No. 52 Vrijdag 29 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland uan EERSTE BLAD. "(Goud etiket) i$> de VooiAo/nen DTrecfaür-H ctffd redacteur: R. ZUIDEMA. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle 9' Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. HOLLANDIA SPECERIJEN Belangrijkste Nieuws. Hendrikse Cos Bank N.V. Goes verstrekt credieten aan HANDEL en LANDBOUW neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Binnenland Uit den Middelburgschen Raad. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT F.LKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3.— f 0.05 Prfys dor Advortenfian; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 si. Eij abonnement belangrijke korfing. Bewaarschoolonderwijs, In de afdeelingen der Tweede Kamer werd blijkens het Voorl. Verslag door zeer vele leden aangedrongen op een wettelijke regeling van het bewaar schoolonderwijs. „Thans, aldus het V.V., worden de jon ge kinderen veelal gezonden naar bewaar scholen, die uit een hygiënisch oogpunt als schoolgebouw afkeuring verdienen. Ook met het oog op een juiste toepas sing der onderwijspacificatie achtten ve len een wettelijke regeling noodig, aan gezien de bewaarscholen veelal de voor portalen der lagere school vormen en de gemeentebesturen, door zulke scholen op te richten, aan het openbaar onderwijs een voorsprong op het bijzonder onder wijs verschaffen. De hier aan het woord zijnde talrijke leden wenschten een sobere regeling, die weinig kosten zou medebrengen, doch waarbij de ge meentebesturen zouden worden verplicht de openbare en bijzondere bewaarscholen op denzelfden voet te behandelen. Dezen eenvoud van inrichting zouden zij ook door gebruik van het woord „bewaar school" willen zien bevorderd; in den term „voorbereidende scholen" was huns inziens reeds een tendenz van opvoering besloten. Vele andere leden deelden deze laatste opvatting niet. De benaming „voorbereidende scholen" geeft, beter dan het woord „bewaarscholen",het karakter dezer inrichtingen aan. Ook is het vol gens deze leden onjuist, in het thans ontbreken van een wettelijke regeling een voordeel speciaal voor het openbaar on derwijs te zien. Ook door de voorstanders van het bijzonder onderwijs worden vele voorbereidende schooltjes gesticht als voorportalen der lagere school. Mede met het oog daarop is een wettelijke regeling gewenscht. Naar het oordeel van sommige an dere leden verdient het aanbeveling dat de Rijkswetgever zich met deze ma terie niet inlaat en deze zaak overlate aan het particulier initiatief en aan de gemeenten." Uit de bewoordingen van dit verslag zou men kunnen opmaken, dat de meer derheid van de Kamer 'n wettelijke rege ling van het bewaarschoolonderwijs ge wenscht acht. Immers het waren „zeer vele leden", „talrijke leden" en „vele andere leden", die op verschillende gronden op zulk een regeling aandrongen. Dit bevreemdt eenigszins omdat onmid dellijk daarop volgt, de mededeeling, dat v e 1 e 1 e d e n met groote bezorgdheid de voortdurende aanmerkelijke stijging der onderwijsuitgaven hadden gezien. Voor die bezorgdheid is zeker wel aan leiding. Het eindcijfer van dit hoofd stuk nadert thans reeds de f 160 millioen, een bedrag dat meer dan een vierde be draagt van de totale Rijksuitgaven, ter wijl het landbouwonderwijs daar nog bui ten valt. En dan zou toch het Rijk zich weer op een nieuw terrein moeten begeven en zich ook met het bewaarschoolonder wijs gaan bemoeien? Het komt ons voor dat daarvoor nu toch waarlijk geen reden is. Dit is nu eens een zaak, die zonder eenig bezwaar geheel aan het particu lier initiatief kan worden overgelaten, waarbij dan zoo noodig de Gemeenten eenigen steun kunnen verleenen. Als het Rijk er zich mee gaat bemoeien dan weten we wel hoe laat het is. Dan worden de uitgaven en dat zon der eenige noodzaak naar alle kanten uitgezet. Wij hopen dan ook, dat de minister het eens zal zijn met „sommige andere le den" die oordeelden, dat het aanbeveling verdient, dat de Rijkswetgever zich met deze materie niet inlaat en dat deze zaalp wordt overgelaten aan het particulier ini tiatief' en de gemeenten. e Zuiver-hygiënisch-gemakkelijk OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALF-ONS BUSJES EN' IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE STROOIBUSJES Frankrijks grensverdediglng. Maginot verklaarde in de legercom- missie uit de Fransche kamer, dat de ontworpen plannen beoogen in de eerste linie een net van voorposten tot stand te brengen. Hier zullen schuilplaatsen voor artillerie en machinegeweren komen met onderaardsche gangen, die verbinding met reserve depots geven. Een en ander zal zoodanig worden in gericht, dat de posten beveiligd zullen zijn tegen gas- en vliegtuigaanvallen en ook de beschieting met zware artillerie geen uitwerking zal hebben. De werken zullen in hun geheel niet voor 1934 ge reed kunnen komen, doch in 1930 zullen de troepen tot bescherming van de grens in ieder geval reeds zoovel versterkte po sities tot hun beschikking hebben, dat zij zich geheel zullen kunnen inrichten. De legercommissie heeft het regee- ringsprogram, waarin voor de eerstvol gende jaren een crediet van 5 milliard wordt gevraagd, in zoover gewijzigd, dat jaarlijks een bedrag van 1 milliard op de begrooting zal worden gebracht en de verschillende posten over de begrootin gen der verschillende ministeries ver deeld zullen worden. Emigratie naar Amerika. Het Amerikaansche consulaat te Am sterdam deelt mede: Het staatsdepartement der Vereenigde Staten heeft besloten, alle phasen van het immigratiêwerk te Rotterdam te con- centreeren, met inbegrip van de registra tie van aanvragers. Derhalve dienen zij, die visa aangevraagd hebben in alle dee- len van Nederland, met inbegrip van die genen, die reeds bij het consulaat-ge neraal te Amsterdam zijn ingeschreven, in den vervolge hun correspondentie te richten aan de imigratie-afdeeling van het Amerikaansche consulaat te Rotter dam. Korte berichten. Volgens een blad is de Russische gezant te Warschau Bogomoloff door het politieke bureau naar Moskou ontboden. Bij zijn vertrek liet hij doorschemeren, dat hij niet op zijn post denkt terug te keeren. Het blad vermoedt, dat de al machtige communistische internationale hem heeft laten terugroepen, omdat de In den ondanks den hevigen regen, slechts half gesloten calèche reed H. M. eerst naar het Paleis der Koningin-Moe der, aan het L. Voorhout, waar zij eeni gen tijd bij haar Moeder bleef vertoeven, waarna zij naar het Koninklijk paleis aan het Noordeinde reed. Chr. Nat. Vakverbond. Blijkens den kwartaal staat opgenomen fn „de Gids", steeg het ledental der bij' het G.N.V. aangesloten Bonden over het derde kwartaal met 1769. Van 67.826 op 1 Juli kwam het alzoo op 69.595 of bijna 70.000 dus op 1 October 1.1. Zeventien organisaties gingen vooruit met totaal 1804 leden. Een 5-tal Bonden hadden gezamenlijk: nog een verlies van 35 leden. De netto winst was dus 1804 35 is 1769 leden. Dat resultaat is niet onbevredigend,, Iwlanneer men er rekening mee houdt, dat juist het derde kwartaal waarin steeds de vacanties vallen, oim meer dan een reden steeds het ongunstigste is voor de propaganda. Van 1 Januari tot 1 Oct., dus de eer ste 9 maanden van dit jaar, bedroeg de vooruitgang niet minder dan 11.031 le den. Nog ruim 7 duizend, precies gezegd 7.161, en dan is weer het topcijfer van Oct. 1920, n.l. 76.756, bereikt. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Land- bouw-begrooting. Eerste steenleging van de Geref. Kerk te Goes. Buitenland. Het ChineeschRussisch conflict. Spannend oogenblik in het Lagerhuis. vooral in' den zomer met zeer zware treinen gereden worden. In de Duitsche nachttreinen loopen van en naar Vlissin- gea bijv. eenige slaapwagens, waardoor aan de capaciteit der machines hooge eischen gesteld worden. Niet alleen bij de gehouden proefrit ten, doch ook in het gewone verkeer 9# De Crisis in de Britsche Mijnindustrie. De onderhandelingen tusschen de door de Engelsche regeering ingestelde mijn- bouwcommissie en de mijn-eigenaars zijn mislukt. In goed-ingelichte kringen is men van meening, dat de kans op een overeen komst tusschen regeering en mijn-eigena ren zoo goed als verkeken is. - De regeering zou geen anderen uitweg meer hebben dan, zonder instemming der mijneigenaars, wettelijke maatregelen te nemen tot vermindering van den arbeids tijd, oprichting van organisaties voor concentratie en andere eventueel te ne men maatregelen. De mijn-eigenaars publiceeren, in aan sluiting op de besprekingen met de re geering, die een zeer levendig verloop schijnen te hebben gehad, een verkla ring waarin zij de regeeringspolitiek ver- oordeelen. Het ChineeschRussisch Conflict. Volgens ©en bericht uit Nanking heeft de Chineesch© staatsraad de voorstellen van T^jang Hsoe Liang aan de sovjet- regeering tot bijlegging van het conflict goedgekeurd. China stelt voor de conferentie 14 De cember te Charbin te laten beginnen. De opperbevelhebber van het sovjet- leger in het Verre Oosten heeft o.a. ge zegd: „Wij hebben de Chineezen op twee fronten geslagen. Wij hadden den vijand tot Charbin kunnen achtervolgen, doch vergenoegden ons er mee, China een lesje gegeven te hebben, waarbij onze kracht gebleken is en onze vaste bedoe ling, de contróle op de spoorwegen te handhaven. Dertien sovjet-vliegtuigen vlogen gister namiddag boven Ruchatu en bombardeer den bet Ghineesche militaire hoofdkwar tier. Een spannend oogenblik in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis, bij de be spreking van de artikelen van het wets ontwerp op de werkloosheidsverzekering, dienden de liberalen een amendement in, om jn de wet een bepaling op te nemen, volgens welke de werkeloozen onder de achttien jaar, om de uit- keering te ontvangen, een school zou den moeten bezoeken. De conservatieven keurden bet amen dement goed, dat de minister van Arbeid bestreed. Men meende, dat de regeering verslagen ging worden en de opwinding steeg ten top, maar het amendement werd verworpen met 237 tegen 167 stemmen, onder wild gejuich der arbeiderspartij. Zelfs indien de regeering de nederlaag had geleden, zou zij niet afgetreden zijn, want bet ging om een secundaire kwes tie. communistische beweging zich in Polen niet voldoende ontwikkelt De ontploffingsnamp, die Maandag te Essen plaats had, beeft sindsdien 'n vierde slachtoffer geëischt. De 37-jarige Egon Löwestein, wiens beide beenen ge amputeerd moesten worden, is aan de zware verwondingen overleden. In den toestand van de overige gewonden is geen verandering van beteëkenis geko men. Het eerste geval in de rechterlijke annalen, waarin een sprekende film als bewijsmateriaal voor het gerecht wordt toegelaten, beeft zich te Philadelphia voorgedaan, waar bedoelde film die de bekentenis van een man weergaf, die van een inbraak was beschuldigd, voor het gerecht werd afgedraaid, Het eerste transport der Duitsche kolonisten uit Rusland ter sterkte van 1000 man is gisteren van Moskou naar Duischland gezonden. Naar de bladen te Sofia melden, worden op bet oogenblik in Joego-Slavië massa-arrestaties verricht, in verband met den aanslag op den Oriëntexpress, in de omgeving van Zaribrod. Naar uit Londen gemeld wordt, is het ministerie van Luchtvaart voorne mens twee nieuwe luchtschepen, die 50 pet grooter zouden worden dan ieder an der bestaand -luchtschip, te doen 'bouwen Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. H. M. de Koningin in de Residentie. H. M. de Koningin is gisterenmiddag per extra-trein der Hollandsche Spoor ten 3 uur 13 minuten, in de Residentie te ruggekeerd na haar langdurig verblijf op het Loo en na gisteren, gelijk bekend, te Amsterdam bij de onthulling van- het gedenkraam in de Engelsche Kerk te zijn tegenwoordig geweest. De Koningin werd op het perron vóór de koninklijke wachtzaal in het konink lijk paviljoen begroet door den burge meester, Mr. J. A. N. Patijn en den gou verneur der Residentie, luitenant-gene raal Insinger, commandant van het veld leger, met welke autoriteiten de Konin gin zich in de wachtzaal nog eenige oogenblikken onderhield. De Bond van Chr. Politie-atobtenareni sluit zich 1 Januari a.s. aan bij! het C. N.Q. Rekenen we het aantal van die organisatie op 1361, dan zouden er nog precies 5800 aan het getal/ ontbreken om bet verlies geheel te dekken. Dat Lijfer kan het 4e kwartaal brengen, wanneer na de goede voorbereiding overal ook flink gewerkt wordt. Dit ideaal is waard met kracht na gestreefd te worden1. De handel met Roemenië. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft den minister van binnemlamdsdhtei zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers da volgende vragen gesteld I. Is bet de regeeriag bekend, dat in verband met de inwerkingtreding van het nieuwe douanetarief in Roemenië op 1 Augustus j.l. door de regeering van dat land alle handelsverdrag en tegen 1 Juni 1930 zijn opgezegd? II. Kan 'de regeering mededeel en ten aanzien van welke Nederlandsoba export producten naar Roemenië een verande ring in den bestaanden toestand is ge bracht? III. Is de regeering bereid maatregelen te nemen, ten eind© ©en nieuwe ver- dragsverhouding met Roemenië tan spoe digste tot stand te brengen? De nlenwe sneltreinlocomotieven voor de Nederlandsche Spoorwegen. Teneinde met de steeds zwaarder wor dende treinen steeds op tijd te kunnen rijden, hebben de Nederlandsche Spoor wegen bij Henschel Zoon in Kassei 22 zware sneltreinmachines besteld, waarvan er reeds enkel© in dienst zijn gesteld. Deze nieuwe P.O. 4 machines, zegt de „N. R. Crt." maken door den hoog iig- genclen ketel een machtigen indruk. Men is er om verschillende redenen) niet toe overgegaan, een loopas bij te plaatsen, of het aantal gekoppelde as sen van drie tot vier te verhoogen. Wij hebben dus in de nieuwe serie 3900 een vergroot type 3700 voor ons; de asdrnk is verhoogd tot 18 ton, waardoor een grootere aanzet-trekkracht en een ver hoogd vermogen bij grootere snelheid verkregen wordt. Het totale gewicht bedraagt 84 ton tegen 72 ton van de serie 3700. D© stoomdruk is verhoogd tot 14 atmosfeer; heit vermogen bedraagt circa 1550 P.K., of ongeveer 15 pot meer dan van d© serie 3700. De nieuwe machines, welke waarschijn lijk alle vóór het einde dezer maand in dienst gesteld zullen zijn, worden ge stationeerd in Amsterdam C.S., Almelo en Boxtel, teneinde d© zware sneltreinen op de baanvakken Amsterdam-Emmorik, Amsterdam-Bentheim, Amsterdam-Maas tricht, Vlissingen-Veulo en Vlissingen-Hen- gelo te vervoeren. Op daze trajecten moet hebben de nieuwe locomotieven aan de verwachtingen beantwoord. Het kost nu soms zelfs moeite, om niet te vroeg binnen te komen, daar de machines een voor ons spoorwegnet ongekend vermo gen -ontwikkelen. Zonder eenig bezwaar kunnen nu die groote internationale treinen met een snel heid van 100 K.M. per uur vervoerd worden. Zoodra de wettelijke voorschrif ten in dezen geest gewijzigd zijn, kan de rijtijd deizer treinen worden vermin derd. Het ligt in de bedoeling, nog meer van deze machines aan. te schaffen, daar sar op hetoogenblik nog steeds een te kort aan locomotieven bestaat. Men wordt dan tevens in staat gesteld, geleidelijk de verouderde machines te sloopen. De b eg ro o t ingss chotelEerst hors d'oeuvre. Een cokes-praatje. Dure armenzorg. Geen steun aan de muziek. Schriele belang hebbenden. Da Middelburgsche Gemeenteraad was tegen Woensdag bijeengeroepen. Hoofd schotel was de GemeentebegrootingMaar deze werd pas in de middag- en avond- zitting opgediend. De geheele morgen ging weg aan het verwerken vaar hors d'oeuvre. Zooals dat behoort, waren daar enkele pikante hapjes bij. Wij noeimen b.v. de verstrekking van cokes togen verminderden prijs aan ge- meentei-ambtenaren en -werklieden. Wat is daar lang over gepraat I Zooals wij reeds een vorige maal schre ven, beeft het gemeente-personeel geza menlijk een groote hoeveelheid cokes be steld en thuis bezorgd gekregen tegen een aanmerkelijk lageren prijs dan wanneer bet die brandstof bij de kolenhandel aren of individueel big die gasfabriek had be steld. Ons dunkt, dat daartegen toch weinig is fa te brengen. De gasfabriek wil nu een maal graag van de cokes af en moedigi door een .prijsverlaging de afname van ©en groote partij' gaarne'aan. Zoo-zijn er aan groot-afnemers buiten Middelburg reeds meermalen partijen tegen vermin) derden prijis geleverd. Zouden daarvan groepen stadgenooten niet mogen profi- teeien? Zeker, er waren enkele Raadsleden, die het opnamen voor de kolenhandelaren, al deed dhr Mes dat op een vrij onhandige wijze. Maar als de gemeente aan deze handelaren dezelfde gelegenheid geeft als aafe particulieren dit mag en moet na- tuurlgfc worden geëischt is hier geen reden tot eenig verwijt aan het adres van B. en W. Dat de kolenhandelareö niet kunnen of willen gebruik maken van de gelegenheid oo» groot® partijen" cokes, hetz0 voor zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1