PUROL Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklïchtjes. Pijnlijke Kloven Leestafel. Vele leden verklaarden zich met dit ontwerp te kunnen vereenigen, omdat de wetgever nog niet tot wederinvoe ring van den indirecten vaccinatie- dwang kan overgaan, zoolang bij inen ting een altijd nog vrij ernstig gevaar voor het leven kan intreden. Sommige dezer leden spraken het vertrouwen uit, dat, mocht het encephalitisvraagstuk blij ken te zijn opgelost vóór den in het wets ontwerp genoemden datum, de minister zal bevorderen, dat bij nadere wet de bedoelde datum vervroegd worde. Enkele andere leden spraken als hun gevoelen uit, dat de wetgever den indi recten vaccinedwang niet langer mag op schorten. Zij waren van oordeel, dat het hier te lande optreden en vooral het zich uitbreiden van de pokken vooral aan het in den laatsten tijd in Nederland op den achtergrond komen van de inenting is te wijten. Intusschen verklaarden deze leden, dat medische en gemoedsbezwa ren met betrekking tot de vaccinatie zou den dienen te worden geëerbiedigd. Enkele leden waren van oordeel, dat de tijd gekomen is om nu voorgoed den vac- cinatiedwang af te schaffen. Enkele leden verzochten de regeering te overwegen, of men niet reeds nu zou kunnen komen tot verplichte inenting van kinderen beneden het jaar. Van andere zijde rees tegen dat denkbeeld krachtig verzet. Enkele leden drongen er op aan, dat de regeering althans de vrijwilige vaccina tie van kinderen beneden het jaar zou bevorderen. Vele leden wenschten volledige inlich tingen te ontvangen omtrent de in ons land gebruikte entstof. Voorts konden vele leden de opmer king niet weerhouden dat bij de moei lijkheden waarmee ons land in de laat ste maanden in verband met de zich openbarende ziektegevallen te kampen had, van het geneeskundig staats toezicht niet die leiding is uitge gaan, waaraan in de gegeven omstan digheden zoo dringend behoefte bestond. Sommige leden aarzelden niet als hun meening uit te spreken dat het staats toezicht blijk heeft gegeven van groote zorgeloosheid. Algemeen werd aangedrongen op groo te nauwgezetheid bij de toepassing van de voorschriften, voor de vaccinatie ge geven. Men twijfelde er sterk aan, of daarbij wel voldoende wordt onderzocht, of men te doen heeft met gezonde per sonen. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Verrekening met Bijzondere Scholen. Nu de rekening der gemeente over 1927 is goedgekeurd, moet worden over gegaan 'tot vaststelling der over dat jaar door de gemeente aan de Besturen der bijzondere sgholen uit te keeren vergoe ding per leerling en .eveneens van het gemiddeld bedrag per lesuur voor vak onderwijs aan lagere scholen en uitkee- rinp daarmede in verband aan de Bestu ren der scholen voor U. L. 0. aan Singel straat en Heerengracht. Bovendien moet (behalve met de school aan het Veersche Bolwerk) de driejaarlijksche verrekening over 1925, 1926 en 1927 plaats hebben. Hoewel de jurisprudentie over de ver goedingen na 1926 vrij belangrijk is gewij zigd, meen» B. en W. te mogen y er wij zen naar den door hen in 1926 vastgesteï- den leiddraad, terwijl thans rekening is ge houden met, de uitspraak van de Kroon over toen geschrapte posten. B. en W. stellen voor het bedrag der vergoeding per leerling over 1927 vast te stellen voor het L. 0. op f 15.57 en f 0.60 wegens geschatte administratie-kosten is f 16.07, voor het U. L. 0. f 26.40 en 0.50 is £25.90. Hierdoor wordt de uitk. aan de school Singelstraat (L. O.) f3696.10; Heeren gracht L.O. f 2466.75; Zuidsingel £4178.20 Gravenstr. f3896.98; Wal f3515.31, Veer sche Bolwerk f 1458.35; Singelstraat U.L. O. f 1638.18 en Heerengracht U.L.O. een som van f 1463.35. Het gemiddeld bedrag per lesuur voor vakonderwijzers is f 121.63 en daardoor krijgt do school Singelstraat hiervoor een bedrag van f 2893,78 en die op de Heeren gracht f 486.52. Inzake de 3-jaarlijksche afrekeningen worden de volgende bedragen voorgesteld, waarachter gemeld is, wat van de decla raties is geschrapt: school aan da Singel straat (Tot 1927 M.U.L.O. en daarna L.O.) f 10.481.77 (f 16.30); Heerengracht (idem) f8355.21 (f3.75); Zuidsingel fl0;99ö.50 (f93.99); Gravenstraat f9729.40 (f3.95); Singelstraat U.L.O. f 1795.33 (f4.95); en Heerengracht U.L.O. f 1846.25 (nihil.) Subsidie-verhooging Vreemdelingen verkeer. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging tot bevordering yan het Vreemdelingenverkeer op Walcheren om verhooging der subsidie, meent de meer derheid van B. en W., hoewel in het al gemeen voorzichtigheid geboden achtend op het punt van subsidiearing van parti culiere vereenigingen, dat dit oordeel in dit geval geen beletsel mag vormen om de adressoerende vereeniging in haar lof- felijk streven ruimer te steunen, dan tot heden geschieddo. Van het toegenomen en nog steeds toenemende vreemdelingen- bezoek aan de gemeente mag de adres- seerende vereeniging zich zeker voor een niet onbelangrijk gedeete 'de eer toere- kenen. Deze .meerderheid Btelt voor f 1000 per jaar toe te kennen. De minderheid acht eene subsidie-verhooging niet gewettigd met het oog op den financiëelen toestand der gemeente. D# commissie van financiën is verdeeld in haar oordeel. Een lid erkent ten volle, dat „Vreemdelingenverkeer" voor Middel- burg een voorname bron van inkomsten is o.a. de gemeente (entrée's stadhuis) en het hulppersoneel van verschillende in stellingen als restaurants, hotels enz. zijn er mede gebaat. Ook omdat het hulppersoneel niet tot den middenstand behoort en elke verrui ming van werkgelegenheid van belang is, vindt dat lid dat de gemeente best een verhooging van subsidie mag geven, d,och zou, ten einde te kunnen beoordae- len hoe groot die moet zijn, willen weten hoe hoog de hoogste contributie was, die bij het indienen van het adres werd betaald en ook of het bestuur een verdee ling kan maken van het totaal der con tributies in wat door belanghebbenden en door niet-belanghebbenden wordt opge bracht. Ten slotte zou dat lid de ver- hooging willen toekennen voor 1930 en later verder zien. Het acht de toekomst der financiën te onzeker om nu reeds een jaarlijksche verhooging toe te staan. Een ander lid meent, dat niet te ont kennen is, dat het vreemdelingenverkeer voor Middelburg heel wat geld binnen brengt, al is het misschien waar,, dat een zekere groep daarvan het meeste profiteert, wat niet wegneemt, dat er voor de gemeente alle reden is om dat verkeer te bevorderen en de betrokken vereeniging te steunen. Een subsidie gelijk aan het bedrag dat jaarlijks aan contri- butiën wordt opgebracht evenwel tot een maximum van f 1000 acht dat lid het beste. Het derde lid der commissie neemt aan dat, z,ooals het Bestuur der Vereeniging schrijft, het vreemdelingenverkeer voor Middelburg een voorname bron van in komsten wordt. Maar als jverkelijk die bron zoo mild vloeiende is, beboeren dan zij die daardoor gelaafd worden niet in de eerste plaats het Bestuur in staat te stellen die bron nog verder aan te horen? Het belang van de belangheb- ivjndem komt niet voldoende tot uitdruk king ia het bedrag der contributiën, waarvan nog een groot gedeelte wordt opgebracht door velen 'die financieel bij dat verkeer geen belang hebben. Afgezien van de vraag of bij den onzekeren toe stand der gemeente-financiën een ver hooging der subsidie die thans f450 be draagt, gewettigd is, zou dat lid, alvorens daartoe mede te werken, overtuigd moe ten zijn van de beteekenis van dat ver keer tot uiting komende door meerdere contributie van de direct belanghebbend den. In een nader schrijven van den voorzit ter der Commissie wordt gezegd, dat uit mededeeling van .het Bestuur .bleek, dat inderdaad het grootste deel van de contri butie wordt opgebracht door belangheb benden. Het eerste lid hierboven genoemd vereenigt zich daarom met het voorstel van de meerderheid van B. en W- echter voor één jaar. Het benoodigde boven wat de gemeente eventueel zal geven, moet de vereeniging vinden uit contributies van belanghebbenden, die inderdaad vppr ver hoog ing vatbaar zijh. De beide andere leden der Commissie vinden, naar aan leiding van het nadere schrijven van V.V. V., geen aanleiding om wijziging te bren gen in hun advies. Lid Ned. Heide-Maatsch. Werken als de laatste jaren door de Nederl. Heidemaatschappij voor de ge meente uitgevoerd, kunnen feitelijk slechts uitgevoerd worden voor leden, maar in dit geval heeft de Maatschappij niet streng daaraan vastgehouden. Bi. en W. meenen intusschen, dat te genover deze bereidverklaring ook wel een blijk van belangstelling door de ge meente mag worden gegeven. Om die re den stellen zij' vopr de gemeente met in gang van 1 Januari 1930 lid te doen worden voor f10 per jaar. De commissie van financiën vereenigt. zich met dit voorstel, doch een lid merkt op, dat het voor de Maatschappij een niet te versmaden voordeel is, wanneer ook eene nieUid een opdracht verstrekt. V,o.or algemeen toezicht en algemeene kos ten incasseert zij 7 pet. van alle loor Wen; voor haar persoineal, belast met de dagolyksche leiding, ontvangt zij een be hoorlek salaris en voor het materieel dat zy verstrekt, wordt een flinke huur betaald. Dat lid is van meening dat er uit het Oogpunt van algemeen nut iets te zeggen is voor het verstrekken van een bijdrage, niet met het oog op bewezen diensten, die z.i. behoorlijk gehonoreerd zijn. Konyn end iefstal. Toen een dezer dagen een inwoner van Hoek des morgens zijn konijnen wilde voederen, die in verschillende op zijn erf staanide hokken verhieven kwam hij tot de blin der aangename ontdekking, dat een 30- tal dezer dieren in den voorafgaandea nacht door onbekende(n) waren gestolen. Middelburg. Zoo men zich zal herinne ren, had ot 11 September j.l. by Roosen daal een auto-ongeluk plaats, tengevolge waarvan de heer en mevrouw do Vlieger van bior en de heer en mevr. Westdorp uit Sorooskorke erpstlg verwond in het rifekenhuis te Roosendaal werden opge nomen. Gisteren heeft nu de laatste van doze vier personen jiersteld 'het zieken huis to Roosendaal verlaten en is alhier teruggekeerd. Souburg. Vrijdagavond vergaderde de Voreon. van oud-leden der L. en T.W.C. Dhr L. Koolo heette alle aanwezigen wel kom in liet by zonder dhr Voogd» laad- fcttttweadatwiizar alkief. Woel U dat bt] HOOFTMAN op do Vlaamarkt, Middelburg, de Wlnter- Jaaaen In prl]s VERLAAGD zijn?7 U moet beslist eens gaan kijken. Dhr A. J. de Visser behandelde een onderwerp: Vrienden en Vijanden van den Tuinbouw. Spreker wees in het bij zonder op de Bastanid-satjjhvlinder, wel ke jn de toekomst ook voor Zeeland zulk een groot gevaar dreigt te worden. Een Jeerzame bespreking volgde hier- i op. De voorz. wees er op dat alles in het werk moest worden gesteld, om de nesten te verdelgen. Laten allen den stryd aanbinden tegen dit zoo gevaarlyk insectl Besloten werd een volgende vergadei- ring te houden in combinatie met de 1 landbouwvereeniging en dan als spre ker op te laten treden dhr Visser, Landl- ij bouwkundige te Amsterdam. Door de vereen, werd benoemd tot haar adviseur Dhr K. Voogd, welke deze 5i benoeming gaarne aanvaardde. Nadat nog eenige bespreking werd ge- hcuden over proefveldaanleg in 193C, sloot de voorz. deze vergadering. Loop der bevolking in de le helft i van November. Ingekomen: L. Brack, Rit- themschestr. B 406, van Vlissingen; J. Provoost enl gezin, Kanaalstr. A 58, Dom- V burg; L. Pouwer en gezin, Spoorstr. A ii 90, Ritthem; D. Picavet, Tuindorp D 88, I Ossenisse; Mej. D. Wedjers, Ritthemsche straat B 406, Arnhem; H. F. Arnoldus en gezin, Wissel C 137, Middelburg; mej. ,i S. J. Kokelaar, Marnixplein G 68, Vlis- singen; A. Husop,, Rurchtstr. B 349, Vlisr singeai; Mej. A. Avol, Ritthemsche str. B 406, Groede; A. W. Reynhout, Ka- jj ïiaalstr. B 137 a, Domburg. Vertrokken: A. van Hese en' gezin, N. jj Vliss. weg C 184, naar Vlissingen; mej. M. Vis, N. Vliss. weg O 254, Haarlem- ij merliede; mej. L. Vreeke, Abeelsche weg 0 230, Middelburg, C. H. Kieboom, Wis sel O 73;, Vlissingen; D. de Smit en gen zin, Kanaalstr. A 58, Rotterdam; mej. wed. Burgerr. Koppenhagen, v. Turn- houtstr. E 23, Arnhem; J. la Soa, Marnix plein O 62, Vlaardingen; H. C. Terree, N. Vliss. weg O 256, Den Helder; A. Louwerse en gezin, N. Vliss. weg C 194, Oostkapell-e. Koopt nu uw WINTERJAS of REGENJAS. Wij hebben, met het oog op het vergevorderd seizoen, de Winter jassen extra in prijs verlaagd. Komt U vlug kijken, daar is nog groot|e uitzoek. KLEEDINGMAGAZIJN 1. H00FTMAN, Vlasmarkt, Middelburg. .Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwpoort, C. J. Leen- maas te Gouderak. Te Den Burg (Texel), C. J. Lasschuit te Hall. Te Reeuwijk» J. Bakker, cand. te Bensschop. Te Moer- capelle, D. Boaman,, cand. te Veenen- daal. Aangenomen naar Rotterdam, W. C. Posthumus Meyes te Nijmegen. Geref. Kerken. Beroepen te Heemse, F. Slomp te Nieuwlande. Te Serooskerke (W.), H. Veldkamp te Kralingscheveer. Aangenomen naar Nieuwe Pekela, J. CL Haartsen te Driesum. Chr, Geref. Kerk. Beroepen te Vlissingen» L. Holtrigter, cand. te Nieuwendam. e-erd, onder leiding van De P. J. de Bruin, van Veen end aal, die als consulent is op getreden. Vanwege de Geref. Kerken in Herst. Verb, worden vanaf Zondag j.l. ook gods dienstoefeningen gehouden te Enschedé. Verslapt kerkelijk leven, 't „Maandblad van den Bond van Geref. Jongeren" schrijft over den toestand in sommige (orth.) gemeenten in de Herv. classis Dordrecht: „Luister hoe het Verslag betreffende de Persoonlijke Kerkvisitatie in de jaren 1928 en 1929, uitgebracht aan de Alge meene Synode, spreekt over de classis Dordrecht: Bijna overal wordt geklaagd, dat er zoo weinigen zijn, die vragen om belijde nis des geloofs te mogen afleggen. Te Wijngaarden had dit zelfs in de laatste tien jaren niet meer plaats, te Bleskens- graaf in de laatste twaalf jaren niet, te Brandwijk van 1919 tot 1927 niet... „Het H. Avondmaal wordt te Wijngaar den, Bleskensgraaf, Molenaarsgraaf en Arkel slechts éénmaal 'sjaars bediend; te Oud-Alblas, Brandwijk, Ottoland, Gou- driaan en Hoog-Blokland tweemaal. „Stemt dit over 't algemeen tot droef heid, de deelneming is nog veel bedroe- vender. Zoo komt te Wijngaarden al léén de kerkeraad éénmaal 'sjaars aan Tafel, van de Gemeente nooit iemand; te Bleskensgraaf behalve de kerkeraad 4 5 gemeenteleden, te Oud-Alblas 8 k 10, te Brandwijk 2 3, te Ottoland al leen de ouderlingen met 4 k 5 gemeen teleden, de diakenen nooit, evenzoo te Goudriaan; te Hoornaar blijven als re gel de meeste kerkeraadsleden weg, en ook te Hoog-Blokland gaat de kerkeraad niet altijd aan. Het allertreurigst is het te Molenaarsgraaf, daar komt éénmaal per jaar het hoofd der school met zijn vrouw aan Tafel; zijn die er niet, dan kan de Avondmaalsbediening niet door gaan, want noch de kerkeraad, noch een der andere gemeenteleden nemen ooit deel." Het blad concludeert: „Ziehier de vrucht van een prediking, die met en kele uitwendige kenmerkingen van „zui verheid" gesierd, bedektelijk de geesten verleidt en de vreeselijlcste ketterijen voedt, zich uitgevende voor echt-Gere formeerd!" Begrafenis ds B. Meijer. Hedenmiddag had te Ierseke de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Ds ,B. Meijer, predikant bf de Geref. Kerk alhier. Onder overgroots belangstelling (de kerk was stampvol) had te één uur m het (kerkgebouw een samenkomst plaats, waarin verschillende sprekers het woord voerden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Burgemeester en Wethouders en deputaties vaa verschillende naburige kerken. i Achtereenvolgens spraken Ds A. Scheele te Kapelle, ouderling Steketee (namens kerkeraad en gemieenta), ds R. J. v. d. Veen 'te Goes (namens de clas sis), ds J. de Boer te Brouwershaven (de eerste gemeente, welke Ds Medjler diende), Ds Van Beusekom, Ned. Herv. predikant, en Ds D. Scheele te Middel burg, die namens de familie alle spre kers dankzegde voor de gesproken woor den. 1 f Te ongeveer drie uur was dit samen zijn beëindigd. Daarna begaf de stoet zichl grafwaarts en had de teraardebe stelling plaats. I Morgen hopen wyl uitvoeriger verslag te plaatsen. I RITTHEM. Bij cte herstemming voor nota bel der Ned1. Herv. Kerk ia gekozen dlhr Wl Boogaard met 85 stemman. Dlhr J. C. Marüs verkreeg 26 stommen. Thoten. Gokozon resp. tot ouderling on diaken bij do Geref. Kerk alhier de hoeren M. Moerman Jzn. en J. A. Leinsse Adrzn De gecombineerde vergadering van kerkvoogden cn notabelen der Ned. Herv. Gemeonto te Delft heoft besloten over te gaan tot gerechtelijke invordering van achterstallige belasting. Kerkinstitueoring. To Eind- hsrao k Ma Cl», «tref. &«rk feXMttti* Geslaagd voor hot Machinisten-examen (diploma A.) dhr. J. M. Groen te Vlissingen. PROF. VISSCHER OVER HET OPTREDEN VAN DS. KERSTEN. Bij het begrootingsdebat in de Tweede Ka mer, heeft Prof. H. Visscher enkele cri- tische opmerkingen gemaakt over het op treden van Ds Kersten. Aangenaam, aldus spreker, vind i'k deze taak niet, daar het steeds iets pijnlijks is hen te bestrijden, die-eigenlijk vlak naast ons konden staan. De indruk, door zijn rede gewekt, blijkt het duidelijkst uit de wijze, waarop van sociaal-democratische zijde daarop werd gereageerd. Er was in die reactie van den heer Schaper iets, dat ik waardeeren kon, ook al bleek, dat hij zich met wankelende schreden bewoog op een hem vreemd ter rein. Wij zijn gewoon in deze Kamer con tradictoire redevoeringen gelaten aan te hooren, doch er is een pleitmethode, die als 'kwetsend wordt gevoeld. Er was in de rede van den heer Ker sten iets, op grond waarvan ik tot hem zou kunnen zeggen, wat een Fransch His toricus van Caesar zegt: dat er oogonblik- ken waren, waarop hij, als hij zichzelf in den spiegel zag, zou blozen. Ik vrees, dat, als de geachte afgevaardigde zich met deze redevoering ook nog eene voor den spie gel stelt, een blos over zijn aangezicht zal gaan. Als ik dit zeg, dan doel ik niet zoozeer op de schuchtere bescheidenheid, waar mede ons onderscheidene malen verzekerd werd, hoe gering en arm de Staatkundig Gereformeerde Partij eigenlijk is en hoe zij toch maar schitterend slaagde in het verwerven van een derden zetel, veroverd op de Antirevolutionairen. Alles gaat bij de Staatkundig Gereformeerde Partij naar wenschl Zij groeit langzaam maar zeker, door den arbeid dezer broederen, die aJs vermoorde onnoozelheden stonden onder de antirevolutionaire wolven. Oök val ik niet over de klacht, dat het bij de Antirevolutionairen volop „we- reldsch" was in den electoraten strijd, als of het hij „deze broederen volop hemel sch" is geweest. Al zulke bescheidenheden kun nen gelaten worden aangehoord door zich te troosten met het woord van Socrates tot een rijken cynicus in zijn gescheurde, havelooze kleed eren: „Vriend, uw ijdelheid schijnt door de gaten van uw mantel". Er is een onschuldig politiek zelfbehagen, dat zich uit een winst van eenige duizenden stemmen verklaren laat, ook was de groei noch zoo groot, noch zoo beteekenisvol, als men gehoopt had. Dit alles trof mij dus niet. Wel deed mij pijnlijk aan het wreede spel dat gedreven wordt met de noodon van ons Gerefor meerde volk. Wat is tragischer dan do innerlijke vcr- schouring van wat naar wozen en beginsel één moet en kan zijn. Niet de beginselen, maar de historische omstandigheden drij ven een wig in de eenheid van ons Gere formeerde volk. Wie hot wel meent met dit volksdeel, zal die verdeeldheid als verder felijk aanvoelen en haar als een groote ramp betreuren. En wat deed nu deze afgevaardigde? Wie hem hoorde, zou zeggen, dat zijn hart Muakt mm eenheid. Ai het v«Ut, (Ut afata 'tGaat met de Communistische partij in ons land niet van een leien dakje. Nadat een paar jaar geleden de heer Wijnkoop met z'n vrienden buiten de partij werd gezet, zijn thans heel wat lei dende figuren ter verantwoording geroe pen omdat ze niet zuiver zouden zijn op de Communistische graat. In een gehouden partij conferentie werd er felle critiek geleverd op niemand min der dan L. de Visser omdat hij practisch geen voet verzet om de massa te revo- lutioneeren. Een paar andere voormannen zullen een verklaring hebben te teekenen, dat zij hun Trotzkistisch optreden zuilen sta ken en weer anderen werden ter verant woording geroepen omdat zij wel meede den de arbeiders tot revolutionaire da den te prikkelen, maar wanneer er da den van practischen strijd waren te ver richten óf onvindbaar bleken te zijn óf zich te laf toonden om mee te doen. Het partijbestuur in staat van beschul diging gesteld, is volgens een der woord voerders van de oppositie wel in het boetehemd verschenen, maar „het durft zich niet zonder hemd vertoonen in zijn politieke naaktheid, omdat dan de recht- sche pokken te zien zouden komen." Dat kan een vroolijke boel worden op het e.v. congres van deze wereldhervor mers. OPMERKER. verzacht en geneest men met voor Gods Woord buigt, moet één zijn op de basis der Nederlandsche Geloofsbelij denis. Deze roep zou verblijdend wezen, indien er maar geen beschouwingen aan waren toegevoegd, die, als zij worden ge handhaafd, eenheid voorgoed afsnijden. Wie waarlijk eenheid nastreeft, wien het ernst is met wegneming van het groote kwaad der verdeeldheid, die spreekt niet zooals de geachte afgevaardigde hier ge sproken beeft. Wie een drenkeling in zijn nooden toeroept: 'kom hier maar bij1 mij op het droge, die redt hem niet alleen niet, maar spot met zijn leed. Wie zegt eenheid te willen, zooals de af gevaardigde die bepleitte, doet ons denken aan een bid den om eenheid en een danken, dat eij niet 'komt. Maar later zal de geachte afgevaardig de zeggen tot zijn volk, dat over verdeeld heid smart heeft: „Ik heb wel op eenheid aangedrongen, ik bood het aan, maar zij hadden er geen goed woord voor over, ik bleef de roepende in de antirevolutionaire woestijn", dit is een methode, die ik als niet recht imoet kwalificeeren. Dit is politieke handigheid, den diepen ernst der zaak niet waardig. 'Dit politieke spel met het verderfelijke kwaad, dat de kracht van den politieken invloed der Ge reformeerde beginselen op ons volksleven breekt, heeft mij pijnlijk getroffen. „Vertroostingen". Een Bun del Overdenkingen door Ds H. W. Laman. Uitg. J. H. Kok te Kampen 1929. Ds Laman is een bekende figuur, ook in Zeeland. Van 1900—1904 was hij "predikant van de Geref, Kerk te Kruiningen en van 19041911 te Zierikzee. Vandaar vertrok hy naar Assen, waJaï hy eenige maanden, geleden emeritaat ont ving. Man van veel doorzicht en mensohea- kennis is hij velen tot zegen geiweest. Wie daaraan nog twijfelen zou, moet deze bundel „Vertroostingen" le zen en zijn twijfel is geweken, want iedere Schriftoverdenking ademt hot ge loof van den schrijver, op wien wy willen toepassen, de laatste woorden van de laatste meditatie in dezen Bundel„Een christen, niet verguld, maar van zuiver goud, d.w.z. echt en oprecht". Ds Laman moge het ons niet euvel dui den, dat vsrij hiermede zijn eigen woor den gebruiken' om hemzolven te kwalifi ceeren. Wie, als hij, over het gebedsleven kan schrijven (pagina 171182) moét zelf een woning hebben, waarin „de open vensters tegen Jeruzalem aan" niet ont breken. Teedere godsvrucht, gezond geloofsle ven, heldere Schriftkennis, frissche ge- dachtengang geven aan deze overdenkin gen zonder één uitzondering inderdaad „vertroostende", maar ook opbouwende waarde. Laman zegt de. dingen zooi pittig en smakelyk. Zoo b.v. op bladzijde 105, waar hjj spreekt over hetgeen Poschon, Hemelvaart en Pinksteren met elkander gemeen heb ben, „dat er namelijk telkens iets geopend is". „Op het Paaschfeest is geopend het graf. „Op don Hemelvaartsdag is geopend de Hemel. „Op het Pinksterfeest is geopend het hart." „Drie plaatsen, dia gesloten wa ren." „Die geen mens oh ln staat wan open

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2