat. andere manier? Kletspraat jes." Boer Petersen liep naar binnen. Het stond voor hem vast, dat Waanders of Joost de (lief was. Misschien hadden ze het wel met hun beiden gedaan. Ze gin gen altijd zoo stil hun weg. En stille wateren hebben vaak diepe gronden, Neen neen, het zou wel uitkomen, dat hij ge- lijk had. Dat had ja du van dia men- De uitgebreide coilec'le GERO-ZILVER en G ER O-TIN btedt keus voor Iedere beurs. Elk artikel munt uit door superieure kwa liteit, schoonheid van lijn en practlsche ge bruikswaarde. Vraagt onze speciale brochure GERO-GESCHENKEN Souburg. D© Ghr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" gaf Vrijdagavond ©en uit voering bij gelegenheid van haar 1 O-jarig bestaan, 'in de Gereformeerde Kerk. Deze was geheel gevuld. De voorzitter dhr F. Huson, opende mtet gebed en heette alle aanwiezigen hartelijk wel'kom inzonderheid den heer Biurgemeestep en diens echt- gienoote, mevrouw Van DoornVan Lo ckeren. Campagne, Beschermvrouw dar vereeniging, I Een rijk programma van 17 nummers werd hierna vlot afgewerkt, wiaarbiji vier maal een duet en twee m'aal een solo werden ten beste gegeven. Medewerking werd verleend' door een strijkorkest onder leiding van mej. de Hondt uit Vlissihgen, hetwelk zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak kweet. In de pauze werd door den burgemees ter namens diens echigeoooto als bewijis van waardeering aan de Vereen, in den persoion van liaren directeur' dhr de Rue een bloemenmand aangeboden. Deze dankte en hoopte dat Mevrouw v. 'Doorn, nog lang de Vereen, mag „be schermen". Ook mej. de Hondt en enkele .zangeres sen werden met bloemen vereerd. „S.oii deo Gloria" kan dan ook met trots op dezen „pvoud terugzien. Een verdiend applaus was telkens haar deel. Nadat nog was medegedeeld dat nieuwe leden zich in December kunnen Ben Zjuivore zeep zooaW qe beroemde Fran^che CadumZeep i£ onorrt- beerlyk voor de ver- fcoréiné van de huid. Bovendien wordt !z;y glechtö éoed éedroo&d verkocht,blyft daar door tot 't laatste toe hard en te koodosnde veel voorde elixer irii éebruik.dan iedere An dere iseep. schen, die zoo trouw naar de kerk gingon. Als het er op aankwam, kon je ze toch maar niet vertrouwen. Zoo mopperde en dacht de boer, die al eens naar buiten keek of ze nog niet kwamen. Maar neen, dat kon natuur lijk niet. Misschien kwamen ze heelemaal niet. Als ze bij den burgemeester be kenden, werden ze natuurlijk onmiddel lijk ingesloten. Nu, 'twas bun verdiende loon. 't Was een schandaal, hun baas te bestelen en ddn er, zooals vanmor gen, nog met een huichelachtig gezicht bij te staan! Hoe langer hij er over nadacht, hoe boozer de boer werd. En dat werd het allerergst, toen hij, een uurtje later, Waanders en Joost zag aankomen. De burgemeester had ze dus niet vastge houden. Dat was ook meer dan een schandaal! Hij vloog meer dan hij liep naar bui ten en ontmoette het tweetal, dat ver bijsterd liep te staren op het erf. „Baas", begon Waanders direct. Maar hij kon geen woord rneer uitbren gen. Want de boer bulderde: „P- Wat baas? Houd die praatjes maar je. Van al die onderdanigheden ui niets hebben. Wie van julllë h' portefeuille gestolen? Zeg op. Ho razend te worden." (Wordt vervi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5