Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Een slachtoffer van den jong sten storm: Even buiten het emplacement Uitgeest, is, vermoedelijk door den hevigen wind, een goederenwagen in beweging geraakt en tegen een personentrein uit de richting Alkmaar gebotst. De locomotief, een bagage- en een personenwagen ontspoorden. De materiëele schade is zeer groot. dat hij vonid in de kelen van de door hemi onderzochte patiënten. Deze apen werden na deze keelbestrijking op de ge wone wijze ingeënt als kinderen, waarna al de Mieren aandoening van het centraal- zenuw-stelsel vertoonden. Bij nadere informatie vernam het blad, dat professor Aldershoiff, hoe belangrijk op zich zelf deze ontdekking ook mocht wezen, vooralsnog de grootste reserve wenschte te maken ten opzichte van de door hem bereikte resultaten. Voor dit oogenblik meende de hoog leeraar niet vorder te mogen gaan dan deze mededeel ingdat bet door hem ver richte onderzoek en de daarmede verkre gen uitkomsten een vingerwijzing kunnen zijn op den weg van het onderzoek, dat faomenteel overal hangende is naar het verband tusschen hot inentings-proces en de encephalitis. RIJKSBEGROOTING VOOR 1930, Binnentandsohe Zaken on Landbouw, Verschenen is de Memorie van Ant woord over het vijfde hoofdstuk der Ryks- begrooting voor 1930. o lea aanzien vau de vereeniging van ge meenten verklaart de minister, dat in de omstandigheid, dat nog vele gemeenten door het gering inwonerstal op sociaal en cultureel gebied bij grootere gemeen ten achterstaan, geen voldoende grond ligt om tegen den wil dier inwoners aan het zelistandig bestaan der gemeente een einde te maken. Ten aanzien van een wijziging der gemeentelijke indeeling van Zeeuwse h-V laanderen heboen hem nog geen voorstellen van Ged. Btaten van Zeeland bereikt. Aangaande de benoeming van burgemeesters kan de minister niet als algemeene regel aanvaarden, dat geen personen tot burgemeester zullen worden benoemd, die een bedrijf uitoefenen. Bij het beoordeelen van de stelling, dat teveel Roomsch-Katholieben tot burge meester worden benoemd wijst de minis ter erop, dat terwijl de Roomsch-Katho- lieken ruim een derde van de bevolking uitmaken, het aantal Roomsch-Katholieke burgemeesters ongeveer dezelfde verhou ding vertoont. Den eisch te stellen, "dat slechts in gemeenten met een roomsch- katholieke meerderheid een Roomsch-Kat- boliek' tot burgemeester zou worden be noemd, ware onbillijk, indien men dezen zelfden maatregel niet aannam ten aan zien van de andere politieke partijen. Met de beslissing van Ged. St. van Noord-Brabant, die pen rijksontvan ger niet toelieten als lid van den ge- meenteraad omdat hij- als ambtenaar be last is met het ontvangen van gelden der gemeente, kan de minister zich volkomen vereenigen. De minister heeft zich tot de colleges van Ged. Staten gewend met de vraag welke regelen hen leiden bij het beoor deelen van het beleggenvan gelden door gemeentebesturen. Een opmerking, waartoe deze inlichtingen hem eventueel zouden leiden, zou echter slechts het karakter van een wenk kunnen hebben, aangezien Ged. St. het beslissende woord spreken. Van een yijziging in de opvattingen omtrent den stemplicht in dien zin dat er aanleiding zou bestaan om over te gaan tot .gfschaffing van dezen "dwang is den minister niets bekend. Althans onder vigneur van het huidige kiesstel sel moet de z.g. stemplicht behouden blijven. Medewerking tot afschaffing van bet vrouwenkiesrecht is van de regeering niet te verwachten. Getracht ijs aan klachten over toepassing van de stem- plichtsbepalingen "bij gewetensbezwaar te gemoet te komen. De minister van arbeid, handel en nij verheid is van oordeel, dat de Drankwet zich niet leent voor een regeling van d a n s v e r 1 o v e n. Met den Min. van justi tie zal nader worden overlegd of en in hoeverre wettelijke voorziening gebo den is. De verbooging van de posten voor de vrijwillige burgerwacht-en en den bijzonderen vrij'willigen landstorm is slechts matig te noemen; de verhooging van den post voor de burgerwachten moet strekken om hen meer in .de gelegenheid te stellen tot oëfenen. De invoering van het persoons kaart enstelsel zal niet, zooals de commissie voor de bevolkingsboekhouding heeft voorgesteld, tegelijk met de volks telling 1931, maar op een later tijdstip moeten plaats hebben. LtX de ontvangen ^adviezen blijkt, dat zich in het algemeen vóór het persoons kaartenstelsel uitspreken de meerderheid van do .colleges van Red. Staten, ter wijl van de 36 geraadpleegde gemeente besturen zich 22 in gelijken zin uitspre ken. De mogelijkheid van het verkrijgen van betrouwbare statistische gegevens over de verdeeling van het grondbezit, wordt reeds sedert «enigen tijd onderzocht. Van de uitkomst zal te zijner tijd kennis wor den gegeven. Hot ligt in het voornemen van den mi nister te bevorderen, dat binnenkort een c" '"Y van wet tof hef houden voor eenmaal van een bedrijf stelling in 1930 wordt ingediend. De oplossing van het werkloos heidsvraagstuk zal, meent de mi nister, niet gevonden kunnen worden in hef uitvoeren van groote werken nabij elke plaats waar werkloosheid voorkomt. Met groote nauwgezetheid moet worden zorg gedragen, dat hetgeen de overheid op dit gebied doet eensdeels niet belem merend werkt op de ontplooiing van het vrije bedrijf en anderdeels de prikkel tot het zoeken van werk buiten de werk verschaffing niet wegneemt. De arbeids voorwaarden moeten dan ook met deze opvatting in overeenstemming zijn. Te werkstelling van werklooizen op vrij ver ren afstand van hun woning is niet te ontgaan. Het ligt in het voornemen van den mi nister om op den weg, door zijn ambts voorganger ingeslagen, verder te gaan. Landbouw. Tegenover opmerkingen in het voorloo- pig verslag betoogt de minister, dat de landbouw zich pleegt te verheugen in daadwerkelijk medeleven van de regee- ring in haar nooden en behoeften. Ó.a. is tot stand gekomen de landbouwuitvoar- wet, waarvan de datum van invoering zoo spoedig mogelijk zal worden bepaald. Het laat zich verwachten, dat dit na korten tijd het geval zal z^jn. De landbouw maakt moeilijke tijden door, maar dit is in hoofdzaak te wijten aan de disharmonie tusschen prijzen en productiekosten. De vermindering van directe en indi recte lasten, die het bedrijf bezwaren, vallen ongetwijfeld binnen den kring der werkzaamheden van de in 1927 inge stelde staatscommissie. In het bijzonder wordt aan de voorzie ning in de behoefte aan landbouw- onderwfjs voortdurend aandacht ge schonken. De instelling van een landbouw- raad is door 'sministers ambtsvoorgan ger ernstig overwogen. Hij heeft dit denk beeld laten varen na het advies der landbouworganisaties te hebben ingewon nen. Als resultaat van de landbouwtel- ling 1930 zullen o.m. gegevens worden verkregen omtrent de oppervlakte tuin grond in ons land. Door vergelijking met vroegere gegevens kunnen belangrijke aanwijzingen omtrent de ontwikkeling van den tuinbouw worden verzameld. Er bestaat dan ook geen aanleiding daartoe een afzonderlijk onderzoek in te stel len. Inzake het verkrijgen van een goed overzicht van de landbou wb edrij f s- resultaten, is overleg gaande met de ver. landbouw boekhouden. Omtrent v r ij s t e 11 i n g van den leerplicht voor het zevende leerjaaï der lagere school voor het bezoeken van de eerste klasse eener lagere land- of tuinbouwschool zal de minister nog over leg plegen met zjjin ambtgenoot van onder wijs. Het onderbrengen van de kleine boeren onder de landarbeiderswet stuit op groote bezwaren. Zoo noodig zal de minister echter bevorderen een onder zoek naar het vraagstuk van grondver- Btlrekking aan 'kleine boeren. Omtrent de vraag at er aanleiding is tegemoetkomend op te treden tegenover de landarbeiders, welker plaatsjes in tij den van hoogconjunctuur gesticht zijn, waarvan zij thans de moeilijkheden onder vinden, is ambtelijk rapport uitgebracht. Het is uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk om in dit geval de eventueele wenschelijfc- heid te verzoenen met practische uit- voelbaarheid. Te zijner tijd zal dit rapport bekend worden gemaakt. De minister kan de opvatting van de leden, die een directeur-generaal van den landbouw onmisbaar achten, niet deel en. Aan de behoefte aan uitbreiding van het personeel 'bij den voorlichtingsdienst is in de laatste jaren herhaaldelijk tege moet gekomen. Voor zoover die behoefte zich nog meer doet gevoelen zal daaraan zooveel mogeljjk geleidelijk worden vol daan. Van Rijkswege zal jaarlijks ongeveer f 50.000 ten behoeve van de pluimvee teelt beschikbaar worden gesteld. Bo vendien zal niet onbelangrijk worden bij gedragen in de kosten van bet Ned. Eier- controlebureau. De minister kan dan ook niet de meening deelen, dat het wensche- lijk is meer steun té verleenen door subsidieering van modelbedrijven en fok- stations. 'n Dubbelhoofdige school. Te Velsen doet zich een eigenaardige kwestie voor. Dit voorjaar overleed daar het hoofd Van de openbare school G. In den raad heeft men al meermalen ge vraagd, wanneer in deze vacature zou worden voorzien, waarop de wethouder van onderwijs antwoordde, dat B. en W. wenschten als no. 1 der voordracht een onderwijzer uit de gemeente, zulks in overeenstemming met den wensch van den raad, dooh de inspecteur wenschte een ander op de eerste plaats. Eindelijk was de wettelijke termijin ver streken en deelden B. en W. mede, dat Gedeputeerde Staten in deze vacature zouden voorzien, doende wat des raads is. Ged. Staten hebben nu tot hoofd be noemd den heer ~G. Heino, hoofd eener school te Wormer. Dit benoemde hoofd zal echter voorlno- pig wel niet in functie treden. B. en 'W. van Velsen hebben een tijdelijk hoofd be noemd en zij denken er niet aan^, deze plaats te laten innemen door het nu benoemde hoofd. De vraag is nu of Gede puteerde Staten die maatregelen kunnen nemen, waardoor het benoemde hoofd zijn functie zal kunnen uitoefenen. Salariëering lager- en üi}- ve rh eid s onderwij s. De onderwij ö- centrale heeft een adres gericht aan "de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij opmerkt, „dat door de tech nische herziening van het bezoldigings besluit van 1 November A.P. de wen- schen, die op het gebied van salariëering onder de dienaren van het lager en nij verheidsonderwijs leven, volkomen onbe vredigd zijn gebleven; dat, zal de door de regeering en ook door "hen gewenschte rust op dit gebied ooit komen, de salaris- positie gebracht dient te worden: a. wat het lager onderwijs betreft, op het peil, dat aangegeven is in het voorstel van de afgevaardigden der zeven onderwij- zorevereenigingen, die .tevens vormen de b:'zondere commissie van georganiseerd overleg in onderwijzerszaken, van Maart 1928, welk voorstel gebaseerd is op een grendsalaris voor den volledig bevoeg den onderwijzer van'18003800 gulden; b. wat bet nijverheidsonderwijs betreft op het peil, dat aangegeven is in de regeling, die de Nederl. bond van leera ren en leeraressen bij bet nijverheidson derwijs verdedigd heeft op zijn eongres van 19 September 1928." Daarom verzocht de oriderwijs-rentrale de Tweede Kamer zijn invloed op de /egeering te willen jiitoefenen. opdat bo ven aangeduide wenschen verwezenlijkt worden, dat bovendien; de aftrek voor ongehuwden worde afgeschaft en dat de Pensioenwet zoodanig worde herzien, dat de ambtenaren en onderwijzers het genot van premie vrij pensioen, dat in 1920 als een jnhaerent deel van hun salaris door de regeering was toegestaan, weder wor de teruggegeven." Ongelukken. Dinsdagavond is een twee jarig kind van den heer v. D. te Naaldwijk in aanraking gekomen met een brandende kachel. Het kind bekwam zoo danige "brandwonden, dat het naar het ziekenhuis te Den Haag moest worden vervoerd. Te Valkenburg geraakte de heer D., ljuj het verlaten van het hotel „Bellevue" onder een auto. Met moeite kon hij bevrijd worden. Met een ernstige bekkenbreuk en andere verwondingen werd D. naar het ziekenhuis gebracht. Te Schuinen geraakte de onderwijzer D., uit Put, onder den auto van O1., uit Nut. D. bekwam een' hersenschud ding. Gisterenmiddag is de gehuwde schilder J. van der Vegte, in vasten dienst bij de N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebrs. Schuiten en Co. te Almelo van een hoogen ladder gevallen. De on gelukkige kwam op zijn hoofd tereoht en overleed na enkele minuten. Gis terenavond is de 40-jarige beurtschipper Boonstra te Doezum van de loopplank van zijn schip te water geraakt en ver dronken. Het lijk werd kort daarna opge haald. Gisteren is te Nijverdal in een sloot het lijk gevonden van den onge veer 70-jarigen D. L. Zeer waarschijnlijk is de oude man ten gevolge van een krachtige®, windstoot in de sloot geraakt en zoodanig terechtgekomen, dat hij zich niet uit hét water kon redden. Kinderverlamming. Te Lage Zwaluwe is in het gezin van P. K. een kindje van 4 maanden aan kinderverlam ming overleden. Brandje in een kerk. Gis teren is in het gebouwtje van de cen trale verwarming van de St. Josephkerk aan den Roosendaalscheweg te Arnhem brand ontstaan, vermoedelijk door te hard stoken. De bouten zoldering van bet ge bouw raakte daarbij in brand. De brand weer slaagde erin verdere uitbreiding in bet kerkgebouw te voorkomen. De verwarmingsinstallatie is door het springen en defect raken van de buis leiding onbruikbaar geworden. De moordaanslag te Schie- broek. De toestand van den 78-jarigen gewezen gemeente-ontvanger J. Vermeu len, slachtoffer van den moordaanslag, is vooruitgaande. Volgens de geneeskun digen wordt de hoop op levensbehoud steeds grooter, hetgeen zeker van groot belang zal zijn in verband met 'de be- handeling van deze zaak voor de recht bank. Laag water. Op het eiland Pam pus daalde het zeewater Dinsdagmiddag tot 1.70 M. beneden A. P. zoodat de scheepvaart gestremd was. Eenige Zuider- zeebooten op weg naar Amsterdam zaten gedurende eenige uren onbeweeglijk aan den grond, zoodat zij met vertraging arri veerden. Mishandeling. Tom gatermor- gen een zekere de Gr. naar Eindhoven fietste om z'ch naar z'jn werk te begeven, kwam hij in Zeelst zijn buurtbewoner G. tegen. Na een korte woordenwisse'ing trok deze laatste zijn mes en stak daarmede naar de Gr. Deze werd in zijn schouder gewond pn wel zoodanig, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De Rijks- en gemeentepolitie vgn Veld hoven stelden direct een onderzoek in en namen een met bloed bevlekt mes in beslag. Noodlanding. Gistermorgen om streeks kwart vóór twaalf heeft bet nr'i- taire vliegtuig 556, bemand met de be stuurders Aartse en Koper, wegens mist een noodlanding moeten doen op het land van den heer Verboom, schuin tegen over de fabriek van den heer Rademaker fe Kralmgsehe veer. Om kwart vóór 2 is bet vliegtuig weer opgestegen en heeft koers gezet naar Soesterberg. f Staking van werkloozen. Maandag hebben de Amsterdamsche werk loozen, werkzaam bij de normalisattewer- ken va.n den Beilerstroom, wegens in krimping van den duur van de schaft tijden het werk neergelegd. Gistermorgen zijn alle stakers ontrtagen, zij1 zouden in den loop van den dag naar Amsterdam terugkeeren. D e mist. Wegens zwaren .mirt is gisterochtend geen vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Mij. uit ons land naar Engel land vertrokken en ook niet een vlieg tuig uit Engeland naar ons land. Overreden en gedood. Gister middag circa 4 uur heeft on den Vlijt- schen weg te Apeldoorn een droevig onge luk plaats gehad. Twee jongeries, 'kin deren van 4 en 6 jaren oud, waren aan het krijgertie soelen op het erf hunner ouders, dp familie M. Plotseling begaf zich de 4-jarige van het erf op den weg, waarover on dat oogenblik een leetre vrachtauto kwam aan gereden. Het. Irind wed overreden en doodelijk gewond naar het ziekenhuis ge bracht, waar heit een naar uur later is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Hardhandig. Dezer dagen heeft een onderwijzer van de R.-K. school te Uithoorn een jongen van ongeveer 10 jaar 'n klap gegeven, zoodat hij naar Am sterdam vervoiend moest worden, waar bleek, dat zijn arm gebroken was. Verduistering? De bankemployé B. te Sneek wordt sedert Vier weken ver mist. Hij' wordt verdacht van verduistering van f 2400 ten nadeede van de bankinstelling, waar hij werkzaam was. Roodvonk. Door het veelvuldig voor komen van- gevallen, van roodvonk zijn te Bavel de bewaar- en de leerscholen tot nadere aankondiging gesloten. Hoog er beroep. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Terneuzen is appel aangeteeknd tegen het vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen yan 31 October 1929, waarbij J. J. D. en M. P. de G. beiden fabrieksarbeiders te Sas van Gent werden vrijgesproken van een hen ten laste gelegde overtreding van art. 443 Wetboek van Strafrecht. Het betrof hier een overtreding van het verbod tot samenscholing in de gemeente Sas van Gent tijdens een staking aldaar. Door C. H. te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 30 Oct. 1929, waarbij hij wegens overtreding van art. 3b van het Motor en Rijwiel Reglement is veroordeeld tot f 25 b. s. 25 d. h. Een uit een gesticht ont vlucht meisje verborgen go hou den. Voor de Almelosche rech bank is gisteren behandeld de zaak tegen de zes communisten, die in Februari en Maart van dit jaar een 18-jarig meisje, 'Catha- rina C. dat uit het opvoedingsgesticht De Goede Herder, waar zij van rijks wege geplaatst was, daar haar ouders uit de ouderlijke macht waren ontzet, was ontvlucht hebben verborgen ge houden. Den 9den Februari, 's-avonds tusschen 7 en 8 uur is het meisje uit het gesticht, dat aan den weg HeerenveenAlmelo gelegen is, ontvlucht. Zij zwierf een paar uur rond, tot zij omstreeks tien uur een jongeman ontmoette, wien zij haar weder varen vertelde. Deze nam haar mee naar bet huis van zijn moeder, waar men na overleg met den Almeloschen communist de V. en J. P. besloot, het meisje naar geestverwanten te Enschedé te brengen. Den volgenden dag gingen de V. en P. met bet meisje, dat haar gestichtskleeren inmiddels voor kleeren van. de dochter harer gastvrouw verwisseld had, naar En schedé, waar zij ten huize van J. A. werd gebracht, die .haar op zijn beurt des avonds naar zijn geestverwant II. Z. te Glanerbrug bracht. Daar vertoefde zij drie wekentoen beviel het haar daar niet meer en vluchtte zij naar Enschedé, waar zij onderdak vond bij den communist G. de J. te Lomneker, de zoon van haar eerste gastvrouw te Almelo. Toen zij daar twee weken vertoefd had meende men dat de politie argwaan kreeg; dus bracht de J. haar naar den communist H. F. A. te Almelo. Toen. zij daar 14 dagen ge weest was, meende zij dat het prettiger was op eigen' beenen te staan; dus vlucht- te zii en ging naar Zenderen. Daar leidde zij echter zoo'n losbandig leven, dat mej. S., die dit ter oore was gekomen, in over leg met haar eerste gastvrouw, de wed. de J., besloot haar verblijfplaats aan de politie bekend te maken. Het meisje werd hierna gearresteerd en naar een opvoe dingsgesticht te Zeist overgebracht, waar ze nu nog vertoeft. Tegen vijf der verdachten, L. de V. an H. F. A. uit Almelo, 'G. P. uit Heii- gelo, H. Z. uit Glanerbrug en G. de J. uit Lonneker, die allen ontkenden ge weten te hebben dat het meisje minder jarig was, werd JE 60 boete subs. 30 dagen hechtenis geëischt. Voor H. J. A. uit En schedé wexd vrijspraak gevraagd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6