1 No. 47 Zaterdag 23 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Nl N EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING GOUD Buitenland. GOUD-ZILVER-UURWERKE „HET LAMPENHiiIS" - lacs, van Zweeden - Groote Markt - Goes Terwjjl gij slaapt Nerveus era Overspannen Onrustig en Slapeloos Nlijnhardt's Zenuwtabletten Belangrijkste Nieuws. Hendrikse Co's Bank N.V. Soes HANDEL en LANDBOUW Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. EEN CHRISTELIJKE PARTIJ. T. FABERIJ OE JONGE - GOES C. JOOSSE - St. Adriaansiraal - GOES. SAFE-LOKETTEN VANAF f3.50 PER JAAR BANK-ASSOCIATIE N.V. GOES. Nieuw Nieuw Nieuw is een Sint Nicoiaas-Cadaau op Electrisch gebied verstrekt credieten aan neemt gelden in deposito tegen hooge rentevergoeding Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1t. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Plrma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 5159. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-** Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentlSn! 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting. Als ito „Schrift en Historie" het karak ter der Antirevolutionaire partij wordt geteekend, dan wordt als een, der karak tertrekken genoemd, dat tij is een Chris- teljjke partij. Om dit duidelijk te maken, wordt in 't bijzonder stilgestaan bij Art. Ill van het program van beginselen, waarin gezegd wordt: „Ook op Staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen dia ons in Gods W oord geopenbaard zijd; zóó evenwel, dat hot Staatsgezag ten onzent, noch rechtstreeks g-elijk m Israël, noch door de uitspraak van ©enige kerk, maar in de consciëntie beide van Overheid en onder daan aan de ordinantiën 'Gods gebonden z$." Aan dit artikel worden vrij breedvoerige beschouwingen gewijd. En dat is ook wel te verstaan. Immers het is juist dit artikel dat wordt aan gegrepen omi de A.R. partij in staat van beschuldiging te stellen en haar Christe- ügfc karakter in twijfel te brengen; althans het tweede gedeelte. Tegen het eerste gedeelte worden geen bedenkingen ingebracht. Ieder positief be lijdend Christen is het er mee eens. „Wanneer het artikel beperkt ware tot dat eersta gedeelte, wanneer het niet anders inhield dan de woorden: Ook op staat kundig terrein belijdt zij de eeuwige be ginselen die ons in Gods Woord ge openbaard zijn dan zou het waarschijn lijk nimmer aangevochten zijn geworden door helijdende Christenen, dan zou het aller instemming hebben." Nu echter ook een antwoord gegeven wordt op de vraag hoe het staatsgezag die 'beginselen kan leeren kennen, wordt, althans in de latere jaren, de zuiverheid van het geheele artikel en daarmee de zui verheid van het beginsel der A. R. partij in geding gebracht. Het is daarom, dat „Schrift en Histo rie" aan het antwoord op de vraag, hoe de overheid zal te weten komen, welke de eeuwige beginselen zijn die Gods Woord ons voorlegt, in 't bijzonder aandacht schenkt. Allereerst wordt stilgestaan bij 't ne gatieve deel van het antwoord. Niet zooals eertijds in Israël. Niet door de uitspraak van ©enige kerk. Dit eerst© niet vereischt weinig toe lichting. „Aan een rechtstreeksch© Gods- regeering als onder het oude bondsvolk denkt in dit verband wal niemand. Minder eenvoudig ligt bjj velen de zaak, indien de vraag aan de ^>rde komt, of de kerk bevoegd is vast te stellen wat dsn staat ten levensregel zal zijn met betrekking tot de bindende beginselen van Gods Woord. In vroegere eeuwen weird aan die be voegdheid der kerk niet getwijfeld. Tus- schen Constantijn's bekeering en het door breken der Reformatie was geleidelijk de overtuiging algemeen geworden, dat de Kerk van Christus slechts in één vorm, en als één instituut kon optreden. Di« ééne, ongedeelde kerk, de eenig dank bare kerk, vorderde van de wereldlijke overheid bescherming tegen schisma, ket terij en sekte, en zijzelf gaf daarbij aan wat van de ware leer afweek". In die eeuwen was het naar de alge- meene opvatting voor de overheid niet moeilijk om te weten te komen wat da Schift van haar vorderde. „Maar, als dan de 16e eeuw is aange broken, als dan de eene geïnstitueerde Kerk van 't Westen in vele groepen uiteen valt, als voor de eenheid de pluri formiteit in de plaats is getreden, dan is de vraag, op welke wijze de overheid we ten zal, wat Gods Woord van haar ver- aagt, op eenmaal een probleem geworden. Wanneer het staatkundige leven aan de eeuwige beginselen van Gods Woord ge bonden is en het de kennis dier beginse len niet langer ontvangen zal uit de han den eener éénige, ongedeelde kerk, hoe zal de overheid dkn tot die kennis kunnen geraken, die noodig b om hare taak naar den eisch des Woords te vervullen?" Zal nu toch de kerk blijven beslissen, wat als levensregel voor de overheid «al voor Maunfaoturen Dames- en Kinderconfeciie Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Op die vraag is in verschillende landen een verschillend antwoord gegeven. In ons land heeft nog betrekkelijk lang tot aan het einde der i8de eeuw do gedachte eener heersc'hende kerk, die lei ding had te geven in de aanwijzing van de taak der overheid, stand gehouden. Daarnaast echter ontwikkelde 'zich in vele landen een stelsel, waarbij de zeg genschap over de Kerk van Christus in de handen van het staatsgezag werd ge legd. Ook in Nederland zijn pogingen in dezen zin niet onbeproefd gebleven en heeft men getracht den staat voorop te stellen en de kerk, evenals andere ver» sohijnselen in de samenleving, aan de lei ding der overheid toe te' vertrouwen. „Het helder inzicht in wat de eisch van het zuivere beginsel was, liet ook nog langen tijd na de Reformatie op zich wachten; het had tijd noodig om tot zuivere ontwikkeling te komen. In de Calvinistische beginselen lag op gesloten, dat ook het wereldleven door trokken moet worden met de beginse len van het Christendom. In dat opzicht was er geen verschil met de opvattin gen, zooals die in de ongedeelde kerk vóór de Reformatie bestonden. Verschil kwam wèl aan den dag, zoodra de vraag aan de orde kwam of de wer king van Gods genade in het algemeen menschelijk cultuurleven gebonden was aan een bepaald kanaal." Rome had daarop bevestigend geant woord. Het Calvinisme daarentegen in beginsel ontkennend, daar het beleed, dat Gods genade ook buiten het instituut der kerk om, hare werking deed gevoe len. En zoodra men aannam, dat Rome op dit punt gedwaald had, dat de inwerking van het Christendom op het algemeen menschelijk leven ook rechtstreeks kon plaats grijpen en niet gebonden was aan de tusschenkomst der kerk; zoodra men dat beginsel gegrepen had, was het prijsgeven der gedachte eener heerschen- de kerk, eener kerk die leiding had te geven aan het burgerlijke leven, slechts een kwestie van tijd. Het zuivere begin sel moest op den duur ook tot de zui vere gevolgtrekking leiden." Welnu aan die gevolgtrekking gaf het program der A. R. partij in 1878 uitdruk king en op datzelfde standpunt staat zij than3 nog. De gebondenheid van het staatsgezag aan de eeuwige beginselen van Gods Woord wordt dus niet door de uitspraak van eenige kerk geregeld. En toch blijft die gebondenheid zelf bestaan. In een volgend artikel hierover meer. Armbanden, Armbandhorloges, Colliers, Aanhangers, Heerenkettingen Vulpotlooden, Zegelringen, Mono- gramringen, Fantasieringen, Ringen met diamant en briliant. Brochettes enz. vindt U in Magazijn 30 Lange Kerkeiraat 30 geëtaleerd en voor dadelijke afleve ring in keurige verpakking gereed. Telefoon 73 De datum der tweede Haagsche conferentie. Do correspondent, van de Echo de Paris te Brussel weet aan zijn blad te melden, dat het bericht, dat Duitschland en Franknjk het eens zouden zijn geworden over hot byesnroepja dei 'tweede Haag- Uitsluitend eerste klas fabrikaat. Goedkoopst adres. Levering mei garantie. Aanbevelend, sche Conferentie op 3 Januari, in offici eels Belgische kringen groote verwonde ring heeft gewekt. Men heeft er den in druk, dat von Hoesch en Briand wel wat te snel te werk gaan. Jaspa- de voor zitter der eerste Haagsche Conferentie heeft geen lust van zijn rechten af te zien, daar dit een prestige kwestie voor België is. Jaspar moet dan ook voor nemens zijn zelf een datum te kiezen en hij zal zulks doen zoodra de juridi sche commissie haar zitting zal hebben gehouden, hetgeen binnen enkele dagen te Brussel zal geschieden. blad meedeelt, is in een gemeente aan de grens van Estland en Rusland een ontzaglijk bloedbad aangericht. Aanvankelijk was het daar tot een ge vecht gekomen tusschen boeren en sovjet- ambtenaren, die op last van de regeering het gïaan requireerden. Daarbij waren aan weerszijden enkele dooden gevallen. Da regeering te Moskou heeft daarop een strafexpeditie gezonden, die ongeveer 100 ..boeren, heeft laten terechtstellen. Onder de slachtoffers moeten zich ook Estlandsche boeren bevinden. Een ontzettende statistiek. In 1927 hebben in Pruisen dagelijks gemiddeld 26 personen zelfmoord ge pleegd, zoodat per 100 doodsoorzaken gemiddeld 2 zelfmoorden voorkwamen. Over het algemeen pleegden meer man nen dan vrouwen zelfmoord, te Berlijn zelfs bijna 2 maal zooveel mannen als vrouwen. De meeste zelfmoordenaars waren personen zonder beroep. Korte berichte». Aan het einde der besprekingen van president Hoover met de leidende per soonlijkheden der sleutelindustrieën, deelde Ford mede, dat nij binnen korten tijd in zijn fabrieken algemeene loons- verhooging zal doorvoeren.'" De toestand van Clem&nceau was vannacht omstreeks half één hopeloos. Schemerlampjes - Strijkijzers - Broodroosters - Kookplaatjes - Stofzuigers Zaklantaarns, enz. Zie etalage PST Beslist goedkoopst adres. De geliquideerde Duitsche eigendommen. In tegenstelling met de in de Duitsche pers algemeen en in de Engelsche voor een goed deel geuite verwaxhting heeft Snowden gisteravond in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering er onder geen enkele voorwaarde aan denkt omi de op brengst van reeds geliquideerde Duitsche eigendommen aan dat land te restituee- ren. Spr. zeide, dat Engeland hierdoor geen andere houding aannam dan de overige schuldeischers van Duitschland, en dat het zich vooral niet minder edel moedig jegens de voormalige vijanden had gedragen, want het behouid van die opbrengst vormde een der integrale be palingen, waardoor Duitschland vermin dering van zijn. totale schuld onder- het pian-Young verkregen had. Engeland had oni zijn goeden wil tot het uiterste te toon en voor een waarde van ten minste 10 miljoen pond nog niet geliquideerd, maar alleen met beslag belegde eigen dommen teruggegeven, maar verder mocht, de Engelsche regeering met het oog op de even vitale belangen van den Engelschen belastingbetaler niet gaan. De Duitsche regeering kende dit standpunt, toen de onderhandelingen in Den Haag gevoerd werden, en wanneer in de Duit sche pers verwachtingen gewekt zijd, die nu 'niet in vervulling zullen gaan, dan had de Duitsche regeering die pers een wenk moeten geven. In elk geval wist Duitschland, dat tegenover de geweldige reducties die het plan-Young zou bren gen, de verplichting stond om indivi dueel benadeelde Duitsche onderdanen van haar kant schadeloos te stellen. De sovjet-regeering laat 100 boeren terecht stellen. Naar een te Helsingfora verschijnend Volgens een bericht uit Washington is daar in den kelder van een winkel de centrale verwarmingsinstallatie ont ploft. Een gedeelte van het huizenblok werd verwoest. Een vrouw werd op slag gedod, terwijl nog 4 personen doodelijk gewond werden. Tevens werden nog 26 personen deels zwaar, deels licht gewond. Gisteren zijn de laatste manschappen van de bezetting uit Andernach vertrek ken, zoodat- de stad thans geheel ont ruimd is. De gebouwen, welke door de bezetting zijn gebruikt, zijn alle weer ter beschikking van de gemeente gesteld. Hirschfeld, de directeur van de Bank fiir Handel und Gewerbe A. G. te Lubeck, van welker krach wij melding hebben gemaakt, is gevlucht. doet Genius Wondbaisem haar werk. Springende handen of lippen en ruwe, roode huid zijn den anderen morgea genezen. Genius Wondbaisem, dat helpt tenminste. 35 en 50 ets. Volgens een gerucht zou de Zuid- afrikaansche regeering van plan zijn, de raddraaiers van de communistische par tij te deporteeren. De Amerikaansche poolonderzoeker Byrd, die zich op het oogenbük in het Zuid-Pool-gebied bevindt, moest op een onderzoekingstocht met zijn vliegtuig in de ijswoestijn een noodlanding maken wegens gebrek aan benzine. Hij kon ech ter zijn begeleiders draadloos hiermede in kennis stellen, zoodat men hem met Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent Bij Apoth. en Drogisten. Binnenland. Een ontrouw hulpbesteller te Poortvliet voor de rechtbank. De Tweede Kameir nami de Justitie-be groeting aan. Groote brand te Den Haag. Voorstellen voor de Gemeenteraden, van Middelburg en Vlissingen. Buitenland. De Haagsche conferentie. De toestand van Clemenceau hopeloos. Honderd boeren in Rusland terechtge steld. (iMgM)B«!_LJuaui«j|'i'i|i1 m een ander vliegtuig benzine heeft aan gevoerd. Naar verluidt heeft de sovjet-re- geering haar politiek ten opzichte van de Duitsche boeren, die het land wenschen te verlaten, gewijzigd. Een eerste con tingent emigranten moet gisteren vertrok ken zyn -LI l 'JÜJUBjmiM Ir. L. A. Fruytier. Naar de Tel. verneemt ligt het in de bedoeling, ir L. A. Fruytier, oud-gouver neur van Curacao, weer te benoemen bij de arbeidsinspectie en wel als hoofd inspecteur van den arbeid in dezelfde functie dus, die hij vóór zijn benoeming in Curacao bekleedde. De postvluehten naar en van IndiS. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het derde retour-vliegtuig gisteroch tend om 5 uur 56 uit Medan is vertrokken en te 14 uur 8 te Bangkok is aangeko men. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Voorts is bij de K.L.M. bericht inge komen, dat het zesde postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië gisterochtend 6 u. 55 uit Karatsji is vertrokken en om 12 uur te Nasirabad aangekomen. Alles wel aan boord. Vandaag gaat de reis verder. OP VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Het «ogenblik is thans aangebroken om de actie voor verhooging van de jaar- lijk sche contributie van ons Gereformeer de volk ten behoeve van de Vrjje Uni versiteit in te zetten. Het benoodigde bouwkapitaal is bij eengebracht. De gevraagde drie ton zijs met groote gewilligheid en verrassends offervaardigheid geschonken. Bekwame, beginselvaste mannen zijn voior het be kleed en van de nieuwe leer stoelen gevonden. Althans voor de beide veelbetekenende katheders voor schei kunde en natuurkunde zijn reeds de be noemingen gedaan en aangenomen; en men mag vertrouwen dat dit voor den derden wettelijk gevorderden hoogleer- aarszetel binnen niet te langen tjjd even eens het geval zal zijn. Nu komt het er nog op aan de jaar- lijksche bijdragen zóó te vermeerderen, dat de kosten van den arbeid dier hoog- leerarea met hunne medewerkers kun nen worden gedekt. Daarvoor zal heel wat noodig zijn. Be rekend is, dat de op dit oogenbük gege ven contributie met 60 pet. zal moeten vermeerderd worden. Er moet dus meer dan de helft, bijna twee derde bij. Doch ons Gereformeerde volk zal daar voor niet terugdeinzen. Het zal, nu het bouwkapitaal aanwezig is en de mannem. gevonden zijn, niet aarzelen den laatsten stap te zetten, ten einde de nieuwe far culteit mo-gelijk te maken. Maar daartoe moet worden aangepakt. Er is voldoende inspanning en eendrach- -tiga samenwerking noodig. Men moei het toiet op enkelen laten pajalcomen. Alle hens aan dekl Er moot nu worden aangepakt. Vóór den winter van 1930 moot die zaak vooi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1