No. 43 Dinsdag ld November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes BRILLANTEN GEMEENTE ROTTERDAM EERSTE BLAD. Wie meenidal pepermunf scherp en biHer smaak! heeft nog nooit de origineele BHIlMGpèpermunf geproefd. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bu'tenland. Êmmm mwMbsÊÊËÊËÊÊÊÊS DAMES- EN HEERENRINGEN, T. FABERIJ DE JONGE, Lange Kerkstraat 30, GOES. Binnenland Bslangrijksts Nieuws. 4Va OBLIGATIELEENING Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Weest op uw hoede. Leerzaam is het volgende citaat ge knipt uit het Kameroverzicht in „Het Volk" van j.l. Zaterdag, naar aanleiding van de behandeling der Justiti-e-begroo ting: Wanneer de teekenen njeit bedriegen, is er eeh zedelijkheidsstorm uit den rechterhoek op komst. Wjj gevoelen de neiging, het signaal „Weest op uw hoede" te hijschen. Het was al te bemerken kan het Vo-orloopig Verslag. Daarin vraagt men uitbreiding van de zedeiijkheidswet-Re- g-o-ut. „De zedeloosheid treedt steeds brutaler op", lezen we daar. „Ontzet tend is de toeneming der zedeloosheid in alle kringen, van hoog tot laag". Men wil een speciale commissie, weke telkenmale moet rapporteeren, op welke gebieden achtereenvolgens men de onzedelijkheid kan gaan bestrijden. Ja, een zedelifkhoidsinspectie wordt ge- wenscht, gelijksoortig aan de arbeids inspectie, welke dan ook op gezette tijden verslagen uit zou moeten bren gen. Men vraagt maatregelen tegen ex cessen op het 'gebied van het dansen en het badleven. Enzoovoorts. Het komt ons voor, dat het zaak is, tegen die campagne fiks en ferm in te gaan." Het is voor ieder, die zijn oogen open heeft, duidelijk, dat zooals in het Voorl. Verslag" der Tweede Kamer werd opge merkt, de zedeloosheid steeds brutaler optreedt en de bevorderaars er van en de verspreiders van onzedelijke geschrif ten steeds meer vindingrijk worden i<a het ontgaan der wettelijke bepalingen. Hier dreigen zeer ernstige gevaren, met name voorhet opgroeiend geslacht. Wanneer ..echter aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen om dat gevaar tegen te gaan. dan verklaart ,.Het Volk", het orgaan van de partij die heet te strijden voor een nieuwe en betere maatschappij, neiging te hebben het sig naal: „Weest op uw hoede" te hijschen. Dan is het van oordeel dat tegen die campagne fiks en ferm mioet worden in gegaan. Nu behoeft dit opzïchzeif niet te ver wonderen. Dit optreden vloeit lijnrecht voort uit en is volkomen in overeenstemming met de Marxistische beginselen van de Soc. Dem. Arb. Partij. Juist echter, omdat men telkens pro beert "die beginselen weg te moffelen, verdient 'het aanbeveling, van boven staande uitlatingen kennis te nemen en is er aanleiding om het signaal „Weest op uw hoede" te hijschen. Weest op uw hoede. Versterkt de dijken. Onderschat niet de gevaren die v«m de zijde der Sociaal-democratie dreigen! Dia dreigende kabinetscrisis In België. Gisteren bleef de politieke toestand te Brussel onveranderd. De atmosfeer in regeeringskringen was echter iets min der pessimistisch dan vorige week. Men blijkt van oordeel te zijn, dat het ka binetJaspar en de betrokken partijen nog wel wat tijd hebben, daar de Kamer eerst nog de betwiste verkiezingen moet behandelen en vervolgens .haar praesi- dium en haar oommissies moet samen stellen, zoadat het wel 26 Nov. kan worden, alvorens de eigenlijke Kamer werkzaamheden een aanvang nemen. In strijd met wat men verwachtte, werd gisteren geen kabinetsraad gehou den. Wel confereerde Jaspar met zijn liberale collega's, Forthomme, Janson, Lippens en met het Kamerlid Sap, den huidigen directeur van de katholieke Vlaamsche courant „De Standaard". Na afloop verzekerde Sap, dat de katholieke Vlamingen geen stap zullen terugwijken en de toegevingen maar van 'den kant der liberalen moeten komen. Koning Albert, die 't verloop der gebeur tenissen roet groote belangstelling volgt, heeft dezer dagen verscheidene vooraan K.wiyjyrtgfcttfitt'.S-i Worfh o crown. staande politici achtereenvolgens ten pa- leize ontboden. Wenscht Koning Alfons het eind van de dictatuur? Koning Alfons van Spanje zou, gezien den tegenwooraigen p-olitieken toestand en .den slechten stand van de Spaan- sche valuta, het aogenblik gekomen ach ten een verandering te brengen in de led- ding van den Staat. Primo de Rivera heeft den Koning opgezocht om enkele aangelegenheden te bespreken. Koning Al fons zou deze gelegenheid hebben waar genomen om den dictator de vraag te stellen of hij het tijdstip om zijn ont slag te nemen nog niet gekomen achtte. Ingeval van ontslag van Primo de Rivera zal wellicht Cambon, de gewezen minis ter van Financiën en leider van de ge matigde Gataloniërs tot minis ter- pr esi denJt worden benoemd. Cambon geniet inter nationale vermaardheid als leider van een electriciteits-oomEortiumi. Primo de Rivera zou verrast zijh ge- jveest door de vraag van den Koning en hebben verklaard, dat de kroon moest moest doen wat ze goed achtte. Hij zelf k,on op de hem gestelde vraag geen ant woord geven. Later zou de dictator er echter wederom in geslaagd zijh den ho ming geheel vopr zijn standpunt te win nen en hij zou den Koning als overwin naar hebben verlaten. De tweede Haagsche conferentie. Naar aanleiding van de officieel© medei- deeling van het Fraasche ministerie van buitenlandsche zaken, dat ©en bepaalde datum voor de conferentie van 's Graven- hage voorloopig nog niet is vastgesteld en men nog op een antwoord van den Belgischen minister Jaspar wacht, alvcr rens een beslissing kauworden genomen, meldt de Parijsche correspondent van een Berlijnsch nieuwsagentschap, "dat van Duitsche zijde aan de bij de conferentie van 'sGravenhage betrokken m'ogendhe den plotseling in overweging is gegeven, c>m de conferentie in da eerste helft van Deoember te Brussel bijeen te roepen en de commissie van juristen, welke de werkzaamheden der conferentie moet voorbereiden, ©enige dagen tevoren te laten bijeenkomen. Een dergelijke vroege bijeenkomst der ponfere-ntie is echter de Fransche regeering niet aangenaam. Zij heeft niet officieel haar afwijzende houding ten aan zien van een bijeenkomst der conferentie begin December toegelicht door er op te wijzen, dat de kamer in Deoember over de begrooting moet beraadslagen en de begrooting vóór 1 Januari afgedaan moet zyn. Door de afwezigheid vah den F ran selden minister van financien Chéron, die lid der Fransche delegatie is, zou de behandeling van de begrooting ernstig gevaar loopen. Aan den anderen kant zijn de werkzaamheden der voorbereidende commissies, vooral van die voor de Oos telijke schadevergoedingen, nog geenszins geëindigd. Die strijd tegen den godsdienst in Sovjet- Rusland. Er duiken den laatsten tijd geruchten op, waarin men het wil doen voorko men, alsof de Sovjet-Regeering oen eenigszins andere houding zou hebben aangenomen inzake de bestrijding van den godsdienst. Niets is minder waarl zegt „Ik zal Handhaven". De leiding gevende communisten te Moskou zijn allen atheïst. De volkscommissaris voor Onderwijs, de nu juist afgezette Loenatsch&sky stond jn nauwe relaties met den Bond van Goddeloozen en stuwde deze tot steeds feller actie. Langzaam maar zeker jgaat de afbraak van kerken en kapellen, ropge-r^aamd uit „verkeers-overwegingen" in de groote steden zijn gang. Onderhoudsgelden voor andere kerkgebouwen blijven achterwege De nieuwe decreten tegen den gods dienst geven blijk van een positief vijandige houding der sovjets. Een andere zaak is, of de in deiï gronid van zijn hart religieus voelende Rus mat deze ïnaatregelen aocoord gaat. Men bewere echter niet, dat de Sovjet haar houding wijzigt. De communist is en blijft atheïst. Godshater, zoo,als hij Gezagshater is, wanneer dit ligt in an dere dan communistische handen. Het is goed, dit duidelijk voor .oogen te houden, en zich bij lezing van de vele „neutrale" beschouwingen over het nieu we Rus-land, in gedachten te roepen. De „opium-spreuk" staat nog steeds aan den muur te Moskoul ZEER FRAAIE COLLECTIE. Ccmmunisien-aciie in Finland. Naar uit Stockholm wordt gemeld, had de Finsche communistische „Landsorga- nisatie" Zondag een algomeene stalking van 24 uur afgekondigd voor alle arbei ders, met uitzondering van die, werkzaam bij de electriciteits-, gas- en watervoorzie ning, als sympathie-betuiging voor een aantal gearresteerde communisten, die dn hongerstaking zijn gegaan. De algemeene staking, die gisteren zou plaats hebben, is geheel mislukt. In Hel- singfors was het rustig. In de fabrieken werd gewoon gewerkt. Ernstigs ontploffing op petroieumschip ie Antwerpen. Gister is op de Zuid'kade te Antwerpen een klein petroieumschip uit Sas van Gent de „Royal Standard 2", toebehoorende aan schipper De Smedt, dat daar gerepareerd werd, ontploft. Het reservoir werd vernield. Het schip barstte in tweeën en zonk onmiddellijk. De scheepsjongen, Armand Schouten, werd ernstig gewond. Vier arbeiders wer den gedood. De familie- van den schipper met drie kinderen bleef ongedeerd. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan in een mengsel hydro carbid en lucht, dat zich in het reservoir bevond, waar met steekvlammen werd gewerkt. Korte berichten. In navolging van het voorbeeld der Duitsche kolonisten, hebben thans onge veer 5000 Grieksche kolonisten den Griek- schen consul te Moskou om paspoorten gevraagd, 'teneinde Rusland te kunnen verlaten. 'De meeste Grieksche kolonisten werkten op de taba'ksaanplantingen of wa ren kleine kooplieden. De consul heeft reeds 3000 paspoorten van zijn visum voorzien. |c|(|, I Hevige aardschokken werden waar genomen langs de kust van Nieuw-Enge- land van Boston tot Maine. (Am.). De ge bouwen trilden en 'de bewoners renden de straat op. Ernstige schade werd niet aan gericht. Te Erhangen (DuitscMand) is een auto ingereden op een groep van 77 school kinderen, 'die onder leiding van een onder wijzer een theatervoorstelling hadden bij gewoond. Van de kinderen werden er 13 gewond, ran wie 5 ernstig. Op den Atlantischen Oceaan woeden hevige stormen. Tengevolge van den dich ten mist in de haven van New York, heeft de scheepvaart groote vertraging. Volgens Japansche berichten zijn de Russische troepen opnieuw links en rechts van den Ghineeschen Ooster-spoorweg vooruit -gedrongen. Verder hebben zes Russische vliegtuigen een raid over Chi- neesch gebied ondernomen en verschillen de steden gebombardeerd. Volgens een bericht uit Moskou zijn de twee laatste dagen meer dan 2000 der bij Moskou kampeeren de boeren van Duit sche afstamming in hechtenis genomen. Van hen werd verlangd, dat zij een ver klaring onderteekenen, waarin zij zich verplichten, vrijwillig terug te ke-eren naar de plaats waar zij gewoond hebben. Zij worden met verbanning bedreigd, indien zij niet onderteekenen. Een deel der boe ren heeft daarop onderteekend. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen heeft over de maand October bedragen f.44.225.836. In dezelfde maand van het vorige jaar .werd ontvangen f40.995.785. Tot deze vooruitgang hebben in 't bijzon- Ier bijgedragen de rechten van successie lie met ruim f 2 millioeu omhoog gingen. Gedurende JanuariOctober werd in .otaal ontvangen ruim, f418 millioen of ruim f 11 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Ten bate van het „Leeningfonds 1914" werd in October ontvangen f 6.298.177 en en bate van heit Wegenfonds f500.9.39. In de af gel oo-p-eoi maanden van dit jaar was de opbrengst der wegenbelasting t8.G23.770 en die der Rijwiedbelasting £8.455.165. In totaal dus f 15.078.935. De commissie-van Wijnbergen. De destijds door den minister van ar beid, handel en nijverheid ingestelde com missie inzake het cadeaustelsel, van welke commissie het Tweede Kamerlid Mr baron van Wijnbergen voorzitter is, beeft gistermiddag haar rapport aan den minis ter aangeboden. De postvlnchten naar Indië. Het zesde postvliegtuig, de P.H.A. G.R., met Smirnoff, Hondong en Kotte, is Zondagochtend 7.35 van Boedapest ver trokken en om 13.19 te Konstantinopel aangekomen. Alles wel aan boord. Gisteren werd de vlucht naar Aleppo voortgezet. In Konstantinopel beeft de heer Aler dit vliegtuig opgewacht. 'Aler heeft de laatste weken in Klein-Azië gereisd, is naar Angora geweest en naar Konia, heeft eventueele tusschenlandingsplaatsen bezocht en voorts alle omstandigheden op dit moeilijke deel van «onze Indië- route onderzocht. Hij zal nu aan Smir noff en Hondong zijn bevindingen mee deden, opdat die daarvan profijt mogen hebben. Uitvoering der Ziektewet. Het bestuur va.n den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft zich gewend tot den minister van arbeid, handel en nijverheid met een klacht over de opvattingen van het College van Toezicht pp de Bedrijfs- Binnenland. Vragen van het Kamerlid Polak over het Stadhuis van Veere. De opbrengst van de rijksmiddelen. Zigeuners aan de grens. Liefdesdrama te Aardenburg. Buitenland. De dreigende kabinetscrisis in België. De dictatuur in Spanje. Comunistische actie vanuit Rusland. Een hevige aardbeving geregistreerd. n stukken van f 1000.f500.—. flOO.— KOERS 96Vï Inschrijvingen worden tot a.s. DONDERDAG aangenomen door vereeni gingen ten aanzien van de uit voering der Ziektewet. Hoewel dit college in de wet de taak is toebedeeld, toezicht te houden op reeds erkende bedrijfsvereenigingen oefent het een, naar het oordeel van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ongeoorloofd»! aandrang uit op de oprichters van nog niet erkende bedrijfsvereenigingen, welke meer speciaal gebruik wenschen te ma ken van de gelegenheid tot uitvoering der ^ziekteverzekering, zooals die wordt geboden in lid 2 van art. 91 der Ziekte wet, teneinde hen te bewegen van dat voornemen af te zien en een bedrijfsver- eeniging te stichten, volgens het eerste lid van genoemd artikel. Bij deze pogingen zou genoemd col lege volgens den Kon. Ned. Middenstands bond aan de initiatiefnemers voor be drijfsvereenigingen volgens lid 2 van art. 91 de opvatting van dat college trachten op te dringen, als zouden deze bedrijfs vereenigingen „overgangs"-instituten zijn. Naar het oordeel van den Kon. Ned. Middenstandsbond vindt deze opvatting misschien wel grond in de wenschen der leden van het college van toezicht, doch geenszins in de bepalingen der Ziektewet, tot welker richtige uitvoering bedoeld col lege mede gehouden is. Van buitengewoon emstigeai aard acht de Kon. Ned. Middenstandsbond heit, dat genoemd college art. 107 der Ziektewet waarin een krachtige waarborg is vervat tegen willekeur ten aanzien van bedrijfs vereenigingen in 't algemeen en dus ook van die, welke opgericht zijn volgens het tweede lid van art. 91 tracht tot een do-cde letter te maken. De Kon. Ned. Mid denstandsbond dringt er bij den minister met- kracht op aan de rechten, voor pre»- miebetalers neergelegd in de .Ziektewet, meer speciaal in lid 2 van art. 91 ein in art. 107 onverkort te do-en .handhaven. Samenwerking Philips en Splendor. Ondanks de herhaalde tegenspraak van bei de zijden, is, zoo meldt het V0II5, de zee® nauwe samenwerking tusschm Philips te Eindhoven en Splendor te Nijmegen thans een voldongen feit geworden. Gisteren heeft de firma Splendor aan, al haar afnemers bericht, dat haar producten miet circa veertig procent in prijs verhoogd zijn. In de kringen der caidio-handelaxem beschouwt men dit als het bewijs, dat Philips een over wegenden jnvloed op de Splendor-fab'riekfew heeft verkregen, naar men zegt, door za aan te koopen voor een bedrag van tien millioen. Deze zeer nauwe .sam-enJwerkinig blijkt verder uit het feit, dat circulaires door Splendor zijn gezonden aan vaste Philips-afnem-ers, waaruit valt op- te maken, dat de beide fir ma's haar klantenlij-sten hebben uitgewisseld. De verplichte vaccinatie. Verschenen is het voorloopig verslag in zake het ontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie vervat in de wet van 11 Februari 1928. Uersch uit den Bönkefou&n Ook in Luxe, - blikjes*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1