nken IT IN 9 DE ZEEDW GOES. van TWEEDE BLAD, Staten-Generaal. ONDER VERDENKING. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. EI k1/2 1 Ir :en Jong en en zult ver- 126 i\et upons pe\s in 6<ui coupon» elvoetba^ coupons No. 30, Lepelt®^ 43 coupon» •x_ tP9- drijfsvee Detaling in aarden op Dr elk der ecteur ouwbare een schrif- n kantore ter inzage VAH DONDERDAG 21 NOV. 1929. No. 45. TWEEDE KAMER. De begrooting van Justitie. Minister Donner aan het woord. Bij de gisteren voortgezette behandeling van de Justitie-begrooting was allereerst het woord aan Minister Donner, die eerst enkele kleinere onderwerpen behan delt, om er dan op te wijzen, dat de heer Duvs zich, wat betreft de opsporing van misdrijven aan overdriving heeft schul dig gemaakt. De heer D u y s, s.-d..Da.t is noodig voor sommige heeren. De Minister acht de instructie in de moordzaak-Lans te Rotterdam niet be vredigend, doch wijst erop, dat het ver schil van inzicht tusschen de deskun digen niet te wijten is aan onbekwaam heid, doch aan het verschil in omstan digheden, waaronder beiden hun onder zoek hebben moeten verrichten. De heer Du y s sprak ook over de pre ventieve hechtenis en meende, dat .het nieuwe wetboek van strafrecht geen in vloed heeft gehad. Spr. echter heeft ver geleken de bevolking der preventief ge detineerden in de Huizen van bewaring op 1 Juni 1927 en op 1 Juni 1929, waar bij hem bleek, dat de bevolking is ge daald met 21.3 pet., terwijl da criminali teit met 8.1 pet daalde. In bepaalde zaken, als door den heer Duys zijn aangevoerd, moet men reke ning houden met de omstandigheden. Spr. heeft er groot bezwaar tegen, dat de heer Duys op grond van enkele gevallen een algemeene' conclusie trekt. De heer Weitkamp besprak het nota riaat. Dienaangaande merkt spr. op, dat ten aanzien van de .extra-legale werk zaamheden de vrije concurrentie bestaat. Inzake den stemplicht is spreker gaarne bereid, den aandrang tot een nader onderzoek naar de werking van de circu laire bij zijn ambtgenoot van binnemland- sche zaken oveT te brengen. De kwestie der toelating van den Rus Trotzki heeft twee kanten. Hij gaf als reden op, dat het voor zijn vei ligheid en voor zijn gezondheid wensche- lijk was. En die moesten naar spr.'s meening verzekerd worden geacht. In een ander geval b.v., dat van den Duitschen keizer, wist men, dat de terugwijzing i voor den betrokkene de meest ernstige consequenties zou hebben gehad. Die kant van de zaak moet in het oog worden ge houden. Van de doodstraf is spr. persoon lek een voorstander, doch een voorstel daartoe zou practische beteekenis missen. Spr. komt vervolgens tot het huwe lijksrecht Inzake het huwelijks-ver mogensrecht is een ontwerp bij den Raad van State. Binnenkort zal dit wel kunnen worden ingediend. De executie van von nissen tot levensonderhoud heeft spr.'s aandacht; de zaak is bij de commissie- Limburg. Wat het huwelijkspersonenrecht betreft, betoogt spr., dat de positie van de vrouw in de wet wel degelijk erkend wordt. Het gaat er dan ook niet om, welk deel de vrouw in de ouderlijke macht heeft, doch of men bij verschil van meening beslissingen, die te nemen zijn, binnen den kring van het gezin moet laten. Der gelijke beslissingen zijn, wanneer zij geen objectieve feiten betreffen, buitengewoon epineus voor buitenstaanders, zooals b.v. betreffende den godsdienst der kinderen. Een ander punt in dit verband is de echtscheiding. Te dien opzichte is de toestand inderdaad onbevredigend. Spr. wijst op de lijsten, die .iederen Vrijdag avond in de Staatscourant staan en waar in men veie echtscheidingen aantreft, die zijn uitgesproken 6 k 8 maanden na het aangaan van het huwelijk. Spr. ontkent niet, dat het vraagstuk eenige bezwaren heeft. In het ontwerp- Regout is wel degelijk bedoeld, dat de FEU I L L ETON. J. v. door d. BOSCH. 16) „Stil, jongen. Geloof maar, dat moeder er ook spijt van heeft, als zij weieens een boozen uitval doet. Dat weet ik heel goed. En dan vraagt moeder ook om vergeving aan den Heere, geloof dat maar gerust." „Als tante Marie Juist, je ziet het goed. Dat is de fout. van moeder. Ze kijkt te veel naar tante Marie, die het zoo goed heeft, naar ze denkt. Het is altijd verkeerd, om te kij ken naar die méér hebben. Wij moeten kijken naar die minder hebben. „Maar heeft tante Marie het dan wer kelijk wel zoo goed, vader?" „Ja, kijk eens, jongen, oom Klaas ver dient een goed stuk brood, dat is zeker. Ik geloof van wel het dubbele van wat ik verdien. Maar je moet niet vergeten, dat het leven in een stad veel duurder is dan op een dorp en... „Oom en tante hebben ook geen kinde ren", zei Joost. „Juist, dat wou ik ook even zeggen. rechter geen genoegen moet nemen met de formeele waarheid, doch dat overspel wettig en overtuigend moet zijn bewe zen. Het is de vraag, of men do- ontbin ding varj het huwelijk na scheiding van tafel en bed bij wederzydsch goedvinden niet eenigszins zou kunnen vergemakke lijken, door den termen te verkorten van 6 tot 3 jaar. Aangaande de onzedelijkheid betoogt spr. tegenover den heer Vliegen, dat er, wat betreft de .onzedelijkheid in engeren zin, wel degelijk reden tot onge rustheid is. Men is het, er b.v. toch wel over eens, dat de dancings verschijnselen verloonen, die de aandacht verdienen. Dit beteekent nog niet, dat hier een taak voor den rijkswetgever is. De groote hinderpaal is, dat men in breede kringen in handhaving van de zedelijkheid een geest van puritanisme ziet. Dit betreft met name de bestrijding van de porno grafie. Men kan zeggen, dat boeken als die van Lindsey gevaarlijker zijn dan pornografie, maar dit is een strijd der geesten. Ook wat betreft geschriften als „De Zwarte Kat" en „Pan", zou spr. wel willen, dat alle afgevaardigden het stand punt innamen, dat het optreden tegen der gelijke schandschriften niet voortspruit uit bekrompenheid. Het is vooral de publieke opinie, die dezen strijd bemoeilijkt. De heer v. d. Waerden merkte op, dat ik steeds diens kant uitkijk, ik bedoel niet de heeren persoonlijk, zoo moet men het niet opvatten. De heer v. d. Waerden, s.d.U kunt ook den anderen kant opkijken. Ik zal daartegen voortdurend protesteeren. Dat moet nu maar eens uit zijnl De Minister eindigt met de opmer king, dat men maatregelen heeft gevraagd, docii dat ex verscheidene dingen zijn, die een eerste hypotheek hebben op spr.'s werkzaamheden. De motie-Wijnkoop (intrekking Stakings wetten 1903) wordt verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Vóór: de heer Wijn koop en de sociaal-democraten. Verv.olgens kwam aan de orde de afdee- ling burgerlijke rechtspraak, waarbij van verschillende kanten nogmaals de Gies- sen-Niouwkerksche moordzaak ter sprake werd gebracht. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. De staking te Sluiskil. In ..oïis nummer van gisteren ontleen den wij aan „Het Volk" het bericht, dat de burgemeester van Axel, de heer Blok, partijien in het conflict aan de coi- kesfabriek te Sluiskil bemiddeling heeft aa{n'gebaden, hetgeen door beide partijlen zon zijn aanvaard. Naar- hiet Hbld. uit betrouwbare bron verneemt, heeft echter de directie van de Gokesfabriek te Sluiskil den burge»- meester schriftelijk medegedeeld, dat zijt het a|anbotd tot bemiddeling niet kan aanvaarden. Zijl blijft op haar ingenomen standpunt staan. Ten nadeele van den landbouwer Z. te Philippine werden een dezer da gen uit een op zijn erf staande schuur eenige volwassen konijnen ontvreemd. De politie stelt eeni onderzoek in. Draadloos telefoneeren met schepen in zee. Op de mail schepen van de S. M. Zeeland zullen over cenigem tijd installaties worden aan gebracht tot het nemen van pToeven met het voeren van draadloos-telefonische ge sprekken met den Nederlandschen vasten wal. Vlisslngen. Een automobilist was gis- termorjnn te 9.04 aan de Keersluisbrug on moest met de boot van 9.15 paar Broskeh». De brug was open en toon deze dicht was, werd getracht de boot fiog te halen. Deze lag nog aan ,den pcpition, maar doordat reeds veel gela den was, en het reeds 2 minuten over tijd was, moest de zakenman van een reis door Zeeuwsch-Vlaanderen voor gisteren afzien 1 Krulnlngen. Blijkens een advertentie in dit nummer zal een tegen morgen aange kondigde vergadering van het Ned. Bijbel genootschap niet doorgaan. Kapelle-Biezelinge. Aan de zeezijde van den Zuidelijken dijk van den Willem Zij zouden wel gaarne kinderen hebben, maar dat is nu eenmaal niet zoo. Als er bij oom en tante nu ook eens zeven kin deren waren, dan weet ik niet, of zij wel zouden pochen op de stad. Dat ver geet moeder." „Ik begrijp moeder niet", vond Joost, 'tis me nog al een pretje ook, om in de stad te wonen. Wat is er nu mooier dan op het land. Kijk toch eens, hoe mooi alles is.' Joost was, net als vader, in hart en nieren landman. Hij gruwde van Rotter dam, waar hij een paar malen geweest was. „Ja, jongen, de stad kun je van mij cadeau krijgen, en niet alleen, omdafc het buiten veel mooier is, maar ook, omdat er in de stad zooveel gevaren zijn.' ,,'tls er tenminste druk genoeg. Als ik denk aan al die trams, dat er zooveel ongelukken gebeuren." ,Ja, die gevaren ook. Maar ik bedoelde andere. Als je ouder worden moogt, zal je dat nog wel beter begrijpen. Voor oude re menschen heb je er gevaren, maar voor jongere nog veel meer. Je hebt daar de bioscopen en andere dingen, die niet deugen. Je weet wel, Joost, Clarisse...?" „Ja, vader?" vroeg Joost vol belang stelling. Anna Polder heeft opnieuw een ernstige grondverzakking plaats gehad. De twee reien parkoenpaaltjes met steenglooi ing, die vorige week nog waren blijven staan, zijn thans ook in het water ver dwenen. Opnieuw zijn maatregelen ge nomen voor herstelling. Uit dit ongeval blijkt, dat de werking ter plaatse nog niet heeft opgehouden. Kloetlnge. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Nat. Werkmansbond alhier. De voor zitter, ds Joh. A. Raams, opende de ver gadering en heette allen welkom, in 't bizonder den inspecteur van de O.B.O.- verzekeringsafdeiehng van den Bond. Ver volgens hield de heier A. C. Lankester een inleiding over het Huisgezin'. Op een dui delijke wij'ze zette Spr. het verschil tus schen het Chr. gezin en het niet-Chr. gezin uiteen. Hierop1 volgde nog een leer zame bespreking. Vervolgens zette her doelde inspecteur uiteen de bedoeling van de genoemde verzekering. Getracht zal worden ook hier een onderafdeeling te stichten. Souburg. De Chr. Jongel. Vereeniging „Weest Getrouw" hield Dinsdagavond een propaganda-verg adering. Hoofdpunt der agenda was een cau serie door den heer B. de Jager, hoofd der Chr. school te Vlissingen, over: „De Dichter van „Beveel gerust uw wegen". De dichter daarvan, Paul Gerhard, leefde in een allermoeilijksten tijd in Duitschland tijdens den 30-jarigen oorlog. Hij studeerde te Wittenberg. Zag toen ook zijn ouderlijk huis in vlammen opgaan en zijn ouders vermoorden. Hij zelf werd onderwijzer, doch werd door den oorlog weer zwervende. Hij ging toen naar Wittenberg en later naar Berlijn en gaf daar privaat-onderwijs en verkondigde er ook het Evangelie. Een vaste standplaats als predikant kon hij niet verwerven vanwege de ongunstige tijden. In 1651 kreeg hij eindelijk een be roep van Mittenwolde, een boerendorp waar reeds een hulpprediker werkte. Deze was hierover zeer verbitterd. Hoe Paul Gerhard ook zijn best deed hem te ver zoenen, deze schaduw bleef. Hij werkte er met veel zegen. Hij is later in het huwelijk getreden met Anna Maria Bertold en kreeg een kind, dat slechts 9 maanden ,oud werd. Zij leerden er evenwel in berusten. Erger was voor hem dat zijn collega Alborn hem hoe langer hoe meer begon tegen te werken en verdacht te maken. Paul Gerhard leed hieronder zeer. En eens, toen er weer een kwestie was, predikte hij over den tekst: Wentel uwen weg op den Heere en vertrouw op Hem, Hij zal het maken. - Deze preek maakte grooten indruk op de hoorders, maar ook op den prediker zelf. Hij ging jn zijn binnenkamer en dichtte het hekend geworden lied. Zijn vrouw, 's morgens opstaande, vond het op de schrijftafel. Dit lied was een gebed van een kind Gods aan zijn Vader. Later werd hij beroepen naar Berlijn, en was er met vrucht werkzaam door zijn ernstige en opbouwende prediking. Ook hier kreeg hij weer tegenstand en werd hem groot verdriet aangedaan. Eerst werd hij geschorst en later afgezet door Keurvorst Frederik. Frederik beval, dat de predikers zich aan een bepaalde belijdenis moesten hou den. Paul Gerhard weigerde dit met het genoemde gevolg. Allerlei autoriteiten deden moeite, om het schorsingsbesluit in te trekken, zelfs de vrouw van den keur vorst. Deze stelde hem toen vrij van de onderteekening waarna hij weer predikte. Hij had er evenwel geen vrede mee en kwam er weer op terug. Ontslag had dit ten gevolge. Later werd dit weer "inge trokken, maar hij was nu zijn ambt kwijt. Later is hij nog 7 jaar elders werkzaam geweest, waar hij veel liefde mocht onder vinden, zelfs ook nog uit Berlijn. Deze lezing werd met aandacht ge volgd. Vorder werd de avond doorgebracht met het houden van voordrachten en samenspraken. Ook liet een dameskoortje op verdienstelijke wijze een drietal keeren zich hooren. Serooskerke. (W.) Dinsdagavond trad voor de afd. van Patrimonium op dhr Chr. de Bruin uit Middelburg, met het onderwerp: „Medezeggenschap". Spr. zegt dat, hoewel het woord medezeggenschap pas in de na-oorlogsche maatschappij Met Jaap Clarisse had hij samen school gegaan. En dan waren er nog andere broers en zusters. „Nu, Clarisse heeft wat spijt, dat hij naar de stad is gegaan. De jongens gaan het verkeerde pad op. Dat heeft het stads leven gedaan. En nu behoeft dat wel niet. De Heere kan ons ook in de stad bewaren voor verkeerd doen. Anders zouden er in een stad geen menschen wonen, die God vreezen. En die zijn er gelukkig vele. Maar dat neemt niet weg, dat de verleiding heel groot is. Ik zou hét liefst mijn kinderen daarvoor willen bewaren. Ik geloof niet, dat wij, om méér te verdienen, de stad mogen zoeken. God heeft ons hier geplaatst. Hier moe ten we wonen. Of er moest iets gebeu ren, waar uit blijkt, dat wij weg moeten. Maar dat is er gelukkig niet. En och, Joost, zóó denkt moeder er ook wel over, dat het moeilijk is toen de geit stierf, was dat een moeilijk oogenblik, voor mij óók, maar dan helpt God wel weer en dan komt het weer in orde. Dat is nu weer gebleken." Vader Waanders schepte adem. Onge woon lang had hij gesproken. Hij hield veel van zijn jongen, die zoo hard mee werkte. En hij zag, dat dio jongen tob de over zijn moeder. En dat xnocht niet. Met groote belangstelling bad Joost sterker naar voren is gekomen., het be grip zoo oud is als de menschheid zei vei. Overal en in iederen tijd komen wijl met haar in aanraking. Het feit dat de so cialist en apderem Medezeggenschap heb ban aangagrepen om daardoor te komen tot socialisatie en revolutie heeft hij' ve len onder ons Christenvolk een vooroor deel gewekt. Toch hebben wy1 haar te aanvaarden. Do practijk spreekt niettegen staande er ook bezwaren aan haar ver- honden zijn, in het voordeel van mede zeggenschap. Arbeidsconflicten zijn door dat middel voorkomen. Dreigende stil stand in het bedrijf is afgewend. Verant woordelijkheidsgevoel wordt a aangekweekt. Het gevoel dat arbeidskracht niets an ders is dan koopwaar wordt den arbeider ontnomen. Zijh „iets te zeggen hebben] in het bei- kweekt liefde tot den arbeid. Spr. noemit eenige bedrijven waar per soneel en directie Jn 'de verheffende wer king der medezeggenschap zich verheu gen. Door een zestal bezoekers werden den spreker vragen gesteld. Het bezoiek op deze leerzame vergadering was vrij goed. Coli|nsplaat. In de Maandag alhier ge houden Raadsvergadering was aan de or de de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school. Vóór deze stemming had het lid A. Verburg zidh verwijderd. Benoemd werd mej. Dekker te N. en St. Joosland met 2 st. Mej. Kwaak te O. en W. Souburg verkreeg 1 st., terwijl 3 st. blanco waren uitgebracht. Ongelukken. Gisterenmiddag is op de ammoniakfabriek van de staats mijn Maurits te Lutterade een monteur van het circa 10 M. hooge dak gevallen en op slag gedood. Te Groningen is de 50-jarige K. uit Woldendorp (Gr.), die verwond werd bij een botsing tus schen zijn wagen en een auto, in het zie kenhuis overleden. Hij laat een weduwe en 3 kinderen achter. Een 59-jarige vrouw begaf zich Dinsdag bij de Kaag te Haarlemmermeer naar den waterkant van de Ringvaart. Zij is toen uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat zij in het water terecht kwam én zich niet meer kon redden. Het ongeluk werd door nie mand opgemerkt en een half uur later werd haar lijk drijvende gevonden. Te Rolde is het 3-jarig dochtertje van T. in aanraking gekomen met de branden de kachel, waardoor haar kleertjes in brand geraakten. Met hevige brandwon den werd de arme kleine door haar moe der gevonden. Brutale zakkenrollers. Uj Nemzedek verneemt uit Kolozsvór de volgende geschiedenis. In een sneltrein van Szatmér in Zevenbergen naar Nagy- vérad zag de controleur Ilie Vintila een zakkenroller in een coupé de portemon- naie uit den zak van een slapenden rei ziger halen. Hij wierp zich op den dief en riep tegelijkertijd om hulp, doch op hetzelfde oogenblik snelden twee mede plichtigen van den dief toe, pakten den controleur en wierpen hem uit den trein. De intusschen toegesnelde conducteur, die getuige was van dit verschrikkelijke tooneel, trok aan de noodrem, de trein stopte en men vond den armen contro leur bewusteloos met gebroken ledematen in een bloedplas liggend. Men bracht hem naar het hospitaal van Nagyvarad, waar hij echter op de operatietafel over leed. Van de misdadigers ontbreekt elk spoor, aangezien zij in de algemeene ver warring in den donkeren nacht zijn ver dwenen. De gevangenis leeg. Uit San tander in Spanje wordt gemeld, dat toon de nieuwe gevangenisdirecteur zijn ambt wilde aanvaardon, hij de govangonis loog vond. Het was allon gevangonon gelukt, de vlucht te nemen. Kinderverlamming. Een meis je van 9 maanden is te Deventer aan kinderverlamming overleden. Dit is bin nen korten tijd reeds het derde geval, dat zich daar ter stede voordoet. Vier auto'sene e n bakkers kar, Op den Spaarnwouderweg te Haar lemmermeer stond gisteravond een brood bakker met zijn vrachtauto, waarvan de lichten niet gedoofd waren, terwijl een bakker uit Sloten met zijn paard en wa- loopen luisteren. Hij wilde er nog wel meer over praten. Maar dat kon niet. Want uit een zij wegje kwamen nog en kele arbeiders en toen werd het een al gemeen gesprek. Zij mochten tante Marie van den trein gaan halen: Gerrit, Kees, Lientje en Klaar. Wel een half uur te vroeg wa ren zij aan het kleine stationnetje, dat lag te blakeren in de zomerzon. Vóórdat de trein in het zicht was, mochten ze de chef was liet kwaad en hij kende zijn volkje op het perron scharrelen. Nieuwsgierig tuurde Kees het kantoor van den chef in, waar Van Rosmalen, Kees kende hem wel, al maar op een knopje zat te tikken. „Dat is telegrafesren, hè?" vroeg hij aan Gerrit. „Ja", antwoordde deze. „Nu telegrafeert hij, dat de trein komt." ,,'k Geloof er niets van", zeii Kees. „Daar zijn de bellen voor, daj weet je wel van Jaarsma." „Nu, dan wat anders", dacht Gerrit. Hy had eigenlijk méér oog voor het mooie tuintje van den chef, dat vol bloe men sfond. Tjonge, dat was de moeite wuardl Hij zou er wol eens even willen kijken. Maar hat tulntja lag aan da ovar- gen naast hem stond. In flinke vaart naderden drie auto's en or volgde een gecompliceerde botsing, die- zich als volgt toedroeg. De bestuurder van de voorste auto, die tengevolge van de verblindende lichten van de vrachtauto niets meer kon onderscheiden, wierp plotseling het stuur om, waardoor hij op het gras terecht kwam en daarna onderstboven sloeg. De chauffeur van de tweede auto kwam met don met het paard bespannen wa gen in botsing en daarna met de omge slagen auto. De bestuurder van het der de motorrijtuig kwam boven op de twee andere terecht. Aan de stukken en brok ken, die op den weg lagen bleek duidelijk, dat er van al het materiaal niet veel meer te redden was. Het mag een wonder hee- ten, dat de bestuurders er met enkele schrammen afkwamen. Van den oom uit Amerika. Een dezer dagen vervoegde zich bij een familie te Den Haag een zekere mijnheer Wilson met de verheugende mededeeling, dat hij van een oom der familie in Ame rika een cadeau had medegekregen met de boodschap dit in Holland af te leve ren. Maar dit cadeau stond nog in Rot terdam. Verlokt door het vooruitzicht een mooi geschenk te zullen krijgen, leende de familie den man f 10 en verlustigde zich verder in de stoutste bespiegelingen over het geschenk. Sindsdien heeft men noch van mijnheer Wilson, noch van de f 10 en het cadeau iets meer vernomen. Brutale roofoverval. In het Westen van Berlijn werd gisternacht kort na 4 uur een koopman, die van een zakenreis teruggekeerd was en naar huis wilde gaan, door een ongeveer 35-jarigen man overvallen en beroofd. De roover hield den man een pistool voor en riep hem toe: „Handen omhoog! Geld hier, of ik schiet!" De overvallene, die inzag, dat hulproe pen niet zouden baten, gaf zijn porte feuille met 15.000 Mark over, waarmede de roover ten spoedigste verdween. Wegens de duisternis kon de beroofde het signalement van den roover niet nauwkeurig aangeven. Locomotief ontspoord. Gis teravond is op het spoorwegemplacement te Zaandam een locomotief met twee as sen ontspoord tengevolge van een ver keerden wisselstand. Uit Amsterdam is dadelijk een werkploeg vertrokken om het euvel te herstellen. Door de ontsporing werd het personen- en goederenvervoer in beide richtingen vertraagd. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Ontsporing te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat gister- namiddag een rangeerende passagiers- trein bij het station Muiderpoort achter uit rijdende, door verkeerden wissel stand op ,een dood spoor is geloopen. Het stoot- blok werd achteruit geduwd, terwijl de laatste wagen van de trein-sleep' in een bij dit spoor staand kolenhok werd ge drukt. Bovendien werden de wissels ont wricht en seindraden vernield. Het ver deer in de richting het Gooi ondervond daardoor ernstige vertraging. i>» De stofzuiger in den stal. Nu ook het gebruik van den stofzuiger op het platteland meer en meer ingang vindt, moge nog wel eens gewezen wor den op de diensten, die dit instrupieint ook in den stal kan bewijzen. Door Prof. Dr H. M. Kroon en Dr H. J. Weakenstroo zijn het vorig jaar proeven genomen zoowel met paarden als koeien. Behalve dat het reinigen dor dieren wol zoo vlug en ongetwijfeld grondiger geschiedt hoeft men nog het voordeel, dat het vuil niet in don stal terecht komt. I'rof. Kroon behandelde de oono helft van het paard mot roskom en borstel en do .andero met een stofzuiger en kroog daarby <ie volgende resultaten: reinigen met reinigen met de hand stofzuiger 25 Oct. 4 gr. vuil 11 gr. vuil JVa u 5 i-Va 5 De dieren hebben tegen de behandeling geen bezwaar. zijde van de rails, 't Was gevaarlijk, er heem te gaan. De chef naderde 'juist. „Wat komen jullie op het station doen, jongens?" „Onze tante Marie komt, mijnheer", ant woordde Kees voor allen. „Zoo, dat is feest zeker? Jullie zijn tenminste vroeg genoeg. Woont tante niet in Rotterdam?" „Ja, mijnheel-", zei Gerrit. „In Rotter dam." Hij tuurde weer naar de bloomen. „Waar kijk je poo naar, jongen?" „Naar het tuintje, mijnheer." „O, dat is waar ook. Je hebt zelf ook zoo'n mooi tuintje, hé? Dat heeft Jaars ma me wel eens verteld. Zullen we eens even gaan kijken?" Dat liet Gerrit zifh .geen tweemaal zeg gen. 1 Met den chef stak hij de rails over. De beide .meisjes gingen niet mee, terwijl Kees weer naar binnen tuurde, waar Van Rosmalen almaar aan het fik ken was. Maar dat hield juist op. En de beambte keek naar- do deur, waar Kees stond. „Wil je soms ook telegrafist worden?" vroeg hij lachend. ,,'k Weet niet", zei Koes. „Dat is mo'oi weirk, hè?" i (W-ordl reirolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5