Maandag 2 December 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I BIGGELMB't ISTEYAEB (D Hendrikse&Co's Bank NI Goes EERSTE BLADl Buitenland. Binnenland LANG ZULLEN ZE LEVEN!L Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 December vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUI DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeJL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. No. 259, VERSCHIJNT. ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Lossb nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting. V Werkloosheid. Bij „Edeeea" te Hoorn is verschenen' eeh rapport over de wettelijke regeling der -werkloosheidsverzekering, uitgebracht door >e:en commissie uit de Chrietelijik-Sö- ciale Studieclub te 's Gravemhage. Bit rapport bevat meerdere belangrijk© gedeelten. Wij denken hierbij aan vrat gezegd wordt omtrent den invloed van de werk loosheid op den werkloaze. Zeker, er zijn wierkloozen, die met otr- verschillig, door eigen schuld, werkloos zijn. Maar de gewone .werklooee behoort tot die groeip niet. En voor hein. is de werkloosheid iets verschrikkelijks. Op de vraag wat de invloed is dia de werkloosheid op den werklaaze uit oefent, wordt geantwoord Niet ieder reageert gelijk op zjjto er varingen. Aanleg, ontwikkeling en levens omstandigheden oefenen daaroip bedui denden. invloed. 1 Toch zijin enkele algemeene trekken wel aanwijsbaar. Wanneer werkloosheid dreigjt de dreiging is er in sommige bedrijven Voprtduxenid staat de arbeider voor de groota onzekerheid of hij straks nog in staat zal zijn voor zich en zijn gezin te kubnen zorgen. Men beweert wel, dat velen dit niet zwaar aanvoelen, doch dat valt te betwijlfeien. Zij, die deze drei ging niet zwaar opnemen; zijin misschien door de voortduring daarvan, daaraan ge- woon geraakt, doch die vermindering van zorg is een eierste syptooim van verslapt- pende energie. Erger wordt dit, wanneer de werkloos heid een feit wordt. Eerst zoekt de werk1- lopze, vol moed, overal werk, doch dam komt de tegenslag. Overal afgewezen, er is geen werk. Te willen en te kunnen wer ken, maar gedwongen werkloos blijken römdloapem, het is .ellendig. Dikwijls ont staat daardoor een gevoel van lusteloos heid, dat aan werkschuwheid denken doiet. Aanvankelijk ontvangt de wefklooze een uitkeering uit zijin werkloozenkas. Hij staat daarvoor onder strenge controle, maar hij weet, dat hij' r e o h t op uitkeering heeft. Daarvoor heieft hijl eerst zware of fers gebracht. De uitkeeringsdagen zijn echter nieit vele, zoodat hij spoedig „uit getrokken" geraakt. Bovendien z.ijn de bedragen te laag, om, zij het ook bekrom pen, rond te komen. Er is snelle mate rieels achteruitgang en tenslotte komt „Maatschappelijk Hulpbetojon" (Burg. Arm- best.) er aan tei pas, met alle noodzaket- lijka ondervraging en controle, waardoor het gevoel, een bedeelde te zijin, sterk wordt opgedrongen. Eta bij dat alles blijft de armoede. Het wordt een worsteling om bet bestaan te rekken, waarbij de een vloekt, .de an der schreit en -een derdie versuft, doch waaronder allen lijden. Het moeten buiten gewoon hoogstaande figuren zijn, die in dergelijke omstandigheden gaaf blijven." Het "is goed vah deze dingen kennis te fteimen. Immers, naarmate meer het leed gepeild wordt, zal ook da belangstelling voor maatregelen' die dit leed kunnen' voorko men of verzachten grooter worden. Hef „Volksbegehren" in Duiischland. In den Duitschen Rijksdag is de eerste paragraaf van de z.g, „wet 'tegen de Slavernq" met 318 tegen 82 stemmen au vier onthoudingen verworpen. Par. 2 en par. 3 werden met dezelfde stemmen1- cijfers verworpen'. Par. 4 echter (betrek king hebbend op de vervolging en bestraf fing van 'de ministers en gemachtigden^ die het plan-Y oung aanvaardden) werd met 312 tegen 60 stemmen verworpen. Nadat de Rijksdag het ontwerp had ver worpen, hoeft de rijksminister -van bin- neinlamdsche zaken' krachtens het besluit der Rijfcsreegering de verordening betref fende het tweede referendum' uitgevaar digd. Het onderwerp der volksstemming is da vraag of het ih het Volksbegehren ver langde en. door dien Rpsdag verworpen wetsontwerp wiet zal worden. GRATIS ADVIES. Spreekuren te GOES in Hotel „Nieuw Goes", Wilhelminastraat 98, Dinsdag 3 December, 11 1 uur, 2—5 uur en 'savonds 7—9 uur voor lijdenden en zwakken. De stemming zal op Zondag 22 Decem ber worden gehouden. De studentenrelletjes te Gent en Leuven, Zocals gemeld, hadden Donderdag avond de Franskiljonsche .studenten van Gent een betooging georganiseerd tegen, de vervlaamsching der hoogeschool. Onder ben bevonden zich ook tal van vreemde elementen. Ten getale van ongeveer driehonderd kwamen zij aan het vroegere station van Gent-Zuid bijeen. Hun aanvankelijk heldhaftige strijd-kre- ten weerklonken ietwat benauwd, toen zij .een leger zagen oprukken van een paar honderd Vlaamsche studenten, waar bij zich vele Vlaamsche arbeiders en bur gers hadden gevoegd, om hen wat mores te loeren. De Franskiljons werden, toen hun stoet zich in beweging zette, door een sterk cordon politiemannen beschermd, doch dit werd al heel spoedig in de Vlaanderen- straat, letterlijk onder de voeten geloopen en er ontstond een geregeld gevecht, waarbij harde klappen vielen. De Franskiljons werden deerlijk toege takeld en moesten in volslagen wanorde van het „slagveld" vluchten. Twee hunner mcesten in een apotheek verzorgd wor den. Toen hun overwinning volledig was en op het slagveld van Gent geen enkel Franskiljonsch student meer te ontwaren was, hebben de Vlaamsche studenten, ar beiders en burgers in de stad gemani festeerd achter het leeuwenvaandel, dat aan het hoofd van den stoet werd. ge dragen. De „Nation Beige" meldt, dat de bur gemeester van Leuven, naar aanleiding van de jongste botsingen tusschen Vlaam sche en anti-Vlaamsdie studenten, gede creteerd heeft, dat optochten en samen scholingen van meer dan vijf personen voortaan zijn verboden. De „Peuple" meldt, dat de burgemees ter van Gent het blad niet verheelde, dat de toestand te Gent ernstig was. Indien de rust niet terugkeert is de burgemeester voornemens, spoedig maatregelen te ne men tot het handhaven van de orde. De tweede zone in het Rijnland ontruimd. De Fransche vlag op de vesting Efcrem- breitstein is Zaterdagmorgen om kwart over elf plechtig neergehaald. Tegenwoor dig waren da president van de Rijn land-commissie, de twee oppercommis- sarissen en een Fransch generaal. Na het neerhalen van1 de Fransche vlag jnarcheerden de troepen naar het Moezelgoederanstation, waar zijl plaats na men in de gereedstaande treinen. Om 12,55 zette het troepentransport zich in bewegim* naar Metz. Later volgde een auto-fcolonne van 60 wagens op den weg naar Maintz. Het vertrek verliep volkomen rustig. Behalve journalisten en persfoto grafen waren slechts weinige nieuwsgie rigen verschenen. Uit Aken wordt gemeld: Duizenden mienschen hadden zich Zaterdagochtend tegen 11 uur in de straten tusschen het station te Aken en de woning van den Belgischen bevelhebbenden generaal Pon- leur, verzameld, om het schouwspel van de afreis van de Belgische troepen bij. te wonen. Velen uit den omtrek waren met auto's naar Aken gekomen'. Aan den vlaggestok van de woning van den Bel gischen generaal wapperde fier de Bel gische vlag. Voor het huis had zich een bataljon infanterie opgesteld. Toen gene raal Pouleur verscheen presenteerden' de troepen het geweer, de staf muziek speel de en een Belgisch sergeant haalde plech tig de Belgische vlag neer. De toeschouwers verkeerden in ariem- looze stilte en duizenden paren oogem richtten zich op het dundoek, met welks verdwijnen een periode van een 10-jarige bezetting werd afgesloten. Kort daarop namen de generaal met zijn echtgenoote plaats in een auto en gevolgd door den staf reden zij in de richting van de Bel gische grens. Onmiddellijk ma het vertrek van de troepen per trein toonde de be- vodking haar enthousiasme door het aller wegen ontplooien van de Duitsobe vlag. De tweede zóne heeft hiermede haar politieke vrijheid herkregen. De .ordonnanties van de Rijnlandciqmi- missie zijn thans voor de tweede zóne niet meer geldig. De opperpresident van het Rijnland ontving van rijkspresident von Hinden burg, van den rijkskanselier en den Prui- sischen minister-president telegrammen waarin de bevolking geluk wordt ge- wenscht met haar bevrijding, terwijl ook dank wordt gebracht voor de trouw tij dens de bezetting aan het rijk bewezen. Zaterdagmiddag begon te Cohlenz reeds da feestvreugde. Overal wapperden de vlaggen en een onafzienbare menscben- meaigte kwam van alle kanten naar de stad gestroomd. De treinen brachten dui zenden naar de stad. Rij het feest aan den „Deutschlanjd Eek" werden op de bergen, aan den Rijn en den Moezel groote vuren ontsto ken. Huiszoeking in communHlsche bureaux. In de bureaux der communistische par tijl te Essen heeft een nauwgezette huis zoeking plaats gehad in verband met een door de procureur-generaal te Leipzig ge opende instructie wegens voorbereiding tot hoogverraad. Ook de kamers', welke de communisti sche afgevaardigden in deze bureaux hebben, vooral de kamer van den landdag- afgevaardigde Boytkowski, werden nauw keurig onderzocht. Een groote hoeveelheid materiaal is in beslag genomen. De huis zoeking duurde drie uur. Incidenten; heb ben zich niet voorgedaan. Hei Sklarek-schandaal. Naar thans is vastgesteld, hebben de drie gebroeders Sklarek z,ich ook aan ontduiking van" belastingen op groote schaal schuldig gemaakt, waardoor de staat voor belangrijke bedragen benadeeld is. Zoo hebben zij b.v. hun omzet vootr 1928 met 1.8 millioen mark opgegeven, terwijl deze in werkelijkheid ongeveer drie maal zooveel heeft bedragen. De officier van justitie heeft reeds se dert geruimen tijd den koopman L. ver hoord, die naar het personeel van de klee- dingsmaalschappij verklaarde, de boeken van de firma „in orde" bracht. Bij hel verhoor is gebleken, dat L. Van- d0 ven valschingen in de hoofdboeken heeft ge* weten en dat hem bekend was, dat de Sklarefcs vervalschte documenten aan dg stedelijke ban'k hebben gegeven. L. kreeg voor zijn bemoeiingen van de Sklaröks maandelijks 400 Mk. gedurende twee jaar lang. Op grond hiervan wordt tegen hem 'n instructie wegens passieve omkooping en .medeplichtigheid aan bedrog geopend. Korte berichten, Die bankier Rocbel-Mueller, uit Go- tha, directeur van het sedert 1905 be staande bankiersbuis Max Mueller, aldaar, is wegens gepleegde verduisteringen ge arresteerd. Anti Rev. Jongeren Actie. Zaterdagmiddag werd te Utrecht de tweede algemeene vergadering der A.R. J.Aj (Anti-Rev. Jongeren Actie) gehouden. De vo.orz. de heer Joh. H. Scheurer opende de vergadering en dieelde mee, dat een saamspreking was gehouden met den heer H. Colijh over het vtaorstel der A. R. Propagandaclubs tot fusie. De heer Golijh had gieadviseerd, dat hot eerste jaar nog geen fusie zou plaats vinden!, Opdat men1 eerst eens kop. zieml hoe het instituut der A.R.J.A. zich zou ontwik kelen. Was dat geschied, dan kon men nog verder zien. Het maandblad „Neder land en Oranje" van de A.R. Propogand'a- clubs wordt voor de A.R.J.A. ter ben schikking gesteld om -dei leidraden in ie De bruidsdagen van Pijpeanaa En „Bestevaer" zijn bruid, -Die bieden veel gelegenheid Tot herrie en geluid. U ziet bier Juist "n rondedans* 1 De pijpen hebben lol Want van het bruidje „Bestevaas'* Daar Is ban hart van voll Het slof van "t verbaal de volgende tnaali Zondt tl ook 'n beetje In stem ming willen komen? Wel Uw pijp, 'n pak Bestevaer-Rooktabak en Uzelf dat "s voldoende. publiGeereü. Spr. wekte op tot krachtige actie. Nu moeten We 'dezen winter laten zien wat we kunneml. Het gaat bij bet aantal clubs om de kwantiteit, doch niet bij het aantal leden van elke club. Bij' een kleiner aantal leden kan eien club juist te beter studie maken van de beginselen. Het gevaar voor de A.R. Partij schuilt niet in de breedte, maar in de diepte en de toekomstige .leden der A.R. Partij moeten kwalitatief worden opg;a- voerd. Besloten werd vooriioolpig nog geen fu sie met de A.R. Prop. clubs aan te gaan. Er zal een contactcommissie worden ge vormd, waarin zitting hebben twee leden der A. R. J. A., twee leden, der Propa ganda 'Clubs, terwijl de heer Colijh zich bereid verklaarde ,als vijfde man' op te treden. De Statuten werden na breedvoerige bespreking vastgesteld. Bia'sloten werd, dat voorlioojpig elke club een kwartje 'per lid per jaar zal beta len. Toen aan de orde fcwaml b®sPï®ki'ng' van het orgaan én leidraden maakte de beer v. d. Bierg van 's Gravendeel er bezwaar tegqn, dat in .„Nederland! en Granje" de leidraden zonden warden' oip- gepomen. Wanneer ze apart gedrukt we den, dan zou dat naar hiii meende, voor de leden goedkooper uitkomen, dan dat men .een abonnement on ^Nederland en Oranje" zou. moeten nemen. De voorz. zei do to e met „Nederland1 en Oranje" te zullen bespreken de mogelijk heid oim van de leidraden een bepaald aaintal overdrukken te krijigen. Het be stuur stelt zich voor een redactieooinmisi- sie te benoemen, die belast zal worden met de samenstelling der leidraden. Ds van der Vliet van Utrecht trad uit het bestuur, daar het beter werd geacht, dat de functies van bestuurslid en raadsman niet vareenigd zijh. Drs S. Roosjen van -Groningen, die raadsmlan was, trad als zoodanig af en werd in het bestuur benoemd: Het bestuur is nu als volgt: Mr Joh. H. Scheurer, Amerst- foort, voorz.; Dr L. W. G. Schotten, Utrecht, secr.; J. Cl. Jongieneel, Oud-Al- blas, H. v. d. "Berg, 's Gravendeel, Drs S. Roosjen, Groningen, J. B. Tiemens'. Apeldoorn. Als studentenafgevaardigde werd aangewezen de heer P. F. Oosterhof tei Amsterdam. i Binnenland. De gouverneur van Curasao benoefmld. Verschillende ernstige auto ongel ukken. Eeni man te Zierikzee verdronken. Buitenland. De Zuidpoolvlucht van Byrd gelukt. De ontruiming van het Rijnland. Het Sklarek-schandaal. Studentenrelletjes te Gent. In de plaats van Drs Roosjen zal als raadsman gevraagd worden Ds H. A. Geus van Huizen. Verder treden als raadslieden op de heeren H. Amelink, De Bilt; Drs J. van Andel, Den Haag; Prof. Dr J. A. C. van Leeuwen, Utrecht; P. van Nes Czn, Nijkerk; P. Pluyten, Assen; Dr J. Severijn, Dordrecht; Ds P. Ch. v. d. Vliet, Utrecht; Ds C. v. d. Zaal, Deventer. Bij de rondvraag kwam ter sprake het vormen van provinciale afdeelingen. De Voorz. zeide, dat het bestuur daar niet zeer voor was, omdat het aantal verga deringen niet onnoodig groot gemaakt moest worden. Wel zal als er in een A.R.J.A.-club een goede inleiding gehou den is, deze kunnen worden uitgewisseld. Men zal overwegen of nog verder contact provinciegewijs noodig is. Binnenkort verschijnt een propagandabrochure, waar in do.el en werkwijze der A.R.J.A. wordt uiteengezet. Ds C. v. d. Zaal van Deventer sprak nog een opwekkend slotwoord en ging- daarna voor in dankzegging. JOURNALISTIEKE MANIEREN. Een te Middelburg verschijnend dagblad (stijl „Middelb. Crt.") houdt er den laat- sten tijd eigenaardige manieren op na, die wel heel sterk afwijken van de wijze waarop voorheen dit blad geredigeerd werd Men herinnert zich hoe onlangs de Anti revolutionairen zonder vorm van proces op dezelfde manier als dat een 50 jaar geleden gebeurde, als onbruikbaren, als onbekwamen en ongeschikten in. den hoek werden gezet. Zelfs voor het burgemees terschap van Veere, zoo decreteerde dit orgaan, mocht in geen geval een Anti revolutionair in aanmerking komen. In datzelfde verband werd toen de booge figuur van wijlen den Christen- staatsman Jhr de Savo-rnin Lohman be klad, door hem in één adem te noemen met z.g. „milde" Chr. Historiscben, die „een groote overeenkomst vertoornen met wat wii zouden kunnen noemen, gods dienstige, ©enigszins conservatieve libe ralen." En thans moet „De .Zeeuw" het weer ontgelden. Maar hoe? De naam van ons blad wil deze in hoogheid zetelende en oordeelende redactie niet over de lippen. Zij spreekt van een „te Goes verschijnend dagblad", dat van de goede journalistieke manieren zou zijn afgeweken. Wat wij dan wel misdaan hebben? Niets anders dan dit, dat wij aan een. niet onbelangrijke organisatie, wie in de „Midd. Crt." het woord geweigerd werd, gelegenheid hebben gegeven, zich over een zaak van algemeen belang zoo mogen wij toch zeker het drankvraagstuk wel bezien I uit te spreken en haar optreden te rechtvaardigen. De redactie van de „M. Crt." die eerst de Anti-revolutionairen zoo ongeveer bui ten de gemeenschap stelde en daarna de nagedachtenis van een Christen-staatsman besmeurde, is wel zoo vriendelijk bier aan min-edele motieven te denken. Wü zouden n.l. bedoeld schrijven heb ben opgenomen om dit blad „,een hakje te zetten". Natuurlijk gaan wij onze houding niet rechtvaardigen. Ieder die dit fraais in d0 „Midd. Crt" las. heeft onmiddellijk gedacht aan het bekende spreekwoord van den waard en zijne gasten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1