No. 42 Maandag 18 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland STEVAID Hendrikse Go's Bank N.V. Goes i, geneestenv&ifmmt N.V. Veevoederfabriek „Zeeland" te Goes, VERLOOFD I BI03£LAA(?'J, GEMEENTE ROTTERDAM EERSTE BLAD. Buitenland. KRACHTVOEDERS Binnenland r i Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking. gif Specialiteit in GRONDNOTENKOEKJES N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES. 4Va °/0 OBLIGATIELEENING KOERS 96V2 °/0 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. 1~)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Dia uitfooht dieir Duifsiche boeren ultj Rusland. Omtrent de Duitsche kolonisten, die Rusland zijn ontkomen, wordt uit Duitsch land het volgende gemeld: Onder de ruim drie "honderd Duitsch- Russische emigranten, die nabij1 Kiel on der dak zijn gebracht, is een roodvonk en mazelenepidemie uitgebroken, voor namelijk onder do vrouwen en kinderen. Dientengevolge kon slechts een derde van de geheele vluchtelingenschaar per trein naar Hamburg worden vervoerd, op kos ten van het rijk. Nog een groote schare 'Duitsche kolo nisten is in aantocht. De rijksregeering overweegt, pen aantal emigranten in Duitschland zelf een woonplaats te ver schaffen en den overigen de reis naar Canada of Brazilië mogelijk te maken. Een gedeelte der uitgewekenen zou in een der nog bestaande vluchtelingenkam pen onderdak kunnen vinden. Overwogen wordt de benoeming van ,een rijkscom missaris voor vluchtelingenzorg. Voor- loopig zal een crediet van zes millioen mark worden gevraagd. In verband met den vreeselijken nood toestand der voor Moskou legerende Duit sche boeren hebben zich ook partieul, aan eengesloten om, naast de oïfic. hulpactie op groote schaal tot steun voor het Duit sche volk op te wekken teneinde vestiging van de menschen in het oosten van Duitschland mogelijk te maken. Een co mité, dat gevormd is, publiceerde een op roep, waarin er op wordt gewezen, dat in Oost-Pruisen land genoeg beschikbaar is. Het gaat om ongeveer 2000 tot 2500 gezinnen. Een transatlantisch vliegtuig voor 500 passagiers. In Amerika zijn plannen .in de maak voor de constructie van twee reusachtige vliegtuigen, die beide 12 millioen gulden zullen kosten en in staat zijn met 500 passagiers en 100 man personeel in zes uur van New-York naar Londen te vlie gen. Ze zullen door 12 motoren elk van 1000 P.K. worden voortgedreven en zóó gebouwd worden, dat ze in de hoogere luchtlagen kunnen vliegen, waar de dun nere lucht en mindere wind ze in staat zal stellen een snelheid .van 800 K.M. per uur te maken. De lokalen voor het verblijf van passagiers en bemanning zul len hermetisch gesloten kunnen worden om een normale temperatuur en luchtdruk te kunnen handhaven. Men wil twee ma chines van het type gelijk bouwen om bij eventueele ongelukken bij de proefvluch ten oponthoud in de uitvoering van het plan te ontgaan. De ondernemers reke nen erop, dat ze het volgend jaar met den dienst kunnen aanvangen. De koude. De koude is zelfs te Londen, waar het niet zoo gauw vriest, fel geweest. In den nacht van Donderdag op Vrij dag bleek het op het observatorium te Kew, waar de temperatuur voor Londen wordt opgenomen, 13 graden Fahrenheit op den grond gevroren te hebben. Toen do Londenaars .hun rolgordijnen optrok ken, zagen zij dat daken, muren en tuinen met witten rijm bedekt waren, die er zoo dik op lag dat het eruit zag, of het ge sneeuwd had. Uit verschillende deelen van Frankrijk wordt koude gemeld met sneeuwval. Te Lorient heeft het gesneeuwd en het vriest er. Heel veel sneeuw is er in de Hooge Vogezen gevallen en vrijwel overal in het gebergte. Maar ook te Montpellier in het Zuiden heeft het gesneeuwd. Duitsch journalist uit Rusland geweerd. Het „Berliner Tagebl." ontving van het sovjet-gezantschap te Berlijn bericht, dat de sovjetregeering aan Paul Scheffer, den correspondent van dit blad te Mos kou, die op het oogenblik met vacantie in Duitschland vertoeft, verlof weigert te geven otm naar Rusland terug te keu ren. De hoofdredacteur van het blad, Theo- dor Wolff, behandelt de zaak in een hoofdartikel, waarin hij mededeelt, dat aan Scheffer, toen hij nog in Rusland van de TEL. 162. vertoefde, in overweging is gegeven om Rusland vrijwillig te verlaten. Klaarblij kelijk met de bedoeling om hem murw te maken, werd hij door de binnenland- sche Stalinkoiexs voortdurend gechica neerd. Toen hij met September naar Duitsch land wilde gaan, werd hem een visum voior de terugreis geweigard, hoewel 'dit een schennis was van de overeenkomst van December 1928, waarbij als motief werd opgegeven, dat journalisten niet als „resident" zijn te beschouwen. De drij vende kracht in deze zaak was de ge- poe, waartegen het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken niet op kan. De begrafenis van Mevr. Zoebkoff. De begrafenis van .mevrouw Zoebkolff heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van een kleinen kring van familieleden., O.a. waren tegenwoordig de landgraaf en de landgravin van Hessen met hun zoons, landgraaf Alexander en zijn gema lin, prinses Heinrich van Pruisen en prins Adelborst van Pruisen, die den vroegeren Duitschen keizer vertegenwoor digde. De met witte chrysanthen getooide kist was omhangen met talrijke kransen van familieleden, o.a. van den vroegeren kei zer. Gemeenteraadsfractie van één lidl Zooals men weet heeft de verdeeldheid in de Fransche communistische partij dusdanige proporties aangenomen, dat de vertegenwoordigers in Kamer, Algemee- ne Raden en Gemeenteraden bij bosjes deserteeren. 't Gevolg hiervan is, dat de gemeenteraad te Parijs nog slechts één officieel gedelegeerde d'er partij bevat, omdat van de negen, die hij telde, dezer dagen zeven uit de partij zijn ge zet en de achtste in de gevangenis zit. Vermakeli,jk was dus de aankondiging in de gangen van het stadhuis van het bijeenkomen der „communistische frac tie", Donderdagmiddag te drie uur, zaal I. Verscheidene socialistische raadsleden hadden zich tegen dat tijdstip opgesteld om het wonderlijk schouwspel gade te slaan. Er verscheen één lid der fractie. Toen hij een oogenblik later de zaal verliet, werd hem gevraagd: „Hebt u nu al de zitting geopend, gepresideerd en gesloten?" EngeJsöh-Duitsche verbroedering. In de Emgeisdbe pers wordt nogal op hef gemaakt van het bezoek aan Londen van den vroegeren Buitstihen duikboot- commiandant Hashagen. Het blijkt, dat Hashagen tot dit bezoek uitgenoodigd is door commandant Nor man Lewis, die het bevel heeft gevoerd over een torpedo boot, welke door Has hagen is getorpedeerd1. Toen Norman Lewis aan 'boord van den Duitschen onderzeeër gevangen werd genomen, verbroederden de beide com mandanten zich in dieni zin, dat zij het eens werden over de opvatting, dat de ooiiLog in het algemeen een gruwelijke dwaasheid "is. De bladen zien thans in het bezoek een Jjewg'B, hoezeer de vredesidee veld wint. Een nieuwe rustdag in Turkije, Het feit, dat Moestafa Kemal Pasja d;e groote Nationale Vergadering op Vrijdag heeft geopend, is niet 'ongemerkt voor bijgegaan. Officiéél wordt thans medege deeld, dat de regeering besloten heeft, spoedig een wetsontwerp in -c dienen om den Zondag tot w ek-e l ij k s ch en rustdag te bepalen in plaats van zoo als tot nu toe den Vrijdag. Gemeenteraadsverkiezingen in Duitschland. Gisteren zijh in Duitschland do Ge meenteraadsverkiezingen gehouden, „Het Volk" trekt uit de reeds binnengekomen (nog niet volledige) uitslagen da conclu sie, dat de sociaal-democraten over het algemeen vooruit zijn gjegaan en in vele plaatsen de meerderheid hebben behaald. De Duitsch-nationalen lijden een groote nederlaag. De natiohaai-socialisten win nen over de geheele linie. De democraten lijden verliezen. Do communisten zijto. in tal van gemeen ten achteruit'gegaan. Maar In Berlijn is hun winst reusachtig. gTootendeels ten koste van de sociaal-democraten. De laatsten zullen in de hoofdstad des Rijks zes zetels verliezen, en de demo craten zeven, terwijl de communisten er 19 zullen winnen. Ook de Duitsch-natio nalen zullen in Berlijh winst maken. Over het geheel genomen is de dag vrij rustig yerloopen, doch te Berlijn was het in weerwil van den gestadigen regen, toch op tal van plaatsen woelig en zoo wel 's nachts als in den loop van den Zondag hadden verscheidene relletjes plaats. Bij deze vechtpartijen werden eeni- ge honderden personen gearresteerd en er werden verscheidene personen gewond. Niettemin schijnt het de politie meege vallen te .zijn. Noodweer-schade in Italië. Gedurende ©en hevig onweder, dat bo ven Toscane heeft gewoed, sloeg de blik sem in een kerk en in een watertank Deze stortte ineen. Het dak der kerk werd door den storm weggeslingerd. In Prato sloeg de bliksem in het sta tionsgebouw en stak dit in brand. De zich in het gebouw bevindende spoonuaun-en, moesten door de vensters vluchten. In de bergen is 15 M. sneeuw gevallen. De temperatuur is ©enige graden onder nul. Op de bergen bij Perruggia ligt de sneeuw zelfs Ven meter hoog. Uit Napels wordt groote schade ge meld tengevolge van ovexstrooming. Korte berichten. Uit Sofia wordt aan de Weensche bladen gemeld, dat de laatste drie dagen 187 leden van het revolutionaire Mace donische comité zijn gearresteerd. Een Fransch Kamerlid heeft een wetsvoorstel ingediend, dat de strekking heeft de vangst op leeuweriken met het net toe te staan. Het voorstel wordt ge motiveerd met de bewering, dat de leeu werik e>en zeer schadelijke vogel is. Te Ineboli (Paphlagonië) is een merkw,aardige aanslag gepleegd. Twee in dividuen hebben van naburige heuvels bommen op de stad geworpen, die slechts geringe schade veroorzaakten. De daders zijin in een boot gevlucht, doch door de kustwacht achterhaald en aangehouden. De HollandIndlëvluchten. Generaal Snijders heeft tot den In- dischen handel een opwekking gericht, O» weg voor twee smoorlijk ver» [liefden. Dit leidt vjna „Verliefd" naai [„verloofd Ba als döt niet het geval Is, Is spoedig de liefde gedoofd. Ba daarom Gij rookende beeren Vergun ons te presenteeren: Verloofd: Mejuffrouw Bestevaer *P. IJ. P. Pljpemaa. Het vervolg op <Üt -verhaal Vertellen we een andermaal, ROOKT U op hun gezondheid eens'n lekker pijpje met k BESTEVAER-Rooktabak. om meer gebruik te maken van de lucht post. De geheele pers heeft deze opwek king geplaatst en met warm commentaar gesteund. Verwacht mag dan ook worden, dat het a.s. vertrekkende postvliegtuig, de PH-AEO, dat 19 November de reis naar Nederland zal ondernemen met de bestuurders Duimelaar en Tepas en als werktuigkundige Waalewijn, die thans volkomen hersteld is, een aanzienlijk grootere hoeveelheid post zal medebren gen dan de vroegere luchtmails, (Aneta). Gent verïanjt een sluis bij Terneuzeim. Burgemeester ©n wethouders van Gent hebben Zaterdag in een bijeenkomst van journiaFsten Jium verlangens uiteengezet betreffende de pitb-reidiing van de haven inrichtingen van Gerjffc. In deze bijeen komst heeft men vooral den nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van een nieu we groote zeesluis bij' Tiermeuzen. Het gemeentebestuur van Gent, aldus de'bur gemeester, heeft herhaalde malen bij de Belgische regeering aangedrongen op be spoediging van de onderhandelingen met de Nederland sche regeering voor het bouwen van deze sluis, zooals men reeds in 1895 is pvereenge'komen. De daar toe benoodigde terreinen zijh trouwend vele jaren door den Belgischen staat aangekocht. Het gemeentebestuur van Gent ,dat den steun heeft van leiders uit industriëiele en commerciëele krin gen, is vastbesloten van de regeering te Brussel te eischen, dat de kwestie van den bouw van deze nieuwe zeesluis hij Terneuzen gescheiden wordt van bet ge heel der Wederlandsch-Belgische onder handelingen. Het ©elgische' comité voor de schat kist hoeft toestemming verleend tot het uitvoeren van d-e werken ter verb-reeding van de, Zuid-Willemsvaart in het gedeelte fciss'dhen de brug van Smeermaas en het douane-bassin beneden detze brug. Afkoop van tollen. Blijkens de begrooting van het Wegen fonds voor 1930 is het niet mogelijk, Binnenland. Overleden do heer X H. Blum, oud-lid der Tweede Kamer -en oud-lid van Ge- dep. Staten van Zeeland. De Aartsbisschop van Utrecht overleden. Begrooting wegenfonds (wegenverbeterin- gen in Zeeland). Buitenland. G'Sm-eenteraadsverkiezingen. in Duitsch land. Koude in Engeland en Frankrijke De Zondag rustdag in Turkjje Roos weer in Italië. in stukken van f 1000.—f500.—, fl00.— Inschrijvingen worden tot a.s. DONDERDAG aangenomen door tevoren aan te geven, tot welke uitga ven uit 's Rijks kas de te voeren onder handelingen omtrent den, afkoop van tol len zullen leiden. Voorshands is hier voor f 300.000 aangevraagd. Dr 'Abraham Kuyper-stichting. Het bestuur van de Dr Abraham Kuy- persfichting te Den Haag heeft in de vaca ture, die ontstaan was doordat mr J. J. Hangelbroek aan den schoolraad is verbonden, benoemd tot adj.-secretaris dier Stichting mr C. Beekenkamp te Rot terdam. Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J. M. Polderman, Goes Tel. ao. 129. Adv. Het geheimzinnige sterfge val te Sluis. Woensdagmorgen heeft, naar de Bresk. Crt. meldt, een gerechte lijke schouwing van het lijk van een logeergast in een hotel te Sluis, die ge heel gekleed dood op zijn „bed was ge vonden, plaats gehad door dr Hulst uit Leiden en de justitie te Middelburg. Na de sectie werd de maag ter nader onderzoek meegenomen. De twee koffers welke de onbekende bij zich had en die dadelijk verzegeld waren, werden nu ontzegeld en de in houd ervan onderzocht. Nadere aanwijzingen werden echter niet ontdekt, alleen een paar gouden horloges geven ©enige kans op een spoor. Omtrent, de doodsoorzaak tast men nog steeds in het duister. De begrafenis heeft Vrijdagmorgen plaats gehad. Vereenigmg Kanaal Axel H u 1 s t. In de Zaterdag te Axel gehou den vergadering van 'de vereeniging tot verkrijging, van een kanaal HulstAxel zijh de aftredende bestuursleden herkoizen. Het bestuur is uitgebreid door verkiezing van de h-eeren J. W. Vienings, burgo- meester van Clinge, F. J. van Campen, burgemeester van Graauw, mr R. J. J. Lainbooy burgemeester van Hontenisse, Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamf- slag en J. Baart, lid van den gemeente raad van Hulst. B-e-smok-en is het antwoord van den minister van Waterstaat op- het afdeelingö- verslag betreffende het kanaal. In de ver gadering werd te kennen gegeven, 'dat zooals de minister laat doorschemeren, bij niet uitvoering van het kanaalplan, uit breiding van de lijhen der Zeeuwsch- Vlaamsche tram nimmer een compensatie zou kunhen zijh voor hetgeen de vereeni- gihg met den aanleg van een kanaal beoogt, namelijk om het binnenland van Oostelijk Z.-Vlaanderen niet alleen een goedkoop verkeersmiddel te verschaffen, maar 'bovendien een verkeersmiddel, waardoor het via het kanaal Terneuzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1