DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. k HOUANDU SPECERIJEN OuDS l§ OpWEkkïliD EN VER5TE&KEND FEUILLETON VOOR EÊN DUBBELTJE Middelburg. D;e van Dinsdag tot giste ren in de Sociëteit St. J-oris gehouden! bazaar voor de zending onder de Chin-e©- zen in Indië en de evangelisatie, beeft zich in een druk bezoek mogen verheu gen -en er is flink verkocht. De over gebleven1 voorwerpen werden gisteren avond verkocht aan den meest biedende. Een deel ging op Amerikaansche wij-ze weg en bracht dan meermalen een belang rijk bedrag op. Bet comité mag met vol doening op zijn arbei-d terug zien. Kerknieuws. 11 - FIS VRIJDAG 22 NOV. 1929. No. 40. TWEEDE KAMER. De Justitiebegrooting. Gistermiddag werd de behandeling voortgezet van de Justitiebegrooting en ten einde gebracht. Er moet nu alleen nog op verzoek van den heer Wijnkoop ge stemd worden. Er is nog door verschillende leden breed voerig over de moordzaak te Giessen- Nieuwkerk en wat daarmede annex is, ge sproken; uit den aard der 'zaak liet de minister zich zeer voorzichtig uit. Hij verklaarde persoonlijk niet te twijfelen aan de onschuld van Klunder en Teunis sen, maar tegelijkertijd waarschuwde hij, om zaken als -deze met de noodige rust te beschouwen. Duidelijk liet de heer Donner doorsche meren, dat de wijze, waarop deze zaak voor het Amsterdamsc'he Hof werd be handeld, niet zijn volle sympathie heeft. Verder 'deelde de minister mede, dat derijksrechercheur de Jong in afwachting van wat er nader zal geschie den, buiten dienst wordt gesteld. Bij de bespreking van deze zaak bleek wel heel duidelijk, dat sommige leden, 'die zoo scherpe critiek oefenden op de rech terlijke macht, die fouten maakte, zelf niet in staat zijn, een objectief en kalm oordeel te vellen. Zoo schreeuwde b.v. de heer Duys, toen Dr B eu mer hem er op wees, dat de maatregelen, die hij wenscht in strijd zijn met de Grondwet: „Absoluut onwaar. Kwibus dat je bent". Waaruit blijkt, dat deze geneesmeester, die de rechterlijke macht wilde cureeren, wel in de eerste plaats aan eigen gedragin gen de aandacht mocht schenken. Een ander punt, waarop door verschil lende afgevaardigden de aandacht werd gevestigd, betrof het optreden van den president van de rechtbank te 's Herto genbosch, die een Katholieke vrouw, die van haar man -gescheiden was, en daarna hertrouwd met een Protestantschen man, zou hebben toegevoegd: u staat gelijk met een 'hoer, met de eerste de beste meid van de straat, die met 'n man leeft; en verder: u leeft volgens de Kerk openlijk in over spel, u hadt beter ongehuwd kunnen sa menleven, daarmede hadt u tenminste kunnen ophouden. Waarbij dan nog kwam), dait op grond hiervan huwelijk met een Protestanft- schen man het verzoek van] de vrouw om voogdes over haar ter beschikking van den Voogdijraad gesteld kind ta mogen worden, werd ontzegd1. In verband hiermede werd door den minister opgemerkt: De'Situatie was deze dat als grondslag van het verzoek gold of de moeder het kind een katholieke op voeding zou kunnen geven. Het vraagstuk in hoeverre deze vraag beslissend mag zijn, is niet eenvoudig, doch spreker ge looft niet dat er veel bezwaar tegen gemaakt kan worden, dat in deze zaak de eisch gesteld werd van een katholieke opvoeding. Een andera kwestie is hetgeen gespro ken is bijl de verhoeren. Deze hebbelni met gesloten deuren plaats gehad, d'och spreker gelooft niet, dat het een rechts voorschrift is, dat ze daarom moeten wor den verzwegen. Indien inderdaad het ver hoor heeft plaats gehad zooals mr v. Leeuwen het heeft weergegeven, keurt spr. dat af; hij heeft reden om aa» te nemen dat het zoo ook gevoeld is in Den Bosch. Wijl erkennen, dat het voor een Minister gewen scht is zich voorzichtig uit te laten en ook, dat hij het uitspieken van een oordeel als men niet alle omstandighe den kent, voorzichtigheid gewenscht is. Maar een meer krasse afkeuring van wat in den Bosch plaats vond, .zou toch meer voldoening hebben gegeven. Verder werd o.a. door den heer v. Djjk A.R., geklaagd, over de verlaging van het door J. V. d. BOSCH. 17) „Ja, dat is mooi werk. Weet je hoe het gaat? Heb je er op school wel eens van geleerd?" „Ja", antwoordde Kees. Meester Ringel- bexg heeft een toestel in het klein. En dan vertelt hij, hoe het gaat." „O, ga ja op die school?" vroeg de ander. „Natuurlijk", zei Kees, „daar gaan we allemaal op. 'tls een beste school, hoor." De beambte had grooten schik en wilde iets zeggen, toen een scherp gerinkel op het perron weerklonk: een kleine bel, aan den muur bevestigd, raasde met ver vaarlijk geiraas. Onmiddellijk liep Van Rosmalen naar buiten en haalde een hefboom over. Vol belangstelling keek Kees toe. „Wat doet u nu?" vroeg hij. „Dan moet je maar eens goed kijken. 'kZal het nog eens doen." De beambte ha&ULa den beiboom wear terug. „Kijk subsidie aan Yareemgiqgen voor kinder verzorging van 50 pet. der algemeene kosten in 1928 tot 41 pet. ia 1929. Wijl ziging van het subsidiestelsel en ver hooging van het subsidie is dringend noo- dig. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat het te verleenen subsidie beperkt wordt tot het exploitatietekort, terwijl afschrijvingen niet onder dat tekort mogen worden opge nomen. Avondvergadering. De Waterstaatsbegrooting. In de avondvergadering, diie tot na middernacht duurde;, werd voortgegaan met de behandeling van de Waterstaatsbe)- grooting. 1 Het spreekt vanzelf, dat wij niet bij alle stations die hier werden aangedaan kunnen stilstaan. Slechts op de voor deze omgeving meest belangrijke punten vestigen wij even de aandacht. De Minister van Waterstaat, Mr Reym'er, merkt in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen op, dal finiancieele steun van Rijkswege aan pol ders alleen in die gevallen gewettigd is, wanneer zonder Rijkssteun de werken niet kunnen worden uitgevoerd. Het oude Spreekwoord geldt: „Wien het water deert, die het water 'keert." Werd dïf beginsel losgelaten, dan waren de gelde lijke gevolgen vqor het Rijk niet te over zien. Ten aanzien1 van de polders die groote kosten hebben moeten maken in verband met den watersnood 1925'26 is niet gebleken dat tot calamiteusverklaring zou moeten worden overgegaan. Overigens is het ook niet duidelijk, waarom de waterschappen wed voor on derhoud, maar niet voor verbetering van dijken zouden behoeven te zorgen. Voor laatstbedoelde werken kan worden ge leend, zoadat de kosten verdeeld kunnen worden over langeren termijn. Spr .is van oordeel, dat de lasten van polders in het algemeen moeten blij ven beneden de gebruikswaarde. De kwestie van een kanaal Axel- Hulst is al jarenlang hangende. Bij de interpellatie-Kortenhorst dienaangaande heeft de minister van financiën erop ge wezen, dat van de betrokken streek geen bijdrage van meer dan 20 pet. is te verwachten. Intusschen kan in bepaalde gevallen een bijdrage van minstens 20 pet. van de betrokken streek voldoende zijn. Nagegaan wordt in hoeverre aan and era dan ©economische overwegingen een dusdanige waarde kan worden ge hecht, dat tot aanleg kan worden over gegaan. Deze zaak zal in welwillen de overweging worden genomen. Bij de behandeling der artikelen dringt de heer Lockefeer, R.K., aan op elec- tiificatie van 9e bewegingsinrichting] van de derde groote nieuwe brug te ,Sas van Gent en van 9e brug je Sluiskil. De minister antwoordt, dat deze zaak zijn aandacht heeft. Bij artikel 88 deelt de minister in ant woord op een vraag van denheeir Zandt, S.G., mede, dat hij .opdracht heeft gegeven tot nadere verbetering van de postbrug over het kanaal door Zuid- Beveland. Bij art. 113 legt Minister De Geer een verklaring af in aansluiting aan reeds vroeger (27 en 28 October 1926) gedane mededeelingen omtrent de uitkeering uit '-s Rijks middelen aan het Wegen fonds, ingevolge art. 31 sub 1 van cle wegenbelastijngwet. Het is niet de be doeling geweest dit als sluitpost te be schouwen naar gelang de fondsbelasting meer pf minder opbrengt. Er is geen verband tusschen de verhooging van de fondsbelasting van 12 tot 14 millioen en de uitkeering aan het wegenfonds uit Waterstaat, dat van 6 op 3 millioen Was gebracht. Spr. stolt, in overleg met deta minister van Waterstaat een wijziging voor, waar- bij het Wegenfonds voor 1930 weder f 5.000.000 uitkeering ontvangt. (Verschil lende leden betuigen, hun instemming.) Electrificatie. Voor aanleg huisinstallaties in alle plaatsen: J. M. Pol derman, Goes. Tel.. 129. Adv. De gemeenteraad van Haamstede (Z.) heeft een ver-ordening vastgesteld, nu eens naar ginds", wees hij. „Zie je daar het sein hoog in de lucht?" „Ja", zei Kees. „Nu staat het op „onveilig". Maar kijk, nu haal ik den hefboom over en, zie je wel, nu gaat het sein omhoog. De machinist van den trein ziet nu, dat alles jn orde is en dat hij kan doorrijden." „'tls mooi" bewonderde Kees. En de heide meisjes waren nu ook van de par tij bij deze aanschouwelijke les. De chef kwam met Gerrit terug. Hij glimlachte om den jongen, die zoo ver bazend veel van bloemen wist; méér dan hij. „Nu jongens, nu van het perron, hoor. De trein komt zóó, en dan moet ik hier geen vreemd volk hebben." In de verte werd een geraas vernomen. Ook klonk een schril gefluit. Van Rosma len ging staan bij het hekje aan den uit gang, om de kaartjes in ontvangst te nemen. De boemel raasde aan, om weldra puf fend stil te staan. Vier reizigers stapten uit: drie uit het dorp en... tante Marie. Ja, dat moest tante Marie zijn, want er was maar één dame. Natuurlijk was zij het, Cor moest eerst nog eens kijken, maar Lien zag het direct. En de jongens natuurlijk ook, fir ging even een gejuioh «p. Gemalen HoDandia Specerijen thans overal verkrijgbaar in half-ons busjes en in goedge vulde 10 ets. witte strooibusjes. Witte Peper, Zwarte Peper, Nootmuskaat, Kaneel Kruid- a nagelen Zuiver - hygiënisch - gemakkelijk. ISaÖSXs fJiUevoldts Specerijen malerij Anno1855Rotterdam (vaarbij de teelt van voor wratziekte vafc- tare aardappelsoorten wordt verboden. Op zijn. verzoek is met ingang vanj 1 Januari aan den heer J. S. L. Korteweg eervol Ontslag verleend als notaris te Zierikzee. Derde klas in de m'aïltrei- ii en. Het ligt in het voornemen van de Spoorwegdirectie, met den volgenden zo merdienst, die 15 Mei ingaat, in de dagver bindingen voor Engeland naar Vlissingen derde klasse doorgaande rijtuigen te la- ien loop-en. De grondverzakking in den reedijk van den Willem Anna- p o 1 d er. Men schrijft hierover nog aan de N. R. Crt.: De werking ter plaatse is nog niet tot staan gekomen en een algeheele door braak van den betreffenden dijk wordt niet onmogelijk geacht. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat aan de landzijde enkele zeer diepe welputten zijn die door onbekende oor zaak vanzelf zijn ontstaan. De mogelijk heid bestaat dat ter plaatse van de ver zakkingen zich een dergelijke put vormt. De Willem Annapolder is 300 H.A. groot en hoofdzakelijk verdeeld in twee landbouwbedrijven. In totaal zijn in den polder zeven gezinnen gevestigd. Van andere zijde vernemen wij nog, dat een doorbraak, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, niet waarschijn lijk wordt geacht. Begrafenis J. Hr Blum. Ter aanvulling van het verslag in ons num mer van gisteren zij nog gemeld, dat na den Commissaris der Koningin ds Talma, als oud-Vlissingsch predikant het woord voerde. De heer Blum, aldus Spr., was een apart man, die pal stond voor zijn beginselen, waarvoor hij onwankelbare trouw had; hij was ridder zonder vrees of blaam. Spr. schetste wat de heer Blum voor Vlissingen heeft gedaan; vele Vlissingers gedenken hem in dank bare piëteit. Het „Jezus is mijn toever laat" is hem nog op den avond voor zijn sterven toegezongen. Hij leefde en is gestorven in trouw aan den Heiland. Do-o-r Gedeputeerde Staten is met ingang van 1 Januari 1930 benoemd tot agent bij den Provincialen Stoomboot- dienst -op de O'ostersohelde te Zierikz-ee dhr J. van Dij-k te Vlissingen, thans tij delijk werkzaam op het bureau der Pro vinciale Stoomböotdiensten ter Provin ciale Griffie. Domburg. Aan de op 2 Deo. te houden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Bad- en Strandhotel Domburg zal wor den voorgesteld over het afgeloopen 'boek jaar na ruime afschrijving 6 pCt. divi dend -uit te keeren. EllfiWOUtsdlfK. Gisteren vergaderde de raad dezer gemeente. Ingekomen was een bericht van Ged. Staten, waarin zij schre ven ge-en termen te vinden den ontvanger zijn periodieke verho-oging te onthouden. Een vo-orstel van dhr Klooster, om Ged. Staten de redenen te vragen, waaromi zij het besluit van den gemeenteraad, den gemeente-ontvanger geen periodieke verhoo-gingen meer toe te kennen, niet goedkeurden, wordt verworpen. Het voor stel van B. en W. tot verkoop van het voormalig telefoonkantoor wordt verwor pen. B. en W. worden verzocht met een voorstel tot verbouwing te komen. De beide wethouders stemden tegen het voorstel van B. en W.Daarna werd be sloten de gemeentewoning weer op de oude voorwaarden aan den geme-ente- werkman te verhuren. Wat de jaarwedde- regeling van den gemeenteveldwachter be treft, werd besloten den Commissaris der Koningin een nadere klassoindeeling te vragen en te verzoeken den burgemeester de beschikking over het geld voor klee ding te laten. Op voorstel van B. en W. zal aan Geel. Staten toestemming verzocht worden den secretaris vervroegde toekenning van zijn periodieke verhoogingen te geven. In de vacature-J. H. Klooster tot lid van het B. A. werd gekozen Joh. Small-e- gan-ge, terwijl A. v. d. Hage als lid her kozen werd. Na de rondvraag!, niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. De veiligheid op o-ns dorp gaat er in den laatsten tijd niet op vooruit. Eenige weken geleden werd een perzik- boom in een tuin, midden op het dorp en vlak aan de straat, totaal leeggeplun derd. Dezer dagen we-rd, ongeveer op dezelfde hoogte, een luxe-auto bevuild met vischaival. De daders van' het laat ste stukje warden spoedig gevonden. Kapelle. Voor de ontstane vacature door het vertrek van den hear Th. Scholten ambtenaar ter secretarie alhier, hebben zich ,49 sollicitanten aangemeld, Kruïnlnflen. Van bevoegde zijde is in sommige bladen gewezen op de ernstige schade, die er dreigt ta komen door den bastaardsatijnvlinder. Door het onderwijzend personeel der Lagere School alhier, was ook de jeugd met een en ander in Jcennis gesteld. De schooljongens hebben nu een ware razzia gehouden in al wat boom is. Het was een kolfje naar hun hand, met 'het verras sende resultaat, dat binnen een week 1500 rupsennesten werden ingeleverd. Als men nu weet, dat elke vlinder on geveer 250 eitjes legt, zoodat het aantal vernietigde rupsen in de honderdduizen- DIS FIJNE OUDE WIJN ONTROKKEN OP KINA9AST p«r 3/4 LflMCh ƒ1.75. - Per 1/2 Ui. ƒ1.20. „Zoo", zei tante, „vier man op het ap pèl? Dat wordt een heele optochtl Hoe is het thuis?" „Goed, tante", zei Lies. „Ja, maar de geit is doodgegaan. Maar we hebben ,al weer een nieuwe", merkte Kees op, vol trots. „Ei, ei, 'tzit er aan bij jullie. Wie draagt nu mijn mandje?" „Ik", riep Gerrit. „Neen, ik", zei Kees. „Dan om de beurt", besliste tante, die de handen niet meer vrij had, want de meis jes hadden die gegrepen. „Nu, dan gaan we. Wat een tocht nogl En dat met die warmte. De jongens moe ten maar vooruit Ioopen. Anders krijgen wij zoo'n rij," Onderweg er werd natuurlijk druk ge praat, keek Lien van terzijde naar tante: wat was die mooi gekleed; veel mooier dan moeder; en tante was ook zoo vroo- lijk; moeder meestal niet. Tante pufte van de warmte, „Wat wonen jullie toch een eind weg!" „In de stad moeten de menschen toch soms ook ver loopen, tante?" waagde Lies' op te merken. „Och meid daar heb je de tram", zei Kees, die al lang niet meer vooruit liep. „Kees wéét het. Zou je niet in Rotter- WtOEB, M»*T" „En óf", zei Kees. „Daar is het vast mooi". „Moet je aan vader en moeder vragen, of zij er ook gaan wonen. Dat zou wel leuk zijn." „Doet vader toch niet", zei Kees. „Moe der wil, geloof ik, wel." ,Zoo", zei tante. „Moeder heeft gelijk. In de stad is het veel prettiger dan op een dorp. En dan wonen jullie nog zoover van het dorp afl' „Ik zou niet naar de stad willen", zei Gerrit. „Je hebt daar heelemaal geen tui nen." „Ho, ho", lachte tante. „Heelemaal geen tuinen, dat is te erg, Gerrit. Er zijn tui nen genoeg." ,Ja, bij heele groote huizen, zeker. Maar daar kunnen we toch niet in wonen," „Tante?" begon Kees opeens. „Ja, jongen." „Zou ik in de stad ook wel wat kunnen verdienen?" „Natuurlijk. Wat zou je willen doen?" „Wel ik word Maandag loopjongen bij mijnheer Van Henten. Dat kun je in de stad zeker ook wel wezen?" „Ben jij al loopjongen? Waar is dat voor? En wie is mijnheer Van Henten?" „De veearts, tante, 'tls om wat te ver dienen voor de nieuwe geit.' JÊm, j«Ui« JmMm» si «ne stecvr* grit/" den loopt, b*gr(jpt ieder, wat dit zeggen wil. Moge dit Jot voorbeeld zijn voor andere gemeenten. N. en St.-Joosland. Maandagavond hield de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Land storm alhier een vergadering, waarbij ook aanwezig waren verschillende dames, de eere-voorzitter de Edelachtb. heer Bur gemeester en dhr Laernoes uit Vlissin gen, secretaris van het Provinciaal Ver band. Nadat gezamenlijk het „Wilhelmus" gezongen was opende de voorz. dlir Ver- lare d-e yergadering en herdacht het plot seling overlijden van dhr Umbgrove, in leven voorz. van het Prov. Verband. Dhr Sluimer, lid der vereeniging, hield daarna een interessante en leerzame le zing over den Volkenbond. Hij besprak daarbij -o.a. het -ontstaan, de samenstel ling en de werking van den Bond, en de positie van Nederland. Hierna felici teerde dhr Laerno-es de vereeniging met het groot aantal leden en met het succes o.a. behaald bij den laatst geho-uden Prov. Schietwedstrijd. Daarna overhandigde hij de vereeniging den photo-album van den Landstormdag te 's-Gravenhage. De voorz, was zeker de tolk der aan wezigen toen hij beide geno-emde spre kers hartelijk dank betuigde voor het door hen gesprokene en voor het album. De gezellige vergadering waarin de aan wezigen werden onthaald -o-p chocolade melk, werd besloten met het zingen van het „Wien Needan-dsch bloed". Zierikzee. De Geref. Mannenvereeniging „Bouwen en Bewaren" kwam gisteravond wederom voor 'teerst in vergadering bij een onder voorzitterschap van dhr J. C. van Hinte. Door den heer L. W. van IJsseldijk werd een inleiding gehouden over: „Schuldgevoel". Hij sprak over schuld in het algemeen, behandelde de vraag hoe schuld zonde wordt, stond stil bij het besef van schuld en wees er op, dat dit niet hetzelfde is als gevoel van schuld. Tenslotte stelde hij de vraag: vanwaar het schuldgevoel' is en antwoordde daar op, dat dit is van den Heiligen Geest en uit de wet Gods, terwijl deze zich open baart in zelfaankiucni en schuldbelijdenis en leidt tot gebed om vergeving en tot den persoon van Jezus Christus, Die een volkomen verzoening is der zonde. Op deze inleiding volgde een' geanimeerde bespreking. Ned. H-crv. Kerk. Beroepen ta Hanswoert, Joh. Gerrit- een Jr. cand. te Utrecht. i Geref. Gemeenten. Beroepen ta Paterson'(N.A.) R. Kok te Gouda, Zending. Door de Samenwerken de organisaties werd tot nu toe als op brengst van de Zendingsweek ontvangen f 101.454.72. Giftenon legaten. Ds A. G. H. van Hoogenhuijze, Herv. predikant te Amsterdam, heeft wederom een gift van duizend gulden gekregen van N. N.: voor de Eltheto-keirk -en de Willem da Zwijgerkerk elk f 500. De Theologische school te Kampen heeft van wijlen mevr. A. v. d. Hoo-gt- Hartgerinlc te Velp een legaat van duizend gulden ontvangen. Dr J. C. van Slee. f Ta Diepen veen is, 88 jaar oud, overleden dr J. C. van Slee, emeritus-predikant en lange ja ren bibliothecaris van de vermaarde Athe- naeum-Bibliotheek te Deventer. Dr Van Slee was aanvankelijk hulppredi ker te Amsterdamdaarna .was hij ach- tereenvolgens predikant te Herwijnen., Oostzaan, Rumpt, Den Br iel en Deventer, welke standplaats hij tot zijn emeritaat op 1 Mei 1913 behield. Hij behoorde tot de vrijzinnige richting. Goes. In de Donderdag gehouden verga dering van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen tot ouderling de hoeren H. P. „v. d. Hell en A. L. van Melle. Tot diaken werd herkozen de heer W. van Dalen en gekozen de heer P. J. A. Dootjes. „Ja, maar toen nog niet', zei Kees. ,Die geit moet toch betald worden", vond Gerrit. „O", zei tante. „Nu, ik zal er wel na der van hooren. En wat verdien je daar nu mee, Kees?' „Twee kwartjes per week, tante." „Zoo, dat is ook niet te veel." Kees zette groote, verbaasde oogen op: niet te veel? En ze vonden het allen héél veel." „Verdienen ze dan in de stad méér, tante?" vroeg hij. „Zulke lopjongens? Wel, toch zeker an derhalf of twee gulden per week!" Kees zweeg van verbazing: dat was drie-, viermaal zooveel dan hij hier kreeg! In de stad was het toch maar goed! Dat vonden Lien en Cor, die liepen te luisteren, ook. De menschen in de stad moesten toch wel verbazend rijk zijn. Dat zag je wel aan tante, die zoo mooi gekleed was. Zij draaiden een hoek van den weg om. „Gelukkig", zuchtte tante, „het laatste eindje, Daar zie ik moeder al aankomen.' (Wordt vervolgd!.}"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5