DE ZEEUW «'1 TWEEDE BLAD. IASSEE toecht, Jtbode lANBOD. ermansknecht, ONDER VERDENKING. Binnenland Uit de Provincie. lakdoeken- sn-sachets 'jBediende loudster, [ff iaak, koopt Hoed, Pet, onze zaak. Dakpannen. s J e. De Regeering en de Landbouw. Aan dat kabinet waren geea sporen „Niets te vinden, van Schelven?" vroeg jo dessins. GOES, ik geopend |aagd lAdres C. A. [IJZEN, jid-Kraaijert). „Handel in BOONE" en loopwerk, ïnd schrif- klein net G. Brieven pi letter H. Goes. eden terstond IDE SANDE, kpella. uitsluitend 3AGS wordt bomen kleine «tens 5 regels ibetaling M :n goes raat 78. bsch, Schapen- bk, ongesmolten ■zei f 1.15 p. K.G. Kt, Middelburg. rooken van Spek. L.VERHULST ra- met kussens, |nwiegen vanaf Joordstr. E 4. ïNDERS TEKAARTEN |lRDOUX, Middelburg. >edan, 2 por- Aoefrit en des- Igestaan. BOVEN Jr.. |idijke. te Geschen- lAARD, Korte ■Middelburg, luxe Manden- o: 35 A. 20 cA. en weg te Oost en 15 Jan. 1930. 30 Nov. a.s. bij tth. str. A 117. Winkelhuis met stand en Huisje nteniershuis St. LUIJS, Seisbol- QP: Segeerssingel. laart eede Knecht end gezin. Wo- NIEUWEN- vraagd L. PEETERS, art of Mei rsgezln, chikbaar. 'ENHUIJZEN, Sr ordstraat L 187, VAN DINSDAG 20 NOV. 1929, No. 49. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Versl. der Tweede Kamar is het volgende ontleend: Nadat eenige jaren de gebruikelijke klachten over achterstelling van den land bouw slechts in mineur werden verno men, komt thans het Voorloopig Ver slag weder met een breed betoog om aannemelijk te maken, dat deze tak van volkswelvaart als een stiefkind zon wor den behandeld. Vergelijkingen met het geen voor volkshuisvesting voer een groot nationaal werk als de Zuiderzee 'wordt uitgegeven, hinken uit den aard der zaak veel meer dan in een parallel geoorloofd is, omdat immers slechts be slissend is, in welke mate en op welk tijdstip geldelijke bijdrage uit 's Lands kas oirbaar mag heeten. Men verzwijgt, dat juist in de jaren, die achter ons liggen, de financieele politiek op sterke verso bering van den Staatsdienst was gericht, terwijl desondanks de landbouw zelfs in die mate boven anderen is bevoordeeld, dat gemiddeld pl.m. f 625.000 per jaar meer daaraan ten koste is gelegd. Daar in zijn, gelijk het Voorloopig Verslag op merkt, ook uitgaven begrepen, die als z.g. wettelijke plegen te worden aange duid of waartegenover inkomsten staan, maar ongetwijfeld is toch. ook aan z.g. onverplichte verhoogingen heel wat meer voor den landbouw gedaan dan voor andere takken van dienst. Men denke aan de uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouwscholen, aan de verbe terde outillage van binnen- en buitenland- schen voorlichtingsdienst, aan het winnen van uitgestrekte complex en cultuurgrond bij wijze van werkverschaffing, aan bij dragen in de kosten van on t waterings wer ken en den steun voor pluimveeteelt en paardenfokkerij. Afgezien van deze be langstelling op stoffelijk gebied, pleegt de landbouw zich te verheugen in daadwerke lijk medeleven van de Regeering in hare mooden en behoeften. Zoo is b.v., zoodra gevaar dreigde voor onzen eieren-invoer in Engeland, aanstonds een wettelijke maatregel voorbereid, die dit gevaar be zwoer. Bovendien is tot stand gekomen een landbouw-uitvoerwet, die het hare zal bijdragen om onzen uitvoer, waaraan in derdaad bezwaarlijk te groote aandacht kan worden gewijd, te bevorderen. De datum van invoering van deze wet zal zoo spoedig worden bepaald als slechts mogelijk is, in verband met de bepalingen van den tweeden titel, die den uitvoer van1 bacon regelen. Het laat zich ver wachten, dat dit na korten tijd het geval zal zijn. Het gaat dus allerminst aan eenvoudig het voor den landbouw uitgetrokken be drag, bovendien nog verminderd met uit gaven, die terecht of ten onrechte als niet-agrarisch worden ter zij gesteld, te converteeren in een bewijs, dat de Regee- ring in hare zorg voor dezen bij uitstek gewichtigen .tak van volkswelvaart zou zijn te kort geschoten. Ongetwijfeld maakt de landbouw moei lijke tijden door, al is wellicht de kwalifi catie „zorgwekkend" iets te donker getint, maar dit is in hoofdzaak te wijten aan de disharmonie tusschen prijzen en pro ductiekosten. Slachtoffers daarvan zijn niet jjlechts de pachters, maar ook vele eigenerfde boeren, terwijl belaas ook de landarbeiders dientengevolge in belooning voor hun arbeid achterstaan bij de stedelingen. Een Staatscommissie, in 1927 ingesteld, wijdt hare krachten aan oplossing van het netelig probleem, boa hier de zoo bij uitstek noodige ver betering te brengen. Het ligt voor de hand, dat de omvang en zwarigheid van de materie het niet gemakkelijk maken spoedig rapport uit te brengen. Veel voor bereidende arbeid moest worden verricht. Maar de Commissie arbeidt verder met den ernst, dien het onderwerp vordert. Ongetwijfeld zal de vermindering van di recte en indirecte lasten, die bet bedrijf FEU I L L ETON. door J. v. d. BOSCH. 20) ——o I „Ik weet van niets, baas', zei hij kalm. „Zoo", bromde Petersen, die toch wel in zag, dat hij te ver was gegaan. „Het is best mogelijk. Maar in ieder geval gaat niemand het erf af, vóórdat de veldwach ter er geweest is. Waar blijft die kerel nu? Daar komt hij me warempel op zijn gemak aanfietsen. Wat kan het die lui ook schelen!" Van Schelven, de veldwachter, kreeg dan ook direct den wind van voren, toen hij van zijn fiets stapte en het gezelschap begroette. „Je had hier wel wat eerder kunnen zijn", beet boer Petersen hem toe. „Ik zal een klacht tegen je indienen bij den burgemeester." ,,'kZou het maar niet doen, Petersen", antwoordde de veldwachter, die heel niet van zijn stuk gebracht was. „Het baat je toch niets, En je maakt je maar bela chelijk op den koop toe, omdat ik er nu eenmaal niet vlugger wezen kon. Ais je nu een auto om mij gezonden had, Hnri bezwaren, binnen den kring barer voor stellen yallen. Niets zal den ondergetee- kende aangenamer zijn dan aan de hand van bet rapport dezer Commissie, den landbouw een onschatbaren dienst te be wijzen. Maar in afwachting daarvan kan het leed slechts verzacht worden, en ver schillende maatregelen, ook bij deze be grooting beoogd, getuigen, dat in die rich- ting wordt gewerkt. Men denke aan de betere outillage van den voorlichtings dienst, aan de bevordering van de pluim veeteelt, £an de bestrijding van mom en klauwzeer. In het bijzonder wordt aan de voor ziening in de behoefte aan landbouw onderwijs voortdurend aandacht geschon ken. Het lager landbouwonderwijs met zijn toenemend aantal scholen en een omvangrijk, zeer .gedifferentieerd cursus- wezen komt daarbij niet in de laatste plaats. Den leden, die uit hoofde van den minder gunstigen toestand, waarin de landbouw thans verkeert, aandrongen op het op ruime schaal verstrekken van land- en tuinbouwonderwijs, moge wor den opgemerkt, dat, gelijk uit het vooraf gaande volgt, de Regeering hiertoe al haar kracht wil aanwenden, doch dat zij de kosteloosheid niet als een nood zakelijke voorwaarde voor succes kan aanrncrizen. De ondervinding leert, dat geheel e kosteloosheid vaak tot mindere waardeering leidt. Intussohen moge er de aandacht op worden gevestigd, dat dit onderwijs, voor zoover het ten minste van Regeeringswege wordt gegeven, zeer goedkoop is en voor on- en minvermogen den vrijstellingen toegestaan worden. De instelling van een landbouwraad is door den ambtsvoorganger van den ondergeteekende ernstig overwogen. Hij heeft het denkbeeld laten varen, na het advies der Iandhouw-organisaties te heb ben ingewonnen, van welke één zelfs kortweg de medewerking aan een even tueel op te richten raad weigerde. Trou wens raadpleging van da organisaties op den, gebruikeiijken voet, voldoet geheel aan de eischen, die door een landbouw raad bevredigd zouden moeten worden. Tweede Kamer-verkiezing. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. ter Laan, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam, die echter zijn benoeming niet zal aannemen. Uit het drukkersbedrijf. Het landelijk comité van actie, gevormd door die leden van den algemeenen Ne- derlandschen typografenbond, die zich verzetten tegen de invoering yan het ver plichte pensioenfonds voor typografen, zooals overeen is gekomen in een regeling tusschen de gezellen-organisaties en de federatie van werkgevers in het drukkers- bedrijf, heeft Zondag te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden. De voorzitter van het landelijk comité, deelde mede, dat op het oogenblik onge veer 1100 typografen weigeren, premie voor het pensioenfonds te storten. Van de zijde van de voorstanders van het pensi oenfonds aldus is medegedeeld ver wacht men, dat vier weken na het in wer king treden van de regeling 'het 'aantal weigeraars tot een veel kleiner aantal zal zijn geslonken, aangezien de meeste wei geraars het bij vier weken schuld regle mentair volgende royement niet zullen durven trotseeren, aangezien dit eveneens royement uit den vakbond beteekent, en, aangezien in het typografisch bedrijf het verplichte lidmaatschap geldt, ontslag uit den dienst hij georganiseerde patroon®. Het landelijk comité van actie stelde daarom voor, een referendum onder de weigeraars te houden, teneinde een over zicht te krijgen van het aantal typografen, dat bereid is, om ook langer dan vier we ken in hun weigering te volharden en dus zoo noodig royement en ontslag te trot seeren. Tenslotte circuleerde een voorstel tot het bijeenroepen van een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Amsterdam van den A. N. T. B., om daarin te beslui ten, dat deze afdeeling zich van den A. N. was ik er een paar minuten eerder ge weest. Er is vannacht bij je ingebroken, boer? Vertel, wat je weet. Dan zullen we spoedig een onderzoek instellen, 'k Heb den burgemeester al gewaarschuwd. Hij zal wel spoedig hier zijn. We zijn altijd vlug, dat merk je wel.' Vader Waanders had moeite om niet te lachen om den oolijken veldwachter, die zich aan de toornige blikken van den boer niet stoorde, maar rustig de omge ving opnam. „Ze hebben vannacht mijn portefeuille met een zeshonderd gulden aan bank papier uit het kabinet gehaald", zei de boer. „Aan de politie de taak, om de da ders zoo spoedig mogelijk op te sporen." „Waren het daders?" vroeg Van Schel ven, langs zijn neus weg. „Nou, daders of dader, weet ik niet. Maar 'tis vast iemand geweest, die op de boerderij goed bekend is." De veldwachter toonde zich opeens ver rast. „Waarom denk je dat?" vroeg hij. Daar voor moet je toch een reden hebben?" Boer Petersen, kalmer geworden nu, deed aan Van Schelven hetzelfde verhaal, dat hij aan Waanders had meegedeeld. „Zoo, door dit raampje?" vroeg de veld wachter peinzend. „Ik vind, dat Jo bijzon- I der dom gedaan hebt, boer Petersen," «Wat bedoel je nou, man?' T. B. zou afscheiden, indien het hoofdbe stuur tot royement zou overgaan. Het voorstel verwierf 212 handteekeningen. Verschillende sprekers betuigden hun instemming met de door het landelijk co mité gevoerde actie. De overval op Curacao. Het ontslag van gouverneur Fruytler, De „Residentiebode" schrijft: Hoewel de commissie Hoorweg, welke op last van de regeering naar Curacao is gezonden, nog niet terug is, heeft de Re geering, zooals hekend is, na de bespre kingen met Ir. Fruytier, gemeend den gouverneur in overweging te moeten ge ven, eervol ontslag aan te vragen, wijl de regeering 'het niet gewensoht vond, dat hij na het gebeurde naar Curacao terug keerde. Naar wij' vernamen, moet deze houding van de Regeering voornamelijk steunen op de overweging, dat de gouverneur ver schillende bevelen aan zijn ondergeschik te ambtenaren heeft gegeven, om elk ver zet achterwege te laten, op een moment, dat hij; niet meer vrij was, om zelfstandige beslissingen te nemen. Het was n.l. gebleken, dat de gouver neur verschillende bevelen om geen ver zet te plegen, heeft gegeven telefonisch en mondeling in het bijzijn van 'generaal Ur- bani, wiens gevangene 'hij toen reeds was. De verdédiging van den gouverneur, dat hij deze hevelen gaf, om Curacao voor een bloedbad te sparen, kon deswege dan ook niet geheel geaccepteerd worden. Wel is intussohen duidelijk vast 'komen te staan, dat voor den gouverneur, die pas was opgetreden, verschillende ver ontschuldigingen bestonden en hij inder daad niet over voldoende middelen be schikte om een dergelijke aanval te voor komen of af te slaan. Daarbij is ook gebleken, dat de gouver neur niet den steun van de zijde der mili taire politie heeft gehad, als van den offi cier-commandant van dit corps in 'die om standigheden mocht worden verwacht. Het zal daarom, naar wij vernemen, zeer de vraag zijn, of aan den militairen commandant wel eervol ontslag zal kun nen worden verleend en of zelfs geen krijgstuchtelij'ke maatregelen tegen hem zullen moeten worden getroffen. Wij vernamen ook nog, dat de commis sie Hoorweg zelfs ernstig overweegt om den minister te adviseeren de militaire politie voor Curacao weer op te 'heffen, wijl 'dit instituut voor Curacao groote practische bezwaren heeft. In Curacao is men echter zeer aan deze militaire politie gehecht en men zou tegen opheffing zeer ernstige bezwaren maken. Het Groene Krnis. Tot directeur-generaal van het Nederl. Groene Kruis is benoemd ds J. Beij er- man, predikant bij de Eemonstrantsche Gemeente te Meppel. Een merkwaardige electriciteits- kwestie. De reeds lang bestaande kwestie der electriciteitsvoorziening in Overijsel, is thans naar het V a d e r 1. meldt, in een nieuw stadium getreden, doordat de ge meente Ootmarsum op eigen houtje te gen de IJsselcentrale te velde is getrok ken. Toen dezer dagen bleek, dat het Ge meentelijk Electrlciteltsbedrijf in 1928 'n belangrijk exploitatieverlies had geleden, werd dit geweten aan de nieuwe tarieven, welke op 1 Januari van dat jaar op ad vies van de IJsselcentrale waren inge voerd. Een hierbij komend meeningsverschil nopens het toe te passen tarief voor een belangrijke uitbreiding der bestaande licht- en krachtinstallatie van een filiaal van den Boerenbond vormde den drup pel, die den emmer deed overloopen: het gementebestuur besloot het beheers contract te verbreken en den door de IJsselcentrale aangewezen technisch ad viseur zijn congé te gevenI Den Boerenbond werd een concept-con tract voor de beoogde installatieuitbrei ding aangeboden, maar de IJsselcentrale meende het in deze wel zonder de ge meente Ootmarsum te kunnen stellen en sloot met den Boerenbond een con tract voor directe stroomlevering uit de Centrale en niet via het Gemeentelijk bedrijf. Daarmee was Ootmarsum in last. De directie der IJsselcentrale rechtvaardigde haar houding door te wijzen op een ar tikel van de Algemeene Voorwaarden, waarin het provinciaal bedrijf zich een recht op directe levering heeft voorbe houden aan installaties met een vermo gen van 20 of meer kilowatt, maar het gemeentebestuur van Ootmarsum ver klaarde zich daarmee niet te kunnen ver eenigen, omdat het hier z.i. een reeds bij het Gemeentelijk bedrijf aangesloten en bestaande installatie betrof, waarvan slechts uitbreiding werd gewenscht. En om nu dit argument kracht bij te zet ten, heeft het gemeentebestuur geweigerd den noodzakelijken aanleg van een kabel der IJsselcentrale door de straten van Ootmarsum toe te laten, zoodat de direc tie in Zwolle nu maar moet zien, hoe zij den Boerenbond aan den benoodigden stroom zal helpen. Daar hiermee de reeds jaren bestaan de strijd tusschen gemeenten ,die zich be roepen op hun na aan het hart liggend beginsel van autonomie en het streven der Provinciale centrales om de elec triciteitsvoorziening geheel aan zich te trekken, weer eens duidelijk aan het licht is getreden, mag het verdere verloop van deze merkwaardige affaire met be langstelling worden tegemoet gezien. Waterleiding. Vc or had en waschtafels: 3. M. Polderman, Goes. Tel. no. 129. Adv. Het zeekanaal GentTer- neuzen. Onder de door het provincie bestuur van. Oost-Vlaanderen ter studie genomen werken van openbaar nut zijn er verscheidene die het kanaal van Gent Temeuzen betreffen. Zoo wordt naar mid del-en uitgezien om de diepte van dit zeekanaal op 10 meter te brengen. V erder denkt men aan het bouwen van een groot droogdok te Langerbrugge, in den ouden arm- van het kanaal en aan het bouwen van een nieuwe zeesluis te Ter- neuzen. Eeü uitbreker aangehou den. Door de marechaussee te IJzen- dijk8 is aangehouden Arthur Lampo, die Wij geven hiérbij nog een kiekje van de oever af schuiving aan den djjk van den Willem Annapolder. Petersen begon zich al weer op te win den. „Wel, bij dit raampje hebben, ik weet niet hoeveel menschen geloopen. Kijk maar naar de voetafdrukken. Als er nu niemand geweest was, dan hadden we kans gehad, den voetafdruk van den dief te pakken te krijgen. Maar dat kan nu niet meer. Laat ons verder zien. O, daar komt de burgemeester al. We zijn toch wel vlug, hè, Petersen?" „Je houdt mij voor den gek, geloof ik", zei de boer woedend. „Volstrekt niet, baas. Maar je moet niet zoo onredelijk wezen. Dat is de zaak. We komen zoo gauw we kunnen. Nu praten wij daarover niet meer. We zullen ons best doen, den dader of de daders te vin den." Ze stonden bij het kabinet in de kamer: de burgemeester, de veldwachter, boer Pe tersen en de boerin. Waanders, Joost, Kees Okkerse en Trijn de dienstbode, waren heengezonden. Ook van den burgemeester mocht voorloopig pig niemand het erf af. Precies viel op te maken, hoe de dief binnen gekomen was, of als er meerdere geweest waren, de dieven: hij was door het raampje gekropen, om dan door het gangetje in de mooie kamer te komen, waar het kabinet stond. van inbraak. Alleen had de boer de deur van de kast open gevonden, geopend met den sleutel, die in de Delftsche kom op de kast lag. „Dat kan niemand anders gedaan heb ben, burgemeester, dan iemand, die hier goed bekend is." In zijn hart dacht de burgemeester het ook. Maar hij zeide niets. Een vergissing was altijd mogelijk. „Hoeveel geld zat er in de portefeuille?" „Precies kan ik het niet zeggen. Maar tusschen de zes en zevenhonderd gulden, 'k Meen van zeshonderd en veertig, burge meester." „Bankbiljetten, natuurlijk?" „Ja, burgemeester." „Heb je ook de nummers der biljetten opgeschreven?" „Neen, dat doe ik nooit. Wie denkt er aan." ,Het is toch altijd verstandig. Dat zie je nu weer. Het zou het onderzoek zeer vergemakkelijken." Intusschen besnuffelde de veldwachter het kabinet van onder tot boven. Dan liep hij naar de deur, bekeek zeer scherp de deurpost. Maar hij scheen niet te vin den, wat hij zocht, want zijn gezicht drukte groote teleurstelling uit, wat de burgemeester wel zag. op 21 October nit de gevangenis te Reok- heim in België gevlucht is en wiens opsporing door de Belgische justitie aan de Nederlandsche verzocht was. Lampo was in 1920 veroordeeld we gens diefstal en moord tot 16 jaar ge vangenisstraf. Middelburg, Op verzoek van den com missaris van politie, is te Goes aangehou den en voor hem geleid een leurder, die alhier, terwijl hij alleen in een gang vertoefde, diefstal pleegde, Tegeni hem is proces-verbaal opgemaakt. Borsselen. In de vergadering van den dijkraad der waterkeering calamiteuze Pol der Borssele werden op de aanbeveling voor lid van het bestuur, wegens over» lijden van dhr J. de Jonge, geplaatst de heeren: 1. C. M. Nij sten, 2. C. Rottier, 3. J. de Winter. De begroeting van het onderhouds werk dieinst 19301931 werd vastgesteld op f 12.620. Besloten werd Tobias Wal- hout een pensioen te verleenen van f 312 per jaar. Oudelande. Gisteravond hield de aid. van het Groene Kruis een vergadering welke door 30 leden werd bijgewoond en wegens ongesteldheid van den voorz, dhr D. Meulenberg gepresideerd werd door dhr A. Wirtz. De begrooting van wijkverpleging en Groene Kruis voor 1930 was resp. f2344 en f583 in uitgaaf en ontvangsten. Verslag van den toestand der verplegingsartikelen werd gedaan. Al les was goed onderhouden doch verschil lende artikelen bleken niet meer bruik baar te zijn. Ze zullen door nieuwe wor den vervangen. Tot leden der commissie tot nazien der rekening werden benoemd M. van Hekken en D. de Leeuw. De aftredende bestuursleden C. Mejjaard Pz. en P. van Schaik Sr. werden bij acclama tie herkozen. In de vacature D. Meulen berg, die om gezondheidsredenen ontslag nam werd gekozen C. Douw. Besloten wordt aan den aftredenden voorz. een schrijven te richten met dankbetuiging voor de diensten aan de vereenigiag be wezen. Vanaf de oprichting 1910 was hij haar voorzitter. Medegedeeld werd, dat voor een nieuwe ligtent aan vrije giften was ontvangen f 139.45, ze kost f135. De verkoop der oude ligtent bracht f 4 op. Door een lid werd gevraagd of niet wen- schelijk zou zijn een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Het bestuur zal trach ten daartoe te geraken. Nog werd ge vraagd of het Groene Kruis niet zou kunnen bewerkstelligen een medisch on derzoek der schoolkinderen, hetwelk door de vergadering geacht werd niet op den weg van het Groene Kruis te liggen. DE BEGROOTING VAN KOLONIËN. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk XI (ko loniën) der Rijksbegrooting 1930 is ont leend: De minister vernam' met leedwezen, dat verscheidene leden andermaal hun teleur stelling hadden uitgesproken over zijn we- der optreden als minister van koloniën. De voorstelling omtrent een, te zijn en aanzien bestaand gemis aan vertrouwen, zoowel hier te lande als in Indië, moet, hij uit den aard der zaak voor rekening van die leden laten. Dat overigens eigen aanschouwing van de actueele toestanden in Indië in het algemeen nuttig kan zijn voor den beheerder van genoemd diepaiv tement is ook voor hem niet twijfelach tig. Do verscheidene andere leden, die het standpunt innamen, dat het stellen van die voorwaarde het aantal staatslie den, dat voor de vervulling van hot ambt van minister van koloniën in aanmerking fcoimt, al te zeer beperken zou, gaven nochtans, naar de mooning van den mi nister, daarmede blijk van een juisten blik pp de practische zij'do van de zaak. Met de leden, die mot instemming had den, kennis genomen van. de uitdrukkelijke verklaring in da Troonrede omtrent het hechte geheel van moederland an over- zeesche gewesten, erkent de regeering de noodzakelijkheid, dat, wil deze hechtheid op den duur gehandhaafd blijken, het moederland zich doordrongen toone van den plicht om te zorgen voor doeltreffen de verdedigingsmiddelen., ook in do oven zeesche gewesten. i „Geen enkele vingerafdruk, burgemees ter. Het is ongeloofelij k." „Dat is zeker wonderlijk." „Hier is iemand aan het werk geweest, die méér ingebroken heeft," merkte de veldwachter op, met overtuiging in zijn stem. „Hij moet gummihandschoenen aan gehad hebben. Anders is het onmo gelijk, dat er géén vingerafdrukken zijn." „k Geloof, dat je je vergist, man", zei de boer. ,,'tMoet een bekende op de boer derij zijn. Wie weet nu precies, wAdr de sleutel ligt en waar het geld is en hoe je het gemakkelijkst ih deze kamer komt?" „Och", schokschouderde Van Schelven, „hij zal tijd genoeg gehad hebben om een onderzoek in te stellen.' „Dat heeft hij niet", zei de boer. „Hoe weet u dat.??' vroeg de burgemees ter, die het geval al wonderlijker be gon te vinden, „De dief is haastig weggegaan, burge meester. Want hij heeft de halve porte feuille maar meegenomen. 'tWas een heel oude, die gemakkelijk te scheuren was. Een stuk er van is tusschen de lade blijven zitten, toen hij die dicht deed." (Wordt yarvolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5