No. 40 Vrijdag 15 November 1929 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes Bieten rooien PUROL EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Ondanks het nms ongunstige weer \is^=»$o*er5/ Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. verstrekt credieten aan HANDEL en LANDBOUW neemt gelden fn deposito tegen hooge rentevergoeding Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.03 Pr ij s der AdverfentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 tl Bij abonnement belangrijke korting. Land bouw Vierslag. Ia het voorloo'pig verslag over de Land- bouwbegrooting wordt de opmerking ge maakt, dat het laatsit gepubliceerde ver- filag van den Landbouw loopt over 1927. Het verslag over 1928 is nog niet ver schenen. Deze lat® verschijning vermin dert 'de waarde van de in het verslag voorkomende gegevens aanzienlijk. Daar om werd er op aangedrongen, dat de noodige maatregelen zullen worden ge troffen dat in den vervolge het verslag ovor eenig jaar uiterlijk in Juli of Augus tus vaahet volgend jaar verschijn©. Het is eigenlijk treurig, dat dergelijke opmerkingen gemaakt moéten worden en dat men aan het Departement zelf niet blijkt te beseffen,, dat dergelijke verslagen, wil men er wat aan hebben .en er me® werken, tijdig dienen te verschijnen. Mede in verband hiermede, zou mis schien de aanstelling van een Directeur van den Landbouw wel aanbeveling ver dienen. 1 Maar met of zondier Directeur, wjj ho- pen, dat aan de wensch in het Voorl. Verslag geuit, gevolg zal worden gege- ven Dreigende Kabinetscrisis in België. De reeds eenigen tijd dreigende Kabi netscrisis in België is nog geen feit ge worden. De ministerraad hield gisteren een lang durige vergadering, terwijl ook de ver schillende fracties bijeenkwamen, -maar tot een definitief besluit is het nog niet gekomen. Minister van staat Vandevijvere wan hoopt nog niet toch nog een formule to vinden, waardoor een definitie ve breuk ter elfder ure zou worden voorkomen, maar by de liberalen verwon derde men zich .erover, dat da liberale ministers aan hun voornemen om ont slag te nemen, nog geen gevolg hebben gegeven, terwijl verder ook nog door een lid der regeering werd gezegd: er zijn 99 kansen op 100, dat het kabinet Jaspar Dinsdag reeds tot ,het verleden zal be- hooran. Laat ons echter nog niet treu ren, zoolang er leven is, is er hoop. Velen meenen, dat bet de regeering er thans alleen nog om te doen is, tijd te winnen, teneinde een nieuwe combina tie voor te bereiden, die het kabinet Jas par zou opvolgen en het Vlaamscha vraag stuk als vrije kwestie zou beschouwen, wat het vinden van een oplossing mak kelijker zou maken en de regeering in ieder geval veel meer vrijheid van be weging zou verzekeren. De zelfmoord van den premier van Irak. In een aan zijn zoon nagelaten brief heeft de premier van Irak, die Dinsdag te Bagdad zelfmoord heeft .gepleegd (eerst was gemeld, dat hij vermoord was) als motief voor zijn daad opgegeven, dat hij het vertrouwen des volks verloren had en als een verrader gold die met Enge land heulde. De onmogelijkheid, om tegen dezen laster te (gelde te trekken, had hem in den dood gedreven Gisteren is de premier begraven, waar bij zeer overtuigend bleek, dat hij zich in de volksstemming heeft vergist, want bijna de helft van het kwart miljoen in woners dat Bagdad telt was qp de been om den overledene de laatste eer te be wijzen en nergens is een wanklank ge hoord. Rusland koopt schepen In Amerika. Uit Washington weid gisteren gemeld: Heden is de verkoop bekend gemaakt van 30 schepen door de Amerikaansche Shipping Board, onder voorwaarde, dat de schepen zullen worden ingeschreven als buitenlandsche schepen en in dienst zullen worden gesteld voor den Russi- ecben handel tusachen Leningrad en de Russische havens aan de Zwarte Zee, de Golf van Perzië en ia Siberië. In de politiek der Amerikaansche re geering, die de sovjet-regeering niet er kent, wordt intusschen geen enkele wijzi ging overwogen. 'De prijs van de door Rusland over genomen schepen bedraagt de som van 1.471.000 dollar. Een rumoerige raadsvergadering.* Ook gisteren moest de zitting van den B'erlrjnschen gemeenteraad worden ge schorst, zonder dat het tot een stemming over de motie van wantrouwen tegen opper-burgemeester Böss is gekomen. Het was de laatste zitting voor de ver kiezingen. Deze zitting was noodig ge worden, omdat in de vergadering van verleden week over de motie niet ge stemd kon worden. Nauwelijks had de vergadering drie kwartier geduurd, of zij moest wegens ontzaglijk lawaai worden gesloten. Eerst werden verschillende moties voorgelezen en vervolgens een debat over de agenda gevoerd, waarna'het communistische ge meenteraadslid Lange weer aan "t woord kwam. De sociaal-democraten verklaarden ech ter, dat zij Lange niet zouden laten spre ken, indien hij zijn beleedigende uitla tingen van de vorige week niet introk. Toen Lange zijn rede wilde voortzetten, ontstond er een groot lawaai, en dreigde het weer tot een vechtpartij te komen, zoodat de voorzitter de vergadering sloot, zonder dat een stemming had plaats gehad. Nieuwe onrust in Palestina. In Palestina is de stad Zafad gisteren weer door Arabieren aangevallen. Reeds bij de laatste onlusten heeft deze stad die in het Noorden van het land is ge legen, aan een aanval blootgestaan. Bij de onlusten van gisteren werd een soldaat gewond. Militaire versterkingen zijn vandaag naar Zafad vertrokken. Uit Haifa wordt gemeld, dat onder in vloedrijke Arabieren een beweging is ont staan, om een gematigde nationalistische partij te vormen, welke zal trachten met de Joden tot overeenstemming op econo misch gebied te^geraken. Politieke spanning in Polen. De voorzitter van het Boolsche parle ment heeft in de oppositie-pers een ar tikel gepubliceerd over den binnenland- schen politieken toestand des lands. Hij constateert, dat het parlement vóór alles twee zaken te behandelen heeft, n.I. het geval van den gewezen minister van financiën. Czechowitz., wien verweten wordt, dat hij zich niet heeft gehouden aan de begroeting, en ten tweede heeft het parlement zich bezig te houden met de begroeting 19271928. Het parlement kan geen afstand doen van zijn recht van oontróle over de wijze, waarop de regeering met de gelden der natie handelt. De landdag-voorzitter herhaalt vervol gens zijn eischontbinding van* het (par lement of vorming eener nieuwe regee ring, die anders regeert dan het thans aan het bewind zijnde kabinet. Korte berichten. Officieel is besloten het geboortehuis van Maarschalk Fooh te Tarbes tot na tionaal museum met herinneringen aan den grooten legeraanvoerder in te rich ten. t Tusschen Casablanca en Bel Ameri, iö Marokko, stortte een autobus met 45 inlandsche arbeiders in een rivierdal. Twee dooien, zes zwaar gewonden, der tig licht gewonden. Gister heeft een visscher te Swansea de eerste steur aan land gebracht van meer dan 40 pond. Het dier woog bijna 43 pond en is volgens de traditie naar den Koning te Buckingham Palace gezon den. Gisteren' is de leider van het depar tement van oorlog in de Zwitsersche re geering, bondsraad Scheurer aan da ge volgen van een operatie gestorven. Er zijn nu twee vacatures in da uit zeven leden bestaande regeering. heeft de R 101 gister tusschen 2 en 4 u. nog een geslaagden tocht boven Bedfords hire gemaakt. Het vastmaken aan den mast duurde ditmaal bij do terugkomst echter 50 minuten. De Amerikaansche minister van financiën, Mellon, heeft voor de aanstaan de zitting van bet congres een verlaging van ,de inkomstenbelasting aangekondigd. Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel Jis 'tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver 5 De postvluchten naar Indië. Aneta had te Bandoeng een onderhoud met dr Jongbloed, die met hex vijfde postvliegtuig te Konstantinopel was ver der gegaan, toen hij als piloot van het vierde toestel na do noodlanding', waar bij het toestel 'vrijwel vernield werd, was achtergebleven. Dr Jongbloed verklaarde dat de bestaande toestand bij het vliegen ta veel van de bestuurders vergt, die slechts zes uur daags rust hebben. Hierin zal verandering komen zoodra de grond- organisatie onderweg zoodanig verbeterd is, dat da bestuurders geen kostbaren tijd verliezen met benzine laden en der gelijke werkzaamheden. Dr Jongbloed had onderweg besprekin gen met verschillende doktoren voor liet krijgen van een indruk van de hygiënisch© omstandigheden, welke in ..veel plaatsen buiten Europa zeer ongunstig zijn, vooral in Perzië, waar op de kwaliteit van het water niet vertrouwd kan worden. Na zijn terugkeer in Holland zal dr Jongbloed een rapport uitbrengen aan de directie van de K. L. M. Piloot van Dijk verklaarde, dat vóór Medan het weer slecht was, met vrijwel geen zicht, zoodat tenslotte laag boven da zee of boomen werd gevlogen. Het vliegveld te Bangkok is aanmerkelijk ver beterd, 't toestel, dat bij Konstantinopel ge strand is, was volgens hem1 volkomen ver loren 'en diende te worden afgeschreven., prinses Juliana. Naar de „Maasbode" uit zeer gotede bron verneemt ligt het in de bedoelinlgi dat Prinses Juliana in Februari haar stu die aan de Leidsche universiteit zal be ëindigen. De Prinses zal vooraf nog ©enig;e examens doen en ook nog da lustrum feesten vaar de vereeniging van' vroju- weljjike studenten te Leiden in' Januari a.s. meemaken. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: 'Is den minister bekend, dat de Rotter damsche Tramwegiaaatschappij het ver voer van passagiers over het Zijpe onder geschikt maakt aan het vervoer van sui kerbieten en pulp, doordat de veerboot Zijpe wordt gebruikt ais sleepboot, als ge volg waarvan niet wordt gevaren op de in de dienstregeling aangegeven uren en op een tocht van vijf minuten, twintig mi nuten vertraging ontstaat? Is de minister bereid onverwijld maat regelen te nemen dat de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zdch nauwkeurig houdt aan de gepubliceerde uren van af vaart en de naleving daarvan te doen con troleeren door het bii de tramweghavens aan het Zijpe en den Willemspolder dienst doend personeel van den Rijks Water staat? aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Nieuwe wethouder te Rotterdam. De Rotterdamsche Raad heeft in zijn gistermiddag gehouden zitting, in de va cature van den heer Heykoop, den heer Jan ter Laan benoemd tot wethouder. De heer Ter Laan 'kreeg 30 van de 38 stem men. Doos 80,60 en 80 ct. Verplaatsing. Me-t ingang van 21 Nov. a.s. is verplaatst van Koewacht naar Zegge, gem. Rucphen, de rijksveld wachter M. A. van de Vijver. Goe®. In Se gisterenavond gehouden vergadering van het Oranje-comité met de buurtvereenigingen en verdere belang stellenden, welke vergadering belegd was om te komen tot voorloopige bespreking omtrent de te organiseeren feestelijk heden bij gelegenheid van den 50s ten verjaardag van H.M. de Koningin in 1930, werd besloten: le. tjp trachten de noodige belangstel ling te wekken voor de te houden feesten en speciaal buurtvereenigingen op te richten in wijken, waar thans geen buurt- vereeniging is. 2e. een en ander te bespreken in de vergaderingen van de reeds bestaande buurtvereenigingen, zoodat deze op de eerstvolgende algemeene vergadering met adviezen omtrent organisatie en feest programma kunnen komen; 3e over 14 dagen na heden weder een vergadering te houden van bet Oranje- Comité met de afgevaardigden der buurt vereenigingen, ten einde dan een bepaald werkprogram te kunnen samenstellen. Op die vergadering zal tevens weder een definitief dageiijksch Bestuur gekozen worden. Er bleek onder de vrij talrijk opge- komenen een vrij goede en enthousiaste stemming te verkeeren; zal echter een en ander goed slagen, dan is het beslist noodig, dat overal buurtvereenigingen worden opgericht en deze ook con amore medewerken. Laat dit thans tot de Burger^ van Goes doordringen. Loop der bevolking Ingekomen: J. van den Dries, veldar- beider, van Hoedekenskerke, Julianastraat 6; I. J. Leenhouts, zonder beroep, van Retranchement, Oostsingel 122; G. Thias monteur van Paderborn, Violenstraat 15; II. J. H. Vosbeek, Ieerl. mach. N.S. van Maasbree, Schengestraat 45, H. J. Ven- neman, ondermach. N. S. van Boxtel, Schengestraat 45; C. J. M. Bitter, fvpiste, van Vlissingen, Middelburgsche straat 29; R. Siebenga, verpleegster, van Middel burg, Oostwal 31; A. van 'tWestende, dienstbode, van "s Heerenhoefc, Niouw- straat 62. Vertrokken: Th. J. Scholten, ambt. ter secretarie, naar Enschedé, Soendastraat 15; M. A. de Baar, dienstbode, naarKwa- dendamme B 57; A. van der Meer, lo® werkman, naar Rotterdam, Open» Rijstuin 13; S. J. J. Jonkers, zonder beroep, naar Kortezwaag 256; H. J. v. d. Krom- menacker, dienstbode aaar Erp; P. Over- beeke, slagersknecht naar Terneuzen, Noordstraat 38; P. J. van Diest en echt- genoote, loodgieter, naar Lisse, Kraan straat 99; H. van der Zalm, dienstbode naar Rotterdam, Josephstraat 67b; P. de Jonge en echtgen., tuindersknecht, naai Den Haag, 2e Pïeter Burgstraat 28. lerseke. Gisteravond hield de ring van Jongelingsver. op Geref. Grofidslag Zuid- Beveland-Oost zijn eerste vergadering in dezen winter, welke vanwege het minder gunstige weer matig bezocht was. De heer P. Kole van lerseke behan delde „Van 40 jaar", de geschiedenis van den Bond van Zijn -oprichting af tot heden. De tweede inleider was wegens een buitenlandsche reis niet verschenen. Het reglement werd herzien en tot be stuurslid werd .gekozen J. van den. Berge van Wemcldinge. De op 18 Sopt 1.1. opgerichte Ier- seksche Oranjevereeniging hield gisteren een algemeene vergadering tot vaststel ling van statuten en huish. reglement. Het door het Bestuur ontworpen concept werd na ©enige wijzigingen door de leden vergadering goedgekeurd en vastgesteld. Na afloop der ledenvergadering werd door het Bestuur tot bode der Vereeni ging benoemd dhr. L. van Looi. Eerst- Binnenland. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrotingen in de IVeed© Kamer geëindigd. Voorloopig verslag over de begrooting van Onderwijs. De postvluchten naar ïndië. De Amsterdamsche Wethouder Von Frjj- tag Drabba overleden. Buitenland. Dreigende kabinetscrisis in België. Rumoerige Raadsvergadering ta Berlijn. Nieuwe onrust in Palestina. Politieke spanning in Poletp. daags zal door dezen een circulaire wor den verspreid tot werving van leden en begunstigers. De voorbereidende maat regelen voor de viering van den 50sten verjaardag van II. M. de Koningin in. 1930 zullen door het Bestuur binnenkort worden genomen. Krulntngen. Bij het verrichten van werkzaamheden met een takel te Hans- weert, brak deze .en viel op den werk man Bram Krombeen Janz., wiens sleu telbeen daardoor gebroken is. Biggekerke. Donderdagavond vergader de de aid. van Patrimonium. Daar be sloten was dezen winter in een serie inleidingen te behandelen de social© kwes tie van haar Ghr. religieus© zijde aan de hand van de oonclusiën van het So ciaal Gangree van 1891 werd door den heer L. Simons® Jz. de eerste inleiding dezer serie geleverd over Algemeens beginselen. Na te hebben aange toond wat algemeene beginselen zijn, schetste spreker de schepping van den mensch als beelddrager Gods, zijn roe ping voor de eeuwigheid, n.I. dë eeuwige zaligheid in den weg der gehoorzaamheid te verwerven, maar ook zijn taak voor de aarde, n.I. deze te vervullen en be- heerscben, de instelling van het huwelijk, dat in kiem in zich sluit alle latere sociale verhoudingen van man, vrouw, broeders, zusters enz. In al deze verschil lende verhoudingen leefde de mensch ge lukkig zoolang hij Gods wet hield, doch door overtreding van deze werd de har monie verstoord, liefde maakte plaats voor vijandschap tegen God en den naaste en de verschillende verhoudingen en on gelijkheden werden in scherpe tegenstel lingen veranderd. Ook de arbeid veran derde geheel van: karakter. Doch' God kwam1 tusschenbeide met Zijne algemeene genade, stuitte da zonde in haar loop en zonderde het volk Israël af dat Hij Zijne wegen en rechten bekend maakt». Aangetoond werden de beginselen die God ;n de Mozaïsche wetten voor het maat schappelijk leven heeft neergelegd. Deze eeuwige beginselen uit de O.-Testamen- tische wetgeving afgeleid blijven ook on der het Nieuwe Verbond van- kracht, daar de herschepping de schepping niet opheft, Daarom worden de vmscheidenheden die ■krachtens da schepping' onder de men- schen bestaan niet te niet gedaan, doclb nieuw geregeld en tot haar oorsprorukfelij- ken staat teruggeleid. Uit de Evangeliën, en dg brieven werd aangetoond hoe man* vrouw, heer en' knecht, overheid en on derdaan. in de ware verhouding tegenover elkander hebben te leven. Een drukke bespreking volgde. Ned. Herv. Kerk. ■Drietal te 's Gravenhage (vae. Dr van. Gheel Gildemeester), M. G. Gerritsen te Amersfoort, Dr J. G. Roose te Groningen en G. B. Westenhurg te Feyenoord. Beroepen te Si Anna ter Muiden, J. Speekman te Aduard. Te Ecbteld, G. J. Laeschuit te Hall. Te KoUumerzwaag, D. Hokwerda te Cothen. Te Wblphaartsdijk, F. G. A. van Dijk t« Garsthuksen. Te Nieu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1