Maandag 25 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland mat} (GGELMB'J, STOMP Hendrikse Co's Bank O. Goes EERSTE BLAD. HANDEL en LANDBOUW Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uitgaat/ VANDAAG Belangrijkste Nieuws. verstrekt credieten aan neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. V Niet in den haak. Da „Maasbode" toont zich verwon derd, dat er in de pers ein vervolgen^ ook in de Tweede Kamer met z.uJke felle woorden is geschreven en gespro ken „naar aanleiding van een naar den vorm ongelukkige uitlating van, den President der Bossche Rechtbank". Het blad staat verbaasd over het mis baar dat over dit geval wordt gemaakt en vTaagt of hier een anti-papistiscihi rel letje gezocht wordt. Ra kennisname van wat ovetr deze kwestie in de Tweede Kametr gespro ken werd, komt het ons voor, dat hier voor verbazing toch niet zoo heel veel reden is. Er is daar een en ander gebeurd, dat tocih werkelijk niet door den beugel kan, waarom dan ook zelfs de heer van Wijnbergen niet kon nalaten zijne af ken- ring uit te spreken. De zaak waarom het gihg is deze. Een moeder, een Katholieke vrouw, was uit de ouderlijke macht ontzet, ver volgens gescheiden en daarna hertrouwd met een Protestantschen man. Haar verzoek aan- den Voogdijraad om tot haar herstel in haar rechten jegens da ten deren te willen medewerken, zoadat zij dus de voogdij over haar tenderen zou verkrijgen werd afgewezen op dezen grond, dat zij wel wettelijk is hertrouwd, doch dat dit volgens de opvatting der Katholieke Kerk gelijk staat met in concu binaat leven, dat de tegenwoordige echtge noot niet Katholiek is, dat de kinderen thuis dus geen1 goede Katholieke opvoe ding zullen ontvangen en dat dus het be lang der kinderen zich verzet tegen het herstel in de voogdij. Over de vraag of hier een juiste be slissing werd genomen kan verschil van meening bestaan en bestaat ook ver schil van meening. Maar dat is een louter zakelijk ver schil dat op zakelijke wijze tot oplossing kan worden gebracht. Er is ongetwijfeld voor het standpunt van Voogdijraad en Rechtbank tot wie de vrouw zich daarna wendde, een en ander te zeggen, al kan niet worden ontkend dat hier ruimte blijft voor meer dere vraagteekems. Het was dan1 ook niet deze beslis sing die tot felle woorden aanleiding gaf, maar wel het optreden van den president der Rechtbank, die votLgens de notities van dan advocaat van da ver zoekster tot de vrouw zou hebben ge zegd: „U leeft immers in concubinaat?" En dan op de opmerking van den advo caat dat jij hertrouwd is: „Kan wel zijn, maar uw man leeft nog em u staat ge lijk met een hoer, met de eerste de beste meid van1- da straat, die met een man, leeft." Wij kennen niet de omstandigheden, die misschien een en ander kunnen verklaren. Maar het komt ons toch voor, dat „De Maasbode" beter deed om met den 'heer Van Wijnbergen e.a. over dit optreden van den President dei- Rechtbank afkeuring uit te spreken. Met van ©en „naar den vorm ongeluk kige uitlating" te spreken, maakt „De Maasbode" zich wel wat al te gemakkelijk van deze zaak af, ook al is voor een Ka tholiek ©en tweede huwelijk als dit niet geoorloofd. Minister Donner, die .gewoon is, tzich zeer voorzichtig uit te drukken, aarzelde dan ook niet, te verklaren, dat „wanneer die zaak daar zoo is behandeld en er spe- ciaal door den president van de kamer zoo is gesproken, ook .al qeemt men in acht dat de godsdienstige voorschriften van de Katholieke Kerk hier in het geding mochten worden gebracht, de wijze waar op het is gebeurd, inderdaad niet de juiste is geweest." steecis Wybert-tabietten meenemen, zoo gauw hebt U-kou gevat, lastig zijn de gevolgen. CLEMENCEAU OVERLEDEN. Gisteren Is' Glemenceau, de bekende Fransche staatsman, op 88-jarigen leeftijd te Parijs overleden. i Frankrijiks kansen stonden slecht aan *t front, toen Clemenceau in begin 1918 de teugels van het bewind in handen nam. Cletnenceau, die erkennen moiat, dat de Fransche reserves wegsmelten, doet een vurig beroep op Amerika, daf niet onbe antwoord wordt gelaten. Onder Foch beginnen de Fransche troe pen aan het front den beslissenden aan val, aanvankelijk niet zonder succes, maar onvoldoende door de Engelschen en Amerikanen gesteund. Eindelijk sta gen de Engelsche troepen er in de Duitschers aan de Marne terug te dringen. Nu is spoedig het einde van den oorlog daar. Na de ineenstorting aan het front de reeks van snel opeenvolgende gebeurtenis sen in Duitschland. Dan komen de vredes-onderhandelingen. ClemeïLceau heeft zjjtn plannen goed over dacht. Duitschland zal zijn gerechte straf niet ontloiopen. Hij bewaarde bij de besprekingen zijn kracht tot het beslissend© moment. Het verdrag van Versailles, zijn geestes kind, werd 7 Mei 1919 aan de Duitschers overhandigd. Vijf minuten voor drie kwam de Duitsche delegatie binnen. Voorop, doodsbleek, graaf Brockdorff Rantzau Glemenceau kortaf: de zitting is geopend. Dan, met zijn kortaf gemeten woorden: „Het is noch de tijd, noch de plaats voor overbodige woorden. Gij staat tegenover da vertegenwoordigers van de klein® en de groote geallieerd© en geassocieerde mogendheden, die zonder ophouden meer dan vier jaar den oorlog hebben gevoerd, dia hun werd opgedrongen. Het uur der groote afrekening is au gekomen Een groote, felle uitbarsting, van woede onder de Duitschers, als zij den tekst van het dictaat onder oogen krijgen. Nooit, klinkt het uit Berlijn. Brockdorff Rantzau dient zijn ontslag in; 23 Juli aanvaardt 't nieuwe 'Duitsche ministerie het verdrag, dat 28 Juni te Versailles geteekend wordt. I Juli 1919. Weer beklimt de grijze staatsman Clemenceau de tribune van da Fransche Kamer. En nu kan hij zeg gen: Door Frankrijk en zijn geallieerden is het reddingswerk, waarbij de wereld in doodsgevaar verkeerde, volbracht. Het werk van Clemenceau was vol bracht. Toen hem het presidentschap van de republiek werd onthouden trok hij zich in de eenzaamheid van de studeer kamer terug. Eigenlijk was Clemenceau reeds gestor ven voor hij stierf. Wel is waar be staat zijn levenswerk, het Vredesverdrag nog steeds, doch de geest van het ver drag was dood, toen Duitschland zijn plaats hernam in de rij der vrije volkeren. Slechts kort na Stres cmann wordt Cle menceau ten grave gedragen; twee histori sche figuren, die ieder op eigen wijze, naar beste weten en met groote liefde hun vaderland hebben gediend, is de wereld aimer geworden. Overstrooming in Engeland. Op den drogen zomer is in Engeland en Wales een periode van zwaren neer slag gevolgd. In sommige streken heeft het geregend, zooals men in geen jaren 4 bijgewoond had. Het gevolg kon niet uitblijven. De mees te rivieren in Engeland en Wales heb ben een bed dat niet groot genoeg is, om al het water dat dan plotseling van de bergen komt, te verzwelgen. De oevers werden overstroomd. In Wales zijn een paar dozijn menschen die in hun afgelegen huizen en hofsteden door het water overrompeld werden, ver dronken. De werkloosheid in de V. Staten. De beurspaniek van welke de Ame- rikaansche zakenwereld zich maar lang zaam schijnt te kunnen herstellen, heeft het Journal of Commerce er toe gebracht, inlichtingen in te winnen over den stand van de werkloosheid in alle deelen van de Ver. Staten. Een betiouwbare statistiek heeft men daarover niet, maar men kan wel een globale schatting maken en dan komt men tot een tot ml van 3.000.000 h 5.000.000. Dat ia natuurlijk maar een heel ruwe schatting, maai r blijkt toch wel uit dat de zoo dikwijls in gloedvolle bewoordingen geroemde voorspoed van de Ver. Staten ook zijn zwakke plekken heeft. Niet de beurspaniek was het dan ook, maar wel de omvang der werkloos heid, met de daarachter dreigende ver laging van loonen over de geheele li nie, die president Hoover er toe bracht, in te grijpen en de leiders der industrie voor conferenties op het Witte Huis te noodigen. De leiders beloofden, onder eenige pres sie van Hoover, voorloopig de loonen niet te verlagen. Een der groote werkge vers, Ford, gaat zelfs over tot loons- verhooging. De regeering helpt zelf mee door aan te sturen op aanzienlijke ver laging van de belastingen. De moeilijkheden in de Engelsche steen koolnijverheid. Forrester, de voorzitter van de ver- eeniging van Steenkoolmijneigenaren in Lanarskshire, heeft zich aldus over de voorstellen der regeering tot regeling van de moeilijkheden in de steenkoolnijver heid uitgelaten: „Men berekent dat de eerste maatregel van de regeering om den werktijd van acht op zeven en een half uur te bren gen, zonder loonsverlaging, ongeveer 10.5 millioen pd.st. zal kosten. Wordt dan nog een heffing op de productie gelegd, om den uitvoer met een premie van, zeg, 2 sh. per ton te subsidiëeren, dan1 zal nog eens 6.5 mllioen pd.st. noodig zijn. De bemarktingsplannen van de regee ring die zich onder het mom van hulp voor de steenkolennijverheid aandienen, zijn er in werkelijkheid op berekend, 17 millioen pd.st. uit de zakken van de kolenverbruikers te kloppen. Men zal eraan tegemoet moeten ko men door den prijs van kolen voor huishoudelijk gebruik, de sporen, de gas fabrieken, electriciteitsfabrieken en an dere openbare diensten te verhoogen. Deze verbruikers hebben elk jaar ge middeld 78 millioen ton noodig. De prijs zal dus met 4% sh. per ton verhoogd moeten worden." De verbruikers zullen dus het gelag be talen. Communisten gearresteerd. Blijkens berichten uit Warschau is het' geheele bestuur van de communistisch© partij gearresteerd, terwijl de partijkas in beslag is genomen. In alle stilte heeft de politie door een groot aantal patrouilles in 42 huizen tege lijk een inval laten doen. In het geheel werden 50 personen, o.w. zeven Russische agenten, gearresteerd. Bij den penning meester werd een groot bedrag in buiten- landsplie valuta in beslag genomen. Te vens zijn groote hoeveelheden propagan damateriaal meegenomen, dat gedeeltelijk in Dantzig gedeeltelik in Polen was. ge drukt. De razzia tegen de Poolsche communisten. Bij de razzia tegen de communisten in Polen is de politie op het spoor gekomen van het centrale comité van de Poolsche communistische partij. Alle leden daar van, ten getale van veertig, zijn thans volgens een bericht van de politie achter slot. Onder de gearresteerden bevinden zich ook twee vrouwen en wel de gewe zen grootgrondbezitster uit Posen, gravin Olszewska en de zuster van den vroege- ren leider der communistische beweging in Polen, dr Maximilian Horwitz, die in 1920 ter dood veroordeeld was, doch uit de gevangenis ontsnapte. Gravin Olszews ka was de leidster der revolutie- en pro- paganda-afdeeling van het centraal co mité, waarvan ook de hoofdkassier in ZIJN ZE AANGETEEKEND Pljpeman U bruidegom En Bestevaer Js bruid. Over f4 dagen dus Vertrek: de hirwelljkssdbuitl Aangezien Pijpeman's uitschuif- tafel te klein is om U allen van avond aan zijn tafel te noodigen deelt hij mede, dat de hoofdschotel van 't feestdiner Bestevaer's Rooktabak overal voor U ver krijgbaar ia, Het feestcomité. PtóPQND hechtenis is genomen. Op hem werden ca. honderdduizend zloty gevonden en een groot bedrag in vreemd geld. De strijd in Mansjoerije. Uit Charbin in Mantsjoerije wordt ge meld, dat de Russen met 20.000 man een offensief zijn begonnen op de grens, die de Chineesche posities hebben aangevallen. Naar het heet heb ben de Chineezen zware verliezen gele den en van andere zijde komt het bericht, dat een derde deel van de Chineesche troepen gevangen of gedood is. Een telegram uit Charbin meldt, dat de Sovjet-troepen de stad Hailar hebben bezet. De Chineesche troepen trekken te rug. Hun vèrliezen bedragen, 12.000 man aan doioden en gewonden. Voorts wordt bericht, dat de Sovjet-troepen de stad Moeiing, die 70 mijl ten Westen van P,o- -grainitsjnaja is gelegen, omsingelen. Uit Nanking komt verder d© mededee- ling, dat in verband met de ernstige ge beurtenissen in Mandsjoerije, besprekin gen plaats vinden tqsschen de leidende civiele en militaire persoonlijkheden ten einde aan den 'huldigen burgerstrijd een einde te ma,ken en alle nationale hulpmid delen te combineeren om aan den Sovjet- aanval weerstand te bieden. Geen aanslag op den Oriënt-express? De Oriënt-Expresis is uit Con.stantin.ap el ta Milaan aangekomen. De hoofdconducteur en liet overige per soneel van den trein verklaarden, dal het gerucht als zou de trein onderweg in Joegio-Slavië overvallen zijn, ongegrond is. Zij voegden er aan toe, dat op een bepaald punt een goederenwagen van een anderen trein de lijn had versperd en dat daardoor een route-wijziging noodzakelijk was .geweest, waardoor het traject veel langer werd en men derhalve later dan de dienstregeling aangaf, ryas aangekomen. Te Sofia blijkt men intusschen over tuigd, dat er wel een aanslag op den Oriënt-Express te Zaribrod heeft plaats gehad en het heet, dat de ©mstandijgihe- den, waaronder de aanslag gepleegd werd en de .poging der Joego-Slavische regee ring, om den B.ulgaarschen comitadji's daarvan, de schuld te leven, in Bulgarije groote verontwaardiging hebben gewekt. De 'bladen wijizen er opi, dat telkens als een Joego-Slavisch-Biulgaarsche con ferentie bijéénkomt, een aanslag plaats heeft. Ziji spreken het vermoeden uit, dat deze aanslagen ten do,el hebben, Bulgaria Binnenland. De bedreigde Willem Anna-polder te Ka~ pelle-Biezelinge. Vergadering van het Kon. Ned. Land- houw-camité. Buitenland. Clemenceau overleden. De werkloosheid in Amerika. Arrestaties van communisten te War schau. Ernstige ontploffing te Essen. Zeven dooden. voor de wereld als vredeverstoorder voor te stellen en de rechtmatigheid van de Joego-Slavische eisicbem te bewijizen. Korte berichten. Het D'uitsch-n'atkmale Rijksdaglid Wolf uit Oppein heeft volgens de Vor- warts zijn mandaat neergelegd. Hij ia het tweede slachtoffer van de zaak-Skla- rek uit de D.-n. groep. Hij wordt beschul digd njet Bruhn, die reeds vroeger uit de partij is getreden, aan de drinkge lagen der Sklaraks te hebben deelgeno men. Uit Wellington op Nieuw-Zeeland komt bericht van langdurige en vrij he vige aardschokken die Zaterdagochtend vroeg bij Nelson (Midden-Eiland) en Wel lington (Noorder Eiland) gevoeld zijn. Een hevige beving is ook te Westport(Mid den-Eiland) waargenomen. Er ging een sterk gerommel aan vooraf, dat bijna een minuut daande. Er is echter geen schade. Da politie te Jaffa heeft negien Ara bieren. in hechtenis genomen, die men verdenkt van het aanstoken van nieuwe •onrust. Te Jaffa, is heden een algemeen© pro test-staking afgekondigd. Te Hannover hebben twee banken, nl. de firma Otto Meine en de firma Ju lius Blank, haar betalingen gestaakt. Het bankhuis Otto Meine was in den in flatietijd opgericht, genoot een goede re putatie en zal ook wel gedeeltelijk aan zijn verplichtingen kunnen voldoen. Julius Blank was de oudste makelaar van Hannover. Zijn firma, zooals trou wens ook het bankhuis Otto Meine, zou het slachtoffer van den moeilijken oeco- nomischen toestand van het oogenblik zijn geworden. Het bankhuis Florino und Sichel, te Kassei, heeft zijn betalingen gestaakt. Bij de manoeuvres van de Engelsche vloot in het kanaal is het slagschip „Iron Duke" door een uit den koersgeraakten torpedo, welke door een duikboot afge schoten was, getroffen. De „Iron Duke" kreeg zoo'n schok, dat de machines ge deeltelijk ontzet werden. Overigens werd geen bijzondere schade aangericht. De Engelsche koning heeft het St.- •Jamespaleis ter beschikking gesteld van de regeeringen voor de vlootconferen- tie van de zeemogendheden. Het aantal geboorten in Engeland en Wales was in het derde kwartaal van dit jaar lager dan in eenig vroeger derde kwartaal. De bekende Zoebkov is tot een week hechtenis veroordeeld en in de kosten van het proces. De hechtenis werd als door de preventieve hechtenis ondergaan be schouwd. Zoebkov is reeds over de Duitsche grens gezet in de richting van Luxemburg. Uit Tanger wordt gemeld, dat zich aldaar een sprinkhanenzwerm van ont zaglijke lengte heeft neergelaten. In een uur tijds was de geheele stad met een laag sprinkhanen bedekt»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1