Donderdag 21 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sank N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. HANDEL en LANDBOUW Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZILVER. verstrekt credieten aan neemt geiden in deposito tegen hooge rentevergoeding D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c(. Bij abonnement belangrijke korting. Het vraagstuk van de echtscheiding Wij hebben gisteren in ons Kamerver slag reeds een 'kort overzicht gegeven van wat door 'den heer Beumer bij de behan deling van do Justitiebegrooting; omtrent het vraagstuk van de echtscheiding werd opgemerkt.. Thans, nu de Handelingen in ons be zit zijn, willen wii een gedeelte van de rede van dezen afgevaardigde hier laten volgen. Dit vraagstuk, aldus de heer Beumer, is voor de Antirevolutionaire fractie een zeer gewichtige aangelegenheid. „Huwelijk en gezin achten wij' te zijlui de fundamenten onzer samen leving. Daar wijl onzei Christelijke samen leving niet ondermijbd willen zien, ver- verzetten1 wij1 ons tegen alles, wat de positie vain 'het gezin aantast, het Christ- telijfc huwelijk in zijn grondslagen treft. Wij erkennen liet huwelijk als ordi nantie Gods en daarmede tevens de bij zondere jpositie van het gezin. Daarom hebben wij ons eenige jaren geleden ver zet tegen een amendement tot uitbreiding van het erfrecht van natuurlijke kinderen. Iliaarom hebben wij bij! de behandelibg van de Ziektewet het amendement van den heer Aalberse, betreffende de uitkee- ring aan ongehuwde moeders, aanvaard. Dit waren jjeen uitingen van onver draagzaamheid of onbarmhartigheid, tnaax van een ernstige overtuiging, dat gezin en huwelijk beschermd bhhoioren te .wor den. Gezin en huwelijk mo,eten worden beschermd. Zonder overdrijving kan mlen zeggen, dat Tiet hierbij1 gaat olm onze hoogste' zedelijke .goederen. Daarom) gaan wij niet mede met hetgeen ons op dit gebied als nieuwe theorie wordt aanbevolen. Het is ontstellend, wat men tegenwoor dig op dit terrein durft leeren 'en advisee- Verleden jaar verscheen in de bladen een bericht omtrent een discussie, die iri den /Moskouschen Onderwijzersbond was gevoerd. Die bond had uitgemaakt, dat bet spelen met popipen uit den booze is, want, zoo constateerden die piaeda- goigen, de poppen vertegenwoordigen de hourgeois-idee van het gezinsleven; zij ontwikkelen den zin voior huishoudelijke plichten en wekken de liefde voor het tnoed er schap oip! Men kan dit vinden in De Sovjet- vrouw; dat is een bolsjewistisch blad. Men vraagt zich af, of dit wel onderwijl zers zijn. Ik wijs verder .op1 het betoog van eén zekere inrs. Dora Russell, leidster van een jeugdschool in Engeland, die op een vrouwenvergadering te Londen verleden jaar betoogde, dat de geliefkoosde idee, dat het gezin de beste huwelijfcsinsteb ling is, een illusie isi, welke teniet moet worden gedaan. Deze dame wil de kindei- ren aan den invloed van vader en moeder onttrekken, want zij is van oordeel, dat de invloed der ouders in de meeste ge vallen schadelijk is. De gave onx kinderen op te voeden zoo zegt zij, is lang niet bij! eiken ouder aanwezig; vandaar, dat bet werk ia handen moet worden gelegd van lie den, die een werkelijke toiewijding voor kinderen bezitten, en ze psychologisch kunnen hanteeren. Iedereen, die de capa citeiten daartoe bezit, moet dus veeleer in dienst der gemeenschap dan in dien van een bepaald gezin worden gesteld. De gezinstyrannie moet tot eiken prijs worden teniet gedaan, de kinderen moe ten aelf hun levensweg exploreeren. Zij worden dan gelukkig nog vrij! gelaten om later al dan niet tot de ouders terug te keeren. "Deze leidster van een jeugd school beschouwt zich natuurlijk gis een eerste-klasse paedagoige en wordt waard geacht om in een vrauwettvereeniging voorlichting te geven over dit vraagstuk I Jk wijs op' boeken als die van. Lindsay „Opstandige jeugd" en „Huwelijk In-Ka meraadschap". Ik denk er niet .over, die boeken onder de pornographie te rang schikken; ware dat zoo, dan wias de zaak eenvoudig; dan konden ze krachtens de wet worden verbaden! De zaak is erger, omdat wordt betoogd, dat men hier te doen heeft met een man van rijpe levens ervaring, dis in ernstige overtuiging en op een ernstigs wijze over ernstige vraag stukken spreekt. Daar zit juist het gevaar, dat de schrijver over ernstige vraagstuk ken met zijh ervaring met zulk een ont stellende lichtzinnigheid spreekt; dat men hier teen geschrift heeft van iemand, die nagenoeg .alles critiekloos aanvaardt en die geen enkelen zadelijiken maatstaf blij het beoordeel en durft te gebruiken." „Is het te verwonderen, dat het iemand, die ernstig de ontwikkeling dier dingen gadeslaat, bang te moede wordt?" V De ondermijning van het huwelijk. Door den heer Beumer werd er verder op gewezen, dat de ondermijning van het huwelijk en het gezin aan de orde van den dag is. Op een 'kras staaltje van de wijze waar op dit gebeurt, werd hierbij de aandacht gevestigd. In het begin van dit jaar kwam mij' onder de aagen een artikel in het Advo catenblad, waarin melding werd ge maakt van een vonnis van de Utrecht- sche rechtbank, dat handelde over wel zeer bijzondere feiten. Iemand, die in financieele moeilijkhe den verkeerde, wendde zich tot een ad vocaat en zeide hom: Ik vrees voor mijn crediteuren; ik heb een vrouw, met wie ik in gemeenschap van goederen ben gehuwd en die .een, erfenis verwacht; is bet niet mogelijk, dat die aan de crediteu ren wordt onthouden? Deze advocaat, iemand van het „nohile officium", gaf den raad zich van zijn vrouw te laten scheiden en daarna weer met haar in het huwelijk te treden, na huwelijfcscbe voorwaarden te hebben ge maakt. Deze ongelukkige stumper, die het nobile officium uitoefent, gaf evenwel een verkeerd advies, overmits art. 287a van het Burgerlijk Wetboek, da.t ook de ge volgen regelt van het tweede huwelijk met dezelfde ©chtgenoote, een dergelijke manipulatie uitsluit. Deze ongelukkige wist dat niet. Nu heeft zijn compagnon den cliënt later aangesproken voor f2501, welke de debiteur voor deze bemoeiingen en voor dit advies, ..waarvan hij later, na de echtscheiding, bespeurde, dat het niet deugde, niet wenschte te betalen. Waar gaat het heen, indien menschen de rechtspraktijk uitoefenen op een derge lijke wijze? Dat zij onkundig zijp, is tot daaraan toe, maar dat zij zulke afkeurens waardige adviezen durven geven, in de veronderstelling' nog wel, dat zij in over eenstemming met de wet zijn, is toch zeer ernstig. Het huwelijk, dat toch heel wat meer is dan een gewoon contract, wordt aldus gelijkgesteld met de een of andere huur overeenkomst. Dat is verlaging van het huwelijk." De ziel meer dan het lichaam. In verband met het bovenstaande werd door den heer Beumer verder de aandacht gevestigd op het feit, dat zij, die steeds zeggen te strijden tegen het individualis me en voor de gemeenschap, ten opzichte van gezin en huwelijk al te vaak eien puur individualisme voorstaan. Met voorliefde leggen zij dan den nadruk op het individu, op het recht van de persoonlijkheid om zich uit te leven, om zich te ontwikke len; ook waar niets te ontwikkelen valt! Stilzwijgend gaan zij voorbij, dat het in gezin en huwelijk juist gaat om het bren gen van bffers en het toonen van in schikkelijkheid." „Het is merkwaardig, dat velen, die warme voorstanders zijn van dwang, b.v. op het stuk van vaccinatie, omdat zij daar het ingrijpen van de Overheid plichtma tig achten, wijl het betreft een aangelegen heid van lichamelijk welzijn, dit stand punt .niet innemen ten opzichte van het geestelijk-zedelijk welzjjn, van ons volk en onze kinderen. En toch gaat de ziel boven het lichaam uit. De erkenning van die waarheid dwingt ons op te komen voor da handhaving en1 sterking van het gezin, voor de er kenning van het huwelijk als scheppings- ordinnantio; dwingt ons te strijden te gen alles wat gezin en huwelijk omlaag haalt, 'te strijden tegen pornographie en andere uitingen, van zedeloosheid. Dit is geen bekrompenheid, die ons drijft, het is een verdedigen van de hoog ste waarheden en de meest waardevolle beginselen. Tafelzilver, Lepels en Vorken, Schep- werk,Taartvorkjes,Theelepeltjes, Mokka lepeltjes, Brood- en Fruitmanden de waardevolle, practische en blijvende Feestgeschenken vindt li goedkoop en solied bij T. FABERIJ DE JONGE - GOES Groote voorraad. De crisis in België. De liberale parlementsleden nebben met 31 tegen 15 st. het principe der vervlaam- sching van de Hoogaschooj. Gent meit het daarin opnemen: van enkele faculta tieve leergangen in het Fransch, goedge keurd. Parallel met doze concessie vroegen zij', dat zoowel in Vlaanderen als in Wallonië de taal der minderheden, in het hooger zoowel als in het middelbaar omderwijls zou geëerbiedigd worden en dat de ma nier, waarop dit geschieden moet, ia één wet zal worden vastgelegd. In politieke kringen is men thans van oordeel, dat door de liberale motie de crisistoestand iets minder acuut is. D® kabinetscrisis is vermeiden of ten minste voor eenige maanden uitgesteld. Longenpest te Genève. In de Geneefsche voorstad Carouge zijn in de laatste de ren verschillende plotselinge sterfgevallen voorgekomen. Zoo stierf onder meer een beken de arts uit Genève, die twee van de inmiddels eveneens overleden zieken heeft behandeld. Van officiëele zijde zijn deze sterfgevallen toegeschreven aan longontsteking, welke als gevolg van een strenge griep-epidemie weer heerschï. Onder de bevolking en ook in de bladen doet echter, naar de Telegr. meldt, het gerucht de ronde, dat men hier te doen heeft met longenpest, welke door een der overleden vrouwen uit Egypte zou zijn overgebracht. Het departement van Volksgezondheid ontkent intusschen nadrukeljjk, dat de sterfgevallen aan bui tengewone oorzaken moeten worden toe geschreven en geeft de gebruikelijke kal- meerende verzekering, dat alle vereischte maatregelen getroffen zijn. De Fransche wijnbouw. Bij het debat in de Fransche kamer heeft een afgevaardigde gisteren de aan dacht gevestigd op den achteruitgang van den wijnbouw in Frankrijk. Vergeleken met den tijd van voor den oorlog is de wijnbouw met ruim een derde verminderd en voert Frankrijk thans naar verhouding minder uit dan Spanje, Portugal en Griekenland. De moeilijkheden, welke de uitvoer on dervindt, zijn hoofdzakelijk een gevolg van de alcoholwetgeving in de verschil lende landen en de hooge invoerrechten. Overstroomingen in Wales. De hevige regens van den laatsten tijd hebben in Wales op talrijke plaat sen overstroomingen veroorzaakt. Door een dijkbreuk in Glamorgans hire zijn talrijke landerijen onder water gezet. Talrijke huizen in de dorpen in de omgeving moesten worden ontruimd. De Avon en Llwijd zijn buiten de oevers getreden. In vele dorpen staan de stra ten blank en moest het verkeer worden gestaakt. Ook het spoorwegverkeer is op sommige punten onderbroken. De scha de in 't overstroomde gebied is belang rijk. Tot nu toe is slechts het verlies van een menschenleven te betreuren. Grootsche werken in New-York. Om zich niet door den voorzitter der republikeinsche partij te laten overtroe ven in de pogingen om het vertrouwen van de gemeente te behouden, heeft de democratische burgemeester van New- York -Tf mes Walker, aan den gemeente raad medegedeeld, dat hij een program had opgesteld, voor de uitvoering van openbare werken voor de aanstaande 4 jaar, tot een bedrag van 1000 millioen dollar, waardoor aan eenige honderddui zenden personen werk wordt verschaft. De aardbeving In Amerika. Volgens oen bericht uit Now York zijn van de 21 kabels voor het telegrafische verkeer tusschen Amerika en Europa er nog slechts 11 intact. De overigen zijn tengevolge van de aard- heving gebroken. Het is een der kabelmaatschappijen reeds gelukt, de plaats van den breuk vast te stellen. Kabelschepen zijn reeds onder weg, om de herstellingen uit de voeren, doch men verwa.cht, dat het nog wel een week zal duren, alvorens de 'kabels her steld zijn. Weer een aansiag op een Duitschen spoorweg. Volgens berichten uit Maagdenburg is Dinsdag j.l. opnieuw een misdadige po ging gedaan, om nabij Brunswijk, tus schen de stations Gross Gleidingen en Broitzen, een trein te doen derailleeren. De daders hebben drie zware brokken zandsteen, 'die naast de rails bij een over weg als trap waren opgesteld, uitgegraven en op de rails gelegd. Een personentrein reed tegen de stee- nen op en vernielde ze. De locomotief had slechts weinig schade opgeloopen. Kor ten tijd later waren twee afdeelingen der spoorwegpolitie met twee speurhonden ter plaatse, terwijl later nog een af'deeling beambten van de landjageris met drie speurhonden verscheen. Verschillende sporen, die de honden aangaven, werden gevolgd, doch zonder resultaat. De president van den Belgischen senaat spreekt Nederlandsch. De president van den Senaat, Mr Mag- nette en de vice-voorzitters zijn Woensdag hij acclamatie herkozen. Pres. Magnette dankte den Senaat voor de hem bewezen eer en herhaalde, hoewel hij een Waal is en van wien niet bekend was, dat hij-de taal der Vlamingen kende, een deel dezer toespraak voor de eerste maal in de ge schiedenis van den Senaat in vrij goed Nederlandsch. 'Dit lokte luid applaus uit b;j de Vlaamsche Nationalisten. O'ok Jas- par en andere leden dei rechterzijde ga ven blijken van instemming. Gummi-planten in Rusland. In „Sovjet-Rusland zijn gummi-planten ontdekt, die, wanneer hun verwerking op den duur gelijke resultaten zal opleve- ren als tot nu toe, een omwenteling in de gummi-industrie over de geheele wereld met zich zullen kunnen brengen. Het betreft hier een stof, die in ver schillende planten van Turkestan voor komt, en die de daar wonende Kirgisen Sagus noemden en die zij reeds sedert eeuwen als een soort kauwgummi gebrui ken. Onderzoekers hebben uit die Sagus reeds zachte gummi-voorwerpen vervaar digd, *als gummizolen en autobanden. In de vaste overtuiging, dat er in Sow- jet-Rusland planten bestonden, welke een stof, die als gummi dienst kon doen., bevatten, zond, aldus prof. G. G. Bosse, de leider van het laboratorium der sow- jet rubbertrust, duizenden brieven aan leeraren, landbouwraden en dorpssow: jets in alle afgelegen deelen van Rus land. Ook werden biljetten, die de „jacht op rubber" aankondigden, .op markten aangeplakt. Honderden antwoorden kwamen binnen en men onderzocht alle opgaven en voor stellen die zij bevatten zeer nauwkeurig. De grootste mogelijkheden boden twee planten, de Chondrilla Ambigua en de Chondrilla Juncea, die in het wild in Turkestan groeiden. Een roodekever, de Sphenoptera, leef de als parasiet op de Chondrilla Ambigua en knaagde aan de wortels der plant. Uit de aldus ontstane wond scheidde de Chondrilla een gummisap af, dat zich tot een knol, zoo groot als een ui, ont wikkelde. Deze knollen verzamelden de inboorlingen en kookten ze. De plukker kïeeg J5 kopeken voor een kilogram van deze knollen. Kunstmatige insnijdingen in de wortels van de plant leverden hetzelfde resultaat op. Dientengevolge lieten geleerden hon derden morgen land met deze plant be bouwen en namen proefnemingen ..op grooter schaal. De rubberknollen bevatten 30 pet zui vere zachte rubber en een groote hoeveel heid hars. Men hoopt, door aanplantingen op zeer groote schaal de kosten van één kilo knollen tot 65 Pfg te verlagen, wat de prijs van één kilo gummi op 3.15 Mark zou brengen. Afgezien van het feit, dat Rusland mil- lioenen roebels, die het tot nu toe voor den gummi-invoer uitgeeft, zou kunnen besparen, heeft de ontdekking van het Binnenland. Wethouderscrisis in Den Haag. De Minister van Justitie in de Tweede Kamer aan het woord. Begrafenis J, II. Blum. De Moerdijk-brug gereed gekomen. Buitenland. Gevechten aan de Russisch-Chineesche grens. Regeerings-crisis in België vermeden? De aardbeving in Amerika. Overstroomingen in Wales. nieuwe gummi voor Sowjet-Rusland nog een bijzondere waarde, daar men hoopt, met dezen nieuweren tak van nijverheid de provincie Turkestan, die steeds een zorgenkind der Sowjetregeering was, ver der te kunnen ontwikkelen. Men zou hon derdduizenden menschen met den aan plant en de bewerking der nieuwe gummi- plant werk kunnen verschaffen, die men in de overigens weinig opleverende step pen van Turkestan zich zou kunnen laten vestigen. De Sowjet-regeering heeft voor de in richting van groote proefboerderijen 16 millioen roebels beschikbaar gesteld. Eerst wanneer de proefnemingen op deze boer derijen m een verder stadium van ont wikkeling zijn, zal men, naar prof. Bosse meent, kunnen weten, hoeveel de nieuwe gummi oplevert. Daar de buitenlandsche credieten en de goudinvoer in Rusland zeer beperkt zijn, zouden de productie kosten tweemaal zoo hoog kunnen zijn als de wereldmarktprijs van rubber en ,dan nog voldoende baten afwerpen. Korte berichten. Bij Dunaburg is op de Duna een overbelaste veerboot omgeslagen. Van de 15 a 18 inzittenden werden er slechts 10 gered. - Naar verluidt, zal men den Sovjet gezant bij zijn aankomst te Londen ver zoeken, de belofte aangaande het staken van de anti-Britsche propaganda te on derteekenen. In antwoord op een vraag in ihet En- gelsche Lagerhuis deelde de onderstaats secretaris van koloniën mede, dat het aan tal slachtoffers bij de onlusten in Pale's- tina op 24 September j.l. bedraagt 207 dooden en 379 gewonden, althans voor zoover ze in de hospitalen werden opge nomen. Tengevolge van den sneeuwval of overstroomingen zijn tal van wegen in Schotland, Zuid-Wales en het Westen van Engeland onbegaanbaar. De postvluchten van en naar Ned.-lndië. Het zesde postvliegtuig naar Nederl.- Indië is gisterochtend om uur 20 min. uit Bagdad vertrokken en om "10 uur 10 te Bushir geland. Deze plaats werd ver laten om 11 uur, 10, waarna de landing te Jask geschiedde om 16 uur 45. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de tocht voortgezet. Uit de metaalindustrie. Uit Rotterdam wordt aan „Het Han delsblad gemeld: Tot de afsluiting van een .collectief contract in de metaal-industrie is het dezen zomer niet gekomen, .niettegenl- staande de besturen vap de organisaties van werkgevers en werknemers bij hun besprekingen tot overeenstemming waren gekomen. De arbeiders in de groote steden hebben de voorstellen afgewezen omdat zij naar hun meening te weinig verb et e ringen brachten. Wij vernemen thans, dat er opnieuw contact is tusschen de besturen van de arbeidersbonden en den Metaalbond en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1