JUr Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Berichten over onze Adverteerders. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Financieële Berichten. Scheepstijdingen. 11111111 Z. D. H. Mgr. Henricus van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht, die Maandagmorgen te 5 uur is overleden. spreekster stil bij! Paulus lijdensweg met betrekking tot zijn Zendingsreizen en ein digde zij met zijta. onthoofding te Rome, om daarna haar aandachtig gehoor er voor te waarschuwen dat deze lijdensweg ons niet al te zeer moge verwonderen, aatagezien de grondwet van het Koninkrijk Gods is: door lijden tot heerlijkheid, de weg van het tarwe graan. leirseike. Ds G. Th. van Beusekom, Ned. Herv. predikant alhier, hoopt af- écheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente op 19 Januari 1930, en Zondag d.a.v. zijn intrede te doen te Aarlander- veen. Voor den bouw van een Herv. kerk op den Paaschberg te Arnhem zijn vo rige week giften van f5000 en een van f1000 ingekomen;.een week tevoren wa ren giften ontvangen van f2000 en een van f 1000. Tholen. Benoemd tot tijdelijk onderwij- zer a,an de O. L. school te Poortvliet, da heer J. Deurloo alhier. Door den beer L. de Klerck, sedert 1 Juni 1884 onderwijzer aan de Openb. Lagere schooi te Gadzand, is tegen 1 Maart a.s. ontslag uit zijn betrekking ge vraagd. Colifnsplaat. Daar Mej. M. Minderhoud te Westkapelle, die als nr. 1 voorkwam oip' de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school alhier, inmiddels benoemd is te Stavenisse, is door B. en W. een nieuwe voordracht opgemaakt. Deze luidt adst volgt: 1. Mej. Kwaak te Oost- en West-Souburg; 2. Mej. Dekker te N. en St. Joosland; 3. Mej. de Bruine te Middel burg. Examens handteekenen L. O. Het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag 15 en Zaterdag 16 dezer bevat het verslag der commissie, in 1929 belast geweest met het afnemen der examens in handteekenen (lager on derwijs). Daaraan, is ontleend: Het aantal candidaten vertoonde in ver gelijking met het vorige jaar een niet onbelangrijke stijging. Hadden zich in 1928 161 candidaten opgegeven, waarvan 156 werden geëxamineerd, thans bedroegen deze aantallen a.e.v. 196 en 185. Deze 185 candidaten bestonden uit 62 vrouwe lijke en 123 mannelijke candidaten. De commissie verheugt zich over het feit, dat het aantal candidaten voor de akte handteekenen L. O. dit jaar weder in stijgende lijn was. Dit zal aan het teekenonderwijs-op de lagere scholen ze ker ten goede komen. Toch zou dat onder wijs (en daardoor ook het voortgezet onderwijst nog veel meer bevorderd wor den, wanneer de geldelijke waardeiering aan bet onderwijzend personeel voor het bezit van deze jikte wederom werd in gesteld, en daardoor de achterstelling van de akte voor handteekenen L. O. bij de akten voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde L. O. zou worden opgeheven. Voorts meent de commissie, dat het gewenscht is, dat er eenige wijziging in de eischen voor het examen wordt ge bracht. Vooropstellende, dat de totale duur van het examen niet moet worden verlengd, meent de commissie in het bij zonder,, dat het aanbeveling verdient, den eisch betreffende het reliefornament, hoe belangrijk deze ook voor de voorbereiding van de onderwijzers in het handteekenen kan zijn, te vervangen door een anderen eisch (of andere eischen), welke een rechtstreekscher verband met het teeken- onderwijs, zooals dit volgens de tegen woordige opvattingen op. de lagere scho len behoort te worden gegeven, houdt (houden). Zilveren ambtsjubileumprof. m r. P. A. Diepenhors t. Gisterenmiddag is in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam gelegenheid geweest om prof. mr, P. A. Die penhorst geluk te werachein ter gelegenheid van zijn 25-jarig .hoogleeraarsahap aan de Vrjje Universiteit. Als woordvoerder van do huldigingsöotm- missie, waarvan de voorzitter de heer Colijin, wegens verblijf in het buitenland hier moest ontbreken, trad op xnr S. de Vries Czn. Jijj zeide dat het begrijpelijk is te achten, dat voor dit jubileum in de eerste plaats belangstel ling bestaat in de kringen der Vrije Uni versiteit. Maar naast zijn werkzaamheid als hooglearaar staat nog de arbeid die prof. Diepenhorst heeft verricht in den gemeente- raad van Amsterdam, in- Staten en Kamer; zijn arbeid aan de anti-revolutionaire pers; zijn plaats in de actieve handelspolitiek. Reeds als advocaat toonde mr Diepenhorst dat hij de gave der welsprekendheid bezat. Nog zeer jong werd hij- geroepen- tot heit hoog- leeraarsambt; door de wijze waarop hij het be kleed heeft, heeft hij mede tie Vrije Universiteit tot bloei gebracht. Gij hebt vele juristen ge vormd, aldus spr., en een- Calvinistische ju ridische school gemaakt. Uw schrifturen vor men bijna een .bibliotheek. Spr. bad den ju bilaris nog een lang en werkzaam leven toe, met zijn eohtgeooote aan zijn zijde, en bood als feestgeschenk aan een sopt gelds, waarvan de bestemming is om een studiereis van prof. Diepenhorst naar Indië mogelijk te ma- ben. Het gesohenk ging vergezeld van een album, bevattende de namen van de velen die eraan hebben- bijgedragen. Prof. Diepenhorst beeft daarna vol ontroer- ring allen gedankt die hem op dezen dag van hun vriendschappelijkste gevoelens en van de waardeering voor zijb arbeid hebben blijk gegeven; in- het bijzonder het comité. Den geheelen middag was het daarna een komen en gaan van p-artioulieren, deputaties en autoriteiten, die den jubileerenden hoog leeraar kwamen gelukwenischen. Ongelukken. De 18-jarige mijn werker H. uit Brunssum, is in Staatsmijn „Hendrik" bekneld geraakt tusschen een stilstaanden en een aanrollenden wagen. Zw mwendig gekneusd werd hij naar het Ziekenhuis, te Heerlen overgebracht waar hij aan de gevolgen is overleden. Tijdens een klopjacht onder Princen- hage kreeg de boschwachter v. T. een schot hagel in het hoofd. ITij moest per auto naar het ziekenhuis te Breda ver voerd worden; zijn toestand is ernstig, doch niet hopeloos. Felle brand te Winscho ten. Te Winschoten brak gisteren tegen halftien een felle brand uit in het schoe nenmagazijn der firma Koolhof en het hoedenmagazijn der firma Wielenga bei de gevestigd in de drukke Torenstraat. B, „fzenden van het bericht bestond er groot gevaar voor de aangrenzende panden. Kinderverlamming. In de ge meente Middelstum zijn in een dokters gezin twee gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. De patiënten zijn naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Te Vaals zijn verschil lende niet-kwaadaardige gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Indische gemoedelijkheid en nog erger! Het moet een paar maanden geleden op het station Ban doeng gebeurd zijn, dat een dame een enkele seconde te laat op het perron kwam om nog in den expresstrein van 2.21 naar Batavia te stappen. Dit nu is op zichzelf piets bijzonders, het zal wel eens meer gebeuren, dat da mes een trein missen, maar dit speci ale geval wordt vermeldenswaard door het feit, dat de wd. inspecteur van ver voer, die toevallig ook op het perron was en de dame-in-kwestie een vergeefschen ren naar den trein zag maken, een trein- beambte toeriep om aan de noodrem te trekken. Of de man het bevel niet verstond, weten we niet, maar een feit is, dat de trein doorreed, en spoedig met volle vaart in de richting Tjimahi verdween, een verbolgen S.S.-inspecteur en een wanhopige dame op het station achter latend. De hoofdambtenaar liet het er niet bij zitten. Hij had het nu eenmaal in zijn hoofd gezet, dat de dame er in zou sla gen om met den express van 2.21 naar Batavia te vertrekken en dus zou dat ge beuren. Hij bezorgde de dame een auto, liet haar naar Padalarang rijden en seinde intusschen naar dat station, dat de ex press daar zou wachten tot de ontbreken de passagier gearriveerd was. Hetgeen prompt geschiedde. De express wachtte op het station Padalarang pre cies 17 minuten langer dan volgens de dienstregeling voorgeschreven was, en kon toen eindelijk vertrekken met den liefelijken last, die per auto was nage zonden. Uit bovenstaand vorbeeld blijkt weer eens, hoe ver de gemoedelijkheid in In dië soms kan worden doorgedreven. Dertig jaar opgesloten. Gen darmen hebben te Rosswitz in Silezië een veertigjarige krankzinnige vrouw, de dochter van een zekeren Stolle, in lom pen gehuld in een volkomen vervuild vertrek der ouderlijke woning gevonden; de ongelukkige was een geraamte gelijk. De ouders en broers van de krank zinnige boden den gendarmen, toen de zen haar wilden bevrijden, heftigen te genstand; de beide broers konden pas nadat versterkingen te hulp waren ge roepen, worden geboeid; eerst daarna konden de gendarmen tot het vertrek, waarin de vrouw was opgesloten, door dringen. Het bleek, dat men de vrouw bijna dertig jaar gevangen had gehouden. Zij is met een ziekenauto naar een krankzin nigengesticht vervoerd. Het grootste deel van een dorp verwoest. Zaterdagavond brak in het dorp Gaustritz nabij Dresden op een boerenhofstede een ernstige brand uit. De Nederlandsche gezant te Parijs, Jhr Loudon, heeft Zaterdag den eersten steen gelegd voor het tehuis voor Nederlandsche studenten te Parijs. Een foto van de plechtigheid. Hoewel onmiddellijk pogingen in het 1 werk gesteld werden om het vuur te blus- schen, grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat binnen korten tijd ook de aangrenzende boerderijen door vuur wer den aangetast. Tegen 10 uur werd de brandweer uit Dresden gealarmeerd, die weldra ter plaatse verscheen. Later moest de brand weer groot materiaal laten uitrukken, daar de brand reeds een groot deel van het dorp in de asch gelegd had. Het grootste deel van het dorp zou ver woest zijn. Na den kindermoord t Rot terdam. In verband met Idiezem moord op 9 October op Marietje Van O. gepleegd, wordi door de politie op het oogenblik ijverig ge zocht naar dm rondreizenden koopman, die zich kortgeleden bij' de politie te Middelburg meldde en daar verschillende belangrijke ver- klaringen aflegde. ,Na dien is hij- uit Zeeland met onbekende bestemming vertrokken, en tof nog toe onvindbaar gebleven. Het proces-ver baal, dat van zijn verklaringen werd opge maakt, is aan den recht-er-commisSaris mr Franke en aan den inspecteur van het bureau Gr. Paauwensteeg te R'dain toegezonden. Uit dit proc.-verbaal blijkt, dat de door den koopman verstrekte inlichtingen inderdaad van zeer groot© beteekanis te raoemiein zijn. Hij verklaarde nl. dat hij Willem Visser op den dag van dem moord in Rotterdam ontmoet heeft en na den moord in Limburg heefl gegproken. Dit klopt dus geheel met hetgeen ook andere getuigen hebben medegedeeld. Bo vendien, indien waar mO'cht blijken te zijn, wat \yillem Visser in Limburg aan dezen koopman heeft gezegd, dan staat vrijwel vast, dat de nu, in voorarrest zittende verdachte Visser, tegen wien trouwens meer sterke aan wijzingen blijken te bestaan, dan moord op zijn geweten- heeft. (Tel.). Drama te Kerkrad e. Zondag ochtend circa half 10 heeft zich in den stal van den z.g.n. Ouden Molen op de grens van Eijgelshoven en Kerkrade-, een drama afgespeeld, dat het leven gekost heeft aan den ongehuwden vrachtrijder Jansen, die woont in een gedeelte van het gebouw. Tusschen J. en diens knecht, den 20-jarigen A. M., afkomstig uit het naburige Duitsche Menkstein, ontstond twist, blijkbaar over betalingen. Reeds Zaterdagavond hadden beiden hierover woorden gehad, zoodat M. de hulp <ier rijksveldwacht had ingeroepen. Toen men bij de woordenwisseling Zondagochtend tot handtastelijkheden overging heeft M. zijn patroon met een .scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, in de hartstreek gestoken. J. wankelde en trachtte M. met een riek te lijf te gaan. Doch hij viel dcyod achterover. M. werd door den mole naar Eijdens gegrepen en in een kamer opgesloten. Doch het was voor M. geen kunst daaruit te ontvluchten. Het lijk is naar het ziekenhuis te Kerkrade overge bracht. Naar verluidt is de moordenaar gearresteerd. Uitslaande brand te Arn hem. Zaterdagnamiddag ontdekten voor bijgangers da.t er rook kwam uit de Dar mesconfectiefabriek van gebr. Rees, in de Driekoningenstraat te Arnhem. Onmid dellijk werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig onder leiding van den com mandant met groot materiaal ter plaatse verscheen. De brand bleek te zijn ontstaan in .de b-ojitafdeeling opi de eerste verdief- ping, waar het vuur ruimschoots voed sel vond, zoodat, in een minimum van tijd de vlammen naar buiten sloegen en zich ook aan de hooger gelegen verdie ping der fabriek mededeelden. Ofschoon onmiddellijk het vuur van alle kanten werd aangetast, kon niet voor komen worden, dat de eerste en tweede verdieping geheel uitbrandden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Honderden kisten goede groenten naar de mestvaalt. Met goedkeuring van B. en W. van. Utrecht, is in het reglement voor de groenten- en vruchtenveiling een bepaling opgeno men, krachtens welke door de vereeniging voor de verschillende artikelen een prijs wordt gesteld, waar beneden zij niet ma gen worden verkocht. Bij het afdeelings- onderzoek der gemeentebegrooting werd medegedeeld, dat wagenvrachten groen ten op de gemeentereiniging worden ver nietigd. B. en W. antwoordden daarop, dat het slechts bij uitzondering voorkomt,-dat partijen groenten en fruit, .welke op de veiling geen koopers vinden, worden ver nietigd. In de Vrijdagavond gehouden raads zitting deelde nu het raadslid Van Dijk mede, dat vele dagen achtereen een schuit van tien ton nog lang niet alles kon medenemen. Dagen achtereen is het voor gekomen, dat 1300 tot 1400 kisten zoo genaamd onverkoopbaare groenten, waar onder echter zeer goede, die nog best tegen redelijken prijs verkocht hadden kannen worden, naar de gemeentereini ging gebracht zijn, alleen om de prijzen op peil te houden. Een voorstel, waarbij de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat vernietiging van voor het gebruik geschikte groenten, af komstig van de gro-e-ntenveiling, niet wen- schelijk is, en waarbij B. en W. uitgenoom digd worden een onderzoek in te stellen naar den omvang dier vernietiging, werd door B- eti W. overgenomen. A1 a s t r i m. In de gemeente Pernis is wederom een geval van alastrim vast gesteld, nu bij een vijf-jarig jongetje. Dit is het derde geval in die gemeente; de beide vorige patiënten zijn inmiddels ge nezen. Mislukte sp o or weg aansl ag. Zondagavond om 10 uur is op de spoor lijn MaagdenburgBrunswijk in de nabei- beid van het station Weddel een aan slag op de spoorlijn gedaan. Een lasch was losgemaakt, terwijl verschillende stuk ken rails over de rails gegooid werden. Een goederentrein reed Over de plaats heen, zonder echter te darailleeren. Daar door werd de aanslag ontdekt. Onmi-dde- lijk werd het onderzoek naar de daders ter hand genomen, waarbij ook politie honden gebruikt werden. De honden ver loren echter na Jcorten iijd het spoor. De spoorwegdirectie Maagdenburg heeft 1000 mark uitgeloofd voor opsporing der daders. De Harmonista. Door de firma Goldschmeding (Lang© Kerkstraat, Goes) is een apparaat in den handel gebracht waarvan velen, die geen of weinig muziekkennis hebben en die toch gaarne een koraal of lied willen spelen, zeker met belangstelling kennis zullen nemen. Wij waren in de gelegenheid de wer king in ©ogenschouw te nemen en erkend moet worden, dat men hier een instru ment heeft, dat in tal van gevallen goede diensten kan bewijzen. Wij denken hierbij vooral aan de in het orgel ingebouwde harmotnista. Op de registerplank is boven de toetsen een nummerschaal aangebracht. Met een epkele handgreep 'kan nu door middel van een hefboom het klavier worden verscho ven zóóv dat de goede tqonhoogte .kregen wordt. Is dat gedaan, dan drukt men met één vinger -dèn toets van het kla vier die het cijfer draagt van de te sper len muziek naar benaden en men heeft een vol accoord. Het is heel eenvoudig en gemakkelijk; z-onder -eenig© muziekkennis kan men zoo goed als zonder voorbereiding een koraal of lied spelen. De Harmonista is dus in 'da eerste plaats van belang voor hen die niet kun nen spelen. Maar voor hen toch niet al leen. B-.v. men wenscht te spelen viool en orgel. Maar nu blijkt dat de toonhoogte niet precies dezelfde is. Welnu even .'de hefboom in beweging gebracht en de gew-etoschte hoogte of laagte wordt ver kregen. Misschien zijin er lezers, die omtrent dit apparaat nog verschillende vragen heb ben. In dat geval kunnen ze niet beter doen dan een bezoek te brengen aan Goldschmedings magazijn in de L. Kerk straat, waar de heer Wolzak gaarne be reid, is de werking te demonstreeren. Mond- en klauwzeer In Frankrijk. In Frankrijk komt het mond- en klauw zeer weder zeer verbreid voor. In het tijdvak 1630 Sept. is daar de ziekte in 280 gemeenten opnieuw uitgebroken en wel op 2264 boerderijen. In dezelfde periode bleken bovendien 651 gemeenten en 2869 bedrijven, waar vóór 16 Sept. reeds mond- en klauwzeer was gecon stateerd, nog niet vrij van de ziekte te zijn. Het is vooral in Midden-Frank rijk dat thans de meeste gevallen wor den aangetroffen, doch ook de andere streken, zooals Normandië en de departs menten van Noord-Frankrijk zijn geens zins vrij. Ln Somme b-.v. kwam de ziekte voor in 68 gemeenten en op 499 bedrij ven. De roofmoord te Ulven- h o u t. Gistermorgen heeft het Gerechts hof te 's Hertogenbosch uitspraak ge daan in de zaak tegen F. M. en C. de V. te Ginneken, die verdacht worden van den roofmoord op den ouden P. v. d. Burgt te Ulvenhout gepleegd. Het Hof heeft beiden aan dit misdrijf schuldig verklaard en veroordeeld tot twaalf ja ren gevangenisstraf. De rechtbank te Breda had hun des tijds een gelijke straf opgelegd. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De advocaat gene raal hij den Hoogem Raad, heeft gecon cludeerd tot verwerping van het cassa tie-beroep van Q. W., magnetiseur, die terecht heeft gestaan voor 'het kanton gerecht "te Tiel wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, nl- het behandelen van twee personen. De kan tonrechter veroordeelde hem tot twee maal f200 boete. De rechtbank te Tiel legde dezelfde straf op. Arrest 16 December. De gevolgen van de beursorisia. New York is ook vorige week in de fi nancieels weield weer de alle-sbeheer- scheiide invloed geweest, schrijft het Han delsblad. De Europeesche beurzen hadden welis waar geenszins van zulk een vloedgolf van verkoopen te lijden, als in Wallstreet het geval was, maar niettemin was de stemming toch over de geheele linie flauw en vroeg men zich angstig af, wat het ei'nde Zou zijin van deze ineenstorting. De vorige disconto-verlaging in New York, welke op- October werd doorge voerd, heeft op de fondsanmarkt nagenoeg geen uitwerking gehad. Zal er ditmaal op den duur meer invloed van uitgaan? Alles wijlst er op-, dat men den eersten tijd met een ruime geldmarkt in Amerika ïekening zal hebben te houden en dat als gevolg daarvan, de mogelijkheid van lcapi- taalsafvloieiing naar Europa en vermoede lijk ook van goudverschepingen, groot moet worden geacht. D'it zal van ongun- stig-en invloed zijn op den dollarkoers en dienovereenkomstig den stand der lei dende Europeesche wisselkoersen, doen verbeteren. Ook moet daardoor een' ver dere ontspanning van de gieldsituatie in de Europeesche landen waarschijnlijk wor den geacht. Op den duur zullen zich dus de discontokoersen aan dezen gewijzigden toestand mneten aanpassen. De Neder landsche Bank heeft daaruit dain ook haar consequenties getrokken en hee-ft het dis conto verlaagd van 5 op 4,5 pc.t. Het ziet er naar uit, dat men voor de naaste toekomst met een lageren rentes- stand op korten termijin rekening zal moe ten houden en is dit het geval, dan zal ook, vermoedelijk het aantrekken van den rentevoet voor beleggingen op langen ter mijin tot staan worden gebracht en zal de kapitaalvoorziening wellicht minder stroef gaan, dan in het loopende jaar het geval is geweest. Wij kunnen onder die omstandigheden de afbraak van het hoog- opgeschioefde koerspeil dan ook niet uit sluitend als een slecht voorteeken $ien. Natuurlijk is het niet onmogelijk, dat de zware verliezen, die over de geheele we reld zijn geleden, remmend zullen werken op den afzet van industrieels producten, maar het komt ons toch- zeer voorbarig voor, om er rekening miee te houden, dat de toestand zich tot een werkelijke crisis ontwikkelt. Stoomvaart-Mij. Nederland. SOEMBA, 17 v. Amst. te Batavia. KAMBANGAN, thuisr., 17 v. Sabang. MANOERAN, uitr., p. 15 Gibraltar. ROTTI, thuisr., p. 17 Perim. MOENA uitr., p. 16 Gibraltar. BORNEO, Amst. n. Batavia 18 te Middlesbro. GROTIUS, Batavia n. Amst. 16 -v. Padang. PRINS DER NEDERLANDEN, Batavia n. Am sterdam 15 v. Singapore. J. P. COEN, thuisr., 18 v. P. Said. Rotterdamsche Lloyd. BUITENZORG, uitr., pass. 17 Perim. GORONTALO, thuisr., 17 v. Gibraltar. KOTA GEDE, thuisr., 16 v. Belawan. KOTA RADJA, uitr., pass. 16 Pontellaria. SITOER'ONDO, thuisr., 17 v. Marseille. TABANAN, thuisr., pass. 18 r.m. 3 u. Gibral tar. TAMBORA, uitr., pass. 17 Finisterre. TERN ATE, thuisr., 17 te en v. Port Soedan. TOBA, uitr., 17 v. Suea.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6